Results 1 to 3 of 3

Thread: Sudjenje u Hagu

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Da li je buducnist ziveti sa monstrumima

    Prikazan snimak ubijanja Muslimana
    1. jun 2005. | 12:42 -> 17:23 | Izvor: B92
    Hag -- Tužilaštvo Haškog tribunala prikazalo je video snimak streljanja šestorice zarobljenika iz Srebrenice.


    Trenutak ubistva zatvorenika s leđa (B92)


    Tokom unakrsnog ispitivanja policijskog generala Obrada Stevanovića, na suđenju Slobodanu Miloševiću, Tužilaštvo je prikazalo delove dvočasovnog video materijala na kome se, prema tvrdnjama Tužilaštva, vide pripadnici jedinice "Škorpioni" kako nedaleko od sela Trnovo, u podnožju Jahorine, ubijaju šestoricu muškaraca koji su, kako se navodi, kamionom dovezeni iz Srebrenice.

    Na video snimku, koji je snimio jedan od pripadnika jedinice, prikazani su ljudi u maskirnim uniformama za koje Tužilaštvo trvdi da su "Škorpioni" koji su, uz saglasnost MUP-a Srbije, pod čijom su bili komandom, iz Srbije prebačeni u Republiku Srpsku i tamo izvršili navedeni zločin.

    Obrad Stevanović izjavio je da je to "jedan od najmonstruoznijih snimaka koje je video na televiziji. "Uživo nisam video ništa slično, ni blizu," rekao je svedok i dodao da je zapanjen činjenicom da se snimak pušta za vreme njegovog svedočenja. "Ovo nema nikakve veze sa mnom. Uznemiren sam činjenicom da se ovakav snimak prikazuje."

    Stevanović je više puta negirao da su "Škorpioni" bili jedinica u sastavu MUP-a i nije mogao da prepozna ni jednog člana te grupe, niti njihova imena koja su mu predočena u sudnici. Stevanović je izjavio da "apsolutno ne dopušta da je bilo koja jedinica MUP-a, u nadležnosti resora Javne bezbednosti bila prisutna u Srebrenici", kao i da ne veruje da su tamo bili pripadnici Državne bezbednosti.

    Sudsko veće donelo je neuobičajenu odluku da omogući Stevanoviću da kontaktira svoje kolege iz MUP-a u Beogradu i da pokuša da sazna da li se neki od pomenutih pripadnika "Škorpiona" pojavljuje u nekoj evidenciji i kao pripadnik MUP-a, javlja secijalni izveštač B92 iz Haga, Ljubica Gojgić.

    "Crkla je baterija, ali radite vi"


    Vezani zarobljenici pred egezkuciju (B92)


    Na snimku se vide lica u maskirnim uniformama sa srpskim zastavama na beretkama i kačketima kako iz vojnog kamiona izvlače mršave muškarce u civilnoj garderobi sa vezanim rukama na leđima. Neki od njih su surovo pretučeni, sa mnoštvom podliva na licu. U jednom kadru se vide nepomični vezani ljudi kako leže na podu na gomili. Uniformisani, koji sedi pored, jednog šutira nogom u glavu uz reči "Šta se trešes, p. ti materina". Sa strane se nešto kasnije čuje: "Vidi ovog', ukakio se".

    Naredni kadar pokazuje samu egzekuzciju: trojica muškaraca vezanih ruku stoje u koloni. Uniformisani ih odvajaju polako, jednog po jednog i ubijaju ih rafalom u leđa. Dok prvog ubijaju, drugi i treći mirno čekaju na red. Dok ubijaju drugog, treći i dalje nepomično stoji. Nakon ubistva trećeg, čuje se muški glas: "E, ****š ga, i ova je crkla (baterija na kameri). Jeste, majke mi... Ali, izdržaće, radite vi...".

    Na snimku se vide i dvojica zavezanih, koje uniformisani podižu iz trave i odvezuju. Prema rečima predstavnika haškog tužilaštva u sudnici, njih dvojica su morala da premeste leševe tek ubijenih ljudi, nakon čega su uniformisani i njih ubili.

    Više fotografija iz ovog filma možete videti u Foto galeriji B92.


    Kandić: Namerno čekanje

    Direktor Fonda za Humanitarno pravo, Nataša Kandić, kaže da su, prema podacima do kojih je došla od samih pripadnika jedicine Škorpioni, oni tokom 1991. i 1992. godine funkcionisali kao jedinica državne bezbednosti. U to vreme, kaže Nataša Kandić, postojao je i stalni transfer izmedju pripadnika Škorpiona, Srpske dobrovoljačke garde i Cvenih beretki, jer je sve tri jedinice formirala DB: "Bilo kakve tvrdnje o tome da Škorpioni ne pripadaju javnoj bezbednosti ili da nisu jedinice koje je formirala DB ne stoje, u vreme Srebrenice, oni krajem juna odlaze na planinu Treskavicu, prvo na Jahorinu, pa na Treskavicu, dobijaju zadatak da skinu svoje uniforme i svi se na Treskavici u vreme izvođenja akcije distribucije 'paketa', odnosno zarobljenika i njihovog streljanja i svi se nalaze u uniformama policije Republike Srbije i sa Crvenim beretkama na glavi". Nataša Kandić dodaje da je, u početku, osnovno zaduženje Škorpiona bilo čuvanje naftnih polja u Krajini, koja su bila izvor bogaćenja za one koji su rukovodili ratom na srpskoj strani. Zbog toga, kaže ona, do danas ni jedan od pripadnike te jedinice ni za šta nije odgovarao, iako su sve vreme bili dostupni nadležnim organima Srbije: "Ta priča o učešću u Srebrenici datira još od sudjenja za Podujevo Saši Cvjetanu. Međutim, nikada ništa nije preduzeto, a 23. maja tužilaštvo za ratne zločine je sprovelo neku vrstu pretkrivičnog postupka, pokazujući tu kasetu šefu jedinice za istragu ratnih zločina, gospodinu Gvozdenu Gagiću i od tada je bilo dosta vremena da MUP Srbije reaguje, a ne da se danas dogodi da Haški tribunal prikaže tu kasetu, pa da se vidi šta će se ovde u Srbiji dogoditi". U Specijalnom tužilaštvi za ratne zločine za B92 su potvrdili da su dobili video materijal koji je danas emitovan u Haškom tribunalu, kao i da je predkrivični postupak u toku.





    Last edited by Dobrusky; 03-06-05 at 09:02. Reason: Zlocinci iz Srbije

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    EVO LINK SNIMKA UZIVO

    http://www.pink-plus.de/icty.wmv


    PIIIIIIIIIIH!!!!!!!!!!!!! BAGRO ZLOCINACKA FUKARSA veljesrpska !!!!!!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srebreničanka prepoznala na TV-u svoje dijete

    Nura Alispahić na haškom snimku vidjela kako krvnici ubijaju njenog sina Azmira

    Pitam ga: Sine, zar nisi otišao, a on veli: Bio sam krenuo, a onda sam se sjetio da te nisam poljubio i zato sam se vratio, prisjeća se Nura rastanka sa sinom 11. jula 1995.

    - Vidjela sam ga, ženo moja! Moj Azmir... Oni ga gone, a on se okrenu, vidim mu lice. Na njemu bratove pantalone, koje je ponio sa sobom kad je krenuo iz Srebrenice... I patike... Pucaju u njega... Vidim on pada... Očima svojim gledam kako mi dijete ubija dušmanin - zaplakala je jučer, prilikom našeg dolaska, na vratima svog izbjegličkog stana u TuzliNura Alispahić iz Srebrenice, majka šesnaestipogodišnjeg Azmira čije je smaknuće na Godinjskim barama kod Trnova 1995. godine, jučer putem TV ekrana obišlo cijeli svijet.

    ...............

    Izvor: http://www.avaz.ba

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •