Results 1 to 12 of 12

Thread: epeticije.gov.me - Iluzija demokratije

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default epeticije.gov.me - Iluzija demokratije

    Već ste svi čuli za https://epeticije.gov.me/ bilo kroz peticiju za izgradnju vrtića ili azil za pse.

    Ko ne zna, radi se o pokušaju zbližavanja građana i Vlade na način da se u skladu sa 21. vijekom omogući direktno stavljanje za život bitnih stvari na dnevni red Vlade. , tu je caka!
    Da bi peticija došla na dnevni red, treba da ispuni dva uslova,
    Prvi je da tekst peticije odobri neko iz Vlade kako bi uopšte bila puštena na glasanje. To je OK, u smislu da se izbjegnu gluposti tipa izgradnje Kosmodroma u Šavniku ili slično..
    Drugi, a tu je i cak, je da peticiju podrži 6.000 građana. Čak 6.000 punoljetnih građana Crne GOre, da bi neki problem stavio na dnevni red Vlade.

    Vlada je kao i obično ispoštovala formu, ali je odbila da se pozabavi suštinom. A suština je da na dnevni red dođu stvari koje stvarno znače građanima. 6000 potpisa je u praksi moguće skupiti za pitanja koja su od hitnog i ogromnog interesa sa sve građane Crne Gore, a takvih pitanje nema više od 5.
    6000 ali nategnuto bi moglo da se skupi za nešto što tišti Podgoricu, ali nikada za sjever ili neko manjinsko pitanje, a koje samo Vlada može da riješi.

    Vlada će poslati izvještaj u svijet da je uradila mnogo na planu zbližavanja sa građanima, a ovamo trlja ruke jer je granica jednostavno previsoko postavljena.

    U Crnoj Gori je upisano 520.000 u biračke spiskove, 6.000 je više od 1% stanovništva, više od ukupnog broja glasača u Šavniku, Plužinama, Andrijevici, Kolašinu, Žabljaku, Mojkovcu i malo manje nego u Plavu i Tivtu. To već diskvalifikuje trećinu Crne Gore i njihova pitanja od značaja za život.

    Ako znamo da da je praksa pokazala da su građani Crne GOre društveno neodgovorni i neaktivni, a preko toga i kompjuterski nepismeni, prilično su male šanse da i jedna peticija ikad prođe na ovom sajtu.
    Ako pogeldamo sada aktivne peticije, vidjćete da su nikakve šanse za njih.

    Bolji uslovi za javne nabavke ...29.10.2012
    Baletska škola u Nikšiću23.10.2012
    Izgradnja fudbalskog stadiona ...22.10.2012
    Spasavanje plaze u Sutomoru18.10.2012
    Poboljšanje materijalne situac ...17.10.2012
    POLICIJA ZA ZASTITU ZIVOTINJA16.10.201
    2Hitna izgradnja i/ili dogradnj ...12.10.2012
    ...



    Zato vas molim da pomognete svi da prođe peticija koja će pomoći ostalim peticijima da prođu do Vlade brže i lakše,
    potpišite peticiju za smanjenje broja potrebnih potpisa na 500.



    "Tražimo od Vlade Crne Gore da smanji broj potrebnih potpisa za stavljanje e-peticije na dnevni red Vlade sa 6000 na 500 potpisa građana Crne Gore."

    Ovu peticiju sam podnio i sada čekam da je odobre. Kada bude kreiran, nadam se da ćete je podržati zbog svih nas
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Vlade i građana... Ne opštine i građana... Tako da je granica ok, al bih svakako uveo istu stvar za opštine... Granica bi naravno bila različita za svaku opštinu, uzimajući u vidu broj stanovnika iste...
    #fakenews

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaš li predstavu šta je 6.000 potpisa punoljetnih građana Crne Gore preko interneta?
    I koliko smo nacija koju boli uvo za tuđe probleme?
    Na javne rasprave ne dolazi ni po 5 ljudi, hiljadu potpisa se kupi tek kada e aktiviraju svi mediji i sve NVO i pola stranaka.
    Nerealno je da treba 6000, što je 4% podrške Vladi, da bi se pitanje SAMO STAVILO NA DNEVNI RED, ne čak ni da dođe do Skupštine.
    A kad pogledaš šta se sve šalje u skupštinu, građanim su vezane ruke


    GOvorim o pitanjima koja nisu u interesu svih građana, a u nadležnosti su Vlade.
    Planirma već da podnesenm neke peticije za vozače i uslove na putu. Teško da 6000 potpiše ukidanje zimskih guma na primorju, jer nisu na teu. Ali mislim da je 500 ili 1000 dsasvim kvalifikovana većina.
    Last edited by MonterO; 29-10-12 at 10:10.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Medoje
    Upravo su stavili na glasanje peticiju "Izgradnja olimpijskog zatvorenog bazena u Podgorici

    Složićeš se da je to nadležnost grada i da joj nije mjest ovdje?
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zamolio bih moderatore da ovu temu stave na VAŽNO jer su epeticije najveći alat koji trenutno imamo u komunikaciji između Vlade i građana.

    Posjetioce Kafea takođe molim da potpišu peticiju čiji je cilj da približi građanske zahtjeve Vladi.
    Možete je potpisati na ovom linku:
    https://epeticije.gov.me/Default.aspx?id=261

    Tražimo od Vlade Crne Gore da smanji broj potrebnih potpisa za stavljanje e-peticije na dnevni red Vlade sa 6000 na 500 potpisa građana Crne Gore.


    Smatramo da je dosadašnja praksa pokazala nizak stepen učešća i želje građana da aktivno komuniciraju sa vlastima na svim nivoima, što najbolje pokazuje skoro nikakav interes za javne rasprave po svim pitanjima, osim po tzv, krupnim pitanjima.
    6000 potpisa praktično favorizuje pitanja od značaja sa život u Podgorici, a diskvalifikuje u startu regionalne probleme sjevera, ali i primorja. Ovo zbog toga što je stepen kompjuterske pismenosti nizak, a kombinovan sa nivom građanskog aktivizma, približan je nuli.
    6000 je više i od broja glasača u trećini opština.
    6000 je skoro 2% aktivnog biračkog tijela, što manjinska pitanja takođe diskvalifikuje od direktnog kontakta sa Vladom.
    Mišljenja smo, da je u ovoj fazi potrebno smanjiti granicu na 500 potpisa, što je prava mjera iskrene komunikacije građana i Vlade.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Saopštenje Centar za demokratsku tranziciju - CDT
    pokrenuta peticiju kojom traži od Vlade Crne Gore da smanji broj potrebnih potpisa za stavljanje e-peticije na dnevni red Vlade sa 6000 na 500 potpisa građana Crne Gore.

    U peticiji se ističe da 6000 potpisa praktično favorizuje pitanja od značaja sa život u Podgorici, a diskvalifikuje u startu regionalne probleme sjevera, ali i primorja. Pored toga, 6000 je više i od broja glasača u trećini opština, i 6000 je skoro 2% aktivnog biračkog tijela, što manjinska pitanja takođe diskvalifikuje od direktnog kontakta sa Vladom.

    CDT je analizirao postojeće nacionalne sajtove za e-peticije, i utvrdili smo da druge demokratske zemlje traže znatno manji broj potpisa u odnosu na ukupnu populaciju.

    - U Velikoj Britanjiji, peticije se podnose na razmatranje donjem domu Parlamenta. Peticija je otvorena za potpisivanje godinu dana. Potrebno je 100.000 potpisa. UK ima oko 62 miliona stanovnika, pa traženi broj potpisa predstavlja oko 0,16% populacije.
    - U Njemačkoj, takođe, peticija se podnosi Parlamentu. Ko sakupi potpise ima pravo da brani peticiju pred parlamentarnim odborom za peticije. Period za potpisivanje je 4 nedjelje. Potreban broj potpisa je 50.000. Njemačka ima oko 82 miliona stanovnika, pa traženi broj potpisa predstavlja oko 0,06% populacije.
    - U SAD se peticija podnosi Vladi/Bijeloj kući. Postoje dva cenzusa: 150 potpisa u roku od 30 dana da bi peticija postala vidljiva i 25.000 potpisa u narednih 30 dana da bi bila izglasana. US ima oko 315 miliona stanovnika, pa traženi broj potpisa predstavlja oko 0,008% populacije.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  8. #8
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Svaka čast na preduzimljivosti.
    Svakako ću potpisati peticiju, kao što sam i sve druge koje su meni od interesa.
    Red je da malo učestvujemo.
    A ovo za javne rasprave je istina. Na većinu javnih rasprava u koje sam ja upućena se ama baš niko ne pojavi.
    Samo komisija dođe, obavi tu formalnost održavanja ''javne rasprave'' i to je to.

    Uzgred, pitanje: Koliki je inače rok trajanja peticije? Godina dana? Vidim da je ova do juna 2013. Ne piše kad je podnešena.


    Koliko je skupljeno potpisa za ''euro po euro''? Šta bi sa razmatranjem te peticije? Da li je ikada neka peticija razmotrena
    i prihvaćena na skupštini ili je ovo taman iluzija demokratije?
    Last edited by Kliker17; 09-11-12 at 09:04.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Potpisao sam. A sad ću da organizujem cijelo društvo i sve koje poznajem da potpišu barem ove što imaju kompjuter. A ove starije ću ja preko telefona upisat. Bogu hvala svi danas imaju ove smartphone pa možemo se svi po malo uključiti. Ima baba i đedova koliko oćeš mogu se oni upisat isto, svaki potpis je bitan :-)
    This time next year we'll be millionaires

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je li moguće da vbas ne interesuje da mijenjate stvari u svojoj zemlji?
    A puna usta patriotizma i kad treba zaskočiti nekoga?
    Potpiši, valjaće ti sutra kad budeš predlagao nešto
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  11. #11
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Je li moguće da vbas ne interesuje da mijenjate stvari u svojoj zemlji?
    A puna usta patriotizma i kad treba zaskočiti nekoga?
    Potpiši, valjaće ti sutra kad budeš predlagao nešto
    Neću da dajem pare za novu ličnu kartu
    deuscroix

  12. #12
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Ja popunih tražena polja, kliknuh na "glasaj" i ne dešava se ništa. Tačnije, samo me vrati na vrh strane. Je li i ostalima tako?

    Edit: Evo, uspio sam.
    Last edited by johnny bravo; 12-11-12 at 15:28.
    In vino veritas

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iluzija ili istina?
    By Raquel in forum Ljubav
    Replies: 14
    Last Post: 29-07-12, 20:12
  2. Svijetski dan demokratije
    By Icarus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 16-09-10, 06:45
  3. Crna Gora drzava socijalne demokratije
    By hercules in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 28
    Last Post: 04-11-07, 20:26
  4. Kraj Iluzija !
    By Zvek_Zivi in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-06, 07:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •