PDA

View Full Version : Gradnja kuce

luchka
13-09-10, 12:18
Pozdrav svima!

Nov sam ovdje pa prastajte ako sam promasio podforum u koji ovu temu treba ubaciti. ;)

Elem, posto je stanje nekretnina kod nas ovakvo kakvo vec jeste (citaj, jadno i cemerno) vec duze vrijeme nosim sa sobom jednu dilemu - da li kupiti npr. dvosoban stan ili za te iste pare napraviti mnogo vecu kucu?

Ja sam svakim danom sve blizi gradnji kuce pa vas molim za vase misljenje.

Ukoliko ima neko ko je upucen (gradjevinske je struke ili je imao u poslednje vrijeme dodira sa ovom problematikom) molim vas da mi kazete koliko otprilike moze kostati kvadrat izvodjenja porodicne kuce (znaci zidana gradnja) bez komunalija, projekta i td. (znaci samo cista gradnja - materijal + ruke)

Hvala vam unaprijed svima! :p:p:p

bojankov
13-09-10, 12:33
Ja sam se do nedavno razmisljao da kupim stan, pa sam malo dubljim razmisljanjem preracunao da je kuca mnogo bolja varijanta za mene.
Za stan od 60m2 moras da izdvojis nekih 55k evra, dok za te pare mozes napraviti kucu, da imas vise prostora, dvoriste, parking itd...ali si dalje od grada, pa moras napraviti kompromis i odluciti. Sta vise volis. Jos ako imas plac...ne bih se razmisljao uopste :)

luchka
13-09-10, 12:43
Pa to je ono oko cega se lomim...

Elem, razmisljao sam (a razmisljam i dalje) da se prijavim na ovaj vladin konkurs za 1000+ stanova...jbg, kamatnu stopu od 5% necemo dozivjeti dok nam je eura.

Medjutim, kad sracunas sve npr. za stan od 62 m2 koji kosta po nekih 1100 EUR/m2 ti treba 68.200 EUR. Automatski moras da das 12.400 investitoru kao razliku u cijeni (1100-900). Onda ako das 10% ucesca za ostatak koji ti ostaje (Kredit) uzimas oko 50000 kredita.

Sumo sumare, za dvosoban stan ti treba skoro 18000 kesa i 50000 kredita za koji ti je mjesecni aniutet 331.40 EUR (na 20 god). Sa kamatom vratis izmedju 75 i 80 k sto znaci da te taj stan, prostom matematikom, kosta skoro 100.000!!! Da ne pominjem to sto si u obavezi da svaki mjesec placas tu ratu koja je veca od pojedinih plata!

Postavlja se pitanje - vrijedi li dovosoban stan od 62m2 na S. Aerodromu i nekoj slicnoj lokaciji citavih 100.000?!

To je osnovni razlog zbog kog razmisljam o kuci...jednostavno mi je zao dati tolike pare za stan.

Tako da, ako iko zna otprilike koliko kosta m2 kuce bio bih zahvalan na informaciji :D

U sustini, vec sam se nesto raspitao i skoro svi su mi rekli da se m2 krece od 300-400 EUR/m2 ako ugradjujes neke prosjecne materijale (tipa ovih po ovim nasim modernim zgradama). :D

bojankov
13-09-10, 12:48
1 m2 kosta manje od toga sto su ti rekli...plus prednost kuce je sto mozes da radis postepeno, da nadogradjujes itd...Dignes pod plocu pa kad skupis kupis blokove, pa onda opet skupus pa cement itd...Pa gradis u etapama a stan ne moze da se gradi u etapama :) nego sve pare moras na sunce :)
takodje kuca je svoja sloboda i ima mnogo povoljnosti...
Ja sam se odlucio za kucu, a i ja sam dugo razmisljao. Napravicu kucu (ako Bog da) na par km od grada i imati svoju slobodu a ne da mi komsija u ulazu pjanica i lupa svakog petka ili subote itd...

hercules
13-09-10, 13:44
I ja sam istih dilema bio, samo plac nijesam mogao da nađem. Jedino od kakvih kamataša i dužnika a time se već ne bih bavio da kupujem takve slučajeve.
Plac do 10km od centra grada da valja je 40€/m2 ako ne i skuplji a neki minimum koji vam treba je 600-700 kvadrata. I to je malo. Tako da samo za plac treba da izdvojite najmanje 30,000€ ako ne i više sa prevodom porezom i čudima. Da ne pričam da u krasnoj PG fali pola DUP-ova pa se sve može gradit sa privremenim dozvolama. A komunalije su preskupe!!!! Da ne kažem da uz sve to morate da imate projekat od arhitekte.
Silom prilika ćemo svi prinudjeni bit na stanove.

luchka to su te cijene što su ti oni rekli. Traži od ovih gradjevinaca da ti pošalju ponude.

box
13-09-10, 13:59
Ako nadjes mjesto za koje ti ne trebaju komunlaije i dozvole (sto ne moze biti tako blizu gradu), onda je 400e/m2 sasvim realna cijena. I to da ne ugradjujes neki nekvalitet nego da to jako pristojno izgleda (pricam na konto mog ujaka koji je kod teniskih terena AS napravio kucu od 100m2 iz istih razloga kao sto su tvoji).

Ja sam se odlucio za stan iz vise razloga: blizina gradu i manjak glavobolje oko majstora su osnovni razlozi. Ovako sam malo tezinjao izvodjacu oko nekih gluposti i KRAJ.

"Ako vidis covjeka da prica sam sa sobom ulicom - ili je lud ili kucu pravi."
Nije to mali posao nikako, vjeruj mi. Ako imas viska zivaca i vremena - kuca ima da ti bude bombonica. U svakom drugom slucaju - ne igraj se da ti ne bi zivot zagorcala.

BrunoX
13-09-10, 14:07
Kuća od cigle, stiropora, drvo-aluminijum, parket, pločice - sve, ne može te izać preko 650€ po kvadratu. Ne pominjem orahov parket, čileanski mermer, i pozlaćene česme za kolonjsku vodu. To ti je bez građevinske dozvole i bez placa. Može skuplje ako ne paziš na svaki euro. Preporučujem ti u svakom slučaju gradnju kuće jer onda sam praviš kućni red, skačeš, vrištiš, radiš što oćeš i još kad izađeš sa terase imaš zelenila i dvorišta koliko-toliko. Niko ti neće grafite pisat po zidovima, neće ti se pušit trava po hodnika, nećeš imat problem sa parkingom... moga bi do sjutra da ti nabrajam. Osim toga praviš plan koji tebi odgovara i uklapaš kuću prema sebi a ne sebe prema stanu.
Samo ako ne umiješ sa majstorima, ka što 90% ljudi ne umije, obavezno uzmi nekoga ko umije, za nadzor. I plati ga i nemoj šteđet na njega jer ti je on odgovoran za svaku ciglu na kuću

Sh0ne
13-09-10, 14:15
Moj zet i sestra su za 60K kupili plac od 500 kvadrata i napravili kucu od 115 kvadrata stambenog prostora! Dok za 60k sto rece Bojan mozes kupiti stan od 60 kvadrata. Jeste da je maltretiranje jer ovi majstori koji rade te kuce su ocajni i ne smijes ih ostaviti trenutka da su sami, vec ih za sve moras kontrolisati.

sparco
13-09-10, 14:23
ja sam radio kucu i cijena ti zabvisi od velicine naravno , mene je kuca od 260 kvadrata korisne povrsine i tri stana za podrumima , samo u gruboj gradnji kostala 40 iljada, plus sve ostalo 100 plus 22 komunalije na to , ako radis do sto kavdrata sa sistemom u ruke imas ispod 50 k

BLASTER
13-09-10, 14:43
samo cu reci jednu stvar....kuca je majka! radije bih i dalje od grada napravio kucicu po svom meraku i tu podizao djecu nego u neki cumez od bloka5 dje su narkomani,ili stari dje su cigani lopovi...

cpu
13-09-10, 14:45
Ljepše je neđe van grada uzet, imate privatnost i mir, a đe god ste oko Podgorice, ne treba vam više od 10 minuta do grada ;)

sparco
13-09-10, 14:48
ne mozete vi objasnit to ljudima, malogradjanstina je cudo, svi oce u centar jer ce ih to i stanovi cinjet vecim gradjanima, a u dusiiii ,.....................

http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA

BLASTER
13-09-10, 14:52
ne mozete vi objasnit to ljudima, malogradjanstina je cudo, svi oce u centar jer ce ih to i stanovi cinjet vecim gradjanima, a u dusiiii ,.....................

http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA

a to ti je trip uglavnom ljudi koji su dosli iz nekih cuka pa im je sto blize centru najbolje da u selo pricaju kako su u centru,da su im u komsiluk market,soul ista ti ja znam :)

kaemSe
13-09-10, 15:01
Ja sam se do nedavno razmisljao da kupim stan, pa sam malo dubljim razmisljanjem preracunao da je kuca mnogo bolja varijanta za mene.
Za stan od 60m2 moras da izdvojis nekih 55k evra, dok za te pare mozes napraviti kucu, da imas vise prostora, dvoriste, parking itd...ali si dalje od grada, pa moras napraviti kompromis i odluciti. Sta vise volis. Jos ako imas plac...ne bih se razmisljao uopste :)

za gradnju kuce ti treba plac i gradjevionska dozvola tako da nisam siguran , mada kuca je svakako bolja od stana ali neces tako jeftino proc kao sto si mislio....

bojankov
13-09-10, 18:24
za gradnju kuce ti treba plac i gradjevionska dozvola tako da nisam siguran , mada kuca je svakako bolja od stana ali neces tako jeftino proc kao sto si mislio....
70% podgorice nema gradjevinsku :)

CaseLogic
13-09-10, 18:41
Kucu naravno.

Tolosi, Zlatica, Dahna itd, moze se fin plac uzet za neku normalnu cijenu.

Gorostas
13-09-10, 18:51
Moj glas za kucu, zivim u zgradu, lijepo je za odrastanje samo zivjet u stan ( i te godine ne bih proveo u kucu da mi je poklanjas ).
Kuca:
-Parking nije problem
-Mozes imati vucjaka nekog ispred kuce da laje na ljude
-Ja bih + napravio neki kanal da se moze podvuc pod auto za neke sitne opravke ,male servise

the Genius
14-09-10, 09:19
Takođe mislim da neće proći tako jeftino kao što misli, ali svakako da će za isti novac (koliko god to bilo) napraviti veću kuću. To nije baš ni lako jer moraš pratiti stalno kako majstori rade, itd, itd. I da, najviše se novca potroši ne na zidanje, postavljanje ploče, već na unutrašnje radove (malterisanje, parket, pločice, sanitarije)...

stefan123
14-09-10, 16:10
Za stan od 60m2 moras da izdvojis nekih 55k evra, dok za te pare mozes napraviti kucu, da imas vise prostora, dvoriste, parking itd...ali si dalje od grada, pa moras napraviti kompromis i odluciti.

Za 55K mozhesh kupit stan od 60m2, ali u tri pm (i to je pitanje u PG, recimo na pobrezhje, na izlaz iz PG kod EkoPetrola je 1100€/m2)...da ti vremenski treba masu vishe do grada od neke kuce koja je van "grada"....

a neki minimum koji vam treba je 600-700 kvadrata. I to je malo.

Zezash li se ? U stanu imash 0 kvadrata i morash se prilagodit, ne mozhemo ic u drugu krajnost..~300m2 je imo minimum, 500m2 je optimum, sve preko je naravno pozheljno ali koshta ;) (pricham o porodichnoj kuci ~90-120m2).

Rogami su van DUP-a a na par minuta si od centra, u buducnosti ce se to legalizovat (kao i vecina PG ustvari) ali sad se josh mozhe gradit (uz opreznost naravno) pa kad dodje vrijeme...

Meni je odlicna kombinacija plac i posadit montazhnu kucu....

Jedini problem u svemu tome je kako podic kredit...;)

sparco
15-09-10, 08:36
o cemu opricate vi 500 1000 15 miliona kvadrata , o boze...............

MNT
15-09-10, 14:23
a neki minimum koji vam treba je 600-700 kvadrata. I to je malo.

Brate, neznam što čujem. :)

Sa 300m2, pa čak sa 250m2 i manje možeš napravit prizemljenu kuću sa jednim spratom pri krovljem, od 62 do 82m2, što je sasvim dovoljno. Pa onda jos malo prostora da ti ostane za kola ili neku malu bašticu.

Pa ima i (doduše nelegalnih kuća) koje su skoro taman koliko i zemlje ima!

Te "minimum" 600-700m2 o kojim ti pričaš nije minimum kojih trebaš imat za izradnju kuće do 100m2, već su te 600-700m2 za ako češ kucu od 250m2 pa na gore da gradiš ili ipak manju a da nemaš komšije, a više prostora blizu sebe.

600-700m2 zahtijeva mnogo održavanja, plus to sve trebas zaogradit ogradom, trebaš kopat nekoliko metara više dotok za kanalizaciju, vodovod, struju i telefoniju što opet više para košta nego da bi to sve radio na 300m2. 600-700m2 zahtijeva dobru ogradu ili će ti uz vrijeme na vrijeme komše bačat smeće na tvoj teren ili koristiti ga kao da je njihova imovina.

600-700m2 je po mojem smislu samo za te koji nemaju budget za cijelokupni projekat, i za one koji imaju vremena da to sve čuvaju i održavaju.

Moj zet i sestra su za 60K kupili plac od 500 kvadrata i napravili kucu od 115 kvadrata stambenog prostora! Dok za 60k sto rece Bojan mozes kupiti stan od 60 kvadrata.

Nisam te baš najbolje zazumjeo, jesu li to za 60k i zemlju i kući platili?

ja sam radio kucu i cijena ti zabvisi od velicine naravno , mene je kuca od 260 kvadrata korisne povrsine i tri stana za podrumima , samo u gruboj gradnji kostala 40 iljada, plus sve ostalo 100 plus 22 komunalije na to , ako radis do sto kavdrata sa sistemom u ruke imas ispod 50 k

Koliko ukupno? Gradnja 40k, kumunalije 22k?? Čega 100?

Nego recite mi vi koliko bi koštao arhitektonski plan (izrada crteža kuće, i sve što ide uz tim)?

Mogu li naprimjer kupit 250m2 zemlje i platit komunalije, pa naprimjer godinu kasnije kad opet skupim pare dat arhitektonskom birou da mi podigne ahritektonski-građevinski plan (izcrtaju kuću) pa zatim uz tim dokumentima zatražit građevinsku dozvolu?

Pa opet godinu ili dvije kasnije počet gradnju, pa zatim priključit sve, (vodovod, kanalizaciju, struju, telefoniju itd.) malterisat, sredit vani pa unutra itd. i tako u "korake" izgradit kuću, ili da li bi opština PG direktno pri kupovini zemlje da im objaviš uz legalnihm dokumentima što ćeš da gradiš?
(Da ne bi kasnije ispala naprimjer frka oko toga da imam zemlju ali da nemogu gradit recimo 3 godine kasnije jer se objekat koji želim gradit ne uklaplja u ostale objekte u okolini).

luchka
15-09-10, 15:13
Hvala vam svima na vasim komentarima, puno mi pomazete.

Elem, ja sam se malo raspitao, tj. podosta.

Cijena placeva je dosta pala, pa se plac u IV gradjvinskoj zoni moze naci vec od 40-50 EUR/m2.
U toj zoni su komunalije nesto oko 76,50 EUR/m2 NETO povrsine kuce, a za placanje odmah dobija se 10-15% popusta.
Visoko kvalitetni grubi radovi bi trebalo da ne predju 150 EUR/m2 (materijal + majstori, i to sa ugradnjom gotovog betona MB30), po procjeni par majstora i par inzinjera koje sam konsultovao u medjutvremenu.
Ostalo sve zavisi, koliko sam razumio, od toga koliko si vjest u pregovaranju, da li placas kesom ili preko racuna (posto kes otvara razne mogucnosti popusta, izbjegavanja poreza isl.)
Ne znam da li je bas to sve tako (kao sto rekoh to je ono sto mi drugi u medjuvremenu rekose) ali cini mi se da u tome ima dosta istine.
Sve u svemu, ako jos neko ima neki info neka pise...:)
Hvala jos jednom!

luchka
15-09-10, 15:16

Sa 300m2, pa čak sa 250m2 i manje možeš napravit prizemljenu kuću sa jednim spratom pri krovljem, od 62 do 82m2, što je sasvim dovoljno. Pa onda jos malo prostora da ti ostane za kola ili neku malu bašticu.

Te "minimum" 600-700m2 o kojim ti pričaš nije minimum kojih trebaš imat za izradnju kuće do 100m2, već su te 600-700m2 za ako češ kucu od 250m2 pa na gore da gradiš ili ipak manju a da nemaš komšije, a više prostora blizu sebe.

600-700m2 zahtijeva mnogo održavanja, plus to sve trebas zaogradit ogradom, trebaš kopat nekoliko metara više dotok za kanalizaciju, vodovod, struju i telefoniju što opet više para košta nego da bi to sve radio na 300m2. 600-700m2 zahtijeva dobru ogradu ili će ti uz vrijeme na vrijeme komše bačat smeće na tvoj teren ili koristiti ga kao da je njihova imovina.

600-700m2 je po mojem smislu samo za te koji nemaju budget za cijelokupni projekat, i za one koji imaju vremena da to sve čuvaju i održavaju.

Nisam te baš najbolje zazumjeo, jesu li to za 60k i zemlju i kući platili?

Koliko ukupno? Gradnja 40k, kumunalije 22k?? Čega 100?

Nego recite mi vi koliko bi koštao arhitektonski plan (izrada crteža kuće, i sve što ide uz tim)?

Mogu li naprimjer kupit 250m2 zemlje i platit komunalije, pa naprimjer godinu kasnije kad opet skupim pare dat arhitektonskom birou da mi podigne ahritektonski-građevinski plan (izcrtaju kuću) pa zatim uz tim dokumentima zatražit građevinsku dozvolu?

Pa opet godinu ili dvije kasnije počet gradnju, pa zatim priključit sve, (vodovod, kanalizaciju, struju, telefoniju itd.) malterisat, sredit vani pa unutra itd. i tako u "korake" izgradit kuću, ili da li bi opština PG direktno pri kupovini zemlje da im objaviš uz legalnihm dokumentima što ćeš da gradiš?
(Da ne bi kasnije ispala naprimjer frka oko toga da imam zemlju ali da nemogu gradit recimo 3 godine kasnije jer se objekat koji želim gradit ne uklaplja u ostale objekte u okolini).

Ono sto sam do sad uspio saznati je da po trenutno vazecim propisima ti moras imati projekat (koji te kosta 8-10 EUR/m2) da bi predao za gradjevinsku dozvolu. teko onda sklapas ugovor sa agencijom za izgradnju i razvoj podgorice u kom ugovaras uslove placanja.

Primjetio sam da se sad raspravlja o tome da uslov za dobijanje gradjevinske dozfvole bude i unaprijed potpisan ugovor za komunalije ali se i on moze tek napraviti na osnovu ovjerenog projekta, tako da projekat sve u svemu moras imati prije sve ostale procedure.

N-I-K-O
15-09-10, 15:34
Ja sam cijeli zivot u stan i isto tako cijeli zivot patim za kucom, da izadjem ispred kuce ka chovjek, da imam ljetnju bashtu da mogu sa prijateljima obrnut roshtilj, da mi je na oko auto-motor u svoju garazu fino, o privatnosti da ne pricham i da ne pricham o najvecoj mogucoj povoljnosti to shto imaju dje djeca da izadju da se igraju u zdravom okruzenju, da ne moram svaki put kad izlazim snjima sat vremena provodit u spremanju, te shto ce obuc te nije ispeglano te ovo te ono no fino "ajte bando izlaste golija guzica slobodno ispred svoje kuce" i da kad dodje ljeto mogu i bazen ispred kuce bachit da imaju dje da se brchkaju itd...

Ogromne prednosti ima kuca kao i velike obaveze oko odrzavanja iste i dvorishta oko kuce,
shto se veli kuca je jama bez dna", cijeli zivot sipash u nju ali vrijedi svaki moguci cent. ;)

Meni je sura extra kucu od 300 kvadrata napravio u grube radove i to plan fantazija, da panesh na guzicu, svaka soba ima balkon i + glavni balkon je 17 metara dugachak, znachi extra, sve zajedno sa krovom u grubo ga je koshtalo 29 hiljada eura sa septichkom i naravno bez komunalija i prikljuchaka struje-vode...Po njegovoj procjeni josh 40 mu treba da je LUX sredi bash onako kako je on zamislio a da chovjek oce malo siromashnije mogao bi je sklepat za 50 hiljada da moze da useli pa polako kasnije kako se ima para da se dovrshava po meraku. Eto tako.

MNT
15-09-10, 15:43
Ono sto sam do sad uspio saznati je da po trenutno vazecim propisima ti moras imati projekat (koji te kosta 8-10 EUR/m2) da bi predao za gradjevinsku dozvolu. teko onda sklapas ugovor sa agencijom za izgradnju i razvoj podgorice u kom ugovaras uslove placanja.

Primjetio sam da se sad raspravlja o tome da uslov za dobijanje gradjevinske dozfvole bude i unaprijed potpisan ugovor za komunalije ali se i on moze tek napraviti na osnovu ovjerenog projekta, tako da projekat sve u svemu moras imati prije sve ostale procedure.

HVALA ti na odgovor!!!

Dakle mogu kupit zemlju, vlasništvo 1/1, i da je gradnja dozvoljena. Zatim razvit i uplatit projekat. Pa onda na riješavanju građevinske dozvole. Zatim uplatit komunalije po oko 76,50 ~ m2 površine kuće.

Kad to sve sredim i uplatim, onda mogu da angažujem majstore, i kupit materijal za gradnju??

Može li se to sve podijelit u godinama? Dakle prvo zemlju đe je gradnja dozvoljena pa zatim godinu kasnije projekat, pa godinu kasnije komunalije pa onda prava gradnja. Jer naprimjer zemlja i projekat je mnogo para iz jednom. Dakle raspodijeliti u godine a sve plaćati keš, jel muguće?

A imam još par pitanja:

- Čuo sam da u PG ima restrikcije na određivanju površine kuće. Dakle napr. nemožeš imati kuću preko 82m2 na zemljišti manjim od 250m2, osim ako dio kuće nije poslovni prostor ili slično. Onda kao dozvoljavaju veću površinu na manju plac. Jel to tačno?

- Kanalizacija, vodovod, struja, telefonija itd. su svi koliko ja razumjeh već prisutni u ta naselja. Jedino što se trebaje dozvola i uplata za preključak plus doturanje od centralne infrastrukture do svoje kuće što dolazi na tvoj račun?

U naprijed hvala.

MNT
15-09-10, 15:49
Meni je sura extra kucu od 300 kvadrata napravio u grube radove i to plan fantazija, da panesh na guzicu, svaka soba ima balkon i + glavni balkon je 17 metara dugachak, znachi extra, sve zajedno sa krovom u grubo ga je koshtalo 29 hiljada eura sa septichkom i naravno bez komunalija i prikljuchaka struje-vode...Po njegovoj procjeni josh 40 mu treba da je LUX sredi bash onako kako je on zamislio a da chovjek oce malo siromashnije mogao bi je sklepat za 50 hiljada da moze da useli pa polako kasnije kako se ima para da se dovrshava po meraku. Eto tako.

Što znači to sura? Koliko misliš da bi koštalo u okolini PG (do 10km) kupit zemlju 300m2 plus sagradit kuću od recimo 82m2 prizemlje i podkrovlje (tj. prvi sprat) 82m dakle 164m2, a da nije sve ultraluksuz jer mi to ionako nije potrebno? Cijena zemlje se tamo kreće od 40 eura do 60 po m2. Dakle MINIMUM 12000 za 300m2 do MAXIMUM (nadam se lol) 18000 eura. I koliko još za grubu gradnju i da je uredim normalnim stvarima?

Možeš li dat procjenu oprilike?

hercules
15-09-10, 15:57

A ne no najbolje da je plac koliko kuća plus mjesto za auto. Znam odlično koliko je m2 u prirodi. Kuću od 100m2 što je ekvivalent trosobnog stana ne možeš na toliki plac posadit jer je to nakaza. Nema dvorišta loptu da šutneš.

MNT
15-09-10, 16:04
A ne no najbolje da je plac koliko kuća plus mjesto za auto. Znam odlično koliko je m2 u prirodi. Kuću od 100m2 što je ekvivalent trosobnog stana ne možeš na toliki plac posadit jer je to nakaza. Nema dvorišta loptu da šutneš.

Jesi li gledao u okolini. Čovječe ima dosta kuća 82m2 na plac od 300m2. Imaš mjesta za malu baštu plus dvoje kola i to je to.

A te kuće koje su taman tolike koliko ima m2 yemlje... e pa koliko para toliko muzike. Radije takvu kuću nego neki stan, jer i dalje više dobiješ takvom kućom nego stanom.

stefan123
15-09-10, 17:24
Može li se to sve podijelit u godinama?
Ada normalno da mozhesh covjeche. Ne mozhe ti niko zabranit da kupish plac i da ne gradish nishta na njega 1, 5, 100god...kupio si ga i tvoj je, ti odluchujesh.

Cijena placeva je dosta pala, pa se plac u IV gradjvinskoj zoni moze naci vec od 40-50 EUR/m2.

Gdje ima placeva po 40-50€/m2 ? mjesta van PG uglavnom nisu pokrivena DUP-om tako da nije moguce dobiti dozvolu, moguce je gradit (takodje struja,voda,telefon nemaju veze s dozvolom,prikljuchice je iako nema dozvole) - samo, rizik je jasan, poslije se mozhe desit da bude "qq shto cu, prokleta drzhavo itd" :)

Uzmi da pokosish travu oko kuce na placu od 700m2 pa cesh promjenit prichu, ne treba precerivat, 250-300m2 je malo ali je 450-500€ sasvim dovoljno ako se ne razbacujesh s prostorom nego fino "poslozhish" objekat/te na placu i to za prizemnu kucu (chija je osnova obicno veca)...

hercules
15-09-10, 17:48
Ada normalno da mozhesh covjeche. Ne mozhe ti niko zabranit da kupish plac i da ne gradish nishta na njega 1, 5, 100god...kupio si ga i tvoj je, ti odluchujesh.

Gdje ima placeva po 40-50€/m2 ? mjesta van PG uglavnom nisu pokrivena DUP-om tako da nije moguce dobiti dozvolu, moguce je gradit (takodje struja,voda,telefon nemaju veze s dozvolom,prikljuchice je iako nema dozvole) - samo, rizik je jasan, poslije se mozhe desit da bude "qq shto cu, prokleta drzhavo itd" :)

Uzmi da pokosish travu oko kuce na placu od 700m2 pa cesh promjenit prichu, ne treba precerivat, 250-300m2 je malo ali je 450-500€ sasvim dovoljno ako se ne razbacujesh s prostorom nego fino "poslozhish" objekat/te na placu i to za prizemnu kucu (chija je osnova obicno veca)...
Stefane kosio sam i po 4000m2 na selo znam odlichno kolika je povrshina u pitanju. 600m2 je neki minimum za kucu od 100m2 vjeruj mi :)

N-I-K-O
15-09-10, 17:50
Što znači to sura? Koliko misliš da bi koštalo u okolini PG (do 10km) kupit zemlju 300m2 plus sagradit kuću od recimo 82m2 prizemlje i podkrovlje (tj. prvi sprat) 82m dakle 164m2, a da nije sve ultraluksuz jer mi to ionako nije potrebno? Cijena zemlje se tamo kreće od 40 eura do 60 po m2. Dakle MINIMUM 12000 za 300m2 do MAXIMUM (nadam se lol) 18000 eura. I koliko još za grubu gradnju i da je uredim normalnim stvarima?

Možeš li dat procjenu oprilike?

Sura - Zenin brat.
Dje je to cijena placa 40 i plus eura na 10 kilometara od Pg?

To je velika zabluda, podji sparama na pola puta PG-DG, svako od njih ce ti ga trcheci za 20 dat odma a ne za 20 no i za 15 eura po kvadratu, jer pepela na muda niko nema. Ako prichamo o Rogamima to je vec druga stvar i to je 5 kilometara od centra, tamo tamo ce ga prodat za 40 a bogomi i 30 da mu doneses kes za recimo za 500 kvadrata uzece vjeruj mi, kao i "Vranici" i Donja i Gornja gorica, ada u dahnu je po 100 eura no se sve pokupovalo ko je imao para pa vise nista nema da se kupi. Tako da su ovo sve mlacenja prazne priche to kad bi toliko bilo niko se dok je ziv zivota nebi skucio...
Ta kuca o kojoj ti prichash nebi koshtala vishe od 40k.

+

Ako ces pud Danilovgrada, Novo Selo i naprijed malo rachunaj da neces placat dozvolu za gradnju nego samo plac i pichish za 60k sve da dobijes i plac i kucu i sve sredjeno oko kuce lijepo...

MNT
15-09-10, 18:06
A znas li možda cijene na CT? Van centra naravno. Čuo sam da tamo ide kvadrat od 50 do 60 eura. I da tamo takođe ne treba uvjek građevinska dozvola.

A mora sigurno u PM da će još biti zemlje tamo đe ti spomenu da je sve puno. Pa nije valjda ljudima u CG toliko dobro da kuće izlaze kao pečurke niz zemlje? A svi kao kukaju skup je život u CG? :confused: Kako to vi finansirate tamo? Dignete kredit ili kako?

Jer nemogu da vjerujem da će neko dić do 20k kredit da kupi zemlju i na kraju banci 20k dužan ostat plus kamatu, i sebi najmanje 35k za igradnju kuće i sve što ide uz tim???? :confused:

N-I-K-O
15-09-10, 21:28
A znas li možda cijene na CT? Van centra naravno. Čuo sam da tamo ide kvadrat od 50 do 60 eura. I da tamo takođe ne treba uvjek građevinska dozvola.

A mora sigurno u PM da će još biti zemlje tamo đe ti spomenu da je sve puno. Pa nije valjda ljudima u CG toliko dobro da kuće izlaze kao pečurke niz zemlje? A svi kao kukaju skup je život u CG? :confused: Kako to vi finansirate tamo? Dignete kredit ili kako?

Jer nemogu da vjerujem da će neko dić do 20k kredit da kupi zemlju i na kraju banci 20k dužan ostat plus kamatu, i sebi najmanje 35k za igradnju kuće i sve što ide uz tim???? :confused:

Brate, znachi pomenuo sam ti Dahnu konkretno da mislim da nema vise nista na prodaju tamo,
zato shto je to ogranicheno parche zemlje i to je sve bilo u vlasnistvu nekolicine starosjedioca i svi su oni prodali samo "dio" zemlje unazad 10 godina u placeve jer im je trebalo da se obezbijede u finansijskom smislu i kad su zenili i udavali djecu pa da im kupe po stan - da ih skuce i zavrsili su sa prodajom...
Ovi shto su to kupili a ima ih kad se rasiri ovaj ovome, onaj onome ukupno jedno 100, napravili su kuce tamo i to je to...Nema vise, a ako ima da neko ko bi prodao morao bi mu covjek milione dat za zemlju jer mu nije frka za pare, situiran je i stambeno i finansijski pa mu je svejedno oce li prodat ili nece. Zato je Dahna dostigla bila cifru po metru kvadratnom kao u sred centra grada.

Mi smrtnici kao shto vidis to naravno ne mozemo isfinansirat, ne to no ni priblizno tome,
a ovi shto imaju Bogu fala kupuju da bi imali josh vishe i to je to...

Shto se kredita tiche, meni ne pada na pamet da me deru ka ovcu cijeli zivot
da uzmem 40 hiljada kredita a da vracem 105, znachi klasichno DRANJE!!!

Da ne pominjem da za 40 hiljada (odnosno 35 posto ti uzimu porez) nishta ne valjaju ako nemam SVOJ PLAC pa da krenem u pricu da gradim neshto da se o crnome jadu zabavljam posle finansirajuci raznorazne dozvole i komunalije iz NEPOZNATIH izvora poshto bi svoju platu davao za kredit i lagano bih doshao u situaciju da leba nemam da jedem a shto se tiche stanova nista ne mogu kupit osim garsonjere ili ako bih bash srecan bio da me za te pare zapane JEDNOSOBAN STAN koji mene ne odgovara sa troje djece ama bash nikako...
Znachi kako god okrenes nishta mi ne valja!

Valjalo bi mi da mi daju MINIMUM 80 hiljada i da vratim na 80 hiljada tih 25, sto znahi 105 pa bi onda rekao ajde kad se mora-mora se, ali sam makar zavrsio nekako kako treba stambeno pitanje za familiju uselivshi se u dvosoban ili trosoban stan pa neka radim cijeli zivot znajuci da sam familiji bar neshto obezbijedio!

Uzas brate, katastrofa je stanje za brachne parove koji nemaju rijesheno stambeno pitanje...KATASTROFA!

P.S. Na Cetinje ti nemam pojma koliko se krecu cijene...

N-I-K-O
15-09-10, 21:43
Stefane kosio sam i po 4000m2 na selo znam odlichno kolika je povrshina u pitanju. 600m2 je neki minimum za kucu od 100m2 vjeruj mi :)
I na to dodaj garazu, shto je kuca bez garaze jelte :), pa dodas malo betona da bi doshao kolima fino do iste, pa rachunaj kanal okolo da iskopas da ide voda nedje kad pane kisha, da ne pominjem ako ces da ostavish mjesto dje ce ti bit kao ljetnja bashta za kakvi roshtilj i na kraju kad plac ogradish ogradom ostane ti jedno 300 kvadrata u vr` glave, a to ti je da imas
minimum MINIMUMA ako mislis da imash dje napuvat i postavit djeci bazen ispred kuce kad dodje ljeto :D. ( i to ako ti ko dodje od prijatelja sa autom, da malo kola poshene u komshijino dok se djeca malo izbrchkaju) :D :D :D

luchka
17-09-10, 13:10
[quote=stefan123;1827340]

quote]

Trenutno pregovaram sa jednim covjekom ciji je plac u IV zoni. Ostalo je samo da on izvadi UTU kao dokaz da mogu dozvolu dobiti. Ako bude sve ok i ako Bog da zdravlja uzecu taj plac po cc. 42 EUR/m2 :D

Inace, kao sto vec neko rece, svi oni cijene po 60-100 EUR, ali kad ma'nes parama sve to postaje relativno ;)

Inace, raspitao sam se jos malo i sasvim realno djeluje da se moze kuca ugrubo izvesti (materijal+ruke) za najvise 150 EUR/m2. Ostalo zavisi od toga sto kasnije ugradjujes (tj. koliko love imas).

Ja skoro da sam prelomio da pravim kucu...jos samo da rijesim ove UTU za ovaj plac i polako da se krece sa gradnjom :D

bojankov
17-09-10, 13:13
[quote=stefan123;1827340]

quote]

Trenutno pregovaram sa jednim covjekom ciji je plac u IV zoni. Ostalo je samo da on izvadi UTU kao dokaz da mogu dozvolu dobiti. Ako bude sve ok i ako Bog da zdravlja uzecu taj plac po cc. 42 EUR/m2 :D

Inace, kao sto vec neko rece, svi oni cijene po 60-100 EUR, ali kad ma'nes parama sve to postaje relativno ;)

Inace, raspitao sam se jos malo i sasvim realno djeluje da se moze kuca ugrubo izvesti (materijal+ruke) za najvise 150 EUR/m2. Ostalo zavisi od toga sto kasnije ugradjujes (tj. koliko love imas).

Ja skoro da sam prelomio da pravim kucu...jos samo da rijesim ove UTU za ovaj plac i polako da se krece sa gradnjom :D
ima li kakav plac u komsiluku da ti budem...

stefan123
17-09-10, 13:44
Dje je taj plac (poshto zone veze s glavom nemaju manje vishe...) ? eo ja sam trenutno u Prvoj zoni (dazbine su gazdu koshtale ~150-160€/m2 za kucu u koju zhivim kao podstanar) a imam 2,5-3km do centra i to preko 15 lezhecih ;)

Ako je neko ok mjesto to nije loshe nimalo, ~400m2*42€ = ~17K€ + ~100m2*~75€ = ~7.5K€ Dakle oko 25K€ za plac i dazbine + neka montazhna kuca (ili konvencionalna mada je to bespotrebno) i opremanje iste i dvorishta taman bi izashlo na 60-70K€ koliko koshtaju ovi jadni stanovi koji nisu neshto previshe znachajno blizhi gradu (ne znam da li je to uopshte vishe prednost obzirom da svako naselje ima sve potrebno, jedino za izac u grad a to zaisto nije previshe bitno...)

_Ingrid_
21-09-10, 22:04
Za porodicni zivot kuca je pravo rjesenje. Po mom misljenju greska je praviti ogromne kuce i robovati im pola svoga vijeka. Nesto sto zadovoljava potrebe 4-5clane familije (oko 100 m2) je sasvim dovoljno. Mnogo ljudi u startu planira podstanare, svoju djecu kad se ozene, pa njihovu djecu... To je jako nezahvalno, treba misliti na svoj zivot i svoje zivce. Dok ne sprovedete ideje u djelo, evo vam jedan (mozda) koristan sajt: http://www.architecturalhouseplans.com/

EOPOMALO
29-09-10, 11:47
van Podgorice , sanse nema da bih platio vise od 10e po metru , to sto neki drze cijenu , to je njihova stvar , neka drze na kraj , ali ko plati 30-40 000 eura za plac van podgorice taj je ili lud ili ima dosta love , jer ne da nece bit vise para u narod , no svake godine ce to sve crnje i crnje bit , do kesha se nece stizat lako , mislim na kredite i zaduzenost naroda koja je ogromna , pa sve i da oce neko , teshko bez ziranata , hipoteka i ostalog ......vrjedi sacekat jer ce cijene samo nize ic , nikako skuplje , vec sad ima na prodaju sto te volja i to na dobre lokacije . Sto se tice kostanja izgradnje 200e je plafon po metru kvadratnom i to da birash ekstra sve , nishta luksuz i ostale fore , normalna izgradnja i to je to .

hercules
29-09-10, 16:52
I na to dodaj garazu, shto je kuca bez garaze jelte :), pa dodas malo betona da bi doshao kolima fino do iste, pa rachunaj kanal okolo da iskopas da ide voda nedje kad pane kisha, da ne pominjem ako ces da ostavish mjesto dje ce ti bit kao ljetnja bashta za kakvi roshtilj i na kraju kad plac ogradish ogradom ostane ti jedno 300 kvadrata u vr` glave, a to ti je da imas
minimum MINIMUMA ako mislis da imash dje napuvat i postavit djeci bazen ispred kuce kad dodje ljeto :D. ( i to ako ti ko dodje od prijatelja sa autom, da malo kola poshene u komshijino dok se djeca malo izbrchkaju) :D :D :D
Pa to brate, oću malo da se pred kućom osjetim kao da sam na Ljubotinj a ne na tensiki teren :D

vladikapg
30-09-10, 13:36
A sta mislite o montaznim kucama?

Mislim da je super ideja.

EOPOMALO
30-09-10, 14:17
zashto montazna , kad je za iste pare mozes napravit , slaba je izolacija , sve se cuje :)

vladikapg
30-09-10, 14:20
Jeftinije te izadje, brza gradnja, mislim da je idealna za PG.

luchka
05-10-10, 10:41
Jeftinije te izadje, brza gradnja, mislim da je idealna za PG.

Ja sam se takodje raspitivao o tome.
Nije bas da dodje jeftinije. Mislim da cak nema razlike jer te montazna izadje izmedju 300-350e/m2.
Moje misljenje je da je mnogo bolja tvrda gradnja, sto zbog izolacije i sl., sto zbog ne daj Boze neke situacije tipa pozar...pusti djavole...ne bih se ja igrao sa onim ivericama, lamperijama i sl. Za vikendicu nije lose ali za kucu u kojoj stalno zivis ipak je zakon tvrda gradnja.

luchka
05-10-10, 10:43
Inace, da vam se zahvalim jos jednom svima na komentarima. Puno ste mi pomogli.
Trenutno jos pregovaram s vlasnikom placa (u toku je provjeavanje njegove dokumentacije).
Ako Bog da, za jedno mjesec-dva ce se poceti i ovaj moj proijekat.
Jos nisam sve bas usaglasio oko projekta kuce, ali mislim da sam blizu konacnog rjesenja.
:)

vladikapg
05-10-10, 13:02
Luchka, ne bih se bas slozio za ovo oko montaznih.

Ja krecem u gradnju montazne (malo je zastalo zbog administracije), ali sam bio u par tih kuca u PG i odusevile su me. Na -10 celzijusa u januaru su ljudi malim uljanim radijatorom grijali prostoriju od 40 kvadrata i kuvali smo se.

Cijena je 370€/m2 za sistem kljuc u ruke (kopanje temelja, izlivanje ploce, montaza kuce, fasada, krecenje, zanatski radovi (bravarija, moleraj, podovi, keramika), instalacije (voda, struja, kanalizacija)), jedino sto treba da dovedes prikljucke do temelja i da smjestis radnike koji nisu iz PG.

luchka
06-10-10, 16:53
vladika, ako mislis da je tako ok...na kraju ipak je to tvoj izbor. Ipak mislim da ces za tih 370e/m2 napraviti dobru zidanu kucu i to sa bas dobro izolacijom. Posebno sad kad nikad nije bio jeftiniji materijal, a svi za kes daju popust 20-30%
Nego, da te ne razbijam. Neka ti je srecno, sto god da si odlucio. Uzimas li je kod ovih iz Ivanjice ili kod nekoga iz CG?

STARLIGHT
07-10-10, 11:15
Luchka, ne bih se bas slozio za ovo oko montaznih.

Ja krecem u gradnju montazne (malo je zastalo zbog administracije), ali sam bio u par tih kuca u PG i odusevile su me. Na -10 celzijusa u januaru su ljudi malim uljanim radijatorom grijali prostoriju od 40 kvadrata i kuvali smo se.

Cijena je 370€/m2 za sistem kljuc u ruke (kopanje temelja, izlivanje ploce, montaza kuce, fasada, krecenje, zanatski radovi (bravarija, moleraj, podovi, keramika), instalacije (voda, struja, kanalizacija)), jedino sto treba da dovedes prikljucke do temelja i da smjestis radnike koji nisu iz PG.
ja sam vidio prije neko ljeto prelijepu montažnu u Kolašin i oduševio se, ali su mi neki brzo pokvarili oduševljenje pričom da montažne moraju da se lakiraju sveke godinu-dvije....je li to tačno?

Drekalovic
07-10-10, 12:42
Ja bih se definitivno opredijelio za kucu .... potpuna sloboda u svakom smislu bilo da se radi o miru bilo da se radi o tome sto kucu mozes da gradis kako oces kako mozes koliko dugo vremenski da je stalno mijenjas (ako imas uslova) i da radis sta ti se prohtje po meni u zgradi si kao u zatvoru ... :D

MNT
17-10-10, 15:22
Za porodicni zivot kuca je pravo rjesenje. Po mom misljenju greska je praviti ogromne kuce i robovati im pola svoga vijeka. Nesto sto zadovoljava potrebe 4-5clane familije (oko 100 m2) je sasvim dovoljno. Mnogo ljudi u startu planira podstanare, svoju djecu kad se ozene, pa njihovu djecu... To je jako nezahvalno, treba misliti na svoj zivot i svoje zivce. Dok ne sprovedete ideje u djelo, evo vam jedan (mozda) koristan sajt: http://www.architecturalhouseplans.com/

Ovaj link koji si nam dala je zaista iskoristljiv, al je kontradiktoran
tvojem mislju od kada su skoro sve te kuće na taj sajt ogromne. Ili je do mene pa sam onako slike gledajući promašio procjenu veličine. :mrgreen:

Ali te podržavam u izjavi. Za mene lično je dovoljna kuća oko 72 do 80m2 pa možda i 90 za napr. 6-članu porodicu. Kad se dan danas može sa naprimjer 4 do 6 osoba u široj EU u stanove od 60+m2 ne vidim zašto se ođe ne bi moglo živjet na istim kvadratima.

Ođe ljudi previse sanjaju, zamišljaju itd. (kao što si rekla, oće podstanare na jedan ili više od spratova, pa ili roditelje da usele u koji sprat, ili oće kuću nešto od minimum 100m2, ili "dvorište" od 4000m2 jer se kao na 300m2 sa kućom od 72m2 kao ne može ni parkirat auto itd. a o parama za realizaciju toga sve da ne pričam) zato jedan dobar dio takvih početih kuća nikada nije završen do kraja.

Dakle, moja konstantacija je da su zahtijevi našeg naroda u CG preveliki i nerealni za budget koji običajno imaju. Dođite u EU, pogledajte kako se ovamo "usko" ali ipak sasvim zadovoljno živi u manje kućice, na manje placove ili u manje stanove pa se vratite mnogo realnijim idejama nazad u CG. :)

Ja lično, bih više bio zadovoljan malom kućom na mali plac u CG naravno (300m2) TOTALNO završenom zauvjek. Nego da se mučim do kraja života da završim tamo neku nepotrebnu imperiju od građevine.

Pa to brate, oću malo da se pred kućom osjetim kao da sam na Ljubotinj a ne na tensiki teren :grin:

Baš si našao da se u PG osjećaš kao u Ljubotinj. :rolleyes: :lolblue:

Inace, da vam se zahvalim jos jednom svima na komentarima. Puno ste mi pomogli.
Trenutno jos pregovaram s vlasnikom placa (u toku je provjeavanje njegove dokumentacije).
Ako Bog da, za jedno mjesec-dva ce se poceti i ovaj moj proijekat.
Jos nisam sve bas usaglasio oko projekta kuce, ali mislim da sam blizu konacnog rjesenja.
:)

Brate, izvini ako sam ti "ukrao" topik, nemoj mi previše zamjeravat jer su i meni potrebne iste informacije. Nisam htjeo da otvaram drugi slični topik da ne kvarim forum.

Zahvaljujem se i ja vama (NIKO nisam mogao da ti dadnem rep, moram "spreeden") za svu informaciju, a tebi Luchka želim uspješno realizovanje projekta, pa se javi redovno ako želiš, ođe, da nam izvještavaš dnevnike o projektu. :p

Pozdrav!

luchka
31-10-10, 04:32
Ma nema problema, ok je...tema je tu da bi se komentarisalo i informisalo...
Elem, tog dnevnika nece skorije biti, jer kao sto to uvijek biva sa nasim narodom - neko misli da se nigdje nista ne moze saznati pa se dogovrih s covjekom sve oko placa, cijenu, kvadraturu i sve...no mi djavo, srecom, ne dade mira te podjoh da provjerim da je tacno da tu moze da se gradi (posto me vlasnik, njegovi rodjaci, komsje etc. uvjerise da moze)...i tako, podjem ja u urbanizam, covjek mi da izvod iz dup-a i lijepo se vidi da na toj parceli ne moze da se gradi...na pojedinim okolo moze, ali na toj ne...
i tako se ja vratih na pocetak, da opet trazim plac...:((

Bonja the Zmaj
31-10-10, 08:55
Stefane kosio sam i po 4000m2 na selo

Pa to brate, oću malo da se pred kućom osjetim kao da sam na Ljubotinj

Samo urbano. Podgorica Podgoricanima

:blah:

hercules
31-10-10, 14:23
Baš si našao da se u PG osjećaš kao u Ljubotinj. :rolleyes: :lolblue:

Znam ja da je to teshko i nevjerovatno. Ipak, na Ljubotinj su seljaci, a u PG seljachine, sto je nemjerljiva razlika.
A ti se nemoj trudit da je skapirash jer nijesi ni ono gore skapirao. ;)
Ma ni ovaj izvishe mene.

Bonja the Zmaj
31-10-10, 16:51
tebe Hercy niko ne shvata ili ti ne shvatas u kakvom si nezboru sa samim sobom. Hoces da se igras ekonomiste, a pricas samo o suficitima u sred kraha CG ekonomije. Hoces da budes urbani Podgoricanin, a selo izvire iz tebe nakon svakog znaka interpunkcije (biti seljak nije problem, ali biti seljak a izigravati grackog momka je malo smijesno)...

Back to Ljubotinj!
;)

stefan123
31-10-10, 17:55
zashto montazna , kad je za iste pare mozes napravit , slaba je izolacija , sve se cuje

Bullshit...;)

- Toplotna izolacija je bolja od standardnih kuca kod nas (naravno i na tvrdu gradnju se mozhe stavit izolacija kakvu imaju montazhne kuce ali to je prilicno skupo)
- Zvucna izolacija - U zgradama se sve zhivo chuje po nekoliko spratova nizhe/vishe...Takodje i u kucama...Zvucna izolacija nisu cigle ;) Opet i to je rjeshivo ali koshta...

Moje misljenje je da je mnogo bolja tvrda gradnja, sto zbog izolacije i sl., sto zbog ne daj Boze neke situacije tipa pozar...pusti djavole...ne bih se ja igrao sa onim ivericama, lamperijama i sl.

U sluchaju pozhara, sagorje i standardna kuca i montazhna...nishta ih spasit nece ;) Dok recimo u zemljotresima su se montazhne kuce mnogo bolje pokazale, jer su lakshe i imaju veci procenat "hoda" od tvrde gradnje...

Shto se cijene tice, ona je otprilike ista, ali postoji ogromna razlika. Ako radite tvrdu gradnju kvalitetno to traje, traje mnogo i za svo to vrijeme morate biti na mjestu gradnje, inache ode sve u ....
Nikad ne bih radio ka moderni strucnjaci koji salivaju sve zhivo u mjesec-dva i onda ljudi muku muche..
Montazhne kuce su gotove za mjesec dana max...

Eto i ja sam odustao od 1000+ akcije i trazhim placeve...za sad imam jedan koji mi savrsheno odgovara ali taj dio tog naselja nije josh urbanizovan iako se u blizini tog placa gradi bar 10tak kuca :(
Na istom mjestu sam vidjeo dvije Ivanjica Tip 101 kuce koja i mene interesuje i izgledaju vrh...

Eo i jedna slika
http://img5.imagebanana.com/img/zy3xqkwx/kuca1.jpg

luchka
31-10-10, 22:07
stefane, sto se tice ovoga montazna vs. "tvrda gradnja" svako ima svoje misljenje...

vezano za placeve, posto sam i ja gledao dosta njih, mozda bi bilo dobro da razmjenimo iskustva, kakvih sve placeva ima i po kojoj cijeni...javi mi se na pm ;)

NikolaPGcity
31-10-10, 22:58
ovu kucu koju je stefan postavio nalazi se u zagoricu i bio sam u njoj, a sto se tice toga moj brat je u Dahni napravio slicnu ovoj i stvarno nema covjek osjecaj da kuca nije tvrde gradnje dok ne cukne malo po zidova.

sto znam meni je fina kombinacija montazna kuca oblozena ciglom kao covjek u zagoric sto je napravio. perverzija :)

Moracikus
24-11-10, 12:20
Dok sam zivio u CG radio sam u stanogradnji. Cijena izgradnje se kretala od 350 eura/m2 2002. do skoro 500 eura/m2 tokom buma 2007. Sad su cijene vjerovatno pale na nivo iz 2002. Cijena izgradnje se iskazuje po m2 bruto povrsine, i za nju se prethodno izvrsi detaljna analiza radova. Kod stambenih zgrada, zbog hodnika, zidova, balkona ... neto povrsina za prodaju sacinjava oko 80% bruto povrsine. Komunalije su bile oko 150 e/m2, dok si za plac morao imati minimum koliko i neto povrsine zgrade.
Znaci, gruba analiza cijene stana po stavkama:
-zemlja : 200 e/m2
-izgradnja: 350/0.8 = 435 e/m2
-komunalije: 150 e/m2
-projekat: 10 e/m2
-dodatne dozvole: 10.000 eura za objekat
To dodje nedje oko 800 eura/m2
Ovo je minimalna cijena u PG ako sve radis legalno i angazujes licenciranog izvodjacha.
Za svakog normalnog investitora, ovo je nenormalna cijena, pa se upotrebljavaju sljedeci 'trikovi':
1. Objekat se jos u fazi planiranja, toliko 'nabudzi' da odnos povrsina urbanisticke parcele i neto povrsine za prodaju dostize cak i 1:4 umjesto zakonskih 1:1. Time se cijena izgradnje automatski smanjuje za 150 e/m2
2. Koristi se sopstvena gradjevinska operativa, pa se cijena izgradnje smanji za citavih 100 e/m2
3. Komunalije se nekad nijesu ni placale u cijelosti, sad to vise vjerovatno ne moze
Znaci, sa 800 eura cijena neto kvadrata se da spustiti na 550 eura/m2.
Investitori koji imaju svoje pare(kao sto je recimo Baca Radovic), prvo prodaju najgore stanove, pa tek onda poneki dobar, a kad je bila velika navalica 2007. namjerno nece da prodaju stanove, ne bi li proizveli vjestacku nestasicu.
Kuca u zoni urbanistickog plana izgleda ovako:
plac 500 m2 - 50.000 eura
izgradnja : 200x350= 70.000 eura
komunalije: 120x100= 12.000 eura
projekat i ostalo za dozvolu: 15.000 eura
Ukupno: cca 150.000 eura
Kuca van zone urbanistickog plana: vjerovatno duplo manje
Ja, licno nikad ne bih zivio u objektu, bez prikljucka na atmosfersku i fekalnu kanalizacije, bez adekvatnog pritiska vode, fiksnog telefona, brzog interneta ...

dzon1
11-01-12, 20:32
samo da dam glas za kucu :)
i jos nesto sto ne mogu odoljet da ne kazem.posto se u prethodnim komentarima vec pominjalo.mijesaju se pojmovi SELJAK i MALOGRADJANIN.nije problem dje zivjeti vec znati manire i kulturan biti.

Bonja the Zmaj
23-02-12, 10:27
I ja sam istih dilema bio, samo plac nijesam mogao da nađem. Jedino od kakvih kamataša i dužnika a time se već ne bih bavio da kupujem takve slučajeve.
Plac do 10km od centra grada da valja je 40€/m2 ako ne i skuplji a neki minimum koji vam treba je 600-700 kvadrata. I to je malo. Tako da samo za plac treba da izdvojite najmanje 30,000€ ako ne i više sa prevodom porezom i čudima. Da ne pričam da u krasnoj PG fali pola DUP-ova pa se sve može gradit sa privremenim dozvolama. A komunalije su preskupe!!!! Da ne kažem da uz sve to morate da imate projekat od arhitekte.
Za ne vjerovat: kad smo odje kritikovali lokalnu praksu po ovom pitanju, Hercules je junacki branio i gradonacelnika Mugosu (veli, Podgoricanin je, a to je najbitnije) i njegovu neoliberalnu politiku.

E sad, kad Hercy razmislja o gradnji kuce, onda on vidi s kojim se problemima mi smrtnici susrijecemo. I sad mu se kriva. Ali ne brinite, to ne znaci da ce hercy prestati da glasa i Mugosu (ipak je on Podgoricanin, a hercy je stari lokal patriota, kojem je najveci problem PG - doseljavanje nekulturnih dosljaka sa sjevera) i prof. Veselina Vukotica.

sparco
23-02-12, 10:29
sto je bonja jadan sto si ga unavidio neka djavole radi nesto neka zajebancija ;p