Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Njegoš privatno, kad se nije bavio ideologijom

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Njegoš privatno, kad se nije bavio ideologijom

    Iz knjige "PISMA" Srbina Ljube Nenadovica.




    Ljuba Nenadovic je zabiljezio Njegoseve intimne rijeci,
    u privatnim trenucima,
    kad se nije bavio zvanicnom ideologijom koju su smislili Vuk Karadzic i Garasanin,
    a Njegos prihvatio da ucestvuje u toj ideologiji.






    -----------------
    Last edited by Regi; 15-09-05 at 20:48.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default "Ali, mi Crnogorci bogami nijesmo"!

    "Ali, mi Crnogorci bogami nijesmo"!




    Iz knjige "PISMA" Srbina Ljube Nenadovića.




    Prvi susret Ljube Nenadovića i Njegoša




  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Miloš Obrenović i Njegoš

    Miloš Obrenović o Njegošu
    Last edited by Ćipur; 21-05-10 at 00:06.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš, pismo ČLANOVIMA DRUŠTVA ISTORIJE I STARINA RUSKIH

    Njegoševo pismo članovima Društva istorije i starina ruskih, pri moskovskom univerzitetu, pisano u Beču, 17. januara 1847. godine.


    PISMO ČLANOVIMA DRUŠTVA ISTORIJE I STARINA RUSKIH


    “Vrlo poštovana gospodo članovi slavnoga Društva,
    Sa svetom duševnom radošću imao sam čast prošle godine primiti diplomu kojom mi je podareno laskavo zvanje počasnog člana imperatorskog Društva istorije i starina ruskih pri Moskovskom univerzitetu.
    Zahvaljujem Moskvi na pažnji zato što se sjetila svoga iskrenoga poklonika koji živi na kraju slovenskoga svijeta, zato što nije zaboravila atom, ali atom koji joj pripada po svemu, atom koji je olujama vremena zanijet na patnju u tuđinsku sredinu.
    O, koliko me Moskva ushićuje! Moskva je sveti hram velikoga naroda u kome se odgaja zavjet naše veličine! Moskva je majka careva, izvor veličine slovenske! Moskva je prijestonica plemstva i sveti oltar Pravoslavlja i Slovenstva, koja je velikodušnim prinošenjem sebe na žrtvu pokazala svijetu ime slovensko, nepokolebljiva stijena o koju se veličina evropskoga Zapada slomila! Kako je slatka pažnja Moskve duši koja plamti žarom slovenske veličine i gordosti! Ja sam njezin odani sin; ja sam njezin pokloniki; ja sam vjerni poklonik divne slave dragoga plemena! Moskva je duša duše moje i slatki san, pun svetih, velikih nada!
    – Sudbina moja nije u skladu s namjerom mojom; ja Moskve nijesam vidio i možda je neću ni vidjeti, ali mi je svagda pred očima; čas je vidim kao žrtvu koja plamti na oltaru velikoga naroda; čas je vidim kako se iz pepela preporađa poput feniksa; čas vidim sveti Kremlj – sveto boravište careva – kako sija zlatnim kupolama svojih hramova kao državna kruna carioce slovenskoga svijeta; vidim njene velikaše, nepokolebljive stubove prijestola i Slovenstva. Eto jedinoga kruga u svijetu gdje duša crnogorčeva može slaviti pobjedu i otkrivati svoju pravu iskrenost iz osjećaja pripadnosti istome plemenu.
    Pažnja Moskve neocijenjena je za poglavara šačice naroda što ga je udes osudio na iskušenje, na žrtvu za Pravoslavlje i za čast imena, - naroda koji su u toku četiriju vjekova tuđe zemlje tlačile i istrebljivale, koji je sačuvao biće svoje samo vjerom i čašću imena, i koji je doživio sretno doba kad su ga se sjetili Car i Majka veličine slovenske, - naroda nad kojim su se lomili gromovi svih užasa tiranstva, - narod protiv koga je zlobni glas nevjernika i tuđinaca uvijek grmio i grmi hulom.
    Za vladiku, koji ponosno strada za čast plemena, pažnja Moskve spasonosna je kao za siroče utjeha rodbinska. Moskva je jedina moja svetinja, kojoj se željno i iskreno klanjam kao nevini sin prirode novorođenome suncu poslije noći koju su pomutili paklenski snovi.
    O, kad bih mogao sva svoja osjećanja prema Moskvi predati hartiji, tada bi se smirila mlada duša, opojena fanatizmom plemenske pripadnosti, tada bi se ona u svojoj iskrećnoj bezazlenosti ispovijedila pred svojim zavjetnim oltarom.
    Budite zdravo, velikaši i draga gospodo članovi toga Društva, ljubezni moji saplemenici, i nemojte uskratiti svoju pažnju

    Vama dušom vječno odanome Vladici crnogorskome P.P. Njegošu.”
    Last edited by Ćipur; 11-02-08 at 00:04.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš, rukopisne varijante naziva njegovog glavnog djela

    Iz Njegoševog rukopisa, varijante koje je on razmatrao za naslov budućeg "Gorskog Vijenca".


    Bez sumnje, da je rukopis "Gorskog Vijenca" bio poslat u Beograd na štampanje, na Cetinje bi se vratio odštampan kao "Srpski Vijenac"!!!
    I tako bi to danas bio ključni, "epohalni" dokaz da smo Srbi, premda je, baš u Njegoševo doba Srbe ijekavce, tek bio izmislio Vuk Karadžić.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Nemanjići, dušmani crnogorski, Njegoš je tako zborio ...

    Petar II Petrović Njegoš o Nemanjićima, i o vječnosti Crne Gore


    Riječi koje je kao mladić uputio Simi Milutinoviću Sarajliji, a Sima je kasnije te njegove riječi objavio u srpskom listu "Golubica". Njegoš je kao što vidimo Nemanjiće smatrao neprijateljima, dušmanima crnogorskim ...
    Last edited by Ćipur; 23-03-07 at 17:31.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš: "Crnogorci vole Pruse, jer Crnogorci vole i cijene hrabre ljude"


  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš je smatrao post za glupost, premda znamo da je bio pravoslavni Vladika

    Austrijski komesar Eduard Grij u posjeti Njegošu, Njegoš nije baš voljeo norme ponašanja jednog pravoslavnog Vladike





    Austrijski komesar Eduard Grij je došao krajem marta 1842. godine u Crnu Goru da preda Njegošu krst sa brilijantima koji mu je darivao Njegovo Cesarsko i kraljevsko Visočanstvo. O tome je 5. aprila podnio opširan izvještaj u kome objašnjava da mu je kod gostionice na Njegušima prvi poželio dobrodošlicu Vladičin stric Stanko Petrović sa oko stotinu Crnogoraca i da je "poslije kratkoga odmora poveden u kuću Vladičinih roditelja koji su bili jos u životu i koji su mene i moju pratnju počastili kavom i rakijom".
    Na Cetinju ga je dočekao Vladika sa senatorima uz paljbu topova. Primio ga je u bilijarskoj sobi sa uobičajenom ljubaznošću. Dodijelili su mu sobu u kojoj je spavao saksonski kralj Fridrih Avgust.
    Vladika se izvinio što ne može sa njim da ruča jer mu post ne dopušta ni ribe da jede, nego samo pasulj, zelje i slično.
    Tako je Grij na Cetinju jeo jela sa mesom zajedno sa Vukovićem, Njegoševim učiteljem njemačkog jezika i crtanja topografskih karata, i sa svojim pratiocem Vuletom. Vladika je povremeno dolazio kod njih na nekoliko trenutaka da popije čašu šampanjca ili vina. Kada je Grij napomenuo da bi i on rado postio nekoliko dana Vladika mu je na francuskom rekao: "Kad već ja moram da činim tu glupost, nije potrebno da i Vi to isto radite".
    Zajedno sa Vladikom a u pratnji 4 senatora, više perjanika, sluga i drugih ljudi posjetio je Crmnicu. Nešto na konjima a nešto pješice putovali su kroz Riječku nahiju sa vidno i neuobičajeno raspoloženim vladikom. Noćili su u Boljevićima kod poznatog popa Đoka Plamenca gdje su proveli veče sa puno veselosti.
    Sjutri dan je u pratnji Crnogoraca napustio Crmničku ravnicu. Svuda kuda su prolazili narod ih je čašćavao rakijom jer je smatrao da su ovi cesarovi ljudi neke velike ličnosti kada ih je lično Vladika pratio.
    Tako je E. Grij imao zadovoljstvo da upozna Crnogorce i njihovo gostoprimstvo.



  9. #9
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ćipure po običaju svaka čast!

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ово је вјероватно топик са ставовима које је најлакше довести у питање...

    Дакле, ако је ико србовао преко сваке мјере у Црној Гори, то је био Његош. Претпостављам да му је због тога посвећена само ова тема, и то са овим изводима...

    Но, добро.

    Његош је рекао:

    Ми смо Срби народ најнесрећни:
    сваки Србин који се превјери,
    просто вјеру што загрли другу
    но му просто не било пред Богом
    што оцрни образ пред свијетом
    те се звати Србином не хоће.


    Још један примјер да се Срби доживљавају народом. Ако је термин Србин еквивалент за православца, како то онда Његош опршата онима који су се превјерили, а критикује оне који су промијенили име народа ком припадају?


    ...


    Навешћу и неколико писама истог Његоша чија је писма цитирао аутор топика. За почетак:

    Илији Гарашанину

    Цетиње, 5. јула 1850. године

    Ваше Високородије,
    Видим у Вашем уважајемом писму од 14. пр. јунија да је благоволио свијетли књаз са согласијем Вас, његови совјетника и помоћника, изнова примити на трошак књажевства мојега сестрића Стевана Перовића у новозаведену Вашу Академију. Ја мњеније Ваше одобравам и сасвијем сам с Вама согласан, тим више радујући се што ће Академија пожелану цељ достићи, како ће ученици под строгим надзором бити, јербо цијела свобода ученика чини невјежом и калашем. Фала свијетломе књазу и господару и Вама, његовим совјетницима, што се, ако и каткад, сјетите овога српскога крвавога крша. То ће Вам за чест у потомству служити када нам народ ускрсне духом.
    Ја сам веома слаб био и [због] исте слабости био сам до Италије, али нити ме је помогла промјена ваздуха нити љекара, јербо сам од дана до дана све гори бивао, тако да сам после изнемогао био, и тако по нужди и савјетима после мјесец дана повратим се у родни ваздух којему сам привикао, дако се мало поокрепим да се могу у страној земљи лечити. Откад сам дошао на Цетиње, побоље ми је, али сам јошт доста слаб.
    Драги и почитајеми г-н Гарашанину, српске ствари, колико су назадне у нашем веку, није чудо е ме је готово уморила ова крвава и бурна катедра на којој сам се попео ево 20 година. Сваки је смртан и мора умријети. Мени ни с чега сада жао не би било до што нијесам неки напредак у цијеломе народу нашем видио и што ми се није дало да на неки начин основу утврдим внутренему управленију црногорскому, те се бојим е би се после мене све оне несреће повратиле у Црној Гори које су пријед мене биле, те би остао у вечну невољу овај народац мали, необразован, но војинствени и силни духом и срцем. Нема једнога Србина који више за Српство послује и мисли од Вас, нема једнога Србина којега Српство [више] искрено љуби и почитује од Вас, и нема једнога Србина који Вас више од мене љуби и почитује.
    Шаљући Вам и препоручујући Стефана, остајем с најискренијим братским поздравом
    Вашега Високородија
    покорни слуга
    владика црногорски
    П. П. ЊЕГОШ


    Дакле, ово није одбрана Илије Гарашанина, нити његовог дјела, ово је неутрална констатација (јер не дајем никакав коментар уз ово) какав је Његош имао однос према Илији Гарашанину, Србима и српству.
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  11. #11
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Austrijski komesar Eduard Grij u posjeti Njegošu, Njegoš nije baš voljeo norme ponašanja jednog pravoslavnog Vladike








    Austrijski komesar Eduard Grij je došao krajem marta 1842. godine u Crnu Goru da preda Njegošu krst sa brilijantima koji mu je darivao Njegovo Cesarsko i kraljevsko Visočanstvo. O tome je 5. aprila podnio opširan izvještaj u kome objašnjava da mu je kod gostionice na Njegušima prvi poželio dobrodošlicu Vladičin stric Stanko Petrović sa oko stotinu Crnogoraca i da je "poslije kratkoga odmora poveden u kuću Vladičinih roditelja koji su bili jos u životu i koji su mene i moju pratnju počastili kavom i rakijom".
    Na Cetinju ga je dočekao Vladika sa senatorima uz paljbu topova. Primio ga je u bilijarskoj sobi sa uobičajenom ljubaznošću. Dodijelili su mu sobu u kojoj je spavao saksonski kralj Fridrih Avgust.
    Vladika se izvinio što ne može sa njim da ruča jer mu post ne dopušta ni ribe da jede, nego samo pasulj, zelje i slično.
    Tako je Grij na Cetinju jeo jela sa mesom zajedno sa Vukovićem, Njegoševim učiteljem njemačkog jezika i crtanja topografskih karata, i sa svojim pratiocem Vuletom. Vladika je povremeno dolazio kod njih na nekoliko trenutaka da popije čašu šampanjca ili vina. Kada je Grij napomenuo da bi i on rado postio nekoliko dana Vladika mu je na francuskom rekao: "Kad već ja moram da činim tu glupost, nije potrebno da i Vi to isto radite".
    Zajedno sa Vladikom a u pratnji 4 senatora, više perjanika, sluga i drugih ljudi posjetio je Crmnicu. Nešto na konjima a nešto pješice putovali su kroz Riječku nahiju sa vidno i neuobičajeno raspoloženim vladikom. Noćili su u Boljevićima kod poznatog popa Đoka Plamenca gdje su proveli veče sa puno veselosti.
    Sjutri dan je u pratnji Crnogoraca napustio Crmničku ravnicu. Svuda kuda su prolazili narod ih je čašćavao rakijom jer je smatrao da su ovi cesarovi ljudi neke velike ličnosti kada ih je lično Vladika pratio.
    Tako je E. Grij imao zadovoljstvo da upozna Crnogorce i njihovo gostoprimstvo.



    Ovakve Vladike su za ponos. Covjek razmislja svojom glavom, a ne kako mu drugi kazu sto treba da radi.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Па, по датуму је јасно да је постио Васкршњи пост, који траје седам недјеља.
    Свакако, разумљиво је да Владици можда и није пријатно, као што не вјерујем да је нешто специјано пријатно било коме од нас који постимо, али коментар ми није јасан, јер је очигледно да се држао црквених прописа, ма шта о њима мислио, а не својеглавих размишљања... Интересантно је, с овим у вези, како се данас понашају неки којима су уста пуна вјере и цркава, за вријеме поста.

    Не видим зашто би рекао нешто другачије госту из Француске, јер, будући да није крштен у православној цркви и да није постио читав пост, тај пост нема никаквог смисла, осим ако није Француз, попут многих младих данас у Црној Гори, хтио да изгуби које кило, путем поста.



    Да се ја вратим теми, пошто видим да нема одговора на Његошево писмо Илији Гарашанину.
    Сљедеће писмо које ћу показати приказује однос Његоша према другом најчешће помињаном и критикованом (да не употријебим неку тежу ријеч) Србину - Вуку Стефановићу Караџићу.

    Дакле, ево писма

    Цетиње, 16. новембра 1834.

    Особито почитајеми
    господин Караџић,
    Да сам Вам и приђе одговорио па Ваше писмо од 6а ноембра, не би згорега било, али се мене доста рано и данас чини. Све ће бити како Бог узоће, а за хартију како ја узоћу. Наручио сам 100 стопах онакве коју сте Ви одабрали. За сада ће доста бити. Милаковић каже да је посла пословице. За слова ни гласа ни појаве. Бог да их сачува од свега злога. Не бих желио да попадну у царству Амфитриде, макар ако би се њима штампавали и укази (фермани) Океанови.
    Засад код нас не има бољега појача од попа Јована и попа Васа. Они се код нас славе својијем гласом како Зонтах и Каталани у Европу, а унапријед ако што боље буде, чуће се и до Вас. Вјерујте ми да мање нијесам чека (по Вашему одласку) да се преселим с попришта свјецкога у покој уједињени него Мојсеј из пустиње у објетовану земљу (идјеже течет мед и млеко). Што бих ви дуже писа, све би замршеније било, и зато није потреба којекакве беспослице у поса окрећати.

    Збогом остај, збиљски Србе,
    храни српства душом грбе,
    буди свагда оне ћуди
    да ти српством дишу груди
    па ћеш сваком мио бити,
    душом ћу те ја љубити.

    Владика ПЕТРОВИЋ









    У другом писму једног Пипера назива Србином, а Вука поздравља сличним стиховима:






    Маине, 7. фебруара 1836.

    Почитајеми господин Караџић,

    Ваше сам писмо примио 1га фебрара, у које не стоји забиљежено када је писато. Ви захтијевате да Вам на њему брзо отпишем. Што знам али Ви брзо али поздно отписујем, јербо не знам колико је Ваше писмо трајало путом.
    Ваше ће "Пословице" бити брзо готове, а би и досада да није била мала премјена у штампарији. Што пишете за конат Милаковића, он Ви је понио што сте му писали и ето га к Вама да Вас лично полази. Пјесмознавца и пјесмотворца Јована Ковача нијесам мога добавит, јербо је он у турске руке, али сам добавио Теодора Икова Пипера, ни горега ни горевића- Ови знаде 120 пјесамах доста добријех и ми смо их већ више половину преписали. Када их све препишемо, послаћемо Ви их на дар, но с тијем уговором да их све штампати дате, да буде за удивленије људима ови прости Србин који је оволико пјесамах мога упамтити у своју просту главу.
    Моје прошеније које сам да г. Татишчеву за Вас јошт није никаквога гласа произнијело, нити ја о њему ништа знам. Не знам јоште што ће од тога да буде. Могло би што и бити, а лашње ништа. Ја знам да сам Ви дужан одговор из Котора, али сте Ви они који ћете опростити. Кога гође поздрављате сваки Вас троструко одпоздравља (симовскије). Ја љубезно Вас, сву вашу фамилију поздрављам, све Ваше пријатеље и добротворе.

    Збогом остај, збиљски Србе,
    храни српства душом грбе,
    буди свагда оне ћуди
    да ти српством дишу груди,
    па ћеш српству мио бити,
    вјечно ће те спомињати.

    Твој искрени
    В. П. ПЕТРОВИЋ
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  13. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Одакле теби идеја да ја доказујем било шта? Ја само износим документа јер се не слажем са твојим виђењем и то образлажем. Ваљда имам право на то.

    Кажеш, прије Његоша, нема Срба у Црној Гори.
    У којој, тадашњој или данашњој?

    И, полако, биће времена да видимо је ли било Срба или није, не на основу мог мишљења, него шта кажу документа.
    Quote Originally Posted by Ćipur View Post

    Sto mislis, sto je Njegos prvo bio?
    Crnogorac ili Srbin?
    I koga slavi u Gorskom Vijencu? Srbe ili CRnogorce?

    Шта је Његош био прво - Црногорац или Србин?
    Није ми претјерано битно шта је био прво, битно ми је да је био (а Богу хвала то се и из твог питања закључује) и једно и друго и да је тако и писао и причао. Јер је гледао на Црногорце, свој народ, као дио ширег корпуса народа, онога што су тад звали "славеносерпског", а које се односило првенствено на поријекло. Због чега ни у једној реченици никад није рекао да су дио славенодукљанског или само дукљанског народа? Или да су потомци Дукљана? Баш нико од ових које цитираш...

    Што се Горског Вијенца тиче, није дотле дошло да морам да цитирам посвету, јер не мислим, већ знам да то и сам одлино знаш.
    Last edited by Boxy; 12-05-07 at 22:14.
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    U tadasnjoj Crnoj Gori naravno, nijesu postojali Srbi, prije nego sto je Njegos poceo da ih izmislja u dogovoru sa Vukom, Garasaninom, Simom Sarajlijom ...
    Jednostavno, prije Njegosa, nema Srba u Crnoj Gori.
    Nadnacionalnu nadogradnju kod Crnbogoraca - srpstvo, Njegos je izmislio u Crnoj Gori.


    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    Због чега ни у једној реченици никад није рекао да су дио славенодукљанског или само дукљанског народа? Или да су потомци Дукљана? Баш нико од ових које цитираш...
    Pokazao sam ti, da su crnogorski vladari, kao Vladika Vasilije a svi drugi pozivali se na kontinuitet Duklja - Zeta - Crna Gora.
    Sjecas li se ili si zaboravio vec kako se Vladika Vasilije pozivao na Duklju/Zetu?



    I Njegos naravno, sve je jasno iz ovog posta, blistavo jasno :arrow: https://forum.cdm.me/showpost.php?p=532874&postcount=6

    Trebao bi da citas topice na koje udjes, zar ne?

  15. #15
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    Одакле теби идеја да ја доказујем било шта? Ја само износим документа јер се не слажем са твојим виђењем и то образлажем. Ваљда имам право на то.

    Кажеш, прије Његоша, нема Срба у Црној Гори.
    У којој, тадашњој или данашњој?

    И, полако, биће времена да видимо је ли било Срба или није, не на основу мог мишљења, него шта кажу документа.



    Шта је Његош био прво - Црногорац или Србин?
    Није ми претјерано битно шта је био прво, битно ми је да је био (а Богу хвала то се и из твог питања закључује) и једно и друго и да је тако и писао и причао. Јер је гледао на Црногорце, свој народ, као дио ширег корпуса народа, онога што су тад звали "славеносерпског", а које се односило првенствено на поријекло. Због чега ни у једној реченици никад није рекао да су дио славенодукљанског или само дукљанског народа? Или да су потомци Дукљана? Баш нико од ових које цитираш...

    Што се Горског Вијенца тиче, није дотле дошло да морам да цитирам посвету, јер не мислим, већ знам да то и сам одлино знаш.

    Boxy tebi su istorijski izvori pjesmice?:joint:

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pokazao sam ti, da su crnogorski vladari, kao Vladika Vasilije a svi drugi pozivali se na kontinuitet Duklja - Zeta - Crna Gora.
    Sjecas li se ili si zaboravio vec kako se Vladika Vasilije pozivao na Duklju/Zetu?



    I Njegos naravno, sve je jasno iz ovog posta, blistavo jasno :arrow: https://forum.cdm.me/showpost.php?p=532874&postcount=6

    Trebao bi da citas topice na koje udjes, zar ne?

    У овоме што си цитирао нема ни Д од Дукље, то су неки твоји закључци и повезивање, али нађи ми текст у коме пише "наши преци су Дукљани", или још боље "ми смо Дукљани", а да га није написао Ротковић или Брковић, него неко од ових које цитирам
    Тога нема, Ћипуре, ни у једној ријечи, а оставили су тоне докумената иза себе.
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  17. #17
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Boxy tebi su istorijski izvori pjesmice?:joint:
    Не, него је Ћипур питао слави ли Његош у Горском Вијенцу Црногорце или Србе, па сам упутио на посвету, ништа друго.
    Ево износим сасвим довољно докумената и писама и без Горског Вијенца, свјесан да су многи алергични на њега.
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Пошто смо утаначили шта значи НАШЕ а шта значи ВАШЕ, захваљујући Ћипуру, да погледамо шта је написао Његош једном приликом:

    Јеремији М. Гагићу

    Цетиње, 6. јануара 1831.
    Ваше Високоблагородије,
    милостиви государ,
    Разумио сам и из Вашега писма, пак и од нашега Поповића, како Ви захтијевате да Ви ја пошљем два потвржденија која су мени дата од народа, али нијесам могао и не могу зато једино што потвржденије које су ми главари дали јест пропало, а тому је причина: Симо наш га је понио кад је поша на Стањевиће и тако га је стопио, него молим Ваше Високоблагородије, ако сте га преписали, да ми га пошљете, па ћу Ви исто повратит кад га препишем. А наш Милутинович узео је нечесову слободу отка се преставио митрополит, која би му сломила врат да се не гледа на његово иностранство, пак н на Ваше писмо с којијем сте га пропратили к мојему по донду.
    Него ја истинито знам да Ви јесте мислили да је он чојак, јербо ја знам истинитога мојега у Вас пријатеља, како што сте били и мојему претку. А он био је поша пред свјатаго Николаја на Стањевиће и ја сам шиља за њега момке у два пута. Он није ктио доћ кад сам ја за њега шиља, него кад је њему драго било, па по свему тому ја сам га примио ка да није ништа преступио, зашто Ви знате ја нијесам имао чесова ученија, нити сам нимало свијета видио, па мисљах да ће ми што помоћи у ову нашу жестоку муку, а он не стаде него два дана и пође без питања некуђ пут Боке Которске. Сада ја не знам што ће бити. Ви знате како је он преступио законе царске када је утекао из Котора, и они га уфатише, хоће га кастигат по закону. Ема нека ломи врат куђ му драго.
    Чест имам приложити Вам погодбе које су между солтаном и нашом љубезном Србијом, а то јест ферман царски и антишериф. Може бити да их имате ема, ако их имате, а 'но ове читати нећете, него свакојако када бисте изволили повратити ми их натраг.
    Новости одовуда: везир мохур-сеибија дошао је у Ђаковицу и ту учи солдате на екзецир. За скадарскога не чујемо ништа изнова. Препоручио ми је Иванчик да Вам принесем од његове стране всенижајше поклоненије к Вама и к Вашој фамилији, такођер исто и наш игуман Мојсеј Васојевић.
    А ја јесам и бити ћу вазда с истиним мојим к Вам високопочитанијем и совершеноју преданостију

    Вашего Високоблагородија
    покорњејши слуга

    РАДИВОЈ ПЕТРОВИЧ
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    У овоме што си цитирао нема ни Д од Дукље, то су неки твоји закључци и повезивање, али нађи ми текст у коме пише "наши преци су Дукљани", или још боље "ми смо Дукљани", а да га није написао Ротковић или Брковић, него неко од ових које цитирам
    Тога нема, Ћипуре, ни у једној ријечи, а оставили су тоне докумената иза себе.
    Mislim da je Kralj Nikola pominjao obnovu Kraljevine (kada je proglasen za Kralja Crne Gore), aludirao je na Kraljevinu Duklju.

    Knjaz Danilo je pisao Englezima da Crnogorci zasluzuju nezavisnost jer svaka nacija zasluzuje nezavisnost, a onda se pozvao na crnogorsku istoriju praveci paralelu Duklja-Zeta-Crna Gora.

    Njegos je u jednom pismu rekao da su Nemanjici okupatori Crne Gore. Sto znaci da je on znao da je Duklja bila okupirana od strane Srbije, a samim tim se pozvao na paralelu Duklja-Zeta-Crna Gora.

    Pop Dukljanin je pisao da su Crnogorci Hrvati (tacnije Crveni Hrvati), pa danas imamo hrvatske "istoricare" koji prisvajaju Crnogorce.
    Last edited by Nobelovac; 13-05-07 at 17:53.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    Не, него је Ћипур питао слави ли Његош у Горском Вијенцу Црногорце или Србе, па сам упутио на посвету, ништа друго.
    Ево износим сасвим довољно докумената и писама и без Горског Вијенца, свјесан да су многи алергични на њега.
    Postovani gospodine Boxy,

    U 'Gorskom Vijencu' se govori o Crnogorcima, a ne o Srbima (tacnije, Karadjordju) i prvom srpskom ustanku (na sto aludira posveta). U samom 'Gorskom Vijencu' se cak velicao jedan Hrvat (Vuk Mandusic).

    Pozdrav

  21. #21
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    А Мићуновић, што га...

    "Српкиња га јошт рађала није
    од Косова, а ни пријед њега..."?


    Но, добро. Вјероватно то можемо да тумачимо како га Српкиња није родила, нити прије нити послије Косова, него Дукљанка - мајка


    Расправа о "Горском Вијенцу" је излишна, заиста...

    из мртвијех Срба дозва, дуну живот српској души.
    Ево тајна бесмртника: даде Србу сталне груди;
    од витештва одвикнута у њим лафска срца буди.

    Плам ће, вјечно животворни, блистат Србу твоје зубље,
    све ће сјајни и чудесни у вјекове биват дубље.

    Зна Душана родит Српка, зна дојити Обилиће,
    ал хероје ка Пожарске, дивотнике и племиће,
    гле, Српкиње сада рађу... Благородством Српство дише...
    Бјежи, грдна клетво, с рода - завјет Срби испунише!

    Палеолог позива Мурата
    да закопа Грке са Србима.
    Своју мисли Бранковић с Гертуком.
    Мухамеде, то је за Гертуку!
    Сјем Азије, ђе им је гњијездо,
    вражје племе позоба народе -
    дан и народ, како ћуку тица:
    Мурат Српску, а Бајазит Босну,
    Мурат Епир, а Мухамед Грчку,
    два Селима Ципар и Африку.
    Сваки нешто, не остаде ништа;
    страшило је слушат што се ради!

    Мала ти је жертва сва Србија
    од Дунава до мора сињега?

    Виђесте ли чудо и знамење
    ка се двије муње прекрстише?
    Једна сину од Кома к Ловћену,
    друга сину од Скадра к Острогу,
    крст од огња жива направише.
    Ох, диван ли бјеше погледати!
    У свијет га јошт није таквога
    ни ко чуо нити ко видио.
    Помоз, Боже, јаднијем Србима,
    и ово је неко знаменије!

    Бог се драги на Србе разљути
    за њихова смртна сагрешења.

    О проклета косовска вечеро,
    куд та срећа да грдне главаре
    све потрова и траг им утрије;
    сам да Милош оста на сриједи
    са његова оба побратима,
    те би Србин данас Србом био!

    Бог се драги на Србе разљути:
    седмоглава изиде аждаја
    и сатрије Српство свеколико,
    клеветнике грдне и клевету.


    Не кће Србин издати Србина
    да га свијет мори пријекором,
    траг да му се по прсту кажује
    ка невјерној кући Бранковића;

    Витезови, Срби вртијељски,
    луча ће се вазда призирати
    на гробницу вашу освештену!

    ...............................


    и још ко зна колико стихова...

    Али, да се разумијемо, Горски Вијенац не пјева о Србима и српству, само о Црногорцима
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš je uveo srpsku ideologiju u Crnu Goru! OK? Nema spora?

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    А Мићуновић, што га...

    "Српкиња га јошт рађала није
    од Косова, а ни пријед њега..."?
    Smiješno.
    Prije Njegoša, niko nikada, od kad postoji ljudski rod na teritoriji Crne Gore, nije izgovorio riječ SRPKINJA, to je riječ koju je konstruisao Vuk Karadžić i protiv koje se žestoko borila srpska crkva, srpska crkva je govorila kako su Srpkinje žene koje kose srpom, a Njegoš kao veliki ćopkov poklonik tu je riječ promovisao, kad je izmišljao Srbe i srpsku ideologiju po Crnoj Gori.


    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    Но, добро. Вјероватно то можемо да тумачимо како га Српкиња није родила, нити прије нити послије Косова, него Дукљанка - мајка


    Расправа о "Горском Вијенцу" је излишна, заиста...

    из мртвијех Срба дозва, дуну живот српској души.
    Ево тајна бесмртника: даде Србу сталне груди;
    од витештва одвикнута у њим лафска срца буди.

    Плам ће, вјечно животворни, блистат Србу твоје зубље,
    све ће сјајни и чудесни у вјекове биват дубље.

    Зна Душана родит Српка, зна дојити Обилиће,
    ал хероје ка Пожарске, дивотнике и племиће,
    гле, Српкиње сада рађу... Благородством Српство дише...
    Бјежи, грдна клетво, с рода - завјет Срби испунише!

    Палеолог позива Мурата
    да закопа Грке са Србима.
    Своју мисли Бранковић с Гертуком.
    Мухамеде, то је за Гертуку!
    Сјем Азије, ђе им је гњијездо,
    вражје племе позоба народе -
    дан и народ, како ћуку тица:
    Мурат Српску, а Бајазит Босну,
    Мурат Епир, а Мухамед Грчку,
    два Селима Ципар и Африку.
    Сваки нешто, не остаде ништа;
    страшило је слушат што се ради!

    Мала ти је жертва сва Србија
    од Дунава до мора сињега?

    Виђесте ли чудо и знамење
    ка се двије муње прекрстише?
    Једна сину од Кома к Ловћену,
    друга сину од Скадра к Острогу,
    крст од огња жива направише.
    Ох, диван ли бјеше погледати!
    У свијет га јошт није таквога
    ни ко чуо нити ко видио.
    Помоз, Боже, јаднијем Србима,
    и ово је неко знаменије!

    Бог се драги на Србе разљути
    за њихова смртна сагрешења.

    О проклета косовска вечеро,
    куд та срећа да грдне главаре
    све потрова и траг им утрије;
    сам да Милош оста на сриједи
    са његова оба побратима,
    те би Србин данас Србом био!

    Бог се драги на Србе разљути:
    седмоглава изиде аждаја
    и сатрије Српство свеколико,
    клеветнике грдне и клевету.


    Не кће Србин издати Србина
    да га свијет мори пријекором,
    траг да му се по прсту кажује
    ка невјерној кући Бранковића;

    Витезови, Срби вртијељски,
    луча ће се вазда призирати
    на гробницу вашу освештену!

    ...............................


    и још ко зна колико стихова...

    Али, да се разумијемо, Горски Вијенац не пјева о Србима и српству, само о Црногорцима

    Ja sam topic nazvao Njegoš privatno, kad se nije bavio ideologijom, a Boxy, provjereni spamer, ubaca Njegoševu zvaničnu ideologiju, Njegoševe političke pljesmice. :lolblue:

    Ja mu ponavljam.
    Njegoš je u dogovoru sa Vukom, Garašaninom, Simom Sarajlijom odlučio da izmišlja Srbe po Crnoj Gori i srpsku ideologiju.
    Naročito su duhoviti ovi stihovi.

    из мртвијех Срба дозва, дуну живот српској души.
    Ево тајна бесмртника: даде Србу сталне груди;
    од витештва одвикнута у њим лафска срца буди.

    Плам ће, вјечно животворни, блистат Србу твоје зубље,
    све ће сјајни и чудесни у вјекове биват дубље.

    Зна Душана родит Српка, зна дојити Обилиће,
    ал хероје ка Пожарске, дивотнике и племиће,
    гле, Српкиње сада рађу... Благородством Српство дише...
    Бјежи, грдна клетво, с рода - завјет Срби испунише!

    On ovđe pljeva o kobajagi nekoj staroj srpkoj slavi, koju su oni bajagi povratili, pljeva neke besmislice za koje zna da su čista laž, jer je i on znao da je Srbin od latinske riječi SERVUS=SLUGA, da su Srbi ponijeli naziv po socijalnom sloju sebrima, o tome sam davno ostavio bezbroj dokaza u ovom topicu, na kojem nemam nikakve oponenete!
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=19005

    Naš veliki pjesnik ovđe pjeva smiješne političke stihove "Благородством Српство дише... ", u momentu kad Srbi slave 400 godina robovanja!

    Boxy,

    ti nijesi dobro shvatio, ne kapiraš brzo.
    Ja sam otvrio drugi topic o tome kako je N A R O D u 19. vijeku, shvatao srpstvo kao religiju!
    Zašto ne osporiš neki od tuceta izvora koje sam ostavio ovđe??? https://forum.cdm.me/showthread.php?t=24938

    NAROD, NAROD, NAROD a Njegoš nije bio dio NARODA/PUKA/SVJETINE, već je bio pripadnik ELITE.
    Njegoš se gadio NARODA i prezirao ga, jer je fino pljevao "PUČINA JE JEDNA STOKA GRDNA".

    Jos jednom, jer ne kapiras dobro, Njegos je bio naravno Crnogorac i bio je nadnarodni, nadnacionalni - Srbin, kao sto su recimo svi u Crnoj Gori Jugosloveni prije 20 godina. Da si pitao prije 20 godina bilo koga u CG:
    "Sto si, koje si narodnosti"?, rekao bi ti:
    "Crnogorac", da si dalje pitao:
    "Jesi li Jugosloven", svako bi ti odgovorio:
    "Naravno"!
    Tako je i Njegos izmislio političku ideologiju srpstva prije 150 godina, SRPSTVO, JUGOSLOVENSTVO, su u Crnoj Gori nadnacionalne političke ideologije.

    Nemaš što dokazivati u vezi Njegoša.

    Slažemo li se u vezi ovoga dolje?
    Njegoš je uveo srpsku ideologiju u Crnu Goru! OK?
    Prije Njegoša nema srpske ideologije, srpstva i Srba u Crnoj Gori! Tu nema nista sporno?
    SRPSKA SVIJEST i Srbi su poceli da se prave u Crnoj Gori u doba Njegoša! OK?
    Last edited by Ćipur; 04-07-07 at 13:28.

  23. #23
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    и још ко зна колико стихова...

    Али, да се разумијемо, Горски Вијенац не пјева о Србима и српству, само о Црногорцима
    Postovani gospodine Boxy,

    Njegos je pisao Gorski Vijenac u vremenu kada se najmnogobrojniji narod na Balkanu pokusao oduprijeti Turcima. Naravno da je navijao za njih.

    Nerijetko 'srpstvo' nije oznacavalo nacionalnu pripadnost, jer tada nacije nisu postojale. Jasno je da su Srbi bili pravoslavci (pripadnici SPC ili pripadnici onih Mitropolija koje su nastale iz SPC). Medju tim pravoslavci spadaju i Makedonci. I oni su za sebe govorili da su Srbi, ali po vjeri, isto kao i Crnogorci. Zar vi mislite da Makedonci nisu Makedonci, vec da su "komunisticka izmisljotina" (kako vasi istomisljenici vole da kazu)?

    S obzirom da je Njegos znao za Duklju i za pohod Nemanjica (prve srpske kraljevske dinastije) na Duklju (koja je imala svoju dinastiju i kralja par stotina godina ranije) i s obzirom da je rekao da je Srbija matica srpstva onda je tu sve jasno. Jer da su Crnogorci Srbi kao sto Vi kazete onda bi naravno Duklja bila matica srpstva. Medjutim, Srbija je matica srpskog pravoslavlja (zacetnica SPC) i onda bi se moglo reci da je 'srpstvo' pravoslavlje i pripadnost SPC (odnosno pripadnost onim Mitropolijama koje su nastale od SPC).

    Pozdrav
    Last edited by Nobelovac; 13-05-07 at 20:32.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boxy View Post
    Не, него је Ћипур питао слави ли Његош у Горском Вијенцу Црногорце или Србе, па сам упутио на посвету, ништа друго.
    Ево износим сасвим довољно докумената и писама и без Горског Вијенца, свјесан да су многи алергични на њега.
    OK. Ali Njegoš je svukuda pisao o Crnoj Gori i Crnogorcima. Druga je stvar što je on priželjkivao ujedinjenje južnih Slovena koje se ne može izvesti bez najbrojnijeg naroda Srba kojima se morao primaći. A to je već politički program u kojem je i sebe nalazio valjda u jedinstvenoj velikoj pravoslavnoj crkvi. I zašto niko ne pominje Bugare. Što je bilo sa tim južnoslovenskim narodom. Zašto se oni nijesu ujedinili sa nama? Zar isti Njegoš nije štampao neke knjige u Sofiji, na kojima je pisalo da su štampane te i te godine u Sofiji u Jugoslaviji (zaboravio sam o kojoj se knjizi radi). Kako li se tu razbulasmo? Zar već tad nije bila jasna sudbina svake Jugoslavije? Zar se već tad nijesu nazirali uzroci kasnijih međusobnih klanja i uzroci svega toga?

  25. #25
    Join Date
    May 2007
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako moze neko da uzima bilo kakve stihove bilo kojeg pjesnika (pogotovo romantika i iracionaliste kakav je bio njegos) kao bazu za utvrdjivanje istorijskih cinjenica? ej ljudi to su samo pjesme, romantika, ideologija, iracionalnost, znate li koliko ima stihova u kojima pjesnici govore "ja sam stijena" , "ja sam more" i slicnih "nebuloza" pa to niko bukvalno ne shvaca i ne govori da je citav narod iz kojeg je taj pjesnik, ustvari stijena ili more ...

    nemoze se danasnji pojam srbin poredit sa pojmom srbina i srpstva u njegovim pjesmama!
    znate li da njegos nikad nije krocio nogom u srbiju, iako je proputavao pola svijeta ? a kaze srbija do mora sinjega ?

    sta se to dogodi s nekim crnogorcima u zadnjih 20 godina pa promjenise nacionalno ime u srpsko i umislise da su jedan narod sa pripadnicima svoje vjere u okolnim drzavama, to bog zna. grupisali se u jednu naciju po vjerskom sistemu, kao da su vjerska grupacija, sekta? sigurno je tu uticala crvena zvezda, lepa sela lepo gore i ostala velikosrpska propaganda u zadnjih 20 godina, ali ko bi rekao da ce se trecina crne gore "nakalemiti" na tako jeftinu propagandu ?
    svi oni kazu da su im djedovi bili srbi, ali neznaju da su im djedovi bili srbi samo u vjerskom smislu. u smislu "srpske vjere".

    steta crnogorci! imate tako veliku i vitesku istoriju i kulturu i steta sto je utapate u kulturno naslijedje petstogodisnjih turskih podanika (makar vas oni i zvali "srpskim spartancima" na sta ocito padate) , ciji su najveci dometi crvena zvezda, trubaci, guca, ceca, izreke "da komsiji crkne krava" , emisije poput "sve za ljubav" i tako dalje.

    jer ako ste i da ste vi srbi, oni to ne be mogli bit (bar ne sve dok ste za glavu visi od njih,dok imate cojstvo i junastvo za koje oni nemaju ni prevod, dok prevode gorski vjenac u "gorski venac" , dok imate plemena i gorstacku narav).
    a posto su oni danas centar srpstva i posto vam se ta i takva srbija predstavlja kao matica (s kojom nemate blage veze), vi niste srbi njegosa i kralja nikole. to je jedno drugo srpstvo, koje nema veze sa ovim vasim danasnjim srpstvom i srbijom.
    vi ste izdajnici svojih predaka, crne gore, i samog sebe. kopate jamu i sebi i crnoj gori iako toga niste svijesni. udruzili ste se protiv brace i prezimenjaka, sa onima koji su dosli u crnu goru kao izbjeglice iz bosne i hrvatske u zadnjih 20 godina,a koji danas urlaju po crnoj gori da je ovo ustvari srbija i da crnogorci kao narod nemaju pravo da postoje. vi kojima su preci hiljadama godina branili i stvarali crnu goru. vi kojima su se preci izjasnjavali kao crnogorci, danas ste zajedno sa ovima kojima su preci ratovali protiv crnogoraca (vasih i nasih djedova) u austrougarskoj vojsci!

    jer nestane li crne gore i postane li srez srbijanski, za sta se zdusno zalazete (varate se ako mislite da bi mogla da postoji nekakva "ravnopravna" zajednica izmedju ove dvije drzave jer ako ne bi postepeno srbi nametali ime crnogorcima, ono bi bilo obratno da je crnogoraca vise!) , dakle nestane li crne gore i njene kulture, nestace i vas, jer vi zivite u skladu sa njom, vas nacin zivota je crnogorski , vas identitet je crna gora, a i kad kazete da ste srbi (to vam je kao neka nadogradnja), vi obavezno morate da naglasite da ste crnogorci (pogotovo kad flertujete sa beogradjankama).

    radite protiv sebe radeci protiv crne gore, iako toga niste svijesni! vi ste zamorcici visevjekovnog projekta izlazenje srbije na more iako vam to izgleda potpuno besmisleno! rezultat stravicne propagande o dokazivanju jednakosti izmedju ova dva naroda iz svih mogucih oruzja propagande (mediji,lazna istorija,izmisljeni mitovi,deseterci pa kasnije lepa sela lepo gore,crvena zvezda,guca,"heroji" i strasne ljudine kao sto je ratko mladic kojeg bi klasican crnogorac iz stare crne gore u najmanju ruku nazvao nesojem!).

    Kaze knjeginja srpska 1866 godine svom spijunu ubacenom na cetinjski dvor :

    "U sravnjivanju Srpskog naroda sa Crnogorcima ne davati nikad povoda da jedno drugom pretpostavljate, no svagda govoriti kao o jednom istom...

    Srbija pribavi iz Crne Gore sto veci broj mladica iz najuglednijih familija, da im dade stipendije i da se skoluju u Beogradu. Oni imaju biti narocito vaspitani da budu, pod ovim ili onim vidom, protivu Crne Gore, a da rade za Srbiju i njenu dinastiju, narocito kad se budu povratili u svoju domovinu. Treba od njih stvoriti politicke janjicare, da zakolju i svoju rodjenu majku. "

    ocete da pripadate naciji (i da nas ugurate u nju), u kojoj se po svim anketama nas nesretnji njegos, nas pustinjak cetinjski, i "srbin nad srbima" , kotira ispod mateje kezmana na listi najznacajnijih pripadnika te vase nacije! ja nikad necu pripadat takvoj naciji makar ostao zadnji crnogorac na svijetu.
    Last edited by wilco; 15-05-07 at 06:28.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 02-11-10, 18:45
  2. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 11:38
  3. Nastavak sa starog foruma: Sunday Mirror - iz CG se trafing
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 17-03-04, 19:28
  4. Ahmed Deedat o...
    By Kralj_Tvrtko in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-04, 19:56
  5. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •