Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 132

Thread: Da li je ideologija ``Podgorica podgoričanima`` neki oblik rasizma ili animoziteta?

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Question Da li je ideologija ``Podgorica podgoričanima`` neki oblik rasizma ili animoziteta?

    Ovako, ja živim u PG tu sam rodjen, odrastao itd, a djed mi je prvi dosao u PG i to uvijek naglašavam i ponosim se svojim porijeklom, mada smatram sebe Podgoričaninom ali ne i da starosjedioc.
    Međutim, svakodnevno gledamo tenzije između građana Podgorice koji smatraju sebe starosjediocima i imaju otvoreni animozitet prema svima koji sa strane dođu a naročito sa sjevera države.
    Da li je takvo ponašanje opravdano?
    Da li je to neki oblik šovinizma , rasizma , animoziteta ili bog te pita čega već i da li je to opravdano?
    Da li je opravdano da se nekom prebacuje samo zato što je došao da živi u PG za boljim životom i da se zbog toga osjeća manje vrijedan, ili je to samo strah nas koji ovdje živimo da oni ne postanu glavni u našem gradu?
    Da li je malo pretjerano ponašanje Podgoričana prema doseljenicima?
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  2. #2
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Niksic, Montenegro
    Posts
    5,984
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    106
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Sad ce ti avitanretla to objasnit' potanko.
    Slazem se.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El_NiNhO View Post
    Sad ce ti avitanretla to objasnit' potanko.
    znaci ocekujemo kilometarski post
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uglavnom je animozitet opravdan, ako ga ima.

    Mene izludjuje to shto prije nego iko, oni preko ne znam kojih kanala ...ne diplomatskih i korektnih sigurno (!), dolaze do posla... tj ne dolaze...samo se nacrtaju jednog dana... To mi uzasno na zivce ide. Nemam problema sa time shto idu ljudi da zhive "dje im je bolje". Ali, ovo nije " dje je bolje", no "dje cu da se namjestim preko baba i stricheva".


    Drugo mi vala nishta ne smeta. Sem ponekad neko parkiranje onako...neljuCko...

    Hvala.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    Uglavnom je animozitet opravdan, ako ga ima.

    Mene izludjuje to shto prije nego iko, oni preko ne znam kojih kanala ...ne diplomatskih i korektnih sigurno (!), dolaze do posla... tj ne dolaze...samo se nacrtaju jednog dana... To mi uzasno na zivce ide. Nemam problema sa time shto idu ljudi da zhive "dje im je bolje". Ali, ovo nije " dje je bolje", no "dje cu da se namjestim preko baba i stricheva".


    Drugo mi vala nishta ne smeta. Sem ponekad neko parkiranje onako...neljuCko...

    Hvala.
    Meni je taj nacin dolazenja do posla "posteniji" od jeebanja sa nadredjenima
    Nepodobna za vaspitavanje.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ognjena View Post
    Meni je taj nacin dolazenja do posla "posteniji" od jeebanja sa nadredjenima
    Sigurno da si u pravu.

    Ali je tema "Da li je ideologija ``Podgorica podgoričanima`` neki oblik rasizma ili animoziteta?"

  7. #7
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    Mene izludjuje to shto prije nego iko, oni preko ne znam kojih kanala ...ne diplomatskih i korektnih sigurno (!), dolaze do posla... tj ne dolaze...samo se nacrtaju jednog dana...
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  8. #8
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,744
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    Uglavnom je animozitet opravdan, ako ga ima.

    Mene izludjuje to shto prije nego iko, oni preko ne znam kojih kanala ...ne diplomatskih i korektnih sigurno (!), dolaze do posla... tj ne dolaze...samo se nacrtaju jednog dana... To mi uzasno na zivce ide. Nemam problema sa time shto idu ljudi da zhive "dje im je bolje". Ali, ovo nije " dje je bolje", no "dje cu da se namjestim preko baba i stricheva".


    Drugo mi vala nishta ne smeta. Sem ponekad neko parkiranje onako...neljuCko...

    Hvala.
    Eto, ovako je i Hitler poceo, uzese nam posao ovi krvnici jevrejski. Eva jesi to ti?
    Iskljucenje mozga samo osta.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Oblik idiotizma.

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    ponosim se svojim porijeklom
    Zasto? Nisi uticao na svoje porijeklo.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by grundeljski View Post
    Eto, ovako je i Hitler poceo, uzese nam posao ovi krvnici jevrejski. Eva jesi to ti?

    Hahahahahahahaha... To, to...

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    Glenn... Mnogo mi se "lijepish" lately...


    Rekla sam sta mi smeta. Cinjenica da nijesu jedini koji tako do posla dolaze je ono shto ne dozvoljava da se antagonizam kod mene razvije. Kazala sam samo da mi to smeta.

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,426
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Oblik idiotizma.


    Zasto? Nisi uticao na svoje porijeklo.
    Bas zato sam i ponosan jer me je bog predodredio da budem dio plemena koji ima bogatu istoriju, ponos, dobra djela, hrabrost, mnogo pametnih i poznatih clanova, i meni je cast da nastavim porijeklo mojih djedova i pradjedova i da ne ukaljam ono sto su mi ostavili u amanet. uostalom svako ko ima cime da se ponosi on to i radi... mozda neko to ne podrzava ali to su uglavnom ljudi koji ni ne znaju svoje porijeklo i ko su i sta su....

    dalje da se nadovezem na ostale komentare, mislim da njihova snalazljnivost i veze ne treba da nam smetaju jer ipak ovo je nas grad i mi bi valjda tu trebali da imamo vise veza i poznanstava od pridoslica tako da tu smo ``pata-pata`` i to nije opravdanje... e sad drugo je ako je neko toliko nesposoban i lijenj da sebi obezbijedi posao pa mu kriv neko drugi a muka mu kupit novine da pogleda oglase...

    ima li drugih razloga osim posla(na koji sam dao misljenje)?

    P.S. Stvarno pojedini ne umiju da se parkiraju kad dodju a o koriscenju kruznih tokova da ne pricam
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  12. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Meni najvise smetaju DPS veze pri zaposljavanju ustvari u pocetku sam se bio nervirao a kako su godine prolazile a ja ostao nezaposljen svejedno mi je.Sto se tice ove price o ljudima sa sjevera to uglavnom forsiraju podgoricke ''urbane face'' koje su odrasle na ulicama naseg velegrada svjetske metropole centra svih desavanja sportskih muzickih i ostalih.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PGcity
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    ja jos uvjek imam kucu u staru varos koju mi je djed ostavio, a znam u kojoj kuci u staru varos se i rodio (iako danas nije naša), ali i pored toga mog visokog podgoričanstva nemam ove stavove koje sve češće čujam od sugrađana.
    i meni se desi da šetam gradom i čujem neke polu-artikulisane uzvike (eneeee! tuduuuu!) ali mi ne pada na pamet da bilo kom doseljeniku u podgoricu zbog tih seljačkih akcenata poželim bilo kakvu nesreću, ili daleko bilo da poželim da se svi oni isele iz podgorice.
    nije mi ni jasno odakle toliki revolt kod mojih sugrađana, ljudi sa sjevera se ne bave striktno kriminalom pa da toliko smetaju. ja lično ne vidim da mi je ijedan segment života promijenjen njihovim masovnim dolaskom u podgoricu, osim što danas poznajem određeni broj ljudi koji su došli u pg da žive i ovo što već pomenuh za ulicu, ali to su mi nebitne stvari. kad bih ikako mogao ja bih cijelu crnu goru preselio da zivi u pg... i opet ne bi imali stanovnika koliko bih ja volio da imamo....

    a što se tiče ove priče o zapošljavanju..... kad bih se kojim slučajem preselio u nju jork, mislim da bi svi sjevernjaci bili smijesni kolike bih napore ja ulozio da nadjem posao i da se ne vratim u pg prinudno, vec onako kako ja hocu i kada ja hocu. tako da ovo zaposljavanje nije ni malo cudno... svi oni grebu i čupaju gdje god mogu samo da se ne vrate u pljevlja i bijelo polje (a i pored toga, ja sam opet zadnjih 10 godina zaposljen, nije mi se desilo da dobijem otkaz pa da na moje mjesto dodje neki sjevernjak)

  14. #14
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,569
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    1,735
    Thanked in
    780 Posts

    Default

    neki bi "sjevernjaci" sad iz zaebancije rekli "da mi nismo dosli u podgoricu,na sta bi ona licila"
    da ne idem dalje,moji su odje od sredine proslog vijeka ali ovo pitanje treba postavit staropodgoricanima

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    `Podgorica podgoričanima` je oblik primitivizma i malograđanštine, to je pogurano kompleksima sa obje strane. Druga strana problema koji se javlja je skoro u svim gradovima a najizraženiji je u PG i primorju. Nije stvar u tome što je neko došao u "naš" grad nego što ne poštuje životne navike i običaje grada nego se sprda na račun istih i plus toga nameće svoje. Sve bi bilo "normalno" da svako čuva svoje bez nametanja i da poštuje tuđe. Onda ne bi bilo priče za sjevernjake tipa: izvinite što smo asfaltirali... nego eto

  16. #16
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Оно што мени највише смета је понашање углавом млађе генерације који су рођени у Пг или дошли као врло мали а његови су ту дошли негдје са стране који као по аутоматизму прозивају сјеверњаке и сви су велико-подгоричани са својим "игро-трчо" говором. Обично такви и предњаче у вицевима и исмијавању практично самих себе...али добро глупост је неуништива што да се ради. То је нека култура коју диктирају разни подгорички времеплови и сл. (свака част на неким причама из прошлости које је било лијепо читати али то је отишло у тотално други смјер). Али управо то и фали овом граду, онај стари шмек, не знам за вас али око мене нема или су врло ријетки они стари мангупи, оне сто пута испричане приче како се крало воће, одакле је ко скочио на Морачу које никад не могу досадити. Нема оног старог препознатљивог хумора, он се данас састоји од неких ретардираних вицева (кад ми неко каже слушај виц пожелим да нисам ту). И као закључак сматрам да никоме не смета нико са сјевера ко је дошао овдје да ради, ко се мучио да би обезбиједио својој породици кору хљеба, ко је уредно купио све, а знам их доста таквих који су часни и поштени људи. Сметају они који су узели насилно оно што некоме одавде никад није ни пало на памет...али нису ни они криви за то, ваљда им је морао неко прво дозволити/зажмурети на то?
    не пада ми на памет ни један потпис

  17. #17
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,951
    Thanks Thanks Given 
    516
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    `Podgorica podgoričanima` je oblik primitivizma i malograđanštine, to je pogurano kompleksima sa obje strane. Druga strana problema koji se javlja je skoro u svim gradovima a najizraženiji je u PG i primorju. Nije stvar u tome što je neko došao u "naš" grad nego što ne poštuje životne navike i običaje grada nego se sprda na račun istih i plus toga nameće svoje. Sve bi bilo "normalno" da svako čuva svoje bez nametanja i da poštuje tuđe. Onda ne bi bilo priče za sjevernjake tipa: izvinite što smo asfaltirali... nego eto
    Kao na primjer? Sta to ne postuju oni?

  18. #18
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Podgorica je nekada imala velike fabrike. I te fabrike su trebale radnike i radnice. Takva je bila politika, da se kamionima išlo po selima i uzimale đevojke, uz rečenicu -Imaš tri kćeri, ove dvije idu u fabriku, tome se nije smjelo protiviti. I to ne samo sa sjevera Crne Gore, ima ih dosta i iz Dalmacije, Bosne itd. Svi oni su dobijali plate, stanove, zasnivali porodice i mnogi su ostali, što je za mene sasvim prirodno i normalno. Najveća mi je glupost da moram da cijenim nekoga automatski samo zbog toga što je iz nekog crnogorskog plemena, (gdje inače ne živi i odakle je pobjegao prije 30, 40 ili više godina). Ko je dobar, dobar je, pa ma odakle došao.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E čuš Podgoričana... Da se ko ne nađe uvrijeđen..

    Ima li iđe u svijet poganijeg, nekulturnijeg, nevaspitanijeg naroda no u Pg?
    Ća je život vengo fantažija!

  20. #20
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,744
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Mislis u CG?
    Iskljucenje mozga samo osta.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    mislite na balkanu?

  22. #22
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,813
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam citav zivot u Pg i jos nisam upoznao te staropodgoricane...ni jednog...
    "Ti ne budi ništa!", rekao mi je Bog kad me stvorio.

  23. #23
    Join Date
    May 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    87
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Madzi View Post
    Ja sam citav zivot u Pg i jos nisam upoznao te staropodgoricane...ni jednog...
    Što oćeš time da kažeš, ne razumijem?

  24. #24
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    901
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ja ljude sa parolom : Podgorica Podgoricanima posmatram kao dvije moguce grupe ljudi,sa dodatkom i te trece koju cini mali procenat njih.
    1.Ljudi koji se ponose time sto su Podgoricani , jednostavno zato jer nemaju puno drugih stvari kojima bi se dicili ,a smatraju da je to sto im je dom na istom mjestu duzi period velikim dostignucem u njihovom zivotu

    2. Oni koji jednostavno prate ove prve , jer smatraju da su time dio nekog pokreta /grupe ,i osjecaju se kao da daju svoj doprinos drustvu time

    I ovu trecu pretpostavljam da cine ljudi slicnih pogleda kao McS , sa kojima se ja ne slazem , ali barem se do njega doslo nekim pogledom na situaciju , i razmatranjem iste .
    A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Ovako, ja živim u PG tu sam rodjen, odrastao itd, a djed mi je prvi dosao u PG i to uvijek naglašavam i ponosim se svojim porijeklom, mada smatram sebe Podgoričaninom ali ne i da starosjedioc.
    Međutim, svakodnevno gledamo tenzije između građana Podgorice koji smatraju sebe starosjediocima i imaju otvoreni animozitet prema svima koji sa strane dođu a naročito sa sjevera države.
    Da li je takvo ponašanje opravdano?
    Da li je to neki oblik šovinizma , rasizma , animoziteta ili bog te pita čega već i da li je to opravdano?
    Dobro si to primijetio... Ja sam davno reka, ima da pukne u sred Titograda, ka u Siriju, zaboraviće se ova arapska ljeta i proljeća... Živi bili pa viđeli, priča se na Zabjelo da se Varvari naoružavaju, nabavili su 14 praćaka od jednog lika sa Konika, i masu bubulja su pokupili sa obale Morače... Kako će $evernjacima da se khm-khm majke, vratiće se trčeći u ta sela iz kojih su šljegli...

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Oblik grudi otkriva karakter
    By vikky in forum Sex i erotika
    Replies: 55
    Last Post: 14-01-13, 18:49
  2. Na Balkanu Otkriven Novi Oblik Života
    By loken in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 12-08-10, 00:32
  3. Ideologija i javno mnjenje
    By bee in forum Politika generalno
    Replies: 7
    Last Post: 29-06-04, 05:34
  4. Ideologija - folklor: 1:2 (tip 2)
    By Aelita in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 30-04-04, 16:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •