Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 130

Thread: Porijeklo prezimena

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zavisi kad su se raseljavali. Poslije propasti grbaljske bune iz vremena Stefanice Crnojevića ili kasnije. Mislim da su se i neki Lučići preslili iz Grblja u Pivu, a ponesto o tome svakako ima i na gore nevedenom sajtu.

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina
    Meni treba prezime Karanikic, a ne Shestan. Shestani je brdo iznad Bara, pored Crmnice.
    Karanikici su Albanci katolici , kao i svi Shestani. Vecina ih naseljava oblast povise Bara, vise Skadarskog jezera, izmedju Crmnice i Krajine, kao i u neposrednoj okolini Ulcinja - sela Bratica, Kolomza i Krute...
    Iste nacije i vjere sa Malisorima, pa ipak ima mnogo razlicitosti medju njima,cak se moze govoriti o izvjesnoj medjusobnoj averziji. Nesto se, ne znam uzroke, ne 'mirisu' previse i vrlo je malo brakova medju njima.
    Prezimena, a i imena su im gotovo sasvim slovenizovana, pa se, recimo, Albanac Palj Ljuka, zvanicno pise Pavle Lukic! Kolj Stanaj je Nikola Stanovic, a Djok Marku - Djordje Markovic.
    U Baru - Celugi, Polju, Zaljevu su Shestani prispjeli iz okoline: Martinovici, Mardjokici, Karanikici, Bitrovici...

  3. #53
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor
    Karanikici su Albanci katolici , kao i svi Shestani. Vecina ih naseljava oblast povise Bara, vise Skadarskog jezera, izmedju Crmnice i Krajine, kao i u neposrednoj okolini Ulcinja - sela Bratica, Kolomza i Krute...
    Iste nacije i vjere sa Malisorima, pa ipak ima mnogo razlicitosti medju njima,cak se moze govoriti o izvjesnoj medjusobnoj averziji. Nesto se, ne znam uzroke, ne 'mirisu' previse i vrlo je malo brakova medju njima.
    Prezimena, a i imena su im gotovo sasvim slovenizovana, pa se, recimo, Albanac Palj Ljuka, zvanicno pise Pavle Lukic! Kolj Stanaj je Nikola Stanovic, a Djok Marku - Djordje Markovic.
    U Baru - Celugi, Polju, Zaljevu su Shestani prispjeli iz okoline: Martinovici, Mardjokici, Karanikici, Bitrovici...
    Znaci, ja sam Albanka katolkinja Malisorka!
    It's my way or the highway

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Twenty-4
    Znaci, ja sam Albanka katolkinja Malisorka!
    Ne znam ja, dusho, ko si i sto si ti, a ni ne zanima me. Nek' si ti samo zdravo.
    Nego, bilo je pitanja o Shestanima i ja sam kazao sto sam znao.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor
    Karanikici su Albanci katolici , kao i svi Shestani. Vecina ih naseljava oblast povise Bara, vise Skadarskog jezera, izmedju Crmnice i Krajine, kao i u neposrednoj okolini Ulcinja - sela Bratica, Kolomza i Krute...
    Iste nacije i vjere sa Malisorima, pa ipak ima mnogo razlicitosti medju njima,cak se moze govoriti o izvjesnoj medjusobnoj averziji. Nesto se, ne znam uzroke, ne 'mirisu' previse i vrlo je malo brakova medju njima.
    Prezimena, a i imena su im gotovo sasvim slovenizovana, pa se, recimo, Albanac Palj Ljuka, zvanicno pise Pavle Lukic! Kolj Stanaj je Nikola Stanovic, a Djok Marku - Djordje Markovic.
    U Baru - Celugi, Polju, Zaljevu su Shestani prispjeli iz okoline: Martinovici, Mardjokici, Karanikici, Bitrovici...
    E bash ti hvala za info. A dje nadje ovo?
    Never Complain, Never Explain

  6. #56
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor
    Ne znam ja, dusho, ko si i sto si ti, a ni ne zanima me. Nek' si ti samo zdravo.
    Nego, bilo je pitanja o Shestanima i ja sam kazao sto sam znao.
    Ako sam te quote-ovala, ne znaci da se tebi obracam.
    Moj post je ono tipa "Eureka!"
    It's my way or the highway

  7. #57
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Borchez
    Znate li kako i kad su nastali Albanci, to je skup naroda vecina Srbi jer danasnja sjeverna ALbanija je bila centralna stara Srbija. Kad su Turci dolazili neke su poturcili neke arnautizovali(katolik ili musliman Albanac) nek ubili neke protjerali. Tada je stvorena albanska nacija ali samo na papiru a tek puno kasnije granice i sama Albanija napravljena od AustoUgarske posle rata.
    Znaci,
    Turci su poturcili i arnautizovali Srbe i tako nastadose Albanci?
    Kako Turci mogu da arnautizuju Srbe?

    Auuuu, kakav si ti kralj...



    Quote Originally Posted by Borchez
    Kuchi i sva brdska plemena su Srbi a medjusobom su se zvali Crnogocima. Koga interesuje nesto o Kuchima i prezimenima neka mi se obrati putem maila.
    Kuci sigurno nisu Albanci, pogotovo ne Ostali Kuci, kojima kad maknes
    (ov)ic i dodas -aj, dobijas cista albanska prezimena.
    Pa cak i Cubrilovic prica o Kucima kao o tipicnom primjeru mjesavine Albanaca i Crnogoraca
    Vecina ljudi je zla

  8. #58
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Borchez
    Kakva je to prica da su Iliri Albanci??? o cemu pricate to. Znate li kako i kad su nastali Albanci, to je skup naroda vecina Srbi jer danasnja sjeverna ALbanija je bila centralna stara Srbija. Kad su Turci dolazili neke su poturcili neke arnautizovali(katolik ili musliman Albanac) nek ubili neke protjerali. Tada je stvorena albanska nacija ali samo na papiru a tek puno kasnije granice i sama Albanija napravljena od AustoUgarske posle rata.
    Shto velish?
    Turci katolichili???? Ti malo brkash pojmove - tebi su izgleda sve Turci shto nije pravoslavno i "srpsko".
    A Albanija jesu Iliri, isto kao i Duklja shto je bila, i prva vjera koju smo primili je bila katolicizam. Stefan Nemanja nas je popravoslavio silom na sramotu i sjedinio sa Srbijom (rashkom), posle su doshli Turci i uchinjeli svoju rabotu.
    Never Complain, Never Explain

  9. #59
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Lijepog li topica

    Dobar je ovaj sajt!

    Sto vele, sto.. "kod Cetinja u 14. v.".. e jes' kod Cetinja, kEako ne, sad bi se pobunili ovi "sa sred Cetinja"! Ipak Donja sela i Prekornica nijesu na ulaz u Cetinje, no malo dalje. To sto se poslije doselismo, u grad shljegosmo, to je druga stvar

    Hahah, pozdraF za Ljubotinjane
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  10. #60
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl
    Lijepog li topica

    Dobar je ovaj sajt!

    Sto vele, sto.. "kod Cetinja u 14. v.".. e jes' kod Cetinja, kEako ne, sad bi se pobunili ovi "sa sred Cetinja"! Ipak Donja sela i Prekornica nijesu na ulaz u Cetinje, no malo dalje. To sto se poslije doselismo, u grad shljegosmo, to je druga stvar

    Hahah, pozdraF za Ljubotinjane
    E fala ti, ja ono po slobodi, jer se nadjoh prozvan
    A sto ces ti odje, idi uci :P
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Odje (http://www.montenegro.org.au ) ima i gresaka u vezi prezimena, a na mail niko ne odgovara bolje no da nije ziv.

  12. #62
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    U CG su tacno vidljive razlike izmedju prezimena sa srpskim korijenom i onih sa ilirskim/albanskim i inim stranim korijenima
    he he he

    Student istorije govori o srpskim korijenima, a perfektno zna da Srba nema u CG prije 19. vijeka.
    Izgleda da su Crnogorci uskocili pravo iz Baljurevca i Przogrnaca u Njegosevu Crnu Goru.

    :lolblue: :lolblue: :lolblue:

  13. #63
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zna li itko išta o prezimenu Mišur i prezimenu Zubac

  14. #64
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Veliki pozdrav!

    Pretražujuci sajtove koji sadrže prezimena mojih predaka, naisla sam i na ovaj forum, pa ću vas pitati samo par stvari - ne očekujem da razresim neke velike stvari, ali sam se veoma zainteresovala za svoje poreklo, te možda neko od vas može da mi pomogne, ili bar da ima neku ideju.

    Ovako: očeva porodica nosi prezime Stojanović, i u Kikindi žive vec par vekova, koliko ja znam. Ima li neko podatke o odseljavanju Stojanovića u Kikindu, odakle i kada?

    Majčini nose prezime Dacin, i zive u Srpskoj Crnji. Na sajtu http://www.montenegro.org.au nalazim da su Dacini jedna od 13 porodica koja se 1690. doselila u Srpsku Crnju, i imaju veze sa Miljanićima. Imate neki podatak odakle su se doselili tačno?

    Bakin otac je Mršević, a majka od Stjepovića. U Užice su, koliko ja znam, došli krajem XIX - početkom XX veka iz Crne Gore. Za Stjepoviće sam još i pronašla nešto, ali Mrševići su mi potpuno zagonetni.

    Ako neko ima bilo kakav podatak o nabrojanim porodicama i želi da ga podeli sa mnom, unapred se zahvaljujem.

    Još jedan veliki pozdrav od mene!

  15. #65
    Join Date
    May 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Lakse malo i bez nervoze

    Quote Originally Posted by Nikollaki View Post
    Slagali su te! Prababa ti je bila non stop pjana i bila je prosrpski orijentisana hshshsshss
    A to ona i kaze: da je bila non stop na dvoru "kralja" Nikole.Tamo i jesu Srbi bili i dolazili.Tamo Crnogorci nijesu imali sto da traze..

  16. #66
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Prezimena

    Jel mozes netko da napise koje je poreklo prezimena Čkonjević i Čkrebić?

  17. #67
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by filipinho View Post
    Jel mozes netko da napise koje je poreklo prezimena Čkonjević i Čkrebić?
    Probaj tu http://www.montenegro.org.au/prezimena.html

  18. #68
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...gledao sam, ali nista tamo od toga

  19. #69
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i šta bi ovo Č trebalo da znači...

  20. #70
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Shto velish?
    Turci katolichili???? Ti malo brkash pojmove - tebi su izgleda sve Turci shto nije pravoslavno i "srpsko".
    A Albanija jesu Iliri, isto kao i Duklja shto je bila, i prva vjera koju smo primili je bila katolicizam. Stefan Nemanja nas je popravoslavio silom na sramotu i sjedinio sa Srbijom (rashkom), posle su doshli Turci i uchinjeli svoju rabotu.
    Prva vjera nam nikako ne moze biti katolicizam a ni pravoslavstvo.
    Prvo smo svi bili Hriscani u sklopu Rimskog carstva a kasnije onda kad je podijeljeno Rimsko carstvo na Zapadno i Istocno (Vizantiju) kojoj smo mi teritorijalno pripadali i kad je doslo do velike "schisme" istoka i zapada i tek tada nastaje podjela Hriscana na katolike i pravoslavce.

  21. #71
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Sto se tice Albanaca o cijoj istoriji nisam puno citao ali nesto mi je to malo smijesno da svoje porijeklo zasnivaju na Ilirima, jer od Ilira do danasnjeg dana ima preko hiljadu godina i Iliri su zivjeli na teritotiji cijelog Balkana.

  22. #72
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto niko nista??? :-)
    uspeo sam da nadjem http://www.posta.co.yu/AdresniKod/pr...A%20VARO%C5%A0

    ima ulica ckonjevici u nova varosi

    da li ima neki istoricar koji moze da kaze kako je ovo tvrdo c u ckonjevic doslo?

  23. #73
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    Prva vjera nam nikako ne moze biti katolicizam a ni pravoslavstvo.
    Prvo smo svi bili Hriscani u sklopu Rimskog carstva a kasnije onda kad je podijeljeno Rimsko carstvo na Zapadno i Istocno (Vizantiju) kojoj smo mi teritorijalno pripadali i kad je doslo do velike "schisme" istoka i zapada i tek tada nastaje podjela Hriscana na katolike i pravoslavce.
    Da,a ako je tacna ova mapa onda je jasno da smo i prije 'sizme' pripadali vizantiji, bar geografski
    http://www.znanje.org/i/i26/06iv07/0.../Vizantija.jpg

  24. #74
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Moze li mi neko reci da li prezime Velaja ima veze sa Crnom Gorom?
    Imam jednog prijatelja koga jako zanima da otkrije porijeklo prezimena, veli da je na razne strane trazio i da su ga neki tragovi uputili cak na Vasojevice.
    Ja o tome ne znam skoro nista, pa ako neko od vas zna znacilo bi mi ako bi to podijelio sa mnom.

    Hvala.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima prezime Velaj u Crnoj Gori, ali za Velaja nijesam cuo

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Porijeklo prezimena Jaganjac
    By bossfaria in forum Istorija
    Replies: 3
    Last Post: 02-02-08, 16:22
  2. Porijeklo prezimena Mišur i Zubac?
    By donadini in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-07, 19:15

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •