Results 1 to 7 of 7

Thread: Invalidi zbog skokova u vodu

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Invalidi zbog skokova u vodu

    Glas
    ===================================




    Lekari Instituta za ortopedske bolesti "Banjica" apeluju na mlade da ne skaču u vodu na glavu

    Invalidi zbog skokova u vodu


    Statistika kaže da trećina završi sa najtežim posledicama, odnosno do kraja života ostanu invalidi, bez ikakve mogućnosti da pomere ruke ili noge
    BEOGRAD - Dvadesetdvogodišnji Vojislav Šarčević iz Beograda krenuo je pre desetak dana na letovanje na Crnogorsko primorje, a završio je juče u Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica". Vojislav je samo jedan od mnogobrojnih mladića koji zbog skokova na glavu završe letovanje u nekoj od ortopedskih klinika. Statistika kaže da trećina njih završi sa najtežim posledicama, odnosno do kraja života ostanu invalidi, bez ikakve mogućnosti da pomere ruke ili noge.

    - Od svih koji zadobiju povrede kičme prilikom skokova u vodu, 20 do 30 odsto pacijenata završi sa najtežim posledicama. Zbog teških povreda nerava, njima su do kraja života oduzeta sva četiri ekstremiteta. To su osobe koje nikad više neće moći da hodaju, niti da jedu svojim rukama, kao ni da kontrolišu mokrenje i stolicu - objašnjava za Glas dr Vladimir Lalošević, načelnik muškog dela Spinalnog centra u Institutu "Banjica".

    On objašnjava da do povreda prilikom skokova u plitku vodu dolazi zbog toga što oni koji skaču ne poznaju dovoljno teren, odnosno ne znaju koja je dubina, da li ima stena ili nekih drugih tvrdih predmeta. Ovakve povrede se najčešće dešavaju na jezerima, rekama i potocima u kojima se ne vidi dno, a ređe na bazenima. Zbog toga oni apeluju na mlade da nikako ne skaču na glavu u vodu koju nedovoljno poznaju.

    - Prilikom skoka u plitku vodu desi se da osoba glavom udari u tvrdu podlogu i onda dolazi do nabijanja na najpokretnijem delu vratne kičme. Tačnije, na petom i šestom segmentu nastaju eksplozivne frakture pri kojima mnoštvo fragmenata dolazi u kanal gde su nervi. Takve osobe završavaju sa stopostotnim invaliditetom.

    - Ostalih 80 odsto osoba ima parcijalna oštećenja ili prođe bez oštećenja. Oni sa parcijalnim oštećenjima ne ostaju invalidi i ne moraju da budu operisani. Najpre im radimo repoziciju pršljenova, odnosno vratimo ih na mesto, a posle toga oko tri meseca nose gips, pa sledi rehabilitacija kada se pacijenti uče ponovo da hodaju, hrane i slično. Ukoliko su im oštećeni nervi, nužna je operacija otvorenom ili zatvorenom metodom, a lečenje je doživotno - osposobljavanje za sedenje, mokrenje, stolicu, ishranu - kaže dr Lalošević.

    Naš sagovornik ističe da samo ovaj institut godišnje zbrine od 15 do 20 ovakvih pacijenata, koji imaju od 15 do 20 godina. Među njima ima i onih koji umru, ali podaci o takvima ne stižu u Institut mada dr Lalošević smatra da takvih ima od jedan do dva odsto.

    - U trenutku povređivanja kičme, osoba prestaje da diše i ukoliko je u vodi a niko na nju ne obrati pažnju, može da se uguši - napominje dr Lalošević.
    Upravo ovakvu situaciju je, ne zna se kojom srećom, izbegao Vojislav Šarčević, koji je objasnio za Glas da je on posle udarca izgubio svest i da ga niko od drugova nije primetio.

    - Telo uopšte nisam osećao bar 15 minuta i onda sam ramenima mrdao i doplivao do obale - kaže Vojislav.

    --------------------------------------------------------

    Stradaju i paraglajderi

    Dr Lalošević ističe da su, kad je povređivanje kičme u pitanju, najčešći pacijenti Instituta ljudi koji rade u građevini, stariji ljudi koji padnu sa drveta, ali i paraglajderi kojih je prošle godine bilo bar deset u Institutu.


    D. Stanimirović

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,074
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    ja sam imao srece da kao manji prodjem bez ikakvih posledica, ali moj drugar nazalost nije, te se nalazi u navedenih 20-30%... kao i obicno, upozorenja prekasno shvatimo ozbiljno.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro bi bilo da što više osoba sa ovog foruma pročita ovaj topic.

    Malo sam se iznenadio kad sam ovo pročitao, kako lako čovjek može na "bezazlen" način da doživi tragediju...

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Izmjena: 11.05.2012 u 19:09

    KOBAN SKOK U VODU

    Budva: Student teško povrijeđen nakon što je udario glavom u stijenu


    Povrijeđeni mladić (Foto: Vuk Lajović)



    Student (22) iz Tutina teško je povrijeđen nakon što je udario glavom u stijene u Budvi.
    On je prema saznanjima "Vijesti" na Slovenskoj plaži skočio sa doka u vodu i udario glavom u stijene u plićaku.

    Dubina mora na mjestu gdje je student skočio iznosi svega pola metra, a kako pričaju očevici, student je u more skočio za loptom.
    Student je najvjerovatnije došao na "Medicinijadu" odnosno okupljanje studenata medicine koje se održava u Budvi.
    Prema nezvaničnim informacijama, student je bio u pripitom stanju, a nakon što je izvučen iz vode nije osjećao donji dio tijela.

    http://www.vijesti.me/vijesti/budva-...u-clanak-73269
    Last edited by Ćipur; 11-05-12 at 20:36.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosta mjesta gdje se skače u vodu više ili manje nijesu bezbjedna. Ova mjesta treba urediti i učiniti bezbjednim ili postaviti neki natpis da nijesu preporučljiva za skakanje.

    Ja obožavam da plivam i skačem u vodu i ponekad se dešavalo da skačem sa nekog mjesta gdje to nije bezbjedno.
    Naravno brzo sam kapirao da u tome ne uživam i naprimjer umjesto sa stijene ispod koje me vreba ogromna kamečina koju moram zaobići pređem na
    skokove sa kose vrbe ispod koje je bezbjedna duboka i pregledna voda.

    Moj rođak je trajno povrijedio kičmu i ostao nepokretan od struka nadolje.
    Nevolim da gledam ni skokove sa Vezirovog mosta. Iako se radi o profesionalcima više bih volio da neko ukloni onu stijenu na sredini vode i uredi okolni prostor tako da bude sasvim bezbjedan.

    Moje mjerilo je da bi skokovi trabali biti zabavni i za skakače i za posmatrače. Najgora moguća star bi trabala biti da neko plasne ko daska i izađe crven i postiđen.
    I najmanju mogućnost da se des bilo kakva ozbiljnija povreda treba nekako preduprijediti ili eliminisati.
    Last edited by septembar; 12-05-12 at 02:42.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Prije skoka moralo bi se provjeriti što ima ispod površine, je li bezbjedno za skakanje.

    http://www.pressonline.rs/sr/vesti/v...i+u+Budvi.html




    .
    Last edited by Ćipur; 13-05-12 at 23:47.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Podgorica-dje zalegnem
    Posts
    5,477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moj kum je skocio sa one skakaonice ispod vezirovog mosta prije 4-5 godina, prvo je on skocio pa posle 5 sekundi ja, ja sam ispliva i njega nije bilo, srecom vidio sam ga na mozda 2-3 metra u vodu i izvukao i tad je dosao svijesti,posle kaze kad je skaka gleda je dolje u vodu i izgubio svijest
    ---Chelsea Fc---

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 01-12-10, 15:55
  2. Momir Bulatovic: "Pravila cutanja"
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 37
    Last Post: 01-11-10, 18:51
  3. Sram NAS bilo novljani
    By kravac in forum Primorski
    Replies: 15
    Last Post: 09-03-05, 20:24
  4. Sram NAS bilo novljani-preuzeto sa HN foruma
    By kravac in forum Primorski
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-05, 16:59
  5. (Naj)vaznije
    By nihil in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 126
    Last Post: 30-04-04, 11:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •