Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 63

Thread: "Neoliberalni" koncept ekonomije u CG

  1. #26
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    KOLEKTIVNIM UGOVOROM izmedju RADNIKA I POSLODAVACA,
    KOJE POSTUJU KAO SVETO PISMO,
    nikad ne kasne PLATE ili ne DAJ BOZE IZOSTANU,
    i MRSIKNULI SU POLITICARE,
    da se ne MIJESAJU U KOLEKTIVNE UGOVORE, KOJI SE USKLADJUJU I STELUJU SVAKE DRUGE GODINE,
    i LIBERALNIM TRZISTEM RADA,
    POSLODAVCI "PUNE I PUCAJU" ZAPOSLE I DAJU OTKAZ,
    BIRAJU POBJEDNICKI TIM KAO ADZIC RUKOMETASICE,
    nijesu POSLODAVCI SOCIJALCI,
    nego neradnike NOGOM U GUZICU POSALJU DRZAVI NA JASLE IZ KASE PRASICE.


    I MOTIVACIJOM, i posovanjem zakona,
    KOLEKTIVNOG UGOVORA, PORESKIH OBAVEZA I OBAVEZA PREMA KOOPERANTIMA, SVAKO PLACA SVOJE OBAVEZE ILI IDE POD CEKIC.
    Sve to je kao iz udžbenika nekog od neoliberalnih nobelovaca iz Mont Pelerin Society-ja : )

    Dakle može da funkcioniše - samo je potrebno mnogo odgovornosti, ambicija, spremnosti na rad i dobre volje.
    Just to slip the skin...

  2. #27
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    KOLEKTIVNI UGOVOR je SKLOPLJEN prijed 123 GODINE,
    sad ga samo GLANCAJU,
    kao KAD ENGLEZE PITAJU KAO ODRZAVAJU TRAVNJAKE DA BUDU CISTII RAVNI ??
    LAKO POSIJES TRAVU ; PA JE REDOVNO KOSIS TRISTA GODINA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #28
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Ne slazhem se da organska hrana ima veliku ulogu u buducnosti CG. Veoma jednostavno razmishljanje: Gdje su trzhishta za organsku skupo proizvedenu hranu: U zapadnoj Evropi. A mozhe li da se konkurishe protiv njih: NE jer imaju mehanizaciju, veca polja, subvencije i bolji pristup njihovom trzhishtu.(Konzumenti te hrane su bogatiji slojevi odje i gledaju isto porijeklo pa uzimaju uvijek domace ili poznato)
    A ostala hrana bi bila konkurentna kad bi sve to mehanizovali i ukrupnili posjede i industrijski se time bavili. A ne Mujo ima dvije do tri krave. Nego ili Mujo ima krdo ko u Argentini ili punu ogromnu mehanizovanu shtalu ko u Njemackoj.

    A specifichno za CG: Mujo uzme kredit za poboljshanje poljoprivrede i od vecinskog dijela kupi jedno auto. Vazhno je da se on motorizovao.
    Zbog ovakvog tipičnog razmišljanja, naša ekonomija je baš tu gdje je. Zar misliš da je tržište toliko zatvoreno da nema mjesta za nove poizvode?
    Prvo, mi smo ekološka država i imamo najveće predispozicije za proizvodnju i izvoz organske hrane. Uz dobar marketing i zvučni brend, naši proizvodi bi se veoma lako probili na svjetsko tržište. Kažeš da smo mali, uvjek može da se oformi asocijacija proizvođača organske hrane, i da na svjetskom tržištu izlaze pod isti brendom. Mislim da bi i država davala neki vid subvencije,a možda i sa dobro napisanim projektom mogla bi se izvući sredstva iz fonda EU, pa makar došlo do saradnje između nekolike zemlje.
    Uz to pošto smo i članica WTO i plaćamo članstvo, to nam je još jedna olakšavajuća okolnost za izlazak naših proizvoda na svjetsko trište. CG mora povećati izvoz, ako iko misli da nas izvuče iz ove situacije.

    Zaboravljaš da u inostranstvu živi dosta ljudi sa naših prostora, koji bi bili prvi potencijalni kupci naše zdrave organske hrane.

    PS: Ako nastavim još malo sa ovim, napisah projekat
    Last edited by Břgíńjĺ; 05-06-12 at 16:05.

  4. #29
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Prvo, mi smo ekološka država i imamo najveće predispozicije za proizvodnju i izvoz organske hrane.
    Igore jesi li to ti?

  5. #30
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Igore jesi li to ti?
    hahahahaha Da mi može biti uzela bih mu fotelju, nego ne može

    Da pojasnim, mi nosimo 'titulu' ekološke države zato što nemamo razvijenu industrijsku granu koji su glavni zagađivači , a u uz dobar marketing (jer se danas bukvalno sve svodi na to) možemo iskoristiti u našu korist, da iko od ovih na poziciji hoće da spašava ovu državu.

    Recimo, pretpostavljam da znaš za Evian vodu, zar ti misliš da je ona nešto boljeg kvaliteta od ove naše vode (ako si je pio znaš ), ili je to sve stvar dobrog marketinga onih koji su znali da odrade svoj posao na pravi način. Zato i kažem da imamo veliki ponetncijal, imamo 'priču' koju možemo da prodajemo na svjetsko tržište, dok sami kvalitet proizvoda manje - više je na približnom nivou.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Damijan gore kazhe razvijanje univerzietskih centara. Kad bi malo vishe bio u CG shvatio bi da je to bacanje para. Oce da nam iz zemalja u razvoju privuche studente. A shto bi oni shto mogu da plate shkolovanje doshli u CG a ne u npr. Njemacku koja ima besplatno i lako za upis? Ili pak treba da dodju oni koji ne mogu da priushte pa da im CG placa shkolovanje, a sama nema
    radnih mjesta za akademike a kamoli samofinansirajuca na fakultetima.
    Jes vala dzab, dzabe taj "treći svijet" u Njemackoj studira samo im treba za semestar platiti minum 500 eura a kad se vadi boravisna viza studenta Einwohnermeldeamt trazi "samo" jos kompletno osiguranje (kako je jeftino provjeriti u prvu osiguravajuć zavod) a onda jos i sitnicu tj. dokaz da se ima 8.040 eura godisnje za zivot, a kako je sve besplatno moze se naći i odje Koliko kosta extra ako se ne zavrsi u roku je posebna prica i skuplje po semestru od upisnine, a kod nas znaju malo oduziti studiranje.
    Zbilja Crna Gora nikako ne bi bila konkurentna
    Quote Originally Posted by milovan View Post
    KOLEKTIVNIM UGOVOROM izmedju RADNIKA I POSLODAVACA,KOJE POSTUJU KAO SVETO PISMO,
    nikad ne kasne PLATE ili ne DAJ BOZE IZOSTANU,i MRSIKNULI SU POLITICARE, da se ne MIJESAJU U KOLEKTIVNE UGOVORE, KOJI SE USKLADJUJU I STELUJU SVAKE DRUGE GODINE,i LIBERALNIM TRZISTEM RADA...
    Milovane, sam znas a najbolji opis je dao nas kolega
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    U Crnoj Gori, Americi ili bilo dje drugo, liberalizam nije zivio ni jednog jedinog minuta. S toga ne mozemo da mu sudimo. To sto vi zovete "neoliberalizam" je pokusaj svaljivanja krivice na liberalizam radi opravdavanja jos vecih troskova drzave. Stvoriti strah od liberalnog, da bi onda bili svi saglasni sa jos vecim socijalnim izdacima. Simple as that.
    Milovane, tamo su poslodavci već 5-6 generacija, a kod nas skorojevići koji oće oće da se obogate preko noći. Prije neki dan pricam sa nekim Dancima pa kazu da tamo kad neko ode na socijalu to ga tako pogadja da mu Biro za zaposljavanje obezbijedi i pośete kod psihologa, jer se radnik ośeća manje vrijedan i jednostavno oće i mora da radi. E i kod nas taman tako - djao ih ponese od śekiranja i kad rade i kad ne rade.
    Quote Originally Posted by milovan View Post
    POSLODAVCI "PUNE I PUCAJU" ZAPOSLE I DAJU OTKAZ,BIRAJU POBJEDNICKI TIM KAO ADZIC RUKOMETASICE,
    nijesu POSLODAVCI SOCIJALCI,
    nego neradnike NOGOM U GUZICU POSALJU DRZAVI NA JASLE IZ KASE PRASICE.
    Kod nas vazi ono pravilo da bas svak moze biti selektor i premijer jer se u to razumijemo. Kad se poglada Vlaisavljević i Luksic mozda je to i istina, ali kod nas se sve 'oće precicom i prdnjavom. Vazno je da uspostavimo dijagnozu da je neko ili nesto kriv, onda zatvorimo KAP a onu struju sto on trosi podijeliti narodu i nastupa blagostanje.
    Liberalizam kriv iako ga, sto rece Prekidi_stvarnosti, nijesmo mrcili toga, a kako bi zivjeli super sa zatvaranjem KAP-a već sam pisao pa da se ne ponavljam.
    Dzaba ti moj postovani Milovane pricas kako je "u svijet" kad je sve ka onaj nas sto rodjaku slao gusle u Ameriku.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    CRNOGORCI su DEMONI RADA u Dansku, malo ko od moje PRVE GENERACIJE pecalbara, sa kraja sesdesetih i pocetka sedamesetih je bio NEUSPJESAN, ali je AMBIJENT ZA RAD U CGi, KATASTROFALAN,
    nesto TRADICIJA, nesto familijarne obaveze, a resto volje za RAD, unisti BIROKRATIJA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnoj Gori su krivi zaostalost, učinjenost, svojta, prijatelji, pleme, javašluk, nasilnička kultura, ratnička prošlost, mitomanija brdskih i primorskih bravušana... i senat.

    inače crnogorski proizvodi imaju prođu kad ih ima. nego ih nema... rijetko.

    onaj dalmatinski pekmezi od trešanja i smokve nijesu bolji od naših a evo ih fino svuđe po paprenoj eko cijeni. no Hrvatska je ipak ogromna zemlja... SUPEROGROMNA. kao i GIGANTSKA Slovenija... eh samo da smo veći, da se ispeglamo pa bi izvozili.

    na koncu... u vremenu sadašnjem za sve je kriva danas postojeća NEPROMIJENJENA vlast đe se jedan gradonačelnik Cetinja udaje u Budvi uz zvuke Miroslava Ilića i SuperBombe Grand Zvezdice Ups. to vam je slika i prilika naše nekulture i plitkosti. u vrijeme ove krize kao gradonačelnik prijestonice koja jedva preživljava... neka. napunio se tast pa može.

    Crnu Goru pljačka kako njen nikad krivi puk sa liderima koje oni vole i poštuju jer su se snašli. to je našoj zemlji jedini problem. sve ostalo ova ljepotica ima... i ljude i staze i vodu i more i gvozdove i ljubav i ideje i i i...

    p.s.
    nema još ni evropsku opoziciju. no evo polako stiže.

  9. #34
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Zbog ovakvog tipičnog razmišljanja, naša ekonomija je baš tu gdje je. Zar misliš da je tržište toliko zatvoreno da nema mjesta za nove poizvode?
    Prvo, mi smo ekološka država i imamo najveće predispozicije za proizvodnju i izvoz organske hrane. Uz dobar marketing i zvučni brend, naši proizvodi bi se veoma lako probili na svjetsko tržište. Kažeš da smo mali, uvjek može da se oformi asocijacija proizvođača organske hrane, i da na svjetskom tržištu izlaze pod isti brendom. Mislim da bi i država davala neki vid subvencije,a možda i sa dobro napisanim projektom mogla bi se izvući sredstva iz fonda EU, pa makar došlo do saradnje između nekolike zemlje.
    Uz to pošto smo i članica WTO i plaćamo članstvo, to nam je još jedna olakšavajuća okolnost za izlazak naših proizvoda na svjetsko trište. CG mora povećati izvoz, ako iko misli da nas izvuče iz ove situacije.

    Zaboravljaš da u inostranstvu živi dosta ljudi sa naših prostora, koji bi bili prvi potencijalni kupci naše zdrave organske hrane.

    PS: Ako nastavim još malo sa ovim, napisah projekat
    Sve netachno sedi jedan. Ovako: Da zhivi mnogo nashih ali oni vec kupuju to shto kupuju i ne treba im vishe.
    Mislim mozhe i organska hrana po ovom planu tvojem gore, al to ti je ko da udarash glavom o zid. Umjesto da se uzmi prirodni put industrijske proizvodnje.
    Organska je u krv skupa i njemac ti nece kupiti neku "istochnoevropsku robu" jer smatra je loshijeg kvaliteta. A sad ako ti ocesh za malu CG 5 milijardi u Marketing da itroshish napred. Za te sve pare bi se mogle moderne farme napravit i dovest seljake na industrijske radnike.
    Al u CG oce ljudi ko ti pa oce odma rakete da proizvode umjesto lako uvidljivog puta.

    I mani mi se tih pricha "lako bi se probili na trzhishte (zapadne evrope)". A to ti je kao da kazhesh da cesh lako svemirski brod da napravish.
    Znachi malo manje sanjarija tipa elitni turizam. I pocheti od nechega a ne odma leteti mashtom. Jer CG ne mozhe na domacem trzhishtu da se probije. Pa pokushajte za jedno sto godina sa organskom kada njemci ne budu mislili da im prodajete smece i da je bolje kad je tako skupo da kupi organske domace hrane.
    Last edited by West; 06-06-12 at 00:33.

  10. #35
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Jes vala dzab, dzabe taj "treći svijet" u Njemackoj studira samo im treba za semestar platiti minum 500 eura a kad se vadi boravisna viza studenta Einwohnermeldeamt trazi "samo" jos kompletno osiguranje (kako je jeftino provjeriti u prvu osiguravajuć zavod) a onda jos i sitnicu tj. dokaz da se ima 8.040 eura godisnje za zivot, a kako je sve besplatno moze se naći i odje Koliko kosta extra ako se ne zavrsi u roku je posebna prica i skuplje po semestru od upisnine, a kod nas znaju malo oduziti studiranje.
    Ne placa se u svim republikama. I strani student bez gaca ne mora odma u najvecu i najskuplju metropolu ic. No izabrat koji regionalni univerzitet koji se ipak 100 puta tamo vishe poshtuje nego bilo koji sa balkana. I ne mora 8000 ako neko garantuje za tebe. Osiguracnje imaju vecina drzhava obezbijedjeno ugovorima kao kompletna SFRJ da se ne placa NISHTA. I ne mora da se placa sve sam jer ima dobrih manjih poslica koji daju vishestruku platu crnogorsku (kelneri, rezanje metala, cishcenje, itd...)

    Znam dovoljno Crnaca, Arapa, kineza, azerbejdzanaca, indusa koji odje veoma dobro prolaze. Bar polovina radi i izfinansira se komotno kroz studije. A sad ne bi da vam rachunam zashto je studiranje u PG skuplje ili isto koshta nego u mnogim njemackim gradovima.
    I najjache: IMA MESTA KOLKO HOCETE AKO UPISHETE FAKULTET NA KOJI TREBA BUBREGE DA OSTAVITE UCHECI tipa inzinjerske nauke. Ostalo manje vishe zaboravite.
    Nego razumijem Damjana. NIKADA NIJE BIO U NJEMACKU zhivio kao ni Hari pa NEZNA i pricha napamet.

    Zakljucak: CG nije Indija il Brazil dje bi taj iz treceg svijeta jeftino prosho. Vec nema opravdanja po troshkovima za stranog studenta prije npr. Njemacke.
    Last edited by West; 06-06-12 at 00:59.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Od toga da je u Njemackoj sve dzabe sad ispade ima nedje dzabe, pa onda ima i Indusa koji su na tehnickim fakultetima hahhaha E velji strucnjace i poznavace tematika zbilja se vidi da ti znas dje je sve bio David i Hari, a ovaj drugi stvarno nije bio tamo samo tamo trenutno zivi :d

  12. #37
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iako zhivi. Mozhda zhivi u Minhenu i placa stan 1000e i jede po gradu. Svejedno.
    prichash meni ko je bio kroz studije u njemackoj.

    Nije dzabe al u odnosu na CG veoma dobro ako se ne ide u Premium gradove:
    Dom od 200e sve sa strujom i internetom. I jelo po supermarketu po CG cijeni. Pola njemacke dje shkolarina ne postoji! JU-6 obrazac za eskiviranje placanja osiguranja. Poslici koji garantuju manji luksuz.
    Jel PG jeftinija od ovoga. Izvini ako je stranac htio po Hamburgu da se zajebava po diskotekama i jede Italijanske pice po gradu. Da tek tada je CG jeftinija za njega. A o avionu da ne pricham da su mu karte za njemacku jeftinije od Montenegro Airlinesa.
    Naravno karta za studente za 6 meseci po republici oko 120e. Shto dodje 20 mesechno. Vala u CG nije jeftiniji gradski prevoz.

    Za stranca potpuni apsurd odluke studiranja po CG. Nemamo ni reputaciju. Ni industriju koja to dokazuje. A nismo ni jeftiniji mnogo il uopshte

    PS:
    Znash li kolko ima indusa ihaaaaa u poslednje vrijeme. Otkako su se otvorili Master programi na engleskom, indusa doosta. I ja bi se smijao ali ne idu svi u englesku skupu vec uzmu i njemacku indusi, svejedno im je. Naravno indusi i kinezi upisuju iskljucivo tehnichke. Josh mi jedan kinez odje nije doshao na ochi a da ne studira ili elektrotehniku ili mashinstvo!!

    Necemo vishe o troshkovima, samo sam htio da pokazhem shta mislim o tome i da se damjan vara. Mislim nije offtopic poshto je on to rekao kao strategijsku granu. Ali nama u CG bash i ne treba akademika. Pola drzhave studira. Prija mi malo realnije da prichamo o shansama a ne ko lukshic da opalimo pozitivni speach bez sadrzhaja.
    Last edited by West; 06-06-12 at 06:54.

  13. #38
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Sve netachno sedi jedan. Ovako: Da zhivi mnogo nashih ali oni vec kupuju to shto kupuju i ne treba im vishe.
    Mislim mozhe i organska hrana po ovom planu tvojem gore, al to ti je ko da udarash glavom o zid. Umjesto da se uzmi prirodni put industrijske proizvodnje.
    Organska je u krv skupa i njemac ti nece kupiti neku "istochnoevropsku robu" jer smatra je loshijeg kvaliteta. A sad ako ti ocesh za malu CG 5 milijardi u Marketing da itroshish napred. Za te sve pare bi se mogle moderne farme napravit i dovest seljake na industrijske radnike.
    Al u CG oce ljudi ko ti pa oce odma rakete da proizvode umjesto lako uvidljivog puta.

    I mani mi se tih pricha "lako bi se probili na trzhishte (zapadne evrope)". A to ti je kao da kazhesh da cesh lako svemirski brod da napravish.
    Znachi malo manje sanjarija tipa elitni turizam. I pocheti od nechega a ne odma leteti mashtom. Jer CG ne mozhe na domacem trzhishtu da se probije. Pa pokushajte za jedno sto godina sa organskom kada njemci ne budu mislili da im prodajete smece i da je bolje kad je tako skupo da kupi organske domace hrane.
    Zahvaljujem "profo" na 1, i moram priznati da bih se zabrinula da sam dobila drugu ocjenu od tebe.

    Imala sam prilike da vidim kako se proizvodi Goranović prodaju u UK, kako u sred Tesca se mogu kupiti neki proizvodi iz ex YU i još na njih piše super cena. Takođe, da u inostranstvu naši ljudi vole kupovati naše proizvode,da indijci vole kupovati svoju hranu, kinezi svoju... Ako misliš da ti za marketing treba 5 milijardi tu se itekako varaš. Ništa se ne dešava putem čarobnog štapića niti to iko očekuje... Ali umjesto što se konstantno navode razlozi zašto nešto ne treba ni početi , treba se krenuti od nečega i bazirati na one potencijale gdje imamo mogućnostiti , pa da stvore naši stručnjaci zvučan brend, pa priču koja prati sve to, i na kraju krajeva manje smo zagađeni od bilo koje razvijene zemlje, a imamo u ovom trenutku potencijal mnogo veći nego prije 6 mjeseci. Ako neko nije spreman na rizik, kako misliš da u nečemu uspije? Reci mi, zašto se stanje ovakvo kod nas? Na kraju krajeva, napisati projekat i dobiti sredstva iz EU fonda.

    A tvojim Njemcima upakuj u kvalitetniju ambalazu ili samo bolje dizajniranu , i neće biti problema - možda čaki ni ne obrate pažnju ko je proizvođač.
    Vjerovatno si upoznat sa tim da kroz analizu svakog tržišta možeš shvati šta je to glavno što privlači određene kategorije kupaca da kupe baš taj proizvod.
    Za sve postoji rješenje, ali ga prtonađu samo oni koji to i žele.
    Last edited by Břgíńjĺ; 06-06-12 at 12:10.

  14. #39
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa mozhda bi i moglo. Pokushajte. Ja sam mislio na obichno voce i povrce itd. kad si rekla organsko. A to sa ambalazhom i markom ok. Al samo kupus, krompir, jaja i slichno organsko nece nikako proci. Zacementirano je jer pishe samo zemlja porijekla i onda vecina uzima zapadnoevropske krompire kad su vec skupi

    Cg poljoprivreda je na niskom nivou pa bi moglo mnogo lakshe da se profesionalizuje i bez organskih blabla.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post

    Necemo vishe o troshkovima, samo sam htio da pokazhem shta mislim o tome i da se damjan vara. Mislim nije offtopic poshto je on to rekao kao strategijsku granu. Ali nama u CG bash i ne treba akademika. Pola drzhave studira. Prija mi malo realnije da prichamo o shansama a ne ko lukshic da opalimo pozitivni speach bez sadrzhaja.
    Liksićev "pozitivni speach bez sadrzhaja" je taman ka i tvoje pisanje. Smijesno do zla boga bez sadrzaja i nasumicom pricom tamo dzabe odje dzabe ... ka onaj vic " mijesano meso, boca vina, 2 baklave i kava sve za 1 euro " a na pitanje "dje je to" odgovor " nidje vala ali fino cuti.
    Tvopje misljenje nama je od izuzetnog znacaja ali ipak malo sa razumijevanjem procitaj sta je Damjan pisao i izgleda da si samo ti taj tekst shvatio tako kako ga intrepretiras. U sustini dobro je da kod nas u Crnoj Gori skolovanje nije dzabe jer ima poslovica od " jeftina mesa corba po dolini"

  16. #41
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Pa mozhda bi i moglo. Pokushajte. Ja sam mislio na obichno voce i povrce itd. kad si rekla organsko. A to sa ambalazhom i markom ok. Al samo kupus, krompir, jaja i slichno organsko nece nikako proci. Zacementirano je jer pishe samo zemlja porijekla i onda vecina uzima zapadnoevropske krompire kad su vec skupi

    Cg poljoprivreda je na niskom nivou pa bi moglo mnogo lakshe da se profesionalizuje i bez organskih blabla.
    West, sa ovim si sve rekao da ti uopšte pojma nemaš šta je organski proizvedena hrana i koji je postupak proizvodnje iste, i zašto proizvod proizveden na ovaj način ima daleko veću vrijednost, a na kraju zašto uopšte i ja vidim potencijal u ovome.
    Last edited by Břgíńjĺ; 06-06-12 at 12:55.

  17. #42
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    razvojem univerzitetskih centara privučete studente iz zemalja u razvoju- da studiraju kod vas

    Ne slazhem se samo s ovim. Ono drugo je ok. Jednostavno je CG preskupa u odnosu na njemacku ili austriju(tj u odnosu na ponudu).
    A kako da zaradjujete na tim studentima iz stranih zemalja kad ne placaju shkolarinu.
    Kad bi placali normalnu do deblju skolarinu koje je opravdanje nashih univerzieta u odnosu na njemacku(troshkovi i reputacija).

    Mislim da sam dobro odgovorio. A sad ako mislite da imamo Harvard i Oksford u CG ja ih ne vidim.
    Last edited by West; 06-06-12 at 13:03.

  18. #43
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    West, sa ovim si sve rekao da ti uopšte pojma nemaš šta je organski proizvedena hrana i koji je postupak proizvodnje iste, i zašto proizvod proizveden na ovaj način ima daleko veću vrijednost, a na kraju zašto uopšte i ja vidim potencijal u ovome.
    Dobro nisam mislio na organske pashtete sarme i sve drugo spakovano i preradjeno. Ali jednostavno povce teshko da ce proc odje. I znam da je organsko dosta skuplje u supermarketu odje pa zato.
    Ima vecu vrijednost ali i veliku konkurenciju.

    Josh odje nema CG neorganske hrane, ima do sad samo srpskih i hrvatskih pashteta, al iskljucivo u turskom/arapskom minimarketu. Ne uspijevaju da udju u normalni masovni shop osim Vegete .
    Last edited by West; 06-06-12 at 13:26.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nema coska u Dansku bez TURSKIH PILJARA i DANSKE BANKE na suprotnom cosku,
    a skoro vecina KUPACA su Danci,
    moji otudjeni POTOMCI, zaludu lutaju po Kopenhagenu da kupe CRNOGORSKE PROIZVODE
    sa VINO VRANAC ima u jednoj prodavnici, Goranovica i France nema nidje, ni NEGUSKE PRSUTE N CEVSKOG SIRA, ni PLJEVALJKSKE HELJDE.

    MOGUNOSTI ZA PLASMAN NASIH PROIZVODA SU OGRMNI, ali mi niti znamo, niti umijemo da organizujemo PRODAJU, jer niko CRNOGORCE NE MOZE OKUPIT ZA PARTIJU POKERA,
    A DA OCI NE POVADE, podijele se VJERSKI, NACIJONALNO I NA CETNIKE I PARTIZANE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    razvojem univerzitetskih centara privučete studente iz zemalja u razvoju- da studiraju kod vas

    Ne slazhem se samo s ovim. Ono drugo je ok. Jednostavno je CG preskupa u odnosu na njemacku ili austriju(tj u odnosu na ponudu).
    A kako da zaradjujete na tim studentima iz stranih zemalja kad ne placaju shkolarinu.
    Kad bi placali normalnu do deblju skolarinu koje je opravdanje nashih univerzieta u odnosu na njemacku(troshkovi i reputacija).

    Mislim da sam dobro odgovorio. A sad ako mislite da imamo Harvard i Oksford u CG ja ih ne vidim.
    Da li si ti ikad bio u Crnoj Gori kad nesto tako pricas? Skuplje studiranje u Crnoj Gori nego u Njemackoj i Austriji ?? Vicevi su na drugom dijelu foruma, a posto odje ima masa studeneta neka napisu koliko im roditelji zaradjuju i koliko ih kosta studiranje.
    Nije Damjan napisao da mi treba da privucemo studente astronomije, konstruktore vasionskih brodova već one koje bi da je sreće i volje imali sta nauciti i sta pokazati. Tesko da ćes naći Njemca kojeg kad dovedes i koji je prvi put u Crnoj Gori da se ne odusevi onim sto vidi. Sto fino rece jedna pametna strankinja " kad dodjes u Crnu Goru za prvih mjesec dana mozes napisati najljepsi roman i najljepsu poeziju, drugi mjesec jedva sastavis referat, treci sve stane u jedno pismo, a ostalih mjeseci se pisu samo tuzbalice o tome sta rade od te prelijepe i jadne drzave".

  21. #46
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Da li si ti ikad bio u Crnoj Gori kad nesto tako pricas? Skuplje studiranje u Crnoj Gori nego u Njemackoj i Austriji ?? Vicevi su na drugom dijelu foruma, a posto odje ima masa studeneta neka napisu koliko im roditelji zaradjuju i koliko ih kosta studiranje.
    Nije Damjan napisao da mi treba da privucemo studente astronomije, konstruktore vasionskih brodova već one koje bi da je sreće i volje imali sta nauciti i sta pokazati. Tesko da ćes naći Njemca kojeg kad dovedes i koji je prvi put u Crnoj Gori da se ne odusevi onim sto vidi. Sto fino rece jedna pametna strankinja " kad dodjes u Crnu Goru za prvih mjesec dana mozes napisati najljepsi roman i najljepsu poeziju, drugi mjesec jedva sastavis referat, treci sve stane u jedno pismo, a ostalih mjeseci se pisu samo tuzbalice o tome sta rade od te prelijepe i jadne drzave".
    Znachi skolarine stranaca da budu ko i domace. Tad se slabo shta zaradi.
    A ako ne budu vishe shkolarine , ok to je investicija.
    Ali ako je investicija u ljude onda je promashena jer vec imate dovoljno nezaposlenih domacih, ne treba vam josh stranaca.

    Teshko mi da zamislim ciljnu grupu. Padaju mi napamet samo neki romantichari koji putuju po svijetu i troshe pare. Bice to veoma mala ciljna grupa sem naravno "stranaca" iz srbije, bosne ili pak hrvatske.

    Aha znam dje bi mogli da dobijete debele pojene. Ali samo na 3 fakulteta(naravno ne inzhinjerske nauke ili uopshte nauke):

    1. Pomorski fakultet. - Dobra zarada. Motiv kao njemacka
    2. Medicinski fakultet. - Za nekog afrikanca/arapa/rusa sigurno dobro poshto kuci nije imo mesta, kuci dobra zarada. Motiv ponovo pare
    3. Turistichki fakultet. - E ovde bi trebalo da se upre da se podine rejting. Ima dosta hotela. Mozhe da uspe

    Ostalo jedino neki izgubljeni romantichari.
    Last edited by West; 06-06-12 at 14:15.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Znachi skolarine stranaca da budu ko i domace. Tad se slabo shta zaradi.
    A ako budu vishe shkolarine , ok to je investicija.
    Ali ako je investicija u ljude onda je promashena jer vec imate dovoljno nezaposlenih domacih, ne treba vam josh stranaca.

    Teshko mi da zamislim ciljnu grupu. Padaju mi napamet samo neki romantichari koji putuju po svijetu i troshe pare. Bice to veoma mala ciljna grupa sem naravno "stranaca" iz srbije, bosne ili pak hrvatske.

    Aha znam dje bi mogli da dobijete debele pojene. Ali samo na 3 fakulteta(naravno ne inzhinjerske nauke ili uopshte nauke):

    1. Pomorski fakultet. - Dobra zarada. Motiv kao njemacka
    2. Medicinski fakultet. - Za nekog afrikanca/arapa/rusa sigurno dobro poshto kuci nije imo mesta, kuci dobra zarada. Motiv ponovo pare
    3. Turistichki fakultet. - E ovde bi trebalo da se upre da se podine rejting. Ima dosta hotela. Mozhe da uspe

    Ostalo jedino neki izgubljeni romantichari.

    DRUSTVENE ZAJEDNICE,
    koje ne OMOGUCE CIJELOM KORPUSU REGRUTA da se obrazuju i specijalizuju,
    NEMA BUDUCNOST, zato Danci placaju po 600 eura djacima i studentima,
    samo da imaju sto vise VISOKO NAOBRAZOVANIH LJUDI,
    jer od svake DIPLOME,
    DRZAVA PROFITIRA 8 miliona EURA u prosjeku,
    za razliku od nekvalifikovanih , koje moraju izdrzavat preko SOCIJALE.

    Ali st rece Anstajn,
    amo je kosmos i ljudska glupost BEZKONACNA, za ovo prvo nije bio siguran,
    plase se GRADJANI od poplave ZNANJA I SKOLOVANIH LJUDI,
    da ima srece , svaki POLJOPRIVREDNIK bi bio obavezan da DIPLOMIRA,
    jer treba da OBRADJUJE NJIVU I ZIRI SVINJE I MUZE KRAVE; OVCE I KOZE,
    ali Slovenac dobije 3,5 jagnjadi po OVCI,
    a BRAVI JEDNO JAGNJE AKO PREZIVI NA SIJENO.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  23. #48
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    DRUSTVENE ZAJEDNICE,
    koje ne OMOGUCE CIJELOM KORPUSU REGRUTA da se obrazuju i specijalizuju,
    NEMA BUDUCNOST, zato Danci placaju po 600 eura djacima i studentima,
    samo da imaju sto vise VISOKO NAOBRAZOVANIH LJUDI,
    jer od svake DIPLOME,
    DRZAVA PROFITIRA 8 miliona EURA u prosjeku,
    za razliku od nekvalifikovanih , koje moraju izdrzavat preko SOCIJALE.

    Ali st rece Anstajn,
    amo je kosmos i ljudska glupost BEZKONACNA, za ovo prvo nije bio siguran,
    plase se GRADJANI od poplave ZNANJA I SKOLOVANIH LJUDI,
    da ima srece , svaki POLJOPRIVREDNIK bi bio obavezan da DIPLOMIRA,
    jer treba da OBRADJUJE NJIVU I ZIRI SVINJE I MUZE KRAVE; OVCE I KOZE,
    ali Slovenac dobije 3,5 jagnjadi po OVCI,
    a BRAVI JEDNO JAGNJE AKO PREZIVI NA SIJENO.
    Da vazhno. Ali da li je dobro kazati korpusu domacih akademika koji su na birou nezaposleni da dolazi josh pola korpusa stranaca da im otezha josh shanse na akademska mesta.
    Razumijem njemce sa inzinjerskim naukama jer im treba za fabrike, al u CG bi o tome prichao tek kada dodju fabrike. Do tada domaci ne da se proshiruju mesta vec da se specijalizuju.
    Farmer da poljoprivredni, ali ima dosta poslova dje ne treba fakultet. I oni silni ekonomisti od odredjenog broja vishe ne pomazhu vec odmazhu izgubljenim godinama sa kojima su mogli i zidat kule i hotele po moru i uredjivat plazhe.
    A ko misli da je elektrotehnicki fakultet dobro da zavshi svaki elektrichar on nije pri pameti i mazohista je.
    Last edited by West; 06-06-12 at 14:29.

  24. #49
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemojte tako. I tih par hiljada pravnika i ekonomista godišnje plaćanjem svojih školarina pomažu univerzitetsku industriju i građevinarstvo. Da ne pričam o podizanju standarda profesora i rješavanju njihovih stambenih pitanja. Dobro, malo je urušen obrazovni sistem, ali nema veze. Ne može sve da bude sjajno.

  25. #50
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skobalj View Post
    Nemojte tako. I tih par hiljada pravnika i ekonomista godišnje plaćanjem svojih školarina pomažu univerzitetsku industriju i građevinarstvo. Da ne pričam o podizanju standarda profesora i rješavanju njihovih stambenih pitanja. Dobro, malo je urušen obrazovni sistem, ali nema veze. Ne može sve da bude sjajno.
    Ne nije produktivno. Bolje je da su otishli u shumu i eksportovali drva i nameshtaj. Bilo shta produktivno. Nego transferovali novac od roditelja do drugih ljudi. Roditelji su mogli za te pare izgradit solarno grijanje i kupit neshto dok bi se ovi sami izdrzhavali.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 31-12-11, 12:32
  2. Replies: 501
    Last Post: 27-02-07, 18:16
  3. "Drolja","laka zhena","droksa"
    By Shelly in forum Ženski kutak
    Replies: 73
    Last Post: 26-02-05, 12:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •