Results 1 to 23 of 23

Thread: ili Info. Laptop za arhitektonske programe

  1. #1
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ili Info. Laptop za arhitektonske programe

    E ovako, interesuje me koji bih laptop trebao da kupim a da mi bude dobar za arhitektonske programe, 3dmax, autocad, arhicad i slicno. Molio bih da odgovaraju samo oni koji se razumiju i da mi ne salju ponude laptopova ako nema:
    i7 procesor, 2 ili 3 generacija
    jakuuuu graficku sa najmanje 1gb
    6-8 gb ram
    hdd 500gb+
    da je tanak i da mu je baterija dobra
    15-6+inch display
    i marke koje dolaze u obzir su: Asus, Toshiba, Hp...
    Pozdrav svima. :topsy_turvy:

    saljite cijene odmah jer rijetko ulazim na forum pa ce sporo ici ako budete pominjali `dogovor`

    Sent from Galaxy GT N-7000

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    1,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa ti sve vec znas... ne treba ti savjet...HP zaobidji siroko...to ti je moj savjet...
    javi se liku sa foruma sa nikom "sasa.mne" imace za tebe ponudu dobru...
    Kompletan servis vaseg racunara,
    Profesionalno,brzo,najpovoljnije !!!
    067/765-470 (16h-21h)

  3. #3
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam mislio da mijenjam svoj Acer Aspire (Core2Duo, 2.5GBRAM, Nvidia 256RAM) koji sam koristio za ACAD sa necim. Pokazao mi se odlicno... Pa sam nasao:

    Acer Aspire
    AS5750G-2638G75Mnkk ( LX.RCG02.048 )
    799.99 GBP

    ali je problem sto ga nema ni ovdje ni u Beogradu (valjda je za zapadno trziste)

    Inace, ako imas para, moj favorit je Lenovo Thinkpad W520 serija , pa u okviru nje nadjes konfiguraciju koja ti treba (ima jedna odlicna za 1600 EUR u Beogradu). Mislim da u njemu mozes da smjestis (nisam 100% siguran, provjeri) 2 HDD-a - idealno bi bilo da ti primarni bude SSD od 128GB za operativni sistem, i dodatni disk od npr. 500GB.

    Gledao sam i da DELL ima nesto slicno za 1200EUR (mada malo slabije od Thinkpad-a W520).

  4. #4
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    235
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Iz licnog iskustva ti preporucujem da zaobidjes lap topove ako zelis da se bavis ozbiljnijim crtanjem.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je potpuno tacno, ako nemas potrebu da se selis stalno sa racunarom, uvijek je bolji neki desktop sa 24" ekranom. Jos kad bi bio Apple .... Ali ako si u nuzdi da radis u pokretu onda uzmi notebook. Onaj Thinkpad koji sam naveo je Mobile Workstation .... Ja bih rekao da ce ti biti dobar ako ti ekran nije mali ...

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Tebi ne treba nesto jaka grafika za takve programe jer svi oni koriste procesor

  7. #7
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    235
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Samo ti probaj sa losijom grafickom da vrtis neki jaci model u artlantisu pa ces vidjet kako to "lagano" ide

  8. #8
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djosla View Post
    pa ti sve vec znas... ne treba ti savjet...HP zaobidji siroko...to ti je moj savjet...
    javi se liku sa foruma sa nikom "sasa.mne" imace za tebe ponudu dobru...
    HP laptopovi se najvise kvare, i slucajno sam ih ubacio u onaj izbor gore.... naravno da cu ih zaobici, znaci Asus ili Toshiba samo dolaze u obzir... Potrazicu Sasu

    Quote Originally Posted by Knut View Post
    Ja sam mislio da mijenjam svoj Acer Aspire (Core2Duo, 2.5GBRAM, Nvidia 256RAM) koji sam koristio za ACAD sa necim. Pokazao mi se odlicno... Pa sam nasao:

    Acer Aspire
    AS5750G-2638G75Mnkk ( LX.RCG02.048 )
    799.99 GBP

    ali je problem sto ga nema ni ovdje ni u Beogradu (valjda je za zapadno trziste)

    Inace, ako imas para, moj favorit je Lenovo Thinkpad W520 serija , pa u okviru nje nadjes konfiguraciju koja ti treba (ima jedna odlicna za 1600 EUR u Beogradu). Mislim da u njemu mozes da smjestis (nisam 100% siguran, provjeri) 2 HDD-a - idealno bi bilo da ti primarni bude SSD od 128GB za operativni sistem, i dodatni disk od npr. 500GB.

    Gledao sam i da DELL ima nesto slicno za 1200EUR (mada malo slabije od Thinkpad-a W520).
    Imam para ali ne bas 1600eur Preskupo mi je to, mislim da ce i nesto jeftinije odraditi posao kako treba

    Quote Originally Posted by SunshineRain View Post
    Iz licnog iskustva ti preporucujem da zaobidjes lap topove ako zelis da se bavis ozbiljnijim crtanjem.
    Quote Originally Posted by Knut View Post
    To je potpuno tacno, ako nemas potrebu da se selis stalno sa racunarom, uvijek je bolji neki desktop sa 24" ekranom. Jos kad bi bio Apple .... Ali ako si u nuzdi da radis u pokretu onda uzmi notebook. Onaj Thinkpad koji sam naveo je Mobile Workstation .... Ja bih rekao da ce ti biti dobar ako ti ekran nije mali ...
    Stalno cu morati da budem u pokretu jer zivim u Baru a studiracu u Beogradu pa svakih par mjeseci ce biti putovanja.. zbog toga mi treba prenosni racunar, a rado bih uzeo neki dobar desktop. To cu uzeti kad dobijem diplomu :P

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Tebi ne treba nesto jaka grafika za takve programe jer svi oni koriste procesor
    Quote Originally Posted by SunshineRain View Post
    Samo ti probaj sa losijom grafickom da vrtis neki jaci model u artlantisu pa ces vidjet kako to "lagano" ide
    Hahaha, naravno da mi treba jaka graficka, 2gb minimum i to ima da mi jede memoriju kad pocnem neki rendering ili slicno. U ne toliko zahtjevnom programu kao sto je google sketchup kad dodam dovoljno detalja, npr kuca sa enterijerom i dvoristem, graficka sa 1gb nije dovoljno jaka, pocinje da koci, rendering traje oko 20 minuta... Jaka grafika mi definitivno treba.

    Ljudi hvala svima na odogovrima, trazio sam ovih dana i ovaj laptop mi se cini kao pravi izbor, zanima me sto vi mislite o tome?

    http://www.gigatronshop.com/laptop_r...sm-sx054-15641

    Sent from Galaxy GT N-7000

  9. #9
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    235
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Necu da ti solim pamet o konfiguraciji, tu ti je manje vise sve jasno... Ali slobodno ne pokusavaj da crtas na 15 incha sa rezolucijom 1366x768 piksela nego ako vec moras da crtas na lap topu onda trazi od 17 incha sa full hd rezolucijom
    U archicadu ti navigator, toolbox i ostale palete pojedu vise od pola ekrana i onda ti skoro nista ne ostaje za radnu povrsinu

  10. #10
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SunshineRain View Post
    Necu da ti solim pamet o konfiguraciji, tu ti je manje vise sve jasno... Ali slobodno ne pokusavaj da crtas na 15 incha sa rezolucijom 1366x768 piksela nego ako vec moras da crtas na lap topu onda trazi od 17 incha sa full hd rezolucijom
    U archicadu ti navigator, toolbox i ostale palete pojedu vise od pola ekrana i onda ti skoro nista ne ostaje za radnu povrsinu
    Racunao sam na to, sto se toga tice spojicu laptop sa eksternim displejom koji vec imam, to cu u Bg-u koristiti a kad se vratim kuci ako mi bas bude trebalo spojicu sa hdtv-om

    A bas malo laptopova sa velikim ekranima ima, nikako to da nadjem.. :O

    Sent from Galaxy GT N-7000

  11. #11
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.gigatronshop.com/laptop_r...g-t5013v-16246

    Od skupljih modela ovaj bi dosao u obzir, stavio bih brzi hdd i jos 4gb memorije, mislim da bi tada bio skroz ok. To bi bilo oko 1000eur, ima li za te pare nesto jeftinije?

    Sent from Galaxy GT N-7000

  12. #12
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    .........

    Sent from Galaxy GT N-7000

  13. #13
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas mora da bude 17"? I i7 procesor? Koje programe koristis molim te? 3ds max,archicad,autocad,mara,,,???

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
    Nije život jedna žena,život je nijedna žena

  14. #14
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, i jos neke programe koji mi trebaju uz to, bavicu se u medjuvremenom obradom fotografija i videa, ali ovi arhitektonski programi su mi prioritet, ocu da uzmem sad najbolje nesto da mi ne bi kocilo kad za par godina izadju nove verzije.. i necu rendering da cekam po pola sata

    Sent from Galaxy GT N-7000

  15. #15
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ,,,,,,

    Sent from Galaxy GT N-7000

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Uzmi bilo koji lap top sa procesorom i5. Gledaj da ima više od 4GB ram -a. Ako nema to se lkao da nadograditi. Gledaj da ima što veći ekran.
    Grafička karta kod tebe i nije presudna, a to je ono što najviše jede bateriju. Inače ljudima je autocd radio i prije 5 godina na laptopovima koji su bili 10 -tak puta slabiji nego danas pa su ljudi raidli na njima, tako da koji god da uzmeš može se raditi na njemu

    https://forum.cdm.me/showthread.php?109276-Asus-i7
    Last edited by Bugi; 15-07-12 at 00:30.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    4,300
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Mozda da razmotris i ovaj model:

    Acer Aspire Timeline Ultrabook M3-581TG 770 eura

    Intel Core i5 2467M 1.6GHz (2.3GHz Turbo Mode, 4MB L3 Cache)
    Intel HM77 Express Chipset
    4GB DDR3 (2GB DDR3 1333MHz x 2)
    500GB HDD + 20GB SSD Drive
    15.6" Acer CineCrystal LED HD (1366 x 76
    NVIDIA GeForce GT 640M with NVIDIA Optimus 1GB DDR3
    DVD RW Dual Layer
    Wireless 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, 1.3 megapixela HD kamera sa ugradenim mikrofonom, Card Reader 2 in 1
    1x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x HDMI, Audio out, Mic In, Lan(RJ 45)
    Operativni sistem:Windows 7 Home Premium 64-bit
    Težina 2.25kg
    067-572270

  18. #18
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uzecu ovakav ipak... ciejna je oko 1000eur... mislim da necu pogrijesiti, sto vi mislite?

    Opis ekrana 17.3" FullHD LED backlight, anti-glare Rezolucija: 1920x1080 piksela
    Tip procesora Intel Core i7
    Opis procesora Intel® Core™ i7 Processor 3610QM Brzina: 2.3 GHz,Turbo boost do 3.3Ghz FSB: 1333MHz, Kes memorija:Intel® Smart Cache 6MB
    Opis chipseta Mobilni Intel® HM76 Express Chipset
    Opis grafičke karte nVidia GeForce GT 650M sa 2GB DDR3 sopstvene memorije, maksimalna memorija do 3327MB (2048+1279) deljene sa instaliranih 4GB sistemske memori
    Opis memorije 8GB (4GB + 4GB) DDR3 1600 MHz SDRAM, 2 x SODIMM socket maksimalno 16GB SDRAM
    Opis hard diska 1 Kapacitet : 750GB ,sertifikat : S.M.A.R.T. rotacija diska : 7.200 rpm
    Opis opti. uređaja Blu-ray Disc™ Combo Drive: BD RE + DVD+/-RW SuperMulti Dual Layer
    Opis zvučnika Integrisani Bang & Olufsen ICEpower® stereo surround zvucnici + Sonic Master subwoofer
    USB 3.0 4

    Sent from Galaxy GT N-7000

  19. #19
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    asus n76


    Sent from Galaxy GT N-7000

  20. #20
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako primijetis u odnosu na prethodni model ASUS-a koji si bio naveo, ovaj je bolji zbog toga sto ima HDD koji nije na 5400RPM vec na 7200RPM. Onaj ima manji ekran sa rezolucijom 1300xXXX, a ovaj 1920x1080 ali veci ekran pa ti je to na isto.... tako po meni je ovaj zadnji bolja trgovina ako imas para.... Sto se baterije tice ne znam sto ti je toliko bitna, u pocetku ce biti dobra, a kasnije kad si kuci ukljuci ga u struju, kad si na predavanjima takodje. ... jedino ako si u gradskom autobusu ili vozu... mada kad otvoris 17" na takvom mjestu ima svi da se isprepadaju ))

    Sto se autocad-a tice tacno je da su i ranije radili ACAD na notebook-u, ali to je bio ACAD 2004 ili cak stariji, a danas niko ne radi ispod 2008 i svi prelaze na 2012 tako da ti treba BOLJI racunar. I jos nesto,
    iako su to vektorski alati i najbitniije im je matematicko izracunavanje koje zapravo radi procesor ipak ce ti bolje raditi ako imas nezavisnu graficku i uzmi tu sa 2GB RAM-a . Sto se tice ACAD-a mislim da ti nece on biti "usko grlo" vec ce ti biti problem 3dMAX i ostali programi koji imaju renderovanje i koji mogu da zaposle i najozbiljnije masine...

    Da ne bude ta te guram u trosak - sve sto trazis radice i na Core2Duo notebook-u sa integrisnom grafikom, ali znatno sporije nego na ovome sto ti planiras da uzmes. Renderovanje se radilo i na P4 procesorima, ali je trajalo.... sam izmjeri ...Tako, vidi koliko mozes da izdvojis para i trguj. Da nemas renderovanje ja bih ti rekao da uzmes znatno slabiji racunar.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cetinje
    Posts
    6,564
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    775
    Thanked in
    347 Posts

    Default

    brate, imas kod Nooth1ng-a strasan laptop, momak studira gradjevinu i ako je njemu zavrsava posa, zavrsavace i tebe sigurno

    ako novi uzmes odma racunaj da si u minus 150e, sto znaci ako budes nezadovoljan sa njim i budes htio da ga mijenjas da ces dosta izgubit
    two things are infinite:
    the universe and human stupidity;
    and I'm not sure about the universe

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Knut View Post
    Ako primijetis u odnosu na prethodni model ASUS-a koji si bio naveo, ovaj je bolji zbog toga sto ima HDD koji nije na 5400RPM vec na 7200RPM. Onaj ima manji ekran sa rezolucijom 1300xXXX, a ovaj 1920x1080 ali veci ekran pa ti je to na isto.... tako po meni je ovaj zadnji bolja trgovina ako imas para.... Sto se baterije tice ne znam sto ti je toliko bitna, u pocetku ce biti dobra, a kasnije kad si kuci ukljuci ga u struju, kad si na predavanjima takodje. ... jedino ako si u gradskom autobusu ili vozu... mada kad otvoris 17" na takvom mjestu ima svi da se isprepadaju ))

    Sto se autocad-a tice tacno je da su i ranije radili ACAD na notebook-u, ali to je bio ACAD 2004 ili cak stariji, a danas niko ne radi ispod 2008 i svi prelaze na 2012 tako da ti treba BOLJI racunar. I jos nesto,
    iako su to vektorski alati i najbitniije im je matematicko izracunavanje koje zapravo radi procesor ipak ce ti bolje raditi ako imas nezavisnu graficku i uzmi tu sa 2GB RAM-a . Sto se tice ACAD-a mislim da ti nece on biti "usko grlo" vec ce ti biti problem 3dMAX i ostali programi koji imaju renderovanje i koji mogu da zaposle i najozbiljnije masine...

    Da ne bude ta te guram u trosak - sve sto trazis radice i na Core2Duo notebook-u sa integrisnom grafikom, ali znatno sporije nego na ovome sto ti planiras da uzmes. Renderovanje se radilo i na P4 procesorima, ali je trajalo.... sam izmjeri ...Tako, vidi koliko mozes da izdvojis para i trguj. Da nemas renderovanje ja bih ti rekao da uzmes znatno slabiji racunar.
    Normalno da su radili laptopovi na starijim mašinama, a oni koji rade u Autocadu i znaju kolika je razlika između Cad -ova 2004 i 2008 u brzini.
    Inače ništa građevincima ne treba odvojena grafika, možemo se lagati i pričati kako nam je to prijeko potrebno, kako ljeba ne možemo da izijemo zbog toga, ali činjenica je da ako nećeš da igraš igrice da ti ne treba.

    Inače meni je baterija bitna, ponekad čovjek oće da se osami da ode neđe da radi đe ga ne znaju, ili da ode u neki kafić da pokaže nešto. Mnogo profsionao izgledaš sa battery low



    Quote Originally Posted by aco007aco View Post
    asus n76
    Kralju pita li ti ovog čovjeka pošto prodaje ovaj ?
    https://forum.cdm.me/showthread.php?109276-Asus-i7

    Razumijem entuzijazam i želju da se kupi lap top od 1000€, ali zar prvo (po nekom mojem redu) ne treba da uzmeš nešto da radiš na njemu i onda tokom vremena da vidiš treba li ti bolje i šta je to bolje.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  23. #23
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bar, Montenegro
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Normalno da su radili laptopovi na starijim mašinama, a oni koji rade u Autocadu i znaju kolika je razlika između Cad -ova 2004 i 2008 u brzini.
    Inače ništa građevincima ne treba odvojena grafika, možemo se lagati i pričati kako nam je to prijeko potrebno, kako ljeba ne možemo da izijemo zbog toga, ali činjenica je da ako nećeš da igraš igrice da ti ne treba.

    Inače meni je baterija bitna, ponekad čovjek oće da se osami da ode neđe da radi đe ga ne znaju, ili da ode u neki kafić da pokaže nešto. Mnogo profsionao izgledaš sa battery low





    Kralju pita li ti ovog čovjeka pošto prodaje ovaj ?
    https://forum.cdm.me/showthread.php?109276-Asus-i7

    Razumijem entuzijazam i želju da se kupi lap top od 1000€, ali zar prvo (po nekom mojem redu) ne treba da uzmeš nešto da radiš na njemu i onda tokom vremena da vidiš treba li ti bolje i šta je to bolje.
    Da, dogovorio sam se da pogledam taj asus kad dodjem u CG, treba mi veci ekran i jaca masina..
    Necu da dam 1000eur da bih ispao dzek nego jednostavno to mi treba, da ima isti takav polovan naravno da bih ga uzeo, a to da cu se predomisliti... cisto sumnjam, dobro sve provjerim prije nego sto dam pare za nesto pa posle me ne boli glava, ne pravim greske sa novcem...
    Inace taj Asus sto hocu da uzmem ima 5god garancije, 5 god neka izdrzi i dobro je, tad cu ga dati sestri ili nekome da ga koristi za fb i skype i dobro im je.. onda cu opet uzeti novi i to je to...
    Imam i5 trenutno i ne svidja mi se koliko rendering traje, isprobao sam razlicite modele laptopova sa i7 procesorima i razlicitim grafickim kartama i uocio sam razliku, ne veliku ali dovoljnu za ozbiljniji posao. mislim da mi je ok ivaj izbor. Hvala Knut na opsirnom odgovoru.

    Sent from Galaxy GT N-7000

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info laptop
    By useruseruser in forum Hardware
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-11, 08:01
  2. Info za Laptop
    By bole_pfc in forum Hardware
    Replies: 28
    Last Post: 15-05-11, 23:43
  3. Kako staviti programe na CD?
    By Sreca in forum Hardware
    Replies: 20
    Last Post: 10-03-10, 22:19
  4. Ne zatvara mi programe??!
    By Undead in forum Hardware
    Replies: 6
    Last Post: 02-10-06, 00:09
  5. Shifra za satelitske programe
    By Milivoje_Taxista in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-06, 15:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •