Page 8 of 41 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 176 to 200 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #176
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Гледајте „Sine, šta je to? [Dirljiv video]“ на YouTube-у - Sine, šta je to? [Dirljiv video]:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  2. #177
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosao sam do nekih podataka vezanih za Islam,pa me interesuje vase misljenje

    Muhamed se sa 25 godina ozenio Kadidzom koja je imala 40 godina koja je bila udovica i koja je bila hriscanka?

    Da li je simbol polumjeseca postojao prije Islama?

    Sta oznacava polumjesec u Islamu?

    Ko su bile Al Lat,Al Uza i Manat? Al-Lat se spominje u Kar'an -u ,a vaze za kceri Alahove.Kako Alah moze da ima kceri?

  3. #178
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Pokusacu ja da ti odgovorim sa svojim skromnim znanjem o Islamu.

    1) Jeste Muhamed s.a.v.s. se sa 25godina ozenio sa Hatidzom (ne Kadidzom kako ti kazes) koja je imala 40godina i bila udovica. Ne znam da li je ona bila hriscanka nesto nisam nailazio na tu informaciju ali sudeci po wikipediji ne bih rekao, pise samo ovo: "Isto tako se prenosi da nije vjerovala niti poštovala idole, niti je imala jednog, što je bilo poprilično neobično za to vrijeme."
    http://bs.wikipedia.org/wiki/Hatid%C5%BEa_bint_Huvejlid
    Mozes procitati o tome vise ovdje posto pretpostavljam da bi ovo bilo tvoje sledece pitanje: http://www.n-um.com/?q=node/4234
    Takodje imamo informaciju da je ona bila amidžična Vereke bin-Nevfela, sljedbenika prvobitnog kršćanskog učenja i jednog od najmudrijih ljudi Mekke u to vrijeme. Poticala je iz ugledne i bogate mekanske porodice.
    "
    Muhammed je imao običaj jedanput u godini se izdvojiti od svih, pa i od svoje porodice. Mjesec dana bi odlazio u pećinu Hira da robuje Gospodaru, Jednom i Jedinom, a da bi se izdvojio od Mekkelija i njihovih lažnih božanstava, strasti i opčinjenosti. Hatidža je podržavala svoga supruga, pa je znala se i brinuti za njim te bi ponekad pošalji nekoga da ga čuva u potaji od bilo koga ko bi mu naudio.

    Muhammed je u ovom stanju osamljivanja ostao onoliko koliko je Allah, dž. š., htio da ostane, a onda je, jednoga ra-mazana, Allah poslao meleka Džibrila, a. s., sa Objavom. Dobio je prvu objavu sure "'Alek"
    "Čitaj!" Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: "Rekao sam: 'Ja ne znam čitati', pa me je uhvatio i stisnuo. Zatim me je pustio i ponovno rekao: 'Čitaj!' Ja sam, opet, rekao da ne znam čitati, pa me je po drugi put uhvatio, stisnuo je, a zatim pustio i rekao: 'Čitaj!' Ja sam, opet, rekao da ne znam čitati, pa me je po treći put uhvatio, stisnuo, a zatim pustio i rekao: 'Čitaj, u ime Gospodara tvoga Koji sve stvara' - dok nije došao do - 'Koji čovjeka poučava onome što ne zna.'" Imam Ahmed dalje navodi: "Odatle se uplašen vratio Hatidži i rekao: 'Umotajte me, umotajte me!', pa su ga umotali dok mu strah nije prošao, kad je rekao: 'Hatidža, šta je sa mnom?' Zatim joj je ispričao šta se desilo i rekao: 'Bio sam se prepao za sebe.' Ona mu je rekla: 'Naprotiv, budi sretan i veseo...Tako mi Allaha, Allah te nikada neće osramotiti. Ti paziš rodbinu, govoriš istinu, pomažeš iznemoglog, častiš goste i pomažeš pravdu.' Hatidža ga je, zatim odvela kod svoga amidžića Vereka ibn Nevfela ibn Esed ibn Abdu-l-Uzza ibn Kusaja, čovjeka koji je u predislamsko doba bio primio kršćanstvo, poznavao pismo i na arapskom napisao Evanđelje. Bio je sijed, slijep starac. Hatidža mu je rekla: 'Amidžiću, čuj šta priča tvoj bratić!' Vereka je rekao: 'Pričaj, moj bratiću, šta ima!' Allahov Poslanik, s.a.v.s., ispričao mu je šta mu se desilo i šta je vidio, pa mu je Vereka rekao: 'Ovo je zakon koji je već objavljen Musau. Kamo sreće da sam mlađi! Da mi je samo dočekati i vidjeti kako te tvoj narod progoni!' Allahov Poslanik, s.a.v.s., upitao je: 'Zar će me oni protjerati?!' 'Hoće' - odgovorio je Vereka - 'nikada niko nije došao sa ovim, kao i ti, a da mu se nisu suprostavili. Ako dočekam taj dan, svesrdno ću ti pomoći.' Vereka je ubrzo umro, a Objava je neko vrijeme prestala dolaziti.http://forum.b92.net/topic/13915-brak-poslanika-muhammeda-i-hadidze/
    http://kuran.putvjernika.com/index.p...no=96&ayatno=2

    2) Za polumjesec i zvijezdu mozes procitati vise ovdje, ukratko taj simbol nije koriscen za vrijeme Poslanika nego je uveden kasnije i nema neke velike veze sa Islamom http://forum.novipazar.org/mjesec-i-...t1627-board13/

    3) Nije Kar`an nego Kur`an, ne znam da li svjesno neke rijeci izvrces ili o cemu se tu zapravo radi? Dobro pitanje, kako je bilo ko od ljudi mogao da smisli tu glupost i pripise Bogu sinove i kceri.. Kaze Allah dz. u suri Al-Anaam (Mravi) u ajetu 100:
    "Nevjernici smatraju dzine ravnim Allahu, a On je njih stvorio, i izmislili su, ne misleci sta govore, da On ima sinove i kceri. Hvaljen neka je On i vrlo visoko iznad onoga kako ga oni opisuju!"

    Takodje u suri Et-Tevba - Pokajanje u ajetu 30 i 31 kaze:
    "Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a krscani kazu: "Mesih je - Allahov sin." To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponasaju rijeci nevjernika prijasnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?
    Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svecenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naredjeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju - nema Boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju"

    Takodje u suri Merjem ajeti 88, 89, 90, 91, 92 i 93:
    "Oni govore: "Milostivi je uzeo dijete!"
    Vi, doista, nesto odvratno govorite!
    Gotovo da se nebesa raspadnu, a Zemlja provali i planine zdrobe,
    sto Milostivom pripisuju dijete.
    Nezamislivo je da Milostivi ima dijete -
    ta svi ce oni, i oni na nebesima i oni na Zemlji, kao robovi u Milostivog traziti utociste"

    Lat, Uzza i Menat se spominju u Kuranu u suri Zvijezda u ajetima 19 pa nadalje:
    "Sta kazete o Latu i Uzzau
    i Menat, trecoj najmanje cijenjenoj? -
    Zar su za vas sinova, a za Njega kceri?!
    To bi tada bila podjela nepravedna.
    To su samo imena koja ste im vi i preci vasi nadjenuli, Allah o njima nikakav dokaz nije poslao; oni se samo povode za pretpostavkama i onim za cim duse zude, a vec im dolazi od Gospodara njihova prava uputa."

    Ovi ajeti ukazuju da su Lat i Uzza bili ženska božanstva (kipovi) koja su Kurejšije i Arapi smatrali Allahovim kćerima.
    http://bastinaobjave.com/index.php?option=com_content&view=article&id=449:d rutveni-i-vjerski-ivot-u-mekki&catid=94:siretu-resul
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  4. #179
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na iscrpnom odgovoru.

    Nisam namjerno izvrcao rijeci,nikad ne bih napisao Kar'an cak se trudim da izgleda originalno Kur'an.

    Ti si,vidi se,vrstan poznavalac Islama.To postujem,ali mi jedno nije jasno.Ako je Islam poceo bitisati od Muhameda(po pravilu,je on postojao i prije ako uzmemo da je Isus poslanik)ali od Muhameda, znaci li to da su ljudi,narodi prije Muhameda pogresno vjerovali. I toliko od mene.Hvala.

  5. #180
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Daleko od toga da sam izvrsan poznavalac Islama, naprotiv. I napisao sam da imam vrlo malo znanja o Islamu jer npr za samo jedan pravac Islama poput šerijatskog prava ljudi godinama uce na fakultetima. Da ne govorim o oblasti hadisa i ostalih stvari. I davati bilo kakav odgovor na pitanja treba shvatati izuzetno ozbiljno jer ako ja tebe poducim necemu neispravno onda cu nositi na dusi i sve one koje ti posle poducis neispravno. Zato sam se na pocetku "ogradio" da imam skromno (malo) znanje.
    Islam u bukvalnom prevodu znaci predanost Bogu. A musliman je onaj koji je predan Bogu. Dakle trudi se da izvrsava Bozje naredbe a kloni se zabrana.
    Od stvaranja Adema a.s - Adama koji je ujedno bio prvi poslanik pa sve do Muhameda a.s. su slati razni poslanici ali uvijek sa jednom istom porukom - poruka monoteizma i vjerovanja u jednog Boga.
    Dakle ako gledamo znacenje rijeci Islam on postoji od kada postoje i ljudi, svi oni koji su vjerovali poslanicima i ponasali se u skladu sa onim sa cime su im dosli ti poslanici u sustini ih mozemo nazvati muslimanima - jer su se pokorili naredbama. Totalno je nebitno da li su se zvali hriscani ili jevreji ili bilo koji drugi naziv koji je prije postojao, ako su vjerovali u ono u sta su im njihovi poslanici tada donosili onda su ispravno vjerovali.
    Svi poslanici su slati odredjenim narodima. Npr Musa a.s je poslat Jevrejima i govrio im je da vjeruju u jednog Boga i poducavao ih propisima vjere. Kako je vrijeme prolazilo ljudi su iskrivili propise vjere i zato je poslan Isus-Isa a.s koji je opet pozivao narod da vjeruje u jednog Boga. Nakon toliko godina (600 i nesto) ljudi su opet iskrivili ono cemu su ih poslanici ispravno pozivali i zato je poslan Muhamed a.s, sa tim sto je on pecat svih poslanika i nakon njega nema vise poslanika do sudnjeg dana. Za razliku od prethodnih poslanika koji su slati samo svojim narodima poslanik Muhamed s.a.v.s je poslat kao milost SVIM svjetovima.
    Kaze Allah dz u Kuranu:
    ''A tebe smo, Muhammede, samo kao milost svjetovima poslali.'' (El-Enbija', 107.)

    Posto je Muhamed s.a.v.s poslednji bozji poslanik i nakon njega nema vise poslanika kako ljudi opet ne bi izmijenili svoju vjeru Allah dz cuva Kuran kako u njemu ne bi bilo nikakvih promjena do sudnjeg dana:
    Sura El Hidžr ajet broj 9:
    Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti!

    Last edited by Archi; 03-09-14 at 15:16.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  6. #181
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    792
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    Ako nekoga interesuje da pogleda BBC dokumentarac.
    Edukativnog sadrzaja.
    PROFIL VISE NIJE AKTIVAN!!!

  7. #182
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #183
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  9. #184
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bodibilder, nemusliman koji posti Ramazan


  10. #185
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Izgubila sam dijete

    http://n-um.com/?q=node/3888
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  11. #186
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O Noći vještica...

  12. #187
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    U vrijeme sultana Murata IV, koji je vladao u periodu od 1623-1640. godine, desio se jedan zanimljiv slučaj. Sultan je jedne prilike zajedno sa narodom nosio tijelo umrlog njegovoj kući, međutim, kada su tijelo umrlog donijeli kući, ljudi su se razišli, ne želeći da pripreme niti prisustvuju dženazi umrlog. Sultan i njegov pomoćnik su ostali zaćuđeni onim što se dogodilo, a onda je supruga umrlog izašla pred sultana objašnjavajući o čemu je riječ...
    Obraćajući se sultanu rekla je: „O sultanu, neka Allah bude milostiv prema Vama, vjerujem da ste vi (misleći na sultana i svog supruga) jedni od Bogu pokornih ljudi.“ Sultan je upita: „Kažeš za supruga da je pobožnjak, a ljudi kažu to i to. Nikoga nije briga što je umro.“ Nastavila je: „Doista sam očekivala takvo nešto. Moj suprug je imao običaj da ode u kafanu gdje se prodaje alkohol i kupi alkohol koji bi prosuo, a zatim bi rekao: 'Spriječio sam barem malo zlo među muslimanima', a onda bi otišao na vrata prostitutke, pa bi joj dao nešto novca rekavši da zatvori svoja vrata do jutra, a onda bi rekao: 'Zaštitio sam mladu ženu i omladinu od poroka (bluda).'
    Ljudi su ga viđali kako kupuje alkohol i kako odlazi na vrata prostitutke, pa su o njemu svašta govorili. Jednog dana sam mu rekla: 'Kada umreš, neće biti nikoga ko će te ogasuliti, niti dženazu klanjati i pokopati.' Nasmijao se rekavši da će mu ako Bog da sultan klanjati dženazu.“ Nakon što je sultan čuo ove riječi, zaplakao je i rekao: „Tako mi Allaha, rekao je istinu, moj pomoćnik i ja ćemo ga pripremiti i pokopati.“
    Čovjek je sklon osuđivanju drugih, međutim, osuđivanje bez preventivnog djelovanja ne donosi nikakvo dobro. Zbrajanje tuđih pogrešaka neće nas učiniti boljom osobom, niti će povećati broj naših dobrih djela. Jedna od najraširenijih pojava među muslimanima je zbrajanje tuđih grešaka, ali, ono što većina zaboravlja pri takvom činu je pravednost, kao i drugi veoma bitan kriterij – traženje opravdanja za brata muslimana.

    http://n-um.com/?q=node/6288
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  13. #188
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    O Noći vještica...
    Taj narator je kreten-pojmaš-lažov
    1. za noć vještica djeca se ne maskiraju kao đavoli već uglavnom kao pirati, princeze, roboti (najlakše je nabiti djetetu kutiju na glavu), kauboji, duhovi, vile, vanzemaljci itd...
    2. DJECA NE PROSE ZA HRANU VEĆ SE PLJAČKAJU "Trick or treet" BUKVALNO ZNAČI "Poslastica ili smicalica". Ili ćeš da mi dač slatkiš ili ću te zasuti jajima, posr**ti ti se na kućnom pragu i sl.

    Tako da je taj "poučni" video teško smeće
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #189
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ismijavanje na račun tuđeg izgleda – ružan običaj kod Bošnjaka


    Uvijek, još od malih nogu, tužnom me činilo kada su se ljudi ismijavali na račun nečijeg izgleda. Ne znam zašto je to tako, da li ti ljudi koji se tako ponašaju osjete da su se oni zbog svojih ružnih riječi na račun nečijeg izgleda proljepšali, da su postali bolji i sebe uzvisili, ponižavajući drugog, ili to, tek tako, pored šejtana, čini njihova pokvarena duša? Koliko su ljudi zbog takvih riječi, koje smatraju jednostavnim i pukom šalom, uništili života, koliko izazvali suza i rana na srcu kod drugih i osjećaja niže vrijednosti?

    Uzet ću primjer moje prijateljice, sestre, koja je zbog svoje bolesti, srčanog udara i hormonalnog poremećaja, “nabacila” viška kilograma, pa su je zbog njene kilaže ljudi počeli ismijavati, grubo “savjetovati”, tj. više su napadali, da bi se ona na kraju zatvorila u kuću, izlazeći rijetko i ustručavajući se i da izađe pred ljude. Sada sjedi u kući bez želje za društvom, osjećajući se manje vrijednom zbog svog izgleda, tj. zbog onih ljudi koji ne štede na ružnim riječima i grubim nastupom kada su drugi u pitanju.
    Gledam ovih dana na Facebooku, braća i sestre masovno postavljaju videozapis, koji smatraju jako smiješnim i zanimljivim. Moguće da nisu “dublje” razmislili o njemu prije nego što su ga sa natpisima: “Oplakao sam od smijeha, hahaha”, širili okolo. Na videu je prikazan muškarac, Arap, na koljenima pred njim sjedi njegova hanuma i u lavoru mu pere noge i gotivi ga. Na početku je on odbojno i sa gađenjem posmatra, da bi mu se od njegove ne tako lijepe hanume, valjda zbog umora, počela pričinjavati neka mnogo mlađa crnokosa ljepotica, pa joj on tepa, priča lijepo, da bi se prenuo, i shvatio da je tu i dalje samo njegova žena, te u šoku je poprska vodom, momentalno se uozbilji i promijeni priču.
    Mislim da svakome ko razmisli o tematici spomenutog videa, on ne može biti nimalo smiješan. Tu pred njim je njegova žena, koja mu ugađa, dvori ga, “igra oko njega”, i zbog svog izgleda koji joj je njen Gospodar dao, nije znači zaslužila da joj njen muž “tepa” i govori lijepe riječi, ali da je ljepotica, poput mlade crnokose koju njen muž zamišlja, zaslužila bi. Tu se ne radi samo o videozapisu, nego o jednoj činjenici i žalosnoj stvarnosti koja je često takva i u stvarnom životu.
    Naš Gospodar nas je, kako stoji u Kur’anu, stvorio u najljepšem obliku. On nam je dao naše izglede, Njegova je volja bila da budemo stvoreni takvi kakvi jesmo, On nas voli takve, baš kako se u hadisu prenosi: “Zaista Allah ne gleda u vaša tijela, niti u vaše likove, nego gleda u vaša srca i vaša djela” (Muslim), pa otkud jednom malom insanu pravo da ismijava to što je Allah stvorio?! Otkud ti pravo da se smiješ na račun Njegovog umijeća?!
    Pa tvoj Gospodar ti u trenutku može oduzeti tvoju ljepotu, i tvoja ljepota nije tvoja zasluga, nisi ti ničim mogao utjecati na to kakav će ti lik biti dat, pa čime se onda uzdižeš i hvališ?! Ništa na ovome dunjaluku nije tvoje, pa ni ljepota, i osim tvojih djela, ništa svojom zaslugom nisi postigao, već Allahovom milošću!
    Ako ne možeš ljudima pomoći, lijepom riječju ili djelom, onda ne odmaži! Ako ih ne možeš usrećiti, onda ih ne rastužuj! Ako osjećaš zavist prema nekome, smatrajući da je ljepši od tebe, onda čini dovu za njega i sjeti se da je tvoj cilj Allahovo zadovoljstvo, a On, Milostivi, voli te takvog kakav jesi, jer ti je On dao tvoj izgled, a tebi ničije drugo zadovoljstvo ni pohvala nisu potrebni.
    Ummu Sara Žužić


    Izvor: http://n-um.com/?q=node/6359
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  15. #190
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nisam čitao postove, ali sam naziv teme "Odgoj u Islamu", da ne bi bilo zabune kao da piše u Hrišćanstvu, Budizmu... Po meni je odgoj u kalupima. Kao kad se prave cipela, pa se štancaju đonovi. Onaj koji nije dobro ispao on se "odbacuje"... Sve mora da bude u mjeri onoga što se traži i sad svi rade za to i ne moraju ništa da misle, jer to im nije ni uloga. Religija, bilo koja da je u pitanju ograničava čovjeka, jer ista religija neda umu da se razvija u širinu jer je ograničava religijskim dogmama... Greota je dijete od 7 godina učit da se krsti ili da se klanja ili šta već.. treba ga puštit da ide širinom, pa ako će u brazdu, neka ore..

  16. #191
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    McS, znaci ti bi dijete od 7godina pustio da ga ulica odgaja pa dje ode? Ne bi ga kao roditelj poucio nekim ispravnim vrijednostima kojima si ti poducen? Sta je dobro a sta lose?
    Ne bi djetetu (ili odrasloj osobi) rekao za neke stvari nemoj uraditi to jer ces se opeći? Nego bi ga pustio da tumara pa ako se opece opece?
    Upravo u tome i jeste religija, da te poduci stvarima koje ce tebi i drustvu oko tebi donijeti dobro a sacuvati ga od zla.

    U pravu si da religija ogranicava covjeka - ali isljucivo sto se tice stvari koje ce njemu ili ljudima oko njega skoditi. Pa ce te tako religija ograniciti i reci ti da ne pijes alkohol jer ces tako bez razuma naskoditi i sebi i drugima.
    Ali nisi u pravu kada kazes da religija ne da umu da se razvija u sirinu jer mozda ja razmisljam o nekim stvarima o kojima ti kao nereligiozna osoba nikad ne bi razmislio.. Zar to nije prosirivanje vidika. Ako mi religija zabrani neke stvari nikako ne mozes da kazes da mi zabranjuje umu da se razvije
    Jer upravo suprotno, sto je covjek vise religiozan vise drzi do sebe i do svog UMA, nece ga PODCIJENITI i baciti niz vodu kada popije alkohol, uzme drogu i slicno.

    Evo jedan odlican primjer. Ja kao religiozna osoba vjerujem u bozije odredjenje i SUDBINU, vjerujem da jedino Bog zna kada ce smak svijeta biti. Dakle ja kao religiozna osoba koristeci svoj um nikada ne mogu biti prevaren pa da nazovem npr one na Tv da mi oni govore kakvu cu srecu/nesrecu imati, kakva ce mi ljubav biti itd itd. Dakle slozicemo se da ljudi koji njih zovu su ogranicenog uma kada misle da im neki tamo vracar moze prozreti sudbinu.
    Isto tako ne vjerujem jednom Nostrdamusu ili bilo kome drugom kada odredi dan za Smak svijeta pa se necu pripremati (kao veliki broj ljudi sto se pripremao) za smak svijeta npr 12.12.2012. Itd itd.
    Dakle meni moja vjera donosi samo dobro.

    Evo ja bih volio da mi navedes neke primjere u kojima to vjera sputava moj razum..
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  17. #192
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Archi
    Zakljucke si donio na osnovu razmisljanja koje svaka religija ima. Ako nije ovako onda je ovako, to je kao definicija. Ne treba mi religija da svoje dijete odgajam na zdravim osnovama. Po tebi religija treba da mi govori sta valja a sta ne, jer zaboga, covjek bez religije nije u stanju da saznaje i tumaci stvari oko sebe!? Je li covjek stvarno toliko retardiran da ne moze zivjeti bez religije?


    Nekad su munje i gromove smtrali bozijim djelom.. Ti ljudi su imali svoju religiju koju su slijedili do trenutka kada je neko sa dva klikera u glavu shvatio da bog ne stvara munje i gromove. E, taj ko je to shvatio, pretpostavljam da su ga odbacili i prognali iz sela.. Jer se nije povinovao njihovoj religiji da ne kazem politici. Onda su ucili djecu da postoji vise bogova i vjerovali su u njih.. Pa su se onda sjetili da to svedu na jednog boga a po vjeri da ga drugacije zovu... Ovi sto su vjerovali u vise bogova su bili ubijani ako nisu prihvatali novu realnost..i tako dalje... Znaci vec se nadzire da religija vise sluzi za kontrolu i manipulaciju masama nego kao duhovni stub drustva.. Da ne govorimo o zemlji kao ravnoj ploci. Svi znamo kako je bilo.. ali i danas se stvori problem kad se postavi pitanje.. Konkretno je Biblija imala nekoliko cenzurisanih izdanja kroz istoriju, tako da danasnja Biblija ima dosta razlika sa prvobitnom. A zasto? Izgleda da znanje moze biti pogubno za svaku religiju, sto manje znas i sto ti se vise govori kako da radis to je bolje..bolji si vjernik, primjer za druge
    A sta mozes vidjeti kad su u pitanju vjerske vodje? Prvo i osnovno su finansije i moc, onda slijede njihove bahanalije, decaci, djevocice, raskos, dzipovi, poslovi sa nekretninama... razni kretenski govori i izjave.. uplitanja u stvari koje nemaju veze sa religijom..Najmanje se prasta i prica o ljubavi.. A narod ka svaki narod (ovce) idu za vodjom i u ime religije pocinje da gaji "neka" osjecanja prema drugim religijama jer su mu to usadile iste vodje i glasnogovornici istih..
    Ne bih vise.

  18. #193
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    McS,
    Naravno da covjek nije retardiran. Ali isto kao sto tijelo ima potrebu za hranom tako i dusa ima potrebu za religiom.
    Meni se cini da ti nisi ni pokusao da istrazis ni jednu religiju dovoljno duboko a vec osudjujes i zauzimas neki odbojni stav prema istim..
    Ne treba gledati vjeru kroz POJEDINCE (vjerske vodje) vec kroz Knjigu od te vjere i poslanika te vjere.

    Nisi mi odgovorio na pitanje moje gore pa samo ako mozes jos to
    Last edited by Archi; 12-12-14 at 13:21.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #194
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Bugi,
    Naravno da covjek nije retardiran. Ali isto kao sto tijelo ima potrebu za hranom tako i dusa ima potrebu za religiom.
    Šta je duša Archi? Samo tražim tvoje viđenje, s obzirom da je svaka kultura drugačije tumači.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  20. #195
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Archi

    Jasno je da mijesas vjeru i religiju.
    Takodje da ti budem jasan, mene je pokrenuo naslov da stavim dva slova ovdje, i naveo sam sto mislim o tome.
    Sledece, ne gajim nikakvu iluziju niti mi je zelja da bilo koga skrenem sa svjoje duhovne misije, ili kako god zelio svoju ulogu nazvati..
    Na kraju moram reci da postujem svaku religiju bez obzira sto u 21 vijeku po meni ona vise nema mjesta kod savremenog covjeka.


  21. #196
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Bugi,
    Naravno da covjek nije retardiran. Ali isto kao sto tijelo ima potrebu za hranom tako i dusa ima potrebu za religiom.
    Znači to je TO, a ja mislio imam žgaravicu
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    McS, znaci ti bi dijete od 7godina pustio da ga ulica odgaja pa dje ode? Ne bi ga kao roditelj poucio nekim ispravnim vrijednostima kojima si ti poducen? Sta je dobro a sta lose?
    Ne bi djetetu (ili odrasloj osobi) rekao za neke stvari nemoj uraditi to jer ces se opeći? Nego bi ga pustio da tumara pa ako se opece opece?
    Upravo u tome i jeste religija, da te poduci stvarima koje ce tebi i drustvu oko tebi donijeti dobro a sacuvati ga od zla.
    Ja naravno ne bi pustio svoje dijete da ga odgaja ulica, a sigurno je da ga ne bih odgajao na Hrišćanskim ili Islamskim "vrijednostima" jer ne želim manijaka vać ljudsko biće
    Last edited by Rakun; 10-12-14 at 17:31.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #197
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Šta je duša Archi? Samo tražim tvoje viđenje, s obzirom da je svaka kultura drugačije tumači.

    • "Pitaju te o duši. Reci: "Šta je duša - samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja." (Al-Isra', 85.)


    Quote Originally Posted by McS View Post
    @Archi

    Jasno je da mijesas vjeru i religiju.
    Takodje da ti budem jasan, mene je pokrenuo naslov da stavim dva slova ovdje, i naveo sam sto mislim o tome.
    Sledece, ne gajim nikakvu iluziju niti mi je zelja da bilo koga skrenem sa svjoje duhovne misije, ili kako god zelio svoju ulogu nazvati..
    Na kraju moram reci da postujem svaku religiju bez obzira sto u 21 vijeku po meni ona vise nema mjesta kod savremenog covjeka.

    E vidis ja smatram da nam je sada vise neko ikada potrebna religija. U 21 vijeku kada se ubistva desavaju na svakom cosku, kada je nestalo povjerenja medju ljudima, kada su se blud i alkohol toliko prosirili, kada je vise depresivnih ljudi i samoubistava a nikad se nije bolje zivjelo sto se tice lakoce zivota, kada djeca psuju i biju svoje roditelje, kada kada kada mogu da nabrajam do sjutra..
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  23. #198
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Archi

    ...religijske vodje smatraju da je internet djavo i da ga se treba klonit...
    To je vjerovatno jer bi mogli nesto novo vidjeti, procitati vise nego sto im se nudi iz tih vjerskih kuhinja.. razmisli o tome.
    iako je ovaj dialog besmislen, unaprijed znajuci da me neces ukapirati, htjedoh vidjeti koliko je rasprostranjena tvoja religijska inteligencija.
    Ja sam rekao sto sam rekao..
    Pozdrav

  24. #199
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Nijedan od religijskih vodja kojeg ja slusah to nikad ne rece, al rece da treba naucit koristit internet za dobro a ne za zlo
    Eto ti jos na kraju napisa kako nemam inteligencije da ukapiram sto mi hoces reci. Dobro, to je tvoje misljenje i ja ga postujem. Pozz drug.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  25. #200
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    @Archi

    ...religijske vodje smatraju da je internet djavo i da ga se treba klonit...
    To je vjerovatno jer bi mogli nesto novo vidjeti, procitati vise nego sto im se nudi iz tih vjerskih kuhinja.. razmisli o tome.
    iako je ovaj dialog besmislen, unaprijed znajuci da me neces ukapirati, htjedoh vidjeti koliko je rasprostranjena tvoja religijska inteligencija.
    Ja sam rekao sto sam rekao..
    Pozdrav
    Pa Bagdad je bio centar svijeta do pojave Al-Gazalija koji reče da je nauka od šejtana pa kako "stado božije" sluša svoje vjerske vođe ode sav potencijal Arapa dođavola.
    Arapi su do te bistrine izmislili matematiku kakvu je danas znamo, otkrili 2/3 poznatih zvijezda, razvoj hemije itd... dođe neki vođa i reče bog je protiv nauke i ta civilizacija ode dođavola

    Dakle što se odgoja u Islamu tiče kaj jedan od primjera imamo Bagdad

    Kameno Doba -> Renesansa -> Islam-> Procvat -> Procvat Islama -> Kameno Doba

    Volio bih neki primjer koji pokazuje pozitivan uticaj Islama na neki narod
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 8 of 41 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 18:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 20:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 02:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 14:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 22:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •