Page 10 of 41 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 226 to 250 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #226
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kamenovanje i opravdano ubijanje ljudi zbog gluposti bi trebalo da ostane u recimo 17 vijek i da ne izlazi iz njega. A ne danas da se to citira i opravdava. Kakva dekadencija. Zamislite da danas ima lova na vještice i da se misli da je zemlja ravna ploča i da se Sunce okreće oko Zemlje... Zamislite da se danas ubijaju ljudi zbog nekog vjerovanja koje promoviše religija??%$#"! Ludilo!
    Na žalost, danas postoje mnogi vjernici koji žive u 21 vijeku a koji njeguju mračno doba kao moralnu vertikalu duhovnog bića koji živi u njima..
    Last edited by McS; 17-12-14 at 13:34.

  2. #227
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Na žalost, danas postoje mnogi vjernici koji žive u 21 vijeku a koji njeguju mračno doba kao moralnu vertikalu duhovnog bića koji živi u njima..
    Ovo je veliki problem. Prosti jadi ti nesrecnici koji su rodjeni negdje u Afganistanu pa ne znaju za bolje. To mogu da shvatim. Ali ne mogu da shvatim da neko rodjen u civilizovanoj drzavi, ko je u stanju da iz prve ruke vidi i osjeti pogodnosti modernog drustva, pokusava da opravda divljastvo koje je karakteristika najprimitivnijeg oblika ljudske svijesti. Pa ne morate da budete sociolog ili filozof da bi vidjeli sta je bolje za covjeka. Dovoljno je da procitate Kuran i kazne kakve preporucuje za gluposti pa da uporedite drzave u kojima se Serijat primjenjuje sa drzavom u kojoj zivite. Kakvi mozgovi. Da je serijatsko pravo dobro za covjeka svi bi ga primjenjivali. Sa razlogom gledamo na ljude koji ga primjenjuju kao na divljake.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  3. #228
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

  4. #229
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Mnogi moji drugari i ja smo krali i divljali kad smo bili mlađi. Nije da se ponosim time ali opet dostina njih su sada ugledni doktori, ekonomisti, pravnici, sportisti... Neki rade i na zapadu u raznim institucijama. Moram reći i to da niko od nas nije izrastao u probisvjeta koji je na štetu društvu i porodici.

    E, sad da je šerijat vladao siguran sam da bi mnozina nas bila bez ruke, noge, jezika, kamenovana ili bez glave. Koliko je od koristi hirurg/naučnik bez ruku ili glave, sportista bez nogu, prevodilac bez jezika ja ne znam ali mislim da je šerijat malo kind of nazadan. Ali to je opet moje neko mišljenje. Baš me interesuju koji su argumenti ZA šerijat u svijetlu iznesenog.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #230
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Uzvišeni Allah, dželle še'nuh, je za bludnike i bludnice propisao - pored ahiretske kazne i patnje - ovosvjetsku kaznu, pa kaže: "Bludnicu i bludnika izbičujte sa stotinu udara biča, svakog od njih, i neka vas pri vršenju Allahovih propisa ne obuzima prema njima nikakvo sažaljenje, ako u Allaha i u onaj svijet vjerujete, i neka kažnjavanju njihovu jedna skupina vjernika prisustvuje!" (Prijevod značenja, En-Nur, 2)
    Jedan od mnogobrojnih primjera kontradiktornosti u Kuranu.
    Čas im fino objasnite da je bludničiti pogrešno, poslije se valjda Allah predomislio pa napisao da ih treba bičevati bez ikakve milosti
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #231
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ovo je veliki problem. Prosti jadi ti nesrecnici koji su rodjeni negdje u Afganistanu pa ne znaju za bolje. To mogu da shvatim. Ali ne mogu da shvatim da neko rodjen u civilizovanoj drzavi, ko je u stanju da iz prve ruke vidi i osjeti pogodnosti modernog drustva, pokusava da opravda divljastvo koje je karakteristika najprimitivnijeg oblika ljudske svijesti. Pa ne morate da budete sociolog ili filozof da bi vidjeli sta je bolje za covjeka. Dovoljno je da procitate Kuran i kazne kakve preporucuje za gluposti pa da uporedite drzave u kojima se Serijat primjenjuje sa drzavom u kojoj zivite. Kakvi mozgovi. Da je serijatsko pravo dobro za covjeka svi bi ga primjenjivali. Sa razlogom gledamo na ljude koji ga primjenjuju kao na divljake.
    U Kur'anu nema ni riječi o kamenovanju. Po Kur'anu za blud i preljubu ide udaranje 100, tj. 50 udaraca bičem. Međutim, neki mozgovi su našli da je ispravniji neki hadis, koji zapovijeda kamenovanje, nego ono što piše u Knjizi. Oni pri tome vrlo dobro znaju pravilo da se svaki hadis koji se ne slaže sa Kur'anom - ODBACUJE.

  7. #232
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Mnogi moji drugari i ja smo krali i divljali kad smo bili mlađi. Nije da se ponosim time ali opet dostina njih su sada ugledni doktori, ekonomisti, pravnici, sportisti... Neki rade i na zapadu u raznim institucijama. Moram reći i to da niko od nas nije izrastao u probisvjeta koji je na štetu društvu i porodici.

    E, sad da je šerijat vladao siguran sam da bi mnozina nas bila bez ruke, noge, jezika, kamenovana ili bez glave. Koliko je od koristi hirurg/naučnik bez ruku ili glave, sportista bez nogu, prevodilac bez jezika ja ne znam ali mislim da je šerijat malo kind of nazadan. Ali to je opet moje neko mišljenje. Baš me interesuju koji su argumenti ZA šerijat u svijetlu iznesenog.
    Đeca se ne kažnjavaju po Kur'anu, a ako neko kažnjava đecu i pri tome kaže da je to šerijat, onda je u velikoj zabludi.

  8. #233
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Po Kur'anu za blud i preljubu ide udaranje 100, tj. 50 udaraca bičem.
    Ovo ti je odbrana?:lolblue:
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. #234
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Mnogi moji drugari i ja smo krali i divljali kad smo bili mlađi. Nije da se ponosim time ali opet dostina njih su sada ugledni doktori, ekonomisti, pravnici, sportisti... Neki rade i na zapadu u raznim institucijama. Moram reći i to da niko od nas nije izrastao u probisvjeta koji je na štetu društvu i porodici.

    E, sad da je šerijat vladao siguran sam da bi mnozina nas bila bez ruke, noge, jezika, kamenovana ili bez glave. Koliko je od koristi hirurg/naučnik bez ruku ili glave, sportista bez nogu, prevodilac bez jezika ja ne znam ali mislim da je šerijat malo kind of nazadan. Ali to je opet moje neko mišljenje. Baš me interesuju koji su argumenti ZA šerijat u svijetlu iznesenog.
    Postoji serijatski sud, sudija kao i kod nas sto postoji tako postoji i u serijatu, da bi se dodijelila propisana kazna za kradju - sjecenje ruke, moraju se naravno prethodno ispuniti odredjeni uslovi. Ne poznajem detaljno serijatski sud pa ti tako ne mogu detaljnije reci o tim uslovima ali sam sasvim siguran da nece malom djetetu odsjec ruku za kradju.

    Imamo mnogo lijep hadis sto se tice bluda:

    Praktičan primjer Poslanikovog odgoja, jedan od brojnih, nalazimo u hadisu koji bilježe imam Ahmed, Bejheki i Taberani sa vjerodostojnim senedom, kako je to spomenuo šejh Albani u Silsiletus-sahiha, hadis broj 370, a u kojem stoji da je došao mladić Poslaniku i rekao mu: ‘’O Božiji Poslaniče, dozvoli mi blud!?’’

    Ashabi koji su bili okupljeni oko Poslanika, čuvši njegove riječi, postupili su grubo prema njemu, negodujući i kritizirajući ga. Nema sumnje da bismo i mi sami postupili kao i oni, jer ljubav prema islamu i mržnja obeščašćivanja njegovih svetinja nagnala bi nas na to.

    A kako je postupio Poslanik?
    Poslanik je rekao ashabima: "Dovedite ga.’’ Kada je došao blizu Poslanika, on mu je rekao: ‘’Sjedi’’, i mladić je sjeo ispred Poslanika.
    Zar mi kao Poslanikovi sljedbenici i oni koji ga uzimaju za uzor ne možemo postupiti na isti način? Da nije možda naša ljubomora prema vjeri jača i veća od Poslanikove? Ovaj mladić, koji je sigurno u sebi nosio pobude prema bludu zbog svoje mladosti, obratio se Poslaniku riječima "O Božiji Poslaniče!", riječima koje ukazuju da Muhammeda prihvata kao Božijeg poslanika. S druge strane, Poslanikov način obraćanja ovom mladiću blagim riječima i dozvoljavanje da sjedne blizu njega, ukazuju na neiscrpnu Poslanikovu mudrost u odgoju i dalekosežnost ovakvog njegovog postupka.
    Zatim mu Poslanik postavlja logička pitanja, spominjući mu osobe po krvnom srodstvu, kako bi prikazivanje odvratnosti bluda bilo što efikasnije i kako bi imalo utjecaja na mladića, te kako bi spoznao nemoralnost onoga što je tražio da mu odobri Poslanik.
    ‘’Da li bi volio da neko učini blud s tvojom majkom?’’, upita ga Poslanik.
    ‘’Ne, tako mi Allaha, o Božiji Poslaniče, učinio me Allah tvojim iskupom’’, odgovori mladić.
    ‘’Tako ni drugi ljudi ne vole da se to učini njihovim majkama’’, reče mu Poslanik.
    Zatim ga upita: ‘’Da li bi volio da se to učini tvojoj kćerci?’’
    ‘’Ne, tako mi Allaha, o Božiji Poslaniče, učinio me Allah tvojim iskupom’’, odgovori mladić.
    ‘’Ni drugi ne vole da se to desi njihovim kćerkama’’, reče mu Poslanik. Zatim ga upita: ‘’Da li bi volio da se to desi tvojoj sestri?’’
    Mladić odgovori: ‘’Ne, tako mi Allaha, o Božiji Poslaniče, učinio me Allah tvojim iskupom.’’
    Poslanik mu reče: ‘’Tako ni drugi ne vole da se to desi njihovim sestrama.’’ Poslanik je ponovo upitao: ‘’Da li bi volio da se to desi tvojoj tetki po ocu?’’
    Mladić odgovori: ‘’Ne, tako mi Allaha, o Božiji Poslaniče, učinio me Allah tvojim iskupom.’’
    Poslanik reče: Ni drugi ne vole da se to desi njihovim tetkama po ocu.’’ Opet ga upita: ‘’Da li bi volio da se to desi tvojoj tetki po majci?’’

    ‘’Ne, tako mi Allaha, o Božiji Poslaniče, učinio me Allah tvojim iskupom’’, odgovori mladić.
    ‘’Tako ni drugi ne vole da se to desi njihovim tetkama po majci,’’ reče Poslanik.


    Zaista je Poslanikov način dijaloga predivan. Koristi jednostavne riječi, bez ikakvog kompliciranja i nejasnoća. Postavlja mu logična pitanja putem kojih mladić, odgovarajući na njih objektivno, uviđa svu nemoralnost koja se krije u poroku bluda, i potvrđuje svoj odgovor najuzvišenijom zakletvom izražavajući spremnost da Božijeg Poslanika iskupi sa samim sobom.

    Nakon što Poslanikove riječi, Allahovom dozvolom, ostavljaju traga u duši mladića, on se obraća Poslaniku riječima koje ukazuju na pravu suštinu ahlaka jednog mladića muslimana: "O Božiji Poslaniče, zamoli Allaha da očisti moja prsa.’’ Zar je moguće, draga moja braćo i sestre u vjeri, da ove riječi izgovori isti mladić koji je tražio od Poslanika da mu odobri blud? Moguće je kada iman dopre do srca koje želi istinu, i kada se tom srcu na najljepši način približi ljepota čestitosti i ukaže na pogubnost i odvratnost činjenja nemorala. Stoga islamski odgajatelji ne smiju žuriti sa donošenjem suda o osobama, bez obzira šta govorile ili radile, i moraju promatrati događaje dalekosežno i kroz šerijatske tekstove i Poslanikovu praksu. Potom dolazi do izražaja Poslanikova milost i željenje dobra svakoj osobi, kao i bitnost dove koju Allahu upućuje odgajatelj. Naime, on svoju mubarek ruku stavlja na mladićeva prsa upućujući dovu Allahu za njega: "Gospodaru moj! Oprosti mu njegove grijehe, očisti njegovo srce i sačuvaj njegovo stidno mjesto.’’ Dragi moj brate, da li je moja i tvoja ruka plemenitija i čišća od Poslanikove pa zato možemo dozvoliti sebi taj "luksuz" da ne ispružimo ruku oproštaja i pomirenja prema muslimanu? I zašto škrtarimo u dovi za našu braću muslimane? Koliko je Poslanikova dova za ovog mladića bila djelotvorna i koliko je ovaj poslanički metod odgoja imao utjecaja na ponašanje mladića, govore i riječi ashaba o ahlaku ovog mladića nakon Poslanikovog savjetovanja: "I nakon toga mladić se više nije osvrtao na to."

    Izvor: http://minber.ba/index.php/component...zvoli-mi-blud-

    Dakle nas poslanik je poslat kao milost svim svjetovima. Nije rekao kaznite mladica pa da vidi kako bi to bilo ako pocini blud vec vidimo kako ga je lijepo odgojio da mladic nikad posle toga nije pomislio da ucini blud. Sve kazne koje su propisane u Islamu su APSOLUTNO PRAVEDNE, a razlog sto su neke tako "stroge" je da bi se mi klonili tih teskih grijeha. A ako i pored tolikih upozorenja uradimo tu stvar onda ne mozemo kriviti Serijat vec samog sebe sto smo dozvolili svojim strastima da ovladaju nad nasim razumom.
    Last edited by Archi; 18-12-14 at 15:22.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  10. #235
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    kakva trupina.

  11. #236
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Postoji serijatski sud, sudija kao i kod nas sto postoji tako postoji i u serijatu, da bi se dodijelila propisana kazna za kradju - sjecenje ruke, moraju se naravno prethodno ispuniti odredjeni uslovi. Ne poznajem detaljno serijatski sud pa ti tako ne mogu detaljnije reci o tim uslovima ali sam sasvim siguran da nece malom djetetu odsjec ruku za kradju.
    Šerijat stvara moral zasnovan na strahu od kazne baš kao i hrišćanstvo. Islam je otišao korak dalje pa je uveo i ovozemaljsku kaznu. To je ono ili radi kako piše ili si ga ugasio.

    Problem sa ovim načinom razmišljanja je način kako se uspostavlja moral kao ocjena vrijednosti. Nije dovoljno reći nekom ne zagađuj životnu sredinu inače ćeš biti kažnjen već mu se mora dozvoliti da sam izvede taj zaključak. Osvješćivanjem i edukacijom.Samo tada moral ne gubi vezu sa svojim uzrokom i ima nekog smisla. U suprotnom to nije moral već moralisanje što je slučaj u drugom dijelu tvog posta kao i u slučaju šerijata i hrišćanske dogme uopste.

    Dozvolićeš još jednu malu misao. Zaista ne mogu da zamislim ni svijet u kome su svi ljudi "dobri" tj. da nema "loših". To je princip "stada". Iz suprotnosti se javlja potencijal, a i sam taj moral nastao je zaslugom "zlih" to jest kao odgovor "vrline". Ako nema zlih da li to znači da je moral privremenog karaktera? Šta posle? Takođe, sami koncepti "dobar" i "loš" su neshvatljivi za nas jer kao što sam ti rekao šerijat pretpostavlja za nešto da je "loše" iako ako bi mu se pružila prilika može da bude nešto jako "dobro". Ovo razmišljanje implicira indiferentnost između "dobra" i "zla" kao i upitnost samog morala ali kako još nismo u toj fazi svijesti svakako upućuje bar na prestanak sakaćenja ljudi zbog gluposti.

    Zaista mi je teško imajući sve u vidu da zamislim da se mogu steći uslovi da se nekom otkine ruka, glava ili se kamenuje zbog nekakvih krađa, preljube itd. Plitko, jako plitko. Nemoj misliti da sam veliki ljubitelj ljudskih života sobzirom da smo virus ove planete ali sakaćenje... Stvarno!?
    Last edited by Caesar; 18-12-14 at 22:28.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #237
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Ne poznajem detaljno serijatski sud pa ti tako ne mogu detaljnije reci o tim uslovima ali sam sasvim siguran da nece malom djetetu odsjec ruku za kradju.
    Pa postoji slučaj da je dijete kamenovano do smrti jer je slučajno iscjepalo par stranica iz Kurana. Đeca to nekad učine, igraju se...

    Da ne spominjem ovu grozomornu situaciju o likvidaciji 142 djeteta u školi. Pošla đeca na tečaj šejtanizma da uče da čitaju i pišu.

    ***

    No dobro, vrlo rado se laćate ovuda nekakvih statistika, grafikona i tome slično (kanu ateisti), tada niđe se ne navede od ovoga broja su tamo neki koji ne zaslužuju da se zovu muslimanima. Nego se svaki procenat gleda, stopa rasta - pa ako Bog da, u jesen se vidimo u Rimu.

    Dakle, ajde malo da razgovaramo o ovim ljudima što čine ove stvari u ime Allaha.

    Oni imaju islamski odgoj, prvoklasni.

    Da vidimo đe se pogriješilo? - ili je možda ovo što čine sasvim OK i prihvatljivo.

    Šta se dešava sa tim islamskim dogojem??? - ajde dajte nam neke situacije da mi to bolje shvatimo, batalite ova palamuđenja - poslanik je rekao ovo, a tu je namignuo.

    Što je konkretno vama pomoglo, đe se osjećate višim ljudima od ostalih...šta to bolje shvatate, neku radost, mudrost - pojma nemam što, pa nam rečite. Ne budite takvi, da nam ođen vadite zazubice, kao vi znaete znanje, a mi jednostavno jok.



    Što fali ovijem zakonima što važe - osim što se ne deklamuju u ime Allaha. Pa nekako ispade da je to veći problem no ove grozomorne stavri koje se dešavaju kroz vaseljenu.
    Last edited by gaul; 18-12-14 at 19:29.

  13. #238
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    U Kur'anu nema ni riječi o kamenovanju. Po Kur'anu za blud i preljubu ide udaranje 100, tj. 50 udaraca bičem. Međutim, neki mozgovi su našli da je ispravniji neki hadis, koji zapovijeda kamenovanje, nego ono što piše u Knjizi. Oni pri tome vrlo dobro znaju pravilo da se svaki hadis koji se ne slaže sa Kur'anom - ODBACUJE.
    Po Kuranu nema kazne za blud ako se počinioci pokaju, a ako se ne pokaju onda se kažnjavaju. I ti hadisi koji navode da ih treba ubiti su( naravno ) Sahih a.k.a. provjereni i tačni hadisi
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #239
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Postoji serijatski sud, sudija kao i kod nas sto postoji tako postoji i u serijatu, da bi se dodijelila propisana kazna za kradju - sjecenje ruke, moraju se naravno prethodno ispuniti odredjeni uslovi. Ne poznajem detaljno serijatski sud pa ti tako ne mogu detaljnije reci o tim uslovima ali sam sasvim siguran da nece malom djetetu odsjec ruku za kradju.
    Po šerijatu koji se praktikuje u Iranu smrtna kazna se može primjeniti nad dijetetom koje je ušlo u pubertet, samo što se tamo pubertet računa "malo drugačije" nego u civilizovanom svijetu. Tako da je curica koja ima nešto manje od 9 godina ušla u pubertet, a za momčiće se računa da su ušlu u pubertet sa nešto manje od 15 godina

    Tako je UNCRC (organizacija za zaštitu djeteta) čiji je "član" i Iran donijela odredbu
    "Niti jedno dijete ne smije biti podvrgnuto mučenju ili drugom okrutnom, nečovječnom ili ponižavajućem postupku ili kazni. Neće se primjenjivati ni smrtna kazna ni doživotna robija bez mogućnosti pomilovanja za prijestupe koje počine osobe mlađe od 18 godina"
    Iran je odgovorio:
    "Ako je tekst konvencije u koliziji sa islamskim zakonom, dotični tekst će se ignorisati"
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Imamo mnogo lijep hadis sto se tice bluda:
    .....
    Dokle sa citiranjem hadisa kad vam to odgovara, a proglašavanje provjerenih hadisa za lažne kad ne odgovaraju !!!
    Tačno ću ponoviti one SAHIH hadise u kojima se opisuju Muhamedovi izleti u blud
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #240
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Đeca se ne kažnjavaju po Kur'anu, a ako neko kažnjava đecu i pri tome kaže da je to šerijat, onda je u velikoj zabludi.
    Dosta sa prodavanjem bijelih bubrega za bubrege
    Šerijat nije samo po Kuranu već i po Hadisima !!!!!!!!!

    Wikipedija (Bosanska da ne bi bilo da su u pitanju zapadnjačke laži):

    Šerijat
    (arapski: شريعة , fonol. šarīʿa) je vjerski zakon islama, koji je utemeljen na Božijoj objavi i izveden iz četiri glavna izvora. Prvi je Kur'an, za kog se vjeruje da je oduvijek postojao na nebu, a onda ga je melek Džibril (anđeo Gabrijel) postupno objavljivao Muhammedu a.s., kako su to prilike zahtijevale. Zatim su tu Sunnet, knjiga predaja o Muhammedu a.s. i njegovom životu, Idžma, suglasnost zajednice i Kijas, zaključivanje iz prva tri izvora. Ishodište mu je zapravo u predislamskom običajnom pravu, a podijeljen je u pet kategorija:"
    Sunnet je podgrupa Hadisa
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #241
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ajmo malo edukacije na temu predstojecih krscanskih praznika



    http://www.n-um.com/?q=node/2897 - procitati tekst
    http://n-um.com/?q=node/5664 - procitati tekst
    http://www.n-um.com/?q=node/4253 - procitati tekst

    Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ko oponaša jedan narod on njemu i pripada." (Buharija i Muslim)
    Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Slijedit ćete običaje naroda prije vas, pedalj po pedalj, lakat po lakat, sve dotle da kada bi oni ušli u gušterovu rupu i vi biste za njima.'' ''Jesu li to židovi i kršćani?''- upitali smo. ''A ko drugi?", odgovori Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem.
    Last edited by Archi; 19-12-14 at 09:12.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  17. #242
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Archi, postujem te jer na nenasilan nacin pokusavas objasniti svoje stavove. Kao neko ko ne praktikuje religiju ali voli filozofiju sufizam mi je vrlo blizak, i islam postujem.

    Ono sto me je iznerviralo u ovom poslednjem postu je dvolicnost.

    Nemas ti sta da oponasas nikoga da bi mu pripadao. Ti jesi ovaj narod. Jedina razlika izmedju mene ili bilo kog na ovom forumu i tebe je sto je moj pradjed zivio u planinu i klao se sa Turcima, a tvoj je djed primio islam tako sto su ga natjerali na ovaj ili onaj nacin. Sta Muhamed kaze o nasilnoj islamizaciji?
    E sad ti kao konvertit uzimas za pravo da citiras Muhameda u ovom zadnjem postu, a istorijski par stotina godina tvoji pretci slijedili su istu religiju i konvertovali se iz koristi a ne jer im se svidjela ideologija.

    Ako si Turcin molim te da mi oprostis, ali kao i vecina Crnogorskih muslimana smatram da si konvertit cija je familija primila vjeruj i 18v...
    Last edited by Gandalf_White; 19-12-14 at 10:32.
    One Ring to Rule them all...

  18. #243
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Šerijat stvara moral zasnovan na strahu od kazne baš kao i hrišćanstvo.

    Problem sa ovim načinom razmišljanja je način kako se uspostavlja moral kao ocjena vrijednosti. Nije dovoljno reći nekom ne zagađuj životnu sredinu inače ćeš biti kažnjen već mu se mora dozvoliti da sam izvede taj zaključak. Osvješćivanjem i edukacijom.Samo tada moral ne gubi vezu sa svojim uzrokom i ima nekog smisla. U suprotnom to nije moral već moralisanje što je slučaj u drugom dijelu tvog posta kao i u slučaju šerijata i hrišćanske dogme uopste.
    Treba li i lopovu "ucinjet" da sam izvede zakljucak da ne treba da krade, ne treba ga kaznit? Stvarno ne znam kako mozes da napadas hriscanski pristup. Dok je dijete jos malo mozes da ga, zavisno od karaktera, ubjedjujes prvo sa rijecima, a ako to ne upali umjereno silom.

    Ima li ko sa zdravim razumom da moze osporit hriscanski pristup koji polazi od prastanja?

  19. #244
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Treba li i lopovu "ucinjet" da sam izvede zakljucak da ne treba da krade, ne treba ga kaznit? Stvarno ne znam kako mozes da napadas hriscanski pristup. Dok je dijete jos malo mozes da ga, zavisno od karaktera, ubjedjujes prvo sa rijecima, a ako to ne upali umjereno silom.

    Ima li ko sa zdravim razumom da moze osporit hriscanski pristup koji polazi od prastanja?
    Recimo imas dijete od 6 godina koje saljes na vjeronauku kod Kacavende ili nekog drugog pedofila. I neko ti to dijete siluje. Ti kao dobar hriscanin naravno ces da mu oprostis i pitas ga "Hoces li i ovo drugo dijete od 4 godine da mi silujes" u stilu ko tebe kamenom ti njega hljebom.

    A bjedjaoletamo
    One Ring to Rule them all...

  20. #245
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Archi, postujem te jer na nenasilan nacin pokusavas objasniti svoje stavove. Kao neko ko ne praktikuje religiju ali voli filozofiju sufizam mi je vrlo blizak, i islam postujem.

    Ono sto me je iznerviralo u ovom poslednjem postu je dvolicnost.

    Nemas ti sta da oponasas nikoga da bi mu pripadao. Ti jesi ovaj narod. Jedina razlika izmedju mene ili bilo kog na ovom forumu i tebe je sto je moj pradjed zivio u planinu i klao se sa Turcima, a tvoj je djed primio islam tako sto su ga natjerali na ovaj ili onaj nacin. Sta Muhamed kaze o nasilnoj islamizaciji?
    E sad ti kao konvertit uzimas za pravo da citiras Muhameda u ovom zadnjem postu, a istorijski par stotina godina tvoji pretci slijedili su istu religiju i konvertovali se iz koristi a ne jer im se svidjela ideologija.

    Ako si Turcin molim te da mi oprostis, ali kao i vecina Crnogorskih muslimana smatram da si konvertit cija je familija primila vjeruj i 18v...
    A sta ces brate razumijem tvoju patnju i ogorcenost, nije lako prihvatit cinjenicu da smo bili pod Turcima 500godina
    Da su Turci nasilno sirili Islam zapitaj se da li bi za 500godina ostalo i jedne krscanske glave. Da je svaki Turcin pljunuo na neku crkvu za 500godina ona vise ne bi postojala. Ali ne, Turci su se drzali Islama pa su postovali hriscane kao svoje susjede i komsije i postovali njihovu vjeru i obicaje (tako sto im nisu nametali svoje a nisu ni praznovali tudje), zato su ocuvali crkve na ovim nasim prostorima i nisu ih rusili kao sto su pojedinci kasnije rusili dzamije. Istrazuj malo temu kako se islamski ucenjaci bukvalno ljute sto su Aja sofiju pretvorili u dzamiju, pa kasnije u muzej, i kazu da nije pravedno da bude muzej nego da treba da se vrati da bude crkva kao sto je i bila originalno.
    To je sto se tice istorije i tvojih djedova junacina a mojih kukavica pa primise Islam. Smijesno za imalo zdrav razum.

    A sad sto se tice ovog "ako si Turcin", ja sam musliman koji zivi u Crnoj Gori i nemam nikakve veze sa Turskom, a ti si slobodan da me smatras za sta god hoces i zelis.
    Ja da sam do juce bio hriscanin pa primio Islam jer sam je spoznao kao pravu najcistiju i neiskvarenu religiju ti nemas apsolutno nikakvo pravo da mi drzis dersove zbog mog postupka, a ne tamo nekog postupka iz 18vijeka moga pradjeda kako ti kazes.

    Ja naravno jesam dio ovog naroda u smislu da sam crnogorski drzavljanin kao i ti, ali u hadisu se govori o tome da se oponasaju narodi drugih religija u smislu da se slijedi ono sto nije od nase religije sto mozes zakljuciti iz donjeg hadisa. Kao sto ti nikad neces slaviti Kurban Bajram tako ni ja necu slaviti vase praznike. Nema tu licemjera ni trunke nego je to vrhunac iskrenosti.
    Ako ja tebi cestitam Bozic, cestitam ti tvoje pogresno uvjerenje da je Isus bozji sin, i samim tim sam licemjeran jer ti cestitam nesto za sta znam da ce te odvesti u vatru jer pripisujes Bogu sina, a posto sam iskren pa ti zelim dobro, bojkotujem tvoj praznik i samim tim ti dajem do znanja da to sto radis nije dobro.



    P.S. pitao si za nasilnu islamizaciju evo sta kaze Kuran o tome:
    U vjeru nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha - drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. - A Allah sve cuje i zna. (Prijevod značenja El-Bekare, 256.)
    Last edited by Archi; 19-12-14 at 11:43.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  21. #246
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Recimo imas dijete od 6 godina koje saljes na vjeronauku kod Kacavende ili nekog drugog pedofila. I neko ti to dijete siluje. Ti kao dobar hriscanin naravno ces da mu oprostis i pitas ga "Hoces li i ovo drugo dijete od 4 godine da mi silujes" u stilu ko tebe kamenom ti njega hljebom.

    A bjedjaoletamo
    Necu ja dijete da saljem kod njih, niti su vecina svestenika takvi, samo ti kazem da se ne oprasta svakome, niti se postize lijepo ponasanje bez kazne kao sto je moj sagovornik htio da pokaze kako se moral moze bez posljedice i straha napravit. To cesto nije moguce.

    Procitaj samo jos jednom svoju recenicu, koliko je puna ogorcenja i generalizovanja, smiri se ako ces normalno da razgovaras. Pedofiliju i ostale anomalije religija osudjuje kao i one koji to rade u njenim redovima. Treba se voditi svetim knjigama, a ne uvijek onim sto ti govore pojedine trenutne vodje. Problem je sto ljudi zele da svetim knjigama otrgnu zasluge za moral, a dobro se zna da su one ucvrstile ono sto je normalno za vecinu do danasnjih dana. Znas li kakve su gadosti u obicajima imali paganski narodi koji su zivjeli oko Jevreja prije nego sto su ovi dobili zapovijesti? One ljude koji opovrgavaju moralnu vaznost svetih knjiga ne znam kako da nazovem osim zajedljivcima.

    Ljudi ovdje pisu stotine redova, a ovo su jednostavne stvari za shvatit bilo kome ko zeli. Drugi je problem sto rade sujeta i jednostranost.
    Last edited by Trendsetter1; 19-12-14 at 12:03.

  22. #247
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post



    P.S. pitao si za nasilnu islamizaciju evo sta kaze Kuran o tome:
    U vjeru nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha - drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. - A Allah sve cuje i zna. (Prijevod značenja El-Bekare, 256.)
    Da ne bih sve quotovao.

    Sve provincije pod vlascu Osmanskog carstva ubirale su danak u krvi, gdje su kao sto znas uzimali hriscansku djecu koju su obucavali da budu elitni odredi vojske takozvani janicari. To je prisilna islamizacija.
    Sve vjeroispovjesti u Osmanskom carstvu osim islama placali su visociji porez i dodatne namete, pravo prve bracne noci itd., sto je isto tako dovelo do nasilne islamizacije, ciji si i ti dio.
    U CG su islamizirani djelovi koji su bili pod direktnim uticajem Osmanlija, Bar, Ulcinj, cijeli Istok. Dok npr. u Staroj CG i Brdima toga nema, posto tamo Osmanlije nijesu vladale.
    Isti ti je slucaj u Hercegovini gdje je dobar dio hriscana zadrzao svoju vjeru, dok su u centralnom dijelu Bosne ljudi primili Islam da bi olaksali sebi zivot, opet da ne bi placali poreze, da im se neko ne bi peo na zenu i tako dalje.

    Kao sto rekoh nijesam religiozan i mogu ali ne moram vjerovati da je Isus boziji sin. Isto tako, po rodjenju sam hriscanin ali opet postoji jedna istorijska razlika izmedju mene i tebe. Meni je vjera dosla tek tako a tebi je nametnuta. I sad veliki broj kovertita trude se da budu bolji muslimani od pravih muslimana, znajuci da je njihov predak prije 100-200 godina izdao porodicu i prijatelje i prodao se za saku pasulja.
    One Ring to Rule them all...

  23. #248
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    U iskušenju sam da ne zauzimam mjesto Gandalfovom postu pošto će završiti kao i ostali nezgodni tj. ćutati ćete dok ne prođe stranica i post na padne u zaborav
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    A sta ces brate razumijem tvoju patnju i ogorcenost, nije lako prihvatit cinjenicu da smo bili pod Turcima 500godina
    Da su Turci nasilno sirili Islam zapitaj se da li bi za 500godina ostalo i jedne krscanske glave. Da je svaki Turcin pljunuo na neku crkvu za 500godina ona vise ne bi postojala. Ali ne, Turci su se drzali Islama pa su postovali hriscane kao svoje susjede i komsije i postovali njihovu vjeru i obicaje (tako sto im nisu nametali svoje a nisu ni praznovali tudje), zato su ocuvali crkve na ovim nasim prostorima i nisu ih rusili kao sto su pojedinci kasnije rusili dzamije.
    Crna Gora nikada nije čitava osvojena. Ne zato što Turci to nisu mogli, već zato što im se nije isplatilo da se penju tamo gdje koza ne može izać. Zapitaj se (znam da nećeš) kako to da su "********" bili samo oni koji su živjeli u pitomini dok ih po vrletima praktično nema



    I PAZI SAD OVO

    Kažeš sljedeću stvar:
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Turci su se drzali Islama pa su postovali hriscane kao svoje susjede i komsije i postovali njihovu vjeru i obicaje (tako sto im nisu nametali svoje a nisu ni praznovali tudje), zato su ocuvali crkve na ovim nasim prostorima i nisu ih rusili kao sto su pojedinci kasnije rusili dzamije.
    pa onda kažeš da su se neki ljutili zbog toga što su Turci zauzeli Crkvu
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    islamski ucenjaci bukvalno ljute sto su Aja sofiju pretvorili u dzamiju, pa kasnije u muzej, i kazu da nije pravedno da bude muzej nego da treba da se vrati da bude crkva kao sto je i bila originalno.
    To je sto se tice istorije i tvojih djedova junacina a mojih kukavica pa primise Islam. Smijesno za imalo zdrav razum.
    Protivrječniji si čak i od Kurana (što je teško postići)


    ---------------------------------
    Da ponovim Gandalfov post

    "Sve provincije pod vlascu Osmanskog carstva ubirale su danak u krvi, gdje su kao sto znas uzimali hriscansku djecu koju su obucavali da budu elitni odredi vojske takozvani janicari. To je prisilna islamizacija.
    Sve vjeroispovjesti u Osmanskom carstvu osim islama placali su visociji porez i dodatne namete, pravo prve bracne noci itd., sto je isto tako dovelo do nasilne islamizacije, ciji si i ti dio.
    U CG su islamizirani djelovi koji su bili pod direktnim uticajem Osmanlija, Bar, Ulcinj, cijeli Istok. Dok npr. u Staroj CG i Brdima toga nema, posto tamo Osmanlije nijesu vladale.
    Isti ti je slucaj u Hercegovini gdje je dobar dio hriscana zadrzao svoju vjeru, dok su u centralnom dijelu Bosne ljudi primili Islam da bi olaksali sebi zivot, opet da ne bi placali poreze, da im se neko ne bi peo na zenu i tako dalje.

    Kao sto rekoh nijesam religiozan i mogu ali ne moram vjerovati da je Isus boziji sin. Isto tako, po rodjenju sam hriscanin ali opet postoji jedna istorijska razlika izmedju mene i tebe. Meni je vjera dosla tek tako a tebi je nametnuta. I sad veliki broj kovertita trude se da budu bolji muslimani od pravih muslimana, znajuci da je njihov predak prije 100-200 godina izdao porodicu i prijatelje i prodao se za saku pasulja."
    Last edited by Rakun; 19-12-14 at 13:03.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #249
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Vi veliki ateisti, borci za ljudski razum i razmisljanje, veliki protivnici toga da se nesto SLIJEDI BEZ DODATNIH PROVJERAVANJA, kazete da je neko izdao porodicu i prijatelje jer je za sebe odabrao ispravnu vjeru za koju je razumski shvatio da je prava monoteisticka religija. Upravo si pobio sebe i svoja ubjedjenja time sto si napisao da nesto treba da se slijedi slijepo.. mozes se lagano izlogovati sa topica.

    @Rakun govorio sam o Turcima i nasim prostorima. A Turci u Turskoj vidimo sta su uradili sa Aja Sofiom, ali opet je NISU SRUSILI. Njihova dinastija tada i jeste propala zato su se udaljili od vjere pa tako ne cudi sto su crkvu pretvorili u dzamiju.
    A ti si svoje znanje o protivrecnostima u Kuranu dovoljno pokazao nemoj se vise brukati sa navodjenjem brojeva ajeta koji i ne postoje.
    Last edited by Archi; 19-12-14 at 13:04.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  25. #250
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Vi veliki ateisti, borci za ljudski razum i razmisljanje
    Malo si mi se isfrustrirao
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Vi veliki ateisti, borci za ljudski razum i razmisljanje, veliki protivnici toga da se nesto SLIJEDI BEZ DODATNIH PROVJERAVANJA....
    Vrhunac
    Vjernik mi kaže da slijedim nešto BEZ PROVJERAVANJA. VRH !!!!!!!!!!
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    @Rakun govorio sam o Turcima i nasim prostorima.
    Hoćeš da kažeš da su se Turci osvajajući ponašali bolje nego kod kuće u miru ??
    Last edited by Rakun; 19-12-14 at 13:12.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 10 of 41 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 19:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 21:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 03:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 15:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 23:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •