View Poll Results: Istočni Hercegovci su:

Voters
56. You may not vote on this poll
  • 1. Crnogorci - dio naroda koji je ostao neintegrisan

    23 41.07%
  • 2. Srbi

    13 23.21%
  • 3. Hercegovci, Bosanci, Bošnjaci, Hrvati...

    8 14.29%
  • nešto drugo, nemam stav ili ne zanima me

    12 21.43%
Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 76 to 100 of 147

Thread: Da li je Hercegovina tuđina?

  1. #76
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Prijatelju dragi,

    neće biti prvi put da El Re načinje neke teme koje aktuelnost tek treba da dobiju. Često i u narednim decenijama. Nimalo to ne vidim kao vlastiti dar i blagoslov od Boga, već kao vlastito prokletstvo.
    Promišljam i analiziram ovu našu stvarnost i vjerovatnu budućnost ćešće no (na zdravlje meni) ona Baba Vanga što je B+G pomenu. Na stotine prognoza sam dao i do današnjeg dana svega 2 puta sam kiksao. Prije godinu-ipo kad sam predvidio da će i Sveto Marović (uz brata) bit odstranjen (ni danas ne uspijevam da razumijem od kakvog je materijala taj čovjek kad je onakvu budističku samodisciplinu u pokornosti i ćutanju pokazao dok mu je rođeni brat mjesecima trulio u buvari), a drugi put sam pogriješio kad sam predvidio da će Peđa Bulatović (i pored odijuma koji drugi u SNP-u imaju prema njemu) odnijet pobjedu i ostvarit prevlast u SNP-u. Ni to mi nije jasno kako je onaj vječiti luzer uspio uprskati.

    E sad, ako su se moja proročanstva tako često ostvarivala, možda me nije zgoreg ipak saslušat i ne nazvat olako stvari šaljivim.
    Nekad su se neki (i ne tako davno) smijali ideji crnogorske nezavisnosti, stranim ambasadama u Podgorici, crnogorskom jeziku, Zeti u Ligi šampiona, radnim dozvolama za građane Srbije, fakultetima u gotovo svakom većem crnogorskom gradu, itd,itd... Spisak bi bio podugačak svih šala koje su šaljivima na nos izašle. Danas se ljudi ipak opreznije šale... Tema koju sam otvorio možda je posljednja s kojom bi se trebalo "šalit".

    Nije to dragi prijatelju ništa "tuđe" i nikakva tuđina. Igrom životnih prilika zaista puno Hercegovaca znam (iako lično blage veze s Hercegovinom nemam) i odavno sam primijetio jedan zanimljiv detalj. Kada pričate sa Srbima (posebno onima iz Srbije) čućete hiljadu kritika, te Crnogorci ovakvi, te Crnogorci onakvi. Kod Hercegovaca to je gotovo nemoguće sresti. (Danas) sebe ne smatraju Crnogorcima, ali nikad ne običavaju kvalifikovati same Crnogorce. Kad govore o nama ne kažu "ovi Crnogorci", već "ovi u Crnoj Gori". Ako imaju kakvih kritika onda se one uglavnom svedu na nezadovoljstvo sa vlastima u Podgorici. Na taj način nimalo se ne razlikuju od naših ljudi iz recimo Župe, Pive ili bilo kog kraja u kojem je podrška vlastima slabija.

    Tako poštovani moj Hari, i pokušaji Petrovića (uključujući) starog kralja nijesu bili nikakva megalomanija, nego Petrovići nijesu imali kome ostavit državu. Spala jadna na mrzana. Dijelom i krivicom samih Petrovića.
    Živimo drugo vrijeme... Danas se i porodice raspadaju, a mladež "obrazuje" na facebook-u. Sve je to posljedica konzumerizma koji njeguje hedonizam pojedinca kao vrhunsku vrijednost. Takvima je sve van postelje, TV-a ili monitora - tuđina i inostranstvo.
    No, i ovom Svijetu kraj se primiče. Zato jer je jeo i pojeo sam sebe... Proći će ova kriza (koja je zapravo kraj jedne epohe i iednog sistema vrijednosti) a to što nastane i preostane vraćaće se sebi. Neđe drugo potomci naših potomaka neće imat kud obrnut. A tamo će ih čekati sve ono čemu se izgubljena facebook generacija smijala.
    @Re,
    Ma tako bih volio da nam se Hercegovci pridruže da mi je teško opisat....to je opsesija generacije Crnogoraca koji imaju preko 50 g.

    ALI, ali, cijena je prevelika...a i nije evropski, niti fer da mi,KAO KANDIDATI ZA EU to radimo, i time rušimo BH!



    @Hari
    Otvoriće se topik i pisaćemo, ali ne sada...

    A jesi pristalica i propagator" katunskih legendi", koje su definitivno uvredljive...i vjeruj mi da bi ja znao da vrijedjam ne-Brdjane, I TO MNOGO DOBRO I OBRAZLOŽENO, NIŠTA GORE OD NAČINA KAKO TI VRIJEDJAŠ BRDJANE, BJELOPAVLIĆE I BOŠKOVIĆE.

    ALI naša MNE je tek stvorena (ovih par godina je ništa), i DEFINITIVNO NIJE MOMENAT JOŠ I ZA PLEMENSKE RASPRAVE!
    Dakle, odjavljujem se sa teme, a ti ako želiš otvori topik o Zeku, pa vi započnite, a ja ću se možda priključiti raspravi ako mi se procjena promijeni.

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 28-10-12 at 19:52.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    El Re, od ove forumaske teme pa do ovog pokusaja da nam se neko selo plebiscitarno prikljuci, sto iz sale sto iz zbilje po meni je sve sublimirano u samo jednoj recenici naseg drugara i mog nesudjenog šure
    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Prosirenje drzavne teritorije reintegracijom "istorijskih", za Crnogorce bi znacilo samoubistvo demografijom - postali bismo manjina u svojoj drzavi.
    Moze se ova recenica i pogresno shvatiti sto i nije neka velja preša jer su Crnogorci navikli da se izvinjavaju i sto su zivi. Prije nekoliko mjeseci dosao ja u svoje rodjeno selo dje znam svaki ćosak, dje mi svi znaju i devetog čukunđeda i sa nekom đecurlijom svaratio u kineski
    butik za razne džidže bidže. Dok đeca obavljala trgovina vlasnik ni pet ni šest kaze " vi gospodine nijeste odavde." Brze bolje se slozih sa njim i kazem " ma okle odavde, ja sam ti iz crnogorske cetvrti u zapadnom Pekingu treća kuća sa desne bande".
    To nam je stvarnost i vjerovatno bliza budućnost, a vraćanje na neku daleku istoriju je vazda đaolja rabota. Vazda se vratimo donde đe nam odgovara, a ostalo prepustimo legendi ka Bone sa bježanjem manitoga Zeka.
    Ovo za megalomaniju Kralja me navede B+G ali da su Crnogorci džaba ginuli i na Skadru i po vrletima maćedonskim jesu, a da je njegova megalomanija skupo kostala Crnu Goru i da on to kasno vidio - i to je istina sa kojom se tesko polemiše. Pricam prije neki dan sa nekim prijateljem iz Hrvatske i kazem kako sam ponekad ljubomoran na njihov patriotizam, njihovo navijanje za ekipe, zelju da im drzava bude sto ljepsa i bolja.... a on kaze da smo mi generacija koju je dobijanje drzave malo kostalo pa zato i ne znamo da je cijenimo. Lako je moguće da je pogodio "u sridu". Govoriti o nekoj aktuelnoj viziji i vjerovati da onaj koji nije sposoban da cuva tri jagnjeta, a da jedno ne izgubi, da bi super cuvao i brinuo se o velikom stadu meni je pomalo smijesno. Svaka prica o nekim kulturoloskim bliskostima, povezanosću... kod nas se zavsava pricom da moj ili tvoj komsija koja ga đaolju stopi nije mrčio iz sela, odjednom ima bliskije tamo neđe đe i kokoske ne idu ka' kod nas no svaka u rikverc.
    Sta će sve biti i kako će se sve odvijati nemam pojma, ali kad bi od mene zavisilo ipak bih vise volio onaj domaći Debri Barcelona-Decić nego da mi sin u skolu mora uciti poznatog domaćeg pjesnika kojeg Side pomenu a koji je pisao antologijske stihove "najvise me boli gepek otvori".
    PS.
    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    @Hari
    Otvoriće se topik i pisaćemo, ali ne sada...

    A jesi pristalica i propagator" katunskih legendi", koje su definitivno uvredljive...i vjeruj mi da bi ja znao da vrijedjam ne-Brdjane, I TO MNOGO DOBRO I OBRAZLOŽENO, NIŠTA GORE OD NAČINA KAKO TI VRIJEDJAŠ BRDJANE, BJELOPAVLIĆE I BOŠKOVIĆE.
    Bone, postoji tema o Knjazu Danilu na istoriji i o svemu ovome detaljno pisano sve sa dokumentima istorijskim, a ako istorijski dokument vrijedja onda vjerovatno nije problem u onom ko to citira
    Last edited by Hari Krisna; 28-10-12 at 20:03.

  3. #78
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    Slazem se El Re al da ne treba dirat zapadne jer su vec ''nacionalizovani'' (kako ruzna rijec) a i sa istocnim nas vezuje duga i zajednicka istorija al samo kazem ako su nam jedni braca valjda i ovi drugi koji su ista sorta nam dodju nesto


    Bio je svojevremeno jedan prezviter po imenu (vele) Grgur Barski. A taj Grgur neđe tokom XII vijeka (kad ne bješe ni četnika, ni ustaša) napisa jedno vrlo interesantano štivo koje puno zbori o našoj prošlosti, pa i o porijeklu današnjeg stanovništva u dinarskom pojasu. Učinje on to i ne sluteći da će to što je njemu i njegovim savremenicima bilo prirodno i očigledno, neko jednog dana morat naučno dokazivat.
    Djelo se zove "Regnum Sclavorum" (Kraljevstvo Slovena) a poznatije je kao "Ljetopis popa Dukljanina" no u Crnogoraca je skoro zabranjeno štivo još od vremena kad su oltar na drugu bandu počeli zidat. A zašto? Pa zato što tamo ima puno istoriografije iz koje se nedvosmisleno da zaključiti da su naši krajevi i ovdašnji živalj određenog (a nimalo zanemarljivog) srodstva sa hrvatskim narodom. Ne toliko genetski, jer je i najnovije istraživanje uporođavanjem haplogrupa pokazalo da Crnogorci nemaju ni punih 10% slovenske krvi, dok su Hrvati (koji su sebe dugo smatrali Gotima) zapravo najčisttiji južni Sloveni sa 65% slovenske krvi. Šta se onda desilo??
    Hrvatski Sloveni su vršili slovenizaciju donjeg Ilirika (Crna Gora i dio Albanije) đe su živjeli Vlasi Morlaci, narod ilirskog porijekla. Taj prostor je najmanje 70 godina (od 925.) bio dio hrvatske držve, a Vatikan, koji je na ovaj prostor donio Hrišćanstvo, sve je ove zemlje (zBog Hrvata koji su prvi počeli konstituisat društvo po uzoru i savjetima benediktinaca koji su bili prvi misionari Hriišćanstva u ove divlje zemlje balkanske), nazvao "slovenske" zemlje. Ipak sam prostor južno od Neretve, kao što je mnogima poznato, Hrvati su tretirali oduvijek kao poseban u odnosu na druge hrvatske zemlje. Zvali su ga, ko što su takođe mnogi vjerujem čuli - Crvena Hrvatska. Sam prostor te Crvene Hrvatske prostirao se od već pomenute Neretve do rijeke Bojane (neki izvori tvrde i do Drača). Hrvatska vlast nad ovim sloveniziranim Ilirima (u većini našim precima) prestala je 990. godine kada se u Skadru Jovan Vladimir proglasi za samostalnog gospodara, a Duklju za zasebno i od tuđega gospodstva nezavisno leno.
    U okviru krajeva Crvene Hrvatske nalazila se i Travunija, današnja istočna Hercegovina, dok je Zahumlje (ugrubo današnja zapadna Hercegovina) bilo uvijek u okviru Bijele Hrvatske. Svi ti podaci itekako su mjerodavni za izvođenje određenih zaključaka i ne mogu se ignorisati.

    6 godina nakon prvog osamostaljenja (996.) Duklju pokoravaju naglo ojačali Bugari, a u zapisima dubrovačkih istoriografa iz tog vremena zapisan je (i do danas sačuvan) podatak da je DIOCLEA METROPOLIS CROATIAE RUBEAE, TEMPORE SAMUELIS BVLGARORUM IMPERATORE što će reći - u vremenu vlasti bugarskog cara Samuila Duklja postade centar/središte Crvene Hrvatske.

    A šta je nauka rekla o porijeklu Crnogoraca već je napisano u obimnoj studiji čiji su akcenti preneseni i objavljeni javnosti nedavno.
    http://www.portalanalitika.me/analiz...tragovima.html

    Sve zaključke ostavljam čitaocima...
    Last edited by El Re; 28-10-12 at 20:52.

  4. #79
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post


    Bio je svojevremeno jedan prezviter po imenu (vele) Grgur Barski. A taj Grgur napisa jedno vrlo interesantano štivo koje puno zbori o našoj prošlosti, pa i o porijeklu današnjeg stanovništva u dinarskom pojasu. Učinje on to i ne sluteći da će to što je njemu i njegovim savremenicima bilo prirodno i očigledno, neko jednog dana morat naučno dokazivat.
    Djelo se zove "Regnum Sclavorum" (Kraljevstvo Slovena) a poznatije je kao "Ljetopis popa Dukljanina" no u Crnogoraca je skoro zabranjeno štivo još od vremena kad su oltar na drugu bandu počeli zidat. A zašto? Pa zato što tamo ima puno istoriografije iz koje se nedvosmisleno da zaključiti da su naši krajevi i ovdašnji živalj određenog (a nimalo zanemarljivog) srodstva sa hrvatskim narodom. Ne toliko genetski, jer je i najnovije istraživanje uporođavanjem haplogrupa pokazalo da Crnogorci nemaju ni punih 10% slovenske krvi, dok su Hrvati (koji su sebe dugo smatrali Gotima) zapravo najčisttiji južni Sloveni sa 65% slovenske krvi. Šta se onda desilo??
    Hrvatski Sloveni su vršili slovenizaciju donjeg Ilirika (Crna Gora i dio Albanije) đe su živjeli Vlasi Morlaci, narod ilirskog porijekla. Taj prostor je najmanje 70 godina (od 925.) bio dio hrvatske držve, a Vatikan koji je na ovaj prostor donio Hrišćanstvo sve ove zemlje (zBog Hrvata koji su prvi počeli konstituisat društvo po uzoru i savjetima benediktinaca koji su bili prvi misionari Hriišćanstva u ove divlje zemlje balkanske), nazvali slovenske zemlje. Ipak sam prostor južno od Neretve, kao što je mnogima poznato, Hrvati su tretirali oduvijek kao poseban u odnosu na druge hrvatske zemlje. Zvali su ga, ko što su mnogi vjerujem čuli, Crvena Hrvatska, a sam prostor se prostirao od već pomenute Neretve do rijeke Bojane (neki izvori tvrde i do Drača). Hrvatska vlast nad ovim sloveniziranim Ilirima (u većini našim precima) prestala je 990. godine kada se u Skadru Jovan Vladimir proglasi za samostalnog gospodara, a Duklju za zasebno i od tuđega gospodstva nezavisno leno.
    U okviru krajeva Crvene Hrvatske nalazila se i Travunija, današnja istočna Hercegovina, dok je Zahumlje (ugrubo današnja zapadna Hercegovina) bilo uvijek u okviru Bijele Hrvatske. Svi ti podaci itekako su mjerodavni za izvođenje određenih zaključaka i ne mogu se ignorisati.

    6 godina nakon prvog osamostaljenja (996.) Duklju pokoravaju naglo ojačali Bugari, a u zapisima dubrovačkih istoriografa iz tog vremena zapisan je (i do danas sačuvan) podatak da je DIOCLEA METROPOLIS CROATIAE RUBEAE, TEMPORE SAMUELIS BVLGARORUM IMPERATORE što će reći - u vremenu vlasti bugarskog cara Samuila Duklja postade centar/središte Crvene Hrvatske.

    A šta je nauka rekla o porijeklu Crnogoraca već je napisano u obimnoj studiji čiji su akcenti preneseni i objavljeni javnosti nedavno.
    http://www.portalanalitika.me/analiz...tragovima.html

    Sve zaključke ostavljam čitaocima...
    wow nisam smatrao da smo 99% sloveni ali da ni 10 posto nemamo NOVOST Ovaj tekst treba svakom zaludjeniku nacionalistickom dat da procita Uvijek sam pricao da DINARCI imaju nesto posebno i svoje evo i nauka dokaza da smo isti i ako smo i prije toga znali da smo najljepsi najpametniji i najludji
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  5. #80
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Ne znam sta ce da bude, samo znam da ne znam skoro nijednog Hercegovca iz Niksica koji je glasao za zajednicku drzavu. Hajde da su glasali, nego barjace crnogorstvom
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  6. #81
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moj komentar na ovu temu i zbunjenost i opčinjenost Crnogoraca sa samima sobom:

    Kolariću paniću, pletemo se samiću
    sami sebe zaplićemo, sami sebe rasplićemo.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  7. #82
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    wow nisam smatrao da smo 99% sloveni ali da ni 10 posto nemamo NOVOST Ovaj tekst treba svakom zaludjeniku nacionalistickom dat da procita Uvijek sam pricao da DINARCI imaju nesto posebno
    1996. bio sam nekoliko mjeseci na nekom službenom usavršavanju u Beogradu. Većina kolega na toj obuci bili su iz (različitih krajeva) Srbije. Bilo je to vrijeme relativno skladnih odnosa "2 oka u glavi" , a samo pominjanje nezavisnosti CG i uopšte drugih ideja LSCG, posmatrano je kao čista egzotika (laka tema više za zabavu) i u samoj CG.
    Elem, nakon predavanja društvo u kom sam bio znalo se okupljat i uz iće i piće bančit do dugo u noć. Jedne prilike zađenusmo se priče kako se veliki broj srpskih odiva (snajki) udomio u Crnoj Gori udajući se za ove naše crnogorske delije Riječ po riječ, konstatovasmo da naše žene slabo odlaze "za njima" u Srbiji. Pošto prebirasmo po sjećanju zaključismo brzo da je zaista ogromna disproporcija u broju odlazaka naših žena tamo u odnosu na to koliko njihovih dolazi u CG, i mene to malo zaintrigira pa ih upitah "šta je razlog da se Srbi iz Srbije (aka Srbijanci) ne vole ženit našim ženama, a eto, njihove ovđe su sasvim fino "tražene"?".
    Onda mi oni ispričaše jednu interesantnu stvar koja mi se ni danas ne smiče s uma. Po njihovim riječima (prenosim gotovo citat) , u njihovim domovima se još od malih nogu oni uče da smo mi divalj narod "šiptarske krvi" i đeca takve krvi nijesu nešto što je baš željeno u njihovim domovima". Čak mi je rečeno da i Srbi u Srbiji čije je porijeklo iz Crne Gore izbjegavaju ženidbe sa đevojkama/ženama iz svoje postojbine
    Nas trojica prisutnih Crnogoraca smo bili (blago je reći) šokirani, dok nijedan od ovih prisutnih Srba (Srbijanaca) ne pokaza ničim da se ograđuje ili da je informacija njihove dvojice zemljaka zapravo šala. Atmosfera za trenutak posta mučna, no brzo se razgovor povede na drugu temu, a meni ovaj događaj osta u trajnom sjećanju.

    Priča je tek prilog nekom mom uvjerenju da se zapravo sve uvijek znalo... Baš kao i što smo mi uvijek znali da između Crnogoraca i Hercegovaca razlike nema i da je u pitanju isti narod.
    Sem toga dokaza činjenici da je naše porijeklo vrlo specifično u odnosu na druge južne Slovene (tj. da u korijenu ima dominantan ilirski trag) ima svuda oko nas koliko hoćete. Ko je htio nije mu trebalo naučno istraživanje i analize krvi. Evo recimo Zeta je albanska (ilirska) riječ i čini mi se znači "crno" (pretpostavljam zBog zemlje crnice). Mataguži takođe. Staro crnogorsko prezime Ljumović ima korijen u albanskoj riječi "ljumi" što znači "rijeka". Prezime Mugoša takođe u svom izvoru ilirsko. Ma toponima i dr. tragova ima koliko hoćete, samo je problem što je to taboo i što su ljude iz ideoloških razloga vjekovima učili nešto drugo.

    Ipak dočekali smo vrijeme kada je jedan bris pljuvačke ili kap krvi dovoljna da vam kaže i unazad hiljadu godina čije sjeme nosite i čiju lozu (sviđalo vam se ili ne) vi produžavate.
    Last edited by El Re; 29-10-12 at 10:35.

  8. #83
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    El Re, ne znam zašto prosipaš ovaj šovinizam, ovo je užasan post kojem je izvor kafanska priča. Ali dobro, na ovom forumu sam ja taj koji se cenzuriše. Bok
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  9. #84
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    El Re, ne znam zašto prosipaš ovaj šovinizam, ovo je užasan post kojem je izvor kafanska priča. Ali dobro, na ovom forumu sam ja taj koji se cenzuriše. Bok
    U klubu u kom smo sjeđeli bilo je nas 3 iz Crne Gore i njih 6-7 iz Srbije. Nijedan (ponavljam NIJEDAN) Srbin se nije pomislio ogradit od ove izjave. Ne radi se o nikakvom pijanom društvu kakvih bonvivana, već je velika većina (mislim čak i svi) u tom društvu bila sa visokim školama.
    Ja sam ispričao vlastito iskustvo i ono (ukoliko je besmisleno, ne stoji, ili je glupost) svako se može nasmijati i proči dalje.
    Uzgred, kad se želim informisati o dešavanjima u Srbiji, redovno navraćam na sajt B 92. Usput pogledam i komentare tamošnjeg življa svih uzrasta. Izreda sam (i) na tom mjestu (kao uostalom i na drugim srpskim news-portalima) pročitao nebrojene komentare Srba koji smatraju da smo mi "Šiptari" i da s nama treba komunicirat preko Tirane. To mi se apsolutno uklapa u ovu priču koju sam čuo još u vremenu kada nikakvih tenzija između 2 naroda nije bilo.
    Ponavljam, ako sam ja napisao "kafansku priču" koja sa životom nema veze, svako je slobodan zanemariti pročitano i nastaviti sa nekim kvalitetnijim štivom.

    Nego, predlažem da se vratimo temi,... a mene živo zabavlja kako će se mnogi lomovi u ličnostima raznih mitomana dogoditi kada ubrzo markeri za utvrđivanje vlastitog genetskog porijekla budu dostupni na trafici i to po cijeni paklice cigareta. Šta će raditi zaBoga i koji most će birati da sa njega skoče razni koji su život proveli u ubjeđenju da su (ne samo Srbi, već) direktni potomci Pavla Orlovića, Mrnjavčevića i Miloša Obilića...

    Pozdrav za druga mog...
    Last edited by El Re; 29-10-12 at 12:22.

  10. #85
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    El Re ti si ka pandorina kutija ne treba te cackat

    Nikad nisam cuo za takvo nesto da se desava u srbiju il da tako pricaju... prvo oni su mjesanci to se uvijek znalo da koja god je vojska prosla srbijom da je ostavila svoje otiske i malo mi cudno da ih uce tome no ko zna mozda je to izdvojeni ''incident''

    Nije meni tesko da prihvatim da smo mjesavina svih gena koji su prosli ovuda ... jbg balkan je najprometniji istoriski auto-put... i nidje se ne kaze da smo porijeklom albanci vec iliri a albanci nisu jedini iliri Mene ne stima ta prica da smo slicni sa albancima ... jer albanci su mali rastom i tamno puti malo... nemaju nista slicno sa nama kroz kulturu bez krvne osvete ... a kao susjedni narod je normalno da smo se mjesali sa njima ... mada ako maknete sa svoga prezimena -IC mozete dobit neke veoma slicne ''prizvuke'' albanskog

    U Bijelopavlice ima legenda da je Bjeli Pavle (od koga su valjda svi) Albanac ... kao jedan od brace skender pase .... ne znam proce jos dosta vode moracom dok se o tome ista bude znalo ...

    Al da Dinaarci ce jednog dana imat svoju drzavu i pravit najveci zulum ikad OCE BUDITE SIGURNI Uvijek sam govorio ''DOBRO JE TE NAS IMA 500.000 e da nas ima vise svijet bi o muci zabavili'' !
    Last edited by Crka; 29-10-12 at 12:59.
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  11. #86
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    El Re neće zamjerit da se nadovežem pa nastavite... Neđe imaju pravo sa tom pričom tj. slažem se ali čisto u osjećaju, nisam tako vaspitavana.
    Nikad mi crveni i plavi momci nisu bili interesantni. Vjerovatno i sama u svom „kodu“ imam zapisano da se množim sa crnim i rječitim.
    Bilo je i par smeđih ali sam na kraju konca došla na to da su vrlo netolerantni odnosno nemaju sposobnost da poštuju tuđ stav, već bi da pokoravaju. Ali...
    Reče jedan beograđanin jednom podgoričaninu kome je žena sudjia da on nikad ne bi mogao sa takvom ženom jer je ona citiram „Žena Čovek“... Istinito i složila bih se da takve Žene samo i idu uz čistog strejt Muškarca. Ostali su latentni h-muškarci kojima treba žena, Blaga Žena, blaga žena, Muškarac, muškarac i sl.

    Takođe mi je interesantno i to da naše cure kad odu na studije u bgd, beograđane itekako kopka kakvu „prošlost“ imaju iz grada iz kojeg su.. dok naši momci čisto sumnjam da se „ubiju“ da saznaju da li je neka ns ili bgd odiva „raskalašno živjela“. Kažu melem za oči i uši i to je dovoljno, a one vas srećne strknu ne bi li bile bliže moru...

    Mislim da je razlog tome „gen“, karakter, koji je ukrašen i sa ovim podnebljem, prirodom, te mogu i Same, a slažem se sa onom lijepom voditeljkom sa Montene koja kaže da naša Žena teško da bi mogla išta uraditi sa sEkirom, ali sa sJekirom može što-šta.
    Toliko o Crnogorkama i svemu „lijepome“ što se može čuti o njima svakodnevno i na ovom forumu, i na drugim forumima, portalima i inače na ulici i kroz razgovor sa narodom, pa čak do toga da se i dijele savjeti strancima na koji način „upecati“ Crnogorku za one night stand.

    Dok ne nauče da cijene svoje, neće im ni drugi cijenit njihovo „tuđe“.

  12. #87
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    El Re ti si ka pandorina kutija ne treba te cackat

    Nikad nisam cuo za takvo nesto da se desava u srbiju il da tako pricaju... prvo oni su mjesanci to se uvijek znalo da koja god je vojska prosla srbijom da je ostavila svoje otiske i malo mi cudno da ih uce tome no ko zna mozda je to izdvojeni ''incident''

    Nije meni tesko da prihvatim da smo mjesavina svih gena koji su prosli ovuda ... jbg balkan je najprometniji istoriski auto-put... i nidje se ne kaze da smo porijeklom albanci vec iliri a albanci nisu jedini iliri Mene ne stima ta prica da smo slicni sa albancima ... jer albanci su mali rastom i tamno puti malo... nemaju nista slicno sa nama kroz kulturu bez krvne osvete ... a kao susjedni narod je normalno da smo se mjesali sa njima ... mada ako maknete sa svoga prezimena -IC mozete dobit neke veoma slicne ''prizvuke'' albanskog

    U Bijelopavlice ima legenda da je Bjeli Pavle (od koga su valjda svi) Albanac ... kao jedan od brace skender pase .... ne znam proce jos dosta vode moracom dok se o tome ista bude znalo ...

    Al da Dinaarci ce jednog dana imat svoju drzavu i pravit najveci zulum ikad OCE BUDITE SIGURNI Uvijek sam govorio ''DOBRO JE TE NAS IMA 500.000 e da nas ima vise svijet bi o muci zabavili'' !
    Ja sam je čuo u verziji da je Bijeli Pavle sin duke=vojvode Leka (e) koji je bio katolik ). Pa su posle neki od njegovih potomaka prešli na islam, naki na pravosvavlje, a neki ostali katolici. U svakom slučaju mi je baba (već svi znamo za omiljenu crnogorsku nauku BABOLOGIJU ) obratila pažnju da su mi Gaši, Hodže i Krasnići daleki rod...i ja sam o tome vodio računa.
    Dakle, priča ima korijen, ali je malo drugačiji...a kako sam ja Bjelopavlić-možda je moja verzija tačnija.

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 29-10-12 at 18:27.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  13. #88
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Bone je u pravu,Leka Dukadjini se smatra za "oca" Bjelopavlica
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  14. #89
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post


    Bio je svojevremeno jedan prezviter po imenu (vele) Grgur Barski. A taj Grgur neđe tokom XII vijeka (kad ne bješe ni četnika, ni ustaša) napisa jedno vrlo interesantano štivo koje puno zbori o našoj prošlosti, pa i o porijeklu današnjeg stanovništva u dinarskom pojasu. Učinje on to i ne sluteći da će to što je njemu i njegovim savremenicima bilo prirodno i očigledno, neko jednog dana morat naučno dokazivat.
    Djelo se zove "Regnum Sclavorum" (Kraljevstvo Slovena) a poznatije je kao "Ljetopis popa Dukljanina"...
    Nije direktno vezano za temu,ali kad vec pomenu "Ljetopis popa Dukljanina",interesantno kako su srpski istoricari ovo djelo odbacili kao nepouzdano i kako je za njih Duklja bez ikakve dileme bila srpska drzava.Za sve okolne zemlje kako bi dokazali da su tu zivjeli Srbi koriste kao neoboriv dokaz DAI Konstantina Porfirogenita,a on eto bas slucajno za Duklju izostavio da napise da tu zive Srbi,ali ni to nije vazno jer je on po njima tu sigurno napravio gresku(dva puta u istoj knjizi) i posto su svudje okolo zivjeli Srbi(sto opet nije tacno jer Porfirogenit pominje i Hrvate),onda je to 100% dokaz da je Duklja bila srpska i naravno,Vojislavljevici su bez ikakve dileme bili srpska dinastija(http://en.wikipedia.org/wiki/Vojislavljevi%C4%87_dynasty).Jes da je to samo Vikipedija i da tu svako moze da pise sta god hoce,ali fascinira sa kolikom upornoscu se vrsi sirenje propagande dje god je to moguce.Nek neko samo proba da makne ovo Serb ispred medieval dynasty,u roku od od minut ima da bude vraceno i odmah idu optuzbe za vandalizam,prijetnje blokadom i sta sve ne.Kao da neko non stop bdije da se ni slucajno ne otme ni komadic svete srpske zemlje,pa makar ni na Vikipediji.
    Normalno,ni katolicka vjera nije nikakva prepreka za ove tvrdnje,jer kad su bas sva srpska plemena eto nekim cudom bas na teritoriji Crne Gore(http://en.wikipedia.org/wiki/Serb_clans),zasto bi onda bilo cudo da su i jedini Srbi katolici bas tu zivjeli.Sve krajnje logicno i bez dileme zasnovano na najsavremenijim naucnim metodama:smug:.
    Last edited by GreatMontenegro; 29-10-12 at 16:12.

  15. #90
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,752
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,451
    Thanked in
    1,712 Posts

    Default

    To što se piše po Vikipediji je sramota. Nemojte se previše obazirat.

    Čak je članak Crnogorci podijeljen na "etničke Crnogorce" i "Srbe iz Crne Gore".

    http://en.wikipedia.org/wiki/Montene...thnic_group%29

    http://en.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_Montenegro
    Last edited by ASC; 30-10-12 at 02:59.

  16. #91
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jes,a u etnicke Crnogorce ne smijes stavit nikog od Petrovica i bilo koju drugu znacajniju licnost iz crnogorske istorije:hardrock:.
    Lako je za Vikipediju,nego im ovime pune glavu i u njihovim obrazovnom sistemu,pa nije ni cudo sto danas misle da se u Crnoj Gori sprovodi apartheid prema etnickim Srbima.

  17. #92
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dajte ljudi, u kojem vijeku zivite?
    Cini mi se da se neki crv uselio u vase glave kao sto je u glavu kralja Nikole kad je osvajao Skadar. Ne kazem da je isto albanski Skadar i hercegovacko Ljubinje, ali je poriv isti, prosiriti dravu. Zar se kvalitet zivota mjeri velicinom drzave?
    Nase komsije iz BiH su uvijek dobrodosle da svrate, da presele, da rade kod nas. Ali, pripajati opstine i teritorije druge drzave, makar se oni za to izjasnili na referendumu, pa to je budalastina u 21. vijeku, u suverenoj CG, na pragu EU. Dobro neko napisa, a sta bi bilo da se tako izjasne Ulcinj ili Tuzi. Referendum bi kod njih prosao garant. Pa to bi bilo ludilo da opstine odlucuju u kojoj ce drzavi zivjeti. Malo mnogo ...

  18. #93
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    kad su se pocele citanke stampat u Beograd onda se pocela polako mjenjati svijest crnogorca, to ni malo nije cudno, da je Hitler uspio u svojim pnaovima 40 tih godina sada ne bi raspravljali o tome jesu li crnogorci crnogorci ili su srbi albanci ili bilo sta drugo.
    samo bi pricali o tome jesmo li germani i pricamo li njemacki sa dobrim naglaskom.
    zna se da istoriju pisu pobjednici a narod kao narod lako zaboravlja a stotinjak godina ispiranja nije malo.
    treba jos dosta vode da potece da bi se to vratil na svoje.
    sama vizionomija crnogorca i hercegovca kada je uporedis sa ostalim narodima sjevernije je razlicita. znaci uporedi prosjecnog srbijanca ili bosanaca sa nasima ili hercegovcima razlika je nebo zemlja. a da uporedis hercegovca i crnogorca naci ce se mnogo slicnosti.
    to govori dovoljno ko je i sa kim koliko blizak.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  19. #94
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,432
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    По мени прво се треба окренути онима који се сматрају црногорцима, врачани не добише пасоше 20 година (јер су срби?) а херцеговце одбит од српства је процес који ће ,ако је уопште могућ, трајати генерацијама и генерацијама, нације су издијељене у 19 и 20 вијеку касно је сад било шта мијењати.

    Питање за харија и олд боне-а - да ли су попу ристу недуго после буне умрла два сина?
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  20. #95
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by forumen View Post
    Dajte ljudi, u kojem vijeku zivite?
    Cini mi se da se neki crv uselio u vase glave kao sto je u glavu kralja Nikole kad je osvajao Skadar. Ne kazem da je isto albanski Skadar i hercegovacko Ljubinje, ali je poriv isti, prosiriti dravu. Zar se kvalitet zivota mjeri velicinom drzave?
    Nase komsije iz BiH su uvijek dobrodosle da svrate, da presele, da rade kod nas. Ali, pripajati opstine i teritorije druge drzave, makar se oni za to izjasnili na referendumu, pa to je budalastina u 21. vijeku, u suverenoj CG, na pragu EU. Dobro neko napisa, a sta bi bilo da se tako izjasne Ulcinj ili Tuzi. Referendum bi kod njih prosao garant. Pa to bi bilo ludilo da opstine odlucuju u kojoj ce drzavi zivjeti. Malo mnogo ...
    forumen, nije ovo polemika s tobom, već se osvrćem generalno na ovakve pisanije poput tvoje...

    Evo, ne znam stvarno,..možda je sitno napisano pa se ne vidi - tema je "da li je Hercegovina tuđina?"... Iza nje se zapravo nameće jasno pitanje "Da li su Hercegovci za nas neki drugi i nama tuđ narod?"
    Tema nije "S kim državnu ogradu prvo da srušimo?" ili "Šta bi mogli zapish..at kao svoju teritoriju"", iako vidim da ima i onih kojima vjerujem da bi neko takvo lako štivo više odgovaralo ...
    Ipak, i to me čini zadovoljnim, interesantno je da je većina Crnogoraca ipak shvatila o čemu se ovdje radi. Oni manje dobronamjerni, lijeni da čitaju što se piše ili manje obrazovani, vode monologe i otvaraju polemike sa tezama koje oni sami iznose.
    Ponavljam, (po n-ti put a samo za ljubav mentalno sporijih) tema nema motiv u ekspanzionističkim idejama kakvog crnogorskog "lebensrauma".
    Tema ovđe nije prostor, već ljudi. To što ti ljudi žive na nekom prostoru (a ne u vazduhu) je prirodna stvar, ali potpuno nebitna za ovu debatu.
    Ako se slažemo da su Hercegovci identičnog etničkog porijekla koje mi imamo (a očigledno je da to većina misli), onda je ovo prenemaganje i usiljeno šokiranje na ideju stvaranja mehanizama kojima bi se tom narodu moglo pomagati i brinuti o njemu, samo zBog navodne mogućnosti da to neko u regionu i EU ne shvati kao naše posezanje ili pretenziju - kukavički jadno, bijedno sebično, neopisivo stupidno i plitkoumno.
    To je isto kao kad bi prvom rođaku odbili pomagati samo zato što želite izbjeći mogućnost da vam neki u selu taj čin protumače kao vašu želju da se (pod izgovorom brige) domognete imovine onog o kom brinete.
    Kad pomenusmo EU i bismo li je brigom za rođake naljutili (Bože, kakve dileme)... a nad tim se zabrinu i moj poštovani prijatelj Bone,.. pa zaštita manjina, promovisanje vlastite kulture i prekogranična saradnja u samom su vrhu vrijednosti koje promoviše i finansijski pomaže EU. Recimo italijanski region Južni Tirol (Alto Adiđe) je ekonomski i kulturno sav naslonjen na Austriju. Austrija na svaki način pomaže svoje sunarodnike koji uzgred svake 3-4 mjeseca prijete referendumom i izdvajanjem iako imaju prilično široku autonomiju u Italiji. Niko nije pomislio Austriju kritikovat zBog toga i tražiti od nje da ukloni svoja dopisništva, banke i kulturne institucije ili (daleko bilo) da odgovara tamošnje stanovništvo od separatističkih ideja.
    Ljudi - daj probajte u vašoj glavi da razumijete da je VOX POPULI VOX DEI. Nema te sile i dekreta koji je u stanju na duži roku tu volju držati u stegama.
    No, vratimo se BiH. To je, na žalost, državni provizorij na aparatima za vještačko održavanje života. Prekidač tog aparata drže velike sile. One ga mogu isključiti kad god požele, a volja građana BiH tu je potpuno nebitna. Zašto? Pa zato što se ideja Bosne (kao cjelovite i nefunkcionalne) smučila i samim Bošnjacima.
    Sve što je ostalo je samo sentiment.
    Srbi u BiH su izvršili potpunu pripremu da bez ikakvih administrativno-tehničkih uznemiravanja mogu nastaviti život izvan BiH, a da momenat raspada Bosne i ne osjete. Slično je i sa Hrvatima. I Srbija i Hrvatska imaju zaključene specijalne veze sa entitetima u kojima žive njihovi sunarodnici. Roba iz Srbije dominira u RS, dok u zapadnoj Hercegovini teško možete sresti drugu sem one iz HR. Te susjedne države tamošnjem stanovništvu koje se osjeća Srbima/Hrvatima darovale su pravo državljanstva, pravo školovanja u matici, a za nastavu u Bosni nastavna sredstva i učila iz tih zemalja. Pritom ubrizgava se veliki novac kroz raznorazne projekte koji imaju za cilj da poboljšaju kvalitet života tamošnjih Srba/Hrvata.
    Najgora situacija je u istočnoj Hercegovini u kojoj postoji najveće siromaštvo i koja je i za Beograd i za Banja Luku 13 rupa na svirali. Za čitavu tu teritoriju (u kojoj je vrijeme gotovo stalo) moglo bi se reći da jedno veliko "Ljubinje".
    S druge strane, naš odnos postoji samo prema BiH kao cjelini i zapravo je odnos prema nečemu što postoji kraj nas duže od deceniju, što smo kao takvo (sakato) prihvatili (bolje reći: primili k znanju) i na njega smo se prosto navikli. To pojedinima ovdje pravi problem da zaista zastanu i razmisle - ima li to budućnost i ako nema, da li kao narod, uzevši u obzir sve etničko-istorijske okolnosti, imamo razloga i opravdanje za (ne)zanimanje tim stanovništvom (ako, onda kojim i gdje) i uopšte da li se baviti razvojem tog procesa koji se tamo odigrava?
    Već sam saopštio svoj stav, a vrijeme će pokazati da li će ova maloumna i kratkovida politika koju državni vrh vodi prema svim našim sunarodnicima u okruženju duže od 2 decenije, učiniti nepopravljivu štetu našem nacionalnom tkivu i našim državnim interesima.
    Last edited by El Re; 30-10-12 at 20:34.

  21. #96
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    El Re uzaludno je da se svakome obraces jer objasnit daltonisti da svijet nije crno bijeli je tesko ...

    Inace odje nije glavni problem da li treba to uradit ... VEC KAKO! Prije smo na jednu temu raspravljali da bi najbolje povezivanje naroda bilo sa preko-granicnom saradnjim ... uputit razvne NVO da pomazu koliko mozemo mi tamo... onda ono sto si i ti napomenuo dzabe skolovaje na nasim univerzitetima za svakog hercegovca ... (ne da ih uslovljavamo ka srbi ... da ako oce za dz da studiraju moraju da se izajesne kao SRBIN kakvo licimjerstvo ) Sto se mene tice ja bih ovu temu na tu bandu nagonio ... da raspravljamo o tome


    i da dodam da se po tome da niko ne vodi racuna o tom narodu i vidi da taj dio niko ne svojata ... nit bosnjaci nit hrvati a kamo li srbi koji nista ne ulazu tamo... tako da ce vremenom nadam se pocet i hercegovci da uvidjaju ko im je rod a ko izrod ...
    Last edited by Crka; 30-10-12 at 18:31.
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  22. #97
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    El Re uzaludno je da se svakome obraces jer objasnit daltonisti da svijet nije crno bijeli je tesko ...

    Inace odje nije glavni problem da li treba to uradit ... VEC KAKO? Prije smo na jednu temu raspravljali da bi najbolje povezivanje naroda bilo sa preko-granicnom saradnjim ... uputit razvne NVO da pomazu koliko mozemo mi tamo... onda ono sto si i ti napomenuo dzabe skolovaje na nasim univerzitetima za svakog hercegovca ... (ne da ih uslovljavamo ka srbi ... da ako oce za dz da studiraju moraju da se izajesne kao SRBIN kakvo licimjerstvo ) Sto se mene tice ja bih ovu temu na tu bandu nagonio ... da raspravljamo o tome
    Crka,

    nema tu ništa što je potrebno izmišljati... Modaliteti angažovanja na brizi bilo koje države za vlastiti narod izvan njenih granica su odavno poznati i razrađeni širemo Evrope. Isti su inkorporirani u mnoge međunarodne konvencije, standarde i ugovore. Danas živimo u vremenu kada se tačno zna šta je u tom pravcu moguće i dozvoljeno činiti, a šta se ne smije. Ako bi banalizovali stvar zabranjeno je samo podrivati teritorijalni integritet, ustavni ustroj i mir i sklad koji postoje (ili se pokušavaju uspostaviti) u drugoj državi. Sve drugo u principu je dozvoljeno.
    Prvo što se radi jeste što se vlastiti interes otvoreno i javno prezentira zemlji u kojoj taj interes imate. Ako je to interes brige za dio populacije koja tamo živi, to morate otvoreno reći i objasniti. Kada se taj interes legitimiše i prepozna, druga strana ga je obavezna uvažiti ukoliko on korenspondira sa međunarodnim standardima.
    Spisak aktivnosti u cilju realizacije zaštite tog interesa je tehničko pitanje. Ponavljam, i tu je sve dozvoljeno ukoliko vašom aktivnošću ne remetite red i poredak koji je uspostavljen pravnim sistemom zemlje u kojoj postoji vaš interes.
    Koje su to aktivnosti? Crnogorska vlast (ukoliko joj fali inventivnosti) ne mora ići daleko... Samo nek počne da sprovodi mjere koje u BiH provode Srbija i Hrvatska, Bugarska u Makedoniji, Mađarska u Rumuniji i Vojvodini, Albanija i Srbija na Kosovu, Grčka na Kipru i Rumunija u Moldaviji.
    Već sam pomenuo neke - mogućnost državljanstva (bez prava glasa) za one koji se izjasne da Crnu Goru vide kao maticu, mogućnost rada i školovanja u Crnoj Gori pod uslovima koji važe za domaće stanovništvo, ekonomsko uvezivanje tamošnjih preduzeća sa našim privrednim subjektima i uopšte što aktivnije uključenje u ekonomski sistem zemlje, kulturno uvezivanje (početi uključivanjem naklonjenih viđenijih Hercegovaca u CANU, krenuti sa dopisništvima, gostovanjima pozorišta, umjetničkih udruženja i sl, a završiti sa otvaranjem podružnica strukovnih udruženja, i u konačnom Matice Crnogorske, PEN-a, CANU i sl), te na sportskoj ravni zaključiti organizacijama sportskih turnira na kojima bi učešće uzimali sportski klubovi i pojedinci iz Hercegovine. Najbolje treba nagrađivati primjerenim nagradama. Itd, itd,...itd...
    Mogao bih o tome do ujutru,..no ništa novo ne bih izmislio. Sve su to aktivnosti koje ozbiljne države provode u zaštiti svojih sunarodnika i zBog kojih te države i smatramo ozbiljnim.
    Last edited by El Re; 30-10-12 at 19:06.

  23. #98
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Crka,

    nema tu ništa što je potrebno izmišljati... Modaliteti angažovanja na brizi bilo koje države za vlastiti narod izvan njenih granica su odavno poznati i razrađeni širemo Evrope. Isti su inkorporirani u mnoge međunarodne konvencije, standarde i ugovore. Danas živimo u vremenu kada se tačno zna šta je u tom pravcu moguće i dozvoljeno činiti, a šta se ne smije. Ako bi banalizovali stvar zabranjeno je samo podrivati teritorijalni integritet, ustavni ustroj i mir i sklad koji postoje (ili se pokušavaju uspostaviti) u drugoj državi. Sve drugo u principu je dozvoljeno.
    Prvo što se radi jeste što se vlastiti interes otvoreno i javno prezentira zemlji u kojoj taj interes imate. Ako je to interes brige za dio populacije koja tamo živi, to morate otvoreno reći i onjasniti. Kada se taj interes legitimiše i prepozna, druga strana ga je obavezna uvažiti ukoliko on korenspondira sa međunarodnim standardima.
    Spisak aktivnosti u cilju realizacije zaštite tog interesa je tehničko pitanje. Ponavljam, i tu je sve dozvoljeno ukoliko vašom aktivnošću ne remetite red i pored koji je uspostavljen pravnim sistemom zemlje u kojoj postoji vaš interes.
    Koje su to aktivnosti? Crnogorska vlast (ukoliko joj fali inventivnosti) ne mora ići daleko... Samo nek počne da sprovodi mjere koje u BiH provode Srbija i Hrvatska, Bugarska u Makedoniji, Mađarska u Rumuniji i Vojvodini, Albanija i Srbija na Kosovu, Grčka na Kipru i Rumunija u Moldaviji.
    Već sam pomenuo neke - mogućnost državljanstva (bez prava glasa) za one koji se izjasne da Crnu Goru vide kao maticu, mogućnost rada i školovanja u Crnoj Gori pod uslovima koji važe za domaće stanovništvo, ekonomsko uvezivanje tamošnjih preduzeća sa našim privrednim subjektima i uopšte što aktivnije uključenje u ekonomski sistem zemlje, kulturno uvezivanje (početi uključivanjem naklonjenih viđenijih Hercegovaca u CANU, krenuti sa dopisništvima, gostovanjima pozorišta, umjetničkih udruženja i sl, a završiti sa otvaranjem podružnica strukovnih udruženja, i u konačnom Matice Crnogorske, PEN-a, CANU i sl), te na sportskoj ravni zaključiti organizacijama sportskih turnira na kojima bi učešće uzimali sportski klubovi i pojedinci iz Hercegovine. Najbolje treba nagrađivati primjerenim nagradama. Itd, itd,...itd...
    Mogao bih o tome do ujutru,..no ništa novo ne bih izmislio. Sve su to aktivnosti koje ozbiljne države provode u zaštiti svojih sunarodnika i zBog kojih te države i smatramo ozbiljnim.

    Upravo tako... volio bih kad bi imali nekog iz istocne hercegovine ... ko bi komentarisao temu da vidim kakvo je njihovo razmisljanje o svemu ovome Zna li ko kakav njihov forum ?
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  24. #99
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mostarskaraja.com moforaja.com bljesak.info http://www1.serbiancafe.com/lat/disk...9/hercegovina?
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  25. #100
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    El re

    to sto ti pises zvuci fenomenlno. Ali kao i uvijek kod nas ima to ali. Sto se tice nase vlade vidis da ne brinu o dijaspori koja vapi za nekom institucijom koja ce se okrenuti ka njima. Promjer srbija, nasa vlada se ponasa kao da ne postpji ni jedan crmogorac tamo. Bukval.o su prepusteni na milost i nemilost a tamo je sada biti crnogorac a ne biti srbin kao u vrrijeme inkvizicije biti jevrej.
    A onda mozes misliti otvaranje jos ove teme. Jos jedne gla obolje za vladu

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bosna i Hercegovina - najkomplikovanija opšta tema
    By MonterO in forum Politika generalno
    Replies: 42
    Last Post: 15-07-11, 21:35
  2. Replies: 72
    Last Post: 06-09-10, 11:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •