Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 47

Thread: Usvajanje

  1. #1
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default Usvajanje

    Pa ovako, svjedoci smo da je u Crnoj Gori sve više parova bez đece… Brz i nezdrav način života, razne vrste zanimanja, povrede, bolesti, stres i mnogi drugi razlozi utiču na smanjenje plodnosti kako kod muškaraca tako i kod žena, ali glavni razlog je po mom mišljenju kasno stupanje u brak…

    Ja lično znam skoro desetak parova koji već godinama bezuspješno pokušavaju ili su pokušavali sa vantjelesnom oplodnjom a niko od njih nijednom nije spomenuo, makar stidljivo, usvajanje đeteta, što je skoro svuđe u svijetu, normalna stvar…

    Da li bi vi, u slučaju da, ne daj bože, ne možete imati đecu:
    - usvojili dijete?
    - cijeli život proveli sami sa svojim partnerom?
    - u slučaju da je problem do samo jednog partnera, ostavili partnera i tražili razvod braka a zaboravili na ono "i u dobru i u zlu"?
    - da je do vas lično problem, tražili razvod braka, i tako omogućili parneru da počne novi, možda srećniji život ili bi ostali u braku i na taj način uskratili drugog, zdravog partnera za najveće bogatstvo na ovom svijetu, a to su đeca?

    Da li uopšte poznajete nekoga ko je usvojen ili ko je usvojio dijete?
    Ako bi se odlučili na usvajenje đeteta, na koji bi to način uradili i koji su to "kriterijumi" po kojima bi izabrali neko dijete?

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Neko ne želi da ima djecu pa ni ako može.
    Usvajanje je mač sa dvije oštrice.. I za parove i za državnu politiku. Jednostavno, treba zabranit djecu svakom ko ne prođe par psiholoških testova, a ne da završavaju po Domu, na ulici...

    Znam slučajeve da su momci curama namjerno, iz osvete, djetence zafrknuli.. Prodavačice bušile kondome po prodavnicama (''Neka se djeca rađaju..''), parove koji su, nakon svih peripetija i pokušaja, na kraju raskidali, jer su te ''manifestacije'' kojima su bili podvrgnuti u pokušajima ih iscrpili i fizičku i psihički i materijalno, pa na kraju i emotivno...

    Ne zaslužuje svako ni da ima djecu svoju, a kamoli usvojenu.

    Kad vidim sve ove mame golih stomaka i usana punih silikona.. Šta da imam da mislim?

    Lično mi je sjajno kad se dvoje nađu i uspiju bez djece, u savršenoj harmoniji, završiti ovo putovanje zvano život.

    Ionako nas je previše na planeti.

    Moralo bi dosta toga da mi nedostaje s partnerom da bih se odlučila i na trudnoću i na usvajanje.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Dok god su mladi i dok god mogu par ce pokusavati dobiti svoje dijete. Znam par koji su sad vec oboje presli 60 god. i koji su pokusavali 15 godina braka da dobiju dijete. Na sve nacine, i vantjelesnom oplodnjom i potrosili velike novce sto su isli po raznim bolnicama Evrope, da bi se na kraju sve to isplatilo i dobiju sina.
    Da su recimo posle 5 godine prestali pokusavati i posli da usvoje dijete, ne bi se vise trudili da imaju svoje, jer bi se pomirili sa tim da ne mogu da ga dobiju.
    Hocu da kazem da ce svi do kraja zeljeti i pokusavati dobiti svoje dijete i mislim da je to jedan od razloga zasto usvajanje kod nas kako si rekao nije `normalna stvar`.

    Sto se tice licno mene, naravno da bih ostao sa svojom partnerkom cak i ako ne mozemo imati djece, i da je do mene problem ne bih joj ponudio razvod braka(da, toliko sam sebican, neka crkne sa mnom) osim ako ona sama ne odluci da ide, onda ne bih je onda zadrzavao vec bih joj pomogao da se spakuje. Ako je do nje problem ostao bih sa njom jer valjda sam je ozenio jer je volim bilo djece ili ne.

    Da li bih usvojio dijete? Znajuci sebe, jako tesko bih odustao od toga da pronadjem nacin da dobijemo svoje dijete, sve dok bi godine dozvoljavale mojoj partnerki da smije da zatrudni. Kad vec godine ne bi dozvoljavale, i posle definitivnog saznanja da ne mozes imati svoje dijete, da li smo stari za usvajanje bebice i imamo li zivaca za podizanje djeteta?


    I btw @Raquel, ako ti dosta toga nedostaje s partnerom, onda se razvedi a ne da zatrudnis.
    Last edited by Sh0ne; 21-07-12 at 23:47.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Ne vidim da sam tražila savjet.. Ne vidim zašto te pogodio dio koji se odnosio lično na mene, a ostatak nije. Malo samokontrole ponekad nije na odmet, bar kad su ovakve teme u pitanju.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Nije me pogodio ni jedan dio. Nisam ti dao savjet vec svoje misljenje. A posto je ovo forum imam pravo na to, ne?

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Nije šija no je vrat. Imaš pravo ako sebi daš. Ako ga već daš, onda zaslužuješ distancu. Uopšteni slučajevi su u redu za komentarisanje, sledeći put, molim te, zarad našeg virtuelnog odnosa, obrati malo pažnje. Hoću li se ja razvodit u ovom ili onom slučaju... Čak sam i ja odustala os spašavanja CG nacije u pogledu nataliteta i mentaliteta. Drugim riječima.. Nisi dobronamjeran s tim komentarom, vjeruj mi.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam drugaricu koja je jos u srednoj skoli znala i odlucila da ne zeli da ima decu, njeni razlozi su uvek ostali njeni ili nam ih je tad i rekla ali zaboravih jer nismo mnogo ispitivali... sve u svemu po meni pravilna je odluka da ako neko ne zeli, nije spreman, ne vidi se u toj ulozi i ne treba da ih ima.

    Ja ih zelim jer zamisljam da kad nekoga volim i taj mene neko voli da cu zeleti da imam nas spoj jednog dana i da tu ljubav podelim i sa nasim detetom. Ukoliko ne budem mogla (teoretski govoreci) da imam, smatram da prava ljubav prevazilazi tu zelju imanja deteta radi deteta... e Sad ne ocekujem nista, nikad se ne zna kako bi neko reagovao, ukoliko bi to bio problem njemu ja bih ga pustila da odluci sta zeli, ja znam da ako iskreno volim meni ne bi bio problem da saznamo da se nece ostvariti to... pricala bih o usvajanju mozda ... ne znam sad. Nadam se da necu morati da razmisljam o tome.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,715
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Imam drugaricu koja je jos u srednoj skoli znala i odlucila da ne zeli da ima decu, njeni razlozi su uvek ostali njeni ili nam ih je tad i rekla ali zaboravih jer nismo mnogo ispitivali... sve u svemu po meni pravilna je odluka da ako neko ne zeli, nije spreman, ne vidi se u toj ulozi i ne treba da ih ima.
    Kakva dilajla. Pa zasto se zeni i udaje nego zbog djece..

  9. #9
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko govori o udaji, zenidbi ovde uopste...

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Pa razmislis malo prije nego postujes post u tom tonu... Ta cura ce se vjerovatno i udati, a ako je i dalje pri toj ideji, onda je pravo pitanje kakvi su joj motivi.

    OT
    Ne smatram da sam u obavezi da imam nasljednike, a opet ne bih imao nista protiv, a opet ko zna kakva iznenadjenja zivot nosi, u svakom pogledu, tako da mislim da ne bi bila tragedija ni da se usvoji. Cak i pored svoje djece. A opet, ne morju djeca biti temelj braka. Tacnije, uslov.
    Last edited by Mr_Gospodin_Signore; 21-07-12 at 18:57.

  11. #11
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,715
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    Ona je odlucila da NECE da ima djece, a ako se uda i dalje ostaje pri tom misljenju?

  12. #12
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iskreno, ona ne zeli ni da se uda... ne vidim zasto se to podrazumeva pa i ne razmisljam u tom pravcu... ako sam zvucala grubo nisam imala u planu.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Meni je bilo pomalo strah od tebe dok sam citao post, a mogu mislit kako tek Tripleti...

    @ Tripleta, nije zena masina za proizvodnju djece, pa da se zbog toga samo udaje... Pitam se da li bi ti da "shooting blanks" imao takvo percipiranje? Da li bi mislio "Pa sto bih se zenio, kad ne mogu djecu da imam?!"

  14. #14
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,715
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    Ne udaje/zeni se samo zbog djece, ima tu i ljubavi, nekad koristi itd. Ali, za mene (vjerujem i vecinu ljudi) pored ljubavi glavni razlog je osnivanje familije.

  15. #15
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Ko govori o udaji, zenidbi ovde uopste...
    Amin sestro!!
    Ja sam se zakleo da cu ih imat minimum petoro, ali bez zenidbe
    Od to petoro sta god da ce ispat' samo da su ziva i zdrava, a sve bi im zivo sto zaradim za zivota ostavio, pa zdravo bili sta god oce.

    On Topic - ja sam protiv usvajanja djece, svoje je svoje i to nista na svijet' ne moze zamijeniti.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mr_Gospodin_Signore View Post
    Meni je bilo pomalo strah od tebe dok sam citao post, a mogu mislit kako tek Tripleti.
    Joj... A ja sam samo mala curica.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Izmedju jave i sna
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Do prije godinu, dvije, nisam mogla da zamislim zivot bez djece... A danas nisam tako sigurna da li uopste trebam da ih imam. Ako bih se ikad osjetila spremnom, usvojila bih dijete, cak i kad bih imala svoje. Jedan od razloga za raskid dugeee veze je bio i taj sto on nije htio ni da cuje za usvajanje. To je bio stav tipa - ne mogu da volim kao svoje dijete koje je pravio neko drugi! A zar nije cudno to sto vecinu zivota provedemo trazeci stranca koji ce da nas zavoli, nekoga sa kime cemo provesti zivot, pa na kraju krajeva i dobiti djecu - i taj neko nije nasa kost i koza - a nismo u stanju da pruzimo ljubav djetetu? Za mene su takvi ljudi emocionalno hendikepirani (izvinjavam se ljudima sa hendikepom, neka se ne osjete prozvanim i uvrijedjenim)

  18. #18
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Ja ne znam sta da kazem o ovoj temi, a da me ne prozovu svakakvim imenima.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Kad vidim sve ove mame golih stomaka i usana punih silikona.. Šta da imam da mislim?
    U ovom slučaju ni ne treba da misliš. Njeno je pravo da se stajlinguje kako želi, ne vidim razlog zbog kojeg ne bi bila dobra majka...Sebe neka plastifikuje koliko želi, sve dok dijete ne ugrožava i dok đetetu pruža pažnju, ljubav ona je dobra majka...

    Ne poznajem nijedan takav slučaj, ali znam da se dosta ljudi ograđuje kad je taj čin u pitanju..Smatraju da će to usvojeno dijete primijetiti da ima manje prava od onih 'pravih' potomaka.
    No, ako se stvari od početka pravilno postave na pravo mjesto uz nesebičnu pomoć porodice i malo angažovanje rodbine i prijatelja, nema bojazni za ovakve, meni smiješne, konstatacije, jer mi je to isto kao da kažu da ne treba rađati drugo dijete, jer ćeš oduzeti - uskratiti nešto prvom .

    Lično, ukoliko ne budem mogla postati majka spajanjem mojih i partnerovih tjelesnih tečnosti, a odlučim da napravim čovjeka (ženskog ili muškog pola), što je danas, priznaćete, najteži zadatak, više bih voljela da to bude beba, iz razloga što želim da kroz sve to prođem od početka (prvi zubići, izgovorene riječi, koraci...).

    Poznajem ženu koja je usvojila preslatku bebu ženskog pola i nije ništa gora majka, od one moje doma.

    Da bi neko bio majka/otac đetetu -biološkom ili usvojenom na taj korak treba da se odluči samo i kad se steknu adekvatni uslovi za to, a prvi i najvažniji je ljubav prema đeci. Sposobnost da se ona odgoje - izvedu na pravi put dolazi sama po sebi kad se žena - majka suoči sa đetetom. Tada na vidjelo izlazi ta sposobnost, koja je pokazatelj jeste li dorasli tom svečanom činu! Sve do tada postoji samo sopstveno mišljenje nas koji još uvijek nijesmo roditelji nebitno iz kog razloga...

    Ukoliko je do partnera, a volim ga (ja drugi uslov da budem , dijelim postelju i sofru s nekim, ne mogu da zamislim) kunem se da ga NIKAD ne bih ostavila.
    Ukoliko je do mene, neka bira..svemu sam naredna
    I, da..ako ne usvojim, potrudila bih se da makar budem hranitelj nekom đetetu...Jednostavno, slažem se i smatram da neđe zaista postoji MOJE dijete, samo što je dopalo pogrešnim ljudima. Moj zadatak je da ga dovedem kući.
    Sell the Vatican, Feed the World!

  20. #20
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,861
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto necu procitati ovdje
    Raquel - Prodavačice bušile kondome po prodavnicama (''Neka se djeca rađaju..''),

    Kako je to moguce, kad su ti kondomi, em sto je paklo zatvoreno najlonom, pa i sami kondom unutar je zatvoren u one male kesice i nema sanse da se to otvori i probusi a da se ne primjeti ? Jedino ako pricamo o nekim kondomima prije par godina koji su bili otvoreni skroz pa se mogao probusiti.
    Mozda su kupovali ovakve ? U tom slucaju niko im nije kriv.


    Brak se sklapa jer volis osobu, mislim to je normalno, ali ima dosta dosta izuzetaka, a ne zbog djece. A vasa djeca su plod te ljubavi, isto kazem ima dosta izuzetaka.
    A sto da se ne usvoji dijete, mada u CG je sve nenormalno, boze stvarno smo mentalno zaostali, pa ljudi idu u drugim drzava da usvoje neko dijete samo da ih spase muka, a ovdje kad bi ti u okruzenju znali, ni da si neki kriminalac.
    Last edited by takemysoulaway; 22-07-12 at 14:27.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji u Crnoj Gori fenomen da nije familiju sramota ako im je dijete kriminalac,ako je krao,svercovao...ali je neizbrisiva mrlja ako im cerka zatrudni prije braka ili ne moze imat djecu pa usvaja...
    Usvajanje je plemeniti cin - koliko djece u Bijeloj odrasta?

  22. #22
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Da ne mogu da imam djecu i da sam ja "krivac" za to, ne vidim razlog za razvod pa nismo samo zbog potomstva zajedno.
    A ukoliko bi joj djeca bila bash bitna, ima u inostranstvu klinika dje fino izaberes donatora. I da, volio bi to dijete isto kao svoje jer ga je ona rodila u ljubavi sa mnom.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    Postoji u Crnoj Gori fenomen da nije familiju sramota ako im je dijete kriminalac,ako je krao,svercovao...ali je neizbrisiva mrlja ako im cerka zatrudni prije braka ili ne moze imat djecu pa usvaja...
    Usvajanje je plemeniti cin - koliko djece u Bijeloj odrasta?
    Gledam neku ITA TV, kad ono neka reklama za neko dijete u Indiji, koje ima samo 5 godina, a radi okolo, ne bi li prehranilo mladju bracu i sestre... Bukvalno radi, nosa se s nekim lavorom...
    Nego sto nego bih ga usvojio. Nije to samo za Breda i Andju.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nasmijana View Post
    Do prije godinu, dvije, nisam mogla da zamislim zivot bez djece... A danas nisam tako sigurna da li uopste trebam da ih imam. Ako bih se ikad osjetila spremnom, usvojila bih dijete, cak i kad bih imala svoje. Jedan od razloga za raskid dugeee veze je bio i taj sto on nije htio ni da cuje za usvajanje. To je bio stav tipa - ne mogu da volim kao svoje dijete koje je pravio neko drugi! A zar nije cudno to sto vecinu zivota provedemo trazeci stranca koji ce da nas zavoli, nekoga sa kime cemo provesti zivot, pa na kraju krajeva i dobiti djecu - i taj neko nije nasa kost i koza - a nismo u stanju da pruzimo ljubav djetetu? Za mene su takvi ljudi emocionalno hendikepirani (izvinjavam se ljudima sa hendikepom, neka se ne osjete prozvanim i uvrijedjenim)
    Vjerovatno je to izgovor tim osobama, jer zapravo i nemaju neku posebnu želju da imaju djecu. Moguće da je njihov partner upravo taj/ta koja baš želi dijete, a druga strana se krije iza toga izgovora. Nego opet ne treba ni ovo generalizovati, jer je svaki pojedinac priča za sebe.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    I wait in the rye
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da niko ne moze znati sta bi uradio, dok se ne nadje u situaciji da zna da ne moze imati djecu, a da pritom ima partnera kojeg voli (pod pojmom 'voli' - mislim na to da mu zeli svu srecu ovoga svijeta, bez obzira na njihovu vezu), da zele djecu, ali ne mogu da ih imaju.

    Ovo je problem koji prosto nema hipoteticku tezinu. Ima je samo onoga momenta kada se zaista desi, kada postane realan. I to vise nije problem samo u vezi ili braku. To je problem licne prirode, individualni problem. U tom saznajnom procesu, zeni se cini da nije prava zena, a muskarcu da je nije pravi muskarac, jer ne moze ispuniti cilj zivota samog po sebi.

    Za nekog je usvajanje rjesenje. Za nekog bezbroj pokusaja i beskrajna nada. Za nekog razvod.

    Ja na usvajanje gledam kao na obostrano human proces. Ali, kao i sve drugo, usvajanje se radi na sopstvenu odgovornost. Treba znati da dijete nije cipela koju mozes da vratis ako ti se sjutra slomi stikla.

    Frustracije su u svakom scenariju neizbjezne.

    Svaki zivot se moze izdrzati.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kucko za usvajanje
    By sport89 in forum Kućni ljubimci
    Replies: 28
    Last Post: 24-09-10, 11:38
  2. kuca na usvajanje
    By marinalovesyou in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-10, 14:54
  3. Macici i kucici na usvajanje
    By Girl_from_Tomici in forum Kućni ljubimci
    Replies: 1
    Last Post: 30-05-09, 08:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •