Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 97

Thread: Kako su se Crnogorci izjasnjavali SVOJEVOLJNO za vrijeme Kralja Nikole:

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Kako su se Crnogorci izjasnjavali SVOJEVOLJNO za vrijeme Kralja Nikole:

    Ovo bi mozda trebalo da stoji u podforum Istorija, ali posto je referendum u buducnosti, a ovo se tice referenduma, onda neka ga odje:

    www.montenegro.org.au

    Prilog iz Kanade....kako su se izjašnjavali iseljenici iz Crne Gore po dolasku u USA na početku prošloga vijeka

    Dragi nasi zemljaci, na www.montenegrin.org na stranici "Iseljenistvo" - link "Ellis Island" nalaze se liste nasih zemljaka iz Crne Gore koji nijesu vise medju zivima. To su spiskovi jednog broja crnogorskih emigranata koji su se doselili u Ameriku pocetkom 20. vijeka. Cuvena luka na koju su se iskrcavali zove se ELLIS ISLAND koja se nalazi na ulazu u Nju Jork. Luka Ellis Island je prihvatala milione emigranata sa svih kontinenata. Sada postoji fondacija koja se zove Ellis Island i koja ima na raspolaganju sva originalna dokumenta pristiglih emigranata. Poznato je da je najveci talas emigracije sa Balkana za Ameriku i Kanadu krenuo krajem 19. i pocetkom 20. vijeka. Najveci dio juzno-slovenskih naroda na ovom kontinentu vuce porijeklo od tih ljudi rodjenih prije nesto vise od 100 godina koji su dolazili ovdje "trbuhom za kruhom".
    Izvukao sam liste jednog broja crnogorskih prezimena (Bulatovica, Jovovica, Milacica, Vujacica, Karadzica i Popovica) i mozete pogledati u njihove dokumente u trenutku njihovog iskrcavanja na tlo Amerike. Mozda ce vam privuci paznju da je kod svih lica u dokumentima pisalo da im je ethnicity Montenegrin (Montenegrian). Posto ovi dokumenti datiraju iz vremena prije balkanskih ratova to se namece pitanje kako je moguce da se vecina stanovnika u Crnoj Gori u to vrijeme izjasnjavala kao Srbi kako pisu istoricari iz Srbije i govore opozicione partije iz Crne Gore? Da jesu da li bi se tek tako preko noci preobratili u Crnogorce cim bi stigli u Ameriku sobzirom da na njih nije vrsen nikakav pritisak? Da li ima u tome logike? Takodje mozete pogledati ta originalna dokumenta na www.montenegro-canada.com na linku u gornjem desnom uglu. Svako dobro.
    Vesko Karadzic Crnogorsko drustvo Britanske Kolumbije Richmond, BC, Canada Tel: 1.604.303.9804 E-mail: [email protected] Website: www.montenegrin.org
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Desetine skolskih uvjerenja, svjedocanstava i drugih dokumenata gdje se moze vidjeti da su gradjani tadasnje Crne Gore upisivali za narodnost SRBIN a za vjeroispovjest PRAVOSLAVNA mozete vidjeti na sajtu profesora i istoricara Predraga Vukica sa Cetinja

    http://www.njegos.org/vukic/

    Meni je posebno zanimljiv sluzbeni list vojvode Steva Vukotica dje on za sebe u istom upisuje da je SRBIN:

    http://www.njegos.org/vukic/144.jpg

    Kao sto mozete vidjeti na osnovu ovih dokumenata istorijski Crna Gora je srpska drzava a ove baljezgarije i falsifikati na ovim sajtovima ovog Mrvaljevica nisu vrijedni ni komentara....

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Desetine skolskih uvjerenja, svjedocanstava i drugih dokumenata gdje se moze vidjeti da su gradjani tadasnje Crne Gore upisivali za narodnost SRBIN a za vjeroispovjest PRAVOSLAVNA mozete vidjeti na sajtu profesora i istoricara Predraga Vukica sa Cetinja

    http://www.njegos.org/vukic/

    Meni je posebno zanimljiv sluzbeni list vojvode Steva Vukotica dje on za sebe u istom upisuje da je SRBIN:

    http://www.njegos.org/vukic/144.jpg

    Kao sto mozete vidjeti na osnovu ovih dokumenata istorijski Crna Gora je srpska drzava a ove baljezgarije i falsifikati na ovim sajtovima ovog Mrvaljevica nisu vrijedni ni komentara....
    Sve je vrijedno komentara, pa cak i ovo sto ludi (na Cetinje svi znamo ko je ko) Pedja Vukic iznosi (veli da se Cetinje rasrbilo, a otac mu je Crnogorac ili kako nas vi zovete "Dukljanin").

    Tacno je da je za vrijeme Kralja Nikole pisalo samo "Srbin" po narodnosti, ali to je bila politicka odluka Kralja (vjerovatno zato sto je stio da vlada i Srbijom i bivsim Dusanovim Carstvom).

    Medjutim, ono sto zagovornici zajednicke drzave ne zele da prihvate je da su se Crnogorci (bar oni iz stare Crne Gore, a i vecina sa sjevera) SVOJEVOLJNO izjasnjavali da su ETNICKI "Crnogorci".
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo sam se registrova na taj sajt i pokusa sam da vidim je li se iko iz Crne Gore izjasnjava ka Srbin po narodnosti i moram vi rec da je i toga bilo. Al' mi se cini da se vecina izjasnjavala ka Crnogorci.

    Ovo dodje taman ka neka vrsta popisa s pocetka 20-og vijeka. Mislim da ce naucnici (istoricari) pocet da istrazuju ove cinjenice malo dublje.

    Interesantan je podatak da se 100,000 emigranata iz Poljske popisalo ka "Bijeli Hrvati" (pocetkom 20-og vijeka). Dakle, ako su postojali "Bijeli Hrvati", mozda ima i "Crvenih".
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo uzeh prezime "Radoman" jer je to tipicno Crnogorsko prezime i vidio sam da se od toga bratstva njih sedamnaestoro upisalo da su crnogorske narodnosti, a samo dvoje da su srpske narodnosti. Ovo se taman moze brojat ka neki popis.

    Znaci ovi Srbi danas su samo politicki Srbi, tj ********.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da je o ovome bolje diskutovati na Istoriji ako vec nije bilo diskusije.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odličan pokazatelj onoga o čemu sam dosta puta pisao.

    Kralj Nikola nije dozvoljavao SVOJEVOLJNO izjašnjavanje.

    SVOJEVOLJNO izjašnjavanje Crnogoraca je zabilježio još 1877 godine Josef Holeček.

    Tek poslije WW2 Crnogorci su imali prvo SVOJEVOLJNO izjasnjavanje na popisima !

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Dobro je reka Vukovic (kolko god da ga ne volim) da u Crnu Goru imamo "Politicke Srbe".
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 30-07-05 at 01:45.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HIGHLANDER
    Nađoh čukunđeda iz Berana koji je bio u Americi 1912. sa svojih 18 godina na pečalbi.Stoji mu upisano mjesto prebivališta Vasojevici, Turkey,tada Berane još nije bilo oslobođeno od Turaka,a đe piše etnicitet stoji ime države Turkey i piše Montenegrin.Mora da je 1912. bio teška komunjara,ili je bio liberal ili je možda bio za Mila.:wink:
    A nađoh i neke rođake sa Cetinja.Svi Montenegrini.
    Dobro je da znam što su ovi moji i danas ma đe živjeli i dalje Montenegrini.
    :wink:
    Zivotati prosvijetli nas sve i postavi na ovaj forum skeniranu krstenicu tvoga djeda dje mu to pise za naciju montenegrin. Lako je lagati lakoveran narod no nas iskusnije vi lazovi ne mozete da prevarite. Lako je lagati i tvrditi ali tvoje rijeci su bez dokumenta koji potvrdjuje navedenu tvrdnju NAJOBiCNIJA PRDNJAVA. Ne postoji krstenica niti jedna ili bilo koji sluzbeni dokument vlade Crne Gore prije 1914. godine da pise idje za nacionalnost CRNOGORAC . Postoje jedino Crnogorski pasosi dje za drzavljanstvo pise Montenegro a Drzavljanstvo i Nacija su dvije razlicite stvari! Trece ovo sto ovaj Mrvaljevic navodi je gluposti za lakoverne budale. Na ostrvu Ellis u Americi se za novopridosle imigrante nije upisivala NACIONALNOST vec DRZAVLJANSTVO imigranta. Ja sam ovdje prilozio sajt profesora Predraga Vukica pa pogledajte krstenice mozda tu nedje nadjete i nekog svog mrcenog rodjaka , da je znao da ce mu se potomci rasrbiti ko zna mozda se ne bi ni zenio...

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mene ovaj Janko nije jasan. Highlander je u potonji post naveo da je njegov djed reka da je drzavaljnstvo Tursko, a narodnost (ethnicity) Crnogorska.

    Evo jedna krstenica iz 1923 godine dje pise da "Crnogorska nacionalnost" (mora da su se zli komunisti prerusili u popove tada):

    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Mene ovaj Janko nije jasan. Highlander je u potonji post naveo da je njegov djed reka da je drzavaljnstvo Tursko, a narodnost (ethnicity) Crnogorska.

    Evo jedna krstenica iz 1923 godine dje pise da "Crnogorska nacionalnost" (mora da su se zli komunisti prerusili u popove tada):

    Богами, након рестриктивних мјера "режима", старе расправе се опет распламсавају.
    Перо брате Србине, не знам у кога си се ти прерушио али код оба родитеља крштеног пише да су из Улциња, Црна Гора и да су вјере православне и ништа више.
    Можда би да је мало ситније и прошло оно Црна Гора као црногорске или нешто слично:wink:

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    140
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Богами, након рестриктивних мјера "режима", старе расправе се опет распламсавају.
    Перо брате Србине, не знам у кога си се ти прерушио али код оба родитеља крштеног пише да су из Улциња, Црна Гора и да су вјере православне и ништа више.
    Можда би да је мало ситније и прошло оно Црна Гора као црногорске или нешто слично:wink:
    To je tako, jer vi ne citate od pocetka. I zato je vama sva istorije iskrivljena.
    Na dokumentu fino pise:

    IZVOD
    iz Protokola Krstenih Pravoslavne Crnogorske Crkve

    Pozdrav,
    ja
    - Sing Out -

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Перо брате Србине,
    Vidji, ne vrijedjam ja tebe, nemoj ni ti mene.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by grcko
    To je tako, jer vi ne citate od pocetka. I zato je vama sva istorije iskrivljena.
    Na dokumentu fino pise:

    IZVOD
    iz Protokola Krstenih Pravoslavne Crnogorske Crkve

    Pozdrav,
    ja
    Стара расправа, само нови у заблуди...
    Како треба да пише на једном документу можеш да видиш на:

    http://www.njegos.org/vukic/index.htm

    Дакле, број документа, гдје је архивиран итд.
    Поздрав и теби.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Стара расправа, само нови у заблуди...
    Како треба да пише на једном документу можеш да видиш на:

    http://www.njegos.org/vukic/index.htm

    Дакле, број документа, гдје је архивиран итд.
    Поздрав и теби.
    Kakve to veze ima sto je pisalo u dokumenta za vrijeme Kralja Nikole, kad se zna da to niko nije upisiva svojevoljno. I moj pokojni pradjed (umro je 1992 i cio zivot se izjasnjava ka Crnogorac) je ima dokumenta dje je pisalo da je "srpske narodnosti".

    Pominjes Pedju Vukica s Cetinja, koji je tako cudan tip da se ne druzi ni skim osim s srpskim popovima, koji je prica kako su se Cetinjani "rasrbili", dok je njegov otac Crnogorac ili sto bi ste vi rekli "Dukljanin". Dakle, ne moze Pedji da se otac "rasrbio", jer je otac stariji od sina. No, je mozda vasom logikom sin stariji od oca. Ne bi me cudilo.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Vidji, ne vrijedjam ja tebe, nemoj ni ti mene.
    Име ми је вјерољуб,
    презиме ми родољуб.
    Црну Гору, родну груду
    камен паше одасвуда.
    Српски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми србинска,
    ум и душа славјанска.

    -Петар II Петровић Његош-

    И ово те вријеђа?

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Njegosevo vrijeme: Turcin=musliman; Latin=katolik; Srbin=pravoslavac

    Quote Originally Posted by konstantin
    Име ми је вјерољуб,
    презиме ми родољуб.
    Црну Гору, родну груду
    камен паше одасвуда.
    Српски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми србинска,
    ум и душа славјанска.

    -Петар II Петровић Његош-

    И ово те вријеђа?
    To je zabiljezeno kao posveta u knjizi “Danica” (Vuka Karadzica, stampane 1826 godine) koju je Njegos dao episkopu Nikiforu, Srbinu (pravom, iz Srbije).:

    "Ime mi je vjeroljub,
    prezime mi rodoljub.
    Crnu Goru, rodnu grudu
    kamen paše odasvuda.
    Srpski pišem i zborim
    svakom gromko govorim:
    narodnosti mi srbinska,
    um i duša slavjanska."

    Ali kad bi se na taj nacin zakljucivalo kako se on smatrao po nacionalnosti onda bismo mogli rec i da se smatrao Rusom i Hrvatom:



    “Bokeljima i Dubrovcanima

    Cetinje, 20. maja 1848.


    Objavlenije

    Od vladike i svijeh Crnogoraca dragi pozdrav nasoj braci od obje crkve Bokeljima i Dubrovcanima…

    Prvo, molimo vas, kako nasu bracu, da sva druga namjerenija i pozive odbacite na stranu, a da budete srcem i dusom privrzeni svojoj narodnosti i sasvijem vjerni i poslusni Jelacicu, svomu jedinoplemenomu banu od trojedine kraljevine, koji je pod krunom cesarskom…

    Tako znadite i da ste zdravo!”



    Bokeljima

    maja 1848.


    Boka je i Crna Gora tako spojena kao dusa i tijelo, jedan narod i duh, jedan obicaj i jezik, i jedan bez drugoga ne moze ni zivjeti ni umrijeti, i zato vas ja u srcu ne razlikujem od Crnogoraca i gotov sam vazda s vama zlo i dobro dijeliti…


    Tako znadite i da ste zdravo!”




    Evo jos jedno pismo kojim govori da su Hrvati i Crnogorci jedan te isti narod:


    Josipu Jelacicu

    Cetinje, 20. Decembra 1848.


    Vasa Svjetlost,

    Svakome se napretku Tvojemu radujem kako spostvenome svome, jerbo je Tvoj napredak narodni, a to se zna i moj kako Tvojega sobrata…

    Svaki narodnoljubac, cijeli narod nas u Tebe je ocima upro i kTebi ruke pruzio kako nebom poslanome Mesiji

    Zelio sam, da mi je moguce bilo, poslati Vam u pomoc nekoliko Crnogoracah i gotovi su svagda na Tvoj glas a na korist opstu

    Vase Banske Svjetlosti
    predani sluga”



    Slicno pise i Rusima. Mozemo zakljuciti da kojem god slavenskom narodu Njegos pisao da se sa njima poistovjetio. Jos nesto, neke njegove izjave su kontradiktorne, kao na primjer Nemanjicima (nedje kaze da su nasi, a nedje da su okupatori), tako da donosenje zakljucka da se Njegos smatrao Srbinom po narodnosti nijesu utemeljene.


    Evo jos jedno pismo dje se jasno vidi da Srbe ne smatra nista blizim narodom od Hrvata:


    J. A. Turskom

    Cetinje, 17. Novembra 1848.


    Vase Visokoprevoshoditeljstvo,

    Istina je da su Crnogorci spremni da budu u pomoci svojoj braci Hrvatima, jedno po jedinoplemenosti, a drugo po njihovoj prirodjenoj naklonosti vojnicke trudove snositi. Videci ja da moja sobraca Srbi i Hrvati pokazuju se najavno da pravcem idu naklonjeni knarodnosti i k poredku, i mene je ista misao odusevljavala koja i [b]Crnogorce, ako ustanak Srbah {ODJE OCIGLEDNO RAZDVAJA CRNOGORCE, SRBE I HRVATE KA TRI POSEBNE NACIJE}i Hrvatah ne bi bila slijepa neka podstreka…

    Vasega Visokoprevoshoditeljstva
    Pokornjejsi sluga
    Vladika Crnogorski

    P. P. NJEGOS”



    Iz svega ovoga mozemo zakljuciti da je to bilo drugacije vrijeme I da su nacije (u danasnjem znacenju te rijeci) pocele da se stvaraju krajem 19., a pocetkom 20. vijeka.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Петре,
    задатак који радиш је немогућа мисија. И ти и сви остали који покушавате извртати историју чупајући из ње само дијелиће доћи ћете у ћорсокак. Појам велики Његош и ваше бесмислице како је српство увежено под неким утицајима, су једно од другог за 180 степени. Не можете говорити за Његоша да је велики а истовремено тврдити да је писао под неким утицајима и тумачити по којекаквим форумима шта је он хтио да каже.
    А експлицитнији примјер шта је хтио да каже од овог нема:
    Име ми је вјерољуб,
    презиме ми родољуб.
    Црну Гору, родну груду
    камен паше одасвуда.
    Српски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми србинска,
    ум и душа славјанска.

    -Петар II Петровић Његош-


    Или можда мислиш да би бискупу из Хрватске написао:
    Хрватски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми хрватска,
    ум и душа славјанска.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Петре,
    задатак који радиш је немогућа мисија. И ти и сви остали који покушавате извртати историју чупајући из ње само дијелиће доћи ћете у ћорсокак. Појам велики Његош и ваше бесмислице како је српство увежено под неким утицајима, су једно од другог за 180 степени. Не можете говорити за Његоша да је велики а истовремено тврдити да је писао под неким утицајима и тумачити по којекаквим форумима шта је он хтио да каже.
    А експлицитнији примјер шта је хтио да каже од овог нема:
    Име ми је вјерољуб,
    презиме ми родољуб.
    Црну Гору, родну груду
    камен паше одасвуда.
    Српски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми србинска,
    ум и душа славјанска.

    -Петар II Петровић Његош-


    Или можда мислиш да би бискупу из Хрватске написао:
    Хрватски пишем и зборим,
    сваком громко говорим:
    народност ми хрватска,
    ум и душа славјанска.
    Znas li zasto je tesko s vama diskutovat? Jer vidite samo ono sto ocete da vidite. A ondje, dje je Njegos pisa nesto sto ne odgovara vasoj ideologiji, samo precutite.
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 31-07-05 at 13:33.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Претходни пост ти управо објашњава зашто ти је тешко дискутовати.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Претходни пост ти управо објашњава зашто ти је тешко дискутовати.
    Pa Njegos je pisa da je Rusija srpska zemlja. Ali on je pjesnik i ne mozes po tim stihovima da zakljucis da je to stvarno tako i mislio. To nerazumiju samo ostrasceni srpski nacionalisti, razlozi su poznati.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  22. #22
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kralj Nikola 1902.

    Jaci smo mi Srbi od Bugara!Te ja ne bih bio misljenja da zaziremo od
    njih i da im davamo zlu volju, a oni neka graju i prisvajaju rijecima i nas Kom i vas Nis – moze im biti. I njih i Hrvate strah je od nas, pa zato tutnje s njihovom Velikom Bugarskom i Velikom Hrvatskom. Mi smo Srbi predominirajuci zivalj na Balkanskom poluostrvu i ostacemo, ako ne ne razdvoji nesloga , koja ni je vazda kobnija bila no snage neprijatelja.

    .................................................. ..................
    Cetinje, 1902.
    Zapisi, 1936. sv. 5, 232-235
    CD, VI, 337-342

  23. #23
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Toronto
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Novi crnogorski web site

    Zelim da Vam preporucim da pogledate prvi privatni crnogorski web site u Americi.

    Adresa je www.montenegro-canada.com
    Last edited by zoran v. raicevic; 20-08-05 at 20:00.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default Kako su Brđani,Bokezi,Hercegovci ... postali Crnogorci

    Brđani,Hercegovci,Bokezi do prisajedinjenja Crnoj Gori su uvijek nazivani svojim narodnim imenima ,nikad Crnogorcima.Ime Crnogorci odnosilo se isključivo na stanovnike današnje opštine Cetinje dok je u susjednim pokrajinama bilo potpuno nepoznato.Nema nijednog istorijskog dokumenta koji bi posvjedočio o prisustvu stanovnika ovih pokrajina koji bi se identifikovali kao Crnogorci.Kako je došlo do toga da se neki od današnjih stanovnika npr. Herceg Novog smatraju Crnogorcima kad niko od njihovih predaka to nije bio ?

  25. #25
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cek,kako mogu Hercegovci biti narod?Pojam Hercegovina je nastao pocetkom 15 veka,osnivac je bio Herceg Stefan Vukcic,Herceg je bila titula..Kroz istoriju je pripadala Duklji,Bosni,Srbiji i na kraju Turcima..Turci su zatekli naziv Hercegovina i ostavili taj naziv,zato smo imali Hercegovacki pasaluk..Da su zatekli Hum bio bi Humski pasaluk verovatno..
    Ako mislim da Brdjani mogu biti narod onda to necu komentarisati..U potpunosti Brdska kao i Hecegovacka plemena dele Crngorsku istoriju,kulturu,jezik,obicaje..
    Nazive su dobila po oblasti kojoj su naseljavali,stara Hercegovina i Brda...
    Da ne mislis da su Primorci narod takodje?
    A sam naziv Crnogorci nastaje mislim u 15 veku..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 19:47
  2. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36
  3. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •