Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 289

Thread: Koja VERA...ili ti VJERA!

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgan
    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Interesantno je da sve religije imaju veoma slicne price o tome kako je nastao prvi covjek i prva zena itd.; da ne govorimo o "legendi o potopu"... kakvih tu sve slicnosti ima.
    Da, uzmi za primjer Bibliju i Kuran, fakticki iste stvari, iste price,
    samo promjenjena imena likova!

    Ja sam Pravoslavni Hrishchanin, i najvise volim svoju vjeru... ali postujem sve ostale vjere i
    religije, i sve su mi na neki nacin interesantne!
    Subhanallah!

    Kako Kur'an i Biblija iste? Muslimani jeste da vjeruju u Bibliju, ali... kada je takva knjiga izmenjana (bilo da jedna rijec nedostaje) ona se odbacuje! Kur'an je ostao isti jer se cuvao u glavi (ucio napamet) i prepisivao. U svakom Kur'anu ces naci pored prevoda i originalni tekst na arapskom. Ko od vas Hriscana ce da mi kaze da je Biblija onakva kakva je bila prije 1000 godina? ili 100? Ko ce da mi kaze koja je prava: Katolicka, ortodoksna, protestanska, anglosaksonska...??? (a sve su razlicite, a svi tvrde da je izvorna?) zasto pored svih prorocanstava u Bibliji nema Muhammeda s.a.v.s. i njegovih sljedbenika kojih ima danas preko bilion? :roll:
    Nisam mislio bukvalno iste, vec da imaju dosta toga zajednickog!
    Iste su bozije zapovjesti, ista prica o nastanku ljudskog roda, u Bilbliji Adam i Eva,
    u Kuranu Adem i ...ne mogu se sjetiti imena Eve
    A ako nisi provalio, u bibliji je Isus Hristos, ono sto je Muhamed u kuranu!
    Moj prijatelj koji je dva puta procitao Kuran(ja ga nisam citao) rece mi da je dosta stvari uzeto
    iz Svetog pisma, sto po meni ima logike, jer je i sam Kuran 600godina mladji od Biblije!
    To ti je ujedno i odgovor zasto u Bibliji nema Muhameda i njegovih slijedbenika...
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by jorgan
    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Interesantno je da sve religije imaju veoma slicne price o tome kako je nastao prvi covjek i prva zena itd.; da ne govorimo o "legendi o potopu"... kakvih tu sve slicnosti ima.
    Da, uzmi za primjer Bibliju i Kuran, fakticki iste stvari, iste price,
    samo promjenjena imena likova!

    Ja sam Pravoslavni Hrishchanin, i najvise volim svoju vjeru... ali postujem sve ostale vjere i
    religije, i sve su mi na neki nacin interesantne!
    Subhanallah!

    Kako Kur'an i Biblija iste? Muslimani jeste da vjeruju u Bibliju, ali... kada je takva knjiga izmenjana (bilo da jedna rijec nedostaje) ona se odbacuje! Kur'an je ostao isti jer se cuvao u glavi (ucio napamet) i prepisivao. U svakom Kur'anu ces naci pored prevoda i originalni tekst na arapskom. Ko od vas Hriscana ce da mi kaze da je Biblija onakva kakva je bila prije 1000 godina? ili 100? Ko ce da mi kaze koja je prava: Katolicka, ortodoksna, protestanska, anglosaksonska...??? (a sve su razlicite, a svi tvrde da je izvorna?) zasto pored svih prorocanstava u Bibliji nema Muhammeda s.a.v.s. i njegovih sljedbenika kojih ima danas preko bilion? :roll:
    Nisam mislio bukvalno iste, vec da imaju dosta toga zajednickog!
    Iste su bozije zapovjesti, ista prica o nastanku ljudskog roda, u Bilbliji Adam i Eva,
    u Kuranu Adem i ...ne mogu se sjetiti imena Eve
    A ako nisi provalio, u bibliji je Isus Hristos, ono sto je Muhamed u kuranu!
    Moj prijatelj koji je dva puta procitao Kuran(ja ga nisam citao) rece mi da je dosta stvari uzeto
    iz Svetog pisma, sto po meni ima logike, jer je i sam Kuran 600godina mladji od Biblije!
    To ti je ujedno i odgovor zasto u Bibliji nema Muhameda i njegovih slijedbenika...
    Bravo genije! Vidi se da si mnogo pametan. Procitaj i ti Kur'an pa ces vidjeti da uopste nema razlike. Ima stvari o kojima se govori i u Kur'anu i Bibliji ali to je iz jednog razloga, koje ces shvatiti onda kada malo bolje upoznas Islam, nije slucajno. To sto ti neko puni glavu praznim pricama da ostavimo sa strane jer je mnogo takvih, a kladim se da taj tvoj drug nije uopste procitao Kur'an, a kamoli dva puta! Pokusaj da nadjes video kasetu "Ahmed Deedat vs. Peter Solberg", a neces to uraditi, to vec znam, opet.
    A ako uzmemo u obzir da nije bilo Biblije na arapskom jeziku u petom i sestom vijeku i da je Muhammed a.s. bio nepismen odstranjuje se mogucnost prepisivanja! Nemoj da se brukas, dodji da razgovaramo kada malo bolje upoznas Islam, a pusti druge sto ti pricaju, citaj vise, manje pricaj.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Takav odgovor bi i on mogao uputiti i tebi, da upoznas hriscanstvo i dodjes da razgovaras. Otkud ljutnja kad ti je covjek upravo objasnio sta je mislio.
    Kako ti onda objasnjasavas da imas jako puno obreda i kod hriscana i kod vjernika Islama koji su tipicno paganski i svaka je to prilagodjavala svojoj dogmi. Izvornost vjere, njeno nastajanje u monoteisticku je puno slicniji i blizi nego se tebi cini.
    Pitas se zasto nesto nema u Bibliji a ima u Koranu, a to je logicno da se svaka vjera bori i apostrofira svoju dogmu, a ne tudju.
    Kao poznavalac Islama kazi nam da li pauk sveta zivotinja i da li legenda o pecini kad je Muhamed prebjegao iz Meke u Medinu ima u Koranu?

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Takav odgovor bi i on mogao uputiti i tebi, da upoznas hriscanstvo i dodjes da razgovaras. Otkud ljutnja kad ti je covjek upravo objasnio sta je mislio.
    Kako ti onda objasnjasavas da imas jako puno obreda i kod hriscana i kod vjernika Islama koji su tipicno paganski i svaka je to prilagodjavala svojoj dogmi. Izvornost vjere, njeno nastajanje u monoteisticku je puno slicniji i blizi nego se tebi cini.
    Pitas se zasto nesto nema u Bibliji a ima u Koranu, a to je logicno da se svaka vjera bori i apostrofira svoju dogmu, a ne tudju.
    Kao poznavalac Islama kazi nam da li pauk sveta zivotinja i da li legenda o pecini kad je Muhamed prebjegao iz Meke u Medinu ima u Koranu?
    Ja ne napadam Hriscanstvo ni u kom pogledu. Jedino sto sam rekao jeste da su Pravoslavna i Katolicka Biblija razlicite, a i jedni i drugi tvrde da je izvorna. Ja nista drugo nisam rekao. a sad:
    "U Kur'anu se kaže: 'ženka pauka koja napravi svoju mrežu'? Zašto 'ona' napravi tu mrežu, a pauk u arapskom jeziku je muškog roda kao i u našem jeziku?" Ljudi nisu znali o čemu se radi. Danas se otkriva i dokazuje da paukovu mrežu ne može napraviti mužjak već samo ženka pauka, i zato Uzvišeni Allah kaže: "...Ona koja napravi tu mrežu..." (El-Ankebut 41) "

    "29:41 Kuća paukova. Pauk po nazivu dinopis ima razvijenu vještinu lova. Umjesto da plete nepokretnu mrežu i da čeka na žrtvu, on isplete malu neuobičajenu mrežu, koju on baci na žrtvu. Nakon toga on čvrsto uplete žrtvu u tu mrežu. Zarobljeni insekt ne može učiniti ništa da se izvuče. Mreža je tako savršeno konstruisana, da se insekt sve više zapetljava, što se više pokušava izvaditi. Da bi uskladištio hranu, pauk obavija žrtvu sa dodatnim nitima kao da je pakuje.
    Kako ovaj pauk načini tako izuzetnu mrežu po njenom dizajnu i hemijskoj strukturi? Nemoguće je za pauka da je on takvu vještinu stekao koincidencijom, kao što tvrde evolucionisti. Pauk je lišen sposobnosti učenja i pamćenja i čak nema mozga da bi izveo te stvari. Jasno, takvu sposobnost je pauku dao njegov Stvoritelj Allah dž.š, Svemoćni.
    U nitima pauka sadržana su prava čuda. Paukova nit sa prečnikom manjim od hiljaditog dijela milimetra pet puta je jača od čelične žice iste debljine. Još jedna značajna karakteristika ove niti je što je izuzetno lahka. Težina te niti, dovoljno duge da opaše svijet je svega 320 grama. Čelik, koji se specijalno proizvodi u industriji je jedan od najjačih materijala. Ipak, pauk u svom tijelu može proizvesti daleko jaču nit od čelične. Dok čovjek proizvodi čelik, on koristi višestoljetno znanje i tehnologiju. A koje znanje i tehnologiju koristi pauk dok pravi svoju nit?
    Kao što vidimo, sva tehničko-tehnološka sredstva, koja su na raspolaganju čovjeku, zaostaju iza pauka.
    Pa ipak, i nakon svega, iz perspektive čovjeka paukova kuća je najslabija kuća.
    “Primjer onih koji uzimaju mimo Allaha zaštitnike, je kao primjer pauka koji isplete kuću. A uistinu - od najslabijih kuća je kuća paukova - kad bi znali!” (Kur’an, 29:41)"

    iz Tefsira Mustafa Mlive (Komentar Kur'ana)

    A u sunnetu (predaja o njegovom zivotu kojoj se zna lanac prenosilaca) poslanika s.a.v.s. se govori o dogadjaju kada su trazili Muhammeda s.a.v.s. da se sakrio u pecini a pauk mu je pruzio zastitu tako sto je ispleo u vrlo brzom intervalu mrezu na ulazu tako da su odustali od ulaza u pecinu. Eto zato se postuje pauk.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jos nesto, pravi Musliman mora da slijedi Kur'an ali i sunnet poslanika a.s. (sunnet znaci nesto sto je naredjeno od Allaha dz.s. i nije u Kur'anu i ono sto je primjenjivao Muhammed s.a.v.s.), koji je na drugom mjestu posle Kur'ana.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E vidis na tom primjeru kako je vrlo moguca prica o pauku koji je spasio zivot Proroka obradjena i prilagodjena dogmi te vjere. Normalno je ocekivati da nesto tako ne bude u nekoj drugoj jer tesko bi je prilagodili svoj. Dakle osnova je tu a poslije ide sve nadgradnja pa je i to da je ta nit jaca oc celika tih dimenzija...... sve prilagodjavanje aktualnim saznanjim. Na primjer i pcela pravi idealno sace i nije izmisljen savrseniji oblik i odnosa povrsina i zapremina, a ipak je nema u svetim knjigama na tom nivou.
    Pojavljivanje ili nepojavljivanje necega u tim knjigama se moze samo posmatrati kao dio ukupne namjere ili namjene, a to su pisali pametni ljudi i znali dobro kako uobliciti da bude za covjeka i da ga ubijede u to.

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    " "Gospodar tvoj je pčelu nadahnuo: "Pravi sebi kuće u brdima i u dubovima i u onome što naprave ljudi, zatim, hrani se svakovrsnim plodovima, pa onda idi stazama Gospodara svoga, poslušno!" Iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju." (Kur'an; En-Nahl:68-69)

    Kad govori o odlasku pčele iz košnice, Kur’an koristi ženski oblik glagola. Za jednog Arapa ovo pokazuje da je pčela o kojoj se govori ženskog roda. Možete li navesti razliku između muške i ženske pčele? Čak i ako ostavimo po strani Muhammedovo e doba, za nalaženje razlike između muške i ženske pčele potreban je stručnjak, specijalista.

    Ako bismo tvrdili da je Muhammed e ovo napisao, onda je on morao posebno poznavati pčele, provoditi statističke testove, i vršiti sofisticirane eksperimente sa pčelama da bi nekako pronašao i ustanovio da je pčela koja skuplja hranu u stvari ženka te da su muške pčele nesposobne da se same hrane.

    Ono što je intuitivno ljudskoj prirodi jeste da bi mi pomislili da su muške pčele te koje lete i sakupljaju hranu, a da ženske ostaju u košnici. Ipak, to nije slučaj. Muhammed e zaista nije mogao biti autor Kur'ana - on je objava od Tvorca svemira.

    Allah Y nam kaže da pčela proizvodi različite vrste hrane! Ovo je istina, obzirom da pčela ima jedinstven stomak koji proizvodi hranu (med) koji je različitih boja i ukusa. Allah Y se, također, kao što smo već vidjeli, obraća pčelama u ženskom rodu umjesto u muškom, što je na arapskom izraženo rječju "kuli" (jedi) i "fesluki" (te slijedi)!

    Rod pčela se dijeli na tri vrste: matice, trutovi (muške pčele), i radilice koje su obavezno ženskog roda. Radilice su te koje grade košnice, hrane maticu, skupljaju polen i nektar te štite košnicu. Allah dž.š. se obraća radilicama i to je razlog što su u Kur'anu glagolski oblici izraženi u ženskom rodu."
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    " Zatim jedi od svih plodova, i slijedi puteve Gospodara svog ponizno. Iz trbuha njihovih izlazi napitak različitih boja njegovih, u njemu je lijek za ljude. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razmišljaju.”
    (Kur’an, 16:69)


    Da li znate koliko je važan izvor hrane med, kojeg Allah nudi čovjeku putem ovog sićušnog insekta?
    Med je sastavljen od šećera kao što su: glukoza, fruktoza i minerala kao što su magnezijum, kalij, kalcij, soda, hlor, sumpor, gvožđe i fosfat. Tu su B1, B2, C, B6, B5 i B3 vitamini, koji se mijenjaju s kvalitetom nektara i polena. Pored toga u njemu se mogu naći bakar, jod i u manjim količinama cink. Takođe je u njemu prisutno nekoliko vrsta hormona.
    Kao što je navedeno u Kur’anu, med ima osobinu da “liječi ljude.”
    Danas su apikultura i pčelinji proizvodi postali novom granom za istraživanje u zemljama gdje je nauka uznapredovala. Koristi od meda su slijedeće: med je niskokaloričan. Kad se uporedi sa istom količinom šećera, on daje 40% manje kalorija nego šećer. Mada tijelu daje veliku energiju, on mu ne povećava težinu.

    Lahka probavljivost. Zbog toga što se molekule šećera u medu lahko pretvaraju u druge vrste šećera (fruktoza i glukoza) med se lahko probavlja kod većine ljudi uprkos tome što ima veliku koncentraciju kiseline. Takođe pomaže bubrezima i crijevima da bolje funkcionišu.
    Brzo ulazi u krv. Kada se rastvori u blagoj vodi, med ulazi u krvotok u roku od sedam minuta. Slobodne molekule šećera u njemu čine da mozak funkcioniše lakše.
    Pomaže nastanak krvi. Med daje značajan dio energije koji je tijelu potreban za proizvodnju krvi. Sem toga on pomaže čišćenju krvi. Ima pozitivne efekte u regulisanju i olakšavanju cirkulacije krvi. Takođe on djeluje kao značajna zaštita od kapilarnih problema i arterioskleroze.
    Suzbija bakterije. Osobina ubijanja bakterija naziva se “inhibicijski efekat.” Eksperimenti provedeni na medu pokazuju da se njegova osobina ubijanja bakterija dva puta povećava kada se med razblaži vodom. Vrlo interesantno je primijetiti da se mlade pčele hrane medom razblaženim od strane pčela koje su odgovorne za njihov nadzor - kao da one znaju za ovu osobinu meda.
    Žele rojal je supstanca koju proizvode pčele radilice unutar košnice. Unutar ove hranljive supstance nalazi se šećer, proteini, masnoće i mnogi vitamini.
    Jasno je da je med, koji se proizvodi u daleko većim količinama nego što je to potrebno pčelama, stvoren da koristi ljudima. Takođe je jasno da pčele takav nevjerovatan posao ne bi mogle raditi same od sebe. "

    Iz knjige "Kur'an ispred nauke i civilizacije" - Mustafa Mlivo
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by jorgan
    " Da li znate koliko je va?an izvor hrane med, kojeg Allah nudi ?ovjeku putem ovog si?u?nog insekta?
    Med je sastavljen od ?e?era kao ?to su: glukoza, fruktoza i minerala kao ?to su magnezijum, kalij, kalcij, soda, hlor, sumpor, gvo??e i fosfat. Tu su B1, B2, C, B6, B5 i B3 vitamini, koji se mijenjaju s kvalitetom nektara i polena. Pored toga u njemu se mogu na?i bakar, jod i u manjim koli?inama cink. Tako?e je u njemu prisutno nekoliko vrsta hormona.
    Kao ?to je navedeno u Kur?anu, med ima osobinu da ?lije?i ljude.?
    A medovina je opet smatrana kao ljekovito pice i kod paganskih Slovena.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da nisi to procitao u knjizi koja je stara preko hiljadu i po godina? i ne pise pice, vec lijek. a ima mnooogo bolesti koje lijeci med.

    ne volim da ulazim u ovakve rasprave, prema tome, hari krisna, nemoj pokusavati da nalazis kontekste koje bi demantovao.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by jorgan
    da nisi to procitao u knjizi koja je stara preko hiljadu i po godina? i ne pise pice, vec lijek. a ima mnooogo bolesti koje lijeci med.

    ne volim da ulazim u ovakve rasprave, prema tome, hari krisna, nemoj pokusavati da nalazis kontekste koje bi demantovao.
    Ako ne volis da ulazis ne moras jer koliko razumijem ovdje nema prinude. Ne radi se o demantima, kontekstima i tvojim licnim osjecajima jer tvoje je pravo da mislis da je jedino ispravno sto pise u Koranu. Sam si postavljao pitanja zasto negdje nesto pise, a negdje ne pise, a ovakve diskusije su samo nacin da vidis da nije bas lako sve napisati u jednoj knjizi, a jos teze to uraditi za sva vremena.
    Zasto bih ja uopste imao razloga tebi ili bilo kome sta demantovati i kako je uopste moguce nekome demantovati osjecanje vjere?

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgan
    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by jorgan
    Quote Originally Posted by Jim Morrison
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Interesantno je da sve religije imaju veoma slicne price o tome kako je nastao prvi covjek i prva zena itd.; da ne govorimo o "legendi o potopu"... kakvih tu sve slicnosti ima.
    Da, uzmi za primjer Bibliju i Kuran, fakticki iste stvari, iste price,
    samo promjenjena imena likova!

    Ja sam Pravoslavni Hrishchanin, i najvise volim svoju vjeru... ali postujem sve ostale vjere i
    religije, i sve su mi na neki nacin interesantne!
    Subhanallah!

    Kako Kur'an i Biblija iste? Muslimani jeste da vjeruju u Bibliju, ali... kada je takva knjiga izmenjana (bilo da jedna rijec nedostaje) ona se odbacuje! Kur'an je ostao isti jer se cuvao u glavi (ucio napamet) i prepisivao. U svakom Kur'anu ces naci pored prevoda i originalni tekst na arapskom. Ko od vas Hriscana ce da mi kaze da je Biblija onakva kakva je bila prije 1000 godina? ili 100? Ko ce da mi kaze koja je prava: Katolicka, ortodoksna, protestanska, anglosaksonska...??? (a sve su razlicite, a svi tvrde da je izvorna?) zasto pored svih prorocanstava u Bibliji nema Muhammeda s.a.v.s. i njegovih sljedbenika kojih ima danas preko bilion? :roll:
    Nisam mislio bukvalno iste, vec da imaju dosta toga zajednickog!
    Iste su bozije zapovjesti, ista prica o nastanku ljudskog roda, u Bilbliji Adam i Eva,
    u Kuranu Adem i ...ne mogu se sjetiti imena Eve
    A ako nisi provalio, u bibliji je Isus Hristos, ono sto je Muhamed u kuranu!
    Moj prijatelj koji je dva puta procitao Kuran(ja ga nisam citao) rece mi da je dosta stvari uzeto
    iz Svetog pisma, sto po meni ima logike, jer je i sam Kuran 600godina mladji od Biblije!
    To ti je ujedno i odgovor zasto u Bibliji nema Muhameda i njegovih slijedbenika...
    Ima stvari o kojima se govori i u Kur'anu i Bibliji ali to je iz jednog razloga...
    To je pankli upravo ono sto sam ja rekao... zavrsavam raspravu s'tobom, jer smatram
    da je to gubljenje vremena !!!
    pozdrav Hari Krisna! :wink:
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Narode... ostavite popovima da raspravljaju o vjerama.

    Ovo je vec preterano. :roll:
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    217
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Božje riječi treba ostaviti na miru... ako je On tako rekao, neka tako ostane, a ne tražiti razloge. Ne može se sve objasniti...
    e da mi je samo da malo popričam sa [size=6]B[/size]ogom, da ga priupitam par stvari... ali zalud, jebiga, to što [size=6]B[/size]og kaže, niko ne umije ni objasnit. ne znam samo zašto se onda toliko trude svi oni popovi da nam pojasne [size=6]B[/size]ožje riječi i da nas nauče kako treba da živimo

  15. #40
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam na popisu bio neizjasnjen.........ali mi je budizam najblizi, nisam ateista sigurno

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ultra world
    Posts
    810
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Adventisti sedmog dana prihvataju Bibliju kao svoje jedino Veruju i smatraju iznesena temeljna verovanja izrazom u?enja Svetog pisma. Ova verovanja, ovde izložena, sa?injavaju crkveno shvatanje i izražavanje u?enja Pisma. Revizija ovako izraženih verovanja mogu?a je na nekom zasedanju Generalne konferencije kada Sveti Duh povede Crkvu do potpunijeg razumevanja biblijske istine ili prona?e bolji jezik da izrazi u?enje svete Božje re?i.

    1. Sveto pismo
    Sveto pismo, Starog i Novog zaveta je pisana Božja re? data božanskim nadahnu?em preko svetih Božjih ljudi koji su govorili i pisali onako kako ih je pokretao Sveti Duh. U ovoj Re?i Bog je poverio ?oveku znanje potrebno za spasenje. Sveto pismo je nepogrešivo otkrivenje Njegove volje. Ono je merilo karaktera, ogled iskustva, autoritativni tuma? doktrina i pouzdana zabeleška o Božjim delima u istoriji. (2. Petrova 1,20.21; 2. Timotiju 3,16.17; Psalam 119,105; Pri?e 30,5.6; Isaija 8,20; Jovan 17,17; 1. Solunjanima 2,13; Jevrejima 4,12)

    2. Trojstvo
    Postoji jedan Bog: Otac, Sin i Sveti Duh, jedinstvo tri lica iste ve?nosti. Bog je besmrtan, svemo?an, sveznaju?i, iznad svega i svuda prisutan. On je beskona?an i prevazilazi mo? ljudskog shvatanja, ali ipak poznat preko svojih otkrivenja o Sebi. On je ve?no dostojan da Ga sva stvorenja poštuju, obožavaju i da Mu služe. (5. Mojsijeva 6,4; Matej 28,19; 2. Korin?anima 13,14; Efescima 4,4-6; 1. Petrova 1,2; 1. Timotiju 1,17; Otkrivenje 14,7)

    3. Otac
    Bog ve?ni Otac je Tvorac, Vrelo, Održavalac i Vladar celokupnog stvaranja. On je pravedan i svet, milostiv i pun milosr?a, spor na gnev i obilan nepokolebljivom ljubavlju i vernoš?u. Osobine i sila koje su se pokazale u Sinu i Svetom Duhu tako?e su otkrivenje Oca. (1. Mojsijeva 1,1; Otkrivenje 4,11; 1. Korin?anima 15,28; Jovan 3,16; 1. Jovanova 4,8; 1. Timotiju 1,17; 2. Mojsijeva 34,6.7; Jovan 14,9)

    4. Sin
    Bog ve?ni Sin ovaplo?en je u Isusu Hristu. Kroz Njega je sve stvoreno, Božji karakter je otkriven, izvršeno spasenje ljudskog roda i sud svetu. Za svu ve?nost živi Bog postao je i ?ovek Isus Hristos. Za?et je Svetim Duhom i rodila Ga je devojka Marija. Živeo je i iskusio iskušenja kao ljudsko bi?e, ali je savršenim primerom pokazao Božju pravednost i ljubav. Svojim ?udima On je otkrio božansku pravednost i ljubav. Svojim ?udima On je otkrio božansku silu i umro na krstu za naše grehe i umesto nas, vaskrsnuo je iz mrtvih i vazneo se na Nebo da u nebeskoj svetinji vrši službu za nas. Do?i ?e opet u slavi da kona?no oslobodi svoj narod i da obnovi sve. (Jovan 1,1-3.14; Kološanima 1,15-19; Jovan 10,30; 14,9; Rimljanima 6,23; 2. Korin?anima 5,17-19; Jovan 5,22; Luka 1,35; Filibljanima 2,5-11; Jevrejima 2,9-18; 1. Korin?anima 15,3.4; Jevrejima 8,1.2; Jovan 14,1-3)

    5. Sveti Duh
    Bog ve?ni Duh bio je aktivan sa Ocem i Sinom prilikom stvaranja, utelovljenja i otkupljenja. On je nadahnjivao pisce Svetog pisma. On je ispunjavao Hristov život silom. On privla?i i ube?uje ljudska bi?a, a one koji se odazovu, obnavlja i preobražava u Božji lik. Poslat od Oca i Sina da bude stalno sa Njegovom decom, On daje duhovne darove Crkvi, opunomo?uje je da svedo?i za Hrista, i u skladu sa Svetim pismom, uvodi je u svaku istinu. (1. Mojsijeva 1,1.2; Luka 1,35; 4,18; Dela 10,38; 2. Petrova 1,21; 2. Korin?anima 3,18; Efescima 4,11.12; Dela 1,8; Jovan 14,16- 18.26; 15,26.27; 16,7-13)

    6. Stvaranje
    Bog je tvorac svega koji je u Svetom pismu otkrio verodostojan izveštaj o svojoj stvarala?koj delatnosti. Za šest dana Gospod je stvorio "nebo i zemlju", sva bi?a na Zemlji i po?inuo sedmog dana te prve sedmice. Na taj na?in On je uspostavio Subotu kao ve?nu uspomenu na svoje završeno stvarala?ko delo. Prvi ?ovek i žena stvoreni su po Božjem obli?ju kao kruna stvarala?kog dela. ?oveku je data vlast nad svetom, ali i odgovornost da se brine o njemu. Kada je stvaranje sveta bilo završeno, svet je bio "veoma dobar" spreman da objavljuje Božju slavu. (1. Mojsijeva 1,2; 2. Mojsijeva 20,8-11; Psalam 19,1-6; 33,6.9; 104; Jevrejima 11,3)

    7. ?ovekova priroda
    ?ovek i žena stvoreni su po Božjem obli?ju sa individualnoš?u, sa mogu?noš?u i slobodom mišljenja i delovanja. Iako su stvoreni kao nezavisna bi?a, svaki ?ovek je nedeljiva celina tela, duha i duše, koja zavisi od Boga za život, disanje i sve ostalo. Kada su postali neposlušni Bogu, naši prvi roditelji su poricali svoju zavisnost od Njega, odvojili se od Boga i pali sa svoga visokog položaja. Božji lik u njima bio je narušen i oni su postali podložni grehu. Njihovi naslednici u?estvuju u ovoj paloj prirodi i njenim posledicama. Oni su ro?eni sa slabostima i sklonostima ka zlu. Me?utim, Bog je u Hristu pomirio svet sa sobom i svojim Duhom obnavlja smrtnike koji se kaju u lik njihovog Tvorca. Stvoreni na slavu Bogu, oni su pozvani da Ga vole, da vole jedni druge i vode brigu o svojoj životnoj sredini. (1. Mojsijeva 1,26-28; 2,7; Psalam 8,4-8; Dela 17,24-28; 1. Mojsijeva 3; Psalam 51,5; Rimljanima 5,12-17; 2. Korin?anima 5,19.20; Psalam 51, 10; 1. Jovanova 4,7.8.11.20; 1. Mojsijeva 2,15)

    8. Velika borba
    Ceo ljudski rod obuhva?en je velikom borbom izme?u Hrista i sotone u odnosu na Božji karakter, Njegov zakon i Njegovu vladavinu nad svemirom. Ovaj sukob nastao je na nebu kada je jedno stvoreno bi?e, obdareno slobodom izbora, u samouzvišenju uvelo duh pobune u ovaj svet i navelo na greh Adama i Evu. Ovaj ?ovekov greh imao je za ishod izopa?enost Božjeg obli?ja u ljudskom rodu, metež u stvorenom svetu i na kraju njegovo uništenje u vreme potopa celog sveta. Posmatran od svih stvorenih bi?a, ovaj svet postao je poprište sveopšteg sukoba iz koga ?e Bog ljubavi na kraju iza?i opravdan. Da bi pomogao svom narodu u ovoj borbi, Hristos šalje Svetog Duha i odane an?ele da ga vode, zaštite i podupru na putu spasenja. (Otkrivenje 12,4-9; Isaija 14,12-14; Jezekilj 28,12-18, 1. Mojsijeva 3; Rimljanima 1,19-32; 5, 12-21; 8,19-22; 1. Mojsijeva 6-8; 2. Petrova 3,6; 1. Korin?anima 4,9; Jevrejima 1,14)

    9. Hristov život, smrt i vaskrsenje
    U Hristovom životu savršene poslušnosti Božjoj volji, u Njegovoj patnji, smrti i vaskrsenju, Bog je dao jedino sredstvo pomirenja za ljudski greh, tako da oni koji verom prihvate ovo pomirenje mogu imati ve?ni život, a celokupno stvaranje može bolje razumeti Tvor?evu bezgrani?nu i svetu ljubav. Ovo savršeno pomirenje opravdava pravednost Božjeg zakona i milostivost Njegovog karaktera; jer ovo dvoje osu?uju naš greh i daju nam oproštenje. Hristova smrt je zamena i otkupljenje koje vrši pomirenje i preobražaj. Hristovo vaskrsenje objavljuje Božju pobedu nad silama zla, a onima koji prihvataju pomirenje, daje ?vrsto obe?anje o kona?noj pobedi nad grehom i smr?u. Ono objavljuje dostojanstvo Gospoda Isusa Hrista pred kojim ?e se saviti svako koleno na Nebu i na Zemlji. (Jovan 3,16; Isaija 53; 1. Petrova 2,21.22; 1. Korin?anima 15,3.4.20-22; 2. Korin?anima 5,14.15.19-21; Rimljanima 1,4; 3,25; 4,25; 8,3.4; 1. Jovanova 2,2; 4,10; Kološanima 2,15; Filibljanima 2,6-11)

    10. Iskustvo spasenja
    U beskrajnoj ljubavi i milosti Bog je u?inio Hrista, koji nije znao za greh, grehom za nas, tako da u Njemu možemo biti u?injeni Božjom pravdom. Vo?eni Svetim Duhom mi ose?amo svoju potrebu, priznajemo svoju grešnost, kajemo se zbog svojih prestupa, i upražnjavamo veru u Isusa kao Gospoda i Hrista, kao Zamene i Primera. Ova vera koja prima spasenje dolazi preko božanske sile Re?i i dar je Božje blagodati. Kroz Hrista mi smo opravdani, usvojeni kao Božji sinovi i k?eri i oslobo?eni od vlasti greha. Nanovo smo ro?eni i posve?eni Duhom; Duh obnavlja naše umove, upisuje Božji zakon ljubavi u naša srca i mi dobijamo silu da živimo svetim životom. Time što ostajemo u Njemu, postajemo sudeonici u božanskoj prirodi i imamo jemstvo spasenja sada i na sudu. (2. Korin?anima 5,17-21; Jovan 3,16; Galatima 1,4; 4,4-7: Titu 3,3-7; Jovan 16,8; Galatima 3,13.14; 1. Petrova 2,21.22; Kološanima 1,13.14; Rimljanima 8,14-17; Galatima 3,26; Jovan 3,3-8; 1. Petrova 1,23; Rimljanima 12,2; Jevrejima 8,7-12; Jezekilj 36,25-27; 2. Petrova 1,3.4; Rimljanima 8,1-4; 5,6-10; Rimljanima 10,17; Luka 17,5; Marko 9,23.24; Efescima 2,5-10; Rimljanima 3,21-26)

    11. Crkva
    Crkva je zajednica vernika koji priznaju Isusa Hrista za Gospoda i Spasitelja. Kao nastavak Božjeg naroda iz starozavetnog doba, mi smo pozvani iz sveta; i skupljamo se radi bogosluženja, bratske zajednice, prou?avanja Božje re?i, proslavljanja Ve?ere Gospodnje, službe celom ljudskom rodu i objavljivanja Jevan?elja celom svetu. Crkva dobija svoje ovlaš?enje od Hrista koji je utelovljena Re? iz Svetoga pisma koje je pisana re?. Crkva je Božja porodica. Usvojeni od Njega, njeni ?lanovi žive utemeljeni na Novom zavetu. Crkva je Hristovo telo, zajednica vere ?ija je glava sam Hristos. Crkva je nevesta za koju je Hristos umro da bi mogao da je posveti i o?isti. Prilikom svog pobedonosnog dolaska On ?e staviti preda se slavnu Crkvu, verne svih vekova, otkupljenu Njegovom krvlju; bez mane ili mrštine, svetu i bez mrlje. (1. Mojsijeva 12,3; Dela 7,38; Efescima 4,11-15; 3,8-11; Matej 28,19.20; 16,13-20; 18,18; Efescima 2,19-22; 1,22.23; 5,23-27; Kološanima 1,17.18)

    12. Ostatak i njegova misija
    Vaseljenska crkva sastavljena je od svih koji istinski veruju u Hrista, ali u poslednje vreme široko rasprostranjenog otpada, jedan ostatak bio je pozvan da iza?e da drži Božje zapovesti i veru Isusovu. Ovaj ostatak objavljuje dolazak sudnjeg ?asa, propoveda spasenje u Hristu i oglašava približavanje Njegovog Drugog dolaska. Ovo objavljivanje simboli?ki je predstavljeno sa tri an?ela iz Otkrivenja 14. glave; to se podudara sa delovanjem Suda na Nebu i ima za posledicu delo pokajanja i reforme na Zemlji. Svaki vernik je pozvan da li?no u?estvuje u ovom svedo?enju po celom svetu. (Otkrivenje 12,17; 14,6-12; 18,1-4; 2. Korin?anima 5,10; Juda 3.14; 1. Petrova 1,16-19; 2. Petrova 3,10-14; Otkrivenje 21,1-14)

    13. Jedinstvo u telu Hristovom
    Crkva je jedno telo sa mnogim ?lanovima pozvanim iz svakog naroda, plemena, jezika. U Hristu smo nova stvorenja; razlike me?u nama ne smeju biti po rasi, kulturi, obrazovanju i nacionalnosti, kao ni razlike izme?u visokih i jednostavnih, bogatih i siromašnih, muškaraca i žena. Svi smo mi jednaki u Hristu, koji nas je jednim Duhom povezao u jednu zajednicu sa Sobom i jedne sa drugima; mi treba da služimo i da nam se služi bez ikakve podvojenosti i rezerve. Otkrivenjem Isusa Hrista u Svetome pismu delimo istu veru i nadu, i dopiremo do svih jednim svedo?enjem. Ovo zajedništvo ima svoj izvor u jedinstvu trojedinog Boga, koji nas je usvojio kao svoju decu. (Rimljanima 12,4.5; 1. Korin?anima 12,12-14; Matej 28,19.20; Psalam 133, 1; 2. Korin?anima 5,16.17; Dela 17,26.27; Galatima 3,27.29; Kološanima 3,10-15; Efescima 4,14-16; 4, 1-6; Jovan 17,20-23)

    14. Krštenje
    Krštenjem ispovedamo svoju veru u smrt i vaskrsenje Isusa Hrista i dokazujemo svoju smrt grehu i nameru da hodimo u novom životu. Na taj na?in priznajemo Hrista kao Gospoda i Spasitelja, postajemo Njegov narod i primljeni smo za vernike Njegove crkve. Krštenje je znamenje našeg jedinstva sa Hristom, znamenje oproštenja naših grehova i primanja Svetog Duha. Krštenje se vrši zagnjurivanjem u vodu i mogu?e je na osnovu priznanja vere u Isusa i dokaza o kajanju zbog greha. Ono sledi uputstva iz Svetoga pisma i prihvatanja njegovog u?enja. (Rimljanima 6,1-6; Kološanima 2,12.13; Dela 16,30-33; 22,16; 2,38; Matej 28,19.20)

    15. Ve?era Gospodnja
    Ve?era Gospodnja je u?estvovanje u znamenju Isusovog tela i krvi kao izraza vere u Njega, našeg Gospoda i Spasitelja. U ovom iskustvu zajedništva Hristos je prisutan da se sastane sa svojim narodom i da ga ja?a. Uzimanjem u?eš?a mi objavljujemo Gospodnju smrt sve dok ponovo ne do?e. Priprema za Ve?eru Gospodnju uklju?uje samoispitivanje, pokajanje i priznanje. U?itelj je uspostavio obred pranja nogu da ozna?i ponovno o?iš?enje, da izrazi voljnost za službu jedan drugome u Hristovoj poniznosti i sjedini naša srca u ljubavi. Služba Ve?ere Gospodnje otvorena je za sve hriš?ane koji veruju. (1. Korin?anima 10,16.17; 11,23-30; Matej 26,17-30; Otkrivenje 3,20; Jovan 6,48-63; 13,1-17)

    16. Duhovni darovi i službe
    Bog svim vernicima svoje Crkve u svim vremenima poklanja duhovne darove, koje svaki vernik treba da upotrebi u službi ljubavi za opšte dobro Crkve i ljudskog roda. Dati posredstvom Svetoga Duha, koji dodeljuje svakom verniku po svojoj volji, darovi pružaju sve sposobnosti i službe potrebne Crkvi da bi ispunila svoje Bogom uspostavljene funkcije. Na osnovu Svetoga pisma, za pomo? i ohrabrenje ljudima ovi darovi uklju?uju takve službe kao što je verovanje, isceljivanje, prorokovanje, objavljivanje, pou?avanje, upravljanje, pomirenje, sažaljenje, samopregorno delovanje i milosr?e. Neke vernike Bog poziva i daruje ih Duhom za dužnosti koje Crkva priznaje u pastirskoj, evan?eoskoj, apostolskoj i u?iteljskoj službi naro?ito potrebnoj da bi se vernici pripremili za službu, za izgradnju Crkve do duhovne zrelosti da bi se o?uvalo jedinstvo vere i poznanje Boga. Kada vernici koriste ove duhovne darove kao verni pristavi Božjih razli?itih vrlina, Crkva je zašti?ena od razornog uticaja lažnog u?enja i sazidana u veri i ljubavi, dostiže rast koji je od Boga. (Rimljanima 12,4-8; 1. Korin?anima 12,9-11.27.28; Efescima 4,8.11-16; Dela 6,1-7; 1. Timotiju 3,1-13; 1. Petrova 4,10.11)

    17. Dar proroštva
    Proroštvo je jedan od darova Svetoga Duha. Ovaj dar je znak raspoznavanja Crkve Ostatka i ispoljio se u službi Elen G. Vajt. Kao Gospodnji vesnik, njeni spisi su neprekidni i autoritativni izvor istine koja Crkvi obezbe?uje utehu, vo?stvo, pou?avanje i popravljanje. Oni, tako?e, naglašavaju da je Biblija merilo kojim se moraju ispitati sva u?enja i iskustva. (Joilo 2,28.29; Dela 2,14- 21; Jevrejima 1,1-3; Otkrivenje 12,17; 19,10)

    18. Božji zakon
    Uzvišena na?ela Božjeg zakona uobli?ena su u Deset zapovesti i potvr?ena Hristovim životom. Ona izražavaju Božju ljubav, volju i ciljeve u vezi sa ljudskim ponašanjem i odnosima i obavezuju sve ljude u svim vremenskim razdobljima. Ova pravila su osnova Božjeg zaveta sa Njegovim narodom i merilo Božjeg suda. Posredstvom Svetoga Duha ona ukazuju na greh i bude potrebu za Spasiteljem. Spasenje je samo po blagodati, a ne od dela, a njegov rod je poslušnost Zapovestima. Ova poslušnost razvija hriš?anski karakter i donosi ose?anje sre?e. Ona je dokaz naše ljubavi prema Gospodu i naše brige za naše bližnje. Poslušnost koja poti?e od vere ispoljava Hristovu silu da preobrazi život i u skladu sa tim ja?a hriš?ansko svedo?enje. (2. Mojsijeva 20,1-17; Psalam 40,7.8; Matej 22,36-40; 5. Mojsijeva 28,1-14; Matej 5,17-20; Jevrejima 8,8-10; Jovan 15,7-10; Efescima 2,8-10; 1. Jovanova 5,3; Rimljanima 8,3.4; Psalam 19,7-14)

    19. Subota
    Milostivi Tvorac, posle šest dana stvaranja, odmarao se sedmoga dana i za sve ljude uspostavio Subotu kao uspomenu na stvaranje. ?etvrta zapovest Božjeg nepromenjivog Zakona zahteva svetkovanje ovog sedmog dana, Subote, kao dana od odmora, obožavanja i službe u skladu sa u?enjem i životom Isusa, Gospodara od Subote. Subota je dan divnog zajedništva sa Bogom i nas me?usobno. Ona je simbol našeg spasenja u Hristu, znak našeg posve?enja, znak naše vernosti i predukus naše ve?ne budu?nosti u Božjem carstvu. Subota je Božji ve?ni znak Njegovog ve?nog zaveta izme?u Njega i Njegovog naroda. Radosno svetkovanje ovog svetog vremena od ve?eri do ve?eri, od Sun?evog zalaska do zalaska, je svetkovanje Božjeg stvarala?kog i otkupiteljskog dela. (1. Mojsijeva 2,1-3; 2. Mojsijeva 20,8-11; Luka 4,16; Isaija 56,5.6; 58,13.14; Matej 12,1-12; 2. Mojsijeva 31,13-17; Jezekilj 20,12.20; 5. Mojsijeva 5,12-15; Jevrejima 4,1-11; 3. Mojsijeva 23,32; Marko 1,32)

    20. Pristavska služba
    Mi smo Božji pristavi, kojima je On poverio vreme i prilike, sposobnosti i posede i blagoslove Zemlje i njena sredstva. Mi odgovaramo Njemu za njihovo pravilno koriš?enje. Mi priznajemo Božje vlasništvo vernom službom Njemu i našim bližnjima, vra?anjem desetka, davanjem darova za objavljivanje Njegovog Jevan?elja i podupiranjem Njegove crkve i njenim rastom. Pristavska služba je prednost koju nam je Bog dao za negovanje ljubavi i za pobedu nad sebi?noš?u i pohlepom. Pristav se raduje blagoslovima koji se kao rezultat njegove vernosti izlivaju na druge. (1. Mojsijeva 1,26-28; 2,15; 1. Dnevnika 29,14; Agej 1,3- 11; Malahija 3,8-12; 1. Korin?anima 9,9-14; Matej 23,23; 2. Korin?anima 8,1-15; Rimljanima 15,26.27)

    21. Hriš?ansko ponašanje
    Pozvani smo da budemo pobožan narod koji misli, ose?a i radi u skladu sa nebeskim na?elima. Zbog Duha koji u nama ponovo stvara karakter našeg Gospoda, mi se uklju?ujemo samo u ono što ?e u našem životu stvoriti ?istotu sli?nu Hristu, zdravlje i radost. To zna?i da naša zabava treba da odgovara najvišim merilima hriš?anskog ukusa i lepote. Dok priznajemo kulturne razlike, naša ode?a treba da bude jednostavna, skromna i ukusna, koja dolikuje onima ?ija se istinska lepota ne sastoji od spoljašnjeg ukrašavanja, ve? od neprolaznog ukrasa blagog i tihog duha. To tako?e zna?i da pošto je naše telo hram Svetoga Duha, mi treba da se razumno brinemo o njemu. Pored dovoljnog vežbanja i odmora, treba da usvojimo i najzdraviju mogu?u ishranu i uzdržimo se od ne?iste hrane utvr?ene u Svetom pismu. Pošto alkoholna pi?a, duvan i neodgovorno koriš?enje droga i narkotika štetno uti?u na naše zdravlje i od njih treba da se uzdržimo. Umesto toga treba da u?estvujemo u svemu što naše misli i telo dovodi u poslušnost Hristu koji nam želi zdravlje, radost i dobro. (Rimljanima 12,1.2; 1. Jovanova 2,6; Efescima 5,1-21; Filibljanima 4,8; 2. Korin?anima 10,5; 6,14-7,1; 1. Petrova 3,1-4; 1. Korin?anima 6,19.20; 10,31; 3. Mojsijeva 11,1- 47; 3. Jovanova 2)

    22. Brak i porodica
    Bog je ustanovio brak u Edemu, a Isus ga je ponovo potvrdio kao doživotnu zajednicu izme?u ?oveka i žene u druženju punom ljubavi. Za hriš?anina bra?na obaveza je data Bogu kao i bra?nom drugu i treba da se sklopi izme?u partnera koji su iste vere. Obostrana ljubav, uvažavanje, poštovanje i odgovornosti su tkivo ove veze, koja treba da odsjajuje ljubavlju, svetoš?u, bliskoš?u i postojanoš?u odnosa izme?u Hrista i Njegove crkve. Što se ti?e rastave Isus je u?io da osoba koja se razvede od bra?nog druga, osim za preljubu, pa sklopi brak sa drugim bra?nim drugom, ?ini preljubu. Iako neki odnosi u porodici možda ne odgovaraju idealu, bra?ni drugovi koji se u Hristu potpuno predaju jedan drugome, mogu da postignu zajednicu ljubavi pomo?u vo?stva Duha i crkvenog vaspitanja. Bog blagosilja porodicu i želi da njeni ?lanovi pomažu jedni drugima do potpune zrelosti. Roditelji treba da vaspitavaju svoju decu da vole Boga i da su Mu poslušni. Svojim primerom i svojim re?ima treba da ih pou?avaju da je Hristos vaspita? koji voli, koji je uvek nežan i brižan, koji želi da oni postanu udovi Njegovog tela, Božje porodice. Pove?ana bliskost u porodici jedan je od znakova poslednje vesti Jevan?elja. (1. Mojsijeva 2,18-25; Matej 19,3-9; Jovan 2,1-11; 2. Korin?anima 6,14; Efescima 5,21-33; Matej 5,31.32; Marko 10,11.12; Luka 16,18; 1. Korin?anima 7,10.11; 2. Mojsijeva 20,12; Efescima 6,1-4; 5. Mojsijeva 6,5-9; Pri?e 22,6; Malahija 4,5.6)

    23. Hristova služba u nebeskoj Svetinji
    Na Nebu postoji Svetište, prava skinija koju je Bog postavio, a ne ?ovek. U njemu Hristos vrši službu za nas, omogu?avaju?i vernicima da iskoriste Njegovu žrtvu pomirenja prinesenu na krstu jednom za sve. On je postavljen za našeg Prvosveštenika i otpo?eo je sa svojom posredni?kom službom u vreme svoga vaznesenja. Godine 1844., na kraju proro?kog vremenskog razdoblja od 2300 dana, On je ušao u drugu i poslednju fazu svoje službe pomirenja. To je delo istražnog suda koji je deo poslednjeg otklanjanja svakog greha, slikovito prikazanog u o?iš?enju starog jevrejskog svetišta na Dan o?iš?enja. U toj tipi?noj službi, Svetinja je bila o?iš?ena krvlju žrtvovanih životinja, ali nebeske stvari ?iste se savršenom žrtvom Isusove krvi. Istražni sud otkriva nebeskim razumnim bi?ima, ko je me?u mrtvima zaspao u Hristu i zato se u Njemu smatra dostojnim da ima udela u prvom vaskrsenju. On tako?e omogu?ava da se vidi koji od živih prebivaju u Hristu, drže Božje zapovesti i veru Isusovu i u Njemu su spremni za prelazak u Njegovo ve?no carstvo. Ovaj sud potvr?uje Božju pravednost u spasavanju onih koji veruju u Isusa. On objavljuje da ?e oni koji su ostali verni Bogu, primiti Carstvo. Završetak ove Hristove službe obeleži?e kraj vremena milosti pre Drugog Hristovog dolaska. (Jevrejima 8,1-5; 4,14-16; 9,11-28; 10,19:22; 1,3; 2,16.17; Danilo 7,9-27; 8,13.14; 9,24-27; 4. Mojsijeva 14,34; Jezekilj 4,6; 3. Mojsijeva 16; Otkrivenje 14,6.7; 20,12; 14,12; 22,12)

    24. Drugi Hristov dolazak
    Drugi Hristov dolazak predstavlja blaženu nadu Crkve, veli?anstveni vrhunac Jevan?elja. Spasiteljev dolazak bi?e doslovan, li?an i vidljiv na celom svetu. Kada se bude vratio, mrtvi pravednici vaskrsnu?e i zajedno sa živim pravednicima bi?e proslavljeni i uzeti na Nebo, a nepravedni ?e umreti. Gotovo potpuno ispunjenje ve?ine proro?anstava, zajedno sa sadašnjim stanjem u svetu, ukazuje da je Hristov dolazak blizu. Vreme tog doga?aja nije otkriveno, pa je zato potrebno da u svako doba budemo spremni. (Titu 2,13; Jevrejima 9,28; Jovan 14,1-3; Dela 1,9-11; Matej 24,14; Otkrivenje 1,7; Matej 24,43.44; 1. Solunjanima 4,13-18; 1. Korin?anima 15,51-54; 2. Solunjanima 1,7-10; 2,8; Otkrivenje 14,14-20; 19,11-21; Matej 24; Marko 13; Luka 21; 2. Timotiju 3,1-5; 1. Solunjanima 5,1-6)

    25. Smrt i vaskrsenje
    Plata za greh je smrt. Bog, koji je jedini besmrtan, podari?e ve?ni život onima koje je otkupio. Do tog dana, smrt je besvesno stanje svih ljudi. Kada se Hristos, koji je naš život, bude pojavio, vaskrsli pravednici i živi pravednici bi?e proslavljeni i uzeti na nebo da do?ekaju svoga Gospoda. Drugo vaskrsenje, vaskrsenje nepravednih, dogodi?e se 1000 godina kasnije. (Rimljanima 6,23; 1. Timotiju 6,15.16; Propovednik 9,5.6; Psalam 146,3.4; Jovan 11,11-14; Kološanima 3,4; 1. Korin?anima 15,51-54; 1. Solunjanima 4,13-17; Jovan 5,28.29; Otkrivenje 20,1-10)

    26. Hiljadugodišnjica i kraj greha
    Milenijum je hiljadugodišnje carovanje Hrista sa svojim svetima na Nebu izme?u prvog i drugog vaskrsenja. U toku ovog vremena sudi?e se zlim mrtvima; Zemlja ?e biti potpuno opustošena, bez stanovnika, zauzeta od sotone i njegovih an?ela. Na njegovom kraju Hristos i Njegovi an?eli i Sveti grad si?i ?e sa Neba na Zemlju. Nepravedni mrtvi tada ?e vaskrsnuti i sa sotonom i njegovim an?elima opkoli?e grad; ali vatra od Boga uništi?e ih i o?istiti Zemlju. Svemir ?e tako zauvek biti oslobo?en od greha i grešnika. (Otkrivenje 20; 1. Korin?anima 6,2.3; Jeremija 4,23-26; Otkrivenje 21,1-5; Malahija 4,1; Jezekilj 28,18.19)

    27. Nova zemlja
    Na novoj Zemlji na kojoj prebivaju pravednici, Bog ?e obezbediti ve?ni dom za spasene i savršenu životnu sredinu za ve?ni život, ljubav, radost i pou?avanje u Njegovoj prisutnosti. Ovde ?e sam Bog prebivati sa svojim narodom, a patnje i smrt nesta?e. Velika borba bi?e okon?ana i greha više ne?e biti. Sve što je živo i neživo objavljiva?e da je Bog ljubav; i On ?e vladati ve?no. Amin. (2. Petrova 3,13; Isaija 35; 65,17-25; Matej 5,5; Otkrivenje 21,1-7; 22,1-5; 11,15)




    STA VI MISLITE ....

  17. #42
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,146
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The Answer
    I ja isto mislim da je to budizam
    Ocigledno nam se misljenja poklapaju :!: :P
    Nick potiche iz doba Counter-a,
    Chisto da ne bi doshli do pogreshnog zakljuchka :P

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Mislim da su sve religije koje postoje u svijetu su dobre. Zavisi od nas kako tumacimo i shvatamo Bozje rijeci; koliko smo mi vezani za Boga, da li mi vjerujemo u Njega ili ne.
    ja mislim da sve religije u svijetu (izuzev budizma) nisu dobre, ne da nisu dobre, nego u odvratne, jer se zbog njih ljudi kolju!

    ja sam jebeni ateista, i drago mi je zbog toga, jer ne bježim od istine, jer koliko god da je bolna ona je uvijek najljepša... mislim da je (opet subjektivn misljenje) totalno kukavichki moliti se tamo nekom crtanom junaku shto su ga razapeli na krst, molit mu se za leb nekakav, boze daj mi leba, boze daj mi ovo, boze daj mi ono..

    ja na crkvu gledam kao skrovishte za male ljude, skrovishte za kukavice koje ne smiju istini da pogleaju u ochi.
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eesh
    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Mislim da su sve religije koje postoje u svijetu su dobre. Zavisi od nas kako tumacimo i shvatamo Bozje rijeci; koliko smo mi vezani za Boga, da li mi vjerujemo u Njega ili ne.
    ja mislim da sve religije u svijetu (izuzev budizma) nisu dobre, ne da nisu dobre, nego u odvratne, jer se zbog njih ljudi kolju!

    ja sam jebeni ateista, i drago mi je zbog toga, jer ne bježim od istine, jer koliko god da je bolna ona je uvijek najljepša... mislim da je (opet subjektivn misljenje) totalno kukavichki moliti se tamo nekom crtanom junaku shto su ga razapeli na krst, molit mu se za leb nekakav, boze daj mi leba, boze daj mi ovo, boze daj mi ono..

    ja na crkvu gledam kao skrovishte za male ljude, skrovishte za kukavice koje ne smiju istini da pogleaju u ochi.
    Hahahaha a Bavo!
    A ateisti se ne kolju???!
    Ti gledash istini u oci?!
    Svaka ti recenica odise istinom.

  20. #45
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    barem se ne kolju u ime boga!
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    a da vidim Ateistu sto ubija u ime Boga...
    Muka mi je vise od te price... sve istinite rijeci ... nista tu nema od istine.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eesh
    ja na crkvu gledam kao skrovishte za male ljude, skrovishte za kukavice koje ne smiju istini da pogleaju u ochi.
    Ti mora da si stvarno lud... znaci da sve hriscanine gledas kao najvece olose, osobe koje treba pod hitno eliminisati. Ti bi radio onako kako u "Talmudu", svetoj knjizi Jevreja pise: "AKO VIDIS HRISCANINA U BUNARU, OSTAVI GA TAMO; AKO VIDIS HRISCANINA PORED BUNARA, GURNI GA SLOBODNO UNUTRA."
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  23. #48
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ajd nezajebaj obrazati ,kakva je to muka o kuranu ili bibliji ,svako tumaci kako mu volja (Gledaj Avganistan i one kretene talibane (kako ga oni citiraju a? ) dovedu narod na stadion da "zakolju jednu babu sto su joj vidjeli oci ,e " mlogo fin citat" :burp: Pak onda gledaj demonstracije u Iraku "slogan" : treba zaklat sve koji znaju da citaju i pisu (jos jedan put :burp: Do sadf najnetolerantnija religija sto je ikad postojala :wink:

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    sheher Mitrovica
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je najvishe simpatican islam...zasto?

    Zato shto ima najljepshe vidjenje zivota posle smrti.
    Biti u dzeneeeetuuuu medju hurijaaamaaaa.

    Vrh vrhova!!!!

    P.S. dzennet je raj, a hurije su device i to 40 njih.
    Shta je jutro bez sunceva zraka shta su noci bez pusta meraka

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Momce_Kosovce
    Meni je najvishe simpatican islam...zasto?

    Zato shto ima najljepshe vidjenje zivota posle smrti.
    Biti u dzeneeeetuuuu medju hurijaaamaaaa.
    Vrh vrhova!!!!
    P.S. dzennet je raj, a hurije su device i to 40 njih.
    Sa toliko zena ko zna da li je to raj ili pakao

Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •