View Poll Results: Štedite li?

Voters
64. You may not vote on this poll
  • A okle, jadan..? Jedva se pokrivam ‘vako.

    43 67.19%
  • Ima se, može se.

    21 32.81%
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 108

Thread: Kako živimo?

  1. #76
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    super. generalno kukamo kako se nema para, najnovija auta osvanu čim se pojave na tržištu, delta ubija kako radi i tako...

    a okle?
    jes to je 2% stanovnistva a kad malo zagrebes ispod povrsine ...

  2. #77
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,980
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    i nikad neću stvoriti porodicu, a onda kukati kako nemam.
    O, vidji, pazi, nijesi to jos nasla momka koji ce ti zavrcet glavu i popit pamet, no kad ga nadjes takvoga neces mislit, no cete se kotit i punu kucu imat, pa cete poslije mislit sto i kako. Vidji, pazi, sto ti ja zla zelim, ali poslusaj me

  3. #78
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Okej, ajmo malo preskočiti površnu filozofiju i proniknuti u srž štednje. Prema anketi zasad imamo 15 štediša, što je sjajno. No, bilo bi korisno kad bi isti s nama ostalima koji ne štedimo ili to pokušavamo, podijelili svoje plodonosno iskustvo, i predočili održiv dugoročni plan štednje. Takođe, bilo bi poželjno i da navedu približan isnos svojih primanja, kako bi program koliko-toliko bio relevantan. Dakako, na osnovu razvijene formule očekuje se analiza i plan štednje za primanja od 300 eura, što je nezvanični prosjek i odraz stvarnog stanja..
    The more things change, the more they stay the same.

  4. #79
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,980
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Okej, ajmo malo preskočiti površnu filozofiju i proniknuti u srž štednje. Prema anketi zasad imamo 15 štediša, što je sjajno. No, bilo bi korisno kad bi isti s nama ostalima koji ne štedimo ili to pokušavamo, podijelili svoje plodonosno iskustvo, i predočili održiv dugoročni plan štednje. Takođe, bilo bi poželjno i da navedu približan isnos svojih primanja, kako bi program koliko-toliko bio relevantan. Dakako, na osnovu razvijene formule očekuje se analiza i plan štednje za primanja od 300 eura, što je nezvanični prosjek i odraz stvarnog stanja..
    Pazi, postoje ljudi koji drze familije i primaju 300 eura, i tu bas nema mjesta stednji. A postoje i ljudi koji zive s roditeljima i primaju otprilike slicnu platu, i tu vec ima sanse da se ustedi. Mislim da je na forum najbrojnija ova druga grupa. Ono o cemu se radi je da se te 300 eura potrose na kafenisanje kroz grad, cigare, nocni provod i sl. i na kraju cak i fali. Steta je da se ne ustedi nista, mada, opet kazem, zabrinjavajuce je da ljudi ne znaju za sto da ustede tj. nemaju afiniteta prema nekim stvarima koje bi bile vrijedne stednje. No ne treba krivit samo pojedince, vec i drustvo koje utice na sve nas i igra jedan od bitnih faktora u oblikovanju licnosti jedne osobe.

  5. #80
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Okej, ajmo malo preskočiti površnu filozofiju i proniknuti u srž štednje. Prema anketi zasad imamo 15 štediša, što je sjajno. No, bilo bi korisno kad bi isti s nama ostalima koji ne štedimo ili to pokušavamo, podijelili svoje plodonosno iskustvo, i predočili održiv dugoročni plan štednje. Takođe, bilo bi poželjno i da navedu približan isnos svojih primanja, kako bi program koliko-toliko bio relevantan. Dakako, na osnovu razvijene formule očekuje se analiza i plan štednje za primanja od 300 eura, što je nezvanični prosjek i odraz stvarnog stanja..
    eo komercijana banka! stenja 0,50. Uz kamatu godisnje do 300 eurah!!!
    prr...

  6. #81
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Pazi, postoje ljudi koji drze familije i primaju 300 eura, i tu bas nema mjesta stednji. A postoje i ljudi koji zive s roditeljima i primaju otprilike slicnu platu, i tu vec ima sanse da se ustedi. Mislim da je na forum najbrojnija ova druga grupa. Ono o cemu se radi je da se te 300 eura potrose na kafenisanje kroz grad, cigare, nocni provod i sl. i na kraju cak i fali. Steta je da se ne ustedi nista, mada, opet kazem, zabrinjavajuce je da ljudi ne znaju za sto da ustede tj. nemaju afiniteta prema nekim stvarima koje bi bile vrijedne stednje. No ne treba krivit samo pojedince, vec i drustvo koje utice na sve nas i igra jedan od bitnih faktora u oblikovanju licnosti jedne osobe.
    Mogu razumjet da mlada osoba sa primanjima od 800+ eura ustedi nesto u Pg , ali sa 300e stvarno teoretske sanse nema ukoliko mislis ikako da zivis...Meni npr tih 300e odma odu na troskove...gorivo 100e, teretana 45e, telefon 50-100e...nepusac sam i nisam kockar, ali volim da zivim i da izlazim, setam i sl...I jos svaki mjesec imam neke vanredne troskove, pored fiksnih...jedina sansa da od 300e nesto ustedim je da blejim na internet cijeli dan, da sjedim u 4 zida, da se hranim kao kolibri i da nidje ne mrdam...A sto ce mi onda takav zivot, bolje odma sebi da presudim, da ne trosim drugima O2 ...

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,992
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Može se uštedjeti samo ako se oće. Malo se ide pješke, malo se jede kući, naruči se tura manje i popuši pola kutije manje..

    Ja imam neki svoj sistem od 2e dnevno... Toliko se odričem da ne pojedem dva puta u grad nego jednom ili da odem pješke neđe batalio aam i koka kolau (pio sam oko litar i po dnevno).

    Za 6 godina fino to dođe, nego ne znam đe ću sa sitninom...

    Poslato sa pisaće mašine Galaxy Note
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,992
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by changes View Post
    hahahahaha Tough Life Bugi nema sto
    Dobro sada nisam rekao kolika su primanja, ali ljudima dajem volje da probaju

    Poslato sa pisaće mašine Galaxy Note
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #84
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Neko spomenu Lomija i telefone… Puštite to, nego kolko je familija što imaju po troje-četvoro kola…
    Evo gledam parking iza zgrade, ne živim u neko luksuzno naselje, sve kola stara 4/5god max, prosječna vrijednost 7/8ooo…
    Ja im kvarim prosjek sa raspalim karavanom starim deceniju ipo…

    Bio sam prije neđe u NK, i to radnim danom, nijesam mogao da nađem slobodan sto u 5 lokala, sve je bilo fulll…
    Slična situacija je manje više u sve gradove, ali to u NK nijesam moga povjerovat, mislio sam da ima neki događaj, pa se narod okupio, kad mi vele da je tako svaki dan...

    300 eura teško da je neka prosječna zarada za većinu…
    Pogledajte kolko samo ljudi radi u državnu upravu…
    Sa fakultetom nema plate ispod 500-600 eura…
    Ali nije da su to neke pare sa kojima može dobro da se živi, čak mislim da ti što pošteno zarađuju tu koru leba žive najteže…

    Evo ja primam malo više od tog zvaničnog prosjeka, nešto zaradim i privatno, i opet jedva da normalno živim…
    90 % mojih prijatelja i ljudi koje poznajem voze bolja kola od mene, nose firmiranu garderobu (meni su najskuplje farmerice placene 45eura, evo treća godina kako ih nosim), svaku noć kad izađu ostave u grad po jedno 30e (ja pijem pivo, i to Nikšićko), putuju sa đevojkama u inostranstvo (je je izvedem u Carine, i to 1-2 puta mjesečno)…
    Da spomenem da ili ne rade niđe, ili rade za neku mizernu ili prosječnu platu, nijesu bogati nasljednici…
    Nije da im zavidim, daleko bilo, vazda imali, ali stvarno ne znam okle…???

    Tako da, gledajući upravo većinu- Ima se, može se… Ovako ili onako-snalaze se…

    I da, štedim, imam račun u banku, za 4 godine otkako radim uspio sam da uštedim 2000e… Sramota me kad dođem nakon po godine i dodam na račun 300 eura…

  10. #85
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali stvarno ne znam okle…???
    Kriminal ili djedovina.. ja ne znam sta drugo.

    Evo kakva se kola voze.... Djeca se masovno prave... Ko ce to sve nahranit, skolovat, zaposlit, a opet se i redovno izlazi, pije, pusi, kupuje... te internet, te telefoni, gorivo, stanovi, putovanja... Pretvorismo se u srecnu drzavu, stabilnog standara, a da to nismo primjetili! Aj lajv montneghrio
    prr...

  11. #86
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od kada sam pocela da radim prestala sam da idem na kafe po gradu...

  12. #87
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    482
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nino_pg View Post
    telefon 50-100e...
    Što će ti ovo u životu, osim ako poslovno ne potrošiš toliko? Ali onda bi imao minimum neku firmu, pa bi to bila mizerija...
    Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji po cio dan prdoklače na telefon. Ali kako to sa uživanjem rade, nemoguće.

  13. #88
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Karamazov
    Bravo za post.

    Rijetko mos nac podgoricanina u nekim mladim godinama da ne bi sve na svijet da za kakvu E klasu. Da se, boze moj, vidi i prica po gradu. A to sto bi ga punio jednom u 4 mjeseca, to je druga prica.

    (polu-off: Prije neki dan zaplijenise u Ameriku momku Aventador jer nije ima da plati kaznu od 400e. Smijesno..)

    A kafa je nekako obaveza nasem narodu. Ka vodu pit. Iskren da budem i ja sam isti takav. Ali, ja niti sam zaradjujem, niti sam u prilici da zaradjujem. Pa mi je "lako" na majkinu i ocevu grbacu dok me jos pustaju na taj nacin.

    A sto se firmirane robe tice..eto nas ka velegrad. Svaki drugi svjeze sanirani armani/d&g. A dosta ih je sa 1000eura na sebe. No vecina i iz jedne i iz druge grupe nemaju pepela na muda. Nego eto opet, da se vidi i prica sto nosi. Sto se toga tice ja mogu na nike reklamu. 95% robe mi je nike.

    A pitanje okle ovima bez centa te stvari? To je misterija. Doduse ja licno znam par momaka do grla u kamate da bi posli na more ili se obukli.

    Sent from my Samsung Galaxy SIII
    Last edited by Draka; 01-11-12 at 21:45.

  14. #89
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    O, vidji, pazi, nijesi to jos nasla momka koji ce ti zavrcet glavu i popit pamet, no kad ga nadjes takvoga neces mislit, no cete se kotit i punu kucu imat, pa cete poslije mislit sto i kako. Vidji, pazi, sto ti ja zla zelim, ali poslusaj me
    grešiš silno, sinko

  15. #90
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Neko spomenu Lomija i telefone… Puštite to, nego kolko je familija što imaju po troje-četvoro kola…
    Evo gledam parking iza zgrade, ne živim u neko luksuzno naselje, sve kola stara 4/5god max, prosječna vrijednost 7/8ooo…
    Ja im kvarim prosjek sa raspalim karavanom starim deceniju ipo…

    Bio sam prije neđe u NK, i to radnim danom, nijesam mogao da nađem slobodan sto u 5 lokala, sve je bilo fulll…
    Slična situacija je manje više u sve gradove, ali to u NK nijesam moga povjerovat, mislio sam da ima neki događaj, pa se narod okupio, kad mi vele da je tako svaki dan...

    300 eura teško da je neka prosječna zarada za većinu…
    Pogledajte kolko samo ljudi radi u državnu upravu…
    Sa fakultetom nema plate ispod 500-600 eura…
    Ali nije da su to neke pare sa kojima može dobro da se živi, čak mislim da ti što pošteno zarađuju tu koru leba žive najteže…

    Evo ja primam malo više od tog zvaničnog prosjeka, nešto zaradim i privatno, i opet jedva da normalno živim…
    90 % mojih prijatelja i ljudi koje poznajem voze bolja kola od mene, nose firmiranu garderobu (meni su najskuplje farmerice placene 45eura, evo treća godina kako ih nosim), svaku noć kad izađu ostave u grad po jedno 30e (ja pijem pivo, i to Nikšićko), putuju sa đevojkama u inostranstvo (je je izvedem u Carine, i to 1-2 puta mjesečno)…
    Da spomenem da ili ne rade niđe, ili rade za neku mizernu ili prosječnu platu, nijesu bogati nasljednici…
    Nije da im zavidim, daleko bilo, vazda imali, ali stvarno ne znam okle…???

    Tako da, gledajući upravo većinu- Ima se, može se… Ovako ili onako-snalaze se…

    I da, štedim, imam račun u banku, za 4 godine otkako radim uspio sam da uštedim 2000e… Sramota me kad dođem nakon po godine i dodam na račun 300 eura…
    Ne znam za druge gradove i mjesta u CG, ali u Podgorici sigurno dobrih 20-30% stanovnistva zivi odlicno.
    U Podgorici je najvise drzavnih organa, dobrih firmi i najvise privatnika.
    Prosle godine dakle 2011.-te prodato je oko 3500 novih kola u CG.!!!
    Imam prijatelja koji radi polovna kola na periferiji Podgorice, kaze da skoro svake nedjelje proda minimum dvoje kola od 5000 do 10000eurica.
    I ja vozim karavana starog skoro 15 godina i sto je najgore ne vidim sansu da ga u skroije vrijeme promijenim.
    Ne znam kako drugi zive, ja znam da radim kod privatnika za solidnu platu ali je doista i zaradim a uz to nemam ni 20% radnickih prava onih koji rade po drzavnim organima i dobrim velikim firmama.
    Znam jos jednu stvar, da ova vlast dobija glasove onih koji se uglavnom boje da izgube svoj ''dobar'' posao. To znam jer imam takvih bliznjih svojih.

  16. #91
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Okej, ajmo malo preskočiti površnu filozofiju i proniknuti u srž štednje.
    ...bilo bi korisno kad bi isti s nama ostalima koji ne štedimo ili to pokušavamo, podijelili svoje plodonosno iskustvo, i predočili održiv dugoročni plan štednje. Takođe, bilo bi poželjno i da navedu približan isnos svojih primanja, kako bi program koliko-toliko bio relevantan.
    Formula nije komplikovana i može se primjeniti svuda, pa i kod nas, kao što je primjenjuju mnogo pametniji od nas (koji između ostalog i zbog toga bolje žive od nas Balkanaca), a to je: kolika god da su primanja - odvajati 10% za štednju.

    Zaboraviti na taj novac (kao da se nije ni primio) i plasirati ga u neki vid štednje, bez obzira u koji.

  17. #92
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vise od siromastva smeta mi sto su ljudi postali uskogrudi, lukavi, zavidni..Oni koji imaju vise nadmeni su, hoce da im neko zavidi. Nemaju da bi imali nego da bi imali kome da prave jad..Mozda sam promasio temu ali siromasan je onaj ko je u dusi i mozgu siromasan.Ovo nije fraza nego je tako. Skroman covjek moze i u ovoj drzavi fino da zivi ako se organizuje kako treba. Nije lako ali moze se.

  18. #93
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @igor
    Da ti neko zavidi? Zivotni cilj prosjecnog podgoricanina.

    Drug mi je posao na skolovanje u Ameriku..zasto? "Da nam prijatelji vide da imamo para." - rijeci njegovog oca.
    Zgrozio sam se.

    Sent from my Samsung Galaxy SIII

  19. #94
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Prelijepo.
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

  20. #95
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima takvih primjera koliko hoces. Moj rodjak voli da vozi tudja kola da bi ljudi mislili da su njegova i sto je najgore on im ne kaze da nisu njegova..Ako ga zamolis da ti nesto ucini najvjerovatnije ti nece ucinjet ali ako mu das auto da ti nedje nesto zavrsi trceci ce doc i onda ga nema satima jer vata krugove po gradu )
    Ali ovdje je tema kako se zivi kod nas..I da li moze da se ustedi. Moze, ali stednja obicnih ljudi cesto podrazumijeva odricanje . Ja sam naucio da zivim skromno pa mi i ne pada pretesko ali ne bude mi svejedno kad vidim kako neki ljudi mogu da imaju stvari o kojima ja mogu samo da sanjam i da putuju na destinacije na koje mozda nikad necu otic..Moram da naglasim da se ovo ne odnosi na ono malo ljudi koji su zaista zaradili posteno svoje pare.Mnogo je vise onih koji imaju a niko ne zna odakle im.Sva moja prica je za njih vezana.
    Last edited by igor2011; 01-11-12 at 23:20.

  21. #96
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako zivimo ?
    Nikakooooooooooooooooo

  22. #97
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    300 eura teško da je neka prosječna zarada za većinu…
    Pogledajte kolko samo ljudi radi u državnu upravu…
    Sa fakultetom nema plate ispod 500-600 eura…
    Plata u drzavnu upravu sa fakultetom je nesto malo preko 400e, preko 500 imaju samo oni sa mnooogo godina staza ili oni na visocijim pozicijama.

  23. #98
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Formula nije komplikovana i može se primjeniti svuda, pa i kod nas, kao što je primjenjuju mnogo pametniji od nas (koji između ostalog i zbog toga bolje žive od nas Balkanaca), a to je: kolika god da su primanja - odvajati 10% za štednju.

    Zaboraviti na taj novac (kao da se nije ni primio) i plasirati ga u neki vid štednje, bez obzira u koji.
    To je Ok, al' šta kad zafali? Ići pozajmljivati?
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    To je Ok, al' šta kad zafali? Ići pozajmljivati?
    Shvatiću ovo kao šalu, jer sam siguran da i sam znaš da je nelogično pozajmljivati da bi se od tog novca štedilo, a ozbiljno ću odgovoriti.

    Prvo i osnovno pravilo: ne trošiti više para od onoga koliko imaš (pa nikad, u bukvalnom smislu, ne možeš doći u situaciji da zafali - može da nemaš dovoljno i da bi volio više, ali ne i da zafali). Ako se pridržavaš toga, onda ne može zafaliti. Koliko god da zaradiš, skloni 10% od sebe. Ali ne da ih skloniš pa da ih troškariš, nego ih sakrij da ih ne diraš. Ako zarađuješ 1.000, živi sa 900. Ako zarađuješ 5.000 odvoj 500. Ako zarađuješ 300 odvoj 30, snaći ćeš se i sa 270 bez neke posebne razlike u životnom standardu.

    Znam i ja za situaciju i muke tipa "ali kako, od čega, teško se živi". Pa mora se živjeti i dalje. Ako se potrudiš pa ti se poprave prihodi, trebalo bi da možeš (i bolje bi bilo) da odvajaš i dalje, da ne dođeš u situaciju kasnije u životu loše da živiš, a ako ne poboljšaš prihode (bilo usljed objektivne nemogućnosti, ili nezainteresovanosti, ili nesposobnosti) svakako je bolje da makar nešto štediš, kako ne bi i kasnije u životu loše živio. Tih 10% koje bi ti odvajao od svojih primanja predstavljaju malo opterećenje u odnosu na korist koliku bi imao kasnije od tog novca. Kasnije bi ti taj novac, kad ga budeš koristio, značio mnogo više od 10%. Sve ti se svodi na princip umjesto da potrošiš negdje 10 eura, potroši 9 i to nećeš specijalno osjetiti, ali ćeš kasnije tu sumu novca, kad je budeš iskoristio, itekako osjetiti, u tadašnjem iznosu koji će ti vrijediti i značiti mnogo više od 10%.

    Usljed spleta okolnosti, ljudi itekako mogu da žive sa manje novca nego što su do određenog trenutka primali. Ljudi uvjek kažu da nemaju dovoljno para i da ne bi znali/mogli sa manje da žive, ali ako im se smanji plata (nekome 10% a nekome i više) ipak žive sa tim manjim iznosom. Ali da ste im prije toga rekli da odvajaju za sebe 10%, rekli bi da jednostavno ne mogu to da izvedu. Znamo da u principu ljudi nemaju viška novca. Ljudi se uvjek žale na to, od kad ja pamtim za sebe, a pamtim evo nekoliko decenija - uvjek bi voljeli da imaju više novca, da uvjek još više troše. I teško se odlučuju na štednju. I nerado, pa i kad bi mogli. Na takve navike imaju uticaj i naš specifični kolektivni mentalitet, stanje svijesti, pogledi na život, disciplina. Međutim, kad pojedinci shvate kako se štedi i što to donosi, što se sa time može riješiti, ta njihova volja i odluka za štednju bude jača od njihovog dotadašnjeg tumačenja o nemogućnosti odvajanja za štednju.

    Sa druge strane, neko kome je plata 800 i ko kaže da može da normalno živi s tim parama, ako mu se poveća za 200 eura, na 1.000, pa mu kažete da taj dodatak podijeli i da troši 900 a da štedi 100, reći će vam da nema da štedi i trošiće svih 1.000... jer kod njega se aktiviraju povećani potrošački apetiti i dovode do neracionalne potrošnje.

  25. #100
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    KAKO ZIVIMO?KA BUBREZI U LOJ!SVE CVIJETA.KAD UPALIM TV VIDIM DA JE MONTE CARLO ZA NAS NULAAAAA!:very_drunk:

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako dalje ka EU? Nacionalna disciplina i kako je steći?
    By Old Bone in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-12, 14:04
  2. Đe mi živimo ?
    By JOLE in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-11, 22:29
  3. Kako...
    By kIkICa in forum Sve i svašta
    Replies: 84
    Last Post: 18-05-07, 09:44
  4. Kako Sta i Gde!
    By WhiTeTiGeRrrGrL in forum Primorski
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-04, 15:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •