Page 13 of 41 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 301 to 325 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #301
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    U pravu si. Upravo govorim o tome da su neki uzeli hadise koji se ne slažu sa Kur'anom i ubacili to u šerijat. Nešto slično kao što gro hrišćanskog svijeta tvrdi da je Isus Bog, iako malom đetetu nakon što pročita Novi Zavjet bude jasno da Isus nije Bog.
    Provjerene Hadise kao većina onih kojima se vi gađete po CdM-u
    Last edited by Rakun; 21-12-14 at 14:07.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #302
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    "U početku osnutka janjičarskog odžaka, on je porastao na taj način što su roditelji dobrovoljno davali svoju djecu. Oficirima kojima je povjereno sakupljanje djece rijetko se kada dešavalo da su se trebali poslužiti silom; naprotiv, većinom su roditelji svojevoljno davali djecu u ovu službu i u mnogim su slučajevima, pouzdavši se u njihove briljantne karijere, živjeli u nadi"... (Thomas W. Arnold, Povijest islama, str. 185-187.)
    Hoćeš da kažeš da su roditelji davali sinove osvajaču da bi se ti sinovi vratili i ubijali svoje dojučerašnje komšije !!!!! SPRDAŠ LI SE TI TO !!!!!!!!!!!!
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  3. #303
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    preselite se na temu narodnosti balkana, nemoj funestisu da kidamo zivce e smo naebali
    One Ring to Rule them all...

  4. #304
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11/11/11 View Post
    Ako je suditi po Rakunu i Gandiju, može se reći da je u pravu.
    Evo jedan izazov specijalno za tebe


    Ako nađeš jednu jedinu riječ mržnje prema muslimanima u svim mojim dosadašnjim postovima na CdM-u(staž od par godina) ja zauvjek odlazim sa foruma, a ako ne nađeš odlaziš ti.
    MOŽE ?

    Rakun ne mrzi jednu religiju, Rakun ih mrzi sve zajedno (osim Budizma). Rakun ne mrzi ni jednu naciju, Rakunu se samo gade ljudi koji imaju snove o velikoj ____ (upisati po želji)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #305
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Djeda mrazice su druga prica. Njih lajkujem. Mnogo ih lajkujem.
    Totalno sam out u neko zadnje vrijeme pa jednostavno nisam u toku što se tiče aktuelnih tenzija.

    Elem, nisam shvatio da li je posrijedi seksitički stav ili neka fora sa lgbt đeda mrazom, stvorivši kovanicu koja nekako oslikava neki polni hibrid?

    Pročitah neđe sad u nekim novinama, da PG-ijem hara Đed mrazica, vara ovaj paćenički i nesrećni narod ssa nekim poklončićima koji su buđavi, nadasve kvarni.
    Da li je to možda realizacija mitološke, tj. simboličke slike (Baba Jaga) gdje mračna anima đeda mraza se realizovala na ovim prostorima. Možda je to nebeska poruka da se promjenimo, da đeci najzad otkrijemo istinu.
    Međutim to je mač sa dvije oštrice, ako zaista oni saznaju da su roditelji donatori tih poklona, koliko će stopa potraživanja da skoči poslije toga? Nezajažljivi mali potrošači kada će shvatiti da se ne može sve kupiti što se prstom pokaže, ili nema potrebe za tim.

    Da se vratimo na seksizam, toliko (monoteistički ) gdje Baba mraz ima uvredljivu notu.

    Zašto? - misliš da ženska, još starija i iskusna, osoba nema što pružiti muškom klijentu, odnosno da nema toliko znanja da dobavi pravi poklon. Doduše pleteni zimski džemper ima svojih čari, ali mislim da je posrijedi i predrasuda, da možda ipak baba može koliko li i đed pratiti trendove i realizovati se u tom simboličkom i mitološkom svijetu.

    Zar ne vidite svu tu prepredenost i nemoral Djeda mraza?
    Apsolutno se slažem.

    DObro je primjetio Risto šejtan, pravu prirodu i prijeklo ovog starijeg gospodina M. (koliko je pomodno nekoga nazivati đedom danas?). Da u samom imenu nosi paklenu prirodu MRAZ i ĐED, koji su jasni simboli smrti i stradanja (sjetimo se simbola zime - da je ona definitivno kraj i smrt, stradanje), nasuprot Božić Bate.

    Doduše i tu postoje poteškoće. Logično je da đed ima para a bata jok. Sa jedne strane imamo taj magijski apsekt.

    Tako da nesojluk starijeg gospodina M. je vidan.

    Vrhunac učinka ovog nesojluka jeste BLACK FRIDAY (blac - crno , što opet možemo simbolički povezati sa prirodom starijeg gospodina M.).

    Tipicna zamka u koju upadate vi hriscani.
    Mi?

    Ovo mi je veoma interesantno.

    Kritika i neslaganje se uglavnom uvijek shvataju kao reagovanje u kome se bukvalno brane interesi druge grupe. Kad se već na temi gdje je fokus Islam, on sam kritikuje to mora da radi neki hrišćanski klerik u nadi da će poentirati.

    Tako da kamenovanje đece, ubijanje, čerečenje i ostalo beštijanjenikada se ne povezuje sa demonskom prirodom ponašanja, nego kao djela i akti jedne grupe, ili prosto propagadno iznošenje druge u svom tom natezanju oko duhovnosti.

    Prosto sam fasciniran koliko lojalnost primitivne psihe je obavezujuća i jaka, da uguši sav onaj ljudski poriv, onaj krik humanosti kada se susretne sa činjenicom da su neki idioti pobili neku đecu u školu, ili učinjeli raznorazne gadosti. Da se ogluši o sve to, da i dalje poput živog zida brane takve ljude, tj. daju im priliku da se realizuju u sve više svoju demonsku prirodu.

    Pritom ubjeđeni da rade nešto najbolje za sebe.

    To je neka fora nebeske Koza nostre.
    ''Nebseka'' je suvišna i ppogrešna.

    Mnogo ih lajkujem.
    I ja , bez majke, i to bez pikova.

  6. #306
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Znači u ime odgoja kada su ti djeca neposlušna odeš kod popa da ih prijaviš i onda ih ti i seljani kamenujete?
    Cini mi li se ovo ili ti pokusavas da prikazes Hriscanstvo u losem svjetlu preko Starog Zavjeta?

  7. #307
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Cini mi li se ovo ili ti pokusavas da prikazes Hriscanstvo u losem svjetlu preko Starog Zavjeta?

    Naravno, međutim to ne radim napamet već navodim činjenicu iz Biblije. Moje poznavanje te knjige je značajno i da bi dokazao svoj stav dovoljno je da navodim samu Bibliju. Bazirati svoj moral prema toj knjizi je neprihvatljivo za današnje vrijeme, pogotovu kada se tiče odgoja djece.

    Quote Originally Posted by Ponovljeni Zakon, Knjiga 21
    18 Ko bi imao sina samovoljnog i nepokornog, koji ne sluša oca svog ni matere svoje, i kog oni i karaše pa opet ne sluša,

    19 Neka ga uzmu otac i mati, i neka ga dovedu k starešinama grada svog na vrata mesta svog,
    20 I neka kažu starešinama grada svog: Ovaj sin naš samovoljan je i nepokoran, na sluša nas, izjelica je i pijanica.
    21 Tada svi ljudi onog mesta neka ga zaspu kamenjem da pogine; i tako izvadi zlo iz sebe, da sav Izrailj čuje i boji se.

  8. #308
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post

    Rakun ne mrzi jednu religiju, Rakun ih mrzi sve zajedno (osim Budizma).
    a to ne valja, sad religije mogu da se žale sudu Strazburu ili sličnim, a budisti će ti platiti advokata, eventualno.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  9. #309
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Poznato je da su sve velike monoteističke religije na ove prostore došle sa okupatorima.
    Upravo !!!
    Pravoslavlje je došlo na vrhu sablje Rastka Nemanjića, a Islam na vrhu turskog jatagana.
    E sad pošto si svjesan toga ti ovdje ubjeđuješ nekog da su vaši preci primili Islam zato što su imali izbor. Svakako da su imali izbor ili pređi ili umri od jatagana ili umri od gladi sa svojom porodicom
    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Tradicija i guslarska istorija je uobličila shvatanje da je to bio nasilan proces.
    Zbilja niko nikad nije čuo da su osvajači zlonamjerni
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #310
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vičući Alah Akbar uletio kolima u pješake i povrijedio ih

    Vičući "Alah Akbar" jedan čovjek je danas, u francuskom gradu Dižonu, automobilom naletio na grupu ljudi i povrijedio 11 osoba, od kojih dvoje teško, saopštili su policijski izvori.


  11. #311
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    McS drzi se tema sa smijesnim slikama i gifovima to ti bolje ide posto ovdje ocigledno masis tematiku. Pitam se gdje to u Islamskom odgoju pise da treba da uletis autom u pjesake? Mozda da pitamo onoga sto ga je igi snimio mora da je i on bio islamski terorista. Interesantno da su ljudi poceli i da cuju sta neko govori u autu. Zanimljivo.
    Moj izazov da budemo pozitivni i da iz svacega izvlacimo samo najbolje izgleda neki tesko mogu da podnesu. Je li moguce da sirite toliko negativne energije? Da od citavog Islama vi ne mozete da nadjete jedan pozitivan primjer. Treba vam orden dat za toliki trud trazenja pojedinaca koji urade nesto sto nema apsolutno nikakve osnove u Islamu ali ga novinari naravno povezu sa islamski terorista.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  12. #312
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Vičući Alah Akbar uletio kolima u pješake i povrijedio ih


    Vičući "Alah Akbar" jedan čovjek je danas, u francuskom gradu Dižonu, automobilom naletio na grupu ljudi i povrijedio 11 osoba, od kojih dvoje teško, saopštili su policijski izvori.

    U vjerodostojnom hadisu Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: "Neće ući u Džennet onaj od čije zlobe (lošeg postupka) nije siguran njegov komšija" (Muslim)


    Piše: Ismet Purdić, prof.
    Nemamo priliku pobrajati raznovrsna dobročinstva, niti prostora da navodimo sve zabrane i djela koja uskraćuju blagodat Dženneta, ali ćemo se zadržati na jednom hadisu koji govori o konkretnom i praktičnom lošem djelu, a koje je, nažalost, rašireno u našem društvu, a Poslanik, s.a.v.s., za njega, pak, kaže da ometa ulazak u Džennet. O tom djelu obavještava nas časni ashab Ebu Hurejre, r.a., koji prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: "Neće ući u Džennet onaj od čije zlobe (lošeg postupka) nije siguran njegov komšija." (Muslim) Zanimljivo da jedno loše djelo koči ulazak u Džennet! Zašto je to tako? Da li je to loš odnos prema komšiji tako veliki grijeh, pa da čovjeku bude uskraćena blagodat Dženneta? Površno gledano, iz perspektive današnjeg načina življenja, gdje se život sve više svodi na puku samostalnost, goli autizam, povučenost, odvojenost od društva, pa čak i od komšija i rodbine, loš odnos prema komšiji mogao bi se tumačiti kao zanemariv i ne tako veliki incident ili društveni problem. To je rezultat one žargonske izreke u kojoj nema nimalo osjećaja solidarnosti, ljubavi, poštovanja i društvenosti: Nek svako gleda svoja posla. Međutim, islam na to gleda drugim, pravednijim i humanijim očima. Loš odnos prema komšiji je grijeh, znak slabosti imana i dokaz neizgrađenog i nestabilnog ahlaka "“ islamskog morala, a svi ibadeti kojima se približavamo Svevišnjem imaju za cilj da oplemene čovjeka, poprave njegovu narav, afirmiraju u njemu ideale i vrline ljudskosti, a suzbiju životinjske porive, niske strasti i samoljublje.


    Ako musliman nema lijep odnos prema komšiji, onda se u tome krije iskvarena vizija poimanja islama, loša interpretacija kur'anskih naputa ili licemjerno ponašanje, a nijedno od toga nije predmet pohvale ili razlog koji bi iole opravdao loš odnos prema komšiji. Čak i da komšija, koji nije siguran od našeg zla, nije dobar prema nama, to nam ne dopušta da se srozavamo na njegov nivo, nego na loše treba uzvratiti dobrim, pa će to pokazati naše pravo lice vjere, a ujedno biti upečatljiv poziv "grješnom komšiji" kako se treba ponašati i ophoditi prema nama i drugima. Tako je postupao naš uzor, Muhammed, s.a.v.s., pa je takvim ophođenjem zadobio poštovanje, a često i ljubav i srce, od svojih najvećih neprijatelja. Važno je napomenuti da kada na loše uzvratimo dobrim, samim tim nas Allah Svemogući uzdiže na stepen odabranika i Svojih štićenika, jer smo dali prednost Njegovom pozivu i zadovoljstvu nad ličnih hirom osvete i odmazde, a takvo ponašanje kod Njega ima svoje plodove: zaštitu od pakosnika, zlonamjernika i visok ugled među Njegovim stvorenjima.


    Pravi musliman

    Postoji još jedan razlog zašto loš odnos prema komšiji ima za posljedicu uskraćivanje džennetske blagodati "“ zato što uspostava krivog i nepravednog odnosa s komšijom, s kojim se svakodnevno susrećemo, pokazatelj je da će naš odnos prema drugim ljudima koje i ne poznajemo također biti loš ili možda još gori; jer ako smo spremni nositi breme sramote među onim ljudima koji nas stalno susreću, viđaju i poznaju, da li ćemo onda, za neko čudo, u nepoznatoj sredini osjetiti i pokazati crvenilo stida na licu prilikom skrnavljenja neke društvene, moralne ili vjerske svetosti i vrijednosti?


    Ako moj komšija nije siguran od zla koje sa sobom nosim, onda je odnos između nas dvojice neprijateljski, nehuman, neljudski; radovat ću se njegovom zlu, jediti nad njegovim dobrom, neću mu pomagati u teškoći, savjetovati u nedoumici, zaštititi ga od nepravde, sakriti njegovu sramotu, obazreti se i smilovati na slabost i neupućenost njegove porodice u njegovom odsustvu. Umjesto da mu budem utjeha kada je na putu, ja mu brige povećavam svakim njegovim odlaskom od kuće. Pa da li je to pravi islam, iskreni iman, ili je takvo ponašanje i onaj ko ga pokazuje preči da bude zalogaj džehennemskoj vatri negoli da bude stanovnik kojeg će posluživati u Džennetu?! Vlasnik čistog srca i dobronamjernik prema svom komšiji znat će odgovor na ovo pitanje, a i sam Vjerovjesnik, s.a.v.s., kazao je u drugom hadisu: "Pravi musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku mirni drugi muslimani."

    Islam od muslimana traži dobročinstvo, pokazivanje ljubavi, humanost, suosjećanje i da ljudi budu na usluzi i pomoći jedni drugima, a ne da siju nered, mržnju i neprijateljstvo. Ako prema svome komšiji nećemo pokazati dobročinstvo, pa za koga smo to onda rezervirali tu vrijednost? Prvi muslimani su se bojali odgovornosti prema životinjama, a kamoli prema ljudima, pa se Omer, r.a., kao halifa, pitao da li će biti odgovoran ako neka ovca u dalekom Iraku slomi nogu što on, rješavajući prioritetnije probleme ummeta, nije našao vremena da trasira put do ispaše. I lijepo je da se podsjetimo, u ovoj prilici kada govorimo o odnosu prema komšiji, da poslanik Muhammed, s.a.v.s., negira iman onog čovjeka koji zanoći sit, a njegov komšija gladan. Jedan od izumrlih sunneta je, a što je Vjerovjesnik, s.a.v.s., oporučivao ženama, da kada kuhaju varivo da dodaju malo više vode, pa da dijelom toga počaste svoga komšiju.

    Na pragu Dženneta

    Iz hadisa o kojem govorimo može se zaključiti da svi nosimo sa sobom svoje zlo kao i dobro, ali dužnost vjernika je da dobro unapređuje i traži prilike gdje će ga ispoljavati i pokazivati, a da zlo stalno suzbija u sebi: kroz ibadete, učenjem dova za zaštitu od šejtana i zla koje nosimo u dušama svojim, druženjem sa dobrima, boravkom u džamijama, postom itd. Jedna od Poslanikovih oporuka Ebu Zeru, r.a., koji je pitao šta da radi čovjek koji nema znanja da ga širi, niti imetka da ga udjeljuje, bila je: "Zaštiti ljude od svoga zla." (Muslim) A drugom ashabu, r.a., kazao je: "Hoćeš li da ti dam nešto što će ti koristiti, reci: "Moj Allahu, nadahni me da spoznam Pravi put i zaštiti me od zla koje u sebi nosim."

    Sve rečeno poziva nas da svoje dobro pokažemo prema onima koji su nam najbliži: prema ukućanima s kojima živimo i komšijama s kojima se svakodnevno viđamo, susrećemo i kontaktiramo, te da iste zaštitimo od svojih loših postupaka.

    Hadis nam direktno zabranjuje nasilje i nepravdu prema komšijama, ali i bilo kakvu aktivnost koja izaziva kod našeg komšije osjećaj nesigurnosti, nelagodnosti, straha ili tjeskobe, no ta se zabrana ne odnosi samo na komšije, već na sve ljude, ali su komšije spomenute iz praktičnih i objektivnih razloga, jer se ovakav oblik zla najčešće manifestira i odražava na njih po prirodi njihove prostorne bliskosti nama. Ako nam komšija nanosi nepravdu, trebamo to pokušati na lijep način riješiti, a na kraju žaliti se Onome Koji dove i pozive čuje i nepravdu ispravlja. Ali, isto tako, trebamo se čuvati dove svojih komšija, kojima možda mi nanosimo nasilje i zlo, jer nepravedno neprijateljstvo je najveća zabluda i vrata prema svakom ponoru. Dovoljno nam je znati da u Džennet neće ući onaj od čijeg zla nije miran njegov komšija, a kontekst istog hadisa poručuje da onaj ko pokazuje dobročinstvo i lijep odnos prema svome komšiji zapravo je na pragu Dženneta "“ samo je potrebno istrajati na tom putu do poziva Meleka smrti.

  13. #313
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Naravno, međutim to ne radim napamet već navodim činjenicu iz Biblije. Moje poznavanje te knjige je značajno i da bi dokazao svoj stav dovoljno je da navodim samu Bibliju. Bazirati svoj moral prema toj knjizi je neprihvatljivo za današnje vrijeme, pogotovu kada se tiče odgoja djece.
    Neces valjda danas tako dijete vaspitavat, ipak se razlikujemo od Svijeta prije 3000 godina? Novi Zavjet je dopunio Stari, danasnje vrijeme nije identicno onom iz preantickog doba, ali naravno osnovne postavke ostaju. Nesto mi se ne cini da ti je poslo za rukom da dokazes ista lose Hriscantsvu. Odgovori na ovo:
    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Problem je sto ljudi zele da svetim knjigama otrgnu zasluge za moral, a dobro se zna da su one ucvrstile ono sto je normalno za vecinu do danasnjih dana. Znas li kakve su gadosti u obicajima imali paganski narodi koji su zivjeli oko Jevreja prije nego sto su ovi dobili zapovijesti?

  14. #314
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post

    Pravi musliman
    Što ovo znači ?

    Teško za definisati.

    ***

    Nego da se reče riječ dvije o ''pravim'' muslimanima.

    Jesu li to oni koji se ne slažu sa današnjim islamskim trendom, ali ipak ne čine ništa.

    Malo reći da je to licemjerno.

    Ima li koji hadis koji govori o koljačima koji kolju uzvikujući ime i u ime Allaha?

    Da se zaključuti da su sami hadisi veoma opširni i sveobuhvatni, kad već preciziraju ako se polni odnos izvrši analno, ne smatra se nečistom rabotom i da to nije razlog da se prekine post, ah da naravno umalo onaj koji govori o guranju štapa tamo đe sunce ne sije.


    O kakvom odgoju ođen pokušavate da govorite?

    Sve se ovo ne bi dešavalo da svaki ''pravi'' musliman reče za ove kurajbere da su šejtanisti i da ih se odriču. Ovaku su samo živi zid i meso koje ih hrani.

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Vičući Alah Akbar uletio kolima u pješake i povrijedio ih


    Vičući "Alah Akbar" jedan čovjek je danas, u francuskom gradu Dižonu, automobilom naletio na grupu ljudi i povrijedio 11 osoba, od kojih dvoje teško, saopštili su policijski izvori.

    Demokratija ima svoju manjkavost. Sloboda nije baš precizno definisana, previše je metafizički dojam.

    Ako postoji jedna organizacija koja produkuje mnogo ovakvih slučajeva mora se pod hitno nešto uraditi sa njome.

    Žalosno jeste da pod slobodom ispovjedanja vjere, pojedine spodobe to koriste kao teroističku mrežu.

    Na očigled svih ispira se mozak gomili ljudi, idoktriniraju se za ovakve stvari, svima su ruke vezane da bilo šta urade po tom pitanju.

    Što je još interesantnije, suspendovana je kritika. Gotovo da ne postoji!

    Ima li koji musliman koga džigerica zaboli od ovih zločina što čine u ime Allaha ???!!!

    Kakav je to odgoj? - đe je konfrotacija sa šejtanskim djelima.

    Treba džamija da se dobro provjetri!


    Treba otvoriti temu 'nacistički odgoj' - da se udare paralele između ovog ovjde rječnika i onog koji bi se tamo hipotetički koristio.
    Last edited by gaul; 22-12-14 at 18:50.

  15. #315
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Neces valjda danas tako dijete vaspitavat, ipak se razlikujemo od Svijeta prije 3000 godina? Novi Zavjet je dopunio Stari, danasnje vrijeme nije identicno onom iz preantickog doba, ali naravno osnovne postavke ostaju. Nesto mi se ne cini da ti je poslo za rukom da dokazes ista lose Hriscantsvu. Odgovori na ovo:

    Moj komentar je bio namjenjen osobi koja je izjavila ovo:

    Quote Originally Posted by Mandanda View Post
    Ja sam hriscanin vjerujem u jednog Boga, drzim se starog zavjeta.
    I da, postoje ljudi koji strikno poštuju stari zavjet i vaspitavaju svoju djecu u skladu sa tim zakonima.

    S druge strane ni Novi Zavijet nije bolji po tom pitanju (iako je manje kazneno nasilan) što se tiče uputa o tome kako vaspitavati.

    Dovoljno je pročitati poslanice i vidjeti kojiko je Novi Zavijet takođe loš i nemoralan prema današnjim standardima.


    Problem je sto ljudi zele da svetim knjigama otrgnu zasluge za moral

    Religija je ukrala moral ljudima postavivši sebe kao glavni izvor. Međutim moral je nešto što je djelom ljudi odvajkada, nije potrabna nikakva božja intervencija (pogotovu ne iz stranica jedne knjige) da ljudi znaju što je dobro a što nije.

    Ljudi su sami otkrili moral tokom evolucije i postali ono što jesu upravo zbog toga, puno prije nego li se prva vjera ikada pojavila.

  16. #316
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Pitam se gdje to u Islamskom odgoju pise da treba da uletis autom u pjesake?
    Ne piše nigdje, ali je činjenica da je dotični manijak odgajan kao crčme de la crčme Islama
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #317
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    @Archi,
    Ja ne cuh niti jednog vjerskog vodju da je osudio ili se ogradio od ovog vjerskog delikta.. Sledece, da ne ispane da nisam pogodio tematiku, ovakvi primjeri mladjoj populaciji bez vec prethodno recenog ogradjivanja ili osudjivanja mogu da sluze kao nesto sto treba da se slijedi.
    Ono sto zelim da cujem od tebe kao o slobodnoumnom i zdravorazmisljajucem covjeku je da osudjujes ovo i sve slicne napade u ime bilo koje religije.
    p.s. I ako moze iz svoje glave da mi ne citiras tekstove koji u sustini vise sluze na juris nego na ljubav. Barem primjeri tako pokazuju.

  18. #318
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Vičući Alah Akbar uletio kolima u pješake i povrijedio ih


    Vičući "Alah Akbar" jedan čovjek je danas, u francuskom gradu Dižonu, automobilom naletio na grupu ljudi i povrijedio 11 osoba, od kojih dvoje teško, saopštili su policijski izvori.

    A dobro su ga čuli da je vikao Allahu Ekber. Je li bio kabriolet u pitanju? :unconscious:

  19. #319
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    A dobro su ga čuli da je vikao Allahu Ekber. Je li bio kabriolet u pitanju? :unconscious:
    Da baš je smješno...evo cepam se od smeha.

    'oćeš li neki klip đe se đeci kidaju glave ... naravno uz tekbir ?
    Ima da ti jedno dvjesta iz cuga okačim.

    Elgantni primjer...za propratiti.

    Šta je ovaj vrli musliman htio da reče vaseljeni sa ovim činom? Pješaci su smorovi ?

    Viđi što je učinjelo od tebe, sam sebi si nadenuo ime Šejtan...ovaj drugi prva trubica (doduše on je popularan mnogo, ima ih nekoliko) .

    Opčinjeni ste masovnim stradanjem ljudi. Dajte napravite razliku između radosti života i osvetničkog likovanja za koje mislite da će vam se desiti.
    Last edited by gaul; 22-12-14 at 19:57.

  20. #320
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9,170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako i sam članak navodi, "riječ je o psihički labilnoj osobi", tako da bi istu stvar uradio da je išao na časove salse umjesto što je odlazio u džamiju.

    Ali pošto se ovdje često ponavlja "gdje to piše u Kuranu/Bibliji?" da podsjetim da je tema odgoj u okvirima jedne vjere.
    Tačnije - ljudski faktor kad se govori o ovoj temi je neizostavan i centralni dio priče, jer je redovan odlazak u džamiju ili crkvu bitan dio vjerskog života.
    Dakle, znajući kakve se strahote, iz ovih ili onih političkih interesa, propagiraju od strane vjerskih poglavara, ne možete uzeti pisanu riječ kao jedini uticaj na pojedinca i tvrditi da riječi nekoga koga masa smatra nadređenim ne utiče na nečije rasuđivanje.
    Ako ćemo još da budemo iskreni i kažemo da je tek mali procenat onih koji smatraju sebe vjernicima zapravo uzeo svoju knjigu u ruke, onda ćemo i priznati da se ljudima u ime vjere može nametnuti beskraj nakaradnih stavova, dok god neće posumnjati u riječi poglavara za kojeg smatraju da poznaje materiju više od njih.

  21. #321
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    @Mcs Pa ako se upravljam prema religiji Islam cija i sama rijec znaci Mir naravno da osudjujem ovakve postupke. Ali tvoj problem i problem svih vas koji postavljate neke vijesti gdje je neki "musliman" pobio jednu ili 101 osobu je sto uporno ne priznajete ono sto vam ja i par ljudi postavljamo a to su OSNOVE vjere koje nas uce da nikako ne smijemo raditi te stvari. Ako je sudeci po wikipediji na Zemaljskoj kugli je 1.57 milijarda muslimana (mozda je neki stariji podatak). I naravno da neko sa muslimanskim imenom od tih 1.57 milijarde moze da napravi neki prekrsaj, a cim neki "musliman" (iako od Islama ima samo muslimansko ime) napravi neki prekrsaj onda je on islamski terorista. Evo ovaj nesrecnik mozda je uletio u pjesake kao onaj sa Igijevog snimka, ali cim ima muslimansko ime onda je on islamski terorista, uzvikivo Allahu Ekber i slicne stvari. Evo nesto ne vidjoh da za ovoga iko napisa da je terorista - naravno jer nije bio musliman:


    Isto tako i Brejvik nije terorista, samo neki ludjak. A da je bio musliman brujalo bi se na sve strane kako je to uradio u ime Allaha i slicne stvari. A niko ne bi napisao da je to izolovan slucaj koji nema veze sa vjerom.

    Da zakljucimo - i sto se mene tice ja se vise necu vracati na ovu temu jer znam da i pored svih objasnjenja vi cete i dalje raditi po starom.
    Ako Islam kaze da prema ljudima treba lijepo da se ophodimo i da je najbolji onaj koji je najkorisniji za drustvo a neki POJEDINAC ubija tamo na stotine djece i ima muslimansko ime, nemoj da ga vezujes za Islam jer njegov postupak nema veze sa Islamskim ucenjem jer nigdje ni u Kuranu ni u hadisima necete naci idi u skolu i pobij na stotine djece priblizices se Bogu.

    Evo zasto neko od vas ne postavi ovaj video snimak kako je neki musliman pomogao covjeku koji je htio da ga opljacka?!
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  22. #322
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pise u Bibliji ne ubij pa se opet ubijaju.. Poenta je u tome da se zdravim razumom prilazi svakoj religiji, ne nikako slijepo ka obican brav. Sledece, imamo dosta primjera koje treba jasno osuditi i gdje svaki vjernik treba da bude primjer za svoju religiju. Dzaba se navode svojekakvi citati i lijepe pricice kad to ne zivi vec zivi ono sto vjernici "misle" i "rade" za njihovu religiju.. Ipak, za bilo koju religiju je potrebno da je covjek barem prosjecno inteligentan da ne bi bio ovca koja ce je slijepo slijediti...
    Ko ne moze da istupi iz religije taj zapravo i nije slobodan covjek! Zarobljenici religije pokusavaju da nadju najugodnije mjesto u masi iz koje mogu da djeluju.. jer nisu dovoljno otreznjeni da se mogu suprostaviti, da iznesu svoje misljenje, da kritikuju, da unaprijede, da se izdvoje na pozitivan nacin..i, kako takav vjernik moze bilo koga pozivati i dokazivati da je njegova vjera prava? Kako ce takav neko dati primjer djeci? Ili se sve svodi na to da kad razmisljas i pocnes da sumnjas, da se nedje na nebo pali crvena lampica koja oznacava pocetak bozije kazne koja ce te stici jer ti se mozak upalio.

  23. #323
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Brejvik je jedan u majke. Ima Brejvika i po USA sto mlate nozevima i pucau u vrsnjake. Vele da je to od video igrica. Ne valja puno igrati to. Ne valja ni Kuran i Bibliju citati puno. Covjek zabudali pa mu se pocnu nevjernici prividjati i od pjesaka. No ja se bojim najvise dobrih ljudi u islamu i hriscanstvu. Previse su dobri pa oce da mi pomognu da budem bolji za moje dobro. Aj, sto tlape tamo o mesiji i proroku s.w.a.t. no sto oce silom da me ucine dobrim. Oce da od mene "dobrog" da naprave, jos jednu ovcu u stadu koju kad pitas nesto ona kaze pasus iz Kurana/Biblije. Jedno obicno beeeeeeeee bi bilo postenije reci. No ne umiju oni to vise. Naucili su da govore.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #324
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Dovoljno je pročitati poslanice i vidjeti kojiko je Novi Zavijet takođe loš i nemoralan prema današnjim standardima.
    Nadji mi ijedan nemoralan citat iz Novog Zavjeta.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Religija je ukrala moral ljudima postavivši sebe kao glavni izvor. Međutim moral je nešto što je djelom ljudi odvajkada, nije potrabna nikakva božja intervencija (pogotovu ne iz stranica jedne knjige) da ljudi znaju što je dobro a što nije.

    Ljudi su sami otkrili moral tokom evolucije i postali ono što jesu upravo zbog toga, puno prije nego li se prva vjera ikada pojavila.
    Znas li kakve su obicaje imali narodi koji su zivjeli oko Jevreja u vrijeme primanja Zapovijesti? Znas li kakvim su se ritualima bavili, zrtvovanjem ljudi? Vjerovatno je i medju tim narodima postojalo normalnih ljudi, ali ti kazem da su gotovo svi imali neke obicaje koji nisu ni danas moralni i mislim da nisi u pravu kad tvrdis da postoji vise morala, da se on prilagodjava vremenu, jer ono sto je nemoralno takvo je i sad i ranije. Koliko je samo danas stvari dozvoljeno, a nije moralno.
    Last edited by Trendsetter1; 22-12-14 at 23:06.

  25. #325
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Moral je vrlo relativna stvar...
    U Grckoj civilizaciji je svaki zanatlija, ucenjak ili imalo imucniji gradjanin imao pravo na sticenika. Sticenici su bili mladici do 16 godina koji su kod te gospode izucavali zanat ili nauku i u isto vrijeme bili njihovi ljubavnici. Sad to ne samo da je nemoralno vec bi zavrsio u zatvor na duzi vremenski period za sex sa maloljetnikom.

    U ranom Hriscanstvu incest je bio legalizovan kroz brak, tj. mogao si da ozenis sestru od strica i to je bilo full legalno. Danas je to kompletno nemoralno i bolesno.

    Sto se tice novog zavjeta, ne znam tacno napamet na nasem pa cu samo kopirati na engleskom. Za mene je ropstvo dovoljan nemoral...

    Slaves, obey your earthly masters with deep respect and fear. Serve them sincerely as you would serve Christ. (Ephesians 6:5 NLT)

    Christians who are slaves should give their masters full respect so that the name of God and his teaching will not be shamed. If your master is a Christian, that is no excuse for being disrespectful. You should work all the harder because you are helping another believer by your efforts. Teach these truths, Timothy, and encourage everyone to obey them. (1 Timothy 6:1-2 NLT)

    The servant will be severely punished, for though he knew his duty, he refused to do it. "But people who are not aware that they are doing wrong will be punished only lightly. Much is required from those to whom much is given, and much more is required from those to whom much more is given."
    One Ring to Rule them all...

Page 13 of 41 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 19:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 21:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 03:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 15:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 23:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •