Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 114

Thread: DUKLjA - ZETA - CRNA GORA, TRI NAZIVA ZA DRŽAVU, JEDAN NAROD!

  1. #76
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milutin18 View Post
    Ma ebi ga Petrovici su krivi posrbili svu Crnu goru na silu ! sad ce dukljanska akademija i vlada CG sve da ispravi !
    Mićo tebi krivo zbog one pobjede na evropskom prvijenstvu. Neka neka ko gubi može da se ljuti mada to nije lijepo. Inače bijahu li to isti oni Petrovići koji su najviše zlo Balkana, tvovači, razvratnici, lopovi...

  2. #77
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milutin18 View Post
    O kakvi servima sebrima ovaj trabunja kad pola Srbije i sva naučna javnost svijeta svijeta zna da su stari Srbi bili djelimično slavizirano plema Alana koji su se u vrijeme Porfirogenita "gledaj čuda " naselili na području južne dalmacije.
    Imaš dosta o tome na internetu samo ukucaj riječi i imaćeš sve na dlanu.
    za početak pogledaj na Wikipediji!


    ebi ga promašio sam bio stranicu pa jopet ovo.
    Jes jado moj Wiki je istorijski izvor prvog reda. Znaš li ko su Alani?

  3. #78
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Jes jado moj Wiki je istorijski izvor prvog reda. Znaš li ko su Alani?
    Čudi me i da bajke iz vrtića ne koriste kao znanstveni dokaz,naravno,ukoliko u datom trenutku odgovara...

    općepoznato je da je wikipedija nepouzdan servis,za koji na kraju krajeva i oni sami kažu isto to.(vidi uvjete korištenja wikipedie što su napisali)

  4. #79
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRALJ-TOMISLAV View Post
    Čudi me i da bajke iz vrtića ne koriste kao znanstveni dokaz,naravno,ukoliko u datom trenutku odgovara...

    općepoznato je da je wikipedija nepouzdan servis,za koji na kraju krajeva i oni sami kažu isto to.(vidi uvjete korištenja wikipedie što su napisali)
    Tomislave teško je otrgtnuti se mitovima. Za stvaranje mitova su najodgovorniji crkva i neuka elita koja je došla do para pljačkom svog naroda. Nacija je najjači mit. Teško je shvatiti da naše nacije prije 100-tinjak godina nijesu postojale nego da smo bili poslušni ili neposlušni podanici vladara tuđe krvi i tuđih zemalja. Da bi stvorili svoje države morala se stvoriti i svoja tradicija tako da su mitovi i legende počele da se izmišljaju prije 150-tak godina. Tako kod braće Srba je postojao inače izvrsni slikar Paja Jovanović koji se upregao u stvaranje srpskih mitova srtajući slike "stvarnih" događaja iz prošlosti. Sve su to lijepe slike i predstavljaju umjetničku viziju tih događaja ali naravno potpuno pogrešne. Međutim danas razni zaluđenici i tobožnji poznavaoci istorije u tim slikama vide istorijski izvor, i bezočno navode svoje tobožnje predake prikazane na takvim sličicama. i drugi su slikari padali u istu zamku. Na um mi pade Petar Lubarda crnogoraski slikar koji je tvrdio da je Srbin. I neka je njegovo pravo to je njegova a ne moja stvar. Na jednoj od njegovih inače izvanrednih slika (on je zaista bio veliki slikar) je prikazaa bitka na Kosovu. Zaista dramatični prikaz jedne srednjevjekovne bitke aki se vide dvije zastave crvena sa bijelim krsto i zelena sa bijelim polumjesecom i zvijezdom. To je bio čuveni krstaš barjak sa kosova koji je "donešen i sačuvan u Crnoj Gori gdje je i bio na crnogorskim zastvama". To je naravno ne samo laž nego i glupost jer u to vrijeme nijesu postojale takve zastave nego baneri kraljeva i plemstva koje je učestvovalo u bitci. Ali se ne radi o tome nego se radi o tome da je crnogorska zastava koja je bila crvena sa bijelim krstom prikazivana kao zastava hrišćanske vojske u bici na Kosovu kao dokaz da su Crnogorci od pamtivjeka Srbi. zaboravlja se da ni jedan jedini Crnogorac (odnosno Zećanin) nije ni učestvovao u toj bici niti ih je za nju bolio k****.

  5. #80
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Tomislave teško je otrgtnuti se mitovima. Za stvaranje mitova su najodgovorniji crkva i neuka elita koja je došla do para pljačkom svog naroda. Nacija je najjači mit. Teško je shvatiti da naše nacije prije 100-tinjak godina nijesu postojale nego da smo bili poslušni ili neposlušni podanici vladara tuđe krvi i tuđih zemalja. Da bi stvorili svoje države morala se stvoriti i svoja tradicija tako da su mitovi i legende počele da se izmišljaju prije 150-tak godina. Tako kod braće Srba je postojao inače izvrsni slikar Paja Jovanović koji se upregao u stvaranje srpskih mitova srtajući slike "stvarnih" događaja iz prošlosti. Sve su to lijepe slike i predstavljaju umjetničku viziju tih događaja ali naravno potpuno pogrešne. Međutim danas razni zaluđenici i tobožnji poznavaoci istorije u tim slikama vide istorijski izvor, i bezočno navode svoje tobožnje predake prikazane na takvim sličicama. i drugi su slikari padali u istu zamku. Na um mi pade Petar Lubarda crnogoraski slikar koji je tvrdio da je Srbin. I neka je njegovo pravo to je njegova a ne moja stvar. Na jednoj od njegovih inače izvanrednih slika (on je zaista bio veliki slikar) je prikazaa bitka na Kosovu. Zaista dramatični prikaz jedne srednjevjekovne bitke aki se vide dvije zastave crvena sa bijelim krsto i zelena sa bijelim polumjesecom i zvijezdom. To je bio čuveni krstaš barjak sa kosova koji je "donešen i sačuvan u Crnoj Gori gdje je i bio na crnogorskim zastvama". To je naravno ne samo laž nego i glupost jer u to vrijeme nijesu postojale takve zastave nego baneri kraljeva i plemstva koje je učestvovalo u bitci. Ali se ne radi o tome nego se radi o tome da je crnogorska zastava koja je bila crvena sa bijelim krstom prikazivana kao zastava hrišćanske vojske u bici na Kosovu kao dokaz da su Crnogorci od pamtivjeka Srbi. zaboravlja se da ni jedan jedini Crnogorac (odnosno Zećanin) nije ni učestvovao u toj bici niti ih je za nju bolio k****.
    -Nedvojbeno je velika uloga preuveličavanja,plašenja,mitomanija itd. u stvaranju pogrešnih trendova u narodu poput šovinizma (svi su pogrešni,izdajnici-samo smo mi u pravu,na pravdi Boga patimo...)

    -Mislim da se kod mog naroda mitomanija malo,ili gotovo u zanemarivim količinima koristila dok je kod nekih drugih mitomanija bila gotovo glavni narodni pokretač..

    -npr. kod nas se nikada nije stvarao mit od velike Krbavske bitke u Lici di je izginulo cjeloukupno hrvatsko plemstvo u borbi sa turcima,i poslije koga Turci "nalegoše na jezik hrvacki" kako dramatično piše pop Martinac 1493 god.

    -ne treba spominjati kakvi su mitovi rađeni od kosovske bitke (u kojoj su sudjelovali i neki hrvatski plemići),kako se od turskog vjernog vazala tzv ."kraljevica marka" pravio mit

    -s druge strane namjerno se prešućivao jedan od najvecih pokolja krscanske vojske,u bitci kod Nikopolja 1396 god u kojoj je najnečasniju ulogu odigrao turski vazal stefan lazarevic(Kojega je Bajazit proglasio svojim najvjernijim vazalom na velikom skupu u Seru (Serres) 1393)), sa svojom srpskom vojskom koji je u odsudni tren dosao s 15 000 srpskih teskih konjanika europskim krscanskim vitezovima s leđa,u trenutku kada je turska vojska Bajazida vec bila potucena i pred slomom,ali u tom trenutku stize lazarevic i desilo se sto se desilo,od 120 000 krscana veliki dio je pobijen,manji dio zarobljen a sam kralj sigesmund spasio se bjegom preko rijeke.. europa se 300 god nije oporavila,niti je mogla skupiti dovoljno snaga za suprostaviti se,sve do bitke pod Bečom 1683 g..u to je ujedno značilo potpuno učvrščenje Turske vlasti na balkanu,i poraz križarsko-viteškog načina i pokušaja odupiranja Europe Turcima..

    -o takvim stvarima se nikada nije govorilo,namjerno su prešućivane,o tome se nisu pisali mitovi a ni bajke..
    Last edited by KRALJ-TOMISLAV; 14-07-08 at 19:54.
    4.ožujka 852 god "Dux Chroatorum iuvatus munere divino"

  6. #81
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    To si u pravu. Dodao bih da je Kosovo smišljeno kao mit upravo zbog toga što su u toj bici učestvovali svi osim Zete pa je to kao poveznica za buduće ujedinjenje. Isto je sa jezikom i mnogim drugim stvarima. najveći problem je bio što se zapravo niko od svih nije htio stvarno ujediniti odnosno odreći se svoje nacije u ime zajedničkog jugoslovenstva. To su sve druge evropske nacije učinjele. kod nas je plemenski partikularizam bio izvanredno snažan a u zamjenu za njega nije ništa ponuđeno. Onda su se rasplamsali imperijalni snovi koji se nijesu mogli ostvariti bez zločina nad drugima i tako smo došli do ovoga danas. Može li to biti dobro ili loše viđećemo.

  7. #82
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaš dost5a toga na internetu o Serboima u Azijskoj sarmatiji na prostoru između Kavkaza i ušća volge npr i o bijeloj srbiji .
    Porijeklo srba od alana ili ti ga sarmata je uopšte prihvaćeno od istoričara tu nema nikakve dileme o tome ima dosta u dokumentima na internetu kao i u pojedinim knjigama.
    Oceš reći i da su ti sarmatski odnosno alamnski srbi kao i lužički srbi servi.

    Ja mislima da su većina od vas na ovom forumu što turci što katolici !

  8. #83
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svi slaveni su jednim djelom potomci tih nomada iz stepa južne rusije.
    Polako se povlačeći iz stepa pred turkijskim narodim početkom naše ere isti su se našli
    na području istočne evrope gdje su se izmješali ili povezali sa slovenima da bi zajedno došli na područje balkana.

    Hrvati, Srbi i lužički Srbi su dijelom potomci tih nomada i nose imena dva plemena tih ratničkih naroda. To je uopšte prihvaćeno od strane slavista kao i drugih naučnika naučnika koji se bave tim periodom ljudske istorije.

    Toliko

  9. #84
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Milutine to je sve lijepo smišljeno samo još da se dokaže. Na žalost najnovija istraživanja u genetici se ne poklapaju sa tim pričama. Lužički i Balkanski Srbi nemaju nikakve veze jedni sa drugima. To su dva potpuno različita naroda. Ko je čiji potomak teško je reći jer današnje nacije nemaju nikakve veze sa plemenima i narodima antičkog svijeta. U današnjoj naciji Srbi najmanje je pripadnika plemena Srbi iz prastarih vremena, ako su tad i postojali pod tim nazivom.
    A kad si sproveo anketu da bi znao koliko je Turaka i katolika na forumu časti ti. Ono Turci predpostavljam da misliš na vjeroispovjest muslimani. A tebi je vjera osnovna odrednica za nacionalno opredijeljenje? Što su onda ateisti? Najzad nacionalno opredijeljenje je opredijeljenje i nema nikakve veze sa genima, a naročito jer se radi o intimnom opredijeljenju pa o tim stvarima nije pristojno propitivati se.

  10. #85
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    Ako moze neko da mi da neki link ili citat/text whatever da objasnim debilima nekim da ne postoje srpska plemena(suprotno onome sto wikipedia kaze...) i da plemena crnogorska nijesu bila srpska...
    Nevjerovatno me nervira na srpskoj Wiki to sto tamo stoji da postoje neka srpska plemena, a srpska plemena su rastocena u prvom naletu vizantijske administracije jos u I mileniumu.
    Ne postoji vec soljecima i stoljecima nikakva plemenska organizacija drustva u Macvi, na Kosovu, Sumadiji, Juznoj Srbiji, Srijemu .... NIKAKVA PLEMENSKA ORGANIZACIJA DRUSTVA!

    O tome cak pise i na velikosrpskom sajtu RASTKO:

    I. Plemenska organizacija i srodstvo

    Arbanasi Kosova i Metohije, kao god oni iz severne Arbanije, imaju sa Crnogorcima mnogo istovetnih karakternih osobina, koje potiču iz srodničkih veza i života pod jednakim uslovima, izmešani ili u neposrednom susedstvu.

    Između svih balkanskih naroda pa i u Evropi, plemensku organizaciju su sačuvali jedino Crnogorci i Arbanasi....

    http://www.rastko.org.yu/rastko-al/f...-folklor_l.php
    N_L,

    dobro bi bilo da budes uporan i da nekako izdejstvujes da se makne sa Wiki ta nebuloza - srpska plemena!

  11. #86
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Jeste Ćipure ali oni kažu da su crnogorci Srbi. Nekad su to govorili i za Albance.

  12. #87
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Jeste Ćipure ali oni kažu da su crnogorci Srbi. Nekad su to govorili i za Albance.
    Crnogorci ne mogu biti Srbi jer je jedan od kljucnih razloga taj sto Srbi nemaju plemensku organizaciju drustva a Crnogorci imaju. Po definiciji, jedan narod NE MOZE imati unutar sebe razlicito uredjenje drustva tokom istorije.
    To onda nije jedan narod, vec dva naroda.

  13. #88
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ali kako objašnjavaš da je pola srbije porijeklom sa teritorije Crne gore.

    Srba starosjedioca skoro da uopšte i nema.

    Sa drugog stanovništva plemena u Crnoj gori i nijesu neka plemena više teritorijalne zajednice. Sa tim kad se nko preseli mijenja i pleme. A promjena plemena je bila dosta česta u proteklih 500 godina.
    Sa druge strane više od 60 posto teritorije sadašnje crne gore nije bilo u sastavu duklje ni zete .
    _Da pomenemo na primjer da je čiutav sjever oko 40 posto bio od početka u sastavu Raške a recimo stara Hercegovina je na primjer djedovina omrzlih Nemanjića.
    Tog porijekla je i sam naziv hercegovine odnosno Vojvodstva Svetog Save.

  14. #89
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milutin18 View Post
    Da ali kako objašnjavaš da je pola srbije porijeklom sa teritorije Crne gore.
    Po toj genijalnoj logici kojui su smislili genijalni logicari iz SPC i SANU u Irskoj zive Amerikanci, u Portugalu Brazilci!!!

    Geni....geni....genijalno rezonovanje iz cuvenih organizacija - SPC i SANU!!! :burp:

    Srba starosjedioca skoro da uopšte i nema.
    Slazem se.

    Sa drugog stanovništva plemena u Crnoj gori i nijesu neka plemena više teritorijalne zajednice.
    Naravno da za tebe nijesu to neka plemena, jer ti i ne znas sto je pleme, kako je organizovano itd.

  15. #90
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milutin18 View Post
    Da ali kako objašnjavaš da je pola srbije porijeklom sa teritorije Crne gore.

    Srba starosjedioca skoro da uopšte i nema.

    -nevjerojatno,to sto je pola srbije porijeklom iz crne gore to bi trebao biti kljucni dokaz da su srbi?
    -po tome bi se srbija trebala zvati hrvatska,jer je mnogo srba doselilo u hrvatsku u seobama.
    -koja je to logika?
    4.ožujka 852 god "Dux Chroatorum iuvatus munere divino"

  16. #91
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ćipure,ne znam da li sam propustio,ali bi te zelio upitati nesto,a ti mi mozes dati link ako si vec pisao tom pojmu.

    Zanima me nesto vise o pojmu HRVAT-BAŠA,o njegovom postanku,trajanju i genezi naziva..

    Naime Štedimlija u hrvatskom obzoru 15 sijecnja 1937 je citirao jedan tekst iz "srbobrana":
    "Crnogorci, kojih je bilo podosta u 19. stoljeću u Carigradu, posjetio je jedan dopisnik "Srbobrana" kako bi o njima napisao izvještaj. On ih pozdravi:
    - Dobro veče braćo Srbi!
    Oni mu složno odgovoriše:
    - Nijesmo mi Srbi, prijatelju!
    - Nego? - uzvrati začuđeno dopisnik.
    - Mi smo Crnogorci.
    Dopisnik je pokušao drugačije kazati, pa reče:
    - A kojim jezikom govorite? Valjda srpskim?
    - Ne. - odgovore mu svi.
    - Nego?
    - Mi govorimo hrvatskim jezikom, ali smo Crnogorci.
    Opet upita dopisnik:
    - Kako se zove ovdje vaš poglavica?
    Oni odgovore:
    - Hrvat-baša."



    isto tako zanimljiv je podatak da su u carigradu zabiljezeni sljedeci crnogorski "hrvat-baše:

    Marko Martinović-cetinje
    Mišalj Martinović -cetinje
    Joko Jovićević -ceklin
    Đoko Pejović, pop -ceklin
    Marko Vukanović -crmnica
    Dragiša Plamenac -crmnica
    Vuko Pejović -ceklin
    Marko Pejović-ceklin
    Pero Pejović -ceklin
    Mašan Martinović-cetinje

    Zvanje Hrvat-baša ukinuto je nakon što su Kneževina Crna Gora -Osmansko carstvo 23. kolovoza 1879 godine uspostavili službene diplomatske odnose.
    Last edited by KRALJ-TOMISLAV; 18-07-08 at 14:47.
    4.ožujka 852 god "Dux Chroatorum iuvatus munere divino"

  17. #92
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRALJ-TOMISLAV View Post
    -nevjerojatno,to sto je pola srbije porijeklom iz crne gore to bi trebao biti kljucni dokaz da su srbi?
    -po tome bi se srbija trebala zvati hrvatska,jer je mnogo srba doselilo u hrvatsku u seobama.
    -koja je to logika?
    Da upravo tako.A za Hrvat bašu sam neđedavno čitao da je ranije u Carigradu bila mnogobrojna crnogorska kolonija. Koliko sam razumio oni su se predstavljali Hrvatima zbog moguće krvne osvete.

  18. #93
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Nevjerovatno me nervira na srpskoj Wiki to sto tamo stoji da postoje neka srpska plemena, a srpska plemena su rastocena u prvom naletu vizantijske administracije jos u I mileniumu.
    Ne postoji vec soljecima i stoljecima nikakva plemenska organizacija drustva u Macvi, na Kosovu, Sumadiji, Juznoj Srbiji, Srijemu .... NIKAKVA PLEMENSKA ORGANIZACIJA DRUSTVA!

    O tome cak pise i na velikosrpskom sajtu RASTKO:



    N_L,

    dobro bi bilo da budes uporan i da nekako izdejstvujes da se makne sa Wiki ta nebuloza - srpska plemena!
    Hvala hvala no vele ovi(nego ne citah tamo), da svi ovi: Jovan Cvijic, Jovan Erdeljanovic, Jovan Vukmanovic, Andrija Jovicevic, Vuk Stefanovic Karadzic, Petar Sobajic, or in more modern times Nikola Vukcevic govore da su to srspka plemena, a drugi kaze da su geografski pripadala srbiji...

    Uh, pokusavam da ne razmisljam o ovome jer cu se samo nervirat ali na wikipediu nikad tacnog infoa o CG nece bit... tuzno...
    rm -rf /

  19. #94
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Da upravo tako.A za Hrvat bašu sam neđedavno čitao da je ranije u Carigradu bila mnogobrojna crnogorska kolonija. Koliko sam razumio oni su se predstavljali Hrvatima zbog moguće krvne osvete.
    -Ja sam pročitao da su oni bili neka vrsta konzula u istanbulu,da ih je kao takve (zastitnike interesa crnogoraca) ustanovio Danilo l. Petrovic oko 1850-e god.

    -imali su pravo nositi oružje carigradom..

    u svakom slučaju zanimljiva tema,po nekoj verziji uzeli su sebi srodno,bratsko ime (Hrvat) jer su crnogorci bili u stoljetnim ratovima sa turcima,a obicaji,nosnja i govor bili su im najslicniji primorskim hrvatima u dalmaciji,pa su uzeli ime Hrvat,mada ne znam zasto nisu uzeli ime Srbin posto su oni vec bili dio njihovog teritorija,za razliku od granicne hrvatske s kojom su ratovali i bili u sukobu...

    no bilo bi zanimljivo čuti ćipura o ovoj temi,pošto,priznajem ,ne razumijem se najbolje o tim temama.
    4.ožujka 852 god "Dux Chroatorum iuvatus munere divino"

  20. #95
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Istina je da su Crnogorci izjasnjavali svojevremeno u Istambulu kao Hrvati.
    To je 100% istina.

    To ja vidim ovako.

    Pod uticajem pravljenja velikih nacija u 19. i pocetkom 20. vijeka Crnogorci se nijesu izjasnjavali kao Crnogorci, vec da bi se izjasnjavali kao dio neke vece nacije oni su se izjasnjavali kao Hrvati. Zasto? Zato sto i pored paklene ideologije Njegoseve i Nikoline, oni nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao nejunacki servi / sebri / ratari koje je crnogorski NAROD prezirao, a elita voljela jer je elita dobijala pare i obecanja do neba od sebara, vec su se izjasnjavali kao narod sa kojim su dijelili isti jezik - Hrvati.
    Ne zaboravimo da su Crnogorci i Hrvati tada jednako govorili zrcalo, tko, zrak, vrag, pjat, pirun, Biograd..... da bi kasnije crnogorski jezik bio ********n.
    To je to.
    Crnogorci nijesu bili Hrvati, niti su sebe tako smatrali, ali u Carigradu su se tako izjasnjavali, jer nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao Srbi.

  21. #96
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Istina je da su Crnogorci izjasnjavali svojevremeno u Istambulu kao Hrvati.
    To je 100% istina.

    To ja vidim ovako.

    Pod uticajem pravljenja velikih nacija u 19. i pocetkom 20. vijeka Crnogorci se nijesu izjasnjavali kao Crnogorci, vec da bi se izjasnjavali kao dio neke vece nacije oni su se izjasnjavali kao Hrvati. Zasto? Zato sto i pored paklene ideologije Njegoseve i Nikoline, oni nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao nejunacki servi / sebri / ratari koje je crnogorski NAROD prezirao, a elita voljela jer je elita dobijala pare i obecanja do neba od sebara, vec su se izjasnjavali kao narod sa kojim su dijelili isti jezik - Hrvati.
    Ne zaboravimo da su Crnogorci i Hrvati tada jednako govorili zrcalo, tko, zrak, vrag, pjat, pirun, Biograd..... da bi kasnije crnogorski jezik bio ********n.
    To je to.
    Crnogorci nijesu bili Hrvati, niti su sebe tako smatrali, ali u Carigradu su se tako izjasnjavali, jer nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao Srbi.
    Fino je cut ovako nekoga ko zna, a ne kaze ti da smo svi srbi i ti ga pitas zasto i on ti kaze zato ili ti kaze da je nas Tito izmislio.
    E volio bih da neko ko misli da smo svi mi srbi iznese ovako neki dokaz

  22. #97
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hrvat-baša je zvanje za predstavnika Crnogoraca u Turskoj, pretežno u Carigradu. Izjasnjavali su se kao Hrvati-Dalmatinci-Crnogorci zbog sličnosti u nošnji i jeziku. Inače, zaduženja Hrvat-baše bila su posredovanje u zapošljavanju Crnogoraca, koji su u Tursku išli na rad, rješavanje sitnijih sporova među Crnogorcima ili između njih i poslodavaca... Kasnije, kada je Turska priznala Crnu Goru, radili su na razvoju diplomatskih odnosa.
    ♩♬

  23. #98
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Podgorica, MNE
    Posts
    1,881
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Istina je da su Crnogorci izjasnjavali svojevremeno u Istambulu kao Hrvati.
    To je 100% istina.

    To ja vidim ovako.

    Pod uticajem pravljenja velikih nacija u 19. i pocetkom 20. vijeka Crnogorci se nijesu izjasnjavali kao Crnogorci, vec da bi se izjasnjavali kao dio neke vece nacije oni su se izjasnjavali kao Hrvati. Zasto? Zato sto i pored paklene ideologije Njegoseve i Nikoline, oni nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao nejunacki servi / sebri / ratari koje je crnogorski NAROD prezirao, a elita voljela jer je elita dobijala pare i obecanja do neba od sebara, vec su se izjasnjavali kao narod sa kojim su dijelili isti jezik - Hrvati.
    Ne zaboravimo da su Crnogorci i Hrvati tada jednako govorili zrcalo, tko, zrak, vrag, pjat, pirun, Biograd..... da bi kasnije crnogorski jezik bio ********n.
    To je to.
    Crnogorci nijesu bili Hrvati, niti su sebe tako smatrali, ali u Carigradu su se tako izjasnjavali, jer nijesu htrjeli da se izjasnjavaju kao Srbi.
    Druze o cemu to pricas ? Hrvatska ti postoji od 1991 kao drzava, a meni nije poznato da su se ikad crnogorci izjasnjavali kao hrvati, to mi je skroz smijesno. Hrvatski jezik je smijesan ,iskrivljavaju ga da bi se razlikovao od srpskog. Trebali smo ga svi nazvat juznoslovenski a ne ovo sto sad imamo crnogorski,srpski,hrvatski,bosanski .

  24. #99
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Podgorica, MNE
    Posts
    1,881
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nemoj pogresno da me shvatis ja sam crnogorac , ali mi je ovo skroz nepoznato ,ako imas neke istoriske cinjenice za ovo voljio bih cut. Znam dosta dobro istoriju CG ali mi je ovo skroz nepoznato .

  25. #100
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Scepan View Post
    Nemoj pogresno da me shvatis ja sam crnogorac , ali mi je ovo skroz nepoznato ,ako imas neke istoriske cinjenice za ovo voljio bih cut. Znam dosta dobro istoriju CG ali mi je ovo skroz nepoznato .
    -Vidim da ti je puno toga nepoznato,Hrvatska je jedna od najstarijih država na balkanu (uz Duklju) i cak kada je nakon smrti Kralja Petra Svačića na Petrovoj gori na Banovini protiv Ugara izgubila formalnu drzavnu formu,hrvatski Sabor koji je jedan od najduzih parlamantarnih institucija( Izabiranje Vladislava za kneza Primorske Hrvatske 821 god godine prvi je zabilježeni državni sabor Hrvata!) u Europi trajno drzao luč hrvatske državnosti,a čak je po "pacti conventa" ugraski kralj trebao imati dva krunjenja,jedno u Budimpešti a drugo (za Hrvatsku) u Biogradu kod Zadra..

    Izuzetno me ljute ovakve gluposti ("o izmišljenom hrvatskom narodu i državi"),pa u mome avataru sam ti stavio pronađeni crkveni ambon iz 10 stoljeca sa natpisom "dux hroator" a takve starine ima malo koji narod,a takvih nalaza ima na desetine sa direktnim imenom Hrvat (chroator,hroator,crovat,hroat,chroatorum...) na starim nalazima iz 10 stoljeca pa i jos starije,a vjerojatno nikada nisi čuo ni za "bascansku ploču"?

    -a sto se tice jezika,to je jedna velika glupost i nasa sramota sto je jugoslavenska utopija našega Gaja,i njihovoga Vuka rezultirala nenaradnom ijekavicom kojom u Hrvatskoj tada nije pricala ni 10% ljudi,ali unatoc tome sto su mnogi poput ante kuzmanica i drugih velikih hrvatskih intelektualaca tvrdili da je naš jezik iskonski,ikavica pobijedili su jugoromanticari..

    -po tom sporazumu srbija je trebala prihvatiti ijekavicu kao pismo,ali to se nije desilo.. tako da sada oni prisvajaju ovaj jezik "kao svoj" iako je to bio jugoslavenski projekt,a ne srpski....mozda bi se najbolje to moglo usporediti sa olimpijskim medaljama ex.yuge koje je srbija sve prisvojila da su njihove iako je ogromnu vecinu osvojili hrvatski sportasi,a u nekima citavi hrvatski veslacki timovi...

    -hrvatski jezik ima daleko dublje temelje,i naslanja se na marka marulica koji je jos daleke 1501 svoj ikavski jezik u prvom knjizevnom djelu "judita"zvao "hrvacki" daleko prije vuka karadzica i ostlih ispiraca mozga.

    -ali ovo je ipak crnogorski site,ali na te olake velikosrpske teze da Hrvatska postoji tek od 1991 morao sam reagirati (iako ni ta glupost nije formalno tocna,jer je ustav sfrj dopustao svakoj republici-drzavi odcjepljenje referendumom,ali taj podatak cetnici zanemaruju jer ovako efektnije djeluje)

    uostalom,evo ti pa gledaj...Nije greska ne znati nego ne zeliti znati...
    http://p104.ezboard.com/fistorijabal...tart=1&stop=20


    ako baš želiš,prvo Hrvatsko priznanje države uzima se 7. lipnja 879 godine kada je papa Ivan Vll poslao pismu hrvatskom knezu branimiru sa balagoslovom njega i njegove zemlje kao odgovor na branimirovo pismo u kojem trazi balgoslov naroda i zemlje Hrvata (prakticki,u kojem trazi priznanje) i u tom pismu papa kaže:

    .."Pa kako si preko spomenutoga već svećenika Ivana od naše vrhovne vlasti molio,da te za bolji spas tvoj blagoslovimo našom apostolskom riječju,to smo vrlo rado učinili.Kad smo na dan Uzašašča Gospodinova služili misu na žrtveniku sv.Petra,digosmo ruke uvis i blagoslovismo tebe i cio narod tvoj i cijelu zemlju tvoju,da mozes ovdje uvijek spasen tijelom i dusom sretno i sigurno vladati zemaljskom knezevinom,a poslije smrti,da se na nebesima veselis s Bogom i da vječno vladaš.

    A budući da smo spoznali da je ovaj isti svećenik Ivan u svemu tebi i nama uistinu vjeran,podali smo mu naše apostolsko pismo,da ga preda bugarskome kralju.Stoga te molimo,daj za ljubav svetomu Petru i nama,da s tvojim dopuštenjem obavi to poslanstvo bez otezanja,pa zato tebi za ljubav tvoju mnogo puta zahvaljujemo.
    Dano 7.dan mjeseca lipnja,12. indikacije

    -To je po svim ondašnjim uzusima bilo PRIZNANJE drzave,dakle daleke 879 god. (primjerice papa honorije lll kruni stefana prvoovencanoga tek 1217 god zemaljskom krunom).
    -dakle tih 18 god hrvatske neovisnosti neciji su sni,jer svatko tko cita i razumije povijest zna da mi Hrvati upravo cekamo 1300-u godinu prvoga priznanja!
    a to nema gotovo nijedan moderni narod u europi!! provjeri.
    Last edited by KRALJ-TOMISLAV; 19-07-08 at 08:12.
    4.ožujka 852 god "Dux Chroatorum iuvatus munere divino"

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mary Edith Durham: CRNA GORA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-10, 00:07
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 12:10
  3. Crnogorski klubovi u evropskim takmicenjima 07/08.
    By M_O_D_E in forum Ostali sportovi
    Replies: 1127
    Last Post: 14-08-07, 10:35
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. Crna Gora u državnoj zajednici: Niceg nema od mene,
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 04-02-04, 02:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •