Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 264

Thread: Soviet storm - WWII na istoku

  1. #1
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Soviet storm - WWII na istoku

    Dokumentarna serija koju ste u mogucnosti da pratite na History-ju.

    http://www.history.co.uk/shows/sovie...-the-east.html

    Treba reci da serija jos nije zavrsena, tj. da ce biti jos epizoda. Pruza dosta siroku i objektivnu sliku desavanja na istocnom frontu. Ono sto je najbolje kod ove serije je obradjivanje teme sa vise aspekata - kopnene, amfibijske, vazdusne i specijalne operacije, deskripcija naoruzanja i biografski podaci vaznijih aktera.

    Ko ima neka okaci dokumentarce slicne tematike.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Ухватио пар епизода.

    Мож' да прође.

    "Од пет, четири немецка војака погинула су на источном фронту,руски губици у људству већи су од губитака западних савезника комбиновано" - ор самтинг лајк дет...

  3. #3
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Може да прође?
    Једна од најбољих серија икад везаних за други свјетски рат, невјероватно је да је пушта хистори који је повезан са историјом као ја са нуклеарном физиком.
    Доста су добро описали читав рат, не знам о чему ће још правити епизоде.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #4
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Може да прође?
    Једна од најбољих серија икад везаних за други свјетски рат, невјероватно је да је пушта хистори који је повезан са историјом као ја са нуклеарном физиком.
    Доста су добро описали читав рат, не знам о чему ће још правити епизоде.
    jednom nesto pametno, kupili od Rusa i preradili je

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Доста су добро описали читав рат, не знам о чему ће још правити епизоде.
    Tako je. Pokrili su sve važnije teme i operacije na istoku od napada na SSSR do kapitulacije Japana. Odlična dokumentarna serija. Prevod uglavnom hrvatskih prevodilaca nije baš dobro odrađen.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  6. #6
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ima li dje da se presnime?

  7. #7
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cek cek, jel bilo na istu foru na National Geographic, tipa kao 2 generala (americki vs. njemacki ili ruski vs. njemacki) i prikaz njihove bitke, uz sjajne animacije, statistiku? To je strasna emisija, rado sam je gledao, mislim da je na NG, sad sam zaboravio naziv.

  8. #8
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Dobar je Istocni front u svakom smislu. Ima dobrih dokumentaraca o tome.

    Najjacu vojnu masineriju u ljudskoj istoriji pobijedilo prostranstvo.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  9. #9
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Cek cek, jel bilo na istu foru na National Geographic, tipa kao 2 generala (americki vs. njemacki ili ruski vs. njemacki) i prikaz njihove bitke, uz sjajne animacije, statistiku? To je strasna emisija, rado sam je gledao, mislim da je na NG, sad sam zaboravio naziv.
    Није на исту фору, ово је много боље.

    Кварни, пространство и људи.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  10. #10
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    И генералисимус Зима.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Кварни, пространство и људи.
    Ja bih rekao da su presudnu ulogu imale sovjetske obavještajne i kontraobavještajne službe.

    Inače, ne mogu a da se ne zapitam kako bi prošla Barbarosa, odnosno koliko bi bilo manje žrtava da na čelu SSSR-a nije bio Staljin, čovjek koji je čistkama desetkovao spostveni vojni vrh i omogućio nacistima početne uspjehe. Da su vojskom komandovali proslavljeni, obrazovani i sposobni ruski generali/oficiri iz prethodnih ratova umjesto mahom golobradih i neiskusnih, politički podobnih, koliko bi manji bili ljudski gubici po SSSR i koliko ranije bi se oslobodila Evropa iz Hitlerovih kandži?
    Last edited by johnny bravo; 17-03-13 at 19:01.
    In vino veritas

  12. #12
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Dokumentarna serija koju ste u mogucnosti da pratite na History-ju.

    http://www.history.co.uk/shows/sovie...-the-east.html

    Treba reci da serija jos nije zavrsena, tj. da ce biti jos epizoda. Pruza dosta siroku i objektivnu sliku desavanja na istocnom frontu. Ono sto je najbolje kod ove serije je obradjivanje teme sa vise aspekata - kopnene, amfibijske, vazdusne i specijalne operacije, deskripcija naoruzanja i biografski podaci vaznijih aktera.

    Ko ima neka okaci dokumentarce slicne tematike.
    Ne znam jesi li gledao dokumentarac Apokalipsa: Drugi svjetski rat. Prikazivali su ga skoro na drugom kanalu državne televizije i to dvaput u tri mjeseca. Sastoji se od 6 epizoda i, mada je samo dijelom vezan za istočni front, toplo ti preporučujem da ga odgledaš. Ima da se skine sa interneta, kao i domaći titlovi, ali ti savjetujem da to ne činiš. Prvi razlog je taj što su domaći titlovi kompatibilni samo sa nešto kraćom verzijom (primijetio sam to na epizodi br 3 "Šok" koja gotovo čitava govori o operaciji Barbarossa đe su neke scene izbrisane). Za originalnu verziju na francuskom postoje titlovi, ali engleski što je šteta koliko god dobro znao engleski, a i pitanje je ima li francuske verzije na internetu. Obavezno pogledaj verziju na francuskom jer je Mathieu Kassovitz kao narator maestralno obavio posao i ovo što sam gledao na youtubeu na engleskom em što je skraćeno, em što naracija nije na tom nivou. Uostalom, evo originalne verzije i dijela skraćene engleske (italijanska je npr isto skraćena)





    Najbolje bi bilo da, ukoliko nijesi gledao, pošalješ mail RTCG-u i zamoliš ih da repriziraju. Vjerujem da im to neće biti problem pošto je to išlo radnim danima u 23. Šteta što nije bilo nikakve najave tj trailera na državnoj televiziji jer se radi o vrhunskom dokumentarcu i to sam slučajno "uhvatio" jedne večeri.
    Last edited by amnesiac; 17-03-13 at 21:41.
    Dick Laurent is dead!

  13. #13
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Ja bih rekao da su presudnu ulogu imale sovjetske obavještajne i kontraobavještajne službe.

    Inače, ne mogu a da se ne zapitam kako bi prošla Barbarosa, odnosno koliko bi bilo manje žrtava da na čelu SSSR-a nije bio Staljin, čovjek koji je čistkama desetkovao spostveni vojni vrh i omogućio nacistima početne uspjehe. Da su vojskom komandovali proslavljeni, obrazovani i sposobni ruski generali/oficiri iz prethodnih ratova umjesto mahom golobradih i neiskusnih, politički podobnih, koliko bi manji bili ljudski gubici po SSSR i koliko ranije bi se oslobodila Evropa iz Hitlerovih kandži?
    Presudnu ulogu je igrala Hitlerova amfetaminska manija
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  14. #14
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mstislav View Post
    Није на исту фору, ово је много боље.

    Кварни, пространство и људи.
    I T-34 :wink:

  15. #15
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Najjacu vojnu masineriju u ljudskoj istoriji pobijedilo prostranstvo.
    Da, ako je vjerovati Majnstajnu, Guderianu & co.
    Ako gledamo objektivno...daleko od toga

    A ovaj boldovani dio je diskutabilan. Vinston Cercil u svojim memoarima izjavljuje "daleko vise sam se bojao Kajzerove Njemacke".

    edit: nego zbog toga je i otvorena ova tema - informisanje o raznim faktorima rata na istoku. Mal te ne svaki je vazniji ucesnik dogadjaja ostavio memoare za sobom (od Rusa - Rokosovski, Zukov, Vatutin...od Njemaca - Majnstajn, Guderijan...) i svako od njih ima svoju pricu. Istina je, kao po obicaju, negdje na sredini.
    Last edited by Lucianeddu; 18-03-13 at 18:13.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titograd
    Posts
    9,454
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    964
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    Jel zna neko đe da potražim prevode za Soviet Storm, sezona 1?

  17. #17
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Da, ako je vjerovati Majnstajnu, Guderianu & co.
    Ako gledamo objektivno...daleko od toga

    A ovaj boldovani dio je diskutabilan. Vinston Cercil u svojim memoarima izjavljuje "daleko vise sam se bojao Kajzerove Njemacke".

    edit: nego zbog toga je i otvorena ova tema - informisanje o raznim faktorima rata na istoku. Mal te ne svaki je vazniji ucesnik dogadjaja ostavio memoare za sobom (od Rusa - Rokosovski, Zukov, Vatutin...od Njemaca - Majnstajn, Guderijan...) i svako od njih ima svoju pricu. Istina je, kao po obicaju, negdje na sredini.
    edit no2:

    Da kazem nesto uopsteno o strategiji na istocnom frontu.
    U prvoj fazi rata (jun 1941- novembar 1942) njemacka doktrina blitzkrieg-a je pruzala ogromnu prednost snagama Wermachta. Nadmoc u vazduhu je kljuc za ofanzivne manevre u skladu sa ovom doktrinom. Stuke (Junkers-87) su bile close-air-support (ne znam adekvatan prevod a da pogodi sustinu) i pomagale su nastupanje tenkovskih i motorizovanih jedinica u toku samog napada. Za to vrijeme, Rusi su se branili na sirokom frontu i ravnomjerno s rasoredjivali snage (narocito protivtenkovska orudja) sto je Njemcima omogucavalo da, koncentrisuci se na jednu ili 2 tacke, relativno lako ostvare prodor i opkoljavaju ostatak ruskih snaga. Od jeseni 42' Rusi mijenjaju doktrinu i protivtenkovske snage grupisu u "jake tacke" (strongpoints) (u epizodi "Kursk" je ovo lijepo objasnjeno). Pojava ruskih close-air-support aviona IL-2 (prvi avion oklopljen celikom) je izbalansirala vazdusnu bitku i na taj nacin je blitzkrieg prvi put (a da nije -40 u pitanju) postao problem. U tom smislu njemacki komandanti na istocnom frontu (izuzev fon Majnstajna!) su pokazali veliku dozu nefleksibilnosti i nespremnosti da se prilagode novonastaloj situaciji. Od ljeta 43' blitzkrieg je bio (govorim iskljucivo o istocnom frontu) prevazidjena strategija. Kvalitet njemackih jedinica i njihovog naoruzanja (posebno motorizovanih jedinica) je bio toliki da je to u izvjesnoj mjeri nadoknadjivano; ali komanda Wermachta (sa Hitlerom na celu, laikom u ovoj oblasti) je odbijala da prihvati potrebu da revidira vojnu doktrinu i to je ubrzalo kolaps njemackih snaga.

  18. #18
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Da, ako je vjerovati Majnstajnu, Guderianu & co.
    Ako gledamo objektivno...daleko od toga

    A ovaj boldovani dio je diskutabilan. Vinston Cercil u svojim memoarima izjavljuje "daleko vise sam se bojao Kajzerove Njemacke".

    edit: nego zbog toga je i otvorena ova tema - informisanje o raznim faktorima rata na istoku. Mal te ne svaki je vazniji ucesnik dogadjaja ostavio memoare za sobom (od Rusa - Rokosovski, Zukov, Vatutin...od Njemaca - Majnstajn, Guderijan...) i svako od njih ima svoju pricu. Istina je, kao po obicaju, negdje na sredini.
    Ako gledamo objektivno, ja sam u pravu.

    Nadji mi ratnu masineriju u istoriji koja je, u svome vremenu naravno, mogla parirati Njemcima 1939.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  19. #19
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Nadji mi ratnu masineriju u istoriji koja je, u svome vremenu naravno, mogla parirati Njemcima 1939.
    Vrlo nezahvalna poredjenja moram vrsiti, ali navescu ti 2 jace masinerije:

    1) Njemacka 1914. godine (sto i Cercil kaze, a bio je na visokim funkcijama u oba rata);
    2) SSSR 1944/45. godine.

    spreman sam da argumentujem ovo, ali preveliki je off. Da ne idemo daleko u istoriju i prizovemo Dzingis Kana koji je izdominirao.

    Nego, na pocetku sam reagovao na tvrdnju da je Wermacht porazilo prostranstvo - a sta cemo sa njima:


  20. #20
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Vrlo nezahvalna poredjenja moram vrsiti, ali navescu ti 2 jace masinerije:

    1) Njemacka 1914. godine (sto i Cercil kaze, a bio je na visokim funkcijama u oba rata);
    2) SSSR 1944/45. godine.
    1. Prvi svjetski rat je bila pozornica za predstavljanje novog nacina ratovanja, bpojnim otrovima, i posebno, mitraljezima, zato se i vodio rovovski rat. Vjerovatno je to ostavilo veci utisak na Cercila, pa je tako mislio

    2. Najjaca masinerija u poredjenju sa kim? Sa dvadesetkovanim Njemcima?
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  21. #21
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    1. Prvi svjetski rat je bila pozornica za predstavljanje novog nacina ratovanja, bpojnim otrovima, i posebno, mitraljezima, zato se i vodio rovovski rat. Vjerovatno je to ostavilo veci utisak na Cercila, pa je tako mislio

    2. Najjaca masinerija u poredjenju sa kim? Sa dvadesetkovanim Njemcima?
    1) Njemacka je 1914. ratovala odjednom na 2 fronta - luksuz koji je 3.Rajh osjetio tek 1944. i nije dugo izdrzao. I pored toga, ekspresno su o jadu zabavili svijet porazivsi caskom Ruse kod Tanenberga, istovremeno priprijetivsi Parizu. Kajzerova Njemacka je bila bolje spremljena za rat, imala je 2. najjacu mornaricu na svijetu (koja je protiv britanske izvukla nerijesen ishod kod Jitlanda); avijacija nije igrala veliku ulogu, ali su je 1915. prvi razvili Njemci, cak su uspjeli da bombarduju London; na zapadnom frontu Njemci su se borili protiv mnogo vece sile (francuska vojska + preko 60 divizija V.Britanije) 1914. nego sto je to bio slucaj maja 1940. kad su se prosetali kroz Francusku (svega 4 britanske divizije dosle su u pomoc Franckuskoj). Svakako je Cercil bio vise upucen od mene ili tebe,a tesko da bi se "primio" na trivijalne stvari
    Da ne pominjem da Kajzerova Njemacka nije napala Rusiju bez objave rata / upozorenja.

    2) Ko je "dvadesetkovao" te iste Njemce?
    Operacija "Bagration" je svakako veci podvig od "Barbarose" - protivnik nije uhvacen na prepad. I pored toga sto su Njemci znali da predstoji velika ofanziva, postignuto je potpuno takticko iznenadjenje.
    Ne treba zaboraviti da su Rusi usli sa skoro 3 miliona ljudi u Berlin, a drzali su isti prostor kao i Njemci 1941. Dakle, nadmocno ljudstvo. Zatim Crvena armija je imala daleko vise tenkova (iako su njemacki bili kvalitetniji, nisu nikad proizvedeni u dovoljnom broju, prije svega Tiger-i), daleko vecu nadmoc u vazduhu, nije imala pomoc kolaboracionista (preko 600 000 ljudi pod komandom Vlasova imali su njemci pomoci od izdajnika). Sto se tice spijunskog rata, ne treba posebno docaravati rusku nadmoc u tom segmentu. Dovoljno je reci da su imali spijuna u samoj komandi OKW, koji im je dao tacan i detaljan plan operacije "Citadela" (ofanziva kod Kurska) citav mjesec dana prije pocetka bitke. Ako ovome dodamo nesumnjivo bolja transportna sredstva i artiljeriju, Njemcima ostaje samo jaci komandni kadar.


    I, da, jos jedna bitna stvar. Ostale ratne masinerije se nisu koristile robovskom radnom snagom Evrope. To je radio iskljucivo 3. Rajh.
    Last edited by Lucianeddu; 19-03-13 at 18:01.

  22. #22
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    1) Njemacka je 1914. ratovala odjednom na 2 fronta - luksuz koji je 3.Rajh osjetio tek 1944. i nije dugo izdrzao. I pored toga, ekspresno su o jadu zabavili svijet porazivsi caskom Ruse kod Tanenberga, istovremeno priprijetivsi Parizu. Kajzerova Njemacka je bila bolje spremljena za rat, imala je 2. najjacu mornaricu na svijetu (koja je protiv britanske izvukla nerijesen ishod kod Jitlanda); avijacija nije igrala veliku ulogu, ali su je 1915. prvi razvili Njemci, cak su uspjeli da bombarduju London; na zapadnom frontu Njemci su se borili protiv mnogo vece sile (francuska vojska + preko 60 divizija V.Britanije) 1914. nego sto je to bio slucaj maja 1940. kad su se prosetali kroz Francusku (svega 4 britanske divizije dosle su u pomoc Franckuskoj). Svakako je Cercil bio vise upucen od mene ili tebe,a tesko da bi se "primio" na trivijalne stvari
    Da ne pominjem da Kajzerova Njemacka nije napala Rusiju bez objave rata / upozorenja.

    2) Ko je "dvadesetkovao" te iste Njemce?
    Operacija "Bagration" je svakako veci podvig od "Barbarose" - protivnik nije uhvacen na prepad. I pored toga sto su Njemci znali da predstoji velika ofanziva, postignuto je potpuno takticko iznenadjenje.
    Ne treba zaboraviti da su Rusi usli sa skoro 3 miliona ljudi u Berlin, a drzali su isti prostor kao i Njemci 1941. Dakle, nadmocno ljudstvo. Zatim Crvena armija je imala daleko vise tenkova (iako su njemacki bili kvalitetniji, nisu nikad proizvedeni u dovoljnom broju, prije svega Tiger-i), daleko vecu nadmoc u vazduhu, nije imala pomoc kolaboracionista (preko 600 000 ljudi pod komandom Vlasova imali su njemci pomoci od izdajnika). Sto se tice spijunskog rata, ne treba posebno docaravati rusku nadmoc u tom segmentu. Dovoljno je reci da su imali spijuna u samoj komandi OKW, koji im je dao tacan i detaljan plan operacije "Citadela" (ofanziva kod Kurska) citav mjesec dana prije pocetka bitke. Ako ovome dodamo nesumnjivo bolja transportna sredstva i artiljeriju, Njemcima ostaje samo jaci komandni kadar.


    I, da, jos jedna bitna stvar. Ostale ratne masinerije se nisu koristile robovskom radnom snagom Evrope. To je radio iskljucivo 3. Rajh.
    Mhm

    1. Mnogo lakse je bilo ratovati na dva fronta 1914, nego 1941. Ako znas, a vjerujem da znas, linije fronta se nisu znale pomjerat mjesecima, iako su stalno vrseni napadi. To nije bio slucaj 1941. Njemci su tada napali sve oko sebe, u skoro pravilnom krugu. Mislim da je zbog same taktike ratovanja malo besmisleno uporedjivat samu definiciju rijeci "front".

    2. Dvadestkovalo ih je prostranstvo i zima, i naravno neprijateljski vojnici. Tu dolazi do izrazaja moja teza o Hitlerovom amfetaminskom ludilu, jer nije htio da slusa generale sa terena. I opet mislim da pravimo zamjenu teza. Rusi su naravno bili brojniji. Imali su vise tenkova, i sama nadmoc u ljudstvu i tehnici ih je dovela do pobjede. Mnogo puta se kroz istoriju pokazalo da Rusi vole da zrtbuju zivote u borbi, jer nemaju cim drugo parirat, osim brojnoscu. Kursk jeste Ruska pobjeda, ali ih je skupo kostala. Da su snage bile ujednacene, koja bi masinerija dobila, sto mislis?

    Mislim da je tema pogresno postavljena, odnosno prepiremo se oko nekih stvari na koje nismo obratili paznju. Treba posmatrati masineriju suprostavljenu nekoj drugoj ratnoj masineriji u istom obimu. Naravno to je skoro nemoguce u praksi, ali teoretski, moze se zamisliti. U toj teoretskoj borbi, mislim da Svabama niko ne moze da parira
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  23. #23
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Mislim da je tema pogresno postavljena, odnosno prepiremo se oko nekih stvari na koje nismo obratili paznju. Treba posmatrati masineriju suprostavljenu nekoj drugoj ratnoj masineriji u istom obimu. Naravno to je skoro nemoguce u praksi, ali teoretski, moze se zamisliti. U toj teoretskoj borbi, mislim da Svabama niko ne moze da parira
    Naravno. Samo da dodam da se taktike/strategije/doktrine ratovanja prave u skladu sa raspolozivim resursima. Tesko bi Rusi mogli vodit blitzkrieg kad im je najjace oruzje artiljerija, a Njemci bi tesko mogli "ljudski talas" da koriste.
    Tako da teoretisanje mora i to uzet u obzir

  24. #24
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Naravno. Samo da dodam da se taktike/strategije/doktrine ratovanja prave u skladu sa raspolozivim resursima. Tesko bi Rusi mogli vodit blitzkrieg kad im je najjace oruzje artiljerija, a Njemci bi tesko mogli "ljudski talas" da koriste.
    Tako da teoretisanje mora i to uzet u obzir
    Da, taktike i afiniteti su vrlo bitni.

    Isto tako, 1 Tiger, i 10 Njemaca, protiv 8 T-34 i 100 Rusa, i bilo bi nerijeseno
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  25. #25
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Da, taktike i afiniteti su vrlo bitni.

    Isto tako, 1 Tiger, i 10 Njemaca, protiv 8 T-34 i 100 Rusa, i bilo bi nerijeseno
    1941. bi ih pojeli Njemci. 1942/43. bilo bi nerijeseno - 1944/45. bi ih Rusi pojeli - od 44' nisu Rusi ginuli vise od Njemaca (ako ne racunamo civile u gubitke). To hocu da kazem, Staljingrad je bio prekretnica i u taktickom pogledu. Sto se tice gradskih borbi, Rusi su tu stekli iskustvo koje je bilo velika prednost kasnije.

    Ruska vojska je 1941. bila katastrofalno losa - prolazila je kroz period reorganizacije. Samo godinu prije toga, ona nije mogla ni Fince da porazi. Ali od 1943. stvari su se drasticno promijenile. Hitler je uhvatio najpovoljniji moguci trenutak da napadne SSSR, sa te strane.

    edit: u postu #17 bavio sam se kratkom analizom strategija na istocnim frontu
    Last edited by Lucianeddu; 19-03-13 at 21:03.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem SAT Storm London
    By Forever in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-12, 15:49
  2. Prodajem BlackBerry Storm 1
    By Baka901 in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 9
    Last Post: 26-09-12, 07:39
  3. SreĆno rain with storm!!!
    By zvoncica in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-11, 17:01
  4. P:HTC HD2 i BB STORM
    By bole_j in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-10, 15:31
  5. Na istoku stare price.....
    By BRABUS in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 11
    Last Post: 17-07-04, 19:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •