PDA

View Full Version : *** Domaci, pismeni, pomoc ***

apsolutno_nemoguca
28-10-04, 15:15
So, let's start ... Neki od starih ce vjerovatno biti prebacani ovdje ukoliko bude potrebe ...

Hari Krisna
21-11-04, 02:49
Posto sam ovaj topic shvatio kao prvu pomoc za domace zadatke, pismene.... imam jedan problem i ocekujem svesrdnu pomoc.
Posto jako volim priganice zamolio sam Krknu da isprzi koju i ona se slozila, ali pod uslovom da napisem pismeno molbu i za svaki red teksta dobucu po jednu priganicu. To joj nije bilo dovoljno pa je uvela i dodatno pravilo da za svaku gramaticku gresku jedna priganica manje.
E sad sam u teskoj dilemi. Da li uopste pisati molbu, jar ako bude vise gresaka nego redova ja cu morati prziti priganice, a drugo je da nikad nijesam pisao tako opsirne molbe.
E zbog radi toga (sto bi rekli nepismeni Crnogorci) obracam vam se sa molbom da smislite tu molbu koja bi premolila gore pomenutu da uzdovolji zeljama dolje potipsanoga.
Unaprijed zahvalni Hari koji se uzelio priganica sa skorupom.

Thomas_O_Malley
21-11-04, 16:30
Ma kakva molba - Napravi dogovor! :D

"Draga moja KRKNA,

Od trena kad si mi predlozila sastavljanje ove itekako izazovne molbe, moje misli su usresredjene samo i iskljucivo na to. Zelju da to uradim na najbolji moguci nacin nepotrebno je da opisujem rijecima - vidjeces je u mojem pogledu, osjetices je u mojem glasu... jer ti to najbolje umijes osjetiti... Siguran sam da ces u raskosnosti sopstvenog karaktera i limbu sopstvenih vrlina pronaci zrnce razumijevanja , mozda cak i simpatije, za moju iskrenu i jaku zelju za ispunjenjem naseg dogovora. Jer , kao sto znas i sama, ovdje se o dogovoru radi.

Dogovoru, napravljenom zbog same cinjenice da cemo nas dvoje biti u prilici da podijelimo taj neponovljivi momenat zajednistva, dok nase oci blistaju, cula izostravaju i dok sopstvenu radost, zadovoljstvo i ponos, hranimo izmedju ostalog i tvojim jednistvenim priganicama napravljenim sa nesibicnom ljubavi i posebnom paznjom.

Znajuci da dijelis ovo moje, emocijama prozeto razmisljanje, ocekujem da me sto prije obavijestis o datumu naseg susreta i tako ucinis da moje srce zaigra u jednom divnom, neobicnom, ezgoticnom ritmu... koji zelim podijeliti samo s tobom!

S nestrpljenjem cekam tvoj odgovor."

:oops: ( nije lose za 4 minuta!) :wink:

KRKNA
21-11-04, 16:42
Poslije ovakve molbe i ruchak bi' mu (na)pravila :!: http://www.ana.co.yu/forum/images/smiles/super.gif

Hari Krisna
21-11-04, 17:31
Znao sam ja ko ce u pomoc priskciti. Evo 15 priganica :)

Access_Denied
03-12-04, 23:48
Moze li meni pomoc oko Luce mikrokozme? :)

apsolutno_nemoguca
04-12-04, 12:04
Moze, sta treba :)

Access_Denied
05-12-04, 14:27
Pa samo da napises sastav o tom djelu.. ono ne mora bit ni prekratko ni predugo :)

apsolutno_nemoguca
05-12-04, 16:04
Sastav od djelu? Kog tipa? Koja je tema? Vezano za odredjeni motiv? :?

/me misli da bi trebalo otvoriti jedan blog za ove necitace sa domacima!!!

Access_Denied
05-12-04, 16:49
Ne vezano za nista. Samo to fino da se preprica imalo filozofira o tome sta je Njegos htio da kaze tu :P

Hari Krisna
08-12-04, 23:08
Da ti preprica Lucu ? E blago u dom ucitelju koji ce tvoj domaci citati.

apsolutno_nemoguca
09-12-04, 09:54
Ovakvi zahtjevi su mi uvijek bili smijesno zalosni - mogu da shavtim da nekome treba pomoc oko analize, oko odredjenog detalja, dodatna literatura, pojasnjenje odredjenih motiva, ALI da neko hoce prepricano djelo, pa da uz to jos kaze da ga je procitao i da ga razumije :? :cry:

/me ne pise domace

Hari Krisna
09-12-04, 17:36
Crvenkapica i Luca sve je to isto. Fino prepricati, u jednoj recenici reci kakvo je naravoucenije i gotovo. Uh tuge..........

AIRBoy
18-12-04, 17:27
Meni treba svaka pomoc u vezi sa 'Bozanstvenom komedijom'.
Veliki minus sto je radimo u cetvrtom razredu...
Neki link, sa esejem, esej starih generacijama
da se ischupam iz kandzi pisane lektire... :)

Heeeelpp mee... :D

Thomas_O_Malley
18-12-04, 18:22
http://www.znanje.org/lektire/i22/08/02iv0817/prezentacija.htm

http://www.znanje.org/lektire/i22/08/02iv0817/o_bo.htm

http://www.megaone.com/vekac/Lektire.htm

http://free-zg.htnet.hr/Brekalo/Lektire.htm

Ali OBAVEZNO procitaj knjigu jer ce ti, ako ne sad a ono za koju godinu, bit nevjerovatno zao.... :wink:

apsolutno_nemoguca
18-12-04, 22:27
Meni treba svaka pomoc u vezi sa 'Bozanstvenom komedijom'.
Veliki minus sto je radimo u cetvrtom razredu...
Neki link, sa esejem, esej starih generacijama
da se ischupam iz kandzi pisane lektire... :)

Heeeelpp mee... :D

Na koju je foru tek sad radite???????

Kako je to dosadno - zapravo odlicna ideja, ali po meni lose obradjena. Ja sam nasla bila neko priredjeno izdanje sa sve crtezima i dolicno prosla :lol: U sustini, popamti gdje je ko 'spakovan u paklu' i glavnu nit ;) Ima nesto po mojim dnevnicima citanja, pa cu potraziti veceras...

AIRBoy
19-12-04, 19:32
Cool, prelistacu ove sajtove.

Na koju foru je radimo u 4.razredu?Ni sam ne znam, Rosanda Bajovic kaze da nas je oslobodila (bukvalno) muchenja s njom u prvom, ali da je moramo odraditi...

apsolutno_nemoguca
19-12-04, 20:39
Da, da, Rosanda sa njenim cuvenim osjecajem da pogodi sta i kad treba :lol:

Ja sam svoje dnevnike prelistala, ali to jedino mogu da ti dam, nema trika da se to moze prekucavati ;) Stoje ti na raspolaganju, zlu ne trebalo

AIRBoy
20-12-04, 12:14
Da, da, Rosanda sa njenim cuvenim osjecajem da pogodi sta i kad treba :lol:

Ja sam svoje dnevnike prelistala, ali to jedino mogu da ti dam, nema trika da se to moze prekucavati ;) Stoje ti na raspolaganju, zlu ne trebalo

Ti si fenomenalna! :)
Ali eto, vidjecu kako ce se situacija razvijati jer je prvi chas govorenja sjutra... :)
Doduse, lektiru treba pisano pripremiti pa cu pogledati nesto na ovim sajtovima... :) U svakom slucaju, javicu ti se, zlu ne trebalo :D :P

MaR|NnA
02-02-05, 22:04
Univerzalne poruke romana "Tihi Don" ? :oops:
Molim vas pomazhite... :lol:

Cranox
05-02-05, 03:26
Treba mi pomoc brzo.Prochitao sam 300/800 strana Karamazovih i trebalo bi da zavrshim prije nego shto pochnemo da ga radimo, a treba da uradim referat o religijskom sloju(to mi je izgledalo najzanimljivije)Svaka pomoc je dobrodoshla(link,text,kritika...)help :P

Thomas_O_Malley
05-02-05, 16:32

Evo probaj nesto odavde da izvuces... S lijeve strane sajta je dosta linkova o samom djelu tako da... Pomuci se! :wink:

http://www.znanje.org/lektire/i22/06/02iv0615/

Treba mi pomoc brzo.Prochitao sam 300/800 strana Karamazovih i trebalo bi da zavrshim prije nego shto pochnemo da ga radimo, a treba da uradim referat o religijskom sloju(to mi je izgledalo najzanimljivije)Svaka pomoc je dobrodoshla(link,text,kritika...)help :P

http://www.znanje.org/lektire/i22/02/02iv0211/ulaz.html

Ali ne valja ti rabota ako ne procitas knjigu, a ovo (skromno) je za prvu pomoc... :wink:

A tema ti je... UH! Moga li sti teze izabrat? 8)

apsolutno_nemoguca
05-02-05, 20:00

Za ovo ne pomaze prepricana lektira ;)

Tema je fenomenalna. Starac Zosima je prvi "motiv" koji treba da se obradi jer se kroz njega slika najvise taj religijski sloj. Antireligija je najbolje naslikana kroz starog Karamazova.
Legenda o Velikom Inkvizitoru je kulminacija, i nesto najbolje ikad napisano. Tu je i lik Aljose.
U CIDovom izdanju je izasla knjiga Legenda o Velikom Inkvizitoru u kojoj ima fenomenalnih razmatranja koliko Legende, toliko i same religije.
Takodje, Slepa publika Dostojevskog od Ristevskog u izdanju Filipa Visnjica.
Ne znam koliko si zainteresovan za obradjivanje ovoga, ili je samo da se trsi, ali prelistavanje - ako ne citanje Grosmanove biografije Dostojevskog i biografije Dostojevskog koju je pisao Jurij Seleznjov , kao i Zapisa iz mrtvog doma bi bili fenomenalni za potpunu sliku.
Ovdje imas jedan od mojih (davno li bjese) pisanih referata koji ce ti pomoc oko teme.
http://blogz.cg.yu/blogovi/knjizevnost/index.php?cat=622

I Zapisi iz mrtvog doma, u 5 djelova :) - sociolosko/knjizevni pristup: http://blogz.cg.yu/blogovi/knjizevnost/index.php?cat=557
Elem, /me fanatik Dostojevskog pa se javi na pm za zvakane verzije ili komentare/ dopune kad napises referat.

Thomas_O_Malley
05-02-05, 20:14
Znao sam ko ce mu biti od pomoci kad se to Dostojevskoga tice. ;)

Obzirom da je procitao samo 300 strana, shvatih da treba sto prije da se zavrsi i da se nema vremena za neku "jacu" pricu pa zato ostavih samo ovaj link.

Sto se "Tihog dona" tice tu se nadam da ce ono bit dovoljno.

apsolutno_nemoguca
05-02-05, 20:21
Jedino sto sam ja izvukla kao univerzalnu poruku Tihog dona je: SMOR ... Tu nisam od pomoci ;)

MaR|NnA
05-02-05, 23:13
Jedino sto sam ja izvukla kao univerzalnu poruku Tihog dona je: SMOR ...

Same here :lol:
Ne znam shta da radim... :)
Necu ni pisat to , jednostavno... 8)

apsolutno_nemoguca
06-02-05, 12:10
Pokusaj sa Interpretacijama ... mrzne li knjige.

Takodje, sjecam se da je moja inpresija o ovoj knjizi bila zasnovana na predgovoru kopiranom iz nekog izdanja Tihog dona, oko 60tih mislim da je. Imam ga nedje po kuci.

Ako ti nije dusa, podji u Gradsku biblioteku i trazi Tihi don, ili ma koju kritiku, i naci ces to vec u prvoj recenici. Periodika je za to najbolja, samo su tete uzasno neupucene i neljubazne.

:wink:

Valjda ja jednog dana ukapiram svrhu Rata i mira, Tihog dona, i slicnih lektira ...

Cranox
06-02-05, 15:20

Za ovo ne pomaze prepricana lektira ;)

Tema je fenomenalna. Starac Zosima je prvi "motiv" koji treba da se obradi jer se kroz njega slika najvise taj religijski sloj. Antireligija je najbolje naslikana kroz starog Karamazova.
Legenda o Velikom Inkvizitoru je kulminacija, i nesto najbolje ikad napisano. Tu je i lik Aljose.
U CIDovom izdanju je izasla knjiga Legenda o Velikom Inkvizitoru u kojoj ima fenomenalnih razmatranja koliko Legende, toliko i same religije.
Takodje, Slepa publika Dostojevskog od Ristevskog u izdanju Filipa Visnjica.
Ne znam koliko si zainteresovan za obradjivanje ovoga, ili je samo da se trsi, ali prelistavanje - ako ne citanje Grosmanove biografije Dostojevskog i biografije Dostojevskog koju je pisao Jurij Seleznjov , kao i Zapisa iz mrtvog doma bi bili fenomenalni za potpunu sliku.
Ovdje imas jedan od mojih (davno li bjese) pisanih referata koji ce ti pomoc oko teme.
http://blogz.cg.yu/blogovi/knjizevnost/index.php?cat=622

I Zapisi iz mrtvog doma, u 5 djelova :) - sociolosko/knjizevni pristup: http://blogz.cg.yu/blogovi/knjizevnost/index.php?cat=557
Elem, /me fanatik Dostojevskog pa se javi na pm za zvakane verzije ili komentare/ dopune kad napises referat.
Necu josh raspravljat dok ne zavrshim knjigu(fino ide :P )Mogao sam uzeti i lakshu temu(kompozicija,motivi,likovi) ali mi se ova bash svidjela.Lichno sam ateista pa sam se pronashao u nekim Ivanovim razmishljanjima i bash su mi se svidjela.Mislim i da ce mi rad biti pisan iz te perspektive, posebno obracajuci paznju na kritiku ruske crkve,ali kad prochitam chucemo se da mi pojasnite neke stvari. :wink:

apsolutno_nemoguca
06-02-05, 17:43
Necu josh raspravljat dok ne zavrshim knjigu(fino ide :P )Mogao sam uzeti i lakshu temu(kompozicija,motivi,likovi) ali mi se ova bash svidjela.Lichno sam ateista pa sam se pronashao u nekim Ivanovim razmishljanjima i bash su mi se svidjela.Mislim i da ce mi rad biti pisan iz te perspektive, posebno obracajuci paznju na kritiku ruske crkve,ali kad prochitam chucemo se da mi pojasnite neke stvari. :wink:

Tema nije teska, pitanje je samo pristupa. S obzirom na licni stav koji vec imas izgradjen, ne bih se petljala u kritiku ruske crkve. Otici ces prije u pricu o religiji nego sam pogled Dostojevskog. Koliko je Ivanov lik bitan i koliko je sprega Dostojevskog sa likovima koje gradi cvrsta najbolje ces uvidjeti ako procitas biografiju Dostojevskog.

Note: Da li je Ivan bas ateista? I kako je Dostojevski infiltrirao sopstvene nedoumice u lik Ivana? ;)

Cranox
06-02-05, 22:49
Note: Da li je Ivan bas ateista? I kako je Dostojevski infiltrirao sopstvene nedoumice u lik Ivana?
Nisam ni ja vidio Ivana kao ateistu, ali neke slichne nedoumice ukljuchujuci i kritiku hrishcanstva kao religije imao sam i ja prije nego shto sam izgrdio trenutni stav po pitanju religije.

kIkICa
07-02-05, 03:35
Da ti preprica Lucu ? E blago u dom ucitelju koji ce tvoj domaci citati.

:wink: :lolblue:

Vjerovatno je prochitala, chim mozhe tako neshto da trazhi. :P

apsolutno_nemoguca
07-02-05, 19:49
Note: Da li je Ivan bas ateista? I kako je Dostojevski infiltrirao sopstvene nedoumice u lik Ivana?
Nisam ni ja vidio Ivana kao ateistu, ali neke slichne nedoumice ukljuchujuci i kritiku hrishcanstva kao religije imao sam i ja prije nego shto sam izgrdio trenutni stav po pitanju religije.

Na dobrom si putu ;)

Bonja the Zmaj
09-02-05, 12:59

Obrati paznju na posljednju recenicu u knjizi. Odbacio je oruzje u rijeku (Don?) i sa svojim djetetom posao kuci...

Bonja the Zmaj
09-02-05, 13:13

Na dobrom si putu ;)

Pro et Contra, sa Bunom i Velikim Inkvizitorom, je Ivanova (sokratovska) provjera Aljosine vjere. Ako se dogadjaju stvari koje su opisane u Buni, zar je Bog zaista takava kakvim ga zamisljamo?
To je vjecno pitanje (djelimicno razmatrano i na forumu Filozofija i Religija) kojeg se takodje mozes dotaci...
Mozda je kvaka u Ivanovoj (i Dostojevskog) teznji da se ne izgubi u toj masi nekritickih vjernika i kroz kritiku njihove vjere istakne distancu od takve vjere i takve crkve; mozda je on pravi vjernik?

Razlika izmedju fanatika i pravog vjernika- fanatik nikad ne sumnja
(Silent Bob)

apsolutno_nemoguca
09-02-05, 21:05
Razlika izmedju fanatika i pravog vjernika- fanatik nikad ne sumnja(Silent Bob)

Ne mogu se sjetiti ko je rekao, "vjera koja ne sumnja mrtva je vjera" ...

Za pricu o Dostojevskom, pls, na vec - poodavno otvorenom topicu posvecenom bas Velikom Inkvizitoru ;)

Bonja the Zmaj
11-02-05, 16:46
Za Silent Bob-a (ne znam mu pravo ime, ali to je cutljivi, debeljsukasti lilk, koji se u filmovima Dogma, U potrazi za Ejmi, pojavljuje sa svojim brbljivim plavokosim ortakom; cak je on i neki reziser...) znam da je Blic objavio taj intervju

To je fakat, jer bez konstantnog preispitivanja svojih stavova (ne pricam o tudjim, to svi rade :lol: osim ako se ne radi o vlastima :wink: ), jedan je korak do dogmatizacije, cime se, prirodno, unistava i sama sustina koja stoji iza tih stavova

kotoranka_tea
02-03-05, 16:33
Trebala bi mi pomoc i ako mozete kako da mi pomognete bila bih vam puno zahvalna.
Imam da pisem sastav -What is more importante personal relations or causes or patriotism.
Ja sam se eto odlucila da su prijateljstva vaznija nego patriotizm ali stvar je u tome sto sada ja moram da nadjem primjere iz nase istorije ii knjizevnosti u kome je neko izabrao da izda svoju zemlju radije nego svog prijatelja.Ili moze da bude obrnuto neko ko je izdao svog prijatelja radi svoje zemelj.
Ja se eto nazalost niceg ne mogu sjetiti :( a ako se vi mozete necega sjetiti pisite :D

Hari Krisna
02-03-05, 18:53
sada ja moram da nadjem primjere iz nase istorije ii knjizevnosti u kome je neko izabrao da izda svoju zemlju radije nego svog prijatelja
Taj domaci do duboke starosti neces napisati, ali ostavi unucima u amanet.

Thomas_O_Malley
02-03-05, 20:28
Trebala bi mi pomoc i ako mozete kako da mi pomognete bila bih vam puno zahvalna.
Imam da pisem sastav -What is more importante personal relations or causes or patriotism.
Ja sam se eto odlucila da su prijateljstva vaznija nego patriotizm ali stvar je u tome sto sada ja moram da nadjem primjere iz nase istorije ii knjizevnosti u kome je neko izabrao da izda svoju zemlju radije nego svog prijatelja.Ili moze da bude obrnuto neko ko je izdao svog prijatelja radi svoje zemelj.
Ja se eto nazalost niceg ne mogu sjetiti :( a ako se vi mozete necega sjetiti pisite :D

Ako ces se vodit striktno temom - Hari je u pravu - bolje neku bajku napisi! :lol:

A ako ti je dozvoljena kreativnost - napisaces to lako! :D

A moja pomoc ti moze bit sledece: Skender-beg (nadam se da si cula za njega) je poveden kao djecak u Tursku i tamo odgajan, da bi vremenom dospio na jedan od najvisih polozaja u njihovoj vojsci, bezbroj odlicja, priznanja, beneficija je dobijao od Sultana... i zbog tih zasluga odredjen da bude komandant u osvajanju svog rodnog kraja (Ovih nasih predjela)...sad preduga je prica da ti je svu pricam , ali ukratko:

1. Pomagao je cijelo vrijeme svoju zemlju
2. Tajno ih organizovao i branio da se od njih uzima "danak u krvi"
3. Dopremio oruzje
4. Po emisarima poslao taktiku za borbu
5. Pobijedio u bici
6. Izabran za vodju
....

I prema saznanjima koje imam, a koje ti zbog tajnosti teksta na kojem radim, zbog brojnosti izvora i kolicini truda ulozenog u sve to ne mogu otkriti, on je NAS, tj. Crnogorac.

Aj...pa javi... :wink:

apsolutno_nemoguca
02-03-05, 23:38

Meni se strasno svidja ova Thmsova ideja za bajku :)

Bas bi bilo super da se prica izgradi u skroz realnom "stilu" do samog kraja, i da je onda srusis ostavljajuci prostor za to da se citalac pita je li tako nesto moguce uopste.

kotoranka_tea
03-03-05, 00:26
Hmm znate kako ovo su Amerikanci i nisi bvas otvorenih shvatanja sto se tice pisanja imaju jedan princip po kome se pise i to je to .
Moram da napisem esej u kojem uvod ima 5 do 6 recenica r paragrafa koja su razrada po 11 recenica i onda zakljucak .Mnogo mi je glupo raditi po tom sistemu jer me maksimalno ogranicava u pisanju jer ja moram da mislim ocu li napisat 11 recenica u jedan paragraf ili ne......
Kako je krenulo vidim ja da cu nesto ja izmislit jer stvarno ni jedno knjizevo djelo mi ne pada na pamet u kojem je neko stavio vog prijatelja na prvom mjestu umjesto svoje zemlje.....
Moglo bi bi biti od pomoci ako imate neki sastav o prijateljstvu he ....

Thomas_O_Malley
03-03-05, 01:05
Pisi im nesto o Draskovome putovanju u Mletke... kako je CG bila u jako teskoj situaciji, kako je falilo osnovnih namirnica, pa napanuta od Turaka, pa se on probija kroz neprijateljske redove uz nevidjenu lukavost i to putem preko Lovcena koji je znao samo stari neki covjek, recimo s Njegusha, pa dosao Drasko do Venecije, tamo super cijenili njegovu hrabrost i poslali ga brodom u CG... :lol:

Ili neki drugi motiv iz Gorskog vijenca...

Ima jedan post, CINI MI SE, koji je postovao GRAD na cetinjskom dijelu foruma koji govori o tome kako je jedan Crnogorac, kao pripadnik ruske vojske posjekao samuraja i pomogao Rusima da se probiju na istok...

Ili im prepricaj onu dramu Milana Karadzica "Bokeski d-mol" ili onu legendu o "Tre Sorele"...

Ajde dja`ole... kreativnost! :wink:

kIkICa
03-03-05, 20:47
Glupi Ameri. :twisted:

stastopojo
06-03-05, 04:42
Ima jedan post, CINI MI SE, koji je postovao GRAD na cetinjskom dijelu foruma koji govori o tome kako je jedan Crnogorac, kao pripadnik ruske vojske posjekao samuraja i pomogao Rusima da se probiju na istok...

samuraj se (po njihovom obicaju) prije borbe poklonio i ovaj mu nash sabljom otkinuo glavu :lol:

tako sam ja cuo ;)

Thomas_O_Malley
06-03-05, 16:07

samuraj se (po njihovom obicaju) prije borbe poklonio i ovaj mu nash sabljom otkinuo glavu :lol:

tako sam ja cuo ;)

Verzija koju sam ja cuo glasi da je samuraj tokom visednevnih borbi sam izlazio na bojno polje i u maniru istinskih heroja izazivao na dvoboj najbolje ruske vojnike i sve ih pobijedio. Odred crnogorske vojske je poslat kao pomoc (!) i na megdan samuraju je izasao jedan od nasih - kad je samuraj u punom trku krenuo na njega ovaj ga je (bar po prici) preskocio i okinuo mu glavu jataganom. Znam da prica ovako ispricana zvuci kao naucna fantastika ili u najmanju ruku scenario za film Brus Lija, ali je to verzija koju sam cuo...

_senorita_
11-03-05, 16:38
'Daleko je sunce'-D.Cosic,chujem da je masu smorna knjiga,pa bih bila zahvalna kad bi mi neko rekao o chemu se radi ukratko,a ja cu je svakako nekad prochitat...Nekad... :)

kotoranka_tea
14-03-05, 16:30
Evo mene ponovo ,opet mi treba pomoc.Imam da radim projekat o Don Brown "The Da Vinci Code".Dali se iko od vas moze sjetiti ili mozda naci u knjizi (u kojem poglavlju isl.) su fizicki opise nekih od protagonista i takoodje opise njihovog karaktera ,licnosti (personality ) kako li vec nazvat.I ako moze da mi date neke ideje za teme od novele jer moram najmanje 12 da ih nabrojim a ja bas nemam toliko ideja he.:)
Thank you.:)

Bonja the Zmaj
14-03-05, 18:10

Za ovo, ako nije kasno, procitaj price Marka Miljanova iz "Primjera..." o Murat agi Ganicu i, pogotovo, o Novu Petrovu, Petru Boskovicu i Elezu Koskicu

apsolutno_nemoguca
14-03-05, 19:30
'Daleko je sunce'-D.Cosic,chujem da je masu smorna knjiga,pa bih bila zahvalna kad bi mi neko rekao o chemu se radi ukratko,a ja cu je svakako nekad prochitat...Nekad... :)

Mnim da neces mnogo izgubiti i ako je ne procitas. Za ovakve stvari, lektirice i google ;)

apsolutno_nemoguca
14-03-05, 19:34
Evo mene ponovo ,opet mi treba pomoc.Imam da radim projekat o Don Brown "The Da Vinci Code".Dali se iko od vas moze sjetiti ili mozda naci u knjizi (u kojem poglavlju isl.) su fizicki opise nekih od protagonista i takoodje opise njihovog karaktera ,licnosti (personality ) kako li vec nazvat.

Dajte ljudi, prosto pozelim da zabatalim ovaj forum kad vidim ovakve postove.

Likovi se grade od prve do zadnje stranice i dopunjavaju detaljima kroz njihova djela i akcije. Vrlo cesto se daju neki sitni opisi, neki detalji koji upotpunjuju lik. Gotovo na svakoj strani postoji neki detalj koji mozes da iskoristis u zavisnosti od koncepcije rada.

Novele ... Novela o ljubavi, Marko Miljanov, kotorske price, price iz stare CG ... Opet zavisi za cem sluze.

Uh.

kotoranka_tea
15-03-05, 00:08
Da ali stvar je u tome sto ona traze konkretne dugacke primjere nisam luda znam da se lik gradi i opisuje od samog pocetka do kraja knjige ali ona trazi konkretno broj stranice dugacak opis .....A ova knjiga nije obicxna klasicna prica ukojoj ti daju opis izgledao je tako tako islll imao je oci takve takve a ova profesorica to oce..

apsolutno_nemoguca
15-03-05, 00:49
Uzmes knjigu i ako si citala, znaces gdje je.

Ako nisi, analiza je bespredmetna.

kotoranka_tea
15-03-05, 00:58
Procitala sam je ali prije 3 mjeseca hehe :)

apsolutno_nemoguca
15-03-05, 01:02
Ja bih tebe lincovala :D

kotoranka_tea
15-03-05, 01:06

heheh :)

Thomas_O_Malley
15-03-05, 16:18

Ovo ti znaci da si joj simpaticna! :D Vjeruj mi! :wink:

Jesi probala preko oficijelnog sajta? Ima dva-tri jako dobra sajta koja ja sad bas nijesam u prilic da ti pronadjem jer cijelo jutro pokusavam da pronadjem vezu sa sobom! :lol:

Uglavnom, sigurna budi da sam vrnuo i svoj i vase dugove prema Niksickoj Pivari sinoc, te da im niko s ovoga dijela foruma nije nista vise duzan! :D

kotoranka_tea
15-03-05, 16:29

Ovo ti znaci da si joj simpaticna! :D Vjeruj mi! :wink:

Jesi probala preko oficijelnog sajta? Ima dva-tri jako dobra sajta koja ja sad bas nijesam u prilic da ti pronadjem jer cijelo jutro pokusavam da pronadjem vezu sa sobom! :lol:

Uglavnom, sigurna budi da sam vrnuo i svoj i vase dugove prema Niksickoj Pivari sinoc, te da im niko s ovoga dijela foruma nije nista vise duzan! :D

HAHA :). Uradila sam projekta pomucila sam se posteno dok sam nasla citate isl jer sam procitala knjigu prije 3 mjeseca ali dobro :D .Hvala na pomoci i tebi i apsolutno_nemoguca i da bila sam na oficijalni sajt od Dan Brown-a i nasla sam par dobrih informacija :).

apsolutno_nemoguca
15-03-05, 21:08
Meni treba neko da pomogne da se snadjem na ovom forumu :(

bubby[Y]
15-03-05, 21:56
evo ja cu Te drzat za ruku.. :D

apsolutno_nemoguca
16-03-05, 00:41
uh, treba mi :)

hercules
08-04-05, 01:57
Meni treba neko da pomogne da se snadjem na ovom forumu :(
Mogu li ja :D

apsolutno_nemoguca
08-04-05, 10:37
hahahahaha ... poslije ove bistre izjave sam pocistila forum :D

Koma[MFHN]
08-05-05, 23:07
Da li neko može da mi malo pomogne u sumiranju utisaka romana Crveni Pjetao Leti prema nebu-Miodraga Bulatovića.Malo mi je roman konfuzan.Pa ako neko može da stavi koju riječ o djelu.

hvala

apsolutno_nemoguca
09-05-05, 15:33
/me nije citala :( Sorry.

^AlieN^
11-05-05, 15:51
moze li neko da mi rece gdje ima ukratko "Na Drini cuprija" od Iva Andrica
treba mi za sjutra
hitnoooooooooooooo...

hercules
11-05-05, 16:35
www.znanje.org pa pregledaj lektire. Ali ti je velika sramota ako ne procitas tu knjigu :)

^AlieN^
11-05-05, 23:57
www.znanje.org pa pregledaj lektire. Ali ti je velika sramota ako ne procitas tu knjigu :)

ma procitao sam bre no neznam sastavit u tome je problem :D

hercules
12-05-05, 00:04
ma procitao sam bre no neznam sastavit u tome je problem :D
Citaj opet, knjiga je zvek :wink:
/me citao 3-4 put najmnanje :)
/me Andric je inace "ocajan" pisac :)

apsolutno_nemoguca
12-05-05, 00:13
A tacno cu zabraniti ovaj topic :) Nije mi jasno kako neko moze da procita djelo a da ne umije sastaviti nesto ... mada ne znamo ni sto.

creont
29-01-06, 15:19
da nema neko sluchajno krataj sadrzaj ovog romana, da mi poshalje??

Undead
02-02-06, 19:22
da nema neko sluchajno krataj sadrzaj ovog romana, da mi poshalje??
Ne nego citaj lektiru ! :D

smfilip
30-03-06, 20:29
e aj nek mi neko objasni sta ja da pisem na temu
'Istorijat u romanu Na Drini Cuprija'
ako znam evo glava...

GAGA
30-03-06, 21:15
pa znas li u kom vremenu se desava radnja romana?
jesi li citao roman uopste?

ako jesi, onda pises o istorijski cinjenicama koje su polaziste za roman - a to je doba turskih ratova - uprosceno.

smfilip
31-03-06, 20:28
1. da
2. da
3.Mislim da nije zamisao teme bila o turskim ratovima,nego konkretno o istoriji mosta,mada ko zna...moracu da provjerim sa profesoricom izgleda...

apsolutno_nemoguca
01-04-06, 09:30
Istorijat u romanu ''Na Drini cuprija'' znaci da treba pisati o faktima i istorijskim cinjenicama u romanu, a to bar nije problem :)

GAGA
02-04-06, 13:51
1. da
2. da
3.Mislim da nije zamisao teme bila o turskim ratovima,nego konkretno o istoriji mosta,mada ko zna...moracu da provjerim sa profesoricom izgleda...

pa eto...sto pitas kad vec sve znas i kad si citao roman... :roll:

smfilip
03-04-06, 17:38
blah...rijesio sam to tako sto sam bukvalno prepricao citav roman,i tako je proslo :D

GAGA
06-04-06, 16:47
kolko si dobio? :)

^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^
08-09-06, 15:12
;218072']Da li neko može da mi malo pomogne u sumiranju utisaka romana Crveni Pjetao Leti prema nebu-Miodraga Bulatovića.Malo mi je roman konfuzan.Pa ako neko može da stavi koju riječ o djelu.

hvala

Vrh roman...skoro nijesma ishta bolje prochitala...mada trenutno listuckam mog favorita"tvrdjavu" selimovitja...

milajna
11-02-07, 21:33
hitno mi treba tj. za $utra zlo proljece, ukratko?

milovan
12-02-07, 06:30
;218072']Da li neko može da mi malo pomogne u sumiranju utisaka romana Crveni Pjetao Leti prema nebu-Miodraga Bulatovića.Malo mi je roman konfuzan.Pa ako neko može da stavi koju riječ o djelu.

hvala

Da nije nishta drugo napisa, bez tu "pripovjetku" bilo bi dovoljno, za HEROJA NA MAGARCU.

Davno sam je chitao, ali je OSTALA KAO KAO DOMACE LUDILO, dako Bog da, da je josh jednom PROSTUDIRAM,
i one DOMACE HEROJE SA MAGARCA, SHTO OKRECU NOS PREMA REPU IZ HIGIJENSKIH RAZLOGA KAD JASHU.

HEROJI NE GLEDAJU NAPRIJED, ONI ZIVE ZA PROSHLOST NAOPACHKE.

Vlado
07-05-07, 22:46
Ljudi, zna li neko od vas neki sajt gdje mogu da nađem fabulu i suštinu romana 'Zona Zamfirova' Stevana Sremca, pošto stvarno nemam ovih dana vremena to da pročitam, a treba mi za sjutra/preksjutra.. bio bih zahvalan svakom ko može da kaže nešto o djelu i piscu, ili da mi nađe neku malo opširniju prepričanu verziju na internetu jer googlam čitav dan i ništa...

pozdrav, hvala unaprijed..

Thomas_O_Malley
07-05-07, 22:51
E nista propustit neces....:)

Jesi pregledao linkove koje smo ranije ostavili na ovom topiku?

SpellStealer
07-05-07, 23:49
Ljudi, zna li neko od vas neki sajt gdje mogu da nađem fabulu i suštinu romana 'Zona Zamfirova' Stevana Sremca, pošto stvarno nemam ovih dana vremena to da pročitam, a treba mi za sjutra/preksjutra.. bio bih zahvalan svakom ko može da kaže nešto o djelu i piscu, ili da mi nađe neku malo opširniju prepričanu verziju na internetu jer googlam čitav dan i ništa...

pozdrav, hvala unaprijed..
odgledaj film..

shalom7
28-08-07, 17:34
E, film je potpuno radjen po knjizi.Mislim da ce biti dovoljan.

oktagon
29-08-07, 11:17
E taman sad kad pocne skolska godina ima da vas dobro zaposlim !

oktagon
25-09-07, 22:26
E evo sta mi hitno treba! Za cetvrtak ! Treba da napisem kratku (jedna stranica) tipicno romanticarsku pricu ! Znasi da pripada pravcu romantizma(male smjernice):

-osjecanja
-zastupljen jezik narodnih masa
-masta preovladava ( bjezanje u iracionalne svjetove)
- malo patetike, subjektivni auto komentari

Moze ta prica da bude u borbeno nacionalna (neka iz XVIII v.) arhaican govor

shalom7
02-11-07, 18:10
Molio bih ako moze bar rjeci o drami Cekajuci Godoa,Samujela Beketa.

Hvala najljepse.

MiLiCa_Hn
02-11-07, 18:55
http://64.233.183.104/search?q=cache:-lTXr2IJLmsJ:www.mastarije.iza-ogledala.com/modules.php%3Fname%3DNews%26file%3Darticle%26sid%3 D167+drama+cekajuci+godoa&hl=sr&ct=clnk&cd=1&client=firefox-a

uff na netu ima bash masu toga
shto mozesh da iskoristish ;)
" Cekajuci Godoa "Semjuela Beketa je drama koja predstavlja prazninu, cekanje kao praznu radnju. Ne drama koja cehovljevski govori o praznini, nego sama jeste praznina, odsustvo radnje i uobicajene smisaone poruke iz drame. Posto je cekanje prazna radnja, nemogucnost da se napise drama cekanja izrazava samu sebe. Bujicom reci ni o cemu, nizom malih radnji bez povezanosti i, u krajnjoj liniji, bez smisla, drama popunjava prazni prostor i tako ga negativno najavljuje, ali istovremeno i svedoci o sebi time sto se iznutra, sama u sebi smisaono i struktura ne ponavlja, bez objasnjenja (smisaono) i raspleta (strukturno), i time sto likovi ostaju neintegrisani u svet drame, komentarisu je i vrednuju spolja, i tako konceptualizuje sopstveni nemoguci poduhvat.

CEKAJUCI GODOA

Tradicionalna drama znaci pre svega, PSIHOLOSKO JEDINSTVO LIKA, UZROCNO-POSLEDICNI RAZVOJ RADNJE i REFERENTNI JEZIK.

Drame Joneska, Beketa i Adamova odbacila su sva tri postulata. Likovi najcesca podsecaju na likove tradicionalnih komedija. Komicka redukcija lika na jednu ili dve dimenzije. Jezik takodje redukovan. Ili, neprimeren situaciji u kojoj se likovi nalaze. Te drame su nelitararne jer im smisao nije u jeziku – ako se pokusa prebaciti u narativ, sve se gubi. Radnja se najvise izobrazava : nema uobicajene dramske kompozicije ni sukoba. Beznacajni svakodnebni dogadjaji i cinovi. Ne postoji kulminacija, pa dogadjaji mogu da se ulancavaju do u beskraj. Kompozicija postaje ciklicna – nema nikakve substancijalne promene u II delu Cekajuci Godoa. Vreme prolazi i to se vidi.

Kako je strukturiran svet Cekajuci Godoa vidi se dobro iz prve Estragonove replike Nothing to be done, kad ne moze da izuje cipelu. Vladimir je shvata na opstem, filozofskom nivou, pa kaze da je zivot pun iluzija i promasaja, ali da se on stalno tesi da jos ima vremena. “Pocinjem da kapiram to glediste”.

Tako se uzaludnost i rezignacija uvode vec na pocetku. Ali prosede je vazan: Estragon ce izuti cipelu, ali Vladimirova rezignacija ostaje. POTISKIVANJE KONKRETNOG I KOMICNOG, U ATMOSFERI NEIZVESNOSTI I NESIGURNOSTI, OPSTIM I TRAGICNIM.

Pre svega likovi su komicni (situacija u kojoj se nalaze je banalno konkretna). Lice na klovnove iz varijetea ili cirkusa – motivisano otrcanim cirkuskim (klovnoskim) polucilindrima. Veliki broj akcija je prosto sa humornom namerom (igra kruzenja sesira, posle koje svaciji sesir dodje na pravu glavu), verbalni nesporazumi i igre recima. Dijalozi na ivici besmisla su komicni. Situacije poput one kad i Poco ulazi poput lika iz tradicionalne komedije, smesan i tast, takodje, i cinjenica da Vladimir i Estragon najpre osudjuju Poca zbog svireposti, da bi se to komicki obrnulo u optuzbu Srecka za nezahvalnost. Puno je, dakle, formalnih postupaka komicke tradicije. Komickom obrascu pripda i LINIJA RADNJE : POSLE MNOGO ZAPETLJANCIJA POVRATAK NA POCETNO STANJE.

Ali, ono sto nije komicko to je pre svega to sto mi ne znamo ko su oni. Ne znamo tacno ni kako se zovu (oslovljavaju se sa Didi i Gogo, predstavljaju se Pocu sa Katul i Albert, a pisac kaze da su Estragon i Vladimir). Ne znamo ko je Godo niti kako ih on moze spasti i od cega. Ali ne znaju ni oni – nesto su od njega trazili, mada nista odredjeno, nego onako, a tako im je on i odgovorio. Sastanak je ugovoren sa istom dozom neizvesnosti i neodredjenosti. Estragon nista o Godu ne zna, a Vladimir nije ni siguran u ime, a i ne poznaje ga – kad vidi Poca prvi put on misli da je Godo. Nisu sigurni u juce i danas, u vreme. Cipele su prvo tesne, posle su prevelike, pa ih Estragon odbija, a ne razaznaju ni boju, niti je se secaju. NISTA I NE MOZE BITI SIGURNO, I SVAKA STAVKA IMA PROTIV STAVKU, ANTITEZU. Ilustrativna je prica o dva razbojnika obesena sa Hristom – samo jedno jevandjelje kaze nesto o njima, a druga ga ne spominju. Paradoksalno, ceo svet se pridrzava bas tog jevandjelja ! Takodje, Sreckova besmislena beseda pocinje recima « s druge strane… » a trebalo bi da predstavlja protivurecenje necemu. U nemogucnosti da odluce sta bi trebalo ciniti oni ne cine nista. SVE JE OBAVIJENO DVOSMISLICOM I NESIGURNOSCU. Sve se relativizuje odmah posto se ustvrdi. TU SE OTVARA PROSTOR ZA PRODOR OPSTEG. Drama nas sama provocira da je, u nedostatku iceg sigurnog i utvrdjenog, uopstavamo i dizemo na opstiji nivo. Ali ona daje samo nejasne i nesigurne podsticaje za opstavanje.

Dosta je indikacija na cekanje spasenja od Boga (ime Godo, cekanje spasa, glasnik potvrdjuje da Godo ima belu bradu, pominjanje biblijskoh prica, Sreckova beseda o licnom Bogu. Ali ove reference su samo najuocljivije (one na Sekspira i Selija se ne vide tako lako).

Godo nije bog – GODO JE SVE OD CEGA SE OCEKUJE SPASENJE. Komad ima ambivalentnu strukturu – ona jeste kruzna, ali je i linearna – kako se priblizavamo kraju, humor nam je sve manje smesan. Na pocetku drugog cina, Vladimir govori ostih o psu kojem su ISKOPALI GROB i svaki put tu zastane, to onda daje emocionalni ton do kraja. Najpre prijatna i smesna ponavljanja do kraja prelaze u bezizlasnost i ocaj, sto je pokret tragedije a ne komedije. Cekanje kao prazna radnja, prznina kao odsustvo. Ne znamo ko je ta poslednja istanca covekove nade (Godo), a to ne zna ni autor ni glumci. Gledalac je naveden da se muci oko istog pitanja kao i junak. Koliko god da nas na to navodi, drama nije alegorijski, racionalno citljiva. Postoje nagovestaji ali ne i potpune interpretacije. DRAMA JE SACINJENA TAKO DA NAM INTERPRETACIJA IZMICE.

Medjutim, Cekajuci Godoa ipak ima implicitni hermeneuticki kljuc – to je metateatralnost. Pri kraju II cina, kad je vec jasno da nikakvog zapleta nece biti i da ce ceo cin biti ponovljeni prvi, autor daju kljuc- u ironicnom tonu. Vladimir kaze da su u ovom trenutku NJIH DVOJICA CELO COVECANSTVO, ONI TREBA DA PREDSTAVE TU ODVRATNU SORTU. “Ovo sta mi radimo ovde, to je pitanje”. Samo je jedna stvar jasna “ Mi cekamo Godoa da dodje, dosli smo i cekamo… A izvesno je da tada vreme sporo prolazi, pa mi moramo da ga prekracujemo radnjama, koje na prvi pogled mogu da izgledaju razumne, dok ne postanu navika.” VLADIMIR ISPADA REZONER DRAME I ODJAVLJUJE DA SU LIKOVI LJUDI. Njihova sudbina kao parabola citave ljudske sudbine. Ali ovo je Vladimirovo razmisljanje DATO SA GORKOM IRONIJOM. On kaze da se podrazumeva da su oni likovi koji stoje umesto ljudi. Ali treci nivo znacenja – « jedina stvar je da mi cekamo Godoa » Doslovno ono treba da bude shvaceno. CEKANJE JE ODSUSTVO RADNJE, ono nam ne omogucuje da iz drame izdvojimo bilo kakav smisaoni supstrat. Sa stanovista radnje, cekanje je prazno. Pokusaj da se ovo dramatizuje je u stvari pokusaj prestavljanja nepredstavljivog. To je poenta Vladimirovog iskaza : ‘vreme sporo prolazi i tera nas da ga prekracujemo radnjama koje mogu u prvi mah da izgledaju razumno, dok nam ne postanu navima » To je kljuic celel drame.

NULTI STEPEN POZORISTA – tako je Beketovu dramu nazvao Bradbi. To znaci predstaviti likove koji su prosto tu. Oni moraju da izmisljaju svoje uloge, zato ispadaju iz ove date uloge (recimo, kad komentarisu te biblijske motive, oni kao da su izvan teksta : « Meni je dosta ovog motiva.. ». Ili za radnju kazu : »Ovo je gore nego u pozoristu… u mjuzikholu… u cirkusu… » Jedna od strukturnih mamaca ove drame je sto ona na razlicite nacine pokusava da stvri makar privremenu iluziju da ce se nesto ipak zbiti , to je funkcija epizode sa Pocom i Sreckom. To funkcionise kao komad u komadu – a Vladimir i Estragon se ponasaju kao da posmatraju komad ! Pokusavaju da uctivo razumeju pojavu ovog para, odnose medju njima… Vladimir i Estragon sada preuzimaju ulogu gledalaca dok su njih gledali!

Srecko je krajnja ironija – bice poput imbecila i poluzivotinja jedino pokusava da na racionalni nacin da odgovor na pitanje koje postavlja cela drama – PITANJE O BOGU. Tako ispada da je struktura takva da je drugi cin samo ponavljanje prvog, prvi cin je smisaono i strukturno ponovljen u « komadu u komadu » koji obrazuju Poco i Srecko (kao sto Vladimir uopstava pitanje o cekanju Godoa, a Estragon truca, tako i Poco truca , a idiot Srecko pokusava o Bogu da govori kroz filozofski diskurs).

eo ovo ti je sa nekog foruma
imash prilichno dosta materijala

shalom7
04-11-07, 19:29
Хвала,Милице, на овом тексту. Годоа ћу,некако, и да напишем, али поман Бука и бијес...Ја стварно волим да читам, али се са овим дјелом не могу снаћи.:)

Поздрав

cpu
29-01-08, 17:03
Treba mi za prekośutra (četvrtak) lektira "Mrtvo Duboko", ako ima neko prepričano i ponešto o piscu i sl. ?

hammer
29-01-08, 17:27
E ja kod Perse u trgovinsku ne procitah ni jednu jedinu lektiru,a domacih u 3. i 4. srednje zajedno sam mozda 7-8 ukupno uradio,tj. prepisa od drugih :respect:i pored svega toga ja na maturski iz srpskog dobih lagano 4 valjda sam se tad 1. put smislio da napisem nesto iz srpskog :D

Jolie93
29-03-08, 17:50
Ako neko zna neki sastav u kojem su pocetak i kraj efektni,neka pomogne.Unapred hvala!!!:)

Thomas_O_Malley
01-04-08, 17:05
"Rodjen je u praskozorje zadnjeg dana marta."

"Umro je iznenada, od srcanog udara, koji je bio posljedica povecane masnoce u krvi."

Dje ces efektnije.... :D

Blitzkrieg
02-04-08, 11:57
"Rodjen je u praskozorje zadnjeg dana marta."

"Umro je iznenada, od srcanog udara, koji je bio posljedica povecane masnoce u krvi."

Dje ces efektnije.... :D

Ubitachna kombinacija svitanja i triglicerida :lol:

Brent1986
04-04-08, 19:20
Da ne zna neko neki sajt/knjigu,gjde ima nesto o ekoloskim resursima sjevernog regiona Crne Gore i o njihovoj eventualnoj valorizaciji?

DarusPG
25-04-08, 14:21
Pošto sam se ubio da nađem prevod ove rechenice na latinskome i nisam našao rekoh da probam ovdje!Ko pomogne dobiće jedno veliko HVALA!!!

"Što te ne ubije ,to te čini jačim "

Masinac081
25-04-08, 15:37
Pošto sam se ubio da nađem prevod ove rechenice na latinskome i nisam našao rekoh da probam ovdje!Ko pomogne dobiće jedno veliko HVALA!!!

"Što te ne ubije ,to te čini jačim "
Centum vos operor non adduco ,to vos ciničan Moslem vespera.

nikiscanin
01-10-08, 16:05
E ovako ljudi..... Ako ima ko da spasava.....:D
treba mi sastav na temu Putopis, i to za ocjenu..... Sto je najgore, treba mi za sjutra, a nidje na net-u ne mogu da nadjem..... Molim vas ako iko ima da mi pomogne, jer mi ne gine jedinica sjutra??? hvala unaprijed.....

Thomas_O_Malley
01-10-08, 18:26
Sastavu na temu "Putopis"? :)

Treba li da napises neko svoje iskustvo sa putovanja ili treba da napises kakav je efekat na tebe imalo citanje/gledanje nekog putopisa?

EDIT: U dijelu naseg foruma posvecenom putovanjima imas topik o gradu koji je ostavio poseban utisak i mozes naci nekoliko odlicnih putopisa/ licnih dozivljaja jednog grada. Ako se ne snadjes tamo posalji mi PM pa cemo dalje pomagat da izbjegnemo tu jedinicu ako se ikako moze! ;)

1) http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=32117

2) http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=14353

3) http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=21640

Ne da mi dja'o mira, moram opet editovat: Kad odes na forum putovanja, nemoj premnogo gledat Kikicine slike, jer se covjek navuce. Nije ni cudo...kako stari tako je sve zgodnija i zgodnija.... dja'oli je znali svasta co'eku na pamet pane!!! :D

kIkICa
01-10-08, 18:55
Eeeeeeeeeeeee, KUKU, kad sam docekala da mi ti nesto za putovanja kazes!!! :)

Kad odes na forum putovanja, nemoj premnogo gledat Kikicine slike, jer se covjek navuce.

Ahahahahahahahaa!!! Ono pravo tek slijedi, vjeruj mi!!! Ova putovanja do sad su bila.. neka vrsta uvertire za ova koja dolaze... :)

Nije ni cudo...kako stari tako je sve zgodnija i zgodnija.... dja'oli je znali svasta co'eku na pamet pane!!! :D
:oops: Hvala ti moj Ivane, ni da sam ti iz kuce!!! :) :p

nikiscanin
01-10-08, 19:46
Ok je..... Hvala........:)

the Genius
02-10-08, 15:00
Moze li mi ko reci nesto o viteskom i pikarskom romanu???

the Genius
03-10-08, 18:31
ajte ljudi treba mi to!!!!!

the Genius
06-10-08, 19:34
Moze li mi ko reci nesto o viteskom i pikarskom romanu???
da vas ne kunem ajde neka kaze neko bilo sto sto zna vezano za ova dva tipa romana.... :D:D

getaway blues
07-10-08, 22:43
Naci ces ponesto ovdje...

www.zd-mioc.hr/matura/matura-hrvatski-12-renesansa.doc
http://www.fil.bg.ac.yu/katedre/spanski/spanska%20knjizevnost%202.htm
free-bj.t-com.hr/medicinskaskolabjelovar/skripte/HRVATSKI/008.doc
www.tportal.hr/teen/savjeti/page/2004/05/17/0641006.html
mudrac.ffzg.hr/~ltatomir/skripte/skripte/Biti-Svjetska%20Knjizevnost-84str.rtf

;)

the Genius
09-10-08, 14:01
Naci ces ponesto ovdje...

www.zd-mioc.hr/matura/matura-hrvatski-12-renesansa.doc (http://www.zd-mioc.hr/matura/matura-hrvatski-12-renesansa.doc)
http://www.fil.bg.ac.yu/katedre/spanski/spanska%20knjizevnost%202.htm
free-bj.t-com.hr/medicinskaskolabjelovar/skripte/HRVATSKI/008.doc
www.tportal.hr/teen/savjeti/page/2004/05/17/0641006.html (http://www.tportal.hr/teen/savjeti/page/2004/05/17/0641006.html)
mudrac.ffzg.hr/~ltatomir/skripte/skripte/Biti-Svjetska%20Knjizevnost-84str.rtf

;)
hvala ti pun pogodio si u centar........Tacno mi treba i Don Kihot i sva ta cuda :p:p:cool:

nikiscanin
07-11-08, 18:30
Hej ljudi pomagajte.... Ako neko ima esej na temu Uloga obrazovanja u drustvu danas, ili je voljan da ga sastavi(e ako ima takvih bas im hvala....:) neka ga slobodno posalju na adresu uros_cg@hotmail.com, ili ga izbace odje.... hvala unaprijed.....:)

Nechista_Kuvarica
19-05-10, 19:21
Nije da je bash domaci, ispit je u pitanju...
Ima li ko pdf ili scan knjige Zenova savjest (ili svijest), autor Italo Svevo, prevedeno na nash jezik?
Ime originala je La Coscienza di Zeno, i to imam, ali mi treba prevod, ili bar dobar online rjechnik italijansko-srspki...
help!

DonMontenegrino
18-10-10, 21:07
Evgenije od Puskina...pomoc pri analizi...:) ima li raspolozenih,ipak je to najbolje Pushkinowo djelo....:)

DonMontenegrino
08-12-10, 00:56
Ako ko ima gotowu interpretaciju,analizu ili kritiku djela bio bih zahwalan da je podijelite sa mnom...
Procitao sam djelo nije dugo,nego owa iz maternjeg bash smara za 5,pa mi treba shto wishe o tom djelu... Narawno ako je josh neko procitao djelo,mozhe da ostawi swoj utisak,a ako nije(a dobar je u analizi) ewo cijele pjesme pa nek procita... pozz i hwala

…Ponoć je.
U crnom plaštu nema boginja;
slobodne duše to je svetinja.
To gluho doba, taj crni čas.
Al’ kakav glas?…
Po tamnom krilu neme ponoći
ko grdan talas jedan jedini
da se po morskoj valja pučini, -
lagano huji k’o da umire,
il’ da iz crne zemlje izvire.
Možda to dusi zemlji govore?
Il’ zemlja kune svoje pokore?
Il’ nebo,možda, dalje putuje
da moju kletvu više ne čuje’
Pa zvezde plaču, nebo tuguje,
poslednji put se s zemljom rukuje!
Pa zar da neba svetu nestane?
Pa zar da zemlji više ne svane
Zar da ostane -
tama?...
I hod se čuje...
Da l’ ponoć tako mirno putuje?
Ni vazduh tako tiho ne gazi.
Ko da sa onog sveta dolazi?
Il’ kradom oblak die naviše?
Il’ bonik kakav teško uzdiše?
Il’ anđo melem s neba donosi?
Il’ oštru kosu da ga pokosi?
Da ljubav ne ide?... Da zloba nije?...
Možda se krade da nama popije
i ovu jednu čašu radosti?
Il’,možda, suza ide žalosti

da nas orosi tužna kapljica?
Ili nam mrtve vraća zemljica?
Vrata škrinuše...
O duše! O mila seni!
O majko moja! O blago meni!
Mnogo je dana, mnogo godina,
mnogo je gorkih bilo istina;
mnogo mi puta drhtaše grudi,
mnogo mi srca cepaše ljudi,
mnogo sam kajo, mnogo grešio
i hladnom smrću sebe tešio;
mnogu sam gorku čašu popio,
mnogi sam komad suzom topio.
O majko, majko! O mila seni!
otkad te, majko, nisam video,
nikakva dobra nisam video...
Il’,možda, misliš:“Ta dobro mu je
kad ono tiho tkanje ne čuje
što pauk veze žicom tananom
nad onim našim crnim tavanom!
Među ljudima si, među bližnjima.”
Al’ zlo je, majko, biti međ’ njima:
pod ruku s zlobom pakost putuje,
s njima se zavist bratski rukuje,
a laž se uvek onde nahodi
gde ih po svetu podlost provodi;
laska ih dvori, izdajstvo služi,
a nevera se sa njima druži!...
O majko, majko, svet je pakostan,
život je, majko, vrlo žalostan!...

BLACKeagle
27-02-11, 01:23
Hej ljudi pomagajte.... Ako neko ima esej na temu Uloga obrazovanja u drustvu danas, ili je voljan da ga sastavi(e ako ima takvih bas im hvala....:) neka ga slobodno posalju na adresu uros_cg@hotmail.com, ili ga izbace odje.... hvala unaprijed.....:)

Srece ti sto ga sam ne sastavis?Posto si niksicanin svrati do filozofskog fakulteta i naci ces literature dosta,cini mi se da je profesor Sasa Milic skoro objavio nesto o tome...

Raulio
15-03-14, 01:58
Kakva je ovo pjesma? Evgenije Onjegin je masu, ali masu, duzi.