Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 114

Thread: DUKLjA - ZETA - CRNA GORA, TRI NAZIVA ZA DRŽAVU, JEDAN NAROD!

  1. #26
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Zar nije Jovan Cvijić rekao da je 60% Šumadije naseljeno iz Crne Gore u knjizi Balkansko poluostrvo?
    A vidi Dušane to su Crnogorci iz djelova pod turskom vlašću išli u slobodnu Srbiju???? pa se ponovo vraćali pod tursku vlast u pokorenim djelovima Crne Gore ????? Ama ta zemlja koja se danas zove Srbija jeli se tako zvala dok je tako bila slobodna?
    Bijaše li u tom XIX vijeku donešene zabrana naseljavanja Crnogoraca i Cigana u Srbiju? Kobi pametan rekao da je Crnogorac? Ali su ostali poreklom iz Crne Gore.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RHCP View Post
    Veliki narod nastaju od vise malih naroda koji se ujedinjuju. A ti kazes da su srbiji i hrvati , dva najveca balkanska naroda, nastali velikom vecinom od najmanjg, tj mikro naroda crnogoraca! pffff

    NO COMENT!
    Pa možda ne najvećim ali svakako značajnim dijelom. I nijesu samo Crnogorci učestvovali u stvaranju ta dva iako najveća opet najmlađa naroda (nivo nedonoščeta)!pfff

  3. #28
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Zar nije Jovan Cvijić rekao da je 60% Šumadije naseljeno iz Crne Gore u knjizi Balkansko poluostrvo?
    Šumadija je samo jedan deo Srbije.
    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    A vidi Dušane to su Crnogorci iz djelova pod turskom vlašću išli u slobodnu Srbiju???? p
    U vreme najvećih migracija u 19 veku,ogroman deo sadašnje C.Gore je bio pod turskom vlašću,prostori okoline Nikšića i Podgorice,sadašnji crnogorski Sandžak.
    Ne veruješ valjda da su Šumadiju naseljavali samo stanovnici okoline Cetinja i Brda,na kojima je jedino postojala Kneževina C.Gora.Sasvim sigurno da su se doseljavali i iz tadašnje vrlo teritorijalno ograničene C.Gore ali i sa onog područja sadašnje C.Gore koje je bilo pod Turcima.
    U tadašnjoj Srbiji,zabeleženo je dosta plemena i bratstava poreklom sa sadašnje teritorije C.Gore,ali ne postoje nikakvi podaci i izvori da su postojali neki Crnogorci,različiti od Srba.Neki od tih doseljenika su svoj zavičaj nazivali Hercegovinom(sadašnja Zapadna C.Gora) ili Starom Srbijom(Sandžak),sebe su smatrali Srbima,no nije zabeleženo da je postojao neki crnogorski idenditet tih ljudi.C.Gora je došla na to područje kasnije 1878 i 1912.
    Da je postojao ikakav crnogorski idenditet tih doseljenika,danas bi postojali "džepovi" nacionalno opredeljenih Crnogoraca ili drugog nesrpskog nacionalnog opredeljenja po Šumadiji.
    U istočnoj Srbiji u okolini planine Miroč postoje kompaktna naselja doseljenika sa područja C.Gore,tu se nisu mnogo mešali sa drugima,ali nikakvi tragovi crnogorske nacije nisu zabeleženi.
    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    a se ponovo vraćali pod tursku vlast u pokorenim djelovima Crne Gore ????? Ama ta zemlja koja se danas zove Srbija jeli se tako zvala dok je tako bila slobodna?
    Neki doseljenici su se odavali hajdučiji i prosjačenju,i kada su bili suočeni sa kaznom oni su se vraćali u svoj zavičaj.Pod tursku vlast,ali bez sankcije za hajdučiju(za to je bila predviđena smrtna kazna tada u Srbiji)-što nije ništa čudno.
    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Bijaše li u tom XIX vijeku donešene zabrana naseljavanja Crnogoraca i Cigana u Srbiju? Kobi pametan rekao da je Crnogorac? Ali su ostali poreklom iz Crne Gore.
    Nisam čuo za bilo kakve zabrane za useljavanje Crnogoraca,jer je takva nacija tada bio nepoznata u tadašnjoj Srbiji.Za zabranu useljavanja Roma takođe nisam čuo.
    Last edited by dusanp; 21-07-07 at 21:52.

  4. #29
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Šumadija je samo jedan deo Srbije.

    U vreme najvećih migracija u 19 veku,ogroman deo sadašnje C.Gore je bio pod turskom vlašću,prostori okoline Nikšića i Podgorice,sadašnji crnogorski Sandžak.
    Ne veruješ valjda da su Šumadiju naseljavali samo stanovnici okoline Cetinja i Brda,na kojima je jedino postojala Kneževina C.Gora.Sasvim sigurno da su se doseljavali i iz tadašnje vrlo teritorijalno ograničene C.Gore ali i sa onog područja sadašnje C.Gore koje je bilo pod Turcima.
    U tadašnjoj Srbiji,zabeleženo je dosta plemena i bratstava poreklom sa sadašnje teritorije C.Gore,ali ne postoje nikakvi podaci i izvori da su postojali neki Crnogorci,različiti od Srba.Neki od tih doseljenika su svoj zavičaj nazivali Hercegovinom(sadašnja Zapadna C.Gora) ili Starom Srbijom(Sandžak),sebe su smatrali Srbima,no nije zabeleženo da je postojao neki crnogorski idenditet tih ljudi.C.Gora je došla na to područje kasnije 1878 i 1912.
    Da je postojao ikakav crnogorski idenditet tih doseljenika,danas bi postojali "džepovi" nacionalno opredeljenih Crnogoraca ili drugog nesrpskog nacionalnog opredeljenja po Šumadiji.
    U istočnoj Srbiji u okolini planine Miroč postoje kompaktna naselja doseljenika sa područja C.Gore,tu se nisu mnogo mešali sa drugima,ali nikakvi tragovi crnogorske nacije nisu zabeleženi.

    Neki doseljenici su se odavali hajdučiji i prosjačenju,i kada su bili suočeni sa kaznom oni su se vraćali u svoj zavičaj.Pod tursku vlast,ali bez sankcije za hajdučiju(za to je bila predviđena smrtna kazna tada u Srbiji)-što nije ništa čudno.

    Nisam čuo za bilo kakve zabrane za useljavanje Crnogoraca,jer je takva nacija tada bio nepoznata u tadašnjoj Srbiji.Za zabranu useljavanja Roma takođe nisam čuo.
    1.Jeste Šumadija jeste dio Srbije.
    2. Tačno veliki dio Crne Gore je bio pod turskom vlašću kao i cijela Bosna i cijela Srbija i... Ne postoji crnogorski Sandžak. Srbija dio svoje teritorije naziva Sandžak a imajući pretenzije prema sjevernom dijelu Crne Gore i taj dio naziva po nekadašnjoj administrativnoj pokrajini Turske, pretpostavljajući da na njega ima pravo kao nasljijednica Turske (taman kao Hrvatska na Boku jer je naslijednica Austrije)
    3. Crnogorci su u novu domovinu donijeli svoje običaje koje su starosjedioci prihvatili pa se na kraju nijesu ni razlikovali. Tad niko nije imao nacionalnu svijest na svoj zemaljskoj kugli pa kad su ti krajevi dopali Srbiji postali su Srbi. Da su dopali Bugarskoj bili bi Bugari...
    4. To nema veze što su ga nazivali Hercegovinom. Hercegovina je bila administrativna oblast koja je u svom sastavu sadržavala stare države Trebuniju i djelove Duklje i Hum i Zahumlje. Hercegovina je tokom cijele istorije svijeta i zemaljske kugle bila zrazmjerno nezavisna administrativno politička tvorevine 40-ak godine u XIV vijeku i nikad više. Ideja o Hecegovini je kasnije uvedena kao faktor razjedinjenja zapadnih djelova Duklje i Zete na koje je pretenzije pored Crne Gore imala i Austrougarska i Srbija. I jeste zabilježeno da su postojali neki ljudi koji su u tim krajevima smatrali sebe Crnogorcima prije nego što su ponovo došli pod vlast matice države (Crne Gore)
    5. Potpuno je moguće da su se mnogi doseljenici odavali hajdučiji jer je to u njihovoj postojbini bio osnovna privredna djelatnost i naravno da je to po turskim zakonima bilo kažnjivo.
    6 Jeste za vrijeme Obrenovića bila izdata zabrana useljavanja Crnogoraca u Srbiju jer su se bojali velikog broja useljenika u južnim krajevima koji bi bili nepouzdani u slučaju sukoba Srbije i Crne Gore za koji su postojale realne pretpostavke tokom komadanja crkotine na Bosforu.:twist:

  5. #30
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa i nijesu, to je ta asimilacija o kojoj govoriš. a što se tiče duklje, oni koji se osjećaju dukljanima insistiraju na njoj. tamo dje je bila raška, danas su tamo vjerovatno srbi većina.

    moj odgovor se odnosi na dusanp-ov post
    Last edited by andrija81210; 23-07-07 at 08:33.
    neka bude borba neprestana...

  6. #31
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    6 Jeste za vrijeme Obrenovića bila izdata zabrana useljavanja Crnogoraca u Srbiju jer su se bojali velikog broja useljenika u južnim krajevima koji bi bili nepouzdani u slučaju sukoba Srbije i Crne Gore za koji su postojale realne pretpostavke tokom komadanja crkotine na Bosforu.:twist:
    Obrenovići su imali drugačiji koncept nacije i države (svi u Srbiji su Srbi, makar bili i Jevreji, van Srbije nisu Srbi) i prijateljevali su sa Austrijom. Onda smo došli mi sa Petrovićima i Karađorđevićima, (mi - posrbljeni Albanci i ostali brđani), povezali smo se s Rusijom i ostatak znamo.

    Šalim se malo, naravno

  7. #32
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Obrenovići su imali drugačiji koncept nacije i države (svi u Srbiji su Srbi, makar bili i Jevreji, van Srbije nisu Srbi) i prijateljevali su sa Austrijom. Onda smo došli mi sa Petrovićima i Karađorđevićima, (mi - posrbljeni Albanci i ostali brđani), povezali smo se s Rusijom i ostatak znamo.

    Šalim se malo, naravno
    Bogami ima ovđe puno istine:shock:

  8. #33
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    . tamo dje je bila raška, danas su tamo vjerovatno srbi većina.
    moj odgovor se odnosi na dusanp-ov post
    Raška je postojala vekovima pre pojave Nemanjića i prisajedinjenja Duklje/Zete
    srednjovekovnoj srpskoj državi.Pre Nemanjića Raškom je vladala dinastija Vlastimirovića,koja datira od 9 veka možda čak i ranije.
    Raška,samim tim i Srbi,su prisutni na teritoriji sadašnje C.Gore još od ranog srednjeg veka.Prostori sadašnje severne i zapadne C.Gore u sklopu Raške nisu bili neka periferna područja,nego središte te države i njena kičma.

  9. #34
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Raška je postojala vekovima pre pojave Nemanjića i prisajedinjenja Duklje/Zete
    srednjovekovnoj srpskoj državi.Pre Nemanjića Raškom je vladala dinastija Vlastimirovića,koja datira od 9 veka možda čak i ranije.
    Raška,samim tim i Srbi,su prisutni na teritoriji sadašnje C.Gore još od ranog srednjeg veka.Prostori sadašnje severne i zapadne C.Gore u sklopu Raške nisu bili neka periferna područja,nego središte te države i njena kičma.
    Dušane zar tad u Raškoj nijesu živjeli Rašani. Kakva država Raška u IX vijeku???. Jedina država na Balkanu u IX vijeku je bila kraljevina Duklja, a sve ostalo nekakve vazalne pokrajine. I ti stanovnici Raške koji su sebe zvali Rašani a tako su ih i drugi zvali, nemaju Bog zna koliko zajedničkog sa današnjim Srbima.

  10. #35
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao sto jasno vidimo,
    Crnogorci imaju drzavni kontinuitet barem 1000 godina,
    slovima TISUCU, ili, HILjADU godina.
    Bar toliko.


    Naslovnica ovog sjajnog naucnog sajta, kojega,
    samo da napomenem,
    siguran sam da nije napravio ni Jevrem, ni Djilas

    Ako pogledamo karte iz 800 te, 1000 i 1200 te vidimo da se u sastavu Duklje i Zete nalaze Travunia ( šira oblast oko Trebinja) , Pagania ( šira oblast oko ušća Neretve) , Zahumlje( Južno od Neretve).
    Prvi pisani trag o dolasku slovena je kapitalno delo Vizantijskog cara Porfirogenita Administrando imeprium (X vek )
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...=administrando
    Delo je pisano kao preporuka za Porfirogenitovog sina kako vladati imperijom i kako se ophoditi prema varvarskim narodima i neprijateljima Vizantije. U delu je eksplicitno navedeno koje oblasti pomenuti narodi nastanjuju i kako su ih naselili pa za Travuniju , Kanalitu( Konavle), Paganiju, Zahumlje, dakle za više od polovine države Duklje eksplicitno kaže da su naseljene Srbima .Navodi da je Srbima car Heraklije dozvolio da nasele pomenute oblasti jer su ih prethodno opustošili Avari. Za samu Duklju navodi da je naseljena na isti način u doba Heraklija kao i Travunija,Paganija i Konavle .

    Toliko o hiljadugodišnjem kontinuitetu.Koliko god da se ide u prošlost opet nažalost izniknu neki Srbi.

  11. #36
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Ako pogledamo karte iz 800 te, 1000 i 1200 te vidimo da se u sastavu Duklje i Zete nalaze Travunia ( šira oblast oko Trebinja) , Pagania ( šira oblast oko ušća Neretve) , Zahumlje( Južno od Neretve).
    Prvi pisani trag o dolasku slovena je kapitalno delo Vizantijskog cara Porfirogenita Administrando imeprium (X vek )
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...=administrando
    Delo je pisano kao preporuka za Porfirogenitovog sina kako vladati imperijom i kako se ophoditi prema varvarskim narodima i neprijateljima Vizantije. U delu je eksplicitno navedeno koje oblasti pomenuti narodi nastanjuju i kako su ih naselili pa za Travuniju , Kanalitu( Konavle), Paganiju, Zahumlje, dakle za više od polovine države Duklje eksplicitno kaže da su naseljene Srbima .Navodi da je Srbima car Heraklije dozvolio da nasele pomenute oblasti jer su ih prethodno opustošili Avari.
    Taj isti Pofirogenit u tom istom djelu, kaze da su Srbi dobili ime po socijalnom sloju - SLUGAMA, ROBOVIMA.
    Dakle Konstantin VII Porfirogenit kaze da je rijec Srbin od latinskog SERV=SLUGA, potpuno jasno i logicno SRBIJA=SERVIA.
    Mislim, posto Porfirogenita postujes, siguran sam da ga postujes i u ovome! :blah:

    Dakle neka sami Crnogorci prosude da li su nastali od socijalnog sloja - slugu, SERVUSA, SEBARA.

    Za samu Duklju navodi da je naseljena na isti način u doba Heraklija kao i Travunija,Paganija i Konavle .


    Toliko o hiljadugodišnjem kontinuitetu.Koliko god da se ide u prošlost opet nažalost izniknu neki Srbi.


    Znas li ti sto kaze za Duklju Porfirogenit, mozes ga citirati?
    Last edited by Ćipur; 05-08-07 at 00:08.

  12. #37
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne govorim o tome kako su Srbi dobili ime, to je za mene nebitno , već o tome koje su oblasti naseljavali po dolasku na Balkan.
    Da li to osporavaš Porfirogenita?? Pa to si ti postavio na forumu.
    I nije mi namera da ikoga ubeđujem od koga je nastao. Može da veruje da je baltičkog porekla , slično kao što većina Makedonca veruje i niko ih ne može razuveriti da su potomci Aleksandra Makedonskog!!!
    Ovo je podforum istorija kao što si više puta podvukao i samo sam ukazao na istorijski dokument I reda koji ukazuje da su Srbi živeli u Duklji od samog njenog nastanka. Pošto sam i sam Srbin istoriju Duklje stoga smatram i delom svoje istorije.
    pozdrav

  13. #38
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Ne govorim o tome kako su Srbi dobili ime, to je za mene nebitno , već o tome koje su oblasti naseljavali po dolasku na Balkan.
    Da li to osporavaš Porfirogenita?? Pa to si ti postavio na forumu.
    I nije mi namera da ikoga ubeđujem od koga je nastao. Može da veruje da je baltičkog porekla , slično kao što većina Makedonca veruje i niko ih ne može razuveriti da su potomci Aleksandra Makedonskog!!!
    Ovo je podforum istorija kao što si više puta podvukao i samo sam ukazao na istorijski dokument I reda koji ukazuje da su Srbi živeli u Duklji od samog njenog nastanka. Pošto sam i sam Srbin istoriju Duklje stoga smatram i delom svoje istorije.
    pozdrav
    Pa sigurno je da su Srbi zivjeli u Duklji, nemoguce da nijedan Srbin nije zivio u Duklji.
    To bi bilo nemoguce.

    Ja te pitah da postavis Porfirogenita sto kaze u vezi Duklje, i?
    Sto je, sramis se da ga citiras sto kaze u vezi Duklje.

    Takodje, ponavljam, sami Porfirogenit kaze da su Srbi od socijalnog sloja SLUGU - latinski = SERVUSA.
    Dakle SERVI = SRBI, SERVIA = SRBIJA.

    Onaj Crnogorac koji vjeruje da je potekao od socijalnog sloja - slugu, neka mu je srecno!

    Spis DAI nije izvor I klase vec II klase, jer je strani izvor i opisuje dogadjaje nekoliko stotina godina prije nego sto je spis nastao. Spis DAI od cara Konstantina VII Porfirogenita nastao je polovinom X vijeka, a opisuje dogadjaje koji su se zbili 300 godina ranije!

    Za nas je vazniji i validniji izvor LjETOPIS POPA DUKLjANINA, jer je domaci izvor!
    Ko stvarno zeli da sazna nesto o Duklji iz tih vremena neka procita ovaj spis koji je nastao u Baru, u Duklji, p[olovinom XII vijeka.

    Dzaba ti je, ne mozes izmisliti Srbe dje ih nije bilo.

  14. #39
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne volim previše copy paste postove. Pomenuti citat sam već postovao u drugom topiku , ali ajmo ponovo

    O ZAHUMLJANIMA I ZEMLJI U KOJOJ ONI SADA STANUJU

    Zemlju Zahumlje (ZAHLOUMI) ranije su posjedovali Rimljani, ja mislim na one Rimljane koje je imperator Dioklecijan preselio iz Rima, kako je o njima rečeno u priči o Hrvatima. Zemlja Zahumlje bila je pod vladavinom imperatora Rimljana, ali kad je ono i njegovo pučanstvo bilo podjarmljeno Avarima, ono je potpuno opustilo. Oni koji sada tamo žive u Zahumlju, Srbi su iz vremena onog kneza koji je tražio zaštitu u imperatora Heraklija. Oni su nazvani Zahumljani zbog takozvanog brda Hum (HLOUMON) i zaista u jeziku Slavena »Zahlumi« znači »iza brda«, jer se na ovom području nalazi veliko brdo sa dva grada na njegovom vrhu, Bona (BONA) i Hum (HLOUM), a iza tog brda teče rijeka nazvana Bona (BONA), što znači »Dobra«. Pleme prokonzula i patricija Mihaela (Mihael), sina Buzebute (BOUSEBOUTZE), kneza Zahumlja potječe od nekrštenih koji su stanovali na rijeci Visli (BISLAS) i koji su nazvani Litzike, oni su se naselili na rijeci zvanoj Zahumna (ZAHLOMA). U zemlji Zahumljana naseljeni su gradovi Stagnon, Mokriskik, Losle, Galoumainik, Dobroskik.

    Glava trideset i četvrta
    O TERBONITIMA I KANALITIMA I ZEMLJI U KOJOJ SADA STANUJU

    Zemlja Terbonita (TERBOUNIOTON) i Kanalita (KANALITON) je jedna. Stanovnici su potomci nekrštenih Srba, iz vremena onog kneza koji je odselio iz nekrštene Srbije i zatražio zaštitu imperatora Heraklija, sve do vremena Vlastimira (BLASTIMEROS), srpskoga kneza. Taj knez Vlastimir udao je svoju kćerku za Krajinu (KRAINAN), sina Belajeva (BELAE), »župana« Terbounije. U želji da ga učini plemenitašem, svoga zeta, dao mu je naslov kneza i učinio ga neovisnim. Od njega se rodio Falimir (FALIMERES), a od njega Tutmir (THOUTHEMERIS). Knezovi Terbounije uvijek su bili pod upravom kneza Srbije. Terbounia na jeziku Slavena znači »utvrđeno mjesto«, i to iz razloga što u zemlji ima mnogo jakih bedema. Ovoj zemlji Terbouniji podređena je druga zemlja nazvana Kanale. Kanale na jeziku Slavena znači »teretna kola«, zbog toga što je zemlja ravna pa oni sve svoje poslove obavljaju upotrebljavajući kola. Na području Terbounije i Kanali nalaze se naseljena mjesta Terbounia, Ormos, Risena, Loukabetai, Zatlebe.

    Glava trideset i peta
    O DIOKLECIJANIMA I ZEMLJI U KOJOJ SADA STANUJU

    Zemlju Diokleciju (DIOKLEIAS) ranije su posjedovali Rimljani koje je imperator Dioklecijan preselio iz Rima, kako je kazano u priči o Hrvatima i bila je pod upravom imperatora Bizantinaca. Ali i ovu su zemlju Avari podjarmili i opustošili pa je ponovno napučena u vrijeme imperatora Heraklija, baš kao što su bile i Hrvatska i Srbija i zemlja Zahumlje i Terbounija i zemlja Kanali. Dioklecija je dobila svoje ime od grada u toj zemlji kojega je utemeljio imperator Dioklecijan, ali sada je to opustjeli grad, premda se i sada naziva Diokleja.
    U zemlji Diokleciji nalaze se veliki naseljeni gradovi i to Gradetai, Nougrade, Lontodokla.





    Glava trideset i šesta
    O PAGANIMA KOJE SE TAKOĐER NAZIVA ARENTANII O ZEMLJI U KOJOJ SADA STANUJU

    Zemlju u kojoj sada stanuju Pagani ranije su također posjedovali Romani koje je car Dioklecijan preselio iz Rima i naselio u Dalmaciji. Ovi isti Pagani su potomci nekrštenih Srba iz onog vremena u kojem je njihov poglavar zatražio zaštitu imperatora Heraklija. Ova je zemlja također bila podjarmljena od Avara te opustošena, a ponovno naseljena u vrijeme cara Heraklija. Nazvani su Pagani stoga što nisu prihvatili krštenje u vrijeme kad su svi Srbi primili krštenje. Naziv »pagani« na jeziku Slavena znači »nekršteni« ali na jeziku Romeja (Grka) njihova se zemlja naziva Arenta pa se i njih same naziva Arentani sa strane istih Romeja.
    U Paganiji su naseljeni gradovi Mokron, Beroullia, Ostrok i Slavinetza. Uz to oni posjeduju i ove otoke: veliki otok Kourkra ili Kiker, na kojem postoji i grad, drugi veliki otok Meleta ili Malozeatai, kojega spominje sv. Luka u Djelima Apostolskim, pod imenom Meliten, na kojemu je zmija ugrizla Svetog Pavla za prst, a koju je on bacio u vatru, drugi veliki otok Phara, drugi veliki otok Bratzes. Tu postoje i drugi otoci koji nisu pod vlašću istih Pagana: otok Hoara, otok Les, otok Lastobon.


    Dakle vidi se kako su Travunija, Paganija, Konavle( Kanalita ) ,Zahumlje (sve delovi Duklje ) naseljene Srbima. U poglavju o Diokleciji navodi se da je "napučena" na isti način kao gore navedene pokrajine, u isto doba , od strane istog cara Heraklija.
    Kojim narodom je napučena odgovori mi ti.

    Kad već spominješ Barski rodoslov kao istorijski izvor I reda što ne kažeš da je od njega sačuvan samo prepis iz 16. veka koji je nastao od strane katoličkih fratara , čija je objektivnost diskutabilna.
    U toj hronici se stoga naravno ne pominju Srbi , ali mi navedi ijedno jedino mesto gde se pominju Dukljani.


    __________________

  15. #40
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spis DAI nije izvor I klase vec II klase, jer je strani izvor i opisuje dogadjaje nekoliko stotina godina prije nego sto je spis nastao. Spis DAI od cara Konstantina VII Porfirogenita nastao je polovinom X vijeka, a opisuje dogadjaje koji su se zbili 300 godina ranije!

    Za nas je vazniji i validniji izvor LjETOPIS POPA DUKLjANINA, jer je domaci izvor!
    Ko stvarno zeli da sazna nesto o Duklji iz tih vremena neka procita ovaj spis koji je nastao u Baru, u Duklji, p[olovinom XII vijeka.

    Dzaba ti je, ne mozes izmisliti Srbe dje ih nije bilo.
    Dakle osporavaš izvor iz X veka tako što mu suprostavljaš izvor iz XII veka, i to samo njegov postojeći prepis iz XVI veka koji su načinili katolički fratari. !!!!! Zato se tu i za teritoriju Crne Gore govori da je Crvena Hrvatska !!!!!

    Čekam te da mi nađeš Dukljane u toj hronici.

  16. #41
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Takodje, ponavljam, sami Porfirogenit kaze da su Srbi od socijalnog sloja SLUGU - latinski = SERVUSA.
    Dakle SERVI = SRBI, SERVIA = SRBIJA.
    Nema nikakvih naučnih dokaza da je termin Srbija i Srbi nastao izvođenjem iz latinskog jezika.
    Kao i druga slovenska plemana,Srbi su došli u plemenskim zajednicama u kojima nije bilo ni robova ni robovlasnika.
    U vreme dolaska Slovena na Balkan,nije više robovlasničko društvo ni u Istočnom ni Zapadnom Rimskom Carstvu,a u vreme Porfirogenita već je uveliko Srednji vek i feudalizam,a ne robovlasništvo.
    Porfirogenit je bio Vizantinac i imao je razloga da Srbe i sve ostale Slovene smatra robovima,slugama i slično.To su bili varvari koji su uništavali njegovu Vizantiju,uništavali i spaljivali gradove sve do Peloponeza,opsedali Solun.
    Zato ih sa stanovišta zvanične Vizantije,Porfirogenit smatra ljudskim bićima nižeg roda,varvarima,i robovima Vizantijskog carstva.

  17. #42
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Dakle vidi se kako su Travunija, Paganija, Konavle( Kanalita ) ,Zahumlje (sve delovi Duklje ) naseljene Srbima.
    To jesu djelovi Duklje, ali Duklje iz kraja 11. i prve polovine 12. vijeka, Duklje na vrhuncu.
    Vecinom svoga postojanaja Duklja se protezala od Boke do Skadra, kao i danasnja Crna Gora!

    Zahumlje je danasnja Hercegovina, zatim tu je uski pojas Konavala, Paganija su valjda one barustine i mocvare u slivu Neretve ...
    Dakle kamenjar i uski pojas pored mora, tu je zivio deseti dio stanovnistva Duklje.
    Ogromna vecina zivjela je u zetsko-bjelopavlickoj ravnici, oko Skadra, skadarskog jezera i na primorju.
    Poslije 400 godina Turaka narod se vraca iz brda i planina dje je zivio i prije 1000 godina, dje mu je najprirodnije da zivi.

    Inace poslije nekoliko vjekova ti "Srbi" iz Paganije, Konavala, Zahumlja ... nestali su, nema ih vise ne pominje ih nijedan izvor!

    U poglavju o Diokleciji navodi se da je "napučena" na isti način kao gore navedene pokrajine, u isto doba , od strane istog cara Heraklija.
    Kojim narodom je napučena odgovori mi ti.
    E bas me zanima kojim narodm je Duklja napucena?
    Daj, odaj nam tajnu!
    Last edited by Ćipur; 06-08-07 at 20:16.

  18. #43
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To jesu djelovi Duklje, ali Duklje iz kraja 11. i prve polovine 12. vijeka, Duklje na vrhuncu
    .


    Lepo sam napisao da se pogledaju karte sa početka ovog posta iz 800 te, 1000 te i 1200 te.

    Ogromna vecina zivjela je u zetsko-bjelopavlickoj ravnici, oko Skadra, skadarskog jezera i na primorju
    Po kom popisu ???

    E bas me zanima kojim narodm je Duklja napucena?
    Daj, odaj nam tajnu!


    Odgovoriću ti kad mi citiraš gde se u Barskom rodoslovu pominju Dukljani. Tražio si citat Porfirogenita, dobio si, sad si ti na redu.

    Čekam !!!

  19. #44
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    .Po kom popisu ???
    Po logici, najobicnijoj.

    Odgovoriću ti kad mi citiraš gde se u Barskom rodoslovu pominju Dukljani.
    Dje se pominju Dukljani u Barskom Rodoslovu?
    Nidje. Pominju se Sloveni.
    A dje se pominju Srbi u Barskom rodoslovu? Nidje, naravno!

    Evo sto posljednja glava LjPD-a kaze za Rašane, to jest - Srbe.

    Quote Originally Posted by Iz LjPD, posljednja glava:
    XLVII
    Poslije toga knez Radoslav otputova caru Manojlu koji ga blagonaklono primi i dade mu cijelu zemlju da njome gospodari kako je ranije držao njegov otac. Poslije je knez Radoslav, vrativši se od cara, počeo da, zajedno sa svojom braćom, drži zemlju i njome gospodari. Potom ustaše neki zlikovci, koji su bili stari neprijatelji, i odmetnuše se od njega i dovedoše Desu, Uroševog sina, i njemu dadoše Zetu i Travuniju. a Radoslavu i njegovoj braći preosta Primorska oblast i grad Kotor do Skadra. Ali oni neprestano ne odustajahu da se bore i ratuju protiv Uroševog sina i protiv ostalih neprijatelja, sve dok zemlju koja se bila od njih odmetnula nijesu mogli ponovo zadobiti, i onu kojom vladahu junački odbraniti. I tako dalje.

    Srbi, stari neprijatelji, još naših prapredaka!!!

    Tražio si citat Porfirogenita, dobio si, sad si ti na redu.

    Čekam !!!


    Bravo, pokazao si citat Porfirogenita i sad nam ga protumači, imaš neku svetosavsku specijalnu logiku, daj da je vidimo! :lolblue:

  20. #45
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zbog obaveza i nedostupnosti interneta odgovaram sa malim zakašnjenjem.

    [QUOTE]Dje se pominju Dukljani u Barskom Rodoslovu?
    Nidje.[/QUOTE
    ]
    Tolika halabuka dukljanskih istoričara oko hronike u kojoj se ni jednom jedinom rečju ne pominju Dukljani!!!
    Pominju se Sloveni.

    To nema baš nikakav značaj. Svi smo sloveni.
    A dje se pominju Srbi u Barskom rodoslovu? Nidje, naravno.
    Naravno nidje kad su hroniku prepisivali Hrvati u 16. veku, a originala nigde nema:
    The final chapters, and also often the whole work, have therefore often been called the Bar Genealogy. This 'full' Latin version has only been preserved only in the De Regno Dalmatiae et Croatiae (Amsterdam, 1666) by the great Croatian historian Ivan Lucic (Johannes Lucius), and two seventeenth-century manuscripts, one signed by Levakovic.However, there does exist also an earlier and shorter Slavic text (the so-called Hrvatska Kronika,or Croatian Chronicle) which drew on both the Latin and earlier Slavic texts, preserved in a version written by Kaletic in 1546, and also an independent Latin translation of the Slavic text by the prominent Croatian Latinist Marulic.

    zato se u hronici navodi da je Crvena Hrvatska sve do Drača! Da li je Duklja Crvena Hrvatska? Odgovori mi da li je to što piše u hronici tačno.

    Tumačenje porfirogenita sam već dao.Ali pošto insistiraš:
    Videli smo da su delovi Duklje nastanjeni Srbima od strane cara Heraklija jer su opustošeni od strane Avara. Za Duklju kaže da je naseljena na isti način, u isto vreme, od strane istog cara Heraklija. Kojim narodom je bila naseljena? Ljutićima i Bodrićima? Jedino ako su uzeli čarter let sa Baltika. Hrvati su iza Cetine ( Administrando) , a svuda okolo Srbi. Naravno naseljena je Srbima.

    Čekam odgovor u vezi Crvene Hrvatske.Jer tačno to što piše u Hronici? Da li je Duklja Crvena Hrvatska?




  21. #46
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zašto ne odgovaraš. Jesu li tačni navodi u Ljetopisu Popa Dukljanina da se Crvena Hrvatska prostire do Drača u Albaniji, odnosno da je Duklja deo Crvene Hrvatske?

  22. #47
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Pa možda ne najvećim ali svakako značajnim dijelom. I nijesu samo Crnogorci učestvovali u stvaranju ta dva iako najveća opet najmlađa naroda (nivo nedonoščeta)!pfff
    Kako neki narod može sudjelovati u stvaranju drugog naroda-ako još ne postoji?

    Nemoguće je da su Rimljani nastali od Talijana.

    Kada se prvi puta u historiji spominje termin "Crnogorac" i "Crna Gora"?

    Ne zanimaju me nikakvi Dukljani,Zećani,Karantanci,Ljutiči...

  23. #48
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Zašto ne odgovaraš. Jesu li tačni navodi u Ljetopisu Popa Dukljanina da se Crvena Hrvatska prostire do Drača u Albaniji, odnosno da je Duklja deo Crvene Hrvatske?
    Nije bitno je li točno ili nije,bitno je samo spominjanje termina Hrvatska.

    Zašto? Zato šta u to doba nije postojalo ništa što se zove Crna Gora,niti su postojali Crnogorci.

  24. #49
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post

    Kojim narodom je bila naseljena? Ljutićima i Bodrićima? Jedino ako su uzeli čarter let sa Baltika. Hrvati su iza Cetine ( Administrando) , a svuda okolo Srbi. Naravno naseljena je Srbima.

    A kako tumačiš to da car Kosta zna sve u milimetar,a nakon punih 200 godina masu bizantskih kroničara ne razlikuje Srbe od Hrvata?
    Znaš ono- Hrvati koje zovu i Srbima,Srbi koje zovu i Hrvatima.

    Logično je za očekivati da se nakon 200 godina od cara Koste jako dobro poznaje i zna ko su jedni a ko drugi.

    Ali nije tako.

    Najbolji primjer su Neretljani-Kosta reko da su Srbi-a najstariji dokumenti i književnici na narodnom jeziku tih Neretljana spominju hrvatski jezik.

  25. #50
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    42
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kada se govri o o porfirogenetovom spisu
    kada govori o slovenima u nejegovoj državi govori samo o srbima i hrvatima i njihovom doseljavanju, neigdje ne spominje dukljanje kao posebnu slovensku grupu.

    Porfirogent tumači porjeklo imena srbi od servus , sluge, robovi, ali dalje u nastavku kaže da su srbi došlli iz Bjele Srbije Bojke, da su bili komšije Bjeloj Hrvatskoj.

    ... Srbi (Serbloi) su potomci nekrštenih Srba, zvanih također bijeli, koji žive iza Turske(Tourkias) na mjestu zvanom Boiki, gdje im je susjedna Franačka, kao i velika Hrvatska, nekrštena, također nazvana bijela, i u tom su mjestu, dakle, ovi Srbi živjeli od početka. Ali kad su dva brata naslijedili na vlasti svoga oca u Srbiji, jedan od njih je uzeo polovinu naroda te je zatražio zaštitu u Heraklije....

    Potpuno ista stvar se pominje u "Nestorovoj Hronici" koja je je kasniji nezavisni dokument nastao u Rusiji u X vijeku.

    ....Od ovih Slovena raziđoše se Sloveni po zemlji i nazvaše se imenima svojima po mjestima gdje sjedoše. Oni koji došavši sjedoše uz rijeku po imenu Morava, i nazvaše se Morava, a drugi se Česi nazvaše. A ovo su još ti isti Sloveni: Bijeli Hrvati, i Srbi, i Horutani...
    ..

    Vjerovatno su neki srbi bili u službi vizantije, pa čaka i robovi u Solunu, ali tumčenje porjeklo imena srbi u DAI je slobodno tumačenje Porfirogeneta, a drugi dokumenti kazuju da se to ime, starosjedilačko i da se pojavljuje mnogo ranije.


    Dalje kada Porfirogenet kazuje o hrvatima i srbima, on priča o istoriji doseljavanja, sukobima sa avarima, bugarima....itd, ali jasno kazujue koji je narod gdje naseljen pa tako imamo.

    [.... rečena Hrvatska i ostale slavenske zemlje ovako su raspoređene: Diokliea je susjedna dračkim (Durrahion) tvrđavama, mislim na Elissos i Elkunion i Antibarin, te se proteže sve do Dekatera (Kotor), a na strani planine, zemlja je susjedna Srbiji. Od grada Dekatera počinje područje Terbounia, te se proteže sve do Raousion, a na strani planine zemlja je susjedna Srbiji. Od Raousiona počinje kneževina Zahloumon (Zahumlje) i proteže se sve do rijeke Orontion (Neretva), a na strain morske obale susjedna je Paganima, ali na strani planine zemlja je susjedna Hrvatima na sjeveru a naprijed Srbiji......Od rijeke Zentinas počinje zemlja Hrvatska (Hrobatias) te se proteže uzduž, na strani obale sve do granica Istre (Istrias),.....
    ....
    U krštenoj Hrvatskoj nalaze se naseljeni gradovi Nona, Belegradon, Belitzin, Skordona, Hlebene, Stolpon, Tenen, Kori, Klaboka....

    Gradovi su Nin, Biograd, Velica, Skradin, Livno, Stolpon, Knin, Karin i Klavoka

    ]Znači hrvatska tek počinje od rijeke cetine.

    Dalje Car govori o narodima koji nastanjuju Zahumlje ,Konavle, Travuniju i Paganiju

    ....Zemlja Zahumlje bila je pod vladavinom imperatora Rimljana, ali kad je ono i njegovo pučanstvo bilo podjarmljeno Avarima, ono je potpuno opustilo. Oni koji sada tamo žive u Zahumlju, Srbi su iz vremena onog kneza koji je tražio zaštitu u imperatora Heraklija. Oni su nazvani Zahumljani zbog takozvanog brda Hum (HLOUMON) i zaista u jeziku Slavena »Zahlumi« znači »iza brda«...
    ....Zemlja Terbonita (TERBOUNIOTON) i Kanalita (KANALITON) je jedna. Stanovnici su potomci nekrštenih Srba, iz vremena onog kneza koji je odselio iz nekrštene Srbije i zatražio zaštitu imperatora Heraklija, sve do vremena Vlastimira (BLASTIMEROS), srpskoga kneza....
    .....Zemlju u kojoj sada stanuju Pagani ranije su također posjedovali Romani koje je car Dioklecijan preselio iz Rima i naselio u Dalmaciji. Ovi isti Pagani su potomci nekrštenih Srba iz onog vremena u kojem je njihov poglavar zatražio zaštitu imperatora Heraklija....
    ....
    Paganiji su naseljeni gradovi Mokron, Beroullia, Ostrok i Slavinetza. Uz to oni posjeduju i ove otoke: veliki otok Kourkra ili Kiker, na kojem postoji i grad, drugi veliki otok Meleta ili Malozeatai, kojega spominje sv. Luka u Djelima Apostolskim, pod imenom Meliten, na kojemu je zmija ugrizla Svetog Pavla za prst, a koju je on bacio u vatru, drugi veliki otok Phara, drugi veliki otok Bratzes. Tu postoje i drugi otoci koji nisu pod vlašću istih Pagana: otok Hoara, otok Les, otok Lastobon....

    znači , najsjevernija mjesta u dalmaciji naseljena srbima i nekrštenim srbima po caru su
    Mokro, Verulja, Ostrok i Slavinec (Gradac) i ostrva Korčula, Mljet, Brač, Hvar.

    Kada priča o duklji car kaže

    ...Zemlju Diokleciju (DIOKLEIAS) ranije su posjedovali Rimljani koje je imperator Dioklecijan preselio iz Rima, kako je kazano u priči o Hrvatima i bila je pod upravom imperatora Bizantinaca. Ali i ovu su zemlju Avari podjarmili i opustošili pa je ponovno napučena u vrijeme imperatora Heraklija, baš kao što su bile i Hrvatska i Srbija i zemlja Zahumlje i Terbounija i zemlja Kanali....


    Sada da rezimiramo carevo pisanje
    1. za vrijem cara iraklija 640-660 ovde
    se doseljavaju SRBI i HRVATI drugih slovena nema.

    2. Hrvati naseljavaju Panoniju, Iliriki,
    Sjevernu dalmaciju od Istre do rijeke cetine

    3. Srbi naseljavaju Slovensku Makedoniju, Rašku, Zahumlje,Konavle, Trebinje,
    zapdnu Bosnu i cijelu neretvansku oblast sa jadranskim otocima,
    i sve jugoistočno od grada Gradca

    4. Duklja je opustošena od strane Avara, pa je naseljavaju sloveni u doba cara Iraklija
    (kada se doseljavaju srbi i hrvati), koji sloveni car ne kaže,
    ali ako srbi naselili teritorije duboko u tertoriju sjeverno i zapadno i istočno od Duklje,
    znači potpuno okolo duklje,
    jasno je da samo sloveni SRBI mogu naseliti duklju, jer drugih slovena NEMA.



    Ovaj moj post se može i koristiti na temu koja je postavljena o tome kako srba nema zapadno od tare i drine.

    DAI je neoboriv dokaz da su srbi bili itekako zapdno od te granice još od 7 vijeka.


    Last edited by djmilen; 14-08-07 at 10:22.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mary Edith Durham: CRNA GORA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-10, 00:07
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 12:10
  3. Crnogorski klubovi u evropskim takmicenjima 07/08.
    By M_O_D_E in forum Ostali sportovi
    Replies: 1127
    Last Post: 14-08-07, 10:35
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. Crna Gora u državnoj zajednici: Niceg nema od mene,
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 04-02-04, 02:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •