Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 121

Thread: Васојевићи

  1. #76
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    uskoci zauzimaju oblast sjeverno i zapadno od drobnjaka, tj izmedju shavnika i zabljaka ali blize tari, kuda ide put mojkovac-zabljak... mislim da je boan najvece selo, ne podnose se nesto sa drobnjacima, to je staro rivalstvo
    Just to slip the skin...

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nekadasnjih "Sedam brda" ili sadasnji srednji, sjeverni i sjeveroistocni dio
    Crne Gore - naseljavala su od vecih plemena: Kuci, Piperi, Bjelopavlici, Moracani, Rovcani, Vasojevici, Uskoci, Drobnjaci... a Podlovcenskoj Crnoj Gori su se prikljucivali u razlicitim periodima. U Staroj ili podlovcenskoj Crnoj Gori postojale su cetiri nahije u kojima je zivjelo dvadesetak manjih plemena: Cetinjsko pleme, Njegusi, Ceklici, Bjelice, Cuce, Ozrinici, Pjesivci, Komani, Farmaci, Ceklini, Kosijeri, Brceli...

  3. #78
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Eh, druga porodična grana mi je izgleda od tih Cuca, kakvi su ti Cuce, dobri ili loši ljudi? A kakav im je poglavica :mrgreen:

  4. #79
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nekadasnjih "Sedam brda" ili sadasnji srednji, sjeverni i sjeveroistocni dio Crne Gore - naseljavala su od vecih plemena: Kuci, Piperi, Bjelopavlici, Moracani, Rovcani, Vasojevici, Uskoci, Drobnjaci...


    Samo da bi izbjegli greske materijalne prirode, sedam brdskih plemena su: Bjelopavlici, Piperi, Kuci, Bratonozici, Rovca, Moracani i Vasojevici.


    Staru Crnu Goru su naseljavala 24 plemena, podijeljena u 4 nahije, s tim sto se za 3 plemena Ljesanske nahije smatralo da nisu dostigla taj nivo razvoja plemesnkog drustva kao gorepomenuta, ponajvise zbog blizine i ravnicama i turskom uticaju.

    Plemena kao sto su Drobnjaci, Saranci, Uskoci, Jezerci, Banjani, Grahovo Rudine (za ove nisam siguran) su se smatrala hercegovackim i najkasnije su pripojene Crnoj Gori. Ona su u svakom slucaju, da ne ulazimo u cijelu pricu oko porijekla, sacinjavala granicna plemena prema oblastima u kojima je turska vlast bila opipljivija.


    @Odli,
    Sto se tice Uskoka, mislim da su nastali od razurenih Trebjesana (plemena iz okoline Niksica), ali ovo cu provjeriti, pa ti javljam
    Vecina ljudi je zla

  5. #80
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Eh, druga porodična grana mi je izgleda od tih Cuca, kakvi su ti Cuce, dobri ili loi ljudi? A kakav im je poglavica :mrgreen:
    Uf... Cucki glavari (Perovic i Krivokapic) su odgovorni za jednu od najvecih crnogorskih ratnih sramota. Cuveno izdajstvo grahovskog vojvode Dakovica...

    I danas mi suza kane kad se sjetim toga...
    Vecina ljudi je zla

  6. #81
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Uf... Cucki glavari (Perovic i Krivokapic) su odgovorni za jednu od najvecih crnogorskih ratnih sramota. Cuveno izdajstvo grahovskog vojvode Dakovica...

    I danas mi suza kane kad se sjetim toga...
    Nekako sam osećao da tu ima nekih sumnjivaca, iako ne znam ništa o tome iz istorije Pa, dobro, onda Vasojevići vade stvari izgleda da su oni "cool". da su najjači i slično :lolblue:

  7. #82
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    koliko ja znam, uskoci i drobnjaci nijesu brdjani, vec hercegovacka plemena, zajedno sa pivljanima, golijanima, banjanima i sarancima. bonja je u pravu, to su uglavnom trebjesani, koji su u raznim periodima bjezali gore od zuluma mushovica i niksickih turaka... mada ih ima i po drobnjacima. svi trebjesani slave svetog luku, tako da je to za uskocke i drobnjacke porodice neki orijentir - da li su trebjesani ili ne.
    Just to slip the skin...

  8. #83
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Čekaj malo, znači i Hercegovci imaju plemena? Generalno, jako malo, skoro ništa ne znam o plemenima, ali mi je privlačno mislim da ću naći neku dobru knjigu o tome. Ako neko ima preporuku neka napiše.

  9. #84
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Pa, dobro, onda Vasojevići vade stvari izgleda da su oni "cool". da su najjači i slično :lolblue:
    Vasojevici cool? Pomjeri se s mjesta

    "Dokle bude perja na sokolu
    pricace se o Vucjemu dolu
    dje je Piper - Filipovic Luka
    s Osman pase ziva toke svuka'
    dovede ga pred Nikolu knjaza"
    Vecina ljudi je zla

  10. #85
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima dobra jedna : "Suza za vojvodu dakovica" od cika bonje zmaja
    Nada poda me separar da amor de deux

  11. #86
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Arion View Post
    ima dobra jedna : "Suza za vojvodu dakovica" od cika bonje zmaja
    Nije lijepo sprdati se sa nacionalnim katastrofama. Bas si mi nepatriotski, a prije 9 minuta udjosmo u nacionalni jubilej.

    Znas li da su stari Atinjani globom kaznjavali cak i pozorisne autore, ako bi ih svojim djelima podsjecali na neke tuzne dogadjaje iz njihove istorije
    Vecina ljudi je zla

  12. #87
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    sto se hercegovackih plemena tice - njih otprilike veze i govor, Vukova osnova knjizeve srpske ijekavice je govor tog podrucja... mnogo duze pod turcima od ovih drugih, generalno pristupacniji predjeli, i bilo je vise turaka... mnogo je katunjana kroz vjekove zbog krvne osvete bjezalo za te krajeve, mnoga hercegovacka prezimena i porodice vode porijeklo odatle...

    a naj cool - Bajice mozda, vazda "blizu vlasti", + postoji legenda da svi poticu od kosovskog junaka pavla orlovica... i, krajnje subjektivno, golijani
    Just to slip the skin...

  13. #88
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Vasojevici cool? Pomjeri se s mjesta

    "Dokle bude perja na sokolu
    pricace se o Vucjemu dolu
    dje je Piper - Filipovic Luka
    s Osman pase ziva toke svuka'
    dovede ga pred Nikolu knjaza"
    Ima puno Pipera mog prezimena to znam jer sam tražio koji su moji, onda sam video da nisu Piperi nego Vasojevići. Prema tome Vasojevići rulz, Piperi droolz :mrgreen: Neću više da zachatavm temu samo da se zna :lolblue:

  14. #89
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ima puno Pipera mog prezimena to znam jer sam tražio koji su moji, onda sam video da nisu Piperi nego Vasojevići.
    Radevici?
    Vecina ljudi je zla

  15. #90
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Radevici?
    Nije, na B počinje , upropastismo temu sve će nas pobrisati modovi

  16. #91
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Uf... Cucki glavari (Perovic i Krivokapic) su odgovorni za jednu od najvecih crnogorskih ratnih sramota. Cuveno izdajstvo grahovskog vojvode Dakovica...

    I danas mi suza kane kad se sjetim toga...
    A jesu li Cuce to dobro učinjele?

  17. #92
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Čekaj malo, znači i Hercegovci imaju plemena? Generalno, jako malo, skoro nita ne znam o plemenima, ali mi je privlačno mislim da ću naći neku dobru knjigu o tome. Ako neko ima preporuku neka napie.
    Hercegovci nemaju plemena, već samo nacionalni Crnogorci.
    To jest ovđe se priča u sutini o dukljansk-zetskim plemenima.
    Hercegovina je geografski pojam koji su Turci odredili i pomjerali granice te Hercegovine, kako im se ćefne.

  18. #93
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    A jesu li Cuce to dobro učinjele?
    Jesu.
    Prodali su one mrzne Grahovljane

    Vecina ljudi je zla

  19. #94
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Razlog zbog cega su se plemena formirala kod Crnogoraca i Albanaca imaju ponajvise veze sa geografijom,
    Наравно, у дијелу Албаније није ни постојао племенски начин организовања.
    П.С. Моји Дробњаци се убрајају у херцеговачка племена.

  20. #95
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Sekulic View Post
    kad, dje? napisi nesto vise o tome?
    O tome kako su cucki glavari prodali Grahovljane, koje su opsijedali Turci? I kako im nisu pomogli, uprkos naredbama knjaza Danila? Pa je knjaz Danilo prvo mislio da su Grahovljani kukavicki predali, ali kad je shvatio - poslao je perjanike da musketaju cucke glavare (jedan stirjeljan, drugi utekao)?

    Nemoj, tuzna je to prica. Evo sad dobih proliv od suza...
    Vecina ljudi je zla

  21. #96
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Govori li brojnost plemena u podlovćenskoj CG (u odnosu na druga crnogorska područja) - o jačem prilivu doseljenika na taj teritorij - u donosu na druge prostore današnje CG?
    Last edited by The Severed Garden; 21-05-07 at 22:36.

  22. #97
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by The Severed Garden View Post
    Govori li brojnost plemena u podlovćenskoj CG (u odnosu na druga crnogorska područja) - o jačem prilivu doseljenika na taj teritorij - u donosu na druge prostore dananje CG?
    ovo je malo tricky argument, jer mnogo podlovcenskih plemena su na nivou brdskih sela
    Pitanje migracija je nikad do kraja rijeseno.

    Podlovcenska CG je bila zivotnija i nezavisnija od Turaka - samo zbog kontakta sa Venecijom
    Vecina ljudi je zla

  23. #98
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    hmm... bilo bi mozda interesantno pratiti kad je masovno naseljena katunska nahija, a to je nedje kraj 15og vijeka, je li tako? a to se otprilike poklapa sa turskim osvajanjima, migracijama u teze pristupacne krajeve... ta podrucja su dugo dugo bila prenaseljena, sve do kraja 17og vijeka, onda idu migracije ka sjeveru, hercegovackim plemenima, morachi, pa dalje za srbiju, a rusiju i donsku oblast bi takodje bilo interesantno pomenuti...
    inace, razgovarah prije neki dan sa jednim od najvecih profesionalnih biciklista danasnjice, jaroslavom popovichem ukrajincem, koji vozi za bivsu ekipu lance armstronga... neki predak presao sa vladikom vasilijem u odesu i ostao, posle bio general - sve lik zna! eto, porijeklom crnogorac, ili srbin, kako kome odgovara, uglavnom momak se ponosi time
    Just to slip the skin...

  24. #99
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovo je malo tricky argument,
    Hehe. Zato sam ga mudro ubacio u formi pitanja, da niko ne primjeti.


    Podlovcenska CG je bila zivotnija i nezavisnija od Turaka - samo zbog kontakta sa Venecijom
    A nije možda zato što su Ozrinići mlatili Turke, dok su ovi s Njeguša ( i njihovi saveznici Piperi - peta kolona ubačena da
    pocrnogorči "Brda" :mrgreen: ) nosali bikinije i sunčali se po Kotoru?

    Bando jedna, opet istoriju prekrajate...


    hmm... bilo bi mozda interesantno pratiti kad je masovno naseljena katunska nahija, a to je nedje kraj 15og vijeka, je li tako? a to se otprilike poklapa sa turskim osvajanjima, migracijama u teze pristupacne krajeve... ta podrucja su dugo dugo bila prenaseljena, sve do kraja 17og vijeka, onda idu migracije ka sjeveru, hercegovackim plemenima, morachi, pa dalje za srbiju, a rusiju i donsku oblast bi takodje bilo interesantno pomenuti...
    inace, razgovarah prije neki dan sa jednim od najvecih profesionalnih biciklista danasnjice, jaroslavom popovichem ukrajincem, koji vozi za bivsu ekipu lance armstronga... neki predak presao sa vladikom vasilijem u odesu i ostao, posle bio general - sve lik zna! eto, porijeklom crnogorac, ili srbin, kako kome odgovara, uglavnom momak se ponosi time
    O tome pričam, pola Rusije i Ukrajine je iz Crne Gore !


    Da, bilo bi interesantno pogledati ima li recimo nekih dajalektoloških ili mikro-dijalektoloških istraživanja rađenih u "staroj" CG, pa da se vidi kakvi su se sve uticaji tu ukrštali, ako je to uopšte moguće odgonetnuti danas.

    P.S.
    (Mislio sam da se u istočnoj Hercegovini nosila kapa (zavrata) nalik CG kapi i ranije .. ali ispada, kako sam čitao, da je uvedena zapravo tek nakon 1878. Ko zna kako je to s nošnjom išlo u drugim krajevima... Ne znam recimo ni kakva je priča s Golijom, jel' dobila ime po Goliji u Srbiji, ili ova u Srbiji, po našoj Goliji - ili nema blage veze jedno s drugim, iako mi to nekako najmanje vjerovatno zvuči...)
    Last edited by The Severed Garden; 22-05-07 at 00:28.

  25. #100
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uglavnom, odaljismo se od vasojevića. sa njima je slična priča kao i o drekalovskim kučima, porijeklom albanci, sad srbi. vasojevići su se odvajali od srba, danas imaju njihov identitet. oće li neki vasojević priznat da su mu otac i đed itd. zaluđeni srpstvom? neće. e pa onda, bolje ih peckat pomalo ali ne unosit emocije.
    po ovome što se o njima zna, nit su srbi nit crnogorci, već su bili nesvrstani, ali su prihvatili identitet srba.
    neka bude borba neprestana...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •