Page 56 of 57 FirstFirst ... 646525354555657 LastLast
Results 1,376 to 1,400 of 1412

Thread: Druga tema

  1. #1376
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,752
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,452
    Thanked in
    1,712 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Ne osporavam vjerodostojnost izvučene statistike iz uzorka koji je ispitan.

    Nego, prosto pročitaj vrijednosti koje su prikazane na grafikonu, koje apsolutno ne govore u korist tvojim tvrdnjama.

    Vidimo da društva sa nekih 10% i 20% ateista imaju znatno viši prosjek od recimo onih gdje su 80% ateista. Što je još važnije, tu se pokazuju vrijednosti koje su znantno više , što samim tim ukazuje na realno veći potencijal tog društva.

    Dakle, ako uzmemo vrijednosti koificijenta iznad 100, da se mogu brojati u inteligentne ljude (budimo realni sve niže je gotovo nepodnošljivo) i vidimo u većinskom ateističkom društvu od 80% pokazana je vrijednost 95 (generalno situacija sa 50%+ ateista je više nego loša), što je dizaster, bez osilacija, što nije dobro, ili je mali uzorak, ili je situacija da je možemo zamalo nazvati idiokratijom.

    Tako, da ovaj grafikon pokazuje nešto sasvim drugačije.
    Nisi mi baš najbolji sa čitanjem grafika.
    Kao što vidiš ogromna većina visokoreligioznih država se nalazi ispod 90 poena prosječnog IQ. Kako se ide na desnu stranu grafika, tj. kako opada religioznost, nailazimo samo na jednu zemlju koja ima prosječni IQ ispod 90.

  2. #1377
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ovaj grafik zemalja po prosječnoj inteligenciji i religioznosti je radio University of Ulster, Coleraine, Northern Ireland, United Kingdom.
    kako su došli do podataka o prosječnoj inteligenciji po raznim zemljama?


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Studija koju je brutajle postavio se odnosi na članove organizacije American Association for the Advancement of Science. Iako je u ovoj organizaciji procenat vjernika veći nego u akademiji nauka i umjetnosti, oni koji vjeruju u boga čine svega 33% iako vjernika na nivou države u SAD-u ima 90%.
    Dakle,studija koju je on postavio takođe podržava ovo što sam ja rekao. Udio vjernika među obrazovanim i inteligentnim ljudima je manji nego u ukupnoj populaciji.
    a šta je sa onih 18 odsto koji vjeruju u univerzalni duh ili višu silu? brojiš li njih u ateiste? tamo su takvi označeni tamnijom nijansom iste boje u odnosu na "obične" vjernike. dakle, procenat je 51 odsto...

  3. #1378
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Nisi mi baš najbolji sa čitanjem grafika.
    Kao što vidiš ogromna većina visokoreligioznih država se nalazi ispod 90 poena prosječnog IQ. Kako se ide na desnu stranu grafika, tj. kako opada religioznost, nailazimo samo na jednu zemlju koja ima prosječni IQ ispod 90.
    Naravno, ne govorim o ekstremnim vrijednostima od 0% ateista, obratio sam pažnju na najveći broj sa preko 100, on je grupisan na vrijednostima od 10 i 20% ateista, čak i maksimalna vrijednost od 110 (što je veoma privlačno kao prosjek) je upravo smješten tu.
    Pa i kad izvučemo i prosjek opet je viši.

    Što treba da bude mjerilo? Najveće vrijednosti?

    OK imamo sa druge strane, niz osiromašenih država, koje je imperijalizam masakrirao , gdje se javljaju uslovljene vrijednosti koje svakako nisu validne za neki orijentir ili neki pokazatelj da IQ uslovljava bilo šta.

    Ipak je to mentalno svojstvo psihe koje se razvija, tako zasigurno ne bi trebalo da recimo skandinavci budu ispod nekog podnošljivog praga, a imaju tako sređene uslove i socijalnu politiku, da jedan član takvog društva ima i vremena i prostora kao i mogućnosti da razvija intelekt, pa samim tim i povećava IQ.

    Mislim da sam ga dobro pročitao, ako ti misliš da je ideal jednog društva opšti IQ 95 i da je 80% ateizma to i pokazatelj (a opet ne zaboravimo način života i socijalne prilike, od kojih mnogo zavisi) znači to je maksimum - OK.

    *Da dodam, ako se obrati pažnja da je najveća koncetracija viših vrijednosti smještena unutar manjeg % ateista unutar društva, takođe uzmimo i parametre da uporedimo države sa sličnom ekonomijmim, dolazi se do rezultata da i ta vrijednost od 95 je uslovljena unutar društva gdje su 80% ateisti zapravo realno niža jer je izvlače teisti

    Takođe prilikom ovakvih statistika je bitno, da ljudi skloni entropijskom konformizmu, primitivci i debilčine će se utopiti u većinsko mišljenje. Tako da imamo te neke čudne vrijednosti gdje su poremećene uslovi života, sistem obrazovanja, ekonomija i svi drugi faktori koji uslovljavajhu lošu sliku i samim tim ishod ovakvog istraživanja.
    Statistika u ovakvim stvarima prikazuje nerealne stvari, nisu nosioci nekog valjanog argumenta.



    Ipak zasigurno da Avganistan ne bi trebao biti orijentir nekih socijalnih prilika i statsitika izvučena kao neki dokaz, dok ona iz skandinavije itekako može.

    Tako da, mislim da ipak ovo što si iznio je zapravo kontrargument - za tebe naravno.
    Last edited by gaul; 22-04-13 at 13:41.

  4. #1379
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,752
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,452
    Thanked in
    1,712 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    kako su došli do podataka o prosječnoj inteligenciji po raznim zemljama?




    a šta je sa onih 18 odsto koji vjeruju u univerzalni duh ili višu silu? brojiš li njih u ateiste? tamo su takvi označeni tamnijom nijansom iste boje u odnosu na "obične" vjernike. dakle, procenat je 51 odsto...
    Kako su došli do podataka ne znam.

    Ne brojim ih u ateiste. Međutim i da ih brojim ne bih pogriješio. Ateista je onaj ko ne vjeruje u postojanje boga(nevezano za ostala vjerovanja i nevjerovanja).
    S druge strane većina hrišćana i muslimana tu grupu takođe smatraju "nevjernicima" jer ne vjeruju u boga.

    Mislim da ćemo se složit da su neđe između teista i ateista.
    Pored toga u tvom istraživanju je opet procenat ateista veći u odnosu na broj vjernika koji vjeruju u boga.

    Mislim da sam ga dobro pročitao, ako ti misliš da je ideal jednog društva opšti IQ 95 i da je 80% ateizma to i pokazatelj (a opet ne zaboravimo način života i socijalne prilike, od kojih mnogo zavisi) znači to je maksimum - OK.
    Ja nigdje nisam rekao da je to društveni ideal niti je idealno društvo to poenta studije. Poenta je odnos prosječne inteligencije i religioznosti. Grafik se ne čita tako što ćeš da izabereš onaj dio koji se tebi sviđa i izvodiš zaključke na osnovu sopstvenih pretpostavki koje nikakve veze s grafikom nemaju.
    Last edited by Hari Krisna; 22-04-13 at 14:52.

  5. #1380
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najjača pitanja vjernika su mi "odakle je uzorak za istraživanje", "kako su ga odradili", "daj da ja to provjerim jer sam pregenijalan, a vjernik sam", tek nikako da postave pitanje na pravo mjesto, onamo đe im dogma vlada. Vazda sam mislila da i tamo ima neki prozorčić, ali ništa... Mrkli mrak.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  6. #1381
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zapamtite ovo i pogledajte oko sebe,u istoriji:

    "Ako ne mozemo da postavimo skepticna pitanja,da ispitamo one koji nam govore da je nesto istina,da budemo skepticni prema autoritetima,onda smo spremni za sledeceg politickog ili vjerskog sarlatana koji naidje"- KARL SAGAN.

    Kad se spoje NEZNANJE i MOC... najopasnija kombinacija,samo sto bih ja dodao pohlepa,glupost i moc.

  7. #1382
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Ne osporavam vjerodostojnost izvučene statistike iz uzorka koji je ispitan.

    Nego, prosto pročitaj vrijednosti koje su prikazane na grafikonu, koje apsolutno ne govore u korist tvojim tvrdnjama.

    Vidimo da društva sa nekih 10% i 20% ateista imaju znatno viši prosjek od recimo onih gdje su 80% ateista. Što je još važnije, tu se pokazuju vrijednosti koje su znantno više , što samim tim ukazuje na realno veći potencijal tog društva.
    Samim tim što pišeš o budalaštini od diagrama (namjerno) dovodiš potpuno pogrešne zaključke
    Sam si sebi odgovorio
    statistika iz uzorka

    Uzmu par grupa od po 100 ljudi i ispituju ih. Rezultat je na granici čiste slučajnosti jer su i jedni i drugi imali isto djetinjstvo,učili u istim školama i imali uzore iz istog miljea
    Nigdje ne piše da su ti ljudi rasli u religioznom okruženju tj. da NISU iz zemlje koja ima 80% ateista jer takva jošNE POSTOJI već iz one koja ima izuzetno mali procenat ateista(čitaj USA), iz zemlje u kojoj će (ako već nije) skorih dana da se u školama pored evolucije uvede i kreacionizam.

    Sve u svemu ta statistika na nekom UZORKU je ništavna, popis stanovništva bi jedini bio mjerodavan



    Znači porediti zemlje po POPISU stanovništva.

    Sa jedne strane imamo zemlje sa ogromnim brojem vjernika kao što su muslimanske zemlje, USA, ove naše EX YU zemlje (mislim da CG po popisu ima 3-5% ateista) i jedinu narednu koje se trenutno mogu sjetiti Italiju.

    Sa druge strane imamo zemlje sa malo većim procentom ateista kao što su Britanija, Kanada, Francuska, Švedska,Danska, Holandija, Finska, zaključno sa Japanom u kom je najveći procenat ateista.

    Vidi li neko šablon ?
    Last edited by Rakun; 30-04-13 at 00:10.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #1383
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Samim tim što pišeš o budalaštini od diagrama (namjerno) dovodiš potpuno pogrešne zaključke
    A ono klasično - kad se ne može napasti misao onda se napada onaj koji misli. Jeftino i plitko.

    1. Nisam ja okačio dijagram kao argument, već je ovdje iznjet kao ateistički argument.

    Pošto namjerno iznosim pogrešne zaključke, pa izvoli ponuđeni dijagram analiziraj pa opleti sa argumentima gdje sam ja to namjerno izveo neki pogrešni zaključak. To je bar lako, pošto stičem utisak da je očigledno.

    Sam si sebi odgovorio
    statistika iz uzorka
    Pa da, postoji i drugačiji način - sjednu dvojica pa fino proanaliziraju što se čini po selu, ko je kakav, što misli i čemu je kadar, zašti i kako nešto čini.
    Možemo i na takav način - no problemo.

    Sve u svemu ta statistika na nekom UZORKU je ništavna, popis stanovništva bi jedini bio mjerodavan
    Možda si mislio reći da je statistika izvučena iz malog uzorka ništavna. Nismo,a i ne znamo, koliko je obiman ispitani uzorak iz kojeg je izvučena statistika.
    Čak da si pročitao moj prvi odgovor, gdje sam naveo da prvenstveno statistika ne prikazuje realne podatke, bez detaljnije analize nema neke ozbiljnije konstatacije.

    Znači porediti zemlje po POPISU stanovništva.
    Najvjerovatnije i jesu vrijednosti o % ateista izvučene iz popisa, jer uzorak je jako obiman, međutim postoji još jedna vrijednost u dijagramu, to je IQ, čije vrijednosti su primarne za analizu (čiji je uzorak vjerovatno manji) pa se proprocijom statistički prikazuje stanje, ali dobro sada - bilo kako bilo, vrati se na dijagram pa da vidimo, kakvo stanje ono prikazuje.

    iz zemlje koja ima 80% ateista jer takva jošNE POSTOJI
    Pa postoji, čak sa 85% ateista, to bi bila Švedska , čiji je nacionalni IQ 95 - šta dodati, osim da je to jasan pokazatelj dekadencije, pošto nemamo nikakvih olakšavajućih okolnosti za ovako niski IQ (ekonomija, loše socijalne prilike,slab obrazovni sistem i sl. - sve je naj naj ateistički Eden).
    Doduše mediokritet je i najbolji sistemac, ambvivalentna priroda čovjeka, kao društveni segment i kao individualna pojava, gotovo dva univerzuma. Uporedi njemački fudbal sa brazilskim - imamo umjetnost nasuprot industrije - doduše o ukusima se ne raspravlja

    Švedska, Norveška, Finska, Vijetnam i Japan bi bile države sa najvećim % ateista.
    Što je fino, zaista.

    Recimo , Norveška je tek prošle godine donijela u potpunosti sekularne zakone, Švedska još uvijek nije, kao ni Finska. A što se tiče tih stvsri ne stoji ni Japan ni Vijetnam baš najbolje. Doduše visoki standardi života jesu supješnost vođenja politike, koja i nije nešto spregnuta niti zavisi od teizma - konkretno se ovdje vezujemo za ekonomski standard.

    Ne zaboravimo da je recimo Norveška i Švedska da su samo prije nekoliko decenija bukvalno imale toliko niski standard da su imale nešto poput gladnih godina, period 1965-70 je to posebno pogodilo Švedsku. Turska (sa visokim % teista) pokazuje nevjerovatan ekonosmki rast, postoji realna mogućnost da postane ekonomska sila br.1 u Evropi.

    Kao što vidiš sve su to promjenjive kategorije, konkretno da ne bismo pričali o babama i žabama, tj. kulturi jednog naroda i njegovom ekonomskom statusu.

    Sa druge strane, analiziraj malo kulturu jedne Švedske, Norveška (posebno) Finske, a tek Japana - pa uvidi koliko je zaista ateizam kod njih zastupljen, koliko tu ima kulturološkog isijavanja u svim teističkim formama, po mom mišljenju i previše.

    Tako da ateizam za njih same ima više političku dimenziju iskazivanja stava, prožet kulturološkom nedefinisanošću - to je već neka obimnija priča.

    Germanski rasizam, nije nikakva novotarija i nepoznanica pa čak i danas, ima svoje utemeljenje u kompleksu infantilnosti te rase - kako sad tako nešto da se formira?

    Sve što je značilo je izborilo svoje mjesto na obalama mediterana, nicale su kulture koje su oblikovale svijet.

    I sigurno da njihova današnja stabilnost je proistekla iz toga, jer niko ne želi njihov lebensraum, a naš , od kada je svijeta i vijeka svak želi, kao što vidiš kultorološki, fizički smo opstali sa svim vrijednostim, čak šta više i zračimo i oblikovali smo svijet u metafizičkom smislu da misli kao mi

    Jednom američkom mediokritetu pokaži fotografiju jednog maslinjaka pa vidi njegovu reakciju a tek da mu kreneš sa nekim detaljisanjem, tipa - vidiš ovu među, e ne zna se kad je ona napravljena, možda i prije 5-6 iljada godina

    I što se tiče Skandinavije



    Postavlja se pitanje, da li postoji ateizam u svojoj kultorološkoj formi ?
    Last edited by gaul; 30-04-13 at 10:24.

  9. #1384
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo malo resursa sa svijetskim IQ quotama i rasporedom:

    http://www.statisticbrain.com/countr...st-average-iq/

    http://www.photius.com/rankings/nati...try_ranks.html

    http://www.sq.4mg.com/NationIQ.htm

    http://www.nationmaster.com/graph/ed...ion-average-iq



    Samo da napomenem, smatra se da je prosiječna inteligencija u rasponu od 90 do 110 i da se 95% svijetskog stanovništva nalazi unutar 2 standardne devijacije raspona od 70 do 130 koje se pružaju po 15 poena od apexsa u oba pravca.

    S druge strane najnovija istraživanja na polju neurologije i psihologije ukazuju da IQ nije pravo mijerilo pune inteligencije već više mijerilo dostupnog naobrazovanja i mentalnog treninga.

    Danas se smatrada da je ljudska inteligencija u stvari kolaž različitih inteligencija koje funkcionišu unutar ljudske psihe. IQ faktor je samo jedan od vidova na koji se ljudska inteligencija manifestira.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Intelligence_quotient

  10. #1385
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Definitino ne vjerujem da smo ma i zericu gluplji od MA KOG naroda, a ne da spadamo u istu grupu sa Afrikom....**** the wiki intelligence quotient! Nego ona zemlja koja im je politički
    bliža "po defaultu" je pametnija

    Pozdrav
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  11. #1386
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,752
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,452
    Thanked in
    1,712 Posts

    Default

    Kviz iz "nauke" za četvrti razred američke religijske škole u Južnoj Karolini.


  12. #1387
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Kviz iz "nauke" za četvrti razred američke religijske škole u Južnoj Karolini.
    Tragično, i onda se čude što su počeli zaostajati za ostalim narodima.

  13. #1388
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Evo malo resursa sa svijetskim IQ quotama i rasporedom:

    http://www.statisticbrain.com/countr...st-average-iq/

    http://www.photius.com/rankings/nati...try_ranks.html

    http://www.sq.4mg.com/NationIQ.htm

    http://www.nationmaster.com/graph/ed...ion-average-iq



    Samo da napomenem, smatra se da je prosiječna inteligencija u rasponu od 90 do 110 i da se 95% svijetskog stanovništva nalazi unutar 2 standardne devijacije raspona od 70 do 130 koje se pružaju po 15 poena od apexsa u oba pravca.

    S druge strane najnovija istraživanja na polju neurologije i psihologije ukazuju da IQ nije pravo mijerilo pune inteligencije već više mijerilo dostupnog naobrazovanja i mentalnog treninga.

    Danas se smatrada da je ljudska inteligencija u stvari kolaž različitih inteligencija koje funkcionišu unutar ljudske psihe. IQ faktor je samo jedan od vidova na koji se ljudska inteligencija manifestira.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Intelligence_quotient
    Ovaj diagram je još gluplji od onoga predhodnog

    Amerikanci visoko inteligentna nacija !!!!!!!!!!!!!!!! Ostatak svijeta, a i sami amerikanci se sprdaju sa Američkom "inteligencijom". Fore onog tipa od 100 intervjuisanih ljudi 20 zna da nabroji barem 3 planete sunčevog sistema, rijetko koji đak iz prvog puta ubode Australiju na mapi svijeta itd...
    Najpametnije što Ameri rade je uvoz mozgova, što im se na duge staze izuzetno isplati.
    Last edited by Rakun; 02-05-13 at 23:55.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #1389
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ovaj diagram je još gluplji od onoga predhodnog

    Amerikanci visoko inteligentna nacija !!!!!!!!!!!!!!!! Ostatak svijeta, a i sami amerikanci se sprdaju sa Američkom "inteligencijom". Fore onog tipa od 100 intervjuisanih ljudi 20 zna da nabroji barem 3 planete sunčevog sistema, rijetko koji đak iz prvog puta ubode Australiju na mapi svijeta itd...
    Najpametnije što Ameri rade je uvoz mozgova, što im se na duge staze izuzetno isplati.
    Kao što sam rekao prije IQ nije realan pokazatelj ljudske inteligencije već samo pokazuje dostupnost obrazovanja odnosno mentalnog treninga. Pazi, loši podaci poput lošeg školskog kurikuluma ne umanjuje vrijednost škole kao mijesta gdje se mozak trenira za razmišljanje.

    Primjer je matematika, čak i da u toj školi se uče potpuno pogrešni podaci ili u opće ne uče, matematika je uvijek dio kurikuluma, odnosno logičko zaključivanje se uvijek uči (iako na prvi pogled ne izgleda tako). Ljudski mozak ovaj oblik razmišljanja mora trenirati jer to nije urođena osobina. Ovo dovodi do toga da gdje god je dostupna bilo kakvo školovanje koje sadrži matematiku i pismo, trenira mozak da razmišlja na principima koji se mjere IQ koefivientom, bez obzira na sadržaj ostalih nauka unutar škole (čak i ako uče samo bibliju i ništa više).

    Primjećuješ da su svi IQ testivi u stvari testovi koji mijere logičko zaključivanje, korelacije brojeva, kompozicije matematičkih oblika i slično.
    U svim školama, bez razlike se uče te stvari jer predstavljaju osnovu komunikacije kod modernih ljudi u tehnološki razvijenom svijetu, prvenstveno zapadnoj kulturi.

    Iskreno govoreći osoba ne mora da zna jeli zemlja okrugla da bi preživjela u našem društvu več samo mora da zna da čita i piše i da računa numerički.

    Neko to bolje nauči od drugih i ima jači score na IQ testovima bez obzira zna li da je Sunce zvijezda.

    Visoki IQ amera prikazan na ovoj mapi ne odražava znanje tih ljudi nego moć osnovnih kalkulacija i logičkog zaključivanja.

    Onamo gdje nema školskog treninga ove mentalne discipline, IQ je puno manji iako ti ljudi ne moraju biti ništa manje realno inteligentni, jednostavno razmišljaju na drugačiji način.

    Afrika izgleda skoro bijela po tom pitanju ako si primjetio i neko bi mogao pomisliti da tamo žive sve sami moroni, što je potpuna glupost, naravno, jednostavno im nisu dostupne ustanove koje treniraju mozak na aritmetički način već su prinuđeni da razmišljaju sekvencijalno što je u stvari osnovni oblik ljudske inteligencije (urođeni), stoga za njih su IQ testovi skoro neriješivi jer su jednostavno nerazumljivi, govore drugim jezikom.

    Ameri su glupi po nivou znanja kojeg individualno posjeduju, a koje je često pogrešno jer obojeno religijom. Međutim IQ inteligencija je drugačije prirode i po tom pitanju ameri su poprilično dobri, tehnološki praktični i logični (aritmetički gledano).

    Afrikanci su glupi aritmetički ali posjeduju jaku ekonomsku inteligenciju koju smo mi recimo na zapadu u potpunosti zanemarili i za koju smo moroni. To je vrsta inteligencije koja omogućava preživljavanje u oskudici, inovaciju i optimalno iskorišćavanje dostupnih resursa (ovo se ne smije miješati sa matematičkom ekonomijom uloženog i zarađenog odnosno ono što mi smatramo za ekonomiju). Primjer je rasipništvo koje vlada u zapadnoj kulturi a koje upravo ovisi o ekonomskoj inteligenciji.

    Zanimljivo je da je recimo većina naučnika uposljenih u LHC a koji su porijeklom iz crne Afrike upravo upošljena na istraživačkim programima koji služe za optimizaciju i iskoristivost raspoloživih resursa akceleratora.

    IQ ne označava neznanje već je mijerilo samo jednog oblika inteligencije koja se igrom slučaja danas smatra za najvažniji jer smo izgradili zapadnu civilizaciju oko nje.

    Ameri nisu glupi nego većinom neuki ili nezainteresovani za šire informaciono znanje.

    Postoje razne vrste gluposti i razne vrste inteligencija a svaka osoba posjeduje afinitete prema jednoj ili drugoj vrsti.

    Zanimljivo predavanje:



    U osnovi IQ nije pokazatelj cijelokupnosti ljudske inteligencije samo jednog njenog dijela.

  15. #1390
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovo je zgusnuti oblik njegove teorije:





    Gardner defines an intelligence as "biopsychological potential to process information that can be activated in a cultural setting to solve problems or create products that are of value in a culture."[35] According to Gardner, there are more ways to do this than just through logical and linguistic intelligence. Gardner believes that the purpose of schooling "should be to develop intelligences and to help people reach vocational and avocational goals that are appropriate to their particular spectrum of intelligences. People who are helped to do so, [he] believe[s], feel more engaged and competent and therefore more inclined to serve society in a constructive way."[a]

    Naravno, njegova teorija ima i svoje kritike i daleko je od toga da je savršena ali istraživanja su tek počela i ko zna što će na kraju ispasti.

    Teorija na kojoj se bazira IQ testiranje je kao Njutnova teorija gravitacije i danas je očigledno potrebno proširiti tu teoriju jer se više ne poklapa sa posmatranim i stvaraju se jake kontradikcije (poput bijele Afrike na ovoj karti).

    Potrebna je nova teorija poput Anštajnove teorije relativnosti, radikalna ali u suštini samo proširenje postojeće, možda je Howard Gardner na pravom putu.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Howard_Gardner

    http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_..._intelligences

  16. #1391
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  17. #1392
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogu uciti djecu sto god hoce samo to dijete kad izadje u svijet i odraste i vidi sto je evolucija,postace jaci ateista nego drugi jer ce biti ljut kako su mu mozak ispirali.Znate sto idemo dalje,sto smo stariji,sa jaom tehnologijom istorija nam je sve jasnija i kraca a cinjenice se slazu kao puzle,tako da polako gazi vrijeme ove lopove i bolesnike sto kradu i varaju narod.

  18. #1393
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se IQ tice,to nema veze od vrste naroda,vec od vise stavki,mada to sve zavisi od pojedinca,u vecini zemanja visoko inteligentni ljudi sjede kucama ili rade druge stvari da se nikad za njih ne cuje,a debili vode drzave i slicne funkcije.Ponavljam svijet vodi moc a ne znanje iako po poslovici moc klade valja a um caruje,sad moc radi i jedno i drugo.Ali da je srece da to ide zajedno,nego nekako nikad znanje nije bilo nasilno pa zato i ne vlada uvijek je debilizam bio hitriji i podliji.
    Koliko u svijetu ima gresaka i gluposti,a sve su namjerne i namjerene za one mocne koji se sve vise bogate.Zamislite samo koliko se para da u svijetu godisnje za razne vjere i sekte,za rat,za njinove propagande... pa sad zamislite da se sve te pare uloze u izgradu naucnih centara,skola,istrazivanja i sl.Ali oni su glupi i misle ovako sto nas interesuju generacije koje dolaze,nas zanimaju nasi potomci i oni koji ce nastaviti ovo,a drugi ne,od drugih samo da krademo,varamo i da saradjuju.I onda uniste sve i sto su radili - i nista.Niko na planeti nema pravo da je drzi kao privatno vlasnistvo,zato sto na planeti zive preko 7 000.000.000 ljudi i svako treba da ima prostora da se osjeca bezbjedno i lagodno.Zamislite samo tih gluposti kad se govori o globalnom zagrijavanju i sl. paranoicnim lupanjima umjesto da se nesto uradi po pitanju grelanda da se led transportuje,da se Sahara izgradi i na njoj naprave vjestacki uslovi za proizvodnju i sl. samo covjek treba da se zamisli koliko je civilizacija glupa,a oni nas zabavljaju i rade sa nama kao sa lutkama.Price ko je ko,vjere,razni zakoni pa covjek i ne obraca paznju,nema kad da misli,kad ne moze da stigne ni zivotne obaveze da zavrsi,tuga je ovo kojoj se kraj ne vidi,tuga i jad :icon_cry:

  19. #1394
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,752
    Thanks Thanks Given 
    1,490
    Thanks Thanks Received 
    4,452
    Thanked in
    1,712 Posts

    Default


  20. #1395
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    OFFTOPIC:
    informišući se prije nekog vremena o IQ-u pročitah da Dolph Lundgen ima IQ 160 :welcoming: (Specnaz genije)

    KO BI REKAO !!!!
    Last edited by Rakun; 04-05-13 at 00:28.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #1396
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ivan Dragoooooooo

  22. #1397
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice IQ i slicno,da se religija pitala danas bi znali po bozjim rijecima da smo centar kosmosa,ne bi znali ni da li je Zemlja okrugla,bolesti bi lijecili ritualima,Sunce bi se okrecalo oko nas,Zemlja bi bila stara 6 dana... sto pokazuje da oni koji su pisali to nisu poznavali geologiju i slicne nauke,a i logicno da nijesu mogli bolje.Nego se te knjige uglavnom sastoje od toga kako se bojati boga,koga postovati i voljeti,koga ubijati i pokoravati,potiskivanju zene i sl. Priroda tako ne funkcionise,to su bila sizofrena shvatanja,ljudi su izmisljali veze tamo dje ih nema,npr. uticaj misli i djela magiski na sudbinu planete itd. Ovo je prica o IQ,sizofrenija je izmisljanje i zivljenje u svijetu ili prostoru ili vremenu koji ne postoji,pricanje sa bogom je sizofrenija,molitve i sl.Koliki je prosjecni IQ drustva danas,da nije 160? Naravno i nece biti,kad je preko 70-80% spiritualnih.

  23. #1398
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Rakun:
    informišući se prije nekog vremena o IQ-u pročitah da Dolph Lundgen ima IQ 160
    Prilikom snimanja Roki IV slučajno je udario SIlvestera prilikom snimanja borbi, i jadni Silvester je završio 9 dana u bolnici, imao je povredu koja ga je dovelu u životnu opasnost.

    Stalone je skromno izjavio, da je pomislio da ga je udario kamion, kada je je izašao iz tunela svjetlosti i prišao k svijesti

    Interesantno jeste da pored njegove markantnosti i genijalnosti, njegova uloga kao akcionog heroja je 'manja' nego što bi se mogla očekivati. Upravo su razlozi ti da je nepopravljivo stidljiv, skroman i povučen.

    Nevjerovatna priča jeste, da su njegovi kuću u Španiji orobili lopovi, prilikom provale su mu zarobili suprugu i vezali je, prilikom premetačine su naišli na njihove porodične fotografije.
    Kad su saznali čija je to kuća, pobjegli su u paničnom strahu - bojali su se realne osvete akcionog heroja

    Inače karatista, bokser, muzičar, umjetnik - totalno svestrana ličnost, čak je i pridobio pažnju Endija Vorhola, postao prijatelj sa njime - upoznati znaju da se od njega nije mogao dobiti ni intervju

    I kao što biva sa ateističkim argumentima totalno je sve pogrešno hahahaha

    Istinski je čovjek genije, to stoji, jedan od rijetkih šveđana koji ima IQ preko 95, ima čak nevjerovatnih 160 (nacionalni heroj i popravljač prosjeka hahah) , ali i teista

    I kaže , on lično -
    CC.com: You’ve talked about faith a lot. Can you share a little about your own personal faith? Are you a believer in Jesus Christ?

    Dolph:
    Yes, I am. I’m Swedish, and I went to the Lutheran Church when I was younger. I’m very interested in history, and the historic part of who Jesus was. That’s where my main interest lies. I enjoyed the shoot, especially the time in Rome and in those ancient locations. It puts my own life and our times in a great perspective.

    CC.com: In the film, you’re part of an investigation into eternal life. What conclusions have you drawn yourself about that?

    Dolph: I believe there definitely is something more to this existence than what meets the eye. When a person dies, which is what Tiberius is worried about, what happens to the spirit?

    One second a person is alive, one second they’re not. Definitely it’s the same flesh, the same appearance, but something has left. That energy or spirit has to go some place, it must live on in some other way or form. I don’t know exactly how that happens, but I guess we’ll find out one day. Our lives and our actions definitely affect that.
    Dio intervjua - Christians in Cinema: Dolph Lundgren

    http://www.christiancinema.com/catal...wsdesk_id=521#


    hahahaha tako mi ateističke argumentacije - uviđate da se pokopavate sa svime što napišete, nevjerovatno


  24. #1399
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Pateizam snimteizamoki IV slučajno je udario SIlvestera prilikom snimanja borbi, i jadni Silvester je završio 9 dana u bolnici, imao je povredu koja ga je dovelu u životnu opasnost.

    Stalone je skromno izjavio, da je pomislio da ga je udario kamion, kada je je izašao iz tunela svjetlosti i prišao k svijesti

    Interesantno jeste da pored njegove markantnosti i genijalnosti, njegova uloga kao akcionog heroja je 'manja' nego što bi se mogla očekivati. Upravo su razlozi ti da je nepopravljivo stidljiv, skroman i povučen.

    Nevjerovatna priča jeste, da su njegovi kuću u Španiji orobili lopovi, prilikom provale su mu zarobili suprugu i vezali je, prilikom premetačine su naišli na njihove porodične fotografije.
    Kad su saznali čija je to kuća, pobjegli su u paničnom strahu - bojali su se realne osvete akcionog heroja

    Inače karatista, bokser, muzičar, umjetnik - totalno svestrana ličnost, čak je i pridobio pažnju Endija Vorhola, postao prijatelj sa njime - upoznati znaju da se od njega nije mogao dobiti ni intervju

    I kao što biva sa ateističkim argumentima totalno je sve pogrešno hahahaha

    Istinski je čovjek genije, to stoji, jedan od rijetkih šveđana koji ima IQ preko 95, ima čak nevjerovatnih 160 (nacionalni heroj i popravljač prosjeka hahah) , ali i teista

    I kaže , on lično -


    Dio intervjua - Christians in Cinema: Dolph Lundgren

    http://www.christiancinema.com/catal...wsdesk_id=521#


    hahahaha tako mi ateističke argumentacije - uviđate da se pokopavate sa svime što napišete, nevjerovatno

    Zaista je bolesno kakve ti zaključke izvodiš.
    Nisam nigdje pomenuo Dulgren-ov ateizam ili teizam samo sam na osnovu priče o IQ-u naveo nevjerovatnu informacijuen. A ako grozničavo tražiš primjere poznatih glumaca/glumica sa visokim IQ-om koji su u isto vrijeme vjernici ne idi dalje od James Woods-a koji ima zaprepašćujućih 180
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #1400
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zaista je bolesno kakve ti zaključke izvodiš.
    Nisam nigdje pomenuo Dulgren-ov ateizam ili teizam samo sam na osnovu priče o IQ-u naveo nevjerovatnu informacijuen. A ako grozničavo tražiš primjere poznatih glumaca/glumica sa visokim IQ-om koji su u isto vrijeme vjernici ne idi dalje od James Woods-a koji ima zaprepašćujućih 180
    Pateizam snimteizamoki IV
    Što ti je ovo obrazati?
    Prepravljaš kvotovani post?

    a joj, dražesno.

    Zaista je bolesno kakve ti zaključke izvodiš.
    Naravno bilo bi mi krivo da je drugačije, ali zaista.

    James Woods je odigrao jednu divnu ulogu u filmu 'Contact' rađenu po knjizi Karl Sagana.



    Šta misliš o klipu?

    Po meni sama knjiga (a i film) su jedno od najboljih psiholoških presjeka i filozofskih pogleda na jednu modernu misao (knjga koja utiče na formiranje misli - fakat), začudo da James Woods (nepsorno inteligentan čovjek - ateista) u dijalektičkom odnosu sa Matthew McConaughey (koji gravitira teizmu - takođe neosporno inteligentna osoba) su preuzeli uloge samokritičkog odnosa ukazujući na činjenice kada misao postaje problematična - kad se tranformiše u fanatizam, tj. kod koga i kako

    Koliko je ovako nešto bolesno?

    Postoje li razlike u nekritičkom mišljenju, fanatizmu koji sužava pogled, bez obzira na kojem konceptu gravitirali ?
    Last edited by gaul; 06-05-13 at 12:34.

Page 56 of 57 FirstFirst ... 646525354555657 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I: Posao za druga
    By cvxcomputers in forum Centralni
    Replies: 7
    Last Post: 08-11-09, 17:07
  2. Život drugačiji od živog.
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-07, 17:55
  3. EXIT 06 - Druga NoJ
    By ILEW in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-07, 20:50
  4. Trg Marsala ( Druga ) Tita
    By Drug Tito in forum Primorski
    Replies: 8
    Last Post: 13-12-06, 14:48
  5. Druga debata
    By cvrchak in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 79
    Last Post: 24-04-06, 15:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •