Results 1 to 10 of 10

Thread: Hitna kontracepcija!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Hitna kontracepcija!

    Hitna kontracepcija podrazumijeva primjenu ljekova za sprjechavanje nezheljenje trudnocje. Istrazhivanjima je pokazano da hitna kontracepcija mozhe biti uchinkovita ako se primijeni najkasnije do 120 sati nakon odnosa, za razliku od ranijih upozorenja da se radi o 72 sata.
    Nezheljena trudnocja povezana je sa mnogim socijalnim problemima: tinejdzerska trudnocja, samohrano roditeljstvo, prestanak shkolovanja djevojke, siromashtvo, zlostavljanje djeteta, itd.
    Hitna kontracepcija nije abortus jer se primjenjuje kako bi se sprijechio nastanak trudnocje. Postoji nekoliko mogucjnosti za hitnu kontracepciju:
    1. mifepriston
    2. etinil estradiol plus levonorgestrel
    3. levonorgestrel
    4. visoke doze estrogena
    5. unutarmaterichni ulozhak
    Nuspojave koje su poznate su muchnina, vrtoglavica, glavobolja, bol u dojkama ili poremecjaj menstrualnog ciklusa. Ozbiljniji zdravstveni problemi do sada nijesu zabiljezheni.


    Shta vi radite u ovakvim situacijama, ili shta biste uradile? Kakvo mishljenje imate o metodama hitne kontracepcije?
    Samo vas molim da me poshtedite odgovora kako se pazite pa vam se zbog toga ovako neshto ne mozhe dogoditi, jer nije o tome rijech.



    Mademoiselle.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    bogu iza tregera
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to prvo cetvoro mi zvuci kao TABLETE.izabrala bih onda nesto od toga.estrogen ne bih bas ,nesto imam fobiju od prekomjernih doza hormona.(to mi mirishe na POREMECAJE VELIKE).A ovo ostalo blage veze nemam sto je...:neutral:

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Jelena Savojska.

    U sushtini, sve su to hormoni - estrogen i progestin, samo u manjim i vecjim dozama i u kombinaciji sa josh nekim ljekovima ili bez njih.
    Pod brojem 5 je spirala.

    p.s. Kontracepcijske pilule koje inache uzimaju zhene su isto sami hormoni, to nije nishta novo. Za lijechenje raznih hormonskih poremecjaja se u 99% sluchajeva uzimaju one.



    Mademoiselle.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Jednom sam uzela te tablete da bi hormoni proradili, istina da su bile u drugu svrhu, ali na istoj su bazi. E drugi put nema sanse da bih ih okusila. Poslije 10tak dana sam nabacila jedno 10tak kg! Evo deset mjeseci ne ih skinut sanse nema. Uzas... .

    Nego pamet u glavu i ne dozvoliti da do toga dodje. U slucaju da dodje sto znam, opet mozda je bolje nabaciti par kg, moze se smrsat. Ali posljedice ovog tipa je teze ublaziti.
    Always smiling :-)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Jelena Savojska.

    Pa hormoni... Od nekih tabletica se ugojish, od nekih dobijesh brchicje i tako...
    Shalu na stranu, te tablete su uzimaju onda kada hormoni nijesu u ravnotezhi da bi do iste doshlo, tako da to gojenje i sl. posljedice jesu ustvari samo dobar znak da su one djelovale, nishta drugo.



    Mademoiselle.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Iz jedne nase brosure ...

    Vanredna i hitna kontracepcija (Postkoitalna kontracepcija= kontracepcija koja se primjenjuje poslije polnog odnosa, PKK)

    To je način da se spriječi nastanak trudnoće neposredno poslije nezaštićenog polnog odnosa koji se dogodio u periodu plodnih dana. Postoje dvije mogućnosti:
    - pilula “jutro poslije” koja se popije najkasnije 72 sata poslije polnog odnosa,
    - spirala (uložak) koja se postavi u materičnu šupljinu u prvih 5 dana od polnog odnosa.
    Pilulu “jutro poslije” treba upotrijebiti kada se polni odnos desio u periodu plodnih dana, a pri tome:
    - nije upotrijebljeno nijedno savremeno sredstvo kontracepcije,
    - kondom je spao ili se oštetio,
    - primijenjen nepouzdan način zaštite od trudnoće (npr. prekinuti snošaj)
    - polni odnos nije bio željen, ili je bio nasilan.

    Na koji način djeluje pilula “jutro poslije”?
    Pilula dovodi do promjena u sluznici materice koje ne dozvoljavaju usađivanje oplođene jajne ćelije u zid materice.

    Da li je neophodan ginekološki pregled?
    Sam pregled nije neophodan, ali je neophodno da se javiš svom ginekologu koji će ti dati uputstva o načinu korišćenja ovih pilula i kontroli poslije dobijanja menstruacije.

    Kako se uzimaju?
    Pilule se uzimaju u dva navrata, sa razmakom od 12 sati. Sa primjenom treba početi što prije, a najkasnije 72 sata poslije polnog odnosa.

    Koliko često može da se koristi?
    Ova pilula je vanredan i hitan metod kontracepcije koji se primjenjuje samo u izuzetnim prilikama!

    Da li pilula “jutro poslije” ima štetnih efekata?
    Nema. Mogu da se jave prolazne pojave: mučnina, gađenje, nagon za povraćanje i napetost u dojkama. Pilule ne mogu da izazovu pojačanu maljavost, nastanak hormonskih poremećaja, ni povećanje tjelesne mase.

    Kada nastaje sljedeća menstruacija?
    Najčešće u uobičajenom intervalu. Može da se pojavi i ranije ili da zakasni do 10 dana.

    Koliko je pouzdana pilula “jutro poslije”?
    Pilula “jutro poslije” je veoma uspješan metod HITNE i VANREDNE kontracepcije (98- 99%).

    Ko može da je koristi?
    Osobe ženskog pola svih uzrasta koje su imale nezaštićeni polni odnos.

    Kako se nabavlja pilula “jutro poslije”?
    Ove pilule se daju kontrolisano, pod nadzorom ginekologa. Pilulu “jutro poslije” nikako ne treba koristiti kao redovno kontraceptivno sredstvo, jer ovo nije pilula koja će da ''sredi'' grešku. Pilula “jutro poslije” se koristi u vanrednim slučajevima - odgovornost i briga o sopstvenom tijelu i zdravlju treba da prevenira/spriječi i najmanju mogućnost vanredne situacije.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  7. #7
    WhiTeTiGeRrrGrL Guest

    Default

    iliti Plan B!
    prvi put nikakve poslijedice nisam imala!

    drugi put poslije godinu dana kada sam je opet uzela htjela sam da povracem chitav dan....a jedan sekund mi je bilo hladno drugi vruce....a chitavo tijelo se osjecalo ko da sam kopala tri dana i tri noci i tek ono legla da se odmorim pa se pomjerit ne mogu!
    na posao sam otisla kako nemam pojma...a isto tako ne znam ni kako sam doma dosla kada sam ih pitala da me puste!

    od antibebi pilula (birthcontrol) nemam nikakve poslijedice sto se zdravlja tiche! ali su mi grudi strasno brzo narasle i imam crvene strije i onda sam prestala da ih koristim....sada se kajem sto sma prestala da ih koristim i sto sam pochinjala da ih koristim jer su mi grudi deformisane skroz!
    ne znam kako kod nas velichine grudnjaka idu..prije pilula sam bila 36B poslije 36C i sada sam jedva 36A!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    La Fossa
    Posts
    6,668
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zlatilo se biti mushko Kondom i to je to
    Io ci credo!

    Welcome



  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ni kondom nije uvijek zastita.Al isto, zlatilo se bit musko...
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  10. #10
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze li se gdje uzeti ova pilula bez uputa od ginekologa ili doktora???
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hitna i neodložna ostavka premijera i vlade
    By antago in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 24
    Last Post: 07-06-04, 21:48
  2. Hitna pomoc
    By Hari Krisna in forum #montecafe
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-04, 11:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •