Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Pravoslavni HodoČasnici Slave Svetu Petku

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Pravoslavni HodoČasnici Slave Svetu Petku

    PRAVOSLAVNI HODOČASNICI SLAVE SVETU PETKU

    U porti 60 hiljada Rumuna



    Blizu 60.000 pravoslavnih hodočasnika okupilo se u porti saborne crkve u rumunskom gradu Jaziju, na sjeveroistoku zemlje, prvog dana proslave Svete Petke Paraskeve.
    Mošti ove svetiteljke, koja je živjela u prvoj polovini DžI vijeka i koja uživa veliko poštovanje među svim pravoslavnim narodima, nalaze se u sabornoj crkvi u Jaziju gdje se svake godine okupi na desetine hiljada vjernika, prenijela je agencija AP.
    Srebrni kovčeg sa moštima Sv. Petke iznijet je iz crkve i postavljen u porti gdje ga hodočasnici mogu vidjeti i poljubiti.
    Svetkovina će trajati pet dana, a 14. oktobra, na sam dan Sv. Petke, u Jaziju se očekuje dolazak velikog broja hodočasnika iz Moldavije i Grčke.

    (Tanjug)

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakva Sveta Petka bre? Odkud pravo ljudima da bilo koga proglasavaju svetim? Amfilohije je htio da Ceka Dapcevica proglasi svecem, covjeka koji je umalo rat u Crnoj Gori izazvao.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sto zaboravljash muhameda?

    U vlasti je Boga koga ce narod postovati. Nekima na dobro (dobra djela) a nekima na zlo.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Odkud pravo ljudima da bilo koga proglasavaju svetim?
    A ko bi to trebao raditi da bi ljudi saznali da je neko svetac?

  5. #5
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Lazio/PG
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ada ko ce proglashavat ljude za svece nako ljudi isti kad se bog ne chuje zhiv?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sveci su ljudi koji su svojim djelima i zivotom pokazali najvece vrijednosti koje nosi religija. Mnogi od njih su ubijani, protjerivani i muceni. Takodje mnogi od njih su kritikovali stredine od kojih su potekli za njihove grijehe, zbog cega su i bili ubijani. Onaj dio naroda koji je postovao boga u njih je vidio bozije poslanike. I kad se analiziraju sveti spisi i istorije naroda, vidi se da je svaki narod imao svoje poslanike. Mnogi od svetaca takodje su imali boziju naklonost, i postoje zapisi da su cinjeli cuda uz boziju pomoc.

    Zato Mambuse razmisli malo sta i o cemu govorish i na koji nacin. Jer nije Petka isto sto i Dapcevic.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Niko||aki
    Ada ko ce proglashavat ljude za svece nako ljudi isti kad se bog ne chuje zhiv?
    Kako se ne cuje? Ne cujesh ti dobro.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Lazio/PG
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kul ja ga ne chujem a poshto ti chujesh - shto veli?

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    "Dolazim da dam svakome po djelima njegovima."

  10. #10
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Lazio/PG
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo nemoj da je $utra rechi mu jer imam obaveza...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    To mu ti reci

  12. #12
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Lazio/PG
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne prichamo

  13. #13
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari-Svetac ko svetac ne postoji. Niti je Muhamed svetac, niti je to Isus niti je to bilo ko drugi. Nidje u Bibliju nista ne pise o svecima, niti da treba da se slave niti da postoje. To je cista ljudska umotvorina. Jedan je Bog i samo se njemu treba klanjati, jer svako obozavanje bilo kog drugog u smislu vjere je u stvari odvracanje od Boga. Citaj u Bibliji prvi Boziji zavjet koji je Bog ostavio Mojsiju: Nemoj imati drugih bogova uza me. Ovo je prva Bozija zapovijest, a ne bi bila prva da Bogu nije najvaznija.
    Ego-Dobro znamo da je Biblija od strane ljudi izmijenjivana a ti pricas o svetim spisima koje su ljudi pisali.
    Titulu sveca dodjeljuju ljudi a ne Bog. Sveti spisi nisu od Boga vec od ljudi koji su ih pisali. Od Boga su Svete Knjige i u svakoj od njih nema nista sto se tice svetaca. Napomenimo samo apsurd kod Crnogorskog naroda koji pri pominjanju imena Vasilija Ostroskog i njegovog manastira ustaju a pri pominjanju Boga ili pak Isusa sjede skrstenih nogu. Osim toga cesta izreka Crnogoraca je ona j... te Bog!
    Last edited by Mabus; 17-10-05 at 17:53.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Hari-Svetac ko svetac ne postoji. Niti je Muhamed svetac, niti je to Isus niti je to bilo ko drugi. Nidje u Bibliju nista ne pise o svecima, niti da treba da se slave niti da postoje. To je cista ljudska umotvorina. Jedan je Bog i samo se njemu treba klanjati, jer svako obozavanje bilo kog drugog u smislu vjere je u stvari odvracanje od Boga. Citaj u Bibliji prvi Boziji zavjet koji je Bog ostavio Mojsiju: Nemoj imati drugih bogova uza me. Ovo je prva Bozija zapovijest, a ne bi bila prva da Bogu nije najvaznija.
    Ego-Dobro znamo da je Biblija od strane ljudi izmijenjivana a ti pricas o svetim spisima koje su ljudi pisali.
    Titulu sveca dodjeljuju ljudi a ne Bog. Sveti spisi nisu od Boga vec od ljudi koji su ih pisali. Od Boga su Svete Knjige i u svakoj od njih nema nista sto se tice svetaca. Napomenimo samo apsurd kod Crnogorskog naroda koji pri pominjanju imena Vasilija Ostroskog i njegovog manastira ustaju a pri pominjanju Boga ili pak Isusa sjede skrstenih nogu. Osim toga cesta izreka Crnogoraca je ona j... te Bog!
    Ti ocigledno neznash sta pise u svetim knjigama, i ako je nesto izmijenjeno ono je i objavljeno da je izmijenjeno. To sto si ti umislio da si ti kao qvazi musliman ispred drugih to je tvoja pogreska. Da si pravi musliman ti bi bio prav u svojim sudovima a ne pratio svoje slijepe stereotipe.
    Da si prav ti bi znao da uz spominjanje muhameda ide i prigodno "mir sa njim: a dok spominjanje onih "obicnih" ne ide nista.
    Svet covjek je spominjan u svetim spisima, pogledaj sam i uvjeri se. A tvoja prica da ako je nesto prepravljano sve pada u vodu, demantuje te sam Bog Kuranom. Hriscanstvo postoji i stoji i ima milost kod Boga jeg ga je on ljudima dao. Da je htio on bi ga ukinuo.
    A ta tvoja prica o psovanju dovoljno govori i uzrecica iz podrucja sandzaka "j... ti Isusa" iako znajuci da je on bio mesija. Ja ne sudim o ljudima po ljudima vec po Bogu. Nemoj sebe zavlaciti u te mutne vode, jer nista sto "musliman" uradi nece isprljati djela muhamedova, niti sto covjek uradi ce isprljati djela poslanicka.

    Svet je covjek koji postuje Boga i preda se njemu. Ne sudi o njemu po onima koji ga kaljaju vec po njegovim djelima.

    A ti ako mislish da je opravdanje to sto pravdash sebe a potiresh drugoga, pa makar bez ociglednog i valjanog razloga, samo navali, ja ti samo kazem da razmislish( ako vidish mudrost u onome sto kazem). A mozesh naci bolji nacin da upozorish ljude da ne valja dodavati Bogove druge mimo jednoga Boga, bez napadanja onih koje je Bog volio.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego---Koliko ja znam o svetim knjigama to je nebitno!
    To da me demantuje Bog Kuranom je glupost jer po Kuranu vjerovanje u idolopoklonstvo je najtezi grijeh koji ljudi mogu uciniti. U Kuranu se kaze: Allah sigurno nece oprostiti da Njemu druge smatraju ravnim, a oprostice kome hoce ono sto je manje od toga. (Kuran, suretu-Nisa,ajet:116)
    Dalje: Oni pored Allaha, bogovima smatraju svecenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina (Marijina), a naredjeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju,-nema Boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju. (Kuran, suretut-Tevbeh, ajet 31)
    Dalje: Oni se pored Allaha, klanjaju onima koji im ne mogu nauditi niti im mogu kakvu korist pribaviti, i govore: Ovo su nasi zagovornici kod Allaha. Reci: Zar da Allaha ucite necemu sto ne zna na nebesima i na Zemlji! Neka je hvaljen On i vrlo visoko iznad onih koje smatraju Njemu ravnim! (Kuran, suretu Junus, ajet 18)
    Kazes svet je covjek koji postuje Boga i preda se Njemu.
    Kad mi kazes dje se rijec svet covjek pominje u Starom zavjetu prihvatit cu tvoju izreku.
    Ono sto je bitno je na koji nacin postujes Boga!? Ako ga postujes reci mi da li si obrezan?
    U Starom zavjetu na 12 str. Bog daje vjecan zavjet Avramu da sve muskinje moraju biti obrezani.
    Ako postujes Boga da li jedes svinjsko meso, jer je Bog na 89.str. u Bibliji rekao da se ne smije jesti svinjsko meso pa kaze: necista da vam je.
    Ako postujes Boga postavlja se pitanje da li vjerujes u jednog, dva, ili tri boga sklopljenim u jednom, ili kako je vec ta doktrina oznacena kao trojstvo!?
    To sto ljudi psuju Boga i Isusa neka bude ako Bog da njima svima o vrat okaceno na Sudnjem Danu!
    Ja ti opet kazem da Svete knjige nista ne govore o ljudima svecima. tj. rijec covjek svetac se nidje ne pominje u Svetim Knjigama. Ljudi biraju svece a ne Bog. Npr. Katolici svakih 100 godina moraju izabrati 30 svetaca.
    Sveti spisi nisu od Boga vec su sveti spisi ljudska umotvorina i to je fakat!
    Zamisli kakava je glupost to sto danasnji ljudi slave vise svoga sveca od Boga?

    Da je Amfilohije proglasio Ceka Dapcevica (covjeka koji umalo rat u C.G. nije izazvao) svecem mozda bi se i naslo kroz nekih 100 godina neki koji bi ga uzeli kao svog sveca da ga slave pripisujuci mu cuda koja je cinio!
    Last edited by Mabus; 18-10-05 at 13:48.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    To da me demantuje Bog Kuranom je glupost jer po Kuranu vjerovanje u idolopoklonstvo je najtezi grijeh koji ljudi mogu uciniti. U Kuranu se kaze: Allah sigurno nece oprostiti da Njemu druge smatraju ravnim, a oprostice kome hoce ono sto je manje od toga. (Kuran, suretu-Nisa,ajet:116)
    Gdje i ko to kaze da su sveci ravni Bogu? Sta izmisljash?
    Kad mi kazes dje se rijec svet covjek pominje u Starom zavjetu prihvatit cu tvoju izreku.
    A ti bi sad da odvajash i da prihvatash ono sto tebi odgovara, dobro je rekao Bog, da quran nije bio na arapskom, rekli bi ste zar da na tudjem jeziku (tudjeg Boga) prihvatamo...
    Gdje to u Quran pise "nema svetih ljudi"?
    Kako ne pise u indzil (jevandjelja). No ce prije biti da ne vidish dubinu pisma.
    Obrezanje koje je bog rekao da ce biti znak zavjeta izmedju njega i potomstva avramova, znaci li da nema drugog znaka ili da nema drugog zavjeta?
    Obrezanje je tvoj zavjet Bogu, a ne pravo da namecesh. Jevreji su obrezani pa se ogrijesise o Bogu i prekrsise zavjet (a Bog drzi svoj zavjet).

    Postovanje Boga se ogleda u djelima i postovanju njegovih zapovjesti, a ne u obrezanju.

    Da si procitao indzil, shvatio bi danasnji dan i udar na njega sa svih strana cemu ti i doprinosish a nemash valjanog razloga na to. Da udarash po ljudima koji izkrivljuju razumio bih ali ovako ne.

    Jer sam ja procitao u starom zavjetu(psalm 82) kad se pozivash na njega:
    "Ja vam rekoh bogovi ste sinovi svevisnjega svi!"

    Ali u quran procitah da Bog nema sina, i prihvatih to jer se uzdam u Boga. I ne napravi to promjene u mojim ocima. Ali ti ne razumijesh vjeru.

    Sto ja jedem to je briga Boga mojeg, a ne tvoja. Jer david kad bijase gladan pojede ono sto mu je bilo zabranjeno, pa mu Bog oprosti.

    Ada ljudi danas slave svasta (novac, bogastvo, izopacenost). Jeli novac tome kriv ili zelja ljudi? Zelja.

    Nece svaki koji poziva ime moje(Bozije) uci, zato se Mabuse pazi.

    Budi pravedan i pravo sudi i ono sto neznash ne govori, vec trazi znanje i nacicesh ga.

    INDZIL je od BOGA, i u to nema sumnje!

  17. #17
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi uzimaju za svece svoje poslanike, monahe, pobozne ljude i vjerske autoritete. Oni tj. vi smatrate da ti sveci mogu posredovati kod Boga za njih tj. vas.
    Da to nije tacno citajmo Bibliju:
    S kim ce te prispodobit Boga? Ili s kakvim likom ga usporediti? (Isaija 40:18)
    Ja, Ja sam Gospod; osim mene nema Spasitelja. (Isaija 43:11)
    Doveo si me u polozaj da ti moram dokazati da je kompletan Novi zavjet lazan.
    Prema tome pocecu od Pavla kao laznog autora.
    Napomenimo da je u Novom zavjetu Sveti Pavle, kako ga zovu krscani, ukinuo obrezivanje i tako direktno suprostavio Novi zavjet Starom zavjetu.
    Najbitnije sto citamo iz Starog zavjeta je to sto je Bog postavio "vjecan" zavjet izmedju Njega i Avrama. Ukoliko uzmemo u obzir da je nas Gospodar izvan vremena, a jeste, i ako uzmemo u obzir da je zavjet vjecan, i jeste, onda se jasno pokazuje zabluda, uopste postojanja bilo koga kao Bozijeg poslanika koji bi promijenio vjecni Boziji zavjet. Jer kakav bi to bio Bog da jednom svom poslaniku da vjecan zavjet, da bi ga mijenjao nekim drugim a ponajmanje ne sa Pavlom. Kako moze Bog koji zna citavu buducnost i koji zna vrijeme kada ce doci Sudnji Dan mijenjati svoj vjecan zavjet. Zaista je glupo pripisati Bogu da nije znao buducnost pa kao svoju gresku izmijenio zavjet i ponistio obrezivanje.
    Postavlja se pitanje da li je Pavle stvarno bio sveti!
    Da vidimo kako Pavle laz i zlo opravdava:
    Jer ako istina Bozija u mojoj lazi veca postane na slavu Njegovu, za sto jos i ja kao gresnik da budem osudjen? (Rim.pos.gl.3.-7)
    Ocigledno da Pavle priznaje da laze ili nagovjestava da ce da laze. Ovde se kaze da je laz dobra, iz razloga jer poslije nje dolazi do vece bozije istine, pa dalje nastvlja: Za sto dakle da ne cinimo zla da dodje dobro? Njima ce sud biti pravedan. (Rim.pos.gl.3.-9) Dakle, zasto da ne cinimo zla kad ce zbog tih zala doci do vece Bozije pravde i istine!? Svaki dalji komentar bi bio suvisan!
    Po Pavlu ce svaki krscanin ući u raj bez obzira sto on cinio jer: I opravdace se za badava blagodacu njegovom, otkupom Isusa Hrista; Kojega postavi Bog u krvi njegovoj da pokaze svoju pravdu oprostenjem predjasnjih grijeha. (Rim.pos.gl.3.-24,25)
    Jer Hristos jos kad slabi bijasmo umrije u vrijeme svoje za bezboznike. (Rim.pos.gl.4.-6)
    Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama sto Hristos jos kad bijasmo gresnici umrije za nas. Mnogo cemo dakle vedjma biti krozanj spaseni od gnjeva kad smo se sad opravdali krvlju njegovom. (Rim.pos.gl.5.-8,9)
    Pavle hoce da kaze da je Isus prolio svoju krv za nas, da bi kroz Isusove patnje i kroz Isusa kod Boga bili spaseni. Ovo je toliko besmisleno da cak i djetetu vrlo lako postaje smijesno. Iz ovoga proizilazi da mozemo napraviti bilo kakav grijeh zbog kojeg necemo biti kaznjeni jer je Isus prolio svoju krv za nas. Ostavlja nam se po Pavlu na amanet da radimo sto hocemo, jer bilo sto uradili ili ne mi svakako ulazimo u raj ako prihvatimo Isusa kao Boga pored Boga tj. kao naseg spasitelja.

    Postavlja se pitanje: Sta je onda sa deset Bozijih zapovijesti koje je Bog ostavio Mojsiju? Kakvog smisla imaju te zapovjesti ako je Isus prolio krv za nas? Po Pavlu tih deset Bozijih zapovijesti nisu bitne jer je poslije Mojsija dosao Isus Hrist, a tih deset Bozijih zapovjesti vazile su samo za narode do dolaska Isusa Hrista. Medjutim kako onda da se Luka, Matej, Marko, Ivan i Pavle pozivaju u sojim evandjeljima na Mojsija vezano za ostale stvari, ostaje misterija i nama i vama. Kako to da se i sam Pavle poziva na odredjeni broj Mojsijevih zapovijesti, takodje ostaje misterija i vama i nama!?

    Pavle kaze:
    Da jednodusno jednijem ustima slavite Boga i oca Gospoda nasega Isusa Hrista.
    (Rim.pos.gl.15.-6)
    Ocigledno je da Pavle Isusa naziva Gospodom. Medjutim da vidimo sta Isus za ljude poput Pavla kaze u Evandjelju po Mateju:
    Ne ce svaki koji mi govori Gospode! Gospode! uci u carstvo nebesko; no koji cini po volji oca mojega koji je na nebesima. Mnogi ce reci meni u onaj dan: Gospode! Gospode! nijesmo li u ime tvoji prorokovali, i tvojijem imenom djavole izgonili, i tvojijem imenom cudesa mnoga tvorili? I tada cu im ja kazati: Nikad vas nijesam znao; idite od mene koji cinite bezakonje. A svaki onaj koji slusa ove moje rijeci a ne izvrsuje ih, on će biti kao covjek lud koji sazida kucu svoju na pijesku. (Matej gl.7.-21,22,23,26)
    Ovdje je ocigledno da se Isus ogradjuje od sebe kao Boga, stavljajuci Oca njegova kao Jedinog Gospoda. Za one koji ce ga zvati Gospode na Sudnji Dan, kaze da su ludi, kao covjek lud koji sazida kucu svoju na pijesku!

    Pavle kaze da je poslan od Isusa Hrista:
    Jer Hristos ne posla mene da krstim, nego da propovijedam jevandjelje, ne premudrijem rijecima, da ne izgubi silu krst Hristov. (Korincanima poslanica gl.1.-17)
    Zatim u glavi sest nastavlja: Ne znate li da ce sveti suditi svijetu...Ne znate li da cemo andjelima suditi, a kamo li stvarima ovoga svijeta!? (Kor.pos.gl.6.-2,3)
    Ocigledno je da Pavle sebe naziva svecem i da sebe naziva sudijom andjela a kamoli ljudi. Svaki dalji komentar bi bio suvisan!

    Pavle mijenja vjecni Boziji zavjet koji je Bog sacinio sa Avramom:
    Evo ja Pavle kazem vam da ako se obrezete Hristos vam nece nista pomoci. (Galatima poslanica gl.5.-2)
    Koji hoce da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Gal.pos.gl.6.-12)
    Tako kaze Pavle, medjutim u Jevandjelju po Luci koji je takodje dio Novog Zavjeta se kaze:
    A Jelisaveti dodje vrijeme da rodi i rodi sina. I cuse njezini susedi i rodbina da je Gospod pokazao veliku milost svoju na njoj, i radovahu se s njom. I u osmi dan dodjose da obrezu dijete, i scadijahu da mu nadjenu ime oca njegova, Zarija. I odgovarajući mati njegova rece: ne , nego da bude Jovan. (Jevandjelje po Luci gl.1.-57:60)
    Pavle koji je usko vezan Isusu vjerovatno nije citao Jevandjelje po Luci jer je tamo i Isus obrezan!? Citajmo:
    I kad se navrsi osam dana da ga obrezu, nadjenuse mu ime Isus, kao sto je andjeo rekao dok se jos nije bio ni zametnuo u utrobi. (Jevandjelje po Luci gl.2.-21)
    Pavle takodje kaze:
    Koji hoce da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Galatima gl.6.-12)
    Medjutim u poslanici Korincanima Pavle kaze:
    Buduci da se mnogi hvale po tijelu, i ja cu da se hvalim. (Korincanima(2).gl.11.-18)
    Ovo je zaista smijesno. Zar ovo moze biti od Boga, ili Isusa, preko Pavlovih usta!?
    Knjiga Indzil o kojoj ti pricas nije ono sto citamo od autora cetvoro evandjelja vec se ta knjiga namjerno zagubila od strane istog ovog Pavla.
    Kad mi odgovoris na ovaj post dokazat cu ti u pravom smislu te rijeci da se autori cetvoro evandjelja medjusobno razilaze a samo to razilazenje govori da su to pisali ljudi, jer da nisu tj. da su evandjelja od Boga bila bi savrsena.
    Last edited by Mabus; 18-10-05 at 20:55.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izvini , Mabuse... sta za tebe, onda, predstavljaju apostoli?

    Ruzno je to kako kudis hriscanstvo zbog toga sto se "klanjaju vise svecima nego Bogu", kako si sam rekao u prethodnom postu. To nije tacno... ako si ikad bio na nekoj liturgiji ili misi, uvijek se moze cuti da se slavi ime Bozje i svetaca koji su svoje zivote posvetili Bogu, sirenju hriscanstava i osnovne njene ideje: ljubav medju ljudima.

    Ti vrijedjas nas hriscane... zasto? Odredjene ideje i citavi neki dijelovi u Kuranu proisticu iz Biblije... sto se ne moze poreci.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  19. #19
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Izvini , Mabuse... sta za tebe, onda, predstavljaju apostoli?

    Ruzno je to kako kudis hriscanstvo zbog toga sto se "klanjaju vise svecima nego Bogu", kako si sam rekao u prethodnom postu. To nije tacno... ako si ikad bio na nekoj liturgiji ili misi, uvijek se moze cuti da se slavi ime Bozje i svetaca koji su svoje zivote posvetili Bogu, sirenju hriscanstava i osnovne njene ideje: ljubav medju ljudima.

    Ti vrijedjas nas hriscane... zasto? Odredjene ideje i citavi neki dijelovi u Kuranu proisticu iz Biblije... sto se ne moze poreci.
    Apostoli su obicni ljudi koji su zapisivali ono sto je Isus Hrist govorio. To sto su oni bili ne daje nam za pravo da im dajemo neki bozanski oblik jer ne mozemo prije svega znati da li oni taj oblik posjeduju. Ukoliko to radimo, tj. ukoliko im dajemo neki bozanski oblik pravimo strasan grijeh jer krsimo prvu boziju zapovjest koja glasi: Nemoj imati drugih bogova uza me!
    Da su ljudi otisli i dalje od toga pokazuje nam druga bozija zapovjest: Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga sto je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
    Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike-znaci ne pravite skulpture svetaca ili bilo cega drugog cemu ce te se klanjati osim Bogu. Dobro znamo koliko ljudi kleci i moli se Bogu klececi ispred ikona i svakojakih skulptura. Dakle krsi se temelj bozijih zakona ogledan u 10 bozijih zapovijesti.
    Ja nisam ovde da vrijedjam hriscanstvo vec da ukazem ljudima na zablude koje od njih skrivaju njihovi svestenici.
    Zaista ne mozes reci da grijesim u onome sto pisem, jer ono sto pisem je iz Biblije.
    Kao sto vidis i ti sama nazivas ljude svecima, tj. pridajes im neki van zemaljski oblik a ne mozes znati ni ti ni bilo ko drugi da li ga oni zaista posjeduju.

    Volio bih da uputis nekog svestenika na ovaj forum da sa njim vodim debatu oko ovih stvari posto kazes da ides na mise.
    U mom prethodnom postu ja sam samo citirao Pavla koji se smatra kod vas temeljom krscanstva, a ti citajuci to dolazis do zakljucka da ja kudim hriscanstvo, tj. nesvjesno priznajes da sam u pravu.
    Nije dovoljno reci da ja kudim hriscanstvo, vec je ptrebno ukazati mi da ja u mom citiranju Pavla grijesim i to na nacin dje grijesim i na koji nacin grijesim. Nadam se da ce mi Ego to dokazati.

    Za kraj obzirom da si ti djevojka postavit cu ti pitanje da li se ti slazes sa ovim dolje izrecenim od Pavla:

    Sveti Pavle, koji je stvarni utemeljitelj krscanstva onakvog kakvog ga razumiju i vjeruju krscani, drzi zenu za napasnicu. On je bacio citavu krivicu na covjeka i genezu grijeha zene. Evo sta citamo u Novom Zavjetu:
    Zena neka uci u skrovitosti sa svom podloznosti! Ne dopustam zeni da (uci) poducava, niti da vrsi vlast nad muzem, stavise, neka ostane u skrovitosti. Jer je Adam najprije sazdan pa onda Eva. (Timoteju gl.2-11,12,13)
    Buduci da covjek nije od zene, nego zena od covjeka, i sto covjek nije stvoren radi zene, nego zena radi covjeka-zato zena treba da ima znak podloznosti na svojoj glavi radi andjela. (Korincanima gl.11.-8,9)
    Jesi li vezan za zenu? Ne trazi rastave! Jesi li slobodan od zene? Ne trazi zene.
    (Korinćanima gl.7.-27)
    Tako onaj koji udaje svoju djevicu dobro cini, a onaj koji je ne udaje bolje cini.
    (Korincanima gl.7.-38)
    Zene ne smiju govorirti: Zene na sastancima neka sute! Njima se ne dopusta govoriti, vec neka se pokoravaju...Ako zele nesto nauciti neka kod kuce pitaju svoje muzeve, jer ne dolikuje zeni da govori na sastanku. (Korincanima gl.14.34,35)
    Svaka zena koja moli ili prorokuje gologlava, sramoti svog poglavara. U tome je posve jednaka osisanoj zeni. Dakle: ako ako zena nece da nosi veo, neka se osisa! Ali ako je sramota za zenu osisati se ili obrijati glavu, neka nosi veo. (Korincanima(1)gl.11.-6)
    Pavle nastavlja u glavi 14 i kontrira veoma smijesno samom sebi:
    Zeni je dika da nosi dugu kosu, jer joj je kosa data umjesto vela. (Korincanima(1)gl.11.-14,15)
    Sveti Pavle se smatra utemeljivacem krscanstva. On sam za sebe cesto kaze da ono sto govori stize mu od Boga i Isusa. Medjutium, procitajmo samo ove dvije zadnje podvucene poslanice, a zatim se zapitajmo da li ovakve nebuloze mogu biti od Boga, Isusa ili andjela!?
    Last edited by Mabus; 18-10-05 at 23:16.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sadrzaj Biblije iz nekih razloga se mijenjao, da bi bio blizi narodu, koji su do tada bili mnogobosci... sada, koji su to razlozi, ima puno fakata koji mogu, a i ne moraju biti tacni.

    Ti si samo naveo 2-3 fraze iz Novog zavjeta... cesto upotrebljavanje od mnogih clanova foruma prije tebe, tako da je to vec postao klise; sta je sa Starim zavjetom; zasto nisi njega malo citirao, kao si vec navalio...

    Srecom, danas su se neke stvari promijenile u pogledu muskarac-zena, ne bas potpuno, ali... polako.

    S druge strane, kojim pravom ti mozes da kritikujes neciju drugu religiju, pritom da svoju religiju hvalis u vines je u nebesa? To nije lijepo od tebe, ako si vec vjernik; sve religije ponavljaju iste stvari; ljubav, razumjevanje, medjusobna tolerancija...

    Pozdrav i laku noc...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse,

    Iznio si previse nagadjanja, cim uhvatim nocas vise vremena detaljnije cu ti odgovoriti.

    Evo malo slika islamskog upraznjavanja vjere.


    A pogledajte ovu sliku gdje hodocasnici ljube crni kamen.

    Kako objasnjavash ovu pojavu Mabuse?

    Ja se nikad nijesam klanjao svecima, bez sto sam se poklonio iz postovanja. A ako stvarno ima takvih ljudi oni su u zabludi.

    A nemoj da zibjegavash da odgovorish na pitanja koja sam ti postavio. Cak tvrdish da je Indzil falcifikovan citav, cak se pozivash na njega. Inace Pavle nije pisao Indzil, nego o tome cu kasnije.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-10-05 at 13:33.

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Trinity---Sto se tice Starog zavjeta moram napomenuti da se sa Njim u 90% slucajeva slazem tj. i sam Kuran priznaje tih 90%. Stari Zavjet smatram svojom knjigom i On nista nije vise tvoj nego li moj.
    Medjutim Novi zavjet se u 90% slucajeva ne slaze sa Starim zavjetom. Nisam naveo samo 2-3 fraze iz Novog zavjeta vec malo vise od toga. Ono sto sam naveo je samo jedan mali dio onoga sto cu kasnije da navedem. Ako vec trazis to od mene ja cu ti udovoljiti nakon sto mi Ego odgovori i ako smatram to nepotrebnim jer mislim da sam dovoljno rekao da bi pobio vjerodostojnost Pavlove poslanice.
    Ja cu biti veoma zadovoljan ukoliko ti i bilo ko drugi prihvati Stari zavjet kao istinu, ali pri tom se naravno moras odreci Novog zavjeta jer jedan drugog iskljucuju. Da su Stari zavjet i Novi gotovo u potpunosti kontradiktorni mogu da ti navedem citate i jasno to i dokazem ako hoces.

    Ego---Kamen koji ljube hodocasnici se naziva "meleolit" i nidje ga u svijetu nema u tolikoj a ni pribliznoj velicini osim tu na tom mjestu tj. u Meki. Taj kamen je jedinstven jer se moze u svijetu ta struktura materijala pronaci samo u minimalnoj kolicini. Taj kamen je poslat Avramu (Ibrahimu) poslije izdrzanog iskusenja kada je htio da zrtvuje svoga sina. Napomenimo da je Avram sagradio prvo svetiliste u svijetu a to svetiliste je u Meci. Meka je najvece muslimansko svetiliste, i tu muslimani ljube kamen iz razloga jer je Avramu kazano da ce taj kamen svjedociti na Sudnjem danu ko je posjetio Meku.
    Muslimani samo ljube taj kamen ali oni mu se ne klanjaju niti ga smatraju necim sto moze da posreduje kod Boga niti ga smatraju bozanstvom za razliku od vasih svetaca za koje smatrate da su posrednici izmedju vas i Boga i kojima dajete van zemaljski oblik.
    Ti smatras da je Indzil ono sto su pisali Marko, Matej, Ivan i Luka a ja cu da ti dokazem da to nije Indzil-vrlo uskoro.
    Last edited by Mabus; 19-10-05 at 18:29.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mabus primjecuje se pomalo kontradiktornosti u tome sto si napisao.
    Quote Originally Posted by Mabus
    ... tu muslimani ljube kamen iz razloga jer je Avramu kazano da ce taj kamen svjedociti na Sudnjem danu ko je posjetio Meku.
    Kazes taj kamen koji ce svjedociti na Sudnjem danu a odmah poslije :
    nije posrednik
    Muslimani samo ljube taj kamen ali oni mu se ne klanjaju [b]niti ga smatraju necim sto moze da posreduje kod Boga
    Kome ce svjedociti i kome ce prenijeti tu potvrdu da je neko posjetio Meku i kako to onda nije posrednik?
    U daljem tekstu si se vec pogubio:
    .... niti ga smatraju bozanstvom za razliku od vasih svetaca za koje smatrate da su posrednici izmedju vas i Boga i kojima dajete van zemaljski oblik.
    Na osnovu cega tvrdis da se smatra kako je svetac posrednik sa Bogom?

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, po posljednim postovima sam shvatila da si hriscanin. Ali me malo iznanadjuje to sto ti negiras Bibliju tj, prihvatas Staro pismo, a hulis Novo pismo.

    Razlika izmedju ta da pisma su velika. To sto radis je cista glupost. Ili Sveto pismo prihvatas kao cjelinu ili ga potpuno odbacujes. Koliko god se tebi ne dopada to sto pise u oba pisma pismu, to se ne moze promijeniti. Ne zaboravi da oba pisma nas poucavaju da ne pravimo iste greske sto su uradili nasi prethodnici; uci nas nekim stvarima koje mi u toku zivota zaboravljamo, a samo u tezim situacijama se prisjecamo.

    Ne vidim zasto ne slaviti (pored Boga, Presvete Bogorodice i Isusa Hrista) i svece. Oni su propovjedali hriscanstvo, bili su sluge Bozje, umrli su za Njega... i kao takvi se danas slave i sjecamo se ih se.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari-Na ovom svijetu taj kamen nije posrednik izmedju ljudi i Boga a na onom svijetu on ce svjedociti ko ga je posjetio.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •