Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: ECTS sistem?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    The Village...
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ECTS sistem?

    E ako nekom nije muka da mi to objasni posto sam definitivno neupucen. Kakav je to ECTS sistem (European Credit Transfe System) na VRS?

    I kakve su to promjene uradili nasuprot starog (2-godisnjeg) sistema ?

    Bih ja danas u St. sluzbu al' teti bi muka da mi malo podrobnije objasni a u medjuvremenu joj isteklo radno vrijeme, lol ...

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    201
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MoonWalker
    E ako nekom nije muka da mi to objasni posto sam definitivno neupucen. Kakav je to ECTS sistem (European Credit Transfe System) na VRS?

    I kakve su to promjene uradili nasuprot starog (2-godisnjeg) sistema ?

    Bih ja danas u St. sluzbu al' teti bi muka da mi malo podrobnije objasni a u medjuvremenu joj isteklo radno vrijeme, lol ...

    bezobrazna neka teta :P

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Bice ti sve objasnjeno prvog dana studiranja. Ukratko svaki predmet ima odredjeni broj kredita. Potrebno je 2/3 od ukupnog broja kredita svih predmeta zajedno da bi upisao sljedecu godinu.

    Kakve ovo veze ima sa programiranem? :-?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Neka herki, ima veze sa programiranjem. Inace, Moonwalker, ni oni ne znaju sta je i kako je, otkad je stupio na snagu taj sistem... Danas ona ista teta veli meni "ja ti nista ne znam, sve ti ovo na pamet pricam, idi kod Ivanovica pa ga pitaj". A inace bi Ivanovic (prodekan za nastavu na etf-u) trebao da prima studente ponedjeljkom i cetvrtkom od 10-12. Ja sam dolazio oko 11:30 i nije ga bilo...
    A tamo vruceeeeee, pakao...
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    The Village...
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da i ja imam utisak da ni oni ne znaju o cemu se uopste tu radi ...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ufff kako ste tvrdoglavi. Juce sam isto objasnjava drugovima na ekonomiju. Semestra ima 30 kredita. Svaki ispit ima odredjeni broj kredita, neki vise, neki manje, u zavisnosti od "tezine" predmeta. Imate 2 semestra po 30 kredita sto je = 60 kredita. Treba da ispolazete ispita (ili sakupite kredita kako god) koji ce kad se krediti saberu imati najmanje 40 u zbir. To govori da vam je potrebno 2/3 kredita da sakupite da bi imali uslov da upisete iducu godinu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Ljdui, Hercules vam je sve objasnio. I nema nikakve veze sa programiranjem.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    The Village...
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala herki

  9. #9
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Ufff kako ste tvrdoglavi. Juce sam isto objasnjava drugovima na ekonomiju. Semestra ima 30 kredita. Svaki ispit ima odredjeni broj kredita, neki vise, neki manje, u zavisnosti od "tezine" predmeta. Imate 2 semestra po 30 kredita sto je = 60 kredita. Treba da ispolazete ispita (ili sakupite kredita kako god) koji ce kad se krediti saberu imati najmanje 40 u zbir. To govori da vam je potrebno 2/3 kredita da sakupite da bi imali uslov da upisete iducu godinu.
    Ada znam to, izgorelo! A jesi li znao da, kad upisujes sledecu godinu, moras da platis 8.33 EUR po jednom exts kreditu koji ti fali. Znaci, ako ikad zavrsis tu drugu godinu i ako budes imao npr 40/60 (minimum za upis trece), moraces da platis 20*8.33 (~166) EUR. A inace, ovi nista ne znaju, znas li kakva je frka bila proslog decembra kad nijesu znali sta ce i kako ce, pa su nam dali neke dodatne rokove itd (cime su prekrsili zakon). A ja sad treba da upisem VRS posto sam proslu godinu izgubio na elektronici, i kad dodjem da pitam ove u studentskoj sta cu i kako cu, zena mi kaze "nista ti ja ne znam, sve ti ovo napamet pricam" ! E pa da je ne spucas... A ta ista zena mi je u junu rekla, kad sam je isto pitao, "Ma polako, ne moras zuriti, napises molbu da ti se priznaju svi ispiti koje si polozio, i uplatis 500 eura, i to je to, u septembru tamo". E da, kad sam dolazio prije neki dan, rekla mi je da sve to moram da zavrsim do petka!
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Shmelle garema
    Ja studiram po nekom hibridnom metodu proslog i novog sistema, ali znam kako je kd nas na fax za mladje kategorije. Nema toga da se placaju krediti po 8 eura. Nego ako prenosi 2 ispita onda se "odrices" 2 ispita iz sadasnje godine, a semestar placas ako nisi na budzet cijelih 250 eura.Ima jos nekih varijanti ako prenosis jedan ispit iz prvog semestra onda se ne moras "odricat" ispita i jos ponesto.
    Zakon jeste prekrsen, u mojoj generaciju prvi put. Ali i sma znas da je lako oboriti ECTS sistem. Jer taj sistem predvidja grupe od po 30 do 35 studenata kao po zapadu. A kod nas je 400 na prvu godinu pa i sam znas da se vec tu krsi zakon a ne davanjem rokova i slicno. Mogu oni dosljedno da ga sprovedu, ali zapitaj se koliko maturanata bi ostalo bez indexa.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Mislis da ce ih ostati toliko na 4. godini ?
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Prolaznost u mojoj generaciji je bila 80%. Racunaj svbaku godinu po 80% pa ce opet bit mnogo ljudi.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #13
    Join Date
    May 2005
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lijepo li je bilo kad sam ja pocinjao. 20% upise drugu i banja

  14. #14
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Pazite sad ovo - Jutros sam poranio i otisao direktno u sekretarijat (etf) fakulteta, dje sam dobio dosta fine i opsirne informacije. Onda mi je ta gospodja iz sekretarijata rekla da svratim i do prorektora za nastavu Univerziteta Crne Gore, koji je sprat ispod nje. I covjek mi isprica potpuno razlicitu verziju od onoga sto mi je rekla gospodja iz sekretarijata. :hammer:
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shmelle
    Pazite sad ovo - Jutros sam poranio i otisao direktno u sekretarijat (etf) fakulteta, dje sam dobio dosta fine i opsirne informacije. Onda mi je ta gospodja iz sekretarijata rekla da svratim i do prorektora za nastavu Univerziteta Crne Gore, koji je sprat ispod nje. I covjek mi isprica potpuno razlicitu verziju od onoga sto mi je rekla gospodja iz sekretarijata. :hammer:
    garema
    Sto vise pitas manje ces znat.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kod nas moras da polozis 100% od ispita da bi moga proceed to the next level... sto se zalite???
    Jednostavno, zaboravite to, sve je isto samo oni oce vise para da sklapaju od donatora govoreci kako ima bolonjska konferencija kod nas :P:P
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    E moj Srdja. Pa ipak ti kada zavrsis taj fakultet imaces posao, uostalom i sam si rekao u svakom trenutnku naces milion ljudi koji znaju programiranje vise od TEBE.

    Uostalom, ti svoj koledz placas, zato i da neces da polozis 100% ispita, ti moras.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ko to kaze da ce imat posao?
    Evo na sva zvona objavise da je prolaznost veca sa ECTS sistemom
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    14
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A moraju tako objaviti kad su toliko para uzeli od studenata. Radi se ipak o x00000 eurica. Jos poslije toliko troska da kazu da je prolaznost losa ... ;-) Teskooooo . . .
    Zabuna oko ECTS-a je u tome sto su napravili losu raspodjelu kredita po semestrima i ... kad se vec grijesi onda je bolje da studenti placaju (po 8,33 eurica) :mad:
    Tacno je da student koji upise narednu godinu (skupio je 40 i vise ECTS kredita) ne treba da placa nista vec samo ne moze slusati predavanja, kako jedan forumas rece, za jedan ili dva ispita (naravno u visini neosvojenih ECTS kredita), jer ce morati ponovo da slusa nepolozene predmete a ne smije da predje kvotu od 30 ECTS kredita po semestru.
    Tacno je i da ne postoji zvanicna odluka ili pravilnik oko ovih naplata, ali to niko nece da prizna . . . jer ipak su pare u pitanju.
    Zato svi pricaju razlicite price, jednu sekretar, drugu prorektor, trecu prodekan i tako ... a nema ni odluka ni pravilnika
    Bitno je da se zbune studenti i da prodje vrijeme. Onda se studenti unervoze i plate sve sto im traze samo da bi se vratili svojim obavezama. :hammer:

  20. #20
    Join Date
    May 2005
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prolaznost se drasticno povecala od kada su uvedeni kolokvijumi. Znaci nije do ECTS sistema, nego do kolokvijuma. Cak mislim da je teze sad ovima koji su po ECTS sistemu nego ovim tkz. hibridnim generacijama, jer su te generacije imale i kolokvijume, a imale su i septembarski rok, dok ova nova generacija nema toga septembarskog roka. Prva generacija koja je radila ispite po kolokvijumima imala je prolaznost oko 67% na prvoj godini, dok je ranije to obicno bilo oko 20-25%. U svakom slucaju, s obzirom da je po starom sistemu prosjek studiranja na ETF-u bio 8-9 godina ovo se moralo napravit. Necu mnogo zalaziti u to sta je bio problem tako dugog studiranja, ali ako se zna da je taj problem jedino bio u Crnoj Gori (valjda), i da nismo glup narod pretpostavlja se do cega je bilo.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Pa sad nije da je ECTS-ovcima teze. Jer iapk imali su mnogo nize kriterijume, evo kod nas iz matematike je bilo 16-17 desetki, a toliko ih nije dao od kad je poceo da radi.
    Znaci nizi kriterijum, imali ste kolokvijume, pa poslije toga popravne kolokvijume, rok i popravni rok. I sto bi ste vi sad?
    A sto se tice kredita znala su se pravila fino, sad sto ih niste prostudirali malo to je drugi problem.
    Krlja o kakvoj losoj rapodjeli kredita po semestrima govoris? Svaki semestar ima po 30 kredita.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Ma onaj stari sistem je bolji
    She is only here to annoy herself!

  23. #23
    Join Date
    May 2005
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam samo da u generaciji koja je sad na 4. godini ima oko desetoro preko 9 prosjek, a sumnjam da ce bit toliko studenata sa dobrim prosjekom od ovih sto su sad na drugoj godini.

  24. #24
    Join Date
    May 2005
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  25. #25
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Prolaznost se povecala odkako traze studentima 500 eura za obnovu godine na ETF-u. Lagan nacin da skrate prosjek studiranja.
    A inace za prolaznost najvise pomaze Gaus i njegova raspodjela. Svudje li se taj covjek uvalio (matematika, fizika pa evo i racunarsvo)
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. paradoks ili ne
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-06, 03:19
  2. Pada sistem ili pucaju igrice...
    By SFU in forum Hardware
    Replies: 19
    Last Post: 24-06-05, 13:17
  3. Promjena Ustava - Prelazak na Presjednicki sistem
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 30-04-05, 03:19
  4. novi sistem studiranja...yes or no?
    By ines in forum Sve i svašta
    Replies: 65
    Last Post: 21-08-04, 13:16
  5. Replies: 0
    Last Post: 28-05-04, 12:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •