Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 68

Thread: Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...

    Evo se sad slave ovi praznici i ostala cuda od strane ogromnog broja ljudi i primijetio sam da dosta ljudi nema pojma o onome sto slave. Jednostavno znaju da se to slavi odvajkada, znaju da su to radili u proslosti i sad kao po defaultu ponavljaju tu radnju iz godine u godinu. Pitah par ljudi da meni, kao nekom ko ne slavi vjerske praznike(a znam dosta o tome) da mi objasne sto je to badnji dan i bozic, o cemu se radi, neki istorijat i koji dogadjaj se slavi... i velika vecina ljudi je znala samo da je to dan kad se rodio Isus. Nikakvo znanje nemaju o tome zasto se pali badnjak, koja je svrha toga, takodje nisu ni znali za 40to-dnevni post a kamoli ga praktikovali, gdje se rodio Hrist i ostala simbolika vezana za ovakve dogadjaje.

    Zbog cega se ljudi nekad ne zapitaju zbog cega sve to rade?! Zasto nemaju potrebu da saznaju nesto vise o onome sto slave? Nego jednostavno, kao po nekom automatizmu, iz godine u godinu ponavljaju istu radnju. Jesmo li zaista toliko ispranih mozgova? Kako je ta masinerija uspjela da im isprazni mozgove da se cak ni ne osjecaju neugodno kad im se postavi pitanje zbog cega nesto rade? Valjda bi trebalo znati nesto o tome... Bezgresno zacece i ostale pricice, cak postoje dva Hristova rodjendana, kako kome odgovara, katolicima i pravoslavcima...

    Jedino sto je dobro kod ovoga je sto se odmara od posla, zbog toga mi dobro dodju ovi praznici

  2. #2
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    imas li odgovor na to zasto ateisti slave slavu?
    meni to nikad nije bilo jasno..

  3. #3
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znaš kako, ima dosta ljudi koji malo znaju o tome, eto da ne kažem neku težu riječ, ali ako prigovoriš nekome nešto, odma' imaju spreman odgovor-a mi to tako slavimo znaš od kad, moj otac je tako, moj đed je tako, i tako u nedogled...
    Zato se ja ne miješam, ne učim nikoga, ali ne volim ni kad mene uči neko ko pojma nema...

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    To su dobra pitanja, i vjerujem da postoji jedan odgovor na sve njih.
    Nije lako biti vjernik, jer ako uzmes da vjerujes u jednog Boga, recimo biblijskog, dolazis na iskusenja ako stvarno oces da vjerujes, koja je strana najispravnija. Tu su jevreji sa svojim kalendarom, hriscani, islam...
    Ali po nekoj svojoj savjesti, smatram da nije grijeh ili neka greska ako covjek slavi, naravno na dostojanstven nacin.

  5. #5
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Enjoy_The_Silence View Post
    Znaš kako, ima dosta ljudi koji malo znaju o tome, eto da ne kažem neku težu riječ, ali ako prigovoriš nekome nešto, odma' imaju spreman odgovor-a mi to tako slavimo znaš od kad, moj otac je tako, moj đed je tako, i tako u nedogled...
    Zato se ja ne miješam, ne učim nikoga, ali ne volim ni kad mene uči neko ko pojma nema...
    To je preslab odgovor na pitanje zbog cega se neka svetkovina slavi. Izgleda da je tradicija neprikosnovena u Crnoj Gori. Nazalost. Moji svi u kucu slave bozic i ostale vjerske praznike, i ja sam to nekad sa njima radio dok sam bio klinac, ali u nekom trenu u odrastanju sam postavio sebi pitanje: zbog cega ovo radimo? Koja je svrha, o cemu se tu zapravo radi? Kad sam skontao cijelu pricu i stavio je u kontekst svojih shvatanja i stavova koja su se pocela formirati u tom nekom periodu, prestao sam sa tim 'slavljenjem'.

    Nije cilj price osudjivati ljude koji slave nesto, nego zbog cega to rade. Svako ponasanje i radnja iziskuju razlog a samim tim bi trebalo da postoji neko znanje o onome u sto vjerujemo i zbog cega cinimo to sto cinimo. A kad vidim da ljudi ne znaju zbog cega nesto rade... zao mi ih je. I tako ce cio zivot provesti.

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    imas li odgovor na to zasto ateisti slave slavu?
    meni to nikad nije bilo jasno..
    Selektivnost. To nisu ateisti.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Nije cilj price osudjivati ljude koji slave nesto, nego zbog cega to rade. Svako ponasanje i radnja iziskuju razlog a samim tim bi trebalo da postoji neko znanje o onome u sto vjerujemo i zbog cega cinimo to sto cinimo. A kad vidim da ljudi ne znaju zbog cega nesto rade... zao mi ih je. I tako ce cio zivot provesti.
    Pa makar tebi kao ateisti bi to trebalo da bude jasno. Zivot je nastao slucajno, covjek treba da ima slobodu da izabere kako ce da zivi i da da svoju svrhu zivotu, tako da i to slavljenje 'bez znjanja' zapravo i jeste jedan od nacina davanje svrhe

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Pa makar tebi kao ateisti bi to trebalo da bude jasno. Zivot je nastao slucajno, covjek treba da ima slobodu da izabere kako ce da zivi i da da svoju svrhu zivotu, tako da i to slavljenje 'bez znjanja' zapravo i jeste jedan od nacina davanje svrhe
    Hahah, previse si ovo banalizovao a i dalje ne vidim kako bi to slavljenje bez znanja dalo neku svrhu

  9. #9
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Blok
    Posts
    2,760
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    To je preslab odgovor na pitanje zbog cega se neka svetkovina slavi. Izgleda da je tradicija neprikosnovena u Crnoj Gori. Nazalost. Moji svi u kucu slave bozic i ostale vjerske praznike, i ja sam to nekad sa njima radio dok sam bio klinac, ali u nekom trenu u odrastanju sam postavio sebi pitanje: zbog cega ovo radimo? Koja je svrha, o cemu se tu zapravo radi? Kad sam skontao cijelu pricu i stavio je u kontekst svojih shvatanja i stavova koja su se pocela formirati u tom nekom periodu, prestao sam sa tim 'slavljenjem'.

    Nije cilj price osudjivati ljude koji slave nesto, nego zbog cega to rade. Svako ponasanje i radnja iziskuju razlog a samim tim bi trebalo da postoji neko znanje o onome u sto vjerujemo i zbog cega cinimo to sto cinimo. A kad vidim da ljudi ne znaju zbog cega nesto rade... zao mi ih je. I tako ce cio zivot provesti.
    Znam da je slab ali na takav se najčešće nailazi...Tradicija na prvom mjestu, pa onda sve ostalo...
    A svako ima neke svoje i samo sebi poznate razloge, to je nešto nedokučivo...Ja bi volio da svi znaju zbog čega rade to što rade...

  10. #10
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    imas li odgovor na to zasto ateisti slave slavu?
    meni to nikad nije bilo jasno..
    to sam se i ja uvijek pitala. vidjeh na facebook-u prijateljima
    religious views: atheist
    status: danas mi je slava

    i onda pitam o chemu se radi, a onda mi kazu da je to obicaj, bla bla...ufff!

    ja sam ateista u pravom smislu te rijeci, ne slavim nista, ne primam cestitke, ne praznujem na bilo koji nacin. i bilo bi me zaista smijesno cuti da pricam o "obicajima" kad svi koji me znaju znaju koliki sam borac za osvjescivanje ljudi i koliko podsticem na odbacivanje religije, jer je ona toliko unazadila covjecanstvo.

    sto je mozda najtuznije od svega, ja od mnogih ljudi koji se deklarisu kao vjernici znam mnogo vise iz oblasti koju bi, logicno, je l', oni trebalo bolje da poznaju. njima je na vecinu pitanja odgovor "takav je obicaj" i nista vise. mada, i ne cudi me. vjernici su i onako oni koji na sva pitanja imaju univerzalan odgovor.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije nedokučivo,ne pričamo o Božanskom planu,već o obrascima kulture i prenošenju istih.
    Vjerski rituali su više rituali jedne kulture (recimo,nekog podneblja),nego jedne vjere.
    I kao takvi se prenose sa koljena na koljeno,i kao takve ljudi ne žele da ih napuste,jer ih veže za njihovu kulturu,odnosno prošlost,odnosno pretke.
    Što je pomalo i normalno. Tako na lak način zadržavaju pojam o tome odakle dolaze.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  12. #12
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Hahah, previse si ovo banalizovao a i dalje ne vidim kako bi to slavljenje bez znanja dalo neku svrhu
    Ljudi koji slave, dovoljno znaju da je to nesto sto je 'pozitivno'. Ljudi se vesele prazniku iz svakojakih potreba, neko voli da bere badnjake po sumi, neko voli da se najede ribe, neko voli da se napije od vina, neko voli da odmara...i to su sve strasti.
    Ljudi vole to. Drugo je sto ih bas i ne zanima dublja prica oko svega toga jer u njoj zapravo nema strasti.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dodirnuo si mnogo stvari za koje bi se moglo reci kao za onaj vic kad pitali Muja da li je citao Na drini cuprija, a on odgovorio " chu chitao hodao bolan, hodao". Pomodarstva ima u svemu pa su i slavlja postala dio toga i zaista je ponekad smijesno kako ljudi malo znaju o obicajima koje upraznjavaju, a jos smjesnije kako to pravdaju da se nije smjelo slaviti pa cuda nevidjena. Da se ne bih ponavljao sa neke druge teme za mene je to izuzetno lijep obicaj i ja ga dozivljam kao dio tradicije jer nijesam nikakav vjernik mada kad vidju kakvi su oni koji tvrde da su vjernici slobodno bi se mogao pretvarati da me ne poznadu.
    Taj dan ne vezem po automatizmu ili sto svi okolo to rade vec je to neko sjecanje porodicne tradicije, podsjecanje na djeda i na obicaj koji nema nikakve veze sa sadasnjim nacinom slavljenja... Nepoznavanje religije i njenog razvoja vodi za sobom i neznanje iz mnogih oblasti i najmanji je problem sto se ne zna obredni dio praznika i mislim da se ne radi o ispiranju mozga vec o elementarnom neznanju.
    Za par dana ce vjerovatno kod nas poceti prica kako treba uvesti vjeronauku u skole jer cak i Rusija uvela i onda ce poceti zustra rasprava strasnih vjernika i ostrasćenih ateista. Niko nece provjeriti da li je uvela i da li je to vjeronauka i ucenje molitve i "gospodi pomiluj" ili istorija religija i etike.
    Veceras su mnogi kao i ja dobijali toliko bljutavih i ogavnih sms poruka kojim se kao cestita badnje vece, da je to vise sramota nego njihovo vrlo vrlo glasno izrazavanje religioznih osjecanja, ali valjda kakvi vjernici takve i cestitke.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne slavim slavu. Ne slavim novu godinu. Ne slavim badnji dan.

    Ispostujem sve, ali mi je osjecaj isti kao i obicnim danima.

    Slavim Bozic i slavim rodjendane uske familije. Slavim godisnjice sa djevojkom.


    I mene pojedini smatraju za nenormalnog covjeka. Nije mi jasno casti mi.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  15. #15
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CaseLogic View Post
    Ne slavim slavu. Ne slavim novu godinu. Ne slavim badnji dan.

    Ispostujem sve, ali mi je osjecaj isti kao i obicnim danima.

    Slavim Bozic i slavim rodjendane uske familije. Slavim godisnjice sa djevojkom.


    I mene pojedini smatraju za nenormalnog covjeka. Nije mi jasno casti mi.
    Htio si reci...?

  16. #16
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba li ti prevod za ovoliko prostu ZADNJU recenicu u mom postu?

    Pricamo li o ljudima koji sve slave, a ni sami ne znaju zasto?
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Selektivnost. To nisu ateisti.
    Nijesu ni vjernici. Ili jesu i jedno i drugo.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji samo jedna rijec za to - MODA ... nista drugo .

    Gledao sam danas na TV Vijestima nekog popa koji govori o Bozicnim obicajima ... ni on sam nije imao pojma o cemu prica , kamo li da nekome nesto objasni ... ali...danas je to IN ... i to je to.

    Bitno je samo ciji je badnjak veci i da stoji na autu po nedjelju dana,do SRPSKE Nove Godine

  19. #19
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Nijesu ni vjernici. Ili jesu i jedno i drugo.
    Najgora vrsta. Neki mjesanci. Da drze jednu stranu, bilo koju od ove dvije dobro bi bilo, ovako ni sami ne znaju sto su i ko su.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post

    Bitno je samo ciji je badnjak veci i da stoji na autu po nedjelju dana,do SRPSKE Nove Godine
    Ahahahahahahha istina ziva!

    To je mojima komsijama glavna preokupacija...Jedan ima badnjak koje je veci od trospratne kuce. Mogu slikat, nije problem. To je nerealno. Nije mi jasni kako ga je dovuka, niti okle tolki badnjak..Krosnja mala, a stablo tanko. Sampion!
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Najgora vrsta. Neki mjesanci. Da drze jednu stranu, bilo koju od ove dvije dobro bi bilo, ovako ni sami ne znaju sto su i ko su.
    A dobro je i ovako. Dosadno je kad su samo ateisti i vjernici. Više mišljenja - bliže istini, je l' de?

  22. #22
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking Hortikultura

    ♦ Na Badnji dan valja posaditi neku biljku, jer se vjeruje da će se sigurno primiti.

    Ne mogah od kise da odem do Kalije, htjela sam drvo banane da posadim.

  23. #23
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    A dobro je i ovako. Dosadno je kad su samo ateisti i vjernici. Više mišljenja - bliže istini, je l' de?
    E sto znam, valjda
    Najveca je istina kad ljudi znaju razloge svojeg bivstvovanja, makar pojedinacnih radnji, kroz njih ce vremenom spoznati vise razloge. A kad nije tako, samo lutaju kroz zivot kao muve bez glave.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    ja iskreno vidim tu motiv da se narod popjani i da je to neki trend u drustvu.. sto tattoo kaze, moda..

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    imas li odgovor na to zasto ateisti slave slavu?
    meni to nikad nije bilo jasno..
    evo ja ću ti dati odgovor...doduše, nije slava u pitanju, ali ja kao ateista slavim Božić, katolički, zato što je to idealna prilika da pozovem SVE meni drage ljude da dodju kod mene na ručak!
    Svi slave slavu, pravoslavni Božić (i ja sam po rodu pravoslavka), i uvijek moju porodicu i mene lijepo ugoste pa ja imam potrebu da im to uzvratim na ovaj način!
    Nemamo apsolutno nikakvih slavskih i crkvenih obilježja, nikakvih običaja, imamo samo dobru volju da se lijepo družimo i poičastimo tog dana
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski obicaji
    By George_Clooney in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 42
    Last Post: 23-11-17, 00:29
  2. Crnogorski obicaji
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 13
    Last Post: 19-11-12, 21:37
  3. Vjerski obicaji
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 26
    Last Post: 15-05-07, 12:27
  4. svi cetinjski obicaji :D
    By milicaaaaaaa in forum Centralni
    Replies: 40
    Last Post: 13-10-05, 01:05
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •