Page 1 of 19 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 470

Thread: Dokazi postojanja Boga

  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Dokazi postojanja Boga

    Ovo sto cete citati upuceno je uglavnom ateistima tako da cu poceti Kuranskim citatom:"Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,opet bi oni,zacijelo,rekli:Samo nam se pricinjava,mi smo ljudi opcinjeni!

    (1)--Naucni skupovi su sve do 17 vijeka smatrali ispravnim misljenja starogrckih filozofa da su zvijezde okacene na kristalne kugle.-U Kuranu pise:Nebo je stvoreno bez stubova koje vidite (Lukman,10).

    (2)--Najnovija naucna otkrica kazu da je zemlja nastala pod dejstvom Velikog Praska.-U Kuranu pise:Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina,pa smo ih mi raskomadali! (El-Enbija 30)

    (3)--Najnovija naucna otkrica govore da se svemir siri do odredjene granice kada ce poceti da se skuplja.-U Kuranu pise:Tog dana cemo smotati nebesa kao sto se smota list papira za pisanje.Kako smo stvorili svijet,tako cemo ga i unistiti. (El-Enbija,104)

    (4)--Naucnik koji se zvao Aristark rekao je pocetkom trinaestog vijeka da Zemlja kruzi oko Sunca,s tim sto je Sunce smatrao nepomicnim.Mnogo kasnije je otkriveno da sve u kosmosu plovi.-U Kuranu pise:Sve u svemiru plovi(Jasin 40).Svako se krece do roka odredjenog(Er-Ra,d,2).I daje vam da se koristite Suncem i Mjesecom koji se stalno krecu (Ibrahim 33)

    (5)--Astronomija tek u dvadesetom vijeku otkriva da se zvijezde radjaju,rastu,povecavaju se,a zatim umiru.-U Kuranu pise:Tako mi zvijezde kada nestane(En-Nedzim,1).Kada Sunce sjaj izgubi(Et-Tekvir,1).Kada se zvijezde izgube (El-Murselat)

    (6)--Astronomi tvrde da ce se Sunce tokom agonije povecati stotinama puta i progutati sva tijela suncevog sistema.-U Kuranu pise:Kada se pogled od straha ukoci i Mjesec pomraci i Sunce i Mjesec spoje...?

    (7)--Covjek se 21.januara 1783.godine uz pomoc balona penje do prvog sloja Zemljinog omotaca,14.oktobra 1909 braca Rajt uspijevaju nekoliko desetina sekundi boraviti u najnizoj sferi,18.marta 1965 covjek prvi put izlazi iz zemljinog omotaca itd.-U Kuranu pise:I kunem se rumenilom vecernjim,i noci,i onim sto ona tamom obavije,i Mjesecom punim,-Vi cete sigurno osvojiti sferu za sferom (El-Insikak 19)

    (8)--Tek skoro je otkriveno da je zemlja okrugla.-U Kuranu pise:Ti vidis planine i mislis da su nepomicne,a one promicu kao sto promicu oblaci-to je Allahovo djelo koji je sve savrseno stvorio;On doista,zna ono sto radite (En-Neml,88)

    (9)--Naucnici su skoro otkrili desetu planetu.-U Kuranu pise:Kada Jusuf rece ocu svome:-O oce moj,sanjao sam jedanaest zvijezda,i Sunce i Mjesec,i u snu sam ih vidio kako mi se poklonise...(Jusuf,4).Ovo pise i u Bibliju.

    Na kraju bih citirao nesto onima koji tek onako vjeruju:Misle li ljudi da ce biti ostavljeni na miru ako kazu:-Mi vjerujemo-i da u iskusenje nece biti dovedeni(El-Ankebut).Misle li oni koji cine zla djela da cemo s njima postupiti jednako kao sa onima koji vjeruju i dobra djela cine,da ce im zivot i smrt biti isti?Kako lose rasudjuju (El-Dzasije)

    Nadam se da cu ovim topikom mnogim ateistima pribliziti vjerovanje u Boga.Citirao sam Kuran koji takodje kao i ja smatra Bibliju Bozijom objavom,ali bih takodje napomenuo da vecina navedenog ne postoji u Bibliji,tako da rijeci, da je Muhamed izmisljeni prorok koji je prepisao Bibliju,padaju u vodu!!!
    Last edited by Mabus; 18-08-05 at 12:55.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #2
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Blok 5
    Posts
    66
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nishta ne dokazuje.
    CRMNICA DO CARIGRADA!!!
    MrGood-e,Mrgud-e i MR.GOOD-e,vracite mi nick,ja sam jedini pravi MrGood.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zelim da napravim distinkciju izmedju ateizma(osporavanje postojanja boga) i agnosticizma kao stanovista koje govori da je nemoguce dokazati postojanje boga.
    Primjer pod stavkom 6 nije odgovarajuci jer astronomi govore o fenomenu supernove,a citat Kurana o pomracenju sunca kojem je autor mozda prisustvovao.
    I hriscanstvo i islam kao religije su nastale sintezom drugih filozofija koje su uglavnom dosle sa istoka (Kina,Indija) i pojavile su se kada se nije imalo logicno objasnjenje za mnoge stvari koje su pogadjale tadasnji svijet(bolesti,siromastvo i sl.)Tumacenje svetih knjiga zahtijeva puno vremena i odredjeno predznanje tako da nije lako dati pravi smisao njihovih citata.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Cattaro
    Posts
    573
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Ovo sto cete citati upuceno je uglavnom ateistima tako da cu poceti Kuranskim citatom:"Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,opet bi oni,zacijelo,rekli:Samo nam se pricinjava,mi smo ljudi opcinjeni!

    (1)--Naucni skupovi su sve do 17 vijeka smatrali ispravnim misljenja starogrckih filozofa da su zvijezde okacene na kristalne kugle.-U Kuranu pise:Nebo je stvoreno bez stubova koje vidite (Lukman,10).

    (2)--Najnovija naucna otkrica kazu da je zemlja nastala pod dejstvom Velikog Praska.-U Kuranu pise:Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina,pa smo ih mi raskomadali! (El-Enbija 30)

    (3)--Najnovija naucna otkrica govore da se svemir siri do odredjene granice kada ce poceti da se skuplja.-U Kuranu pise:Tog dana cemo smotati nebesa kao sto se smota list papira za pisanje.Kako smo stvorili svijet,tako cemo ga i unistiti. (El-Enbija,104)

    (4)--Naucnik koji se zvao Aristark rekao je pocetkom trinaestog vijeka da Zemlja kruzi oko Sunca,s tim sto je Sunce smatrao nepomicnim.Mnogo kasnije je otkriveno da sve u kosmosu plovi.-U Kuranu pise:Sve u svemiru plovi(Jasin 40).Svako se krece do roka odredjenog(Er-Ra,d,2).I daje vam da se koristite Suncem i Mjesecom koji se stalno krecu (Ibrahim 33)

    (5)--Astronomija tek u dvadesetom vijeku otkriva da se zvijezde radjaju,rastu,povecavaju se,a zatim umiru.-U Kuranu pise:Tako mi zvijezde kada nestane(En-Nedzim,1).Kada Sunce sjaj izgubi(Et-Tekvir,1).Kada se zvijezde izgube (El-Murselat)

    (6)--Astronomi tvrde da ce se Sunce tokom agonije povecati stotinama puta i progutati sva tijela suncevog sistema.-U Kuranu pise:Kada se pogled od straha ukoci i Mjesec pomraci i Sunce i Mjesec spoje...?

    (7)--Covjek se 21.januara 1783.godine uz pomoc balona penje do prvog sloja Zemljinog omotaca,14.oktobra 1909 braca Rajt uspijevaju nekoliko desetina sekundi boraviti u najnizoj sferi,18.marta 1965 covjek prvi put izlazi iz zemljinog omotaca itd.-U Kuranu pise:I kunem se rumenilom vecernjim,i noci,i onim sto ona tamom obavije,i Mjesecom punim,-Vi cete sigurno osvojiti sferu za sferom (El-Insikak 19)

    (8)--Tek skoro je otkriveno da je zemlja okrugla.-U Kuranu pise:Ti vidis planine i mislis da su nepomicne,a one promicu kao sto promicu oblaci-to je Allahovo djelo koji je sve savrseno stvorio;On doista,zna ono sto radite (En-Neml,88)

    (9)--Naucnici su skoro otkrili desetu planetu.-U Kuranu pise:Kada Jusuf rece ocu svome:-O oce moj,sanjao sam jedanaest zvijezda,i Sunce i Mjesec,i u snu sam ih vidio kako mi se poklonise...(Jusuf,4).Ovo pise i u Bibliju.

    Na kraju bih citirao nesto onima koji tek onako vjeruju:Misle li ljudi da ce biti ostavljeni na miru ako kazu:-Mi vjerujemo-i da u iskusenje nece biti dovedeni(El-Ankebut).Misle li oni koji cine zla djela da cemo s njima postupiti jednako kao sa onima koji vjeruju i dobra djela cine,da ce im zivot i smrt biti isti?Kako lose rasudjuju (El-Dzasije)

    Nadam se da cu ovim topikom mnogim ateistima pribliziti vjerovanje u Boga.Citirao sam Kuran koji takodje kao i ja smatra Bibliju Bozijom objavom,ali bih takodje napomenuo da vecina navedenog ne postoji u Bibliji,tako da rijeci, da je Muhamed izmisljeni prorok koji je prepisao Bibliju,padaju u vodu!!!
    I u Bibliju ti pishe da je yemlja okrugla, ako te ynima recu ti stih, sem toga i u njoj ima puno dokaya.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ROBESPIERRE--Pa kad vec pominjes Super Novu da kazem nesto i o njoj!
    U analima svemirskih dogadjaja postoje fenomeni koje je nauka uspjela da objasni tek u dvadesetom vijeku.Tako su 4.jula ujutru 1054.godine kineski astronomi uocili pojavu snazno svijetlece zvijezde koja je svijetlila i po danu dvije godine prije nego sto se izgubila sa vidika.Nauka je tek nedavno otkrila da je ova zvijezda,koja je nazvana"Novom" bila dio sazvjezdja Blizanaca,zatim je nabrekla,pukla i ugasila se.

    Ista pojava je zabiljezena i 1572,1604. i 1885. godine.Jako svijetlece zvijezde opet su se danju vidjele golim okom i nazvane su takodje "Novima".

    Problem pojava zvijezda ostao je neobjasnjen sve do dvadesetog vijeka.Izumjecem velikih opservatorijuma naucnicima je postalo jasno da desetine zvijezda umire svakodnevno,mozda svakog sata ili,cak,svake sekunde.

    Prije nego se ugase,neke zvijezde iznenada pocinju jace sjati i plamtjeti, i to do milijardu puta jace od Sunca.Obim im se povecava hiljadama kilometara u sekundi;zatim slijedi strasna eksplozija koja baca djelice mrtve zvijezde brzinom preko deset hiljada kilometara u sekundi!
    Poslednji astronomski fenomen za koji su se unaprijed pripremile sve medjunarodne astronomske organizacije desio se 27. februara 1987. godine.Bio je snimljen i posmatran sa svemirskih letilica vjestackih satelita, i iz raznih svjetskih opservatorijuma.I dan danas astronomi proucavaju njegove tragove.To je bila zvijezda nazvana "Super Nova",a u stvarnosti ona je bila samo svjetlost uzrokovana velike divovske zvijezde Sendulik koja se desila prije 170 hiljada godina.Od tada je njeno svijetlo putovalo da bi 27. februara 1987.godine stiglo do nas.

    U Kuranu se kaze:Tako mi zvijezde kada nestane (En-Nedzm,1).Kada se zvijezde izgube (El-Zumer,5).Kada Sunce sjaj izgubi (Et-Tekvir,1).Kada zvijezde popadaju (Et-Tekvir,2).Sve tece do odredjenog roka (Ez-Zumer,5)

    Navedeni ajeti su logicki i naucni argument da je Kuran Bozija rijec.Jer,cinjenicu smrti zvijezda u vrijeme objave nije znao niko osim njihovog Stvoritelja!
    Ljudima nije bila poznato,kao sto sam objasnio,sve do dvadesetog vijeka.

    Naravno da u Bibliju ima takodje mnogo dokaza,ja to ne sporim!Potrazit cu pa cu objaviti.Meni nije cilj da reklamiram Kuran,vec da zamislim ateiste!
    Last edited by Mabus; 19-08-05 at 10:23.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bog postoji, a najocitiji dokaz jeste kad ga vidish. Tako da agnostik grijesi, jer ne priznaje apsolutnost istine i njenu dokazivost.

    Prica o sintezi filozofija, je davno prevazidjena jer ne postoji dokaz, koji bi dokazao sintezu a da otpovrgne simbiozu.
    Znaci niko ne moze reci da su vjere nastale skupljanjem razlicitih oblika filozofije, a da otpovrgne pritom da vjera jeste dokazana u razlicitosti izvora.

    Mambus u mojoj verziji izvora za tacku sedam kaze:
    "I kunem se rumenilom vecernjim", /16/ "i noci, i onim sto ona sakuplja", /17/ "i Mjesecom kada se ispuni", /18/ "vi cete sigurno na sve teze i teze prilike nailazti!"/19/

    ?????

    Mabus, mislim da naucnici mnogo grijese, pravilo iz proslosti koje govori:
    "Mnogo puta su ljudi mislili da znaju, pa su pogrijesili"

    Univerzum je toliki da mu mi ni ne znamo granice.

    Bog koji je stvorio i nebo i zemlju kaze:
    Podigni kamen i naci cesh me. Tako da je pitanje dokaza samo opravdanje.

    Evo ja da vam kazem svima da sam boga vidio? Necete mi vjerovati. Pa u cemu je poenta? Ako meni ne vjerujesh, kakav dokaz istesh? Cudo sa neba? Specijalne efekte? To onima koji to traze samo govori koliko neznaju sta traze.

    "Trazite lice moje!" kaze u bibliji, pa opet kaze ko vidi moje lice umrijece? Ili kaze ne gradite sebi lika rezanoga?

    Pa kakvo lice onda treba traziti?


    Opis zivota koji daje danasnja naucna egzaktnost, je ravna najlosijem nacinu da se kaze:
    NEMAMO POJMA!
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-08-05 at 02:27.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabus, mislim da naucnici mnogo grijese, pravilo iz proslosti koje govori:
    "Mnogo puta su ljudi mislili da znaju, pa su pogrijesili"
    Istina je da su mnogo grijesili,ali je i cinjenica da su istrumenti u tim vremenima bili mnogo primitivni!Npr.Darvin objasnjava celiju kao prostom bjelancevinastom tvorevinom,a kad bi celiju danas uvelicali nekoliko stotina puta ona bi licila na jedan veliki grad u kojem postoje ljudi koji danonocno rade!Osim toga ne mogu a da u ovaj topik ne poblatim Darvina!Rekao je da je covjek nastao od majmuna a cinjenica ja da covjek ni dan danas nije pronasao lobanju tog prelaznog oblika tj. lobanju covekolikog majmuna!EGO AND HIS OWN moras da razgranicis NAUCNE DOKAZE OD NAUCNIH PRETPOSTAVKI!

    Evo ja da vam kazem svima da sam boga vidio? Necete mi vjerovati. Pa u cemu je poenta? Ako meni ne vjerujesh, kakav dokaz istesh? Cudo sa neba? Specijalne efekte? To onima koji to traze samo govori koliko neznaju sta traze.
    Na ovo mogu samo da kazem:Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,opet bi oni,zacijelo,rekli:Samo nam se pricinjava,mi smo ljudi opcinjeni!
    Last edited by Mabus; 19-08-05 at 10:50.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da je Kuran knjiga za sva vremena i da je od Boga najbolje govori podatak da je nastao prije 1400 godina a o nasem vijeku kaze:Mi ce mo im pruzati dokaze Nase u prostranstvima svemirskim,a i u njima samim,dok im ne bude sasvim jasno da je Kuran istina.
    Veliki americki naucnik Hablu otkrio je da veci dio galaksija gdje god one bile u kosmosu,izgleda kao da bjezi od nase,kao kugom zarazene galaksije.Sto je vaznije od toga,otkrio je da brzina bjezanja svake galaksije zavisi od udaljenosti od nas.Sto su dalje od nas,brzina njihovog udaljivanja je veca.Ovo je zakon sirenja svemira.U Kuranu pise:Mi smo nebo moci Svojom sazdali,i Mi,uistinu,prosirujemo.(Ez-Zarijat,47)

    EGO AND HIS OWN-Trazite lice moje znaci,trazite dokaze da je Bog stvorio svijet,da Bog postoji,jer Onaj ko je izvan vremena zasigurno je mogao znati da ce u buducnosti biti mnogo ateista!

    Ko vidi lice moje umrijece-Otprilike je tako Bog rekao Mojsiju kada ga je zvao i ovo je iskljucivo vezano za taj dogadjaj i nema veze sa gore navedenim.

    Ne gradi sebi lika rezanog-Ovo se odnosi na ljude koji se mole nekim drugim svecima i prorocima tj.njihovim ikonama i skulpturama,jer jedini koji moze pomoci ljudima je Bog.Ovo takodje nema veze sa gore dva navedenim.
    Last edited by Mabus; 19-08-05 at 11:23.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Nadam se da cu ovim topikom mnogim ateistima pribliziti vjerovanje u Boga.
    Quote Originally Posted by Mabus
    Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,opet bi oni,zacijelo,rekli:Samo nam se pricinjava,mi smo ljudi opcinjeni!
    Zasto onda pises ovo?

    Quote Originally Posted by Mabus
    Navedeni ajeti su logicki i naucni argument da je Kuran Bozija rijec.
    Nisu to nikakvi naucni argumenti.

    Quote Originally Posted by Mabus
    (1)--Naucni skupovi su sve do 17 vijeka smatrali ispravnim misljenja starogrckih filozofa da su zvijezde okacene na kristalne kugle.-U Kuranu pise:Nebo je stvoreno bez stubova koje vidite (Lukman,10).rijec.
    Ne vidim kakve ovo veze ima? Ja ne vidim nikakve stubove.

    Quote Originally Posted by Mabus
    (3)--Najnovija naucna otkrica govore da se svemir siri do odredjene granice kada ce poceti da se skuplja.
    Ovo nije tacno.

    Quote Originally Posted by Mabus
    (6)--Astronomi tvrde da ce se Sunce tokom agonije povecati stotinama puta i progutati sva tijela suncevog sistema.-U Kuranu pise:Kada se pogled od straha ukoci i Mjesec pomraci i Sunce i Mjesec spoje...?
    Mislim da je vec neko pomenuo da se ovdje govori o pomracenju. Ali ljepota
    ovih tekstova je sto se mogu tumaciti na mnogo nacina.

    Quote Originally Posted by Mabus
    (9)--Naucnici su skoro otkrili desetu planetu.-U Kuranu pise:Kada Jusuf rece ocu svome:-O oce moj,sanjao sam jedanaest zvijezda,i Sunce i Mjesec,i u snu sam ih vidio kako mi se poklonise...(Jusuf,4).Ovo pise i u Bibliju.
    Zavisi od toga kako definises planetu, neko ce ti reci da ih ima 7 ili 8.

    Quote Originally Posted by Mabus
    Misle li oni koji cine zla djela da cemo s njima postupiti jednako kao sa onima koji vjeruju i dobra djela cine,da ce im zivot i smrt biti isti?Kako lose rasudjuju (El-Dzasije)
    Evo recimo da postoji mala vjerovatnoca da je sve ovo sto ti govoris tacno i da ja hocu da radim dobra djela za svaki slucaj. Koja su to dobra djela?

  10. #10
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nestanak sunca sa njim zemlje i drugih planeta je logicna pretpostavka proizasla iz stanovista:"Sve sto nastane to i prestane".

    Agnosticizam istice DA JE NEMOGUCE SAZNTI DA LI BOG POSTOJI.Saznanje o necemu je moguce jedino kroz istrazivanje koje se temelji na ljudskoj logici.
    Postoje mnoge stvari koje se ne mogu objasniti sada,ali ce moci za nekoliko godina.Prije 300-400 godina mnogo nepoznatog je pripisivano bozijoj sili,a danas bi takva misljenja nazvali primitivnim.

    Mogucnost postojanja vanzemaljskog zivota je mnogo
    vjerovatnija i zanimljivija danasnjoj nauci.Na TVIN-u se emituje serija "Izvan moguceg" koja je prikazala mnogo interesantnih slucajeva koji bi mogli ponuditi odgovore na neka pitanja.

    Priroda je covjekova da stremi znanju i otkriva stvari,a ne da ono sto nemoze odmah objasniti,pripisuje bogu.
    Last edited by robespierre; 18-01-06 at 22:29.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    mabus,

    Istrumenti su i danas primitivni u odnosu na sjutra. A sve se odnosi na metafizicki pristup, sta je sa psihickim? Sta je sa duhovnim?

    NULL, nista.

    U toku je masovna promjena nauke u Americi gdje se temeljno krece sa ciscenjem. U skolama se predaje creacionizam a ne samo evolucionizama. Cak je harvard otvorio projekat koji bi trebao da pretoipi napokon darvinovu teoriju i da je ispita.

    Danas vise nego ikad sve vise naucnika okrece glavu od darvinovog evolucionizma, jer ne nosi dokaze koji mogu potvrditi tu teoriju.

    Ne zaboravite da su velikim dijelom u nauci danas poicivaju sve teorije koje su nista bez interesantne ideje. Koje zastupaju ove ili one naucne struje.
    I da nauka, je pocela da posmatra religiju i da uzima njenje obrise, vjerovanja.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-08-05 at 18:16.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Ako si mabus setao po forumima prije godinu-dvije mogao si naci moj slican topic ovom na istom forumu.
    Mogu ti reci da je lijepo to sto radis fi sebilillah ali ja ti kazem iz iskustva da ces ovjde naci mnogo nezainteresovanih ljudi, a pojedinci su oni koji te ozbiljno shvataju, ukoliko slucajno nalete, a topici ovakvog tipa su bili masovno posjecivani i pljuvani od strane forumasa koji samo ovdje skupljaju postove i velikih nacionalista koji ceraju svoje do kraja makar i ne bili u pravu. Nisam pri tom mislio na nikog specijalno, nego onako globalno receno.
    Mogu ti reci da ces naici na veliko nerazumijevanje ljudi svih religija i nacija koji ce traziti od tebe da im citiras Kur'anske ajete i shvatace ih onako kako oni to budu htjeli a Kur'an nije jednostavna knjiga, i za nju je potreban tefsir. Recimo neki su me napali zbog termina nevjernik, kako to, sta. U arapskom kjafir znaci 'onaj koji prikriva nesto' a ne u bukvalnom znacenju i neki pripadnici SPC su se nasli veoma uvrijedjeni a ne znaju da se oni u Kur'anu nazivaju ehli-kitabijima, sto znaci u prevodu sljedbenici knjige. Allahove knjige koja je objavljena Musau (Mojsiju), Isau (Isusu), i opet, kazem da oni nisu dovoljno upoznali Islam kao religiju da bi mogli nesto da komentarisu a ni mi. Mi mnogo moramo da ucimo da bi bili daije, misionari.
    Moj ti je savjet da se pozabavis Kur'anom i Hadisom, lijepo je to sto si procitao par knjiga Haruna Jahje, ali mislim da to nije dovoljno da raspravljas sa neukima. Za to je potrebno vrijeme, veliki trud i ucenje.
    A sto se tice postovanja foruma ovdje, lijepo je to, da te Allah s.w.t. nagradi, ali mislim da ti je rano za javno pozivanje. To ti pricam iz licnog iskustva. Nemoj se naci uvrijedjen ali to ti kazem kao bratu. Eto, toliko od mene. Selam
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jorgan, ocito si pogrijesio jer na ovom dijelu foruma nema ni uvreda, ni skupljanja postova, a nacionalistickih prepucavanja ni u tragovima. Ubuduce savjete kolegama forumasima upucuj preko PM, a svi mi neuki ocekujemo da nas ti tvojim postovima poducis.

  14. #14
    big giant head Guest

    Thumbs down

    Ako si mabus setao po forumima prije godinu-dvije mogao si naci moj slican topic ovom na istom forumu.
    Mogu ti reci da je lijepo to sto radis fi sebilillah ali ja ti kazem iz iskustva da ces ovjde naci mnogo nezainteresovanih ljudi, a pojedinci su oni koji te ozbiljno shvataju, ukoliko slucajno nalete, a topici ovakvog tipa su bili masovno posjecivani i pljuvani od strane forumasa koji samo ovdje skupljaju postove i velikih nacionalista koji ceraju svoje do kraja makar i ne bili u pravu. Nisam pri tom mislio na nikog specijalno, nego onako globalno receno.
    jes jes, a mabus jadan, divan i tolerantan, samo pokusava da nas nauci kako su zene niza bica, i cijeli svijet je propao, naravno zbog zena i *****a. i sve to upakuje u nekakvu intelektualno-religijsku foliju, te je svako ko ga napadne fasista.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jorgan, ja mislim takodje da mnogi muslimani sa ovog podneblja ne poznaju zavjete prije qurana takodje.

    Meni je drago sto mogu sa nekim da razgovaram o islamu i volio bih sto vise da naucim o kuranu kao sto ucim o bibliji.

    Zato nerazumijem tvoj savjet?

    Zar nije poenta upoznati druge za sa vjerom?

  16. #16
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jes jes, a mabus jadan, divan i tolerantan, samo pokusava da nas nauci kako su zene niza bica, i cijeli svijet je propao, naravno zbog zena i *****a. i sve to upakuje u nekakvu intelektualno-religijsku foliju, te je svako ko ga napadne fasista.
    Ti ces ocigledno poceti da preturas po religijskim knjigama da mi dokazes suprotno!

    JORGAN-Mene ne zanima na sta cu naici,niti ko ce mi sta reci!Koliko sam do sada na ovom forumu nisam primijetio nista negativno na nacionalnoj osnovi.Ja cu da pristanem i da pljuju po meni na ovom forumu samo da procitaju ono najbitnije.Mada ne bih se ni ja tako lako dao!

    2FAST4U-Sto se tice ovoga sto si ti napisao ne zavredjuje posebnu paznju.Nisi morao toliko da se mucis citatima kad ne pokusavas da ih shvatis.Ti i takvi poput tebe,kad citaju ovo sto sam napisao,prvo pocinju od pretpostavke da to ne moze biti tacno,ne pokusavajuci da shvate da li to moze biti istina.Kazes da nije istina da su naucnici otkrili da se svemir siri,e pa da znas da se ova teorija naucno naziva TEORIJA OTVORENOG I ZATVORENOG SVEMIRA.Da se galaksije udaljuju jedna od druge tj.da se svemir siri dokazao je 1912.godine naucnik Slifer (Martin Slifer).Sto se tice toga koja su dobra djela,za pocetak otvori Bibliju pa procitaj 10 Bozjih zapovijesti,ili procitaj citavu Bibliju i Kuran pa izbjegavaj samo ono sto pise da ne smijes raditi i to ce biti previse od tebe,i sasvim dovoljno za Raj ako u njega vjerujes!

    I na ovo samo mogu da kazem:Kada bi smo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,opet bi oni,zacijelo,rekli:Samo nam se pricinjava,mi smo ljudi opcinjeni!
    Last edited by Mabus; 20-08-05 at 18:24.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  17. #17
    big giant head Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Ti ces ocigledno poceti da preturas po religijskim knjigama da mi dokazes suprotno!
    nope. nisam zainteresovan. samo htjedoh reci da si jedini fasista ovdje - ti.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa obzirom od koga je,shvatit cu to kao kompliment!
    Ljudi tesko prihvataju istinu a kad nece da je prihvate i kad dokaze ne mogu pobiti onda reaguju tako kao ti!Ne znam na osnovu cega tvrdis da sam fasista,zbog toga sto iznosim citate iz Biblije i Kurana ili zbog toga sto ti smeta moj stav prema homo-seksualcima?Ha ha ha!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #19
    big giant head Guest

    Default

    aj idi spali neku vjesticu.
    i ja sam idiot sa fundamentalistima se hvatam u rasprave.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    A meni bas nikako nije jasno sto je poenta sve ove tvoje pisanije Mabuse? Zelis da 'natjeras' nekog ateistu da pocne da vjeruje u Boga? A da pocnu ateisti da ubjedjuju tebe da ne treba da vjerujes u Boga? Besmislica.

    Tvoj je problem sto ne shvatas da zivis u svijetu u kome postoje RAZLIKE. Neko vjeruje u ovo neko u ono. Svako ima pravo na izbor - da li ce vjerovati ili nece vjerovati. A sto je problem prihvatiti razlike medju ljudima?

    A svi ovi 'dokazi' koje si naveo su bzv. Tj. OK ako zelis tako da ih tumacis, mozes ih tumaciti. Ali se svaki od njih moze protumaciti na jos 10000000000 razlicitih nacina.

    A, ponavljam, zasto bi uopste meni neko htio da dokazuje da Bog postoji? I sto bih ja nekome dokazivala da Bog ne postoji? Koja je korist?
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Prihvaticu da se Mabus razumije u religiozne stvari, ali se vidi da se u nauku, pa makar i na ovom dnevno-popularnom nivou, ne razumije ni najmanje.

    I nije 2fast4u rekao da nije tacno da se svemir siri, vec da nije tacno ono sto si ti tvrdio - da "najnovija naucna saznanja" govore da se siri i skuplja... koliko ja znam, a ne pratim bas uredno tu temu, jos nisu izracunali da li ima dovoljno mase da izazove ponovno sazimanje svemira.

    Tek je prica o povratku kreacionizma (tj "inteligentnog stvaranja", prefarbanog kreacionizma) u USA glupost, jer su sudovi tamo zabranili svaki pokusaj dosad da se uvede kreacionizam i predaje kao alternativa evoluciji.

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I nije 2fast4u rekao da nije tacno da se svemir siri, vec da nije tacno ono sto si ti tvrdio - da "najnovija naucna saznanja" govore da se siri i skuplja... koliko ja znam, a ne pratim bas uredno tu temu, jos nisu izracunali da li ima dovoljno mase da izazove ponovno sazimanje svemira.
    Veliki americki naucnik Hablu otkrio je da veci dio galaksija gdje god one bile u kosmosu,izgleda kao da bjezi od nase,kao kugom zarazene galaksije.Sto je vaznije od toga,otkrio je da brzina bjezanja svake galaksije zavisi od udaljenosti od nas.Sto su dalje od nas,brzina njihovog udaljivanja je veca.Ovo je zakon sirenja svemira.U Kuranu pise:Mi smo nebo moci Svojom sazdali,i Mi,uistinu,prosirujemo.(Ez-Zarijat,47)

    Razvojem disciplina savremene fizike izracunata je brzina kojom se galaksije udaljavaju jedna od druge studiranjem spektra svjetlosti zvijezda i galaksija i njegovog prelivanja ka crvenilu(sto su galaksije dalje,spektar je crveniji).Tako se sazvjezdje Djevice udaljuje od svoje galaksije koja se zove "Mlijecni put" 1200 km u sekundi;a sazvijezdje Vodolije,koga od nas dijele dvije milijarde svjetlosnih godina,udaljuje se od nas 60 hiljada km.svake sekunde.Galaksije i skupine galaksija i sazvijezdja lice na ogromne gasovite mase dima koje se ne prestaju siriti i sa sobom siriti svemir jos od praska prvobitne mase.Savremeni astronom,Hjubert Rivs,poredi svemir sa kalupom kolaca po kojem su razbacani plodovi grozdja,koji predstavljaju galaksije.Kalup se siri u odredjenom pravcu,kao sto se kalup sa kolacima siri u rerni.
    Kada su pitali ovog naucnika o teoriji sirenja svemira i je li ona naucna cinjenica,odgovorio je:"Danas mozemo reci da je teorija sirenja svemira polu-potvrdjena!
    Stotinama godina astronomi traze odgovor na pitanje zasto je noc crna pored milijardi zvijezda i galaksija koje svijetle nocu.Nijesu uspjeli dati naucni odgovor sve do dvadesetog vijeka,bazirajuci se na principu sirenja svemira koji udaljuje i razbacuje svijetlo zvijezda i galaksija.Noc je crna,znaci,zato sto zvijezde nemaju dovoljno snage da nebo ispune svijetlom.Sto se svemir vise siri,zvijezdano svijetlo se vise rasipa i do nas dospijeva jedan mali dio.Zbog toga noc izgleda crna.
    Tvoj je problem sto ne shvatas da zivis u svijetu u kome postoje RAZLIKE. Neko vjeruje u ovo neko u ono. Svako ima pravo na izbor - da li ce vjerovati ili nece vjerovati. A sto je problem prihvatiti razlike medju ljudima?

    A svi ovi 'dokazi' koje si naveo su bzv. Tj. OK ako zelis tako da ih tumacis, mozes ih tumaciti. Ali se svaki od njih moze protumaciti na jos 10000000000 razlicitih nacina.
    Shvatam da zivim u svijetu u kojem postoje razlike a to shvata i svako dijete od 5 godina(nije ti neka misao),shvatam da svako ima pravo na izbor,i to zna svako dijete od 5 godina i naravno da prihvatam razlike medju ljudima.Ne znam kome je ovo upuceno!
    Dokazi koje sam naveo tumaci kako hoces!
    Umjesto da si mi zahvalna sto pokusavam dusu da ti spasim,ti me jos napadas-nevjernice!
    Last edited by Mabus; 20-08-05 at 22:12.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Opet ti istu pricu, niko ne porice da se svemir siri, to se vidi iz elementarnih cinjenica, kao doplerovog efekta koji navodis, ali se jos ne zna da li se siri u beskraj ili u jednom trenutku gravitacija nadvlada sirenje i dovodi do skupljanja svemira u jednu tacku i (pretpostavlja se) ponovnog Velikog Praska.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Sve i da jeste tako to nema veze sa nekim ko bi umislilo da je prorok.....
    Last edited by Hari Krisna; 20-08-05 at 22:36.
    She is only here to annoy herself!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Asteroid Apophis ce u petak 13. aprila 2029..... i to je kraj civilizacije.... je samo jedno od nekih misljenja i ko zna koja najava "smaka svijeta". Vjerovatno ce to izazvati poplavu objasnjenja da je to vec zapisano u svetim knjigama pa se uvijek postavlja pitanje da slucajno nesto nepoznato ne objasnjavamo jos necim nepoznatijim.

Page 1 of 19 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SVA SVOJERUCNA PISMA VLADIKE DANILA PETROVICA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 40
    Last Post: 11-01-10, 10:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •