Results 1 to 16 of 16

Thread: Fakultet za informacione sisteme i tehnologije - info za upis.

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Lightbulb Fakultet za informacione sisteme i tehnologije - info za upis.


    FAKULTET ZA INFORMACIONE SISTEME I TEHNOLOGIJE

    Da li želite dobro plaćen posao u IT sektoru? Možda mjesto rukovodioca projektnih timova?
    Poziciju stručnjaka za kompjutere u ambicioznoj "start-up" firmi?

    NAŠE OSNOVNE STUDIJE I MASTER PROGRAMI SU RJEŠENJE ZA VAS!
    UPIŠITE NAJPRAKTIČNIJI FAKULTET ZA ZAPOSLENJE U IT SEKTORU!



    Ko smo?

    Fakultet za informacione sisteme i tehnologije (FIST) na UDG-u je akreditovan od strane Ministarstva prosvjete, nauke i sporta da edukuje studente po naprednom programu za računarske tehnologije. Omogućićemo Vam sticanje znanja neophodnih za zanimanje SISTEM ANALITIČARA. Pravi smo izbor za mlade ljude koji po završetku srednje škole vec znaju šta bi voljeli da rade i vjeruju u važnost kvalitetnog obrazovanja. Naš cilj je da Vam pružimo preduslove za dobro plaćenu IT karijeru!



    Kako izgledaju predavanja?

    Teorijska nastava je dopunjena brojnim praktičnim primjerima i zadacima za samostalno rješavanje, tako da studenti od najranijeg perioda vježbaju proaktivni pristup problemima.
    Možete ovladati i sposodnošću timskog rada zahvaljujući timskim projektima i prezentacijama koji su sastavni dio ispita.



    Šta ćete naučiti?

    • da rukovodite IT sektorom i planirate razvoj softverskih projekata;
    • kako funkcionišu informacione tehnologije u kompaniji;
    • kako se rešavaju aktuelna pitanja i problemi poslovnog okruženja;
    • upoznaćete se sa izradom i održavanjem web-sajtova;
    • kako da primijenite moderna softverskih rješenja u oblastima
    • elektronskog poslovanja;
    • ovladaćete stručnim i praktičnim znanjima iz IT-a, ali i iz marketinga,
    • menadžmenta, finansija;
    • stecicete sposobnost uočavanja problema i kritičkog mišljenja kroz
    • analizu konkretnih rješenja;

    Gdje ćete moći da radite?

    Evropu i region danas pogađa sve veći nedostatak kvalifikovanog kadra iz oblasti informacionih tehnologija, sa poznavanjem ekonomskih zakonitosti. Završetkom ovog Fakulteta bićete kvalifikovani da radite u:
    • oblastima elektronskog poslovanja (e-Business i e-Commerce),
    • državnoj upravi (e-Government), od opštine do republike.
    • kompanijama u kojima su zastupljene poslovne aplikacije,
    • kompanijama i agencijama koje se bave računovodstvom i finansijama.
    • sektoru elektronskog bankarstva u bankama,
    • u brokerskim i dilerskim kućama, lizing kompanijama
    • osiguravajućim društvima, fondovima…,
    • istraživackim/analitičkim centrima

    Koristeći znanja stečena na ovom Fakultetu, moći ćete da razvijete karijeru u svakoj firmi ili kompaniji u kojoj postoji ili je u planu IT odeljenje.

    Aktivnosti na Fakultetu

    Fakultet za informacione sisteme i tehnologije UDG-a u cilju što bolje implementacije stečenih znanja u praksi sklapa ugovore o saradnji sa kompanijama koje se bave Informacionim sistemima ili koriste Informacione sisteme. Tako FIST ima potpisan sporazum o saradnji sa kompanijom ComTrade - najvećom IT kompanijom na ovim prostorima koja zapošljava više od 2000 informatičara. Tako smo organizovali Fabriku Znanja - IT manifestaciju za mlade u Crnoj Gori. Takođe u saradnji sa ComTrade-om smo organizovali EDIT školu informatike. ComTrade planira da u narednom periodu osnuje informatički kamp u Crnoj Gori gdje će, uz specijalno osmišljen program, edukovati stručnjake iz oblasti IT-a o korišćenju najsavremenijih tehnologija. Svršeni studenti FIST-a će biti polaznici ovih kampova.FIST ima sporazum o saradnji sa NLB Montenegro bankom gdje studentima treće godine omogućava intership program koji je koristan za sticanje praktičnih iskustava.FIST u narednom periodu planira organizovanje još nekih događaja kao što su: Škola informatike i savremenih tehnologija, takmičenje za najbolje IT rješenje, itd.

    Predavači?


    Predavači na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije (FIST) su eksperti u svojim oblastima. Mnogi od njih su uvaženi profesori na poznatim inostanim Univerzitetima. Njihov cilj je da Vam efikasno prenesu primjenljiva i aktuelna znanja iz oblasti informacionih tehnologija i menadžmenta kako biste mogli uspješno da uđete na tržište informatičke tehnologije u što kraćem roku.

    Vise informacija sa formom za kontakt fakulteta na stranici: http://www.udg.edu.me/fist/srednja-skola
    Predmeti po semestrima: http://udgedu.me/fist/predmeti/
    Predavaci na FIST-u: http://udgedu.me/fist/predavaci/


    To je bilo uopsteno o fakultetu. A sad nesto iz licnog iskustva:

    Ja sam fakultet upisao 2009god. Prilikom upisa nisam imao apsolutno ni jedan sertifikat ili praksu sa kojom bih se mogao "pohvaliti" kod buduceg poslodavca. Posle prve godine i stecenih znanja iz JAVE, BAZA, POSLOVNE INFORMATIKE itd kao i zavrsenih praksi iz Business Start-Up - Center iz Bara (sa kojim fakultet preko SBC-a (o kojem cu kasnije reci par rijeci) ima saradnju) izabran sam da budem jedan od 10 studenata sa Univerziteta koji su te godine isli za Kanadu na 2-mjesecni kurs engleskog jezika. Tokom druge godine na fakultetu pored predmeta iz kojih sam stekao izuzetno korisna znanja uslijedio je i prakticni kurs firme ComTrade sa kojom UDG ima odlicnu saradnju. Te godine sam dobio nagradu glavnog grada Podgorice "19-decembar". Sada u toku trece godine trenutno prolazim kroz predmete kao sto su WebDizajn, DataMining - Informacioni sistemi za podršku odlučivanju, Kompjuterske Mreze itd. Trenutno primam stipendiju glavnog grada Podgorice. Posle diplome idem od 6-10 nedelja na praksu u Indiju u oblasti inforamatike.
    Da kazem nesto i o SBC_u. Student Business Club je otvoren u okviru Univerziteta kao klub koji pronalazi poslove za studente. Uvijek ima aktuelnih ponuda na kojima studenti mogu zaraditi za dzeparac, a ukoliko prate ponude i redovno se prijavljuju, cak i ozbiljne sume novca. Ima dosta primjera studenata koji otplacuju skolarinu bas preko ovog kluba. Mislim da je svima poznato da je skolarina 1500e na godisnjem nivou, sto danas predstavlja poprilicnu sumu novca, medjutim za one ozbiljne i odgovorne to je suma koju uvijek mogu i sami zaraditi tokom godinu dana.

    Ovu pricu dijelim sa Vama zato da buduci studenti znanju da uz sopstveni trud i rad mogu postici sve ovo, ako ne i vise. Takodje, u toku je upisna kampanja za ovaj Fakultet za koju se mi studenti sa FIST-a trudimo da sto vise srednjoskolaca upoznamo sa programom i radom ovog fakulteta. Ja sam inace sa sjevera tako da ovdje nisam nikoga poznavao i to je dokaz da se na Fakultetu cijene ljudi kojima je stalo do sticanja znanja (da ne kaze neko da sam imao jake veze). Ukoliko je neko zainteresovan da detaljnije pricamo o fakultetu moze poslati poruku meni ili ostvariti kontakt sa administracijom fakulteta putem sajta http://udgedu.me/fist/ ili http://www.udg.edu.me/fist/srednja-skola

    Thread je otvoren zbog informisanja o samom fakultetu, projektima koji su studenti sa ovog fakulteta radili, poslove na kojima trenutno rade itd. Skoro svakodnevno ce biti nove informacije i postovi vezano za to, tako da u saglasnosti sa moderatorima spam i offtopic na ovoj temi nece biti dozvoljen, tj bice kaznjavan infraction poenima.


    Last edited by Archi; 19-04-12 at 13:40.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Danasnji post je na temu studenata koji su diplomirali u roku i SVI su nasli posao.. (u roku je diplomiralo 8 studenata od ukupno 60 upisanih na prvu generaciju).. Ovo su neke od kolega za koje ja znam:
    Milos Popovic: Ministarstvo finansija;
    Ljubica Mugosa: Podgoricka banka;
    Marko (ne znam prezime): Monstat;
    Slavko Nikolic: It menadzer u firmi Montera;
    Mirko Mijuskovic: Upisao postdiplomske studije u Ljubljani (primljen bez i jednog predmeta polaganja razlike)
    Od ove nase generacije (druge koje tek treba da diplomira) vec su dva studenta na praksi u NLB banci. Mislim da ovi podaci dovoljno govore kako su razlike izmedju drzavnih i privatnih fakulteta nestale i da se danas samo cijeni koliko ko ima znanja. Takodje studenti sa privatnih fakulteta se po nicemu ne razlikuju od studenata sa drzavnog po pitanju konkurisanja za drzavne stipendije, domove, menzu itd.. Ukoliko se sjetim jos nekog od kolega dodacu ovdje, a sledeci post ce biti na temu projekata i konkursa na kojima su studenti sa Fist-a radili. Uglavnom, skoro svakodnevno ce biti novih postova i informacija vezanih za fakultet koji bi mogli interesovati srednjoskolce.
    Last edited by Archi; 20-04-12 at 18:22.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    134
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Archi,
    ovu temu si vec otvarao ti prosle godine https://forum.cdm.me/showthread.php?...-i-tehnologije

    A drugo i bitnije, nije u redu da pises imena i prezimena ljudi i nazive kompanija za koje rade. Mozes im samo stvoriti probleme.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Pozdrav Borislave, znam da sam otvarao tu temu ali u sustini tema nije ista. A i tamo se otislo previse offtopic. Temu sam otvorio u saglasnosti moderatora koje sam kontaktirao prije samog otvaranja ove teme. Imena su tu zato sto mozete kontaktirati svakog od tih osoba i provjeriti informacije, takodje svakog od poslodavaca. Da se vidi da ne pricam praznu pricu, ne znam zasto bi to ikome stvaralo probleme.

    Informator UDG-a kao i posebno svih fakulteta mozete naci na sledecem linku - http://www.udgedu.me/inside/ (na kojem su izmedju ostalog na drugoj strani istaknuta neka od imena studenata i mjesta na kojima rade ili su nastavili postdiplomske studije tako da ne vidim problem sa mojim postom)
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ovo su neki od projekata na kojima su studenti sa fista radili tj koji su realizovani pa mozete pogledati.

    www.tehnologija.me - prvi domaci tehno portal
    www.montepass.com - prvi crnogorski CV generator


    Neki od nagradjenih projekata 10 za 10 koje su studenti FIST-a radili:

    - Implementacija geografskih informacionih sistema (GIS) u Crnoj Gori
    - Real-Time Sistem obrade transakcija
    - Ismne – Informacioni sistem za mjerenje i naplatu električne energije
    - Mobile Banking Montenegro

    Takodje veliki broj ideja se prezentuje i nagradjuje u okviru berze preduzetnickih ideja na koju se mozete prijaviti na sledecem linku - http://www.udg.edu.me/berzaideja/
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Archi,

    moram da kritikujem.
    pod br. 1) : u ovom rejonu ima puno fakulteta koji nude ICT zvanja/diplome/sertifikata (Dubrovnik, Zagreb, Sarajevo, Pg, Bar, Beograd). Ova hiperprodukcija 'skolovanog' IT kadra u ovako malom prostoru nicemu ne doprinosi u ozbiljnom segmentu poslovanja kroz IT sektor
    pod br. 2) : zna se ko su vlasnici UDG, ko je sve medju profesorima na UDG, samim tim uopste ne uliva povjerenje u strucnost i znanje koje se prenosi mladjanima/studentima/polaznicima
    pod br. 3) : apropo br. 2) samim tim se zna i kako se vec oformljuju radna mjesta za studente UDG, a ne i za svrsene studente ETF npr
    pod br. 4) : dugogodisnje iskustvo u ICT ne moze da se poredi sa znanjem koje steknes na tom usmjerenju da bi bio kvalitetno potkovan za mjesta koja si naveo u primjeru, prema tome, tu nesto ne stima

    To nisu svi moji razlozi protiv UDG, ali zasto sam se javio. Zato sto mislim da neko ko ima i te kakvo iskustvo u ICT, a vratio se u CG da ponudi znanje, i ne moze da nadje posao u toj struci nikako u CG, nego se latio da radi sta mu je prvo palo (da ne bi pregladnio) u ruke, jer gdje god je konkurisao, svi su ignorisali.
    Ako nista ne znaci : 5 godina sef servisa (Asus, HP, Dell), 5 godina PM za Microsoft; Symantec, VMware, sertifikati MCP, MCTS, Symantec SE, Red Hat Certified Tehnician, VSP ... a na onakve pozicije koje si naveo se svrstavaju tek diplomirani studenti : to po meni pokazuje neki poremecaj u sistemu vrijednosti. A opet, nije da nema visu spremu. Imam, i to u domenu ICT. Iz 2001-e.
    E zato sam osjetio potrebu da se javim. Nije sve tako narandzasto, kao tu sto si opisao.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  7. #7
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,654
    Thanks Thanks Given 
    445
    Thanks Thanks Received 
    67
    Thanked in
    45 Posts

    Default

    Archi, ko predaje programiranje (konkretno javu) na UDG-u? Znam da na fakultetu koji sam ja završio (FIT), predaju stručni profesori iz Beograda sa FON-a (Devedžić, Đurić, Jovanović...). Ovo pitam jer smatram da se dobar IT inžinjer/menadžer ne može postat ako se ne zna dobro materija modelovanja i upravljanja softverskim projektima (koji su sve češće web orjentisani, a opet ne vidim takav predmet na FIST-u).
    Jasno je da se na svakom fakultetu zbilja malo zagrebe po površini bilo kojeg predmeta, koliko god da se uči, tek kad čoek počne radit počne zbilja učit što mu treba za struku bez ozbira koja to oblast bila, ali čini mi se da se na UDG-u od stručnih predmeta nema što ni zagrebat... Ispravi me ako griješim?

  8. #8
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uf . . . . .

  9. #9
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,757
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Winamp View Post
    Archi, ko predaje programiranje (konkretno javu) na UDG-u?
    http://www.udg.edu.me/fist/predavaci/9 Ovo je profesor Jave i jos par predmeta, a ovo je asistent http://www.udg.edu.me/fist/predavaci/17
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2,309
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Sta je ovo? Placeni oglas?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    Bolje imat no' nemat....

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Archi,

    moram da kritikujem.
    pod br. 1) : u ovom rejonu ima puno fakulteta koji nude ICT zvanja/diplome/sertifikata (Dubrovnik, Zagreb, Sarajevo, Pg, Bar, Beograd). Ova hiperprodukcija 'skolovanog' IT kadra u ovako malom prostoru nicemu ne doprinosi u ozbiljnom segmentu poslovanja kroz IT sektor
    pod br. 2) : zna se ko su vlasnici UDG, ko je sve medju profesorima na UDG, samim tim uopste ne uliva povjerenje u strucnost i znanje koje se prenosi mladjanima/studentima/polaznicima
    pod br. 3) : apropo br. 2) samim tim se zna i kako se vec oformljuju radna mjesta za studente UDG, a ne i za svrsene studente ETF npr
    pod br. 4) : dugogodisnje iskustvo u ICT ne moze da se poredi sa znanjem koje steknes na tom usmjerenju da bi bio kvalitetno potkovan za mjesta koja si naveo u primjeru, prema tome, tu nesto ne stima

    To nisu svi moji razlozi protiv UDG, ali zasto sam se javio. Zato sto mislim da neko ko ima i te kakvo iskustvo u ICT, a vratio se u CG da ponudi znanje, i ne moze da nadje posao u toj struci nikako u CG, nego se latio da radi sta mu je prvo palo (da ne bi pregladnio) u ruke, jer gdje god je konkurisao, svi su ignorisali.
    Ako nista ne znaci : 5 godina sef servisa (Asus, HP, Dell), 5 godina PM za Microsoft; Symantec, VMware, sertifikati MCP, MCTS, Symantec SE, Red Hat Certified Tehnician, VSP ... a na onakve pozicije koje si naveo se svrstavaju tek diplomirani studenti : to po meni pokazuje neki poremecaj u sistemu vrijednosti. A opet, nije da nema visu spremu. Imam, i to u domenu ICT. Iz 2001-e.
    E zato sam osjetio potrebu da se javim. Nije sve tako narandzasto, kao tu sto si opisao.
    Pod 1) Ti programi koje si naveo uopste nisu isti. Ako poredimo FIT i FIST koji su mozda i najblizi po predmetima koji se izucavaju u toku studija, na FIST-u dobijas znanje BIZNIS ANALITICARA dok na FIT-u dobijas PROGRAMERSKO znanje. Pored svega toga koji god projekat da se pokrene u Crnoj Gori, dovode se ljudi iz inostranstva jer kod nas nemamo jos uvijek strucnog kadra za takve ICT projekte te stoga ne vidim zasto ti smatras da se u regionu vrsi hiperprodukcija IT kadra. Evo nekoliko primjera: koliko znas sturcnjaka koji rade Data Mining (koji se izucava na FIST-u) u CG? To su projekti koji cine buducnost poslovanja, a postoje ozbiljne inicijative da se ovakvi sistemi uvedu u poslovanje drzavne Uprave, banaka, sektora obrazovanja, telekomunikacije vec imaju, itd. Ili recimo GIS (koji se takodje izucava na FIST-u)

    Pod 2) Ja ne znam ko su vlasnici, za ove 3 godine mojih studija mene to ne interesuje nego me interesuje znanje koje sticem na ovom fakultetu. Ako je vlasnik tj proizvodjac mercedesa, audija, vw Njemacka, i ja imam nesto protiv njemaca znaci ne bih trebao da uzivam u kvalitetu njihovih vozila? Ajde da vidimo ko je to sve medju profesorima UDG-a: http://udgedu.me/fist/predavaci/16 Jakov Crnkovic koji je medju najjacih 60 informaticara u Americi iz oblasti poslovnih informacionih sistema. Pogledaj i ostale predavace, ja ovdje vidim samo strucne ljude koji su izuzetno kompetentni za svoja radna mjesta http://udgedu.me/fist/predavaci/ a da ne pricam o tribinama i praksama i kakvi ljudi dolaze da dijele iskustva sa studentima ovog fakulteta.

    Pod 3) Ako je tako kao sto pricas zasto onda svi ne upisu FIST ako im je zagarantovan posao, po tebi onda ne bi imali ni jednog studenta na ETF-u jer valjda je svima cilj da posle studija nadju kvalitetan posao.

    Pod 4) Otkud znas da studenti koji su dobili ova radna mjesta nemaju iskustvo iz ovih oblasti. Da su pored studija unapredjivali svoje znanje sa strane i interesovali se za te oblasti dodatno, isli na seminare, prakse, intershipove koje organizuje fakultet. Imamo primjer klinaca od 7godina koji naprave aplikaciju za Iphone koju ne bi napravio covjek sa iskustvom od 10godina. Poenta je da ako te nesto interesuje, posvetis se tome i volis to, onda lako ide, a nekom dzaba iskustvo ako to radi preko volje i svaki dan jedva ceka da dodje kuci sa posla.

    Za ovo ostalo sto si napisao, ako si toliko ubijedjen da se ovdje poslovi dobijaju tako sto dobijes diplomu i zagarantovan ti je posao ministra a ne tim sto studenti dobiju kvalitetno znanje i prakse iz inostranstva, sta da ti kazem osim, upisi FIST, i za tri godine ces postati ministar


    Quote Originally Posted by Winamp View Post
    Archi, ko predaje programiranje (konkretno javu) na UDG-u? Znam da na fakultetu koji sam ja završio (FIT), predaju stručni profesori iz Beograda sa FON-a (Devedžić, Đurić, Jovanović...). Ovo pitam jer smatram da se dobar IT inžinjer/menadžer ne može postat ako se ne zna dobro materija modelovanja i upravljanja softverskim projektima (koji su sve češće web orjentisani, a opet ne vidim takav predmet na FIST-u).
    Jasno je da se na svakom fakultetu zbilja malo zagrebe po površini bilo kojeg predmeta, koliko god da se uči, tek kad čoek počne radit počne zbilja učit što mu treba za struku bez ozbira koja to oblast bila, ali čini mi se da se na UDG-u od stručnih predmeta nema što ni zagrebat... Ispravi me ako griješim?
    Odgovorio ti je dub_c.. Biljana Stamatovic je profesorica a Pero Bogojevic asistent, pogledaj linkove koje je dub_c postavio. Ako mislis da nemaju dovoljno iskustva onda ok. A pitanje je koliko su efektivna predavanja devardze kada dodje na kratko i drzi predavanja po 6 sati odjednom (ne znam cija to koncentracija moze da proprati).. Aj da vidimo sto se na UDG-u tj na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije moze zagrebat od strucnih predmeta:
    Na prvoj godini: Informatika i programiranje, Informatika II, Poslovni informacioni sistemi i tehnologije (ostali predmeti su manje vise ekonomske prirode koju takodje ne treba zanemariti jer poznavanje tih predmeta ti daje siri opseg prilikom kasnijeg zaposljavanja, ali pretpostavljam da su po tebi strucni predmeti ovi informaticke prirode )
    Druga godina: Java, Baze podataka, Upravljanje projektima, Analiza i dizajn informacionih sistema, Geografski informacioni sistemi (GIS);
    Treca: Upravljanje informacionim tehnologijama, Web dizajn, Savremene tehnologije (strucni profesor iz Beograda Dragan Saletic), Informacioni sistemi za podrsku odlucivanju (Data mining), Kompjuterske mreze (strucni profesor iz Beograda Nenad Krajnovic sa ETF_a), Projekat za korisnika;
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Montenegrooo
    Posts
    997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice FIT-a mogu slobodno da kazem da je fakultet katastrofa, blago receno. To mogu potvrdit i sadasnji studenti. Neko gore napisa da predaju neki strucnjaci iz Beograda Devedzic itd... Devedzic je dosao 3 puta za godinu dana ali bolje da nije dolazio. Na casovima je prisutan "asistent" i super nam je igramo se raznih igrica. Koliko sam cuo prvim generacijama je bilo najbolje na FIT-u i stvarno je tad dobar bio jer su predavali i Devedzic i gore ovi sto je WInap nabrojao a sad ni traga ni glasa. Sad su sve to bivsi struci studenti.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Replika @Archi:
    pod 1) Data Minning je bio buducnost i 2000-e. Evo sad je 2012-a. Ne kazem da nece biti. Ja sam prvi pisao seminarski u mojoj generaciji na tu temu (u Beogradu). Sto si se latio podgorickih fakulteta, kad sam rekao region ?
    pod 2) i te kako je bitno ko je vlasnik i ko upravlja. Jedno je kad ustanovom upravlja drzavni univerzitet, sa svojim kadrovima (koji evo su sada dostupni i na privatnim, prije bas i nisu) i koji postoji poprilicno a drugo je kad je univerzitet osnovan prije par godina. Ja sam rekao medju profesorima univerziteta; dakle imas : Kavarica, Katnica, Luksica, i dalje. Koliko su uspjesni u onome o cemu predaju, to se nama reflektuje kroz zivot obicnog gradjanina (ne gledaj samo Podgoricu!) Sto se tice profesora na odsjeku Informacionih Tehnologija (da ne trazim gore kako se tacno zove) ni jednog ne znam. Licno i personalno. Znaj da sam ja studije ipak zavrsio prije 10-ak godina. Zar ovako kuca tekst kompjuterski obrazovan student na UDG ? A procitaj malo tekst, vidjet ces imena vlasnika koji se kriju....
    pod 3) po meni, pravo znanje ces steci na ETF-u koje ces moci vise primjeniti, nego znanje koje steknes na bilo kom privatnom univerzitetu u CG, ili Srb. Drugo je sto se vise ne vrednuje sta studiras, nego kod koga studiras. Aha, imao si novce ovdje da ucis, mozda ces meni nekad zatrebat ? (ne kazem da je ovo jedini i samo jedini parametar, ali u zemlji gdje vladaju uzasno kratki interesi, i te kako je prisutno). Sto ne upisuju svi, ne znam. Vjerovatno nemaju svi toliko novca za upisivanje ? Ups, mozda nisam trebao tu dirat.... Ne mogu naci cjenu po semestru/godini, krije se negdje po sajtu.
    pod 4) lose sam se izrazio. Mislim sam na usmjerenju za ICT bilo kog fakulteta/univerziteta u regionu. Cek, to je tri godine. Ma daaaj.... To je nekadasnja visa skola... Eejjj, to su samo kursevi.. Bar kurseva imam i bez toga, vise nego 6 semestara. Sa 3 godina studija ne mozes postati ministar. Tek je to bruka ako se dopusti. Mada, citajuci ovo za EKIP, ne bi me cudilo da i do toga dodje.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  14. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Ovo su neki od projekata na kojima su studenti sa fista radili tj koji su realizovani pa mozete pogledati.

    www.tehnologija.me - prvi domaci tehno portal
    Šta bi trebali da vidimo ovdje? Neki super sajt, il' šta već? Možda kako znate instalirati komercijalnu temu (techpro) za wordpress ? Super ste je upakovali, to nije sporno, al' molim te nemoj to predstavljat kao neki ogroman uspijeh fakulteta. Mada, kad malo bolje razmislim previse ste meta keywordsa (nebitnih) upakovali na mainpage, vjerovatno vam je to i razlog zalosno slabog ranka stranice.
    Last edited by beat; 27-04-12 at 20:05.
    Imagination is everything.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj fakultet nema veze sa programiranjem. Neko blizak meni je studirao, znam. Cak je i FIT bolji sto se programiranja tice. Oni uce vise ekonomije i analitike, al ako ce neko vec tamo na UDG, bolje upisati ekonomiju, a ne informacione sisteme. ovako zavrse nista, ni programiranje ni ekonomiju i lutaju bez ideje tu nedje izmedju.
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  16. #16
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Montenegrooo
    Posts
    997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cak je i FIT bolji hahaha a sto ka da se podrazumijeva da je FIT smece Smece jeste ali je bolji od UDG-a. NIje FIT sto je nekad bio! Sad je samo uzimanje para.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fakultet Za Informacione Tehnologije
    By adrenaline in forum Software
    Replies: 401
    Last Post: 20-05-12, 12:02
  2. Replies: 33
    Last Post: 20-10-11, 14:47
  3. Pomorski Fakultet U Kotoru Upis !?
    By exmm in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 07-02-11, 23:25
  4. Replies: 4
    Last Post: 30-04-10, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •