Results 1 to 15 of 15

Thread: Psihologija

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Neznam koliko je prikladan topik za ovo ali me interesovalo da mi nabrojite par dobrih knjiga vezane za psihologiju... Imam "Put kojim se redje ide" od Skot Pek-a i nije losa knjiga za moj ukus... Ako neko zna za nesto slicno bio bih mu zahvalan da nabroji par slicnih knjiga ili mozda neke isto dobre a vezane za tematiku...

    Hvala
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Ipak cemo u novi topic.

    Izlistacu danas par zanimljivih knjiga, ali ova pomenuta kod mene izaziva osjecaj bljutavosti i nista vise
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Emocionalna inteligencija - Daniel Goleman
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl
    Emocionalna inteligencija - Daniel Goleman
    thumbs up

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne znam kolko ce se ovo uklopit u ono sto ti oces ali "Eros nemoguceg" Alexandar Etkind je po meni konZa!

    a ovoga Skota Peka chita Goga Sekulic aka. Sanerka, rekla je na magazin IN
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Oa dobro to je prva knjiga koju sam nasao na tu temu a vjerovatno ima mnogo boljih... Vec sam naisao na nesto sto mi se ne svidja a to je da vazda pominje da je psihoanaliza veoma vazno i slicno, tj. navodi da ljudi treba da odi usto vise kod psihologa,tj. njega... Pffffff
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #7
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Asylum for disturbed
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    'ajde da i ja prospem ovo malo svoje pameti... :mrgreen:

    Danas postoji toliko literature vezano za psihologiju, pa je pitanje s koje strane zelis da joj pristupis: cisto laicki, zdravorazumski ili sistematicno i naucno. Licno preferiram drugi.
    Ne polazi mnogo nada na knjige iz zanra tzv. "popularne psihologije", jer se ne broje u naucnu literaturu i rijetko gdje ih mozes navesti kao reference. Ovdje izdvajam "Emocionalnu inteligenciju", jer je jedna od rijetkih knjiga koja se bavi tom oblascu.

    Ono sto, za pocetak, preporucujem jeste udzbenik iz psihologije za II razred gimnazija, koji i dan danas sluzi kao jako dobar prirucnik cak i studentima.
    Dalje, preporucujem sljedece knjige: 'Medicinska psihologija" (D. Blazevic, E.Cividini - Stranic, M.Beck - Dvorzak ; JUMENA\Zagreb, 1984.) ili "Medicinska psihologija sa osnovama psihopatologije" (Vladimir Desimirovic). Takodje, dobar psiholoski rijecnik nikad nije na odmet.Nakon ovoga ces sam znati sta te interesuje ikojim putem da krenes. A djela Freuda, Junga, Froma itd ostavljam tebi na izbor....

    Moram te upozorim da je put do ovih knjika jako tezak, a ponekad i nemoguc. Najbolje je da se obratis direktno nekom psihologu ili socijalnom radniku. (mene je put naveo direktno u Centar za rad i soc. staranje, oni su PUNI literature, samo je treba izvuc od njih)..

    Nadam se da ti je moj odgovor makar malo pomogao.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Naranvo da si pomogao, svaka pomoc je dobrodosla... "Emocionalnu inteligenciju" cu naci lako a ovu psihologiju za 2. sam vec poceo da trazim ali za sad abezuspjesno...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #9
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imas i stari Rotov udzbenik koji je takodje dobar. E sad sve zavisi koja te oblast psihologije interesuje.
    Moja preporuka su takodje Frojd i Jung.
    A ako si vec u tom "filmu" odgledaj film (mislim da se knjiga zove Crna kutija ili tako nesto, nisam sigurna) snimljen po istinitom dogadjaju Eksperiment (Das Eksperiment-njemacki) / imas ga na dvd-ju u gornjem djelu hercegovacke mislim da se klub zove Dvb ili tako nekako. Uh sto sam danas losa s' imenima
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

  10. #10
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    KÖLN,Barbarosaplatz/BAR
    Posts
    612
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Kako se kalio chelik" :shock:

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PARABELUM
    "Kako se kalio chelik" :shock:
    respekt
    (stavio bi ti onog malog okruglog glavonju shto dize transparent, samo ne znam kako : )

  12. #12
    renaissance Guest

    Default

    Mislim da nije dobro ostati na samo jednom autoru u pocetku.Najbolje je citati vise njih...razlicitih ideja...vidjeti sta odgovara tvom licnom senzibilitetu i poimanju stvari,i tek na kraju se posvetiti jednom u potpunosti.Svakako da to nije lako,jer je vrlo tesko naci autora cija ti psihologija u potpunosti odgovara...
    Sto se tice Peka,mislim da bi ga trebao preskociti,jer slabo sta tu mozes da naucis...
    Ne znam koliko ti je godina,i sta te konkretno interesuje,posto je psihologija jako kompleksna oblast,ali cu pokusati da ti ostavim par kratkih preporuka,odnosno,nesto sto bi ti bila baza za pocetak...
    * Karl Jung 'Covjek i njegovi simboli' ....Govori o nesvjesnom,i o tome da covjek moze da dostigne potpunost samo spoznajom nesvjesnog,do koje se dolazi putem snova i njihovih simbola.U sustini...covjek poznaje nesvjesno, i s njim komunicira pretezno putem snova.Sustina Jungove filosofije je u stalnoj teznji povezivanja svjesnog i nesvjesnog,i njegovom dopunjavanju.
    * Alfred Adler'Poznavanje covjeka'...Adler je jedan od najpoznatijih predstavnika individualne psihologije.Bio je u Frojdovom krugu,ali nije zapravo bio njegov ucenik,tim prije sto je izrazavao kriticnost prema nekim najvaznijim Frojdovim idejama tog vremena,prije svega vaznosti koju je on pridavao sexualnosti...Ako te interesuju termini kao sto su' osjecanje manje vrijednosti', 'teznja ka moci' i td. mislim da ces ovdje naci objasnjenje ,posto su to neki od Adlerovih kljucnih pojmova...
    *Frojd'Uvod u psihoanalizu'...mislim da upravo sa tim trebas poceti ukoliko se odlucis da izucavas Frojda.Tu su dalje i 'Snovi 1, 2'...'Mali Hans'...'Covjek pacov'...i jos dosta njih.U svakom slucaju sa Frojdom treba biti oprezan,jer ga u protivnom,onaj ko ga cita,pogresno interpretira u svojoj glavi...ljudsku sustinu,i sistinu medjuljudskih odnosa posmatra kroz prizmu sexualnosti.Cak i u ljubavi vidi izraz ili sublimaciju sexualnog instinkta .Smatra da libido obicno ima musku prirodu(to ces pronaci u knjizi 'Tri priloga teoriji seksa'),bilo da se radi o libidu muskarca i zene.Kritikovali su ga zbog precjenjivanja seksa,sto je i bilo logicno za to vrijeme,jer njegova psihologija imala revolucionaran karakter.Frojdova teorija je dosta paradoxalna...s jedne strane je ,recimo,odnose izmedju roditelja i djeteta potpuno osvijetlio,dok je sa druge strane na te odnose bacio i neke sjenke...Svaka cast cika Frojdu..bio je genije,ali ga ne smatram sebi bliskim,jer tvrdim da je medjuljudske strasti i odnose,tumacio iskljucivo fizioloski...
    *Erih From'Umijece ljubavi'...jedan od mojih miljenika...psiholog,filozof,sociolog.Ukoliko ne nadjes ovo,mozes uzeti 'Bjekstvo od slobode','Covjek za sebe'.Jedan je od kriticara Frojdove psihologije...dok s druge strane ne zanemaruje njen znacaj.Idealista je ...govori da se jedini put potpunog spoznavanja nalazi u cinu ljubavi.Za razliku od Frojda koji ljubav dozivljava kao sublimaciju sexualnog instinkta,From smtra da je sexualna zelja samo jedna manifestacija potrebe za ljubavlju i sjedinjenjem.Isto tako,smatra da i zena ima libido,i da njena sexualnost ima specificno zensku,a ne musku prirodu.Kako postoji muskost i zenskost u karakteru,tako postoji i muskost i zenskost u sexualnoj funkciji...da ne bih duzila,ovdje mozes pronaci obasnjenja i razlike izmedju razlicitih tipova ljubavi...od najosnovnije,bratske,pa do ljubavi prema Bogu.Toplo ti ga preporucujem....
    *Ekermen 'Psihodinamika porodicnog zivota'...ovo jedino u slucaju ako si zainteresovan za 'problem porodice'.Nema sumnje da od porodicne sredine u velikoj mjeri zavisi stabilnost i zrelost licnosti.On dokazuje da je porodica, u stvari,jedinstvena institucija,jedan drustveni mikrokosmos,da je dinamicna i promjenljiva kao i samo drustvo,pri cemu konstantno potencira povezanost mentalnog zdravlja pojedinca i porodice.Govori o eventualnim kofliktima unutar porodice...kako ih rijesiti...i kako ti konflikti uticu na druge clanove familije kao i na one koji si direktno u njima...
    Nicea ti ne preporucujem...imam neki otpor prema njemu,tim prije sto je zivot proveo u invalidskim kolicima,i potpuno je za ocekivati da ce iz takve perspektive imati jedan onako nakaradan odnos prema svemu...neka mi ne zamjere nihilisti...
    Neko je vec spomenuo Golemanovu 'Emocionalnu inteligenciju'.Definitivno bi trebao da je procitas...odlicna knjiga...sjetih se one Aristotelove dosjetke na pocetku knjige...parafraziram...svako se moze razljutiti,ali naljutiti se na pravu osobu,u pravo vrijeme,na pravi nacin,i zbog valjanog razloga-to nije lako... :smile:
    Enfin...ako hoces neku,'lakse svarljivu' literaturu,a koja opet ima smisao i pokrice,a da je pri tom trenutno polje tvojih interesovanja musko-zenski odnosi,onda mozes da uzmes nesto od Jova Tosevskog...'Skrivena sexualnost'...'Amonov rog'...'Polni um'...ili najbolje 'Ti,ja',koja je u stvari sublimacija ova njegova tri djela...
    Sretno....

  13. #13
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    @ReNaIsSaNcE, da te nebih citirao i zauzimao odmah pola strane prvo cu ti se zahvaliti na ovolikom postu... Samo sam povrsno procitao i svidja mi se sto je za svaku knjiga objasnjena sustina i to ce mi dosta pomoci u odabiru... Sto se tice mojih godina, imam 17 i nije da me nesto ozbiljnije zanima ali me ipak zanima psihologija kao takva a sad koja ce mi se od ovih knjiga najvise svidjeti, to cemo vidjeti... Za pocetak cu uzeti tu "Emocionalnu inteligenciju" pa cemo vdiejti kasnije mada neznam ni koliko cu imati vremena za to ali ce se valjda naci malo...

    Hvala jos jednom!
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    @ReNaIsSaNcE, svaka cast
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  15. #15
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preskakanje Scotta Pecka mi pomalo lici na intelektualni snobizam. Ima jako mnogo sasvim neprihvatljive popularne psiholoske literature. 'Put kojim se rjedje ide' ne spada tamo. Ukoliko neko zbog jezicke/misaone/stilske jednostavnosti smatra knjigu bezvrijednom, njeni uvidi za psiholoske amatere (a vecina nas je tu) su vrlo korisni.

    Tesko da cemo lako u pocetku uspostaviti komunikaciju sa Fromom, Frojdom (utemeljivacem ali u psiholoskoj praksi danas poprilicno nezastupljenim autorom) i ostalima. Bitno nam je da zavirimo u zakonitosti psihickog zivota o kojima jako malo znamoi o kojima nas u nasoj sredini skoro nicemu ne uce. Zato mislim da je Peck odlican za pocetak. Ali meni i danas, poslije mnogo procitane literature i strucnog bavljenja psihologijom, njegova knjiga pruza blago pojednostavljene ali jasne i, sto je najvaznije, tacne uvide.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •