Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Udruzenje Krstas-Lovcenac: Uskoro izgradnja hrama CPC

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Udruzenje Krstas-Lovcenac: Uskoro izgradnja hrama CPC

    Politika

    Udruzenje Krstas-Lovcenac: Uskoro izgradnja hrama CPC

    Ponedeljak, 8.08.2005

    Lovcenac -

    Predsjednik Skupstine opstine Mali Idjos, Pal Karolj i predsjednik Udruzenja Crnogoraca Srbije „Krstas“, Nenad Stevovic potpisali su ugovor o dugorocnom zakupu nekretnine u Lovcencu, u gradjevinskom reonu, velicine 488 m2, saopstava ''Krstas''.

    Udruzenje Crnogoraca Srbije „Krstas“ ce namjenski koristiti dobijeno zemljiste za izgradnju hrama Crnogorske pravoslavne crkve.

    Ugovor je zakljucen na period od 200 godina,a za citav period trajanja ugovora zemljiste je dato u zakup bez naknade.

    Nakon potpisivanja ugovora,predsjednik Skupstine opstine Mali Idjos, Pal Karolj je rekao:

    “Svaki narod ima pravo na svoju izvornu crkvu. Mi cemo, iz nasih skromnih mogucnosti, potpuno ravnopravno pomoci izgradnju Crnogorske pravoslavne crkve i Srpske pravoslavne crkve, kao i odrzavanje Rimokatolicke i Reformatorske crkve.

    Predsjednik Udruzenja Crnogoraca Srbije, Nenad Stevovic naglasio je da potpisivanje ugovora znaci i pocetak ostvarivanja decenijskog sna o izgradnji hrama Crnogorske pravoslavne crkve u Lovcencu:

    “Visedecenijski san Crnogoraca u Srbiji ce biti ostvaren, izgradicemo svoju crkvu i tako zaustaviti galopirajucu asimilaciju kojom je nasa etnicka zajednica bila izlozena i na taj nacin sacuvati svoj nacionalni identitet na ovim prostorima - zakljucio je Stevovic.

    /Republika, 09.03/
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    84
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Sa tom praksom ste trebali odavno da otpočnete i u Crnoj Gori. Ovako ćete za koju godinu imati više hramova po Srbiji nego u Crnoj Gori.

    ...i jopet ćete morati u Srbiju... na krštenje.
    Kraljevina Crne Gore, 1914: “Crnogorci su po narodnosti Srbi, a crnogorske narodnosti ne postoji.’’

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    U potpunosti podrzavam ovu inicijativu sekte CPC da izgradi hram za svoje vjernike. Srbija je tolerantna i demokratska drzava koja postuje vjerska opredeljenja svojih gradjana. Kada svoje hramove u Srbiji mogu da imaju satanisti, jehovini svedoci, Hare Krisna, sajentolozi, Djeca Apokalipse i druge sekte to pravo za izgradnju i imanje svojih hramova treba takodje da ima i sekta "CPC". Tzv "CPC" se konacno odaziva na moj davnasnji apel i mjesto otimanja tudjih bogomolja krece lagano u izgradnju sopstvenih hramova. Puna podrska sekti "CPC" za ovaj cin!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma malo su ubijali i albance - ali da ne sitnicarimo...

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by Janko23
    U potpunosti podrzavam ovu inicijativu sekte CPC da izgradi hram za svoje vjernike. Srbija je tolerantna i demokratska drzava koja postuje vjerska opredeljenja svojih gradjana. Kada svoje hramove u Srbiji mogu da imaju satanisti, jehovini svedoci, Hare Krisna, sajentolozi, Djeca Apokalipse i druge sekte to pravo za izgradnju i imanje svojih hramova treba takodje da ima i sekta "CPC". Tzv "CPC" se konacno odaziva na moj davnasnji apel i mjesto otimanja tudjih bogomolja krece lagano u izgradnju sopstvenih hramova. Puna podrska sekti "CPC" za ovaj cin!

    Jedina sekta u crnoj gori su Grnogorske ******** koje na svakom koraku pokusvaju destabilizovati C.Goru, ali bez uspjeha. Nama u Crnoj gori je potrebna SPC samo radi Srbskih manjina, jer smo Demokratska Drzava i orjentisani u tom pravcu.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Свака част! У потпуности подржавам следбенике такозване ЦПЦ да себи граде храмове! Доста је било отимања имања и цркава СПЦ-а! Направите своје па се тамо молите!
    Главу дајем крајину не дајем ...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Janko23
    Srbija je tolerantna i demokratska drzava koja postuje vjerska opredeljenja svojih gradjana
    ... Reche Jale i ostade zhiv

    Blago majci u dom kad te ima tako pametna...:burp:
    Io ci credo!

    Welcome



  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Извор: БЛИЦ
    "Prošle godine u Lovćencu su arhijereji Srpske pravoslavne crkve osveštali temelje hrama posvećenog svetom Petru Cetinjskom. Služili su mitropolit crnogorski i primorski Amfilohije, episkopi bački Irinej, budimljansko-nikšićki Joanikije, jegarski Porfirije, kao i humski Maksim. Uz kamen temeljac i povelju postavljena su još tri osvećena kamena iz krajeva iz kojih su se preci Lovćenčana doselili u Vojvodinu: sa Lovćena, iz Zvečana sa Kosova i Metohije i sa planine Vlašić u Republici Srpskoj. Po rečima episkopa bačkog Irineja, na taj način će Lovćenčani nerazorivom vezom kroz hram božji biti trajno povezani sa svojim drevnim zavičajima. "

    Закаснили сте са вијешћу из Ловћенца годину дана.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .....................!

    Bra`o bra`o! Jos neka je Jesho poetski obradi, pa da onda ova balafurdija srbocetnika ima puno pravo da kazu sve ono sto se s pravom prica onome ratnohuskackom okupatoru cetinjskog manastira.

    Oce li se ikad ovi nasi mucenici pjani od istorije i gluposti ikad otrijeznit... Ne po svoj prilici. :-?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A nece se ovi trijeznit ne boj se... Tako su vazda bili "prosvijetljeni" kroz "svijetlu" srpsku "istoriju"
    Io ci credo!

    Welcome



  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne objavise broj ziro-racuna na koji je moguce uplatiti sredstva neophodna za gradnju.
    Da li postoji crtez ili maketa buduce crkve?

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja nemam za chibuk.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vala, gradicemo i u Beograd i to nekoliko crkvi !

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crna Gora do Tokija, je li tako shampione?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Crna Gora do Tokija, je li tako shampione?
    Najbolje je da nas nema, je li tako? Jer, izgleda, ne mogu Crnogorci ka drugi narodi da imaju svoj hram.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Skupite se lijepo ti i GRAD pa vozom, udarnicki, zapucajte sa dvije krampe za Beograd, pa po sred Terazija pobodite crkvu i na nju velikima slovima napisite "Crna Gora, nema druge!" - to ce nam srecu i drzavu donijet. I pasos bez viza, i Sengenski sporazum, i kredit MMF-a, i prijesto Svetoga Petra u Cetinjskom manastiru.

    Pfffffffffff
    Caesar`s wife must be above suspicion

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Skupite se lijepo ti i GRAD pa vozom, udarnicki, zapucajte sa dvije krampe za Beograd, pa po sred Terazija pobodite crkvu i na nju velikima slovima napisite "Crna Gora, nema druge!" - to ce nam srecu i drzavu donijet. I pasos bez viza, i Sengenski sporazum, i kredit MMF-a, i prijesto Svetoga Petra u Cetinjskom manastiru.

    Pfffffffffff
    Vazno je da si se ti nasa ka demokrata da kritikujes podizanje hramova CPC.

    Kad vec ne moze SPC na Rumiju, ne mozemo ni mi u Srbiju, jel tako?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .....................!

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Vazno je da si se ti nasa ka demokrata da kritikujes podizanje hramova CPC.

    Kad vec ne moze SPC na Rumiju, ne mozemo ni mi u Srbiju, jel tako?
    Ono sto ti, strucnjace, ne mozes nikako da shvatis jeste sledece: Zabolje me za hramove i jedne i druge crkve jer su i jedna i druga instrumenti strana koje njima upravljaju. Imaju samo jednu svrhu - da zaludnjake pomame i skrenu im paznju od prazih frizidera! Palamudjenje je stari crnogorski zanat, a mlacenje prazne slame jedna od disciplina dje imamo svjetske sampione u nekoliko kategorija.

    SPC na Rumiju i na Bjelasicu moze da pobode sto god oce dok su na vlasti Ovi, koji nemaju ni zrno obraza da mogu prigovorit, ni gram hrabrosti da smiju reagovat. A sto ce kad su taoci sopstvenih prljavih ruku. Znas kolko se `ebe Srbima oce li Crnogorci u Lovcencu sagradit crkvu? Taman ce to bit dokaz njihove tolerancije i argumenat koji ce koristit kad im ti i tebi slicni likovi moderne crnogorske basne pocnete guslat pricu koju zeludac normalonga celjadeta tesko moze sazvakat.

    Do kad cete imat energije da visoko podignutim celima bijete zajedno u razne zidove ne znam, ali ono sto vidim jesu chomige na vasim glavama! - Ovo je malo metafore, ne skodi. A ti i dalje udri! :-?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Ono sto ti, strucnjace, ne mozes nikako da shvatis jeste sledece: Zabolje me za hramove i jedne i druge crkve jer su i jedna i druga instrumenti strana koje njima upravljaju.
    Mozes li ti, struchnjache, svatit da postoje ljudi koji se krste?
    A mozes li svatit da nikako ne mozes uporedjivat Vladike Crnogorske Pravoslavne Crkve, a posebno pokojnog Vladiku Antonija, sa ratno huskackim i krvozednim pomamljenim klerofashistima koji komanduju SPC-om.

    Znam da ti je Crnogorska vlast odvratna i da ti se povrace kad pomislis na nju, ali ne moraju vjernici Crnogorske Pravoslavne Crkve ispastat zbog tvog gnusanja prema rezimu.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ....................!

    Ajde coce, ti i drugari po cio dan izjednacavate sve Srbe i ove nase pozmirepe. Tako da mi nemoj pricat o izjednacavanju.

    Radi mene - cinjet sto god oce svi koji crkve smatraju utocistem, ali kad Amfilohije kaze da je "SCG najbolji okvir", a Mihailo da je kandidata DPS-a za mjesto gradonacelnika Cetinja poslao sami Bog meni su njih dvojica, u vremenu sadasnjem, skroz isto. Sto je Risto cinio znamo fino svi. I da su s njim bili i Milo i Momir i Filip i Sveto... koji su, danas cisto iz interesa, na drugoj strani. Pa se ti na glavu pobodi - a ne moze sem tako.

    A sto se tice vladike Antonija mislim da nije mjesto za pominjane toga hrabrog covjeka. On pripada jednom vremenu kad je trebalo imati hrabrosti da se cini, kaze... Tada su ovi tvoji sadasnji sticenici bili kod chika Riste i s njim nam slali naoruzane policajce na nas. No se vjerovatno toga ne sjecas...

    Tvrd taj zid, a?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Ajde coce, ti i drugari po cio dan izjednacavate sve Srbe i ove nase pozmirepe. Tako da mi nemoj pricat o izjednacavanju.
    Poceo se ka ove ******** da izvrces istinu. Nijesam izjednacio sve Srbe sa vladajucom garniturom SPC-a. Procitaj pazljivije moj post gore i uvjerices se.
    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Radi mene - cinjet sto god oce svi koji crkve smatraju utocistem, ali kad Amfilohije kaze da je "SCG najbolji okvir",
    Malo si preskocio dosta stvari iz cjelokupnih (ne)djela Amfilohija Radovica. Ada ne nosi zbog ove izjave nadima "Risto Sotona". Sve mi se cini ka da se sprdas.
    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    a Mihailo da je kandidata DPS-a za mjesto gradonacelnika Cetinja poslao sami Bog meni su njih dvojica,
    Ovo je jedina greska, nasega Vladika, za koju ja znam. Ali moras priznat da je taj nekadasnji gradonacelnik, Milo Jankovic, odlican covjek. Iako sam tada bio zestoko za liberale zna sam da cijenim tog covjeka, koji je nerijetko pristiza u pomoc svim Cetinjanima i nikad (bar ne od moje famelje) nije uzima naknadu. Zbog toga i mogu svatit naseg Vladiku kad je to reka, mada mi se nije svidjelo sto je ta izjava dosla do javnosti i sto je ispalo da se Vladika bavi politikom.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  22. #22
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Ajde coce, ti i drugari po cio dan izjednacavate sve Srbe i ove nase pozmirepe. Tako da mi nemoj pricat o izjednacavanju.

    Radi mene - cinjet sto god oce svi koji crkve smatraju utocistem, ali kad Amfilohije kaze da je "SCG najbolji okvir", a Mihailo da je kandidata DPS-a za mjesto gradonacelnika Cetinja poslao sami Bog meni su njih dvojica, u vremenu sadasnjem, skroz isto. Sto je Risto cinio znamo fino svi. I da su s njim bili i Milo i Momir i Filip i Sveto... koji su, danas cisto iz interesa, na drugoj strani. Pa se ti na glavu pobodi - a ne moze sem tako.

    A sto se tice vladike Antonija mislim da nije mjesto za pominjane toga hrabrog covjeka. On pripada jednom vremenu kad je trebalo imati hrabrosti da se cini, kaze... Tada su ovi tvoji sadasnji sticenici bili kod chika Riste i s njim nam slali naoruzane policajce na nas. No se vjerovatno toga ne sjecas...

    Tvrd taj zid, a?

    Auuuu po tebe niko nista nezna ti si jedini sto pricas realno, daj ne govori glupost no otvori oci i pogledaj okolo sta se radi po nasoj C.gori. Od ovijeh popova i limenki sto podizu po cukama i brdima dje ni koze nemogu prici jedino Amfilohiju to je potrebno da bi diza tenzije i zavadjo narod, no nadam se ne za dugo?
    Milo nece da se oglasava ocigledno, jer zna da ce se te konzerve miknut kad tad, a mozda ih ove zime i neki vjetar pomeri ili od duva???
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Srbija je tolerantna i demokratska drzava koja postuje vjerska opredeljenja svojih gradjana.

    Procitaj dokumenta sa Berlinskog kongresa 1878, da vidis sto su evropske sile i tada mislile o vjerskoj i inoj toleranciji u Srbiji:

    ""...
    Article XXVI. The independence of Montenegro is recognized by the Sublime Porte and by all those of the High Contracting Parties who had not hitherto admitted it.

    Article XXXIV. The High Contracting Parties recognize the independence of the Principality of Serbia, subject to the conditions set forth in the following Article.

    Article XXXV. In Serbia the difference of religious creeds and confessions shall not be alleged against any person as a ground for exclusion or incapacity in matters relating to the enjoyment of civil or political rights, admission to public employments, functions, and honors, or the exercise of the various professions and industries, in any locality whatsoever. The freedom and outward exercise of all forms of worship shall be assured to all persons belonging to Serbia, as well as to foreigners, and no hindrance shall be offered either to the hierarchical organization of the different communions, or to their relations with their spiritual chiefs.
    ..."
    Last edited by Bonja the Zmaj; 10-08-05 at 10:23.
    Vecina ljudi je zla

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Ministar Vjera Srbije: Izgradnju crkve CPC treba sankcionisati

    www.danas.co.yu

    Povodom najava da CPC i MPC grade hramove u Lovćencu i Novom Sadu

    Ministar RADULOVIĆ: Potrebna saglasnost SPC


    Beograd, Novi Sad - U roku od nekoliko dana iz Vojvodine stigle su najave o izgradnji novih hramova, koji bi trebalo da budu u jurisdikciji u pravoslavnom svetu kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve i Crnogorske pravoslavne crkve, koja je takođe bez regularnog kanonskog statusa, a Srpska pravoslavna crkva je smatra "necrkvenom, političkom organizacijom".
    Prema pisanju Građanskog lista, CPC je najavila da će sagraditi crkvu u selu Lovćenac, u opštini Mali Iđoš, dok Udruženje Makedonaca Vojvodine i Demokratska partija Makedonaca u SCG planiraju izgradnju hrama MPC u Novom Sadu.

    Ne računajući sporove SPC sa MPC i CPC, najavljeno crkveno graditeljstvo u Lovćencu i Novom Sadu nametnulo je pitanje kako stvari stoje što se tiče zakonske regulative. Milan Radulović, ministar vera u Vladi Srbije, objašnjava da "u Srbiji nema zakona kojim su ovakva pitanja regulisana, nego je to deo običajnog prava i političke volje".
    - Ministarstvo vera Vlade Srbije nema nadležnost da izdaje dozvole i prati izgradnju hramova, nego tumači odnos države prema crkvi, čijim priznavanjem prihvata i njene zakone. Prema crkvenom pravu, nijedan pravoslavni hram ne može se sagraditi bez odluke nadležnog eparhijskog upravnog odbora i blagoslova nadležnog episkopa. Građansko zakonodavstvo nema regulisan ovaj segment. Tu postoji pravna praznina, jer nisu doneti odgovarajući zakoni. Sve zavisi od toga kako država tretira crkvu i njeno zakonodavstvo. Pravno, naša država priznaje crkvu. Samim tim i unutrašnje ustrojstvo crkava i verskih zajednica i njihovo zakonodavstvo, koje priznaje kao državne zakone i država je dužna da se stara o njihovom poštovanju. To znači da se pravoslavni hramovi ne mogu graditi bez dozvole eparhijskog upravnog odbora i blagoslova nadležnog episkopa. Kad je reč o urbanim zonama, potrebno je i da nadležni organi izdaju urbanističke saglasnosti i građevinsku dozvolu - izjavio je za Danas ministar Radulović.
    Prema njegovim rečima, ako se novi hramovi u Lovćencu i Novom Sadu grade bez saglasnosti SPC, državne vlasti dužne su da to sankcionišu.
    - Na lokalnim vlastima je da ne izdaju potrebne građevinske dozvole i ostale saglasnosti i da spreče gradnju - kaže ministar Radulović.
    On navodi da se u slučaju hramova CPC i MPC u Lovćencu i Novom Sadu "ne može praviti analogija sa Mitropolijom crnogorsko- primorskom koja je jedina kanonski ustrojena Crkva u Crnoj Gori i hramom na planini Rumiji".
    U Eparhiji bačkoj juče nismo uspeli da dobijemo zvaničnu informaciju da li je od Eparhijskog upravnog odbora i nadležnog episkopa Irineja (Bulovića) tražena saglasnost i blagoslov za izgradnju hramova MPC i CPC. Nezvanično, Danasu je rečeno da "nije bilo nikakvih takvih zahteva".
    Dragan Velkovski, predsednik Udruženja Makedonaca Vojvodine i Demokratske partije Makedonaca SCG, izjavio je da su te dve organizacije obezbedile plac u Novom Sadu za izgradnju hrama MPC. Velkovski tvrdi da se "u projekat izgradnje novosadskog hrama ne ulazi, jer udruženje i DPM znaju da bi cela stvar pogoršala odnose između dva naroda, zbog čega je ideja zamrznuta, a plac čeka neke bolje dane, kada će moći nesmetano, bez tenzija i polemike, da se sagradi i po Božjoj volji koristi na miru".
    U Zavodu za izgradnju grada Novog Sada, Danasu je nezvanično rečeno da ova kuća "nema nikakve veze sa izdavanjem pomenutog placa", kao i da "lokacija nije oglašavana za izgradnju bilo kakvog hrama". Velkovski je za Građanski list izjavio i da je izgradnja crkve počela i u opštini Plandište. Prema njegovim rečima, biće završena dogodine i pripadaće SPC, jer se "projektna dokumentacija i papiri ne mogu dobiti, niti se crkva može registrovati kao bogomolja MPC". Velkovski je rekao da je "postignut dogovor između donatora, inicijativnog odbora i grupe građana koja je gradi da se omogući Makedoncima da idu u tu crkvu i tamo se mole na maternjem jeziku".
    - Ukoliko SPC prizna autokefalnost MPC, onda će sve to moći da bude pod znakom MPC. U suprotnom, ljudi će se povinovati tome, pa će je smatrati svojom i u sebi se moliti na makedonskom, dok će se ona zvati drugačije - rekao je Velkovski.
    On je ocenio da su se "tradicionalno dobri odnosi između dva bratska naroda pogoršali" zbog "slučaja vladike Jovana Vraniskovskog".
    - Stvara se jaz između dva naroda. To se već oseća, pogotovo u mestima gde živi više Makedonaca, kao što su Pančevo i južni Banat. Tu su odnosi već poljuljani - naglasio je Velkovski, koji smatra da je "spor oko Vraniskovskog isključivo pitanje dveju crkava, a ne dveju država".
    Lovćenac kod Malog Iđoša, kako stvari stoje, trebalo bi da dobije dva hrama - jedan SPC i drugi CPC. Predsednik "Krstaša", udruženja Crnogoraca Srbije, Nenad Stevović i Karolj Pal, predsednik Skupštine opštine Mali Iđoš, potpisali su ugovor o zakupu zemlje na 200 godina bez nadoknade, na kome će "Krstaš" izgraditi hram CPC. Stevović tvrdi da će time "višedecenijski san Crnogoraca u Srbiji biti ostvaren, jer će tako zaustaviti galopirajuća asimilaciju kojoj je crnogorska etnička zajednica bila izložena i sačuvati njen nacionalni identitet na ovim prostorima". Inicijativa je, kaže Stevović, odavno pokrenuta, a izgradnja će početi na proleće.
    U ovom bačkom selu 13. novembra 2004. mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) i episkopi bački Irinej (Bulović), budimljansko-nikšićki Joanikije (Mićović), jegarski Porfirije (Perić), vikar Eparhije bačke i humski Maksim (Vasiljević), vikar Mitropolije dabrobosanske, već su osveštali temelje crkve posvećene svetom Petru Cetinjskom Čudotvorcu. Pored velikog broja meštana, osveštanju temelja prisustvovali su, kako je bilo saopšteno iz SPC, biskup Reformatske hrišćanske crkve Ištvan Čete-Semeši, predstavnici Rimokatoličke crkve iz Malog Iđoša i ugledne ličnosti javnog i političkog života Bačke i Crne Gore. R. Balać - J. Tasić
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ......................!

    Brzi, ti vazda po svome, je li munjo? "Glasacemo dps pa da cemo go`na jes!" - Prijatno ti bilo.

    Petre, tvoja i recimo prica onoga sto se potpisuje kao GRAD je prica koju bi pricao Matija Beckovic, da je kojim slucajem na "crnogorskoj" strani. I nijesam rekao da si izjednacio SPC i sprski narod nego sam rekao da u svojim reakcijama na ove nase ******** (za koje znamo kakvi su, znamo kolko veze s mozgom nema njihova prica, za koje znamo da su ka` krapa za prasinu - da se posluzi i istrese,...) koristis ton i rijeci koje su uvredljive za sav srpski narod. I meni to smeta jer mi ne treba drzava Jefrema, Mila i kompanije. Ne treba mi drzava koja ce da se po fukarluku prepoznaje i ne treba mi saka u perchin preko medija, policije i sudstva. A to je sve danasnja Crna Gora.

    Dalje - sto je Amfy cinio to znamo i previse dobro. Ovo sam naveo kao sadasnjost. Risto sotona od kad je dosao nije podiga pirun za rucak sto ga nije uporedio sa ugrozenim sr`stvom. Ne mislim chasti mi o njemu pricat. "Pi" mu je kompliment. A ako ce ti lakse bit, na Petrovdan `93. sam bio pred manastir, na strani dje nije bio Risto, Arkan, Milova policija i ostala boranija. I sto mi je bolje od toga? Da nisam dobio drzavu? Ne nego isti Risto i isti Milo i dalje jasu sa istih pozicija zahvaljujuci avetinjama koje u njima dvojici vide svoj spas. Nemo` se ljutit na mene ako kad prepoznam avetinju kazem "Avetinjo, nisi u pravu, nemoj bit avetinja.". A ako me ne poslusa - eto mu zid! Vidji Brzoga kako vrshe!

    Isto tako - NE TREBA mi vladika koji se stavlja na jednu od strana u izbornoj utakmici. Isto bih rekao za ovoga da je podrzao liberale ili bilo koga. Nema potrebe da ti meni pricas o tadasnjem kandidatu za gradonacelnika. Nikakve potrebe za tim nema. Sami cin jednoga vladike da to izjavi ravan je katastrofi! Zamisli kako bi djelovalo da se neki kardinal pojavi na politickom skupu neke politicke partije i kaze da je toga kandidata sami Bog poslao? Svi bi mu rekli : "Oce, bogami lazes, no ga je pobo pre$ednik stranke kao svoj alat da uzme vlas`!". A zamisli jos - ovaj podrzi predstavnika stranke koja ga je do toga momenta pljuvala, drzala na nisanu, postavljala barikade... Katastrofa! Katastrofa!

    Nadam se da nije upeklo u Barjamovicu i da je onaj izvor jos ziv.
    Caesar`s wife must be above suspicion

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •