PDA

View Full Version : Dvojno državljanstvo

Pages : [1] 2

DesertFox
02-10-08, 16:46
Prijedlog Vlade CG za dobijanje dvojnoga državljanstva:

- supružnik crnogorskoga državljanina/državljanke ako je brak duži od pet godina;
- dijete čiji je jedan od roditelja strani državljanin;
- strani državljani za koje postoji državni interes za dodjelu cg državljanstva;
- državljanin CG koji je dobio neko drugo državljanstvo prije osamostaljenja CG zadržava pravo na oba državljanstva.

Komentar?

CRNOGORAC_FR
02-10-08, 18:16
Prijedlog Vlade CG za dobijanje dvojnoga državljanstva:

- supružnik crnogorskoga državljanina/državljanke ako je brak duži od pet godina;
- dijete čiji je jedan od roditelja strani državljanin;
- strani državljani za koje postoji državni interes za dodjelu cg državljanstva;
- državljanin CG koji je dobio srbsko državljanstvo prije osamostaljenja CG zadržava pravo na oba državljanstva.

Komentar?

vazi li ovo samo za serbiju ili za bilo koju zemlju ???

MadGod
02-10-08, 18:53
Ja sam bio i ostao protiv dvojnog drzavljanstva, osim u specificnim slucajevima (sto se kod nas svodi manje-vise na sport).

DesertFox
02-10-08, 19:31
vazi li ovo samo za serbiju ili za bilo koju zemlju ???

Koliko znam svijema su ponuđene iste osnove, a čim se separatno (bilateralno) pregovara moguća su i različita riješenja. Posljednja stavka odnosi se samo na Srbiju, jer smo se s njom rastali s proljeća 2006., a s ostalijema s proljeća 1992., formalno..

CRNOGORAC_FR
02-10-08, 19:54
Ne pitam te za "ostale", ja sam Crnogorac, rodjen u CG i do prije 8 godina sam zivio u CG, sad zivim u Parizu i imam FR drzavljanstvo, cak sam ljetos uzeo sva nova dokumenta ( pasos, l.k. i vozacku) pa me interesuje dali krsim zakon ???

the Genius
02-10-08, 20:00
ako si dobio drzavljanstvo FR prije referenduma, onda ne krsis zakon...... Ako si ga dobio posle maja 2006 onda krsis

Rave92
02-10-08, 21:10
Ne maja nego juna ja mislim, sve jedno, ako si dobio FR drzavljantvo prije juna 2006, onda ne krsis.

DesertFox
02-10-08, 21:12
ako si dobio drzavljanstvo FR prije referenduma, onda ne krsis zakon...... Ako si ga dobio posle maja 2006 onda krsis

Kako je to formulisano u zakonu? Po starome je bilo:

Član 16.
Crnogorsko državljanstvo prestaje crnogorskom državljaninu ako stekne državljanstvo druge republike članice ili druge države.

Dakle, uzimanjem drugoga državljanstva ne krši se zakon, samo se kaže da cg državljanstvo tijem prestaje. Kako se to provodi u djelo zakonom nije niti naznačeno. A, samo od sebe neće "prestat".

Rave92
02-10-08, 21:51
Ali ne i prije 2006 ako je uzet. To se broji poslije juna mjeseca 2006 tj. taj zakon. Ovi ranije mogu da zadrze oba drzavljanstva.

DesertFox
02-10-08, 22:11
Ali ne i prije 2006 ako je uzet. To se broji poslije juna mjeseca 2006 tj. taj zakon. Ovi ranije mogu da zadrze oba drzavljanstva.

Nešto drugo je tu čudno.

Zakonom iz '99. koji je važio prije donošenja ovoga iz februara ove godine uobšte nije predviđen institut dvojnoga državljanstva. Ko god da je uzeo drugo državljanstvo prestalo mu je crnogorsko. Dakle, novijem zakonom abolirani su svi koji su prekršili raniji zakon!?

Na drugu stranu mene se čini da su ovom odredbom, uz želju da se parira potomnjemu srbskome zakonu, zapravo kažnjeni "najvjerniji" državljani, oni koji su uzeli drugo (srbsko) državljanstvo tek pošto su morali, a nagrađeni svi oni koji su kršenjem zakona bez ikakove prinude uzeli neko drugo državljanstvo!?

Absurd!

Krilatica
03-10-08, 23:53
Sta ako se nemarnoscu maticnih sluzbi ne moze naci evidencija drzavljanstva?
PRIMJER (stvaran):
-otac rodjen u CG i ima ga u knjizi drzavljana,
- majka rodjena u CG i ima je u knjizi drzavljana,
- prvo dijete rodjeno van CG (SFRJ)
- drugo dijete rodjeno van CG (SFRJ) i ima ga u knjizi drzavljana,
- trece dijete rodjeno van CG (SFRJ) i ima ga u knjizi drzavljana.

Naravno, sve se desavalo davno prije 2006-e!
Sta se desava u takvom slucaju?

milovan
04-10-08, 00:03
Za jedno dijete su trazili ovjeru u opshtini na izvod iz matichne knjige, da je rodhjen u inostranstvu,
za drugo pored te opshtinske ovjere,
traze i posebnu ovjeru od ministrstva inostranih poslova, za ovu ovjeru je trebalo 6 sati chekanja i lutanja od nemila do nedraga i do poshte da se uplati roza uplatnica,
sve u svemu birokratsko izzivljavanje tipichno za postkomuniste, koje ne tretiraju gradhjane bolje od goveda.

e61
04-10-08, 04:08
- državljanin CG koji je dobio neko drugo državljanstvo prije osamostaljenja CG zadržava pravo na oba državljanstva.

Kao i onaj koji ga je dobio posle osamostaljenja, tako sto ce se u Srbiji voditi kao dvojni drzavljanin a u BRCG kao jedini.

Odavno apsolvirana (2007.) prica...

Rave92
04-10-08, 12:20
Izvini, sta ti je BRCG?

DesertFox
04-10-08, 14:57
Kao i onaj koji ga je dobio posle osamostaljenja, tako sto ce se u Srbiji voditi kao dvojni drzavljanin a u BRCG kao jedini.

Odavno apsolvirana (2007.) prica...

To je već izigravanje zakona. Ako ko nema prebivalište u CG (to je uglavnome slučaj s onijema te su u Srbiju), onda mu mogu tražit dokaz da se neđe vodi ka stranac s privremenijem boravkom. Jedino oni te se nije odjavio iz CG može lovit u mutnome.
No, kad se CG i Srbija (a i svi ostali) dogovore, biće kako oni reču.

NSX
04-10-08, 15:45
Izvini, sta ti je BRCG?

BundesRepublik :D

DesertFox
04-10-08, 16:56
BundesRepublik :D

Daleko bilo! Pu-pu!
BR znači antisrBska Republika :rolleyes:

Krilatica
09-10-08, 22:25
'Oce li biti dvojnog drzavljanstva sa Kosovom (i Metohijom)?

FC_Barcelona
11-10-08, 15:46
mislim da ova pravila važe za sve države iz "okoline"

i naravno PUNOGA SRCA, PODRŽAVAM OVU VLADINU ODLUKU !!! ko oće neko tuđe državljanstvo, neka ga dobije i to ne smije da se brani nikome. ali ćete ostat bez crnogorskoga i to je tako !!!

MonterO
26-01-09, 10:39
MUP, gdin Jusuf Kalamperović baš sebi daje oduška. Možda ne uzima pare kao član upravnih odbora, ali baš radi po svom meraku. Prekjuče u Vijestima je govorio nešto na temu dvojnog državljanstva, mada je tu konkretniji g. Đurović, zamjenik mu. Dok Đurović radi ovaj ga uživa.
Dakle, govoreći o državljanstvu, Kalamperović reče da će Dragan Nikolić, Milena Dravić i Popivoda dobiti dvojno jer su provjerene veličine i šta ti ga jaznam. Još ranije je odobrio državljanstvo Džajić jer je fudbalska legenda..

Ko ne zna i Popivoda je bio fudbaler, vrhunski, reprezentativac. Džajićeva generacija. Što se glume tiče, tih sedamdesetih su i Nikolić/Dravić krenuli putem slave. .. Jusuf je to zapamtio i počeo je da nagrađuje junake svoje mladosti.. Štaviše, iako MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVa, usuđeje se da povodom procesa protiv Džajića kaže da "ko poznaje Džajića, ZNA?! da on to nije uradio". ...... Znači on unaprijed amnestira čovjeka koji je pred sudom u drugoj zemlji. Iz nekog drugog razloga on ZNA da Cane Subotić neće dobiti državljanstvo, ali ne reče kako zna...

Nadam se da ću dočekati da neki Ministar UP, bude moja generacija. Čisto da mu predložim za državljanstvo neke heroje moje generacije: Rundeka, Štulića, Draganu Mirković, kompletnu Metaliku i REM, Zvonimira Bobana, Zvezdu 1991, KK Partizan 1992, košarkaše SRJ 1995, Lepu Br(ij)enu...

gatsbyy
26-01-09, 11:11
Dakle, govoreći o državljanstvu, Kalamperović reče da će Dragan Nikolić, Milena Dravić i Popivoda dobiti dvojno jer su provjerene veličine i šta ti ga jaznam. Još ranije je odobrio državljanstvo Džajić jer je fudbalska legenda..

dzajic se odrekao srpskog i dobio samo crnogorsko drzavljanstvo

MonterO
26-01-09, 11:37
Ali je čovjek optužen i vodi se krivični postupak protiv njega. Shvataš li da MinistarUP daje sebi za pravo da konstatuje da nije kriv jer ga on zna?!

Hari Krisna
26-01-09, 12:04
Jesi li to nedje bio s Jusufom na kaficu pa ti on rekao ili to ti izmislio ono u medjuvremenu?

Sidewinder
26-01-09, 12:09
Fala mu u strikovo ime svakako :)

MonterO
26-01-09, 13:04
Jesi li to nedje bio s Jusufom na kaficu pa ti on rekao ili to ti izmislio ono u medjuvremenu?

Hari, ovo sam pročitao u Vijestima juče ili prekjuče. Izjava koju su Vijesti prenijele je bila otprilike: "Svako ko zna Džajića, zna da on to nije uradio". Ako imaš novine pogledaj. I prvi dio mog posta se odnosi samo na ono što je Jusuf IZJAVIO. A ako imaš neku dragu osobu is djetinjstva, što je i ti ne predložiš za državljanstvo. Sad sam se sjetio Branka Kockice. Njemu je i otac iz Andrijevice, te super.

Sidewinder
26-01-09, 14:10
Hari, ovo sam pročitao u Vijestima juče ili prekjuče. Izjava koju su Vijesti prenijele je bila otprilike: "Svako ko zna Džajića, zna da on to nije uradio". Ako imaš novine pogledaj. I prvi dio mog posta se odnosi samo na ono što je Jusuf IZJAVIO. A ako imaš neku dragu osobu is djetinjstva, što je i ti ne predložiš za državljanstvo. Sad sam se sjetio Branka Kockice. Njemu je i otac iz Andrijevice, te super.

Iz Vijesti

"On je rekao da Džajić, koji je u Srbiji pod istragom zbog navodnih malverzacija prilikom prodaje igrača, nikada ne bi zloupotrijebio crnogorski pasoš kako bi sebi obezbijedio utočište u Crnoj Gori i izbjegao sudski proces u Srbiji.
- Svako ko je bar jednom vidio Džajića zna da on to nikada ne bi uradio – rekao je Kalamperović.
"

montenegrina
26-01-09, 14:15
Iz Vijesti

- Svako ko je bar jednom vidio Džajića zna da on to nikada ne bi uradio – rekao je Kalamperović.
"

Ja sam ga vidjela, ma ti ništa ne znam :D
A Milena i Dragan su mi komšije i bogami taman im je ovo dobro da ne plate poreze na više nekretnina koje odje imaju :)

Lutkica
26-01-09, 14:23
Ja sam ga vidjela, ma ti ništa ne znam :D
A Milena i Dragan su mi komšije i bogami taman im je ovo dobro da ne plate poreze na više nekretnina koje odje imaju :)

Auu, a ja taman pomislila da su i Milena i Dragan uzeli drzavljanstvo zbog velje ljubavi prema Crnoj Gori. ;)

Ko je sljedeci? Mozda Jelisaveta Sabljic. Ona ima/je imala vikendicu na Lustici.

ssin
26-01-09, 17:23
Mislim da je ovo tek početak papazjanije i različitih izvrdavanja i da će biti još puno toga, obostrano.

Ih kad počnu neki DPS-ovci da uzimaju srpska državljanstva, tamo negde 2013...setite se da sam vam ja prvi to rekao :D

sinisam
26-01-09, 17:47
mislim da ova pravila važe za sve države iz "okoline"

i naravno PUNOGA SRCA, PODRŽAVAM OVU VLADINU ODLUKU !!! ko oće neko tuđe državljanstvo, neka ga dobije i to ne smije da se brani nikome. ali ćete ostat bez crnogorskoga i to je tako !!!

Zaboravio si najvažnije.
U tom slučaju , taj segment dvojnog državljanstva neće biti regulisan pa će važiti zakoni Srbije i Crne Gore.
E pa u tom zakonu Srbije , ta zemlja nije dužna dostavljati drugoj državi spisak osoba koji su uzeli njeni državljanstvo a već su državljani Crne Gore.
Dačić je bio tu veoma precizan.
Svako onaj ko ispunjava uslove da ima srpsko državljanstvo dobiće ga po novom zakonu( važi i za građane Crne Gore)!
Crna Gora , da bi otpustila iz svog državljanstva građane koji su uzeli Srbijansko državljanstvo mora imati validni dokument koji bi joj dostavila država Srbija.
E , upravo država Srbija nije obavezna da po svom zakonu dostavlja Crnoj Gori spisak ljudi koji uzeli i njeno državljanstvo.
Zaključak:
Znači Crna Gora ne može spriječiti nikoga da ima dvojno državljanstvo odnosno državljanstvo Crne Gore i držđavljanstvo Srbije!!!

RaideR
26-01-09, 23:45
svako onaj ko ispunjava uslove da ima srpsko državljanstvo dobiće ga po novom zakonu (važi i za građane crne gore)!
Crna gora , da bi otpustila iz svog državljanstva građane koji su uzeli srbijansko državljanstvo mora imati validni dokument koji bi joj dostavila država srbija.
E , upravo država srbija nije obavezna da po svom zakonu dostavlja crnoj gori spisak ljudi koji uzeli i njeno državljanstvo.
Zaključak:
Znači crna gora ne može spriječiti nikoga da ima dvojno državljanstvo odnosno državljanstvo crne gore i držđavljanstvo srbije!!!

Само бих те питао, да ли ја, као неко коме је један родитељ рођен у Србији и има србијанско држављанство, имам права да исто узмем? Нисам упознат са законима горе.. (нити са овима доле, што се тога тиче) Ово црногорско стекох рођењем..

Rave92
27-01-09, 00:49
Само бих те питао, да ли ја, као неко коме је један родитељ рођен у Србији и има србијанско држављанство, имам права да исто узмем? Нисам упознат са законима горе.. (нити са овима доле, што се тога тиче) Ово црногорско стекох рођењем..

Ja mislim da mozes, ali eto najbolje bi ti bilo da nazoves Ambasadu Srbije (ako je jos uvijek u CG) i pitas oko toga. Oni ce ti najbolje reci.

e61
30-01-09, 10:59
dzajic se odrekao srpskog i dobio samo crnogorsko drzavljanstvo
nije se odrekao srpskog bas kao ni Milena Dravic ili Dragan Nikolic

e61
30-01-09, 11:01
Naravno da imas, ako si Srbin po jos jednom osnovu tj. po istoj stavki (po poreklu)

SnowQueen
30-01-09, 11:06
Je li donešena konačna odluka? Moram izvaditi pasoš ubrzo - moram znati gdje ću.

Zna li neko koja je procedura za apliciranje za CG državljanstvo? Radi li se to u opštini na koju se vodi lična karta ili u ministarstvu u Podgorici? Koja dokumentacija je potrebna?

Rave92
30-01-09, 13:51
Je li donešena konačna odluka? Moram izvaditi pasoš ubrzo - moram znati gdje ću.

Zna li neko koja je procedura za apliciranje za CG državljanstvo? Radi li se to u opštini na koju se vodi lična karta ili u ministarstvu u Podgorici? Koja dokumentacija je potrebna?

Jesi li vidjela ima li ta informacija na sajtu MUP-a?

zvoncica
30-01-09, 14:13
:) Posto moj suprug ima apsolutno sve uslove da bude korisnik dvojnog drzavljanstva, po svakom osnovu, u septembru smo predali svu dokumentaciju i jos uvijek nije dobio drzavljanstvo...bio je prije desetak dana da se raspita, receno mi je da su neki zahtjevi (koji su kao i on ispunili sve uslove) predati jos u maju, i d ajos uvijek nijesu rijeseni...kao, bice sve to ok, jer nema razloga da ne bude, sve je cisto, ali da dodje za 2-3 mjeseca jer ranije mu to nece biti rijeseno!
Eto da znate koliko se ceka cak i ako imas ispunjene sve uslove i kad nije potrebna provjera u srbijanskim sluzbama.

zvoncica
30-01-09, 14:21

Zna li neko koja je procedura za apliciranje za CG državljanstvo? Radi li se to u opštini na koju se vodi lična karta ili u ministarstvu u Podgorici? Koja dokumentacija je potrebna?:Dkoliko znam, najbolje je da podjes tamo i da ti daju podugacak spisak...treba ti izvod iz mat.knj.rodjenih, izvod iz mat.knj.vjencanih (ako si udata), drzavljanstvo i izvod iz MKR bracnog druga ako si udata za Crnogorca, srbijansko drzavljanstvo, uvjerenje da nijesi osudjivana u drzavi cije drzav.imas, uvjerenje da nijesi osudj. u zemlji cije drzavljanstvo oces da uzmes, uvjerenje o prebivalistu u CG...uh, ne mogu vise da se sjetim...znam da smo u Srbiji za dokumenta dali oko 100 eura...vise nas je to kostalo nego sto ce nas ovdje kostati pasos:)

SnowQueen
30-01-09, 15:23
:Dkoliko znam, najbolje je da podjes tamo i da ti daju podugacak spisak...treba ti izvod iz mat.knj.rodjenih, izvod iz mat.knj.vjencanih (ako si udata), drzavljanstvo i izvod iz MKR bracnog druga ako si udata za Crnogorca, srbijansko drzavljanstvo, uvjerenje da nijesi osudjivana u drzavi cije drzav.imas, uvjerenje da nijesi osudj. u zemlji cije drzavljanstvo oces da uzmes, uvjerenje o prebivalistu u CG...uh, ne mogu vise da se sjetim...znam da smo u Srbiji za dokumenta dali oko 100 eura...vise nas je to kostalo nego sto ce nas ovdje kostati pasos:)

Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! :trashcom:
Ništa meni od putovanja ove godine...

VESTI http://www.vesti.rs/exit/Specijalni-status-resenje-za-dvojno-drzavljanstvo.html

VIJESTI http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id=293693

smm
30-01-09, 15:48
:) Posto moj suprug ima apsolutno sve uslove da bude korisnik dvojnog drzavljanstva, po svakom osnovu, u septembru smo predali svu dokumentaciju i jos uvijek nije dobio drzavljanstvo...bio je prije desetak dana da se raspita, receno mi je da su neki zahtjevi (koji su kao i on ispunili sve uslove) predati jos u maju, i d ajos uvijek nijesu rijeseni...kao, bice sve to ok, jer nema razloga da ne bude, sve je cisto, ali da dodje za 2-3 mjeseca jer ranije mu to nece biti rijeseno!
Eto da znate koliko se ceka cak i ako imas ispunjene sve uslove i kad nije potrebna provjera u srbijanskim sluzbama.

A izvini, samo da te pitam koji su to uslovi za dvojno drzavljanstvo? Koliko sam ja upucena, Crna Gora ne dozvoljava dvojno drzavlajnstvo sa Srbijom posle 22.10.2008. (ko ga je do tada dobio, ostaje mu) nikome osim u izuzetnim slucajevima kao Dzajic, Dravic, Nikolic. Da li tvoj suprug spada u tu kategoriju ili na neki drugi nacim moze da ima dvojno. Ja imam crnogorsko, ispunjavam sve uslove za srpsko, ali ako dobijem srpsko, izbrisace me iz crnogorskog. Ne znam na koji nacin moze da ima dvojno i da li npr. tvoj suprug mora da se odrekne srpskog da bi dobio crnogorsko?

El Re
30-01-09, 16:24
A izvini, samo da te pitam koji su to uslovi za dvojno drzavljanstvo? Koliko sam ja upucena, Crna Gora ne dozvoljava dvojno drzavlajnstvo sa Srbijom posle 22.10.2008. (ko ga je do tada dobio, ostaje mu) nikome osim u izuzetnim slucajevima kao Dzajic, Dravic, Nikolic. Da li tvoj suprug spada u tu kategoriju ili na neki drugi nacim moze da ima dvojno. Ja imam crnogorsko, ispunjavam sve uslove za srpsko, ali ako dobijem srpsko, izbrisace me iz crnogorskog. Ne znam na koji nacin moze da ima dvojno i da li npr. tvoj suprug mora da se odrekne srpskog da bi dobio crnogorsko?

Tako je...Ukoliko do sporazuma dvije države ne dođe (a čini se da neće) svi koji budu uzeli srpsko (ili bilo koje drugo ukoliko sa tom državom ne postoji sporazum) ostaće bez crnogorskog državljanstva.
To je de jure. U stvarnosti Srbi daju svoj pasoš svima koji ispunjavaju uslove po njihovom zakonu. Dakle možeš u principu dobit njihov pasoš i oni ti garantuju da o tome neće obavještavati nadležne (policijske) organe države čiji pasoš već imaš. Ukoliko zbog uzimanja njihovog pasoša budeš imao neprijatnosti u zemlji u kojoj živiš oni ti tu ne mogu pomoći, pa te ostavljaju da sam razmisliš da li u tim okolnostima to zaista želiš.

NSX
30-01-09, 16:29
Znaci moze se izmuvat :)

El Re
30-01-09, 16:46
Znaci moze se izmuvat :)

Bez ikakvog muvanja. Sve čisto i legalno. Podneseš zahtjev, čekaš i ako ispunjavaš uslove biće ti odobreno sticanje srpskog državljanstva. Trik je u tome da se kod upisa u knjigu državljana ne traži potvrda o istupanju (otpustu) iz stranog državljanstva (u ovom slučaju crnogorskog) i + oni o tvom prijemu u njihovo državljanstvo ne obavještavaju zemlju čiji si već državljanin što je po međunarodnom pravu gotovo nezaobilazno.
Ipak broj zahtjeva crnogorskih državljana koji žive u CG je daleko od očekivanog. Zato su i htjeli sporazum Crnom Gorom. U želji da pokažu dobru volju malo su i usporili prijem ljudi iz CG čekajući sporazum, ali zahtjevi nikada nijesu prestali da se obrađuju i rješava po njima.
Inače Srbi trenutno imaju pravu aferu oko izdavanja dokumenata jer je projekat zbog loše organizacije zapao u takav haos da ne znaju što da rade. Mnoge policijske službe organizuju i rad subotom i uz sve napore mjesečno se odradi svega 50-60 hiljada novih dokumenata, što za višemilionsku Srbiju znači da će im ovim tempom trebati decenija da zamijene dokumenta. Ne zaboravite da tome dodate i najmanje 500 hiljada Albanaca koji dolaze u preseljene kosovske policijske centre (Niš,Prokuplje, Kruševac, Kraljevo...) da uzmu srpski pasoš jer je on svuda priznat i radije viđen od kosovskog.
Ovo pominjem jer te iste službe koje rade na dokumentima, rade i prijeme u državljanstvo tako da je haos potpun a čekanja jako duga.

zvoncica
30-01-09, 17:40
A izvini, samo da te pitam koji su to uslovi za dvojno drzavljanstvo? Koliko sam ja upucena, Crna Gora ne dozvoljava dvojno drzavlajnstvo sa Srbijom posle 22.10.2008. (ko ga je do tada dobio, ostaje mu) nikome osim u izuzetnim slucajevima kao Dzajic, Dravic, Nikolic. Da li tvoj suprug spada u tu kategoriju ili na neki drugi nacim moze da ima dvojno. Ja imam crnogorsko, ispunjavam sve uslove za srpsko, ali ako dobijem srpsko, izbrisace me iz crnogorskog. Ne znam na koji nacin moze da ima dvojno i da li npr. tvoj suprug mora da se odrekne srpskog da bi dobio crnogorsko?:DDa si srpski drzavljanin koji vec 30 godina zivi i radi u CG, plus je ozenjen crnogorskom drzavljankom i ovdje ima svoju imovinu, uredno placa porez, prima platu...itd, itd,,i ja i djeca imamo pravo na dvojno;)

Hari Krisna
30-01-09, 17:43
Samo bi jos i to falilo Srbiji da tebi daju njiJovo drzavljanstvo pa da se o jadu zabave :)

smm
30-01-09, 20:09
:DDa si srpski drzavljanin koji vec 30 godina zivi i radi u CG, plus je ozenjen crnogorskom drzavljankom i ovdje ima svoju imovinu, uredno placa porez, prima platu...itd, itd,,i ja i djeca imamo pravo na dvojno;)

Kod mene je ista situacija , ja u Srbiji zivim preko 30 godina, radim 16 godina, placam porez, primam platu, udata za srpskog drzavljanina 17 godina, imam svoju imovinu itd, drzavljanka sam Crne Gore, ali koliko znam Crna Gora bi mi oduzela drzavljanstvo ako bih uzela i srpsko.:confused:

El Re
30-01-09, 20:53
SCG je mrtva već 3-ća godina (Bog da joj dušu prosti). To je vrijeme da i poslednji shvate. Da smo željeli da sve ostane isto nebi ni stvarali sopstvenu državu. Potpuno je prirodno da se ljudi opredijele đe vide svoju budućnost. Na mostu se, prosto, niko ne nastanjuje. Dobro je da postoje i da ih je sve više, ali se zna čemu mostovi služe.
A sad, đe ko vidi sebe, na ovu ili onu bandu - e to je već lična odluka...

DesertFox
30-01-09, 20:54
Smiješno je tražit državljanstvo države u koju i ne živiš, a može bit i u koju nijesi nigda ni bio. Još je smiješnija država koja takovijema državljanstvo i dava. Sem ako nije nekakova tajna politika?
Ja bih takovijema suspendova državljanstvo, ne bih ga oduzima. Dok imaju jedno, drugo pod led. Pa nek svako vidi što će.

El Re
30-01-09, 21:03
Ja bih takovijema suspendova državljanstvo, ne bih ga oduzima. Dok imaju jedno, drugo pod led. Pa nek svako vidi što će.

Interesantna ti je ta ideja. Skoro da mi se i dopada. Ipak, meni je nepoznato da postoji pravni institut "suspenzije državljanstva" tako da bi to mogao biti i svojevrstan crnogorski doprinos pravnoj nauci.
Da budem iskren ovo mi baš i liči na DPS pravne specijalitete tako da se nebih kladio protiv tvoje ideje da je možda i ne vidimo kako se obistinjuje.

NSX
30-01-09, 21:43
Kako ce oni da provjere imam li i srpski pasos ako im Srbija ne posalje potvrdu?!

zvoncica
30-01-09, 23:12
Samo bi jos i to falilo Srbiji da tebi daju njiJovo drzavljanstvo pa da se o jadu zabave :):Djes, samo sto im ga ja necu trazit djao popio...ja imam ovo moje i odlicno mi je:D

Kod mene je ista situacija , ja u Srbiji zivim preko 30 godina, radim 16 godina, placam porez, primam platu, udata za srpskog drzavljanina 17 godina, imam svoju imovinu itd, drzavljanka sam Crne Gore, ali koliko znam Crna Gora bi mi oduzela drzavljanstvo ako bih uzela i srpsko.:confused:NE znam sto da ti kazem...moj cojek je dokumenta povadio ljetos u Srbiji, predao ih ovdje, bio je drzavljanin Republike Srbije i SFRJ, pa posle Srbije i SRJ, pa je po automatizmu postalo samo drzavljanstvo Srbije, i ako se ikome bude dalo dvojno drzavljanstvo vi svakako imate pravo na to, i ti, i on...Receno nam je da nece trebati otpust iz srbijanskoga drzavljanstva, jer on ima pravo na dvojno, cak nam taj papir i nije bio na spisku koji su nam dali...sto ce se na kraju desiti ne znam...Ne znam za tebe, ali moj muz je tamo rodjen i zivio i skolovao se do punoljetstva, roditelji su mu jos tamo, ovdje dosao da radi, ozenio se i ostao. Mislim da nema dileme da je on skolski primjer kome se dvojno drzavljanstvo treba dati. Ako mu ga i ne daju, veliki posao, onda ce uzeti ovo sto ima, ili ce se upisati u ovo ovdje, jer ima pravo i na to...kako god bilo nece ostati bez pasosa. Djeca i ja smo crnogorski drzavljani.

sinisam
31-01-09, 01:14
Kako ce oni da provjere imam li i srpski pasos ako im Srbija ne posalje potvrdu?!

Nikako!
Čudna je ova politika.
Ako se države ne dogovore oko dvojnog državljanstva onda ćeš bez problema imati dvojno državljanstvo!

zvoncica
31-01-09, 01:20
:Dhahahahhaha tako ispada...nego da mi navijamo da se ne dogovore onda?:D

smm
31-01-09, 10:17
:Dhahahahhaha tako ispada...nego da mi navijamo da se ne dogovore onda?:D

Vise ni sama ne znam kako je bolje za nas. Ja recimo nisam do sad predavala za srpsko, da ne bih ostala bez crnogorskog. A oni koji su predali i dobili srpsko do 22.10.2008, znaci po zakonu trebali da budu izbrisani iz crnogorskog sad ce imati dvojno. A ja naivna cekala da se dogovore.

Hari Krisna
31-01-09, 10:39
Taj zakon do 22. 10 ne vazi jer nije ni potpisan. To je valjda bio predlog sporazuma, a posto ga nema nema ni toga datuma i nijesi ti time ostecena, a neki nagradjani. Nista se ti ne brini. Vidis da Kalomperovic maltene sve sakama u percin sto od Dacica "ni pisma ni razglednice" i dogovorice se oni mozda ne zbog tebe ili Zvoncinog domacina vec onih koji koji imaju vikendice na nasem moru i nasih sto unovcili nekretnine u Crnu Goru pa pokupovali stanove po Dedinju :)

e61
31-01-09, 16:35
Bez ikakvog muvanja. Sve čisto i legalno. Podneseš zahtjev, čekaš i ako ispunjavaš uslove biće ti odobreno sticanje srpskog državljanstva. Trik je u tome da se kod upisa u knjigu državljana ne traži potvrda o istupanju (otpustu) iz stranog državljanstva (u ovom slučaju crnogorskog) i + oni o tvom prijemu u njihovo državljanstvo ne obavještavaju zemlju čiji si već državljanin što je po međunarodnom pravu gotovo nezaobilazno.
Не знам да ли је баш тако, мислим да је питање вишеструког држављанства поприлично неуређена сфера у МП, пре бих рекао да је незаобилазно обавештавање друге државе уколико постоји би/мултилатерални уговор о томе, углавном из разлога спречавања двојног држављанства. Међутим све је мање држава које забрањују својим држављанима вишеструка држављанства између осталог и због тога што схватају да је немогуће исконтролисати и потпуно спречити ту појаву. Постоје на стране анегдота и сведочанстава о томе како су држављани СФРЈ пролазили кроз административне зигзагове да би задржали своје матично држављанство и након примања оног нове ексклузивистичке домовине. Процедура за трајно брисање из књиге држављана је чини ми се практично немогуће...

Ipak broj zahtjeva crnogorskih državljana koji žive u CG je daleko od očekivanog. Zato su i htjeli sporazum Crnom Gorom. U želji da pokažu dobru volju malo su i usporili prijem ljudi iz CG čekajući sporazum, ali zahtjevi nikada nijesu prestali da se obrađuju i rješava po njima.
Inače Srbi trenutno imaju pravu aferu oko izdavanja dokumenata jer je projekat zbog loše organizacije zapao u takav haos da ne znaju što da rade. Mnoge policijske službe organizuju i rad subotom i uz sve napore mjesečno se odradi svega 50-60 hiljada novih dokumenata, što za višemilionsku Srbiju znači da će im ovim tempom trebati decenija da zamijene dokumenta. Ne zaboravite da tome dodate i najmanje 500 hiljada Albanaca koji dolaze u preseljene kosovske policijske centre (Niš,Prokuplje, Kruševac, Kraljevo...) da uzmu srpski pasoš jer je on svuda priznat i radije viđen od kosovskog.
Ovo pominjem jer te iste službe koje rade na dokumentima, rade i prijeme u državljanstvo tako da je haos potpun a čekanja jako duga.
Није баш све тако али хајде да кажемо да јесте. :cool:

MonterO
04-02-09, 11:58
MUP je definitivno privatna institucija. U danasnjim Vijestima je izasao clanak o tome ko su novi ''zasluzni'' drzavljani Crne Gore. Interesantan spisak u namanju ruku

Gordana Đurović dobila je državljanstvo odlukom ministra Kalamperovića.
Ciji je drzavljanin do sada bila ministarka u Vladi? Da li je Vlada do sada placala taksu za strance za gdju Djurovic? Ministar-stranac? kreativno, nema sta

Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore i Egipta založila su se i za Reem Ahmed Ahmed Khader iz Kaira, koja je, kako kaže Kalamperović, unuka Crnogorke iz Grblja.
Ne znam sta gospodja Khader radi od 8 do 16, ali obrazlozenje o babi iz Crne Gore je bezobrazno prema javnosti CG. Nesto mi se cini i da je onaj Aligrudic, iz DSS Srbije, sin poznatog crnogorskog glumca. Da ne govorim o ljudima koji su rodjeni ovdje, a i dan danas ih odbijaju..

Crnogorsko državljanstvo je dobio i Goran Nikolić, medicinski direktor Kliničkog centra u Podgorici. Nikolić je i profesor Medicinskog fakulteta u Podgorici, a državljanstvo mu je dato na predlog Ministarstva zdravlja, rada i socijalnog staranja .

Na predlog kabineta predsjednika Vlade državljanstvo je dobio Drenko Orahovac iz Sarajeva, pozorišni reditelj, porijeklom iz Tuzi, inače sin poznate ličnosti tog kraja Crne Gore Saita Orahovca.
Sin?!

Na predlog kabineta premijera, državljanstvo j dobio i bivši ambasador Dojčilo Maslovarić, porijeklom iz Berana - naveo je Kalamperović.
Mora li biti ambasador da bi dobio drzavljanstvo. Nije li porijeklo stotina hiljada Crnogoraca dovoljno.

Državljanstvo Crne Gore dobio je i Fatos Bećiraj iz Prištine, fudbaler FK “Budućnost”. Njega su za državljanstvo predložili Opština Podgorica i Ministarstvo kulture, sporta i medija koji su predložili i člana košarkaške reprezentacije Crne Gore Omara Šarifa Kuka iz Njujorka.
Potencijalni reprezentativci, OK

-
Na predlog tog ministarstva, državljanstvo smo dali i čuvenom jugoslovenskom fudbaleru Draganu Džajiću, nekadašnjem fudbalskom reprezentativcu Danilu Popivodi, koji je rođen u Vojvodini, a odrastao na Čevu, Mirku Blaževiću iz Herceg Novog, treneru vaterpolo reprezentacije Crne Gore i osvajaču prvenstva Evrope, i Vladimiru Goluboviću iz Sivca, članu košarkaške reprezentacije Crne Gore – kazao je Kalamperović. Ministarstvo sporta, kulture i medija založilo se i za Žarka Čabarkapu iz Zrenjanina, košarkaškog reprezentativca Crne Gore, Snežanu Damjanac iz Podgorice, nekadašnju rukometašicu “Budućnosti” i Andreja Nikolaidisa, književnika iz Ulcinja.

Predlog tog ministarstva MUP je uvažio i u slučaju Dragiše Blagojevića i Milana Draška, velemajstora i članova olimpijske šahovske reprezentacije Crne Gore. Na predlog Olimpijskog komiteta u crnogorsko državljanstvo primljena je i Sonja Mugoša, reprezentativka u umjetničkom klizanju.
- Na predlog Ministarstva turizma, državljanstvo je dobio i Branko – Diki Kaženegra iz Budve, poznati turistički radnik. Iz istog ministarstva založili su se i za Sašu Radovića, direktora Nacionalne turističke agencije.

Državljanstvo je dobila, na predlog Generalnog sekretarijata Vlade, i Tatjana Ivanova iz Podgorice, član NVO “Udruženje Roma Crne Gore”, zbog razvoja kulture romske populacije. Ivanova radi u Javnoj ustanovi “Đina Vrbica” u Podgorici. Isto ministarstvo tražilo je da se u knjigu državljana upišu i glumci Milena Dravić – Nikolić i njen suprug Dragan Nikolić.

- Na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, državljanstvo je dobila i Ređina de Dominikis, dugogodišnja službenica Evropske agencije za rekonstrukciju, čija je majka Crnogorka. Na naš predlog državljanstvo su dobili i predsjednik Udruženja Crnogoraca Srbije Nenad Stevović, rodom sa Cetinja. Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja založilo se za Vladimira Todorovića, direktora Klinike za onkologiju u KBC Podgorica – kazao je Kalamperović.
Ministar je naglasio da su crnogorsko državljanstvo dobili isključivo oni koji su podnijeli molbu za prijem u crnogorsko državljanstvo i da ono nikome nije nuđeno.

Od ostalih cu komentarisati samo Nikolaidisa. Ali zbog toga sto je i on izbjegao iz Sarajeva 1992. .. Da li ce se Andrej kao javna licnost jednom zaloziti i za ostale izbjeglice, koji nisu imali srecu da se perom dobro uvuku pod skute vlasti...

e61
04-02-09, 13:32
Ciji je drzavljanin do sada bila ministarka u Vladi? Da li je Vlada do sada placala taksu za strance za gdju Djurovic? Ministar-stranac? kreativno, nema sta
Их чији? :cool:

Чији мислиш да су држављани амбасадорка вам у Пекингу Љиљана Тошковић? Па женевски Миломир Михаљевић? А тек бечки Веско Гарчевић?

Rave92
04-02-09, 14:03
Jel ovo u modi da se profesije govore u zenskom rodu? Ona je potpredsjednik vlade, a ne potpredsjednica, ambasadorka, ministarka itd...

_senorita_
04-02-09, 14:18
Jel ovo u modi da se profesije govore u zenskom rodu? Ona je potpredsjednik vlade, a ne potpredsjednica, ambasadorka, ministarka itd...
Od svih tih zanimanja (ambasador, itd.) imash i zhenski rod. Zashto ga ne koristiti?

Inache, i mene zanima chiji je drzhavljanin ministarka Djurovic.. 8)

milovan
04-02-09, 14:26
Svi smo bili gradjani SFRJ i SCGe,
zato ne vidim razlog da od dlake pravimo GREDU,
jer hiljadu prijatelja je malo, a jedan neprijatelj je PREMNOGO,
zato i pokloni u vidu drzavljanstva svim prijateljima Gore Crne, su po meni POZITIVNI POTEZI, ja bih i OBAMI poslao pasosh CGe.

NSX
04-02-09, 15:14
Imamo vec omara na pleju :D

MonterO
04-02-09, 15:24
Svi smo bili gradjani SFRJ i SCGe,
zato ne vidim razlog da od dlake pravimo GREDU,
jer hiljadu prijatelja je malo, a jedan neprijatelj je PREMNOGO,
zato i pokloni u vidu drzavljanstva svim prijateljima Gore Crne, su po meni POZITIVNI POTEZI, ja bih i OBAMI poslao pasosh CGe.

Milovane, ja ova pitanja postavljam zbog situacije na terenu. Nedostatak crnogorskog DRZAVLJANSTVA pravi ogromne probleme stotinama crnogorskih GRADJANA, koji su rodjeni u SFRJ i/ili SRJSCG, te zbog rodjenja u pogresnoj republici ne mogu da ostvare pravo na rad.
Imas izbjeglice iz BiH ciji je bar jedan roditelj rodjen u Crnoj Gori. Taj roditelj je mozda 80ih otisao trbuhom za kruhom u Sarajevo. Stekao porodicu i 1992 morao da napusti taj dom. Njegovo dijete ima sad 25 godina. Izbjeglo je sa 9. Ne sjeca se ni Sarajeva ni Zenice. Zna samo za recimo Podgoricu. Sa 25 godina je mozda zavrsilo i fakultet. I nema ocevo drzavljanstvo. I ne moze da dobije posao sa svojom diplomom. A Sasa Radovic i Djurovicka mogu. Takvih slucajeva ima na stotine u Crnoj Gori i zato mi je bijedno ovo davanje "zasluznim"

vidi samo ovog nesrecnika

Vijesti, 4.februar 2009.
PISMA UREDNIKU

Čitajući o raznim primanjima u državljanstvo Crne Gore fudbalera, košarkaša, bivših fudbalera, glumaca i tako dalje, ponukalo me da napišem o svom problemu.
U Crnoj Gori sam od 1957. godine. 1959. sam se oženio crnogorskom državljankom i imam dva sina, četiri unuka i dvije snahe. Svi su državljani Crne Gore, osim mene. Ja sam se slučajno rodio u Novom Sadu, koji sam napustio kada sam imao 4 mjeseca i na osnovu toga se vodim kao državljanin Srbije. U julu 2008. godine podnio sam zahtjev za prijem u državljanstvo Crne Gore, na osnovu braka, penzije i svega ostalog što se potraživalo po zakonu za dobijanje državljanstva. U decembru su od mene tražili dopunu - da dobavim uvjerenje da se protiv mene ne vodi krivični postupak u Novom Sadu. Poslao sam zahtjev sa povratnicom i MUP-u i sudu u Novom Sadu da mi pošalju traženo uvjerenje, ali niko mi nije ni odgovorio. Nemam nikoga u Novom Sadu, a lično ne mogu da tamo idem jer sam teški bolesnik i eto ostadoh bez crnogorskog državljanstva, a uskoro ću i bez pasoša i lične karte možda i bez penzije zarađene u Crnoj Gori. Pisao sam i gospodinu Kalamperoviću, ali mi na to nije niko odgovorio.

Zdenko Klemenc, Seljanovo - Tivat

Ko ima veće pravo na CG državljanstvo? Ja koji sam rodjen u Kopenhagenu 1976, vratio se u CG 1977 i ostao ovdje sa porodicom ili ti koji si rodjen u Brskutu 1955, otisao u Kopenhagen 1977 (sreli se na aerodromu) i formirao porodicu i tesko da cete se vratititi? Ili mozda tvoj sin za koga ce jednom reci da mu je otac bio Crnogorac? Ili sva trojica? Ja sam za varijantu drzavljanstva za svu trojicu. S tim sto mi ti ne bi glasao ovdje. Je li to korektno?

milovan
04-02-09, 16:15
Ko ima veće pravo na CG državljanstvo? Ja koji sam rodjen u Kopenhagenu 1976, vratio se u CG 1977 i ostao ovdje sa porodicom ili ti koji si rodjen u Brskutu 1955, otisao u Kopenhagen 1977 (sreli se na aerodromu) i formirao porodicu i tesko da cete se vratititi? Ili mozda tvoj sin za koga ce jednom reci da mu je otac bio Crnogorac? Ili sva trojica? Ja sam za varijantu drzavljanstva za svu trojicu. S tim sto mi ti ne bi glasao ovdje. Je li to korektno?

Ja sam za jednak tretman svih ljudi,
da smo svi JEDNAKI i svi imamo ista prava i obaveze,
protiv sam privilegija bilo kakvih
bilo kome, svi smo rodjeni JEDNAKI i gologuzi,
i da svako ima veca prava, od mene koji placam porez Kraljevini Danskoj, ako on puni budzet CGe, dugi niz godina, moze bit i MARSOVAC.

Rodjen sa 1946, u Dansku od 1969, sa prekidom 81-83 eLJastik-pLJastik i solarni.

Rave92
04-02-09, 16:56
Od svih tih zanimanja (ambasador, itd.) imash i zhenski rod. Zashto ga ne koristiti?

Inache, i mene zanima chiji je drzhavljanin ministarka Djurovic.. 8)

Nema, u tome je problem :). Po nasem standardu jezika, toga nema. Titula je Ambasador, a moze se dodati Njena Ekselencija pa onda ime. To je isto kao kad bi poceli da mijenjamo rod drzava u muski zato jer sam ja musko, i necu da mi se drzava zove u zenskom rodu :rolleyes:. Cista glupost.

MonterO
04-02-09, 17:34
Milovane, vidji ovoga. Skoro ko Obama :)

Dojčilo Maslovarić je bio bliski prijatelj bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića i član JUL-a. Za vreme NATO bombardovanja u Rimu je organizovao promociju knjige Mirjane Marković, a italijanski mediji su pisali o njegovom rasipništvu za vreme obavljanja ambasadorske funkcije.

El Re
04-02-09, 17:35
Kakva je ovo sad vještački izazvana polemika...Čuješ molim te pitanje, kako li je Marko i Janko postao crnogorski državljanin?!
Svi ti ljudi postali su crnogorski državljani po Zakonu koji kaže da nadležno Ministarstvo može ukoliko procijeni da je to državni interes primiti i lice koje ne ispunjava osnovne uslove za dobijanje državljanstva. Ili u prevodu: one uslove koji važe za mene i tebe.
Takav Zakon ima svaka nezavisna i suverena zemlja i CG nije nikakav izuzetak. Zašto je Kalamperović navodio neke dodatne razloge?..Po meni, zato što je idiot a crnogorska javnost još nenaviknuta da gleda kako CG koristi neke pravne institute i standarde rezervisane za države punog državnog kapaciteta.
Kalamperović je, moguće, dobar čovjek, ali on još ništa u ime MUP-a nije saopštio a da pritom nije izgledao kriv. To je valjda neki kompleks što dolazi iz manjinskog naroda, šta li...Sjećam ga se u vrijeme afere Filaret, Dragovoljići,.. Miniastar UP mora da djeluje dostojanstveno i kao jaka ličnost, a ne ko da ima zatvor. Nadam se dako mu nađu neko drugo mjesto u sljedećoj Vladi obzirom da je na mjesto Ministra Policije doskočio sa mjesta Ministra saobraćaja.
A što se tiče odluke da se državljanstvo da Đurovićki, Džaiću, Nikolićima, Nikolaidisu...ja sam gotovo siguran da znam kakva bi lista bila nekih što se bune. Da pogađam? Karadžić, Mladić, Legija,..zar ne?!
Ajmo gospodo na izbore, pa kad osvojite vlast vi će te odlučivat ko će dobit državljanstvo. Do tada možete samo da čestitate Đurovićkoj, Nikolićima i ekipi.

MonterO
04-02-09, 17:46
Varaš se El Re. Na "mojoj" listi su ljudi koji faktički imaju uslove za državljanstvo. Oni koje viđaš svaki dan na ulici. Kojima se ne priznaje da žive u Crnoj Gori već 15 godina. A i isto tako i oni kojima se ne priznaje da su ikad živjeli u Crnoj GOri. Stevović? Veliki interes za razvoj pikada u svakom slučaju..

Ali ako je zakon isti za sve, kako su Djurovićka, Radović i direktor kliničkog centra do sada mogli obavljati funkcije, odnsno biti zapošljeni u državnim institucijama? To je druga dimenzija problema.

El Re
04-02-09, 17:57
Varaš se El Re. Na "mojoj" listi su ljudi koji faktički imaju uslove za državljanstvo. Oni koje viđaš svaki dan na ulici. Kojima se ne priznaje da žive u Crnoj Gori već 15 godina. A i isto tako i oni kojima se ne priznaje da su ikad živjeli u Crnoj GOri. Stevović? Veliki interes za razvoj pikada u svakom slučaju..

Ali ako je zakon isti za sve, kako su Djurovićka, Radović i direktor kliničkog centra do sada mogli obavljati funkcije, odnsno biti zapošljeni u državnim institucijama? To je druga dimenzija problema.

Ja ti mogu pružiti samo podršku u tome da i ljudi koji su vrhunski sportisti od značaja za ovu zemlju treba da dobiju državljanstvo CG ukoliko žele braniti njene boje. Dosadašnju situaciju đe su stranci bili državni službenici osuđivao sam i osuđujem već godinama.
Takođe smatram da najveći dio ovih ljudi koje si nabrojao zaslužuje crnogorsko državljanstvo. Zašto je tu neki Maslovarić koji je bio kadar SPS i JUL? Zaista ne znam, ali je čovjek moguće svo vrijeme bio crnogorski špijun. Upravo zato što je to u drugim zemljama mnogo češći slučaj, a mi se tek navikavamo, imena onih koji dobijaju državljanstvo ne čine se javnim. Ili makar ne u svim slučajevima.
Zar mislite da u CG nema naše domaće rase koja ima strane pasoše, a koji su tu "čast" zaslužili radom za interese neke strane države? Dajte ljudi sve je to normalno.
Volio bih da moji sunarodnici konačno već jednom shvate da se nama ne događa ništa neobično i mimo svijeta, a što se već ne dešava ili nije već dešavalo neđe drugo po svijetu.

NSX
04-02-09, 18:45
I sto sad u slucaju da se budu mijenjale partije na vlasti tako ce svako redom koga one simpatiziraju da dobija drzavljanstvo? Ne sprdaj se utrostrucili bi populaciju za 10 godina tako.

e61
04-02-09, 18:54
Каламперовић се изјашњава као Црногорац, није припадник мањинског народа... раније је био Југословен...

Масловарић је пословни партнер Система, нешто попут Цанета Суботића али на мањој размери...

Ал сте да не кажем шта :p

El Re
04-02-09, 19:17
I sto sad u slucaju da se budu mijenjale partije na vlasti tako ce svako redom koga one simpatiziraju da dobija drzavljanstvo? Ne sprdaj se utrostrucili bi populaciju za 10 godina tako.

U Zakonu jasno piše (parafraziram) "može se primiti ako nadležno Ministarstvo procijeni da je to u državnom interesu"
Ministarstvo je organ Vlade. Vladu bira Skupština, a Skupština se bira na izborima, a tebe što sve to uveseljava ja tu ne mogu ništa.
Oće li se mijenjati ili se neće mijenjati vlasti i kako će se koja ponašati..., mislim treba baš biti maštovit pa zamišljati što će bit ako bude.
Zakon koji je trenutno na snazi u CG je rađen uz saglasnost OEBS-a i bolji od ovog ako znaš da neđe ima ti reci đe je to?!
Samo neka se svi počnu držat zakona i druge će ni tice pjevat, jer i SEDE LEX DURA LEX.
Ja ovu polemiku oko toga zašto su ova lica dobila CG državljanstvo ne vidim drugačije nego kao jal i gnijev što se CG ponaša kao suverena država u kojoj partija na vlasti i na ovako trivijalnim pitanjima ne radi ništa drugo do vrši vlast na bazi izborne volje građana CG od 10. sept. 2006. Da ne očekuje neko da bi se u DPS trebali uzdržavat i ustručavat? Ajmo malo ozbiljnosti ljudi...

_senorita_
04-02-09, 19:57
Nema, u tome je problem :). Po nasem standardu jezika, toga nema. Titula je Ambasador, a moze se dodati Njena Ekselencija pa onda ime. To je isto kao kad bi poceli da mijenjamo rod drzava u muski zato jer sam ja musko, i necu da mi se drzava zove u zenskom rodu :rolleyes:. Cista glupost.

Pa, ne znam ali npr. Radmilu Vojvodic su svi zvali ambasadorkom. Provjeri u shtampi.
Od rijechi "ministar" svakako postoji zhenski rod, ne vidim zashto ne bi postojao.
I na kraju, ne mozhemo uporedjivati imena drzhava sa imenima zanimanja.. Nego, skrecemo sa teme.
Ovo spada vishe u jezik. :D

mc_esseny
04-02-09, 20:03
Ljudi mozda je offtopic,ali moze li mi ko objasnit danashnji clanak iz Vijesti (vidjeh letimichno neshto:D) , Gordana Djurovic , onaj doktor iz KBC-a, Nikolaidis i sl. su dobili crnogorsko drzavljanstvo !?!?!?! :confused:

pa cije su drzavljanstvo do sad imali ?

najvishe me zbunio naslov koji je u duhu nagradnih igara,kao da su oni sretni dobitnici..

molim vas obrazlozite :)

El Re
04-02-09, 20:05
Potpuno si u pravu. To se zove rodno ravnopravan jezik i to je demokratski standard na koji smo se ,ne svi, ali skoro svi već navikli.
Ako žena obavlja neku funkciju ne kaže se više predsjednik, ministar, tužioc, već predsjednica, ministarka (ili ministrica), tužiteljka i sl...I oni koji se dosad nijesu navikli - navići će se.;)

Sva ova priča oko izgovora je prekršaj po članu 10 pa predlažem Hariju da ovo premjesti tamo.

El Re
04-02-09, 20:07
Ljudi mozda je offtopic,ali moze li mi ko objasnit danashnji clanak iz Vijesti (vidjeh letimichno neshto:D) , Gordana Djurovic , onaj doktor iz KBC-a, Nikolaidis i sl. su dobili crnogorsko drzavljanstvo !?!?!?! :confused:

pa cije su drzavljanstvo do sad imali ?

najvishe me zbunio naslov koji je u duhu nagradnih igara,kao da su oni sretni dobitnici..

Imaš gore sve objašnjeno. A čije su državljanstvo dosad imali?...Đurovićka srpsko, Nikolaidis bosansko, a ostali-kako ko. Ima ih sa svih meridijana.

MNT
04-02-09, 21:31

И ја сам овај потенцијални чланак Вијестих прочитао и разочарао се. Медије и Влада се понашају овом издајом пасоша потпуно неозбиљно као да се спрдају Црногорством, и Црногорским Идентитетом.

Еј људи па какав смо ми народ? Дијелимо пасоше свакоме, само под условом да можемо како кад, кад тад, профитирати од лица. :confused: Дијелимо га народу који су Црну Гору можда један пут у животу виђели, и који ама баш ништа немају са том земљом или је само благодаре из својег интереса или болје речено још већег профита.

Као да Бећирај неможе да игра за нажу фудбалску репрезентацију уз Српским пасошом или било којим друго. :confused:

Срамни смо народ, све ће мо учинјети само да би профитирали, чак би смо и снјижили своје Црногорство и идентитет само због профита.

Rave92
04-02-09, 22:30
Pa, ne znam ali npr. Radmilu Vojvodic su svi zvali ambasadorkom. Provjeri u shtampi.
Od rijechi "ministar" svakako postoji zhenski rod, ne vidim zashto ne bi postojao.
I na kraju, ne mozhemo uporedjivati imena drzhava sa imenima zanimanja.. Nego, skrecemo sa teme.
Ovo spada vishe u jezik. :D

Vidjeo sam ja u stampi, zato je to i glupost. Ali vidi ti njenu titulu, kao profesionalnost, ne moze da pise ambasadorka, jedino ako nisu to sada promijenili. Ako profesijama mijenjamo rod, ajmo i stvarima, upali ovu ventilatoricu :rolleyes:. A i u pravu si da smo off. Ako mislis da treba da imamo neku raspravu (mada nema se sta tu puno pricat) posalji mi privtanu poruku na forum.

Rave92
04-02-09, 22:34
Potpuno si u pravu. To se zove rodno ravnopravan jezik i to je demokratski standard na koji smo se ,ne svi, ali skoro svi već navikli.
Ako žena obavlja neku funkciju ne kaže se više predsjednik, ministar, tužioc, već predsjednica, ministarka (ili ministrica), tužiteljka i sl...I oni koji se dosad nijesu navikli - navići će se.;)

Sva ova priča oko izgovora je prekršaj po članu 10 pa predlažem Hariju da ovo premjesti tamo.

Nema to veze sa demokratijom. Profesije idu u muski rod, isto npr kao sto u francuskom, premijer je bila zena, ali nije bila LA, nego LE. Francuskinjama ne smeta, sto bi nasim Crnogorkama? Prate trend?

Rave92
04-02-09, 22:36
И ја сам овај потенцијални чланак Вијестих прочитао и разочарао се. Медије и Влада се понашају овом издајом пасоша потпуно неозбиљно као да се спрдају Црногорством, и Црногорским Идентитетом.

Дође ми више да бачим мој пасош у смеће. Еј људи па какав смо ми народ? Дијелимо пасоше свакоме, само под условом да можемо како кад, кад тад, профитирати од лица. :confused: Дијелимо га народу који су Црну Гору можда један пут у животу виђели, и који ама баш ништа немају са том земљом или је само благодаре из својег интереса или болје речено још већег профита.

Као да Бећирај неможе да игра за нажу фудбалску репрезентацију уз Српским пасошом или било којим друго. :confused:

Срамни смо народ, све ће мо учинјети само да би профитирали, чак би смо и снјижили своје Црногорство и идентитет само због профита.

Ne vjerujem da moze da igra sa srpskim pasosem za nasu reprezentaciju.... ustvari sa kosovskim.

MNT
04-02-09, 22:43
ne vjerujem da moze da igra sa srpskim pasosem za nasu reprezentaciju.... Ustvari sa kosovskim.

Било што да сада има, имао је икада Српски-Југословенски-СРЈ-СЦГ-СР, вјероватно. И да би имао Кинески пасош друг би још могао играти за ЦГ репрезентацију, само да одлучи играти за главну репрезентацију ЦГ.

Rave92
04-02-09, 22:46
^Ne vjerujem da to tako funkcionise. Igraci reprezentacije sigurno moraju da imaju crnogorsko drzavljanstvo, jedino ako je to za futbal drugacije :P.

zvoncica
04-02-09, 22:59
Ne vidim sto je problem sto je strucnjak kao dr Todorovic, nacelnik onkologije, i covjek koji je dosao prije nekoliko godina u CG da radi ovdje, dobio sve moguce sto je moglo biti satisfakcija da ostane da radi u Crnoj Gori? Sigurno mu treba drzavljanstvo zbog milion birokratskih peripetija sa kojima se srijece kao vlasnik nekretnine koju je dobio i za ostvarivanje svih prava kao gradjanin Podgorice. I ne samo on. Nije cudno ni sto je ministarka Djurovic imala problem sa drzavljanstvom. Zbilja ne znam njene korijene, ali znam da ja nijesam bila upisana u knjigu drzavljana a rodjena sam ovdje, roditelji su mi odavde, a ne roditelji, no svi preci za koje znam unazad dosta koljena, i ne mogu bit drzavljanin tunguzije nikako.
Malo je bezveze sto nijesu nasli neki laksi i pogodniji nacin da se prevazidje ono sto je nametnuto pedesetogodisnjom praksom u zajednickoj drzavi, ali sve je to u sluzbi trenutne politike i politickih neslaganja. Valjda ce s enaci nacin da se rijese ta pitanja.

NSX
04-02-09, 23:03
Zasluznima je OK dati drzavljanstvo, samo sto je zasluzan sirok pojam...i ne El Re ne uveseljava me nimalo sto zivim u takvoj drzavi gdje se drzavljanstvo daje sakom i kapom.

milovan
04-02-09, 23:29
I jedna nevjesta je trazila samo pola q.rca,
da ostane samo malo trudna.

nihil
05-02-09, 01:32
"Ovo je izjava koju sebi ne bi dozvolio ni neki vrač u afričkom plemenu a ne ministar policije. Svašta... Kakva vlast, takav ministar, a takav i zakon o državljanstvu... Neodgovorno i bezobrazno do krajnjih granica...

Ćipur
05-02-09, 01:35
Pa jes ti kad vidio Džaju nihi?

nihil
05-02-09, 01:38
Pa jes ti kad vidio Džaju nihi?Kakve to veze ima sa ministarskom izjavom vezanom za osobu koja je pod istragom?

Ćipur
05-02-09, 01:39
Ima veze, ako si vidio Džaju, onda ti treba sve bit jasno. Znači, prvo pogledaj Džaju.

MonterO
05-02-09, 18:21
^Ne vjerujem da to tako funkcionise. Igraci reprezentacije sigurno moraju da imaju crnogorsko drzavljanstvo, jedino ako je to za futbal drugacije :P.

Funkcioniše, funkcioniše. Za Crnu Goru i Srbiju mogu da se takmiče sportisti (a FIFA je najrigoroznija) sa važećim SRJ/SCG pasošima. Naravno, jednom kad se opredijele nema promjena( osim u nekim sportovima). Tek onda kada Crna Gora i Srbija budu koristili isključivo svoje pasoše za Crnu Goru će igrati isključivo državljani Crne Gore. Mislim da bar 8 fudbalera ima državljanstvo Srbije. O drugim sportovima da ne govorim

Rave92
05-02-09, 19:39
Funkcioniše, funkcioniše. Za Crnu Goru i Srbiju mogu da se takmiče sportisti (a FIFA je najrigoroznija) sa važećim SRJ/SCG pasošima. Naravno, jednom kad se opredijele nema promjena( osim u nekim sportovima). Tek onda kada Crna Gora i Srbija budu koristili isključivo svoje pasoše za Crnu Goru će igrati isključivo državljani Crne Gore. Mislim da bar 8 fudbalera ima državljanstvo Srbije. O drugim sportovima da ne govorim

Ali znaci ipak su morali da daju Beciraju crnogorsko drzavljantvo, jer do kraja ove godine ce pasosi SRJ prestati da vaze, zar ne :)?

MonterO
05-02-09, 23:20
U principu si u pravu, u smislu da će fudbaleri sa SRJ pasošem morati da dobiju crnogorski kako bi nastupali za CG od iduće godine.

Mislim da je sa Fatosom drugi slučaj. On je rođen 1988. u Peći, a UNMIK od njegove 11.- 12. godine izdaje svoje, UNMIK pasoše. Tako da je velika vjerovatnoća da Fatos nije ni imao SRJ, nego UNMIK pasoš sa kojim ne može "da se švercuje" u crnogorsku reprezentaciju. Iako ima slučajeva, sumnjam da je u medjuvremenuišao u Kraljevo da vadi pasoš SRJ.
Zbog "UNMIK momenta" nismo čuli da je još neko dobio državljanstvo (osim ove klizačice)

Rave92
05-02-09, 23:42
^Pa dobro, vidjeo da nema buducnosti na Kosovu, i zaigrao za crnogorsku reprezentaciju. Bice odlican igrac i licno mi je drago sto ce da igra za nas.

montenegrina
06-02-09, 00:02
Sve, sve, ali mene zanima jedna stvar:
Juce procitah da je Gordana Djurovic dobila crnogorsko drzavljanstvo. Znaci li to da ga podpredsjednica Vlade nije do sad imala?????
Ovo samo kod nas moze, uz svo duzno postovanje prema Gospodji Djurovic, ali bez drzavljanstva biti na tom mjestu se moze samo u "Alisi u zemlji chuda".

SnowQueen
06-02-09, 08:02
Juce procitah da je Gordana Djurovic dobila crnogorsko drzavljanstvo. Znaci li to da ga podpredsjednica Vlade nije do sad imala?????
Ovo samo kod nas moze, uz svo duzno postovanje prema Gospodji Djurovic, ali bez drzavljanstva biti na tom mjestu se moze samo u "Alisi u zemlji chuda".

Zato što se pitanje državljanstva trebalo raspraviti na vrjeme, a ne nakon dvije godine od dobijanja države.

kEDOWN
06-02-09, 08:19
Ovo je brate prava sprdnja,nije ni cudo sto necemo uci u Eu i Nato ni do 2020
Dijele pasose nekakvim Egipcanima i ne znam ni ja kome koji nikad ocima CG nisu vidjeli,pa nije ni cudo sto nam ni Amerika ne daje ulazak bez viza kad svaka shusha moze dobiti pasoh. Ali neko no proci ce jos 3-4 godine pa ce mi sva ta komunisticka balafurdija u penziju a maslinar sto neko rece samo neka je zdrao, njega ne bih ni stavio ni shtalu da mi chuva.Onaj covjek na onoj poziciji je uvrijeda,Ajmo polako

Rave92
06-02-09, 15:40
^Za NATO se ne brini, sigurno cemo uci za 2 godine, a za EU ti nebi znao reci :).

MonterO
06-02-09, 20:34
Šta će nam ekonomska unija. Mi smo zemlja sa ratničkom tradicijom :)

N_L
06-02-09, 21:16
^ nekad bili :)

nihil
06-02-09, 22:05
Ovo samo kod nas moze, uz svo duzno postovanje prema Gospodji Djurovic, ali bez drzavljanstva biti na tom mjestu se moze samo u "Alisi u zemlji chuda".Sa ovom vlasti može sve što joj ide u prilog, jer za nju vrijedi floskula "država, to sam ja", ali i "zakon, to samo ja". Dakle, ne treba ništa čuditi. Pretpostavljam da je i glasala na izborima, kao i na referendumu itd. Najbolje bi bilo da se u zakon stavi da DPS-CG državljanstvo mogu dobiti samo oni koji će odmah, unaprijed glasati za DPS na svim idućim izborima. Time bi se mogla napraviti velika ušteda u papiru, a ne bi ni trebalo organizovati izbore, što je ogromna ušteda, taman da se namiri nelikvidnost kumovsko-bratskih banaka.

milovan
07-02-09, 02:22
Ove je jedina DRZAVA pod kapom nebeskoj,
koja prijeti gradjanima,
da ce pochet da primjenjuje ZAKON.

Ali se ne zna kad ce, isto ka Djekna.

Bi se oni ali da im ne ulazi.

NSX
07-02-09, 02:23
Hahahahhahah smijesno je koliko je tuzno :))))

El Re
07-02-09, 13:13
Ove je jedina DRZAVA pod kapom nebeskoj,
koja prijeti gradjanima,
da ce pochet da primjenjuje ZAKON.

Ali se ne zna kad ce, isto ka Djekna.

Bi se oni ali da im ne ulazi.

ZBog ovakvih postova ti i jesi po meni najači "golgeter" na ovom forumu. Kratko...jasno... a ubitačno!

sinisam
07-02-09, 23:29
Dačić: Možemo i bez sporazuma o državljanstvu Zamjenik predsjednika Vlade Srbije i ministar policije Ivica Dačić izjavio je danas da će u slučaju da ne dođe do dogovora Srbije i Crne Gore o dvojnom državljanstvu, dvije države nastaviti da primjenju svoje zakone.
"Predložili smo da se razgovori nastave sredinom februara i nadam se da će doći do dogovora, ali i ako ne bude dogovora, ne vidim da je neka katastrofična situacija - i jedna i druga država će primjenjivati svoje zakone", rekao je Dačić novinarima uBeogradu, prenosi Beta.
Dačić je naveo da postoje dva sporna pitanja za Srbiju.
Prvo je koji trenutak će biti taj presjek do kada će važiti dvojna državljanstva i dodao da je Crna Gora prvo rekla da će to važiti za one koji su dobili dvojno državljanstvo do proglašenja samostalnosti 2006. godine, pa da je zatim bilo riječi da to bude do postizanja dogovara a poslednji crnogorski predlog je da to bude 22. oktobar 2008.
Drugo sporno pitanje je, kako je rekao Dačić, to da Srbija ne može da mijenja svoj Zakon o državljanstvu zbog Crne Gore jer postoje građani "svih država svijeta koji žele srpsko državljanstvo".

Sve je jasno.
Ako ne bude dogovora o dvojnom državljanstvu biće dvojnog državljanstva( Srbija po svom zakonu nije dužna dostavljati spisak novih državljana ,zemljama iz kojih oni potiču)
Kakav apsurd.

SnowQueen
08-02-09, 10:36
Dačić: Možemo i bez sporazuma o državljanstvu
... ali i ako ne bude dogovora, ne vidim da je neka katastrofična situacija...

Kako kome! Ima ljudi koji ne mogu da dobiju dokumenta jer cekaju njih da se smisle!
Za koga rade ovi politicari - za svoje inacenje ili za potrebe ljudi koje ''predstavljaju''?

sinisam
08-02-09, 10:53
Pričam o smiješnoj situaciji.
Ako ne bude sporazuma o dvojnom državljanstvu, ono će se u praksi veoma lako ostvarivati!
Ako bude sigurno će biti rigoroznije nego bez dogovora.
Dovoljno je da pođeš u gradsku opštinu ,,Stari Vračar" ( određena za građane Crne Gore) i dobiješ državljanstvo Srbije.
Treba da popuniš formular o državljanstvu i da prihvataš Srbiju kao svoju državu i kraj.
Pošto zakon Srbije ne obavezuje na dostavljanje spiskova novih državljana a pošto samim tim Crna Gora nema mogućnost uvida u iste, imaćeš i crnogorsko i srpsko državljanstvo!
Jedino ako budeš kao Peco pa dostaviš, lično, fotokopiju srpskog državljanstva Jusufu!

SnowQueen
08-02-09, 11:01
Pričam o smiješnoj situaciji.
Ako ne bude sporazuma o dvojnom državljanstvu, ono će se u praksi veoma lako ostvarivati!
Ako bude sigurno će biti rigoroznije nego bez dogovora.
Dovoljno je da pođeš u gradsku opštinu ,,Stari Vračar" ( određena za građane Crne Gore) i dobiješ državljanstvo Srbije.
Treba da popuniš formular o državljanstvu i da prihvataš Srbiju kao svoju državu i kraj.
Pošto zakon Srbije ne obavezuje na dostavljanje spiskova novih državljana a pošto samim tim Crna Gora nema mogućnost uvida u iste, imaćeš i crnogorsko i srpsko državljanstvo!
Jedino ako budeš kao Peco pa dostaviš, lično, fotokopiju srpskog državljanstva Jusufu!

Mislim da ipak nije tako jednostavno. To mogu oni koji vec imaju CG drzavljanstvo. Oni koji nemaju (igrom slucaja, i ne razmisljanjem o tome da ce to jednog 'lijepog' dana biti problem) nema sanse da mogu dobiti CG drzavljanstvo a da se ne moraju odreci barem jednog od onih koje vec imaju. Neko ko je rodjen npr. u Bosni ili Srbiji, a cijelog zivota zivi u CG - sada ne moze dobiti CG drzavljnstvo osim ako ne donese potvrdu o odricanju od bosanskog ili srbijanskog (ne srpskog - to je vec drugi pojam) koje mu pripada po rodjenju.Tuzno je ne dati drzavljanstvo nekome ko je i emotivno i pravno i zivotno i poslovno vezan za dvije drzave.

Ali to je vec problem koji je napravilo 'bratstvo i jedinstvo' pa ljudi nisu na vrijeme razmisljali o tome da ce jednog dana biti veliki probem to sto su se rodili u gradu koji pripada nekoj drugoj republici, pa se preselili u drugu, pa radili u trecoj, pa se ozenili (udali) u cetvrtoj... A sad takve ljude nece ni jedna od tih drzava - i uslovljava ih da se odreknu svih ostalih radi jedne.

Hari Krisna
08-02-09, 11:18
Ali to je vec problem koji je napravilo 'bratstvo i jedinstvo' pa ljudi nisu na vrijeme razmisljali o tome da ce jednog dana biti veliki probem to sto su se rodili u gradu koji pripada nekoj drugoj republici, pa se preselili u drugu, pa radili u trecoj, pa se ozenili (udali) u cetvrtoj... A sad takve ljude nece nijedna od tih drzava - i uslovljava ih da se odreknu svih ostalih radi jedne.
Nema takve mogućnosti da nekoga nece nijedna drzava. Sto si rodjena u jednom a zivjela u drugom gradu poslije drzavi samo ti daje vise mogucnosti izbora ali nikako mogucnosti da oces sva moguca drzavljanstva.

Stradivari
08-02-09, 12:02
Evo moj komsija se sprema da se odrekne srpskog radi dobijanja crnogorskog drzavljanstva, a za par mjeseci da ponovo, ali tajno, uzme i srpsko.

Hari Krisna
08-02-09, 12:10
A koja je svrha da tako od sebe pravi budalu?

NSX
08-02-09, 12:22
Dokon je narod...

Stradivari
08-02-09, 23:26
Valjda misli ako zbuni sebe zbuniće i druge!?

sinisam
09-02-09, 00:30
Evo moj komsija se sprema da se odrekne srpskog radi dobijanja crnogorskog drzavljanstva, a za par mjeseci da ponovo, ali tajno, uzme i srpsko.

Tvoj komšija će imati i crnogorsko i srpsko državljanstvo!

milovan
09-02-09, 01:01
Teshko toj drzavi koju brane zabranama i restrikcijama prema svojim rodhjenim gradjanima, ta i takva nece biti dugoga vijeka, ako se REZIM u toj drzavi ne aviza, i umjesto maceha postane MAJKA svim DRZAVLJANIMA, da im ne pada na um, da se sele trbuom za kruOm po bijelom svijetu, niti da prose po komshiluku, da im daju rezervno drzavljanstvo.

Lasta ima prirodni instikt,
da bude selica,
a vrabac da bude vjeran domaji i na promaji,
od toga INSTIKTA se niko ne moze odbranit, dok je svijeta i vijeka,
te tichice se na tom planu nece mijenjat, ako ne otopli, da nema promaje.

Ne plashi se DRZAVA od lasta selica,
nego od same sebe , jer u konkurenciji sa drugima, nije sposobna da se nosi i obezbijedi svim GRADJANIMA PRISTOJAN ZIVOT, svih klasa i rasa, pa mashe prutom umjesto shargarepom.

Bolje da smanje LICHNE APETITE, i brigu o svom PUPKU & SHUPKU,
da to shto pokradu i potroshe na luXuz, iskoriste za svoje gadjane i podignu njihovu vjeru u svoju drzavu, da je svi vole kao MAJKU, a da nikome nije MACEHA.

Lakshe je ovo recheno, nego uchinjeno, jer REZIMLIJE imaju pametnijeg posla, da brane svoj posjed nelegalno stechen od sopstvenih gradjana, koji nijesu izgubili pamcenje nego se dobro sjecaju GAZDE JEZDE & DAFINE ....

MonterO
13-04-09, 12:19
Crnogorski džudista Marko Radulović dobio pasoš Srbije i ponudu da nastupa za tu zemlju, pišu Vijesti na sportskim stranama.
Marko takođe ima ponude od više zemlja (Njemačka, Rusija, Slovenija) da nastupa i za njihove selekcije. On sam kaže da je pasoš dobio jer će nastupati za DžK Omladinac u Ligi Šampiona, a po pravilima srpskog saveza, u klubovima se ne mogu takmičiti stranci. To je sportska strana medalje.

Sa ove druge strane se postavljaju pitanja. Da li će crnogorski MUP odmah skočiti da Raduloviću oduzme crnogorsko državljanstvo, jer se zakon treba poštovati? JEr po čemu se, pravno, Marko razlikuje od Peca Popovića ili nekog drugog ko je uzeo srpsko državljanstvo nakon zakona.
Tako bi Crna Gora demonstrirala da je pravna država i jasno pručila da nema igranja sa zakonom. Srbija bi dobila potencijalnu medalju na Olimpijadi u Londonu 2012, a COK novog (plivača) Uskokovića(?)

Ili nam i ovaj primjer pokazuje koliko restriktivni zakoni ograničavaju i sputavaju Crnu Goru zarad očuvanja vlasti?

Brzi
13-04-09, 12:53
Teshko toj drzavi koju brane zabranama i restrikcijama prema svojim rodhjenim gradjanima, ta i takva nece biti dugoga vijeka, ako se REZIM u toj drzavi ne aviza, i umjesto maceha postane MAJKA svim DRZAVLJANIMA, da im ne pada na um, da se sele trbuom za kruOm po bijelom svijetu, niti da prose po komshiluku, da im daju rezervno drzavljanstvo.

Lasta ima prirodni instikt,
da bude selica,
a vrabac da bude vjeran domaji i na promaji,
od toga INSTIKTA se niko ne moze odbranit, dok je svijeta i vijeka,
te tichice se na tom planu nece mijenjat, ako ne otopli, da nema promaje.

Ne plashi se DRZAVA od lasta selica,
nego od same sebe , jer u konkurenciji sa drugima, nije sposobna da se nosi i obezbijedi svim GRADJANIMA PRISTOJAN ZIVOT, svih klasa i rasa, pa mashe prutom umjesto shargarepom.

Bolje da smanje LICHNE APETITE, i brigu o svom PUPKU & SHUPKU,
da to shto pokradu i potroshe na luXuz, iskoriste za svoje gadjane i podignu njihovu vjeru u svoju drzavu, da je svi vole kao MAJKU, a da nikome nije MACEHA.

Lakshe je ovo recheno, nego uchinjeno, jer REZIMLIJE imaju pametnijeg posla, da brane svoj posjed nelegalno stechen od sopstvenih gradjana, koji nijesu izgubili pamcenje nego se dobro sjecaju GAZDE JEZDE & DAFINE ....

Milovane Prijatelju.
Reci mi!! sto bi iko uzimao drzavljanstvo zemlje u koju ne vjeruje i ne voli jr no samo radi interesa, ja nebi nikad uzeo neko drzavljanstvo ukoliko ne postujem ili ne volim tu zemlju zato ne razumijem ove ljude u CGoru koji bi da zive u Cgoru a sve cine protiv CGore a sceli bi i Drzavljanstvo i Srbije i CGore, ja ne razumijem?

rain_wind_storm
13-04-09, 12:56
Kako to da imamo dosta ljudi koji imaju recimo hrvatsko i crnogorsko drzavljanstvo,isto tako imamo i dosta ljudi koji imaju drzavljanstvo BiH i Crne Gore?
Ne vidim u čemu je prepreka da onda neko ima i Srpsko i CG.

MonterO
13-04-09, 14:17
Milovane Prijatelju.
Reci mi!! sto bi iko uzimao drzavljanstvo zemlje u koju ne vjeruje i ne voli jr no samo radi interesa, ja nebi nikad uzeo neko drzavljanstvo ukoliko ne postujem ili ne volim tu zemlju zato ne razumijem ove ljude u CGoru koji bi da zive u Cgoru a sve cine protiv CGore a sceli bi i Drzavljanstvo i Srbije i CGore, ja ne razumijem?

Imaš i ljude koji su iz Crne Gore, žive i rade u Srbiji, a vole Crnu Goru.

Brzi
13-04-09, 14:30
Imaš i ljude koji su iz Crne Gore, žive i rade u Srbiji, a vole Crnu Goru.

Poznato mi je, no ja nijesam govorio o takim ljudima, no o onim kao golubi prevrtaci.

zvoncica
13-04-09, 14:32
Imaš i ljude koji su iz Crne Gore, žive i rade u Srbiji, a vole Crnu Goru.Nista sporno...Rodjen ovdje, zivis tamo, volis I ono tamo...rodjen tamo, zivis ovdje, volis I ovo ovdje...sporno je da oni koji nikad nijesu nogom krocili u Srbiju vise vole Srbiju od Crne Gore, a o tome sto ih veze za Srbiju da ne pricamo...ja to nikad necu razumjeti...dakle, da rezimiramo...ne smeta mi da neko ko je rodjen i zivi u Crnoj Gori voli Srbiju, dozivljava je kao bratsku, voli da ode da proseta po BG (sto ne bi volio, to je velegrad i centar Balkana) ali da je voli VISE no Crnu Goru, ili jos gora varijanta, da ne moze podnijet svoju drzavu?! E, Montero, to mi NIKAD nece i ne moze biti jasno!
Sa takvim osjecanjem prema drzavi iz koje sam potekla i u kojoj zivim, ja bih svakako potrazila srecu u onoj drzavi koja mi je vise pri srcu.;)
P.S. da ne bude zabune, volim da odem u Srbiju i svake godine provedem po 20-tak dana tamo i prelijepo mi je, ali jedva cekam da dodjem kuci.

rain_wind_storm
13-04-09, 14:41
Imaš ljudi koji su ođe čuvali ovce do juče,ili nisu znali đe su šuplji,i onda se dokopaju Bg ili NS i počnu da izlaze,da piju,da karaju,da su face...I odma im je Bg extra u odnosu na ono đe su živjeli,i odma kažu bolje bit Srbin jer karaš kao lud po Bg no crnogorac u ono moje selo.Ne samo Bg,imaš ti nekih kojima je i PG centar univerzuma.
I još nešto zanima me koliko njih koji bi tražili Srpsko državljanstvo su viđeli Dobrakovo granični prelaz,tj koliko su puta bili u Srbiji,matici njihovoj????
Dat im državljanstvo pa neka idu da glasaju gore kad su izbori.
Ja jesam da se ljudima koji imaju pravo na to,da im se daje dvojno.
Ali neko ko se piše ili osjeća Amerikancem sigurno mu USA neće dat pasoš!

MonterO
13-04-09, 15:11
Ajde da probamo raščistiti jednu stvar. Odakle ta priča o "masi" ljudi koji nisu nikad kročili u Srbiju? Liše Njegoša, ne znam za drugi primjer. Sa druge strane, kad se potegne neki argument o broju Crnogoraca u Srbiji, onda se to vrlo lako diže na sprdnju. Dakle, ta priča o ljudima koji nikad nisu vidjeli Srbiju, po meni ne pije vodu i u najmanju ruku je maliciozna. Ist ko kad bi ja rekao da ne razumijem ljude koji nisu viđeli Podgoricu, CEtinje, Pljevlja ili Berane, a vole Crnu Goru. Nemojte me bukvalno shvatati, ali meni je to ta logika.

Čak i ako ima onih koji nisu bili u Srbiji, opet ne vidim ništa sporno. Ljudi se izjašnjavaju kao Srbi ili se čak izjašnjavaju kao Crnogorci, ali cijene da imaju srpsko porijeklo. I to ne porijeklo iz Srbije, nego ljudi misle da su jednostavno Srbi iz Crne Gore. I to je njihovo pravo. KAo što je pravo onih Crnogoraca iz Vojvodine "koji nikad nisu vodjeli Crne Gore" da se izjašnjavaju kao Crnogorci i traže svoja prava.

Treće, a ovo mi je deset puta nestajalo. Postoji percepcija da je Vlast jednako država i ljudi koji ne vole ovu vlast, (pogrešno) usmjeravaju svoju ... svoje nezaodvoljstvo prema svojoj zemlji. Svjesno ili ne, vlast im pomaže u tome, apsolutnim nipodaštavanjem njihovih stavova, koji su najvidljivije izraženi kroz simbole. E tu bi pojedini tražili izlaz u državljanstvu Srbije, kao određenu potvrdu da pripadaju korpusu srpskog naroda.

Ameriku ne vrijedi spominjati u ovom kontekstu, jer ona nije nacionalna država i državljanstvo se daje na sasvim drugi način nego u Evropi.
ALi zato imamo primjere njemačke koja ne daje tako lako državljanstvo trećim generacijama turskih imigranata zbog nenjemačkog porijekla.

Nego, šta ćemo sa našim džudistom? Da ga odmah razapinjemo ili da ga razumijemo?

rain_wind_storm
13-04-09, 15:46
Evo ja ću ti nabrojat pola moga solitera.Svi su srbi i svi ginu po Pg ulica za Kosovo,a niko od njih nije dalje od Bioča kročio.
Jes ja mislim jedan mali te je iša na pravijadu jedne godine u Teslić.
Ja kažem ko može neka uzme.Ali da se ne prećeruje.
Zna se kako se državljanstvo dobija.
E sad reci ti meni ako se neko pisao do juče kao crnogorac,pa sad recimo Srbiji ukinu vize,i on da bi što laganije otiša neđe upiše se ka srbin i dobije državljanstvo i pasoš.
I što sad Srbija treba da da svima državljanstvo koji žive u CG a izjašnjavaju se kao Srbi?Ili svima na svijet koji se pišu ka Srbi????
Treba dozvolit da se ima to dvojno...Ali to treba uredit nekako

Rave92
13-04-09, 17:28
KAo što je pravo onih Crnogoraca iz Vojvodine "koji nikad nisu vodjeli Crne Gore" da se izjašnjavaju kao Crnogorci i traže svoja prava.

Da, samo sto su oni naseljavali Vojvodinu iz Crne Gore, i to do prije 60 godina.

MonterO
14-04-09, 10:48
Priča druga
13 godišnjoj Budvanki sa hrvatskim pasošem nije dozvoljeno da se u Podgorici ukrca na let za Pariz. Objašnjenje policije je da u putovnicu nije udaren ulazni crnogorski pečat, tako da nije mogao biti udaren ni izlazni.
Putovnica je izdata u hrvatskom konzulatu u Kotoru(Crna Gora).
Porodica tvrdi da je djevojčica imala i crnogorski pasoš koji policajka nije htjela ni da pogleda. Otac nesuđene putnice je Crnogorac, a majka Hrvatica.

Ovdje bi mi valjalo da čujem i mišljenje pravnika.

Rave92
14-04-09, 16:20
Priča druga
13 godišnjoj Budvanki sa hrvatskim pasošem nije dozvoljeno da se u Podgorici ukrca na let za Pariz. Objašnjenje policije je da u putovnicu nije udaren ulazni crnogorski pečat, tako da nije mogao biti udaren ni izlazni.
Putovnica je izdata u hrvatskom konzulatu u Kotoru(Crna Gora).
Porodica tvrdi da je djevojčica imala i crnogorski pasoš koji policajka nije htjela ni da pogleda. Otac nesuđene putnice je Crnogorac, a majka Hrvatica.

Ovdje bi mi valjalo da čujem i mišljenje pravnika.

Ne znam dal to pise u njihovim pasosima (a trebalo bi) mjesto izdavanja, gdje bi trebalo da pise konzulat u Kotoru. Ako to pise, valjda bi trebali da znaju da ne moze da ima taj pecat. A crnogorski moguce nijesu pogledali zato sto nama trebaju vize za ulazak u EU.

MonterO
14-04-09, 17:17
Piše u njemu i ko ga je izdao (dolje lijevo) i adresa koja ne mora biti u Hrvatskoj

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/07/26/putovnica_legija.jpg

Ali kao što vidiš ne znaju. Ni zakon, ni sa ljudima

Blade Runner
27-04-09, 14:52
:DDa si srpski drzavljanin koji vec 30 godina zivi i radi u CG, plus je ozenjen crnogorskom drzavljankom i ovdje ima svoju imovinu, uredno placa porez, prima platu...itd, itd,,i ja i djeca imamo pravo na dvojno;)

Da li su ovo stvarno svi uslovi za dobijanje (dvojnog) CG državljanstva? Šta ako su ispunjeni svi ti koje si navela, osim boldovanog?

MonterO
27-04-09, 15:07
trebalo bi da ga dobije(š) ako imaš prijavljen boravak bar 10 godina. + poslovna sposobnost + znanje jezika

Blade Runner
27-04-09, 15:09
Ne treba meni, stekao sam ga rođenjem ;)

Nego mojim roditeljima, koji su u Crnoj Gori popriličan broj godina, otac od '69. a majka od '80.

Rave92
27-04-09, 15:56
Da li su ovo stvarno svi uslovi za dobijanje (dvojnog) CG državljanstva? Šta ako su ispunjeni svi ti koje si navela, osim boldovanog?

Po zakonu, ako je drugo drzavljanstvo uzeto poslije juna 2006, onda je protiv zakona, i mogu da izgube crnogorsko.

zvoncica
27-04-09, 16:26
Da li su ovo stvarno svi uslovi za dobijanje (dvojnog) CG državljanstva? Šta ako su ispunjeni svi ti koje si navela, osim boldovanog?:)ne znam zbilja da li je izmedju ostalih uslova potrebna i zenidba ili udaja za CG drzavljanina...znam samo da medju uslovima koje su nam dali u CB stoji i izvod iz knjige vjencanih, kao dokaz da si u braku sa CG drzavljaninom:)

Blade Runner
27-04-09, 21:59
Po zakonu, ako je drugo drzavljanstvo uzeto poslije juna 2006, onda je protiv zakona, i mogu da izgube crnogorsko.

Ni jedno drugo državljanstvo nije uzimano posle juna 2006. Tj, ljudi razmišljali logično (ako je to logično) da će se Crna Gora i Srbija dogovoriti oko tih državljanstava, ali ništa od toga... Ima tu dodatnih peripetija, nekretnine, plate, penzije. Znam što ćete predložit' za nekretnine, da se sve prevede na mene ;)

@Zvoncica: Hvala ;) Prikupljaju oni polako svu tu papirologiju i pa će predati zahtjev za državljanstvo... Nisu ništa Dragan Nikolić i Milena Dravić zaslužniji za državljanstvo od njih ;)

zvoncica
27-04-09, 22:48
Ni jedno drugo državljanstvo nije uzimano posle juna 2006. Tj, ljudi razmišljali logično (ako je to logično) da će se Crna Gora i Srbija dogovoriti oko tih državljanstava, ali ništa od toga... Ima tu dodatnih peripetija, nekretnine, plate, penzije. Znam što ćete predložit' za nekretnine, da se sve prevede na mene ;)

@Zvoncica: Hvala ;) Prikupljaju oni polako svu tu papirologiju i pa će predati zahtjev za državljanstvo... Nisu ništa Dragan Nikolić i Milena Dravić zaslužniji za državljanstvo od njih ;):)Moj suprug je dobio drzavljanstvo prije nekoliko dana, potpuno regularno, ispunjava sve uslove, a s obzirom da su tvoji roditelji (ako sma dobro shvatila o njima je rijec) toliko godina ovdje, vjerujem da nece biti problema.:)
Mi smo predali u septembru, a u aprilu je rijeseno, ne zato sto je nesto zastalo ili bilo nejasno, nego je prosto takva dinamika rjesavanja tih zahtjeva.:)

Rave92
27-04-09, 23:46

@Zvoncica: Hvala ;) Prikupljaju oni polako svu tu papirologiju i pa će predati zahtjev za državljanstvo... Nisu ništa Dragan Nikolić i Milena Dravić zaslužniji za državljanstvo od njih ;)

Samo malo. Tvoji/Vasi (ne znam dal' da persiram ili ne) roditelji hoce da podnesu zahtjev za crnogorsko drzavljanstvo, ili za neko drugo? Ako ce da predaju zahtjev za crnogorsko drzavljantvo, trazice im i ispis iz drugog drzavljanstva. A ako misle da podnose zahtjev za neko drugo drzavljanstvo, mogu da uspiju, ali CG i SRB (ili koja je vec zemlja u pitanju) mogu da se dogovore da im ta zemlja dostavlja koje sve uzeo drzavljanstvo, i tu je rizik gubljenja cg drzavljanstva. Znaci ako je u pitanju crnogorsko, onda bi trebali da traze ispis.

MonterO
28-04-09, 01:01
skandal na pomolu?

Taksin Šinavatra - Crnogorac u Liberiji
Ponedeljak, 27. april 2009. 16:29

Bivši premijer Tajlanda Taksin Šinavatra, koji je u bekstvu, koristio je prošle sedmice crnogorski pasoš za putovanje u Liberiju, objavio je Tajlandski list "Nejšn vebsajt".
List je objavio da je Šinavatra, koji je osuđen na dve godine zatvora, za putovanje u Liberiju, gde je boravio od 20. do 23. aprila, koristio crnogorski pasoš sa brojem I38kd3695.

Agencija Beta nezvanično saznaje da je pasoš sa tim brojem među izdatim, novim crnogorskim pasošima.

Pasoši se mogu izdati isključivo crnogorskim državljanima, u Crnoj Gori i diplomatskim predstavništvima u Njujorku i Frankfurtu.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Osman Subašić kazao je za Betu da "ne zna " da li je i kome izdat pasoš sa tim brojem, ali je naveo da "brojevi i slova" putne isprave, koju je, kako se tvrdi koristio bivši tajlandski premijer, ukazuju da je reč o crnogorskom pasošu.

On je podsetio da crnogorski pasoš mogu dobiti samo državljani Crne Gore, ali i naveo da se ne mogu saopštavati podaci o tome, zbog Zakona o zaštiti ličnih podataka.

"Ne radi se o državnoj tajni, ali dužni smo da štitimo lične podatke", naveo je Subašić.

Bivši premijer Tajlanda je zbačen sa vlasti u septembru 2006. godine nakon vojnog udara zbog optužbi za korupciju i zloupotrebu vlasti.

Osuđen je u odustvu na dve godine zatvora zbog korupcije.

Sinavatra odbacuje optužbe, navodeći da su politički motivisane, i da je posredi pokušaj protivnika da ga odstrane iz politike.

Tajlandske vlasti su sredinom aprila proglasile nevažećim pasoš Sinavatre, koga su optužile za podsticanje nedavnih nereda u toj zemlji.
Bivši premijer je proglašen odgovornom za incidente zbog kojih je otkazan samit zemalja ASEAN-a, koji je trebalo nedavno da bude odrzan u Pataji.

zvoncica
28-04-09, 01:30
Samo malo. Tvoji/Vasi (ne znam dal' da persiram ili ne) roditelji hoce da podnesu zahtjev za crnogorsko drzavljanstvo, ili za neko drugo? Ako ce da predaju zahtjev za crnogorsko drzavljantvo, trazice im i ispis iz drugog drzavljanstva. A ako misle da podnose zahtjev za neko drugo drzavljanstvo, mogu da uspiju, ali CG i SRB (ili koja je vec zemlja u pitanju) mogu da se dogovore da im ta zemlja dostavlja koje sve uzeo drzavljanstvo, i tu je rizik gubljenja cg drzavljanstva. Znaci ako je u pitanju crnogorsko, onda bi trebali da traze ispis.:)ne trazi se ispis iz drzavljanstva druge zemlje. Ne znam da li ce se u buducnosti traziti, ali zasad se ne trazi;)

NSX
28-04-09, 02:58
Tajlandjani slozna braco :)

Blade Runner
28-04-09, 08:20
:)ne trazi se ispis iz drzavljanstva druge zemlje. Ne znam da li ce se u buducnosti traziti, ali zasad se ne trazi;)

Tvom suprugu nisu tražili?

A što se mojih roditelja tiče... Taman tako, svako neutralan kad čuje koliko godina su ovdje pomisli da neće biti problema oko državljanstva ali, to je samo na priči. Vidjećemo što će biti ;)

Hvala još jednom!

zvoncica
28-04-09, 16:46
Tvom suprugu nisu tražili?

A što se mojih roditelja tiče... Taman tako, svako neutralan kad čuje koliko godina su ovdje pomisli da neće biti problema oko državljanstva ali, to je samo na priči. Vidjećemo što će biti ;)

Hvala još jednom!:)pazi, oni, ako su rodjeni u drugoj drzavi, samim rodjenjem imaju njeno drzavljnstvo...mnogo dokumenata smo morali da povadimo:izvod iz MK rodjenih, drzavljanstvo koje imas rodjenjem, potvrdu da nijesi kaznjavan u drzavi cije drzavljanstvo imas kao i u drzavi gdje zivis i cije ces da trazis, potvrdu da nemas imovinu u drzavi cije dravljanstvo imas, potvrdu da nemas prijavljen boravak u drzavi cije drzavljanstvo imas, potvrda o prijavi boravka u drzavi cije drzavljanstvo trazis, izvod iz MK vjencanih, potvrdu o radnom odnosu i plati ili penziji koju primas u CG, u nasem slucaju moje drzavljanstvo (ja sam CG drzavljanka) i izvod iz MK rodjenih...eto to nam je sve bilo potrebno i nijesu nam trazili ispis iz srbijanskog drzavljanstva:)

Rave92
28-04-09, 17:01
:)ne trazi se ispis iz drzavljanstva druge zemlje. Ne znam da li ce se u buducnosti traziti, ali zasad se ne trazi;)

Ok onda, moja greska :).

qfactor
03-05-09, 15:15
dobar dan,

za 10 mjeseci ce mi istici pasos (stari plavi sr jugoslavije). hocu da izvadim crnogorski ali smatram da to neci biti tako lako.

evo situacije:
- rodjen 1970-e god u njemackoj
- jos uvijek tamo zivim
- nikad nijesam zivio na teretoriji bivse sfrj
- od 2003 god. imam dvojno drzavljanstvo (njemacko i "sr jugoslavije")
- porodica oca se preselila poslije 2. svjetskog rata u vojvodini
- prijavljen u vojvodini (lovcenac)
- otac i majka rodjeni u crnoj gori
- otac i majka imaju drzavljanstvo crne gore
- otac mi vise nije ziv a majka (koja zivi jos uvijek u njemackoj) je prijavljena u crnoj gori
- nemam JMBG
- nijesam sluzio vojsku, ako to ima neke veze
- prema uverenja od 27.06.2001 ja sam drzavljanin republike srbije i sr jugoslavije - sto mi nije jasno kako to moze biti, kad su mi i otac i majka crnogorci?!?
- prema izvoru iz maticne knjige rodjenih 27.06.2001 i otac i majka imaju "jugoslovensko" drzavljanstvo

mnogo vam hvala unaprijed za bilo kavkvu podrsku :)

pozdrav,
zeljko

zvoncica
03-05-09, 16:30
E zeljko, muka! Ne znam da li ti se moze dati bilo kakva podrska izuzev ovako, da ti pozelimo da ostvaris to sto zelis...ali to ce ti biti od slabe vajde!
Imas drzavljanstvo Srbije jer si rodjen u Srbiji i po automatizmu to ti je pisano kad se raspala drzava...e, sad vidi sto ces...moguce je da ces moci da trazis upis u cg drzavljanstvo, mada tesko ako imas njemacko...bar zasad...jedino valjda ako se odreknes i njemackog i srbijanskog, ali ne znam sto bi ti ta rabota scela?;)

Hari Krisna
03-05-09, 16:51
Ne strasi cojeka jer je rodjen u Njemackoj, a roditelji nasi drzavljani. Pravac u MIP deset eura takse na molbu, a ako nesto zagusti imamo bar nas drugaricu sa foruma da naćera one dzabolebovice po kancelarija :)

qfactor
03-05-09, 17:10
hvala puno na odgovre :)

icu u GK Frankfurt ove nedjelje, pa da vidimo ....

zvoncica
03-05-09, 17:43
javi sto si uradio.

qfactor
03-05-09, 20:00
naravno :) !

SnowQueen
03-05-09, 20:13
Uslovi za dobijanje garancije za crnogorsko drzavljanstvo:
Sva ova dokumenta je tesko izvaditi jer se mora putovati u drzavu ciji ste drzavljanin, ici od saltera do saltera, pisati zahtjeve, cekati da otvore (jer rade sa strankama samo jednom sedmicno od 10 do 11 ali ne zna se koji je to dan u sedmici) da ne pricamo o putnim troskovima i ostalim komplikacijama.

1.Izvod iz maticne knjige rodjenih
2.Potvrda o trenutnom drzavljanstvu
3.Izvod iz knjige vjencanih (ako ste u braku)
4.Potvrda o drzavljanstvu bracnog druga
5.Potvrda da niste osudjivani u drzavi cije drzavljanstvo imate
6.Potvrda da niste osudjivani u drzavi cije drzavljanstvo zelite
7.Potvrda o mjestu prebivalista u drzavi cije drzavljanstvo trazite (uslov da bude prije maja 2006.)
8.Kopija licne karte
9.Kopija pasosa(ako ga imate)
10.Potvrda o radnom odnosu na neodredjeno vrijeme i visina plate
11.Potvrda o imovinskom stanju, izvod iz katastra

Tek onda kada se sve to preda na salteru u vasoj opstini (a to moze samo do 5.maja 2009. - jer se nakon tog datuma postupak mnogo vise otezava)
onda cekate i duze od godinu dana da neko tamo to razmotri.
A onda kada razmotre da li ste podobni da budete drzavljanin Crne Gore onda vam izdaju garanciju da ce vam dati drzavljanstvo.

Kada dobijete garanciju ponavljate istu proceduru i papirologiju kao sto je gore navedena uz jos jedan papir - potvrda o odricanju od trenutnog drzavljanstva.
Ta potvrda se iz drzave ciji ste drzavljanin u mjestu gdje vadite izvod iz maticne knjige rodjenih licno uzima i potpisuje uz doplatu od 250 eura (za odricanje od srbijanskog drzavljanstva).
Da ne pominjem polaganje crnogorskog jezika (iako zivite tu vec 20 godina :)) i ostale nebuloze.

Onda se vratite u CG i cekate da vam daju drzavljanstvo a taj postupak moze trajati i godinama.
E kada (ako) vam ga daju onda se ista procedura ponavlja za dobijanje licne karte kao i pasosa.

Ako neko sada ima 25 godina i pokusava da zivi normalno, putuje ili se zaposli, mora da ceka jos sledecih 5 godina i non stop da ponavlja ovu proceduru. A u medjuvremenu je ni na nebu ni na zemlji i jos moze protiv njega da se povede postupak sto nema licnu kartu.

Sva ova procedura je ocigledno izmisljena da bi ljudi lako odustajali od cg drzavljanstva.
Svaka cast!!! Ako je to bio cilj - svaka cast!!!

Znaci od 5. maja se proces jos vise komplikuje.

A dvojno drzavljanstvo - takvu odluku su samo naivni cekali i sada sebi zakomplikovali zivot oko dokumenata.

Rave92
03-05-09, 20:20
hvala puno na odgovre :)

icu u GK Frankfurt ove nedjelje, pa da vidimo ....

http://www.kosovocafe.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=4546

Tu imas sve detalja o konzulatu, cak i slike xD.

Old Bone
03-05-09, 20:27
Ne strasi cojeka jer je rodjen u Njemackoj, a roditelji nasi drzavljani. Pravac u MIP deset eura takse na molbu, a ako nesto zagusti imamo bar nas drugaricu sa foruma da naćera one dzabolebovice po kancelarija :)
Hari ne dociraj...ne plasi nego realno pise...i nije mi do smajlija uopste!
Ja sam bio prekjuce u MUP I NECU GA IC VISE PO DRZAVLJANSTVO NIKAD, sva je prilika. U SNOWQUEEN postu je SVE REALNO OBJASNJENO, tako da ja, koji ispunjavam sve osim rodjenja (porijeklo,otac, boravak duzi od 10 godina, neprekidni rad duzi od 10 g., jezike, stalni rad, kucu, l.kartu, biracni spisak, ) sanse nema da dobijem drzavljastvo BEZ JADA VELIKOGA!....a djeci sam rekao da se snalaze sami i imali smo kucnu *scenu*....jer ja nemam snage da im to rjesavam, ni sebi ni njima....
...no ako je to potrebno da MNE opstane-NEKA GA!
Pozdrav,

Hari Krisna
03-05-09, 20:33
Ako neko sada ima 25 godina i pokusava da zivi normalno, putuje ili se zaposli, mora da ceka jos sledecih 5 godina i non stop da ponavlja ovu proceduru. A u medjuvremenu je ni na nebu ni na zemlji i jos moze protiv njega da se povede postupak sto nema licnu kartu.
Sa toliko godina mora imati nekakva dokumenta i ta koja ima ne smetaju mu nista za normalan zivot. Licnu kartu takodje imao odavno, a cak ako je i stranac dobija dokumenat bez po muke i nece niko voditi postupke.

ni na nebu ni na zemlji
03-05-09, 20:33
Sva ova dokumenta je tesko izvaditi jer se mora putovati u drzavu ciji ste drzavljanin, ici od saltera do saltera, pisati zahtjeve, cekati da otvore (jer rade sa strankama samo jednom sedmicno od 10 do 11 ali ne zna se koji je to dan u sedmici) da ne pricamo o putnim troskovima i ostalim komplikacijama.

7.Potvrda o mjestu prebivalista u drzavi cije drzavljanstvo trazite (uslov da bude prije maja 2006.)
8.Kopija licne karte
11.Potvrda o imovinskom stanju, izvod iz katastra

Tek onda kada se sve to preda na salteru u vasoj opstini (a to moze samo do 5.maja 2009. - jer se nakon tog datuma postupak mnogo vise otezava)
A onda kada razmotre da li ste podobni da budete drzavljanin Crne Gore onda vam izdaju garanciju da ce vam dati drzavljanstvo.

Kada dobijete garanciju ponavljate istu proceduru i papirologiju kao sto je gore navedena uz jos jedan papir - potvrda o odricanju od trenutnog drzavljanstva.
Ta potvrda se iz drzave ciji ste drzavljanin u mjestu gdje vadite izvod iz maticne knjige rodjenih licno uzima i potpisuje uz doplatu od 250 eura (za odricanje od srbijanskog drzavljanstva).
Da ne pominjem polaganje crnogorskog jezika (iako zivite tu vec 20 godina :)) i ostale nebuloze.

Onda se vratite u CG i cekate da vam daju drzavljanstvo a taj postupak moze trajati i godinama.
E kada (ako) vam ga daju onda se ista procedura ponavlja za dobijanje licne karte kao i pasosa.

Sva ova procedura je ocigledno izmisljena da bi ljudi lako odustajali od cg drzavljanstva.
Svaka cast!!! Ako je to bio cilj - svaka cast!!!

Znaci od 5. maja se proces jos vise komplikuje.

A dvojno drzavljanstvo - takvu odluku su samo naivni cekali i sada sebi zakomplikovali zivot oko dokumenata.
sad je sve jasno

Brzi
03-05-09, 23:19
U svakoj zemlji svijeta ceka se i provjerava svaki pojedinac pa i ovdje nije nista novo, cekacemo i dobiceo sigurno ukoliko nijesi kaznjavan,zatvaran kao ja, zena mi neda izlaska iz kuce kao da sam na golom otoku.
Bez sale sigurno cemo cekat malo duze ali cese rijesit,

zvoncica
04-05-09, 00:31

8.Kopija licne karte
11.Potvrda o imovinskom stanju, izvod iz katastra sve je ovo tako i sve smo ovo povadili u avgustu prosle godine i kostalo nas je samo u Srbiji blizu 100 eura (po tadasnjem kursu), je rnijedan izvod niti potvrda nije ispod 600, 700 dinara.

A onda kada razmotre da li ste podobni da budete drzavljanin Crne Gore onda vam izdaju garanciju da ce vam dati drzavljanstvo. ovo nije bas tako...jer mi smo predali u septembru i dobili 2. aprila drzavljanstvo!
Jedina procedura je bila uplata od 100 eura za prijem u drzavljanstvo...sad idemo u opstinu da se upise u knjigu drzavljana i u knjigu rodjenih, cak!

Da ne pominjem polaganje crnogorskog jezika (iako zivite tu vec 20 godina :)) i ostale nebuloze. Ni ovo nije tacno, jer niti je ko trazio polaganje jezika, niti je trazio ispis iz drugog drzavljanstva!

E kada (ako) vam ga daju onda se ista procedura ponavlja za dobijanje licne karte kao i pasosa. kao sto rekoh, u aprilu smo posli da se raspitamo i bilo je gotovo...znaci, cekanje od septembra do aprila...i to je sve! Sad sa izvodom iz knjige drzavljana i sa izvodom iz maticne knjige rodjenih, ovdje u PG, idemo da predamo dokumenta za CG pasos i LK.
Rekoh vec da smo to zavrsili 29. aprila;)

Ja sam bio prekjuce u MUP I NECU GA IC VISE PO DRZAVLJANSTVO NIKAD, sva je prilika. U SNOWQUEEN postu je SVE REALNO OBJASNJENO, tako da ja, koji ispunjavam sve osim rodjenja (porijeklo,otac, boravak duzi od 10 godina, neprekidni rad duzi od 10 g., jezike, stalni rad, kucu, l.kartu, biracni spisak, ) sanse nema da dobijem drzavljastvo BEZ JADA VELIKOGA!....a djeci sam rekao da se snalaze sami i imali smo kucnu *scenu*....jer ja nemam snage da im to rjesavam, ni sebi ni njima....
Pozdrav,:) Bone, moj suprug je rodjen u Srbiji, od oba roditelja drzavljaninaa Srbije, povadio je trazene papire, predao ih i evo, dobio je 2. aprila drzavljanstvo! Nesto mi tu ne stima, izuzev ako nesto nije promijenjeno posle nove godine, a mi smo predali u septembru pa nas nije kacilo?:)

DzoniS
04-05-09, 20:43
Jel izvadio neko to dvojno vise...da skenira dokumenta da vidim kako to izgleda...

Kliker17
04-05-09, 22:20
ovo nije bas tako...jer mi smo predali u septembru i dobili 2. aprila drzavljanstvo!
Jedina procedura je bila uplata od 100 eura za prijem u drzavljanstvo...sad idemo u opstinu da se upise u knjigu drzavljana i u knjigu rodjenih, cak!

Ni ovo nije tacno, jer niti je ko trazio polaganje jezika, niti je trazio ispis iz drugog drzavljanstva!

Ovo i jeste bilo tako jedostavno prosle godine. Procedura se od 5 maja komplikuje.

mala od kuzine
05-05-09, 09:57
moj suprug je rodjen u Srbiji, od oba roditelja drzavljaninaa Srbije, povadio je trazene papire, predao ih i evo, dobio je 2. aprila drzavljanstvo! Nesto mi tu ne stima, izuzev ako nesto nije promijenjeno posle nove godine, a mi smo predali u septembru pa nas nije kacilo?:)

mora da imas neki specijalni status ;)

kod mene je identicna situacija kao kod tvog supruga - ispunjavam sve redom pobrojane stavke i predato je pocetkom oktobra , jos mi dragi radi u ustanovi na toploj i pogodi sta ? jucer su mu kazali da se nadam tek od septembra.

Blade Runner
05-05-09, 10:52
(a to moze samo do 5.maja 2009. - jer se nakon tog datuma postupak mnogo vise otezava)

Procedura se od 5 maja komplikuje.

A zbog čega se komplikuje?

zvoncica
05-05-09, 13:50
mora da imas neki specijalni status ;)

kod mene je identicna situacija kao kod tvog supruga - ispunjavam sve redom pobrojane stavke i predato je pocetkom oktobra , jos mi dragi radi u ustanovi na toploj i pogodi sta ? jucer su mu kazali da se nadam tek od septembra.:)nemamo specijalan status...izuzev sto moj suprug u CG i PG zivi od 1980. godine, radi ovdje citav zivot, ima suprugu CG drzavljanku i djecu CG drzavljane, prijavljeno boraviste, prijavljenu imovinu na koju placa porez...iz Srbije odjavljen 1980. ne vodi se u katastarakim knjigama, na birackim spiskovima...eto mozda je to specijalni status;)

qfactor
05-05-09, 16:11
evo bio sam u konzulatu i meni je receno da mi treba:

1. izvod iz maticne knjige rodjenih
2. uverenje da sam drzavljanin crne gore
3. trenutni pasos

1 i 3 bez problema. za broj 2 mi je receno, da to trebam da vadim u mjesto rodjenja svoga oca - tj vjerovatno u opstinui na cetijne...

... will keep you updated .... :D

qfactor
14-05-09, 15:19
na zalost, ovo ce biti malo z.....no :(

ja nigdje ne mogu izvaditi uverenje da sam drzavljanin crne gore, jer sam prijavljen u lovcencu (vojvodinu)! mene je danas konzul rekao, da trebam izvaditi srpski pasos itd, pa da se njega odreknem i da tek onda trazim crnogorsko drzavljansvo. ali, kako mi je on rekao, to mogu tek onda, kad budem zivio 10 god u crnoj gori bez prekida! ovo je nevjerovatno :confused:

to znaci: otac i majka su mi crnogorci a ja srbin???!!!

ako ima neko neki savijet - samo naprijed!

hvala :)

Kliker17
14-05-09, 15:23
Koliko dugo živiš u Crnoj Gori?

qfactor
14-05-09, 15:38
pa to mi je problem:

evo copy&paste:
- rodjen 1970-e god u njemackoj
- jos uvijek tamo zivim
- nikad nijesam zivio na teretoriji bivse sfrj
- od 2003 god. imam dvojno drzavljanstvo (njemacko i "sr jugoslavije")
- porodica oca se preselila poslije 2. svjetskog rata u vojvodini
- prijavljen u vojvodini (lovcenac)
- otac i majka rodjeni u crnoj gori
- majka ima drzavljanstvo crne gore
- otac je umro 2002 god za vrijeme SR jugoslavije
- prema uverenja od 27.06.2001 ja sam drzavljanin republike srbije i sr jugoslavije - sto mi nije jasno kako to moze biti, kad su mi i otac i majka crnogorci?!?
- prema izvodu iz maticne knjige rodjenih 27.06.2001 i otac i majka imaju "jugoslovensko" drzavljanstvo - kod mene ne pise nista

Kliker17
15-05-09, 07:39
E, to je problem, ako si navršio 23-ću ti više nemaš nikakve veze sa roditeljima i nakon toga ne možeš po ocu ili majci dobiti državljanstvo (barem je tako pisalo u prošlogodišnjem Zakonu).
A ukoliko nemaš prijavljeno prebivalište u Crnoj Gori nakon 21.maja 2006. - eh, tu je već problem.
Treba ti i otpust iz svih državljanstava koje imaš - jer sada za sada (koliko ja znam) nemaš pravo na dva.
Ali, ženidba sa Crnogorkom (+ 3god braka) bi trebalo da ti obezbjedi državljanstvo.
A državljanstvo sr. Jugoslavije... svi koji su to imali u dokumentima, sada imaju problem. Da su ti tada - te davne 2003-e stavili u dokumenta RCG - sad ne bi imao problema.

P.S. S obzirom da se još uvijek ništa sigurno ne zna oko procedure za dobijanje državljanstva RCG, pokušaj još da se raspitaš u MUP-ovima širom Crne Gore - možda će postojati neki način da dobiješ CG državljanstvo.

Hari Krisna
15-05-09, 08:34
A državljanstvo sr. Jugoslavije... svi koji su to imali u dokumentima, sada imaju problem. Da su ti tada - te davne 2003-e stavili u dokumenta RCG - sad ne bi imao problema.

P.S. S obzirom da se još uvijek ništa sigurno ne zna oko procedure za dobijanje državljanstva RCG, pokušaj još da se raspitaš u MUP-ovima širom Crne Gore - možda će postojati neki način da dobiješ CG državljanstvo.
Ne pravi zbrku pisanjem neceg sto blage veze nema. Drzavljanstvo SR Jugoslavije nikad nije postajalo niti je bilo kome moglo biti to upisano. Sve je jako sigurno i sve se jako precizno zna kako se dobija drzavljanstvo Crne Gore i nema nista mozda.

Kliker17
15-05-09, 09:12
Ne pravi zbrku pisanjem neceg sto blage veze nema. Drzavljanstvo SR Jugoslavije nikad nije postajalo niti je bilo kome moglo biti to upisano. Sve je jako sigurno i sve se jako precizno zna kako se dobija drzavljanstvo Crne Gore i nema nista mozda.

Mojoj majci je pisalo čak SFRJ u poslednjem izvodu iz matične knjige.
A znam da su pojedini u državljanstvo čak stavljali utopističko jugoslovensko.

A nakon odvajanja se državljanstvo određivalo po mjestu rođenja.

Ako se sve zna - mogao bi napisati ovdje spisak uslova za dobijanje CG državljanstva ili ako može dvojnog državljanstva.
Ili ako ima neko neka postavi link ka važećem Zakonu o državljanstvu Crne Gore, pa da ne nagađamo.

Blade Runner
15-05-09, 09:13
Potvrda za poznavanje crnogorskog jezika... Ako neko radi u državnoj ustanovi, tipa srednja škola, ne bi trebao da uplaćuje 18€, nego samo da izvuče potvrdu o stalnom radnom mjestu u toj ustanovi?

PS Naravno, ovo je upućeno onima koji se razumiju u problematiku, tj stavke sa novih zahtjeva za državljanstvo ;)

qfactor
15-05-09, 09:44
hvala na odgovore :)

mene je zena njemica!

MonterO
15-05-09, 10:38
Pozdrav,

Mene tvoj slučaj posebno brine, jer si, kako sam shvatio, advokat. A zamisli kako je ostalima..
Sa zaključkom ti se, naravno, ne slažem. Kakve veze ima opstanak MNE sa državljanstvom ljudi koji godinama žive ovdje i koji su se našli u administrativnom lavirintu, nastalom ne njihovom krivicom. 5 država za 20 godina smo promijenili i sada se administracija pravi kao de je sve uvijek bilo ovako.. Zašto ne učiniti ne što da im se olakša.

Danas u VIjestima, Njemica koja već 45 godina živi u Tivtu ( udata za CG državljanina) se žali kako su je slali u Trebinje da kupi putničko osiguranje na mjesec dana, ne bi li dobila neku dozvolu...

milovan
15-05-09, 12:07
Ja sam proshlog ljeta,
dobio pasoshe za suprugu , mene i dva sina,
ni jedan od njih nije zivio na teritoriji CGe, zive u Danskoj od rodjenja.

Ovo za Bonea je sramota za CGu,
ako je iko zasluzan za taj CRNOGORSKI PASOSH, onda je BONE i njegova familija, cudi me , da Sinavatra i Dzajici mogu preko reda, a kucice s´Orje Luke, sivoga sokola i njegove tice, mrcvare po shalterima.

MonterO
15-05-09, 23:45
Ne treba staroj koski dati državljanstvo zato što je zaslužan, već što ispunjava uslove. A vidim da ih ispunjava.
Štaviše, bolje da ga dobije u redovnoj proceduri, nego da ga slikaju sa Taksinom i Džajom.

NSX
16-05-09, 00:12
Vala ako ga stari kao pravnik ne moze iscupat sto mi ostali da radimo :)

ni na nebu ni na zemlji
16-05-09, 09:24
pa najbolje je poc nedje vani napravit kakvo veliko kriminalno djelo ali bas veliko i onda garant dobijas cg drzavljanstvo :p

mala od kuzine
16-05-09, 11:43
:)nemamo specijalan status...izuzev sto moj suprug u CG i PG zivi od 1980. godine, radi ovdje citav zivot, ima suprugu CG drzavljanku i djecu CG drzavljane, prijavljeno boraviste, prijavljenu imovinu na koju placa porez...iz Srbije odjavljen 1980. ne vodi se u katastarakim knjigama, na birackim spiskovima...eto mozda je to specijalni status;)

moj suprug je rodjen u kotoru od roditelja sa cetinja , djeca mu rodjena u kotoru . ja takodjer radim i placam porez od 2000 u cg . od tada imam i prebivaliste glasacko pravo . u srbiji nemam nista ( biracko pravo imovinu ) osim maticnog izvoda . i po svemu nabrojanom nikakve razlike izmedju tvog supruga i mene .

ili su neki jednakiji od drugih ;)

mala od kuzine
16-05-09, 11:51
e da . muz mi nije ni u jednoj stranci. mozda je tu neka kvaka :rolleyes:

milovan
16-05-09, 12:21
DRZAVA koja nije starija od tri godine,
josh uvijek sere u pelene,
taj smrad neki osjecaju na svojoj kozi, sve zbog NESPOSOBNE ADMINISTRACIJE I CHEKANJA DA NEKO PREUZME ODGOVORNOST.

Ja volim tu CGu,
ali se STIDIM zbog tog NESPOSOBNOG REZIMA,
koji MRCVARI I ZLOSTAVLJA LJUDE,
koji je iskreno vole, za BONEA BIH GLAVOM GARANTOVA, da je veci patriota od svih DPSDPOVACA U KUMBULJ, sram ih i stid bila NESPOSOBNE I LIJENE.

MonterO
16-05-09, 15:08
DRZAVA koja nije starija od tri godine,
josh uvijek sere u pelene,
taj smrad neki osjecaju na svojoj kozi, sve zbog NESPOSOBNE ADMINISTRACIJE I CHEKANJA DA NEKO PREUZME ODGOVORNOST.

Ovo je vrhunski argument koji administracija koristi kad ne rade svoj posao. "Mi smo mlada država". A kad se treba busat u prsa, onda smo stara evropska država. Istina je da ta administracija radi bez prestanka od 1878, i da je za poslove oko državljanstva bila nadležna i ranije. To što su sad najviša instanca im onako godi, pa mogu otaljavati posao, jer znaju da iznad njih nema nikoga.

A što je najgore, stradaju ljudi. I obični, a i oni koji mogu pružiti više.
Sreća je pa je ovo velika država sa visokom stopom nataliteta koja uvozi visokokvalifikovanu radnu snagu sa strane, pa ne osjećamo nikakve posljedice..

zvoncica
16-05-09, 19:22
moj suprug je rodjen u kotoru od roditelja sa cetinja , djeca mu rodjena u kotoru . ja takodjer radim i placam porez od 2000 u cg . od tada imam i prebivaliste glasacko pravo . u srbiji nemam nista ( biracko pravo imovinu ) osim maticnog izvoda . i po svemu nabrojanom nikakve razlike izmedju tvog supruga i mene .

ili su neki jednakiji od drugih ;):)necemo se nadgornjavat, bar ja necu, ako ti kazem da je regularnim putem dobio, bez ikakvih specijalnh zasluga, red je da mi vjerujes;)
Nije lijepo da mi inputiras da imam neke "specijalne zasluge" i da sam clan neke politicke stranke, sto li?
Cini mi se da ja tebi ne rekoh ni jednom jedinom rijecju da nesto nijesi zasluzila pa ga zato i ne dobijas, a ti meni pridade i veze sa vlascu, i specijalne statuse (ne znam sto se jos pod tim podrazumijeva);)

Svoj sam ti primjer navela kao pozitivan primjer rjesavanja zahtjeva za drzavljanstvo, prosto, da ti kazem da se IPAK rjesava, malo sporije, ali rjesava, sto bi ti ulilo nadu da ce se i tvoj zahtjev pozitivno rijesiti...i umjesto da pitas koliko smo cekali, kad smo predali, kakva je poslije bila procedura, da li je morao ispis, da li je moralo polaganje jezika, cisto da vidis je li situacija i kod tebe slicna, ima li nade da ti se to pozitivno rijesi- ti s neba pa u rebra...ili lazem ili imam kumove, specijalne statuse?! ;)
Mozda si prilikom raspitivanja za svoj slucaj pokazala jednaku dozu netolerancije, kao prema meni ovdje, tako da i to moze biti razlog sto cekas do septembra.:)

Posto su i nama u januaru rekli da idu redom, pa kad dodjemo na red- a ko zna kad ce to biti, eto, dosli smo u aprilu, i ako sam dobro shvatila, rekli su ti isto sto i nama, a ne da ti ga nece dati, da ne ispunjavas uslove...ja sam bila strpljiva i spremna da cekam i godinu dana, ako je takva procedura, pa ces ga i ti dobiti, jer nema razloga da ga ne dobijes;)

mala od kuzine
16-05-09, 20:24
meni je drago da ste vi resili papire . i drago mi je da se u srbiju bosnu i hrvatsku ( za nas iz boke barem ) moze sa licnom kartom inace ne bih mogla da mrdnem nikuda .
ono sto me je navelo da se ukljucim u diskusiju je tvoj post sa visine "eto mi dobili regularno sve imamo a vi vidite " sa te iste visine mi jos saopsti da sam sklona imputiranju i da sam netolerantna i da , hm , ko zna zbog toga jos cekam ? ajme. :)

sta reci.

zvoncica
17-05-09, 01:05
meni je drago da ste vi resili papire . i drago mi je da se u srbiju bosnu i hrvatsku ( za nas iz boke barem ) moze sa licnom kartom inace ne bih mogla da mrdnem nikuda .
ono sto me je navelo da se ukljucim u diskusiju je tvoj post sa visine "eto mi dobili regularno sve imamo a vi vidite " sa te iste visine mi jos saopsti da sam sklona imputiranju i da sam netolerantna i da , hm , ko zna zbog toga jos cekam ? ajme. :)

sta reci.:)Ne, nijesam rekla (ili napisala) sa visine, nego sa normalne kompjuterske stolice...samo sam rekla svoj primjer, jer je ovdje- na forumu, receno da treba ispis, da treba polaganje jezika, a ja dadoh obavjestenje iz prve ruke da su to dezinformacije, jer je to istina, prodjoh kroz proceduru.

a ti mi citiraj te moje rijeci " mi dobili regularno, a vi vidite", rekla bih da si lose i sa predrasudama citala izmedju redova, zapravo ne bih rekla, nego sam sigurna, citiraj to sto si shvatila kao moje sitno provociranje... nema potrebe da izmisljas nepostojece recenice kad imas quote kao dokaz, zar ne?;)

Ako, pak, mislis da je sa visine samo zato sto je zavrseno i zato sto je nas primjer pozitivan primjer da se drzavljanstvo ipak dobija i regularno, e, onda je to vec tvoj problem.

Ne znam odakle si ti pisala, sa poda, ili sa sifonjera, ali si mi saopstila da nijesam mogla dobiti drzavljanstvo ako nemam specijalni status...ja ti jos jednom ponavljam da nemam specijalni status, da sam najobicniji gradjanin, da nijesam drug clan nijedne stranke, da nijesam zena direktora, niti sestra i cerka pre$ednika, a ni ljubavnica nacelnika uprave policije, pa vjerujem da ces i ti svoj zahtjev rijesiti na tvoje zadovoljstvo i u najskorije moguce vrijeme.
Pozdrav:)

p.s. lijepa rijec i gvozdena vrata otvara, ne zaboravi to:)

Globetrotter
17-05-09, 13:51
Procedura za dobijanje dvojnog drzavljanstva se izgleda u svim gradovima ne rijesava niti podjednakom brzinom niti podjednakom "lakocom". :mad:

Slucaj u Budvi. Zena zivi i radi u Budvi 20 godina, isto toliko godina i udata za mog kolegu crnogorskog drzavljanina, ima dijete rodjeno u Crnoj Gori. Kada se udala odjavila boraviste sa roditeljske adrese iz Srbije i uredno prijavila MUP-u u Budvi, na adresu supruga dje i sada zive. Dobila licnu kartu i pasos na budvansku adresu. Licna karta istekla prosle godine, ne moze da dobije novu jer nije crnogorska drzavljanka. Da bi postala crnogorska drzavljanka treba prvo da trazi ispis iz drzavljanstva Srbije i da prikupi sve u ovim postovima navedene papire. Izmedju ostalog potvrdu da nije osudjivana i pod istragom u drzavi iz cijeg se drzavljanstva trazi otpust. Zena prikupila sve osim te potvrde, jer nemogu da joj izdaju potvrdu da nije osudjivana i pod istragom obzirom da se morala odjaviti iz mjesta rodjenja i prijaviti u Budvu, sugerisali su da MUP CG treba da to trazi diplomatskim putem i da bi im se u tom slucaju udovoljilo. U Budvanskom MUP-u kazu da oni to nijesu duzni da traze i da ukoliko hoce crnogorske papire mora sama da prikupi svu dokumentaciju pa i tu potvrdu, i tako sve ukrug. :confused: :confused: :confused:

Zena mog kolege je fakultetski obrazovana osoba, poslovna zena koja cesto putuje u inostranstvu i upravo joj posao velikim dijelom i zavisi o pasosu kojeg ne moze dobiti a stari istice za nekoliko mjeseci. Zena vise ne zna sto da cini. Pa sad zamislite kad ovakve peripetije imaju sto se kaze skolovani ljudi, sto li tek rade sa onima skromnijeg obrazovanja. ;)

Blade Runner
17-05-09, 19:52
Da bi postala crnogorska drzavljanka treba prvo da trazi ispis iz drzavljanstva Srbije i da prikupi sve u ovim postovima navedene papire. Izmedju ostalog potvrdu da nije osudjivana i pod istragom u drzavi iz cijeg se drzavljanstva trazi otpust. Zena prikupila sve osim te potvrde, jer nemogu da joj izdaju potvrdu da nije osudjivana i pod istragom obzirom da se morala odjaviti iz mjesta rodjenja i prijaviti u Budvu, sugerisali su da MUP CG treba da to trazi diplomatskim putem i da bi im se u tom slucaju udovoljilo. U Budvanskom MUP-u kazu da oni to nijesu duzni da traze i da ukoliko hoce crnogorske papire mora sama da prikupi svu dokumentaciju pa i tu potvrdu, i tako sve ukrug. :confused: :confused: :confused:

Moji roditelji, koji su rođeni u Srbiji, koji u Podgorici žive skoro 40 odnosno 30 godina, imaju prebivalište ovdje, lične karte, bukvalno sva prava koja su ostvarivali proteklih godina su ostvarivali u Crnoj Gori, su bez problema izvadili tu potvrdu, naravno u mjestima gdje su rođeni. Čak nisu ni morali da idu tamo, nego im je familija sve završila i poslala poštom.

Sjutra će najzad predati sve te silne papire, potvrde i dopise, pa ćemo vidjeti koliko će proći vremena do izdavanje te garancije...

Globetrotter
18-05-09, 08:39
Eto i tvojim roditeljima su trazili tu potvrdu, pa zar nije u najmanju ruku idiotski traziti od ljudi koji zive 20, 30 ili 40 godina u jednom mjestu potvrdu da nijesu pod istragom i osudjivani u drugom mjestu - mjestu koje su napustili prije toliko godina. Logicno mi je bilo i sto ovoj zeni nijesu dali u gradu njenog rodjenja jer se odjavila iz njega i normalno da tu potvrdu vadi tamo dje je prijavljena tj. u Budvi. Ne moze onaj iz Beograda, Novog Sada ili Nisa da zna da li je neko pod istragom ako u tom gradu nije ni prijavljen. Na zalost to mi sve lici na cisto zaj.....nje naroda.
U svakom slucaju, puno srece tvojim roditeljima i javi kako je bilo.

milovan
18-05-09, 13:51
BIROKRATIJA je najveca KRVOPIJA Crne Gore i njenih GRADJANA,
to ponizavanje GRADJANA od strane FOTELJASHA, koji bi trebali biti SERVIS GRADJANIMA,
oni iz FOTELJE zahtijevaju od GRADJANA,
da njih SERVISIRAJU, sa stotine potvrda i uvjerenja, koje nishta ne znache niti imju veze sa mozgom, jer se kod nas nikad nije vodila evidencija o mjestu stanovanja i centralni registar od GRADJANIMA, osudjenim i neosudjenim,
samo su uzimali pare u AMBASADE, kad dodjem u Podgorici sve iz pochetka, mene josh uvijek vode, da sam vjenchan sa Dankinjom, a proshlo je 25 godina od razvoda, ali taj problem sam precutao i dobio pasosh, i ako su zaveli dva sina sa sadashnjom suprugom, glava ne zna, shto guzica radi, stvarno SRAMOTA za jednu Jevropsku zemlju, dhje se moraju registrovat GOVEDA; KOZE I OVCE,
sa danashnjom tehnologijom, da maltretiraju GRADJANE na taj nachin,
ali je to vishe usmjereno na PLJACHKU GRADJANA,
nego na ISTINITOST PODATAKA ili sigurnost lichnih isprava i dokumenata.

Za chetiri decenije u Dansku, sve mi serviraju poshtom,
nikad nijesam ovjerio zdrastvenu, stize redovno kad promijenim adresu i niko je nikad nije ovjerava, samo izabere lichnog ljekara, a isti izvod iz matichne knjige rodjenih i danas koristim, a ima tri izvoda sa tri razlichita datuma rodjenja,
to je dokaz , koliko su vodili evidenciju o istinitosti podataka, treba ti za upish u shkolu 10.09. 46, oni ti ga upishu, i to me prati kroz cipan cijeli vijek, rodjen 21.11, a oni pishu 22.11.46,
pa se sad snadji majchin sine.

qfactor
21-05-09, 10:49
a mene u generalnom konzulatu u frankfurtu hocu da nauce, da sam srbin (majka i otac crnogorci, rodjen u njemackoj), zato sto sam prijavljen u lovcencu

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=23&news=75355

N_L
25-05-09, 00:49
Evo jedna situacija:

Drugu majka iz CG i ima nase drzavljastvo, otac iz srbije i tamo je drug rodjen i ima njihovo drzavljanstvo. I on sad hoce nase, ne mora dvojno, odreci ce se srpskog. Moze li se kako uzet il ista fora kao za dvojno pa ne moze? :)

MonterO
29-05-09, 01:34
Одбегли директор "Ц маркета" и један од вођа "стечајне мафије" Слободан Радуловић има црногорски пасош, открива Прес. Према сазнањима МУП-а Србије, Радуловић, за којим је расписана Интерполова потерница, повремено борави у Црној Гори. Међутим, уколико би га и ухапсила црногорска полиција, он не би био изручен Србији јер га, као држављанина Црне Горе, штити Устав ове државе! Да Радуловић, који је рођен у Херцег Новом, има црногорски пасош, Пресу је потврдио и његов адвокат Владимир Хоровиц. Он је, међутим, одбио да нам каже када је одбегли директор "Ц маркета" добио пасош Црне Горе.

umek
29-05-09, 01:48
Одбегли директор "Ц маркета" и један од вођа "стечајне мафије" Слободан Радуловић има црногорски пасош, открива Прес. Према сазнањима МУП-а Србије, Радуловић, за којим је расписана Интерполова потерница, повремено борави у Црној Гори. Међутим, уколико би га и ухапсила црногорска полиција, он не би био изручен Србији јер га, као држављанина Црне Горе, штити Устав ове државе! Да Радуловић, који је рођен у Херцег Новом, има црногорски пасош, Пресу је потврдио и његов адвокат Владимир Хоровиц. Он је, међутим, одбио да нам каже када је одбегли директор "Ц маркета" добио пасош Црне Горе.

Pa valjda je cojek rodjen u Herceg-Novom, i valjda ima pravo na drzavljanstvo?!?!

MonterO
29-05-09, 02:11
Umeče, kao što vidiš, tema se zove dvojno državljanstvo. Ovo je jedan od problema sa dvojnim državljanstvom, odnosno problem sa nepostojanjem dogovora između država.
Slično se dežšava i sa BiH i Hrvatskom u slučajevima ratnog zločinca Glavaša i nekih drugih osuđenih kriminalaca.

Kovac
16-06-09, 00:52
a mene u generalnom konzulatu u frankfurtu hocu da nauce, da sam srbin (majka i otac crnogorci, rodjen u njemackoj), zato sto sam prijavljen u lovcencu

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=23&news=75355

ne da si Srbin nego vjerovatno da imas drzavljanstvo Srbije... cisto sumnjam da ih zanima sta si po nacionalnosti ;)

MonterO
17-06-09, 09:51
Crnogorci koji su izbjegli iz Vrake, AL, još 1991. odlučili su da tuže MUP jer su im odbijeni zahtjevi za državljanstvo i prebivalište

Vračani su još jedan od šamara svim crnogorskim vlastima od uvođenja višestranačja. KAda su došli iz Albanije, bili su hit, svi su im nešto pomagali.
A za 18 godina im niko nije dao državljanstvo?
Đe su oni dušebrižnici da mi objasne da su i ovi ljudi pljačkali i palili po Albaniji i da su zauzeli sve funkcije..

I ovim slučajem MUP, odnosno Uprava policije mi se zgadio sa svojim saopštenjima i objašnjenjima. Nema licemjernije i bezobraznije institucije u Crnoj Gori.

" Tuženi MUP se poziva na primjenu Zakona o strancima, prema kom se pod boravištem podrazumijeva mjesto u kome stranac privremeno boravi i pri tom ističe da su Vračani strani državljani kojima je priznat status izbjeglice po navedenom zakonu od strane SAVEZNOG ORGANA ZA UNUTRAŠNJE POSLOVE, a boravište im je odredio nadležni organ REPUBLIKE SRBIJE!!!"

Kakvo pranje ruka.. Opet Srbija..

stefanel
17-06-09, 23:58
[QUOTE=MonterO;1217526]Crnogorci koji su izbjegli iz Vrake, AL, još 1991. odlučili su da tuže MUP jer su im odbijeni zahtjevi za državljanstvo i prebivalište

Vračani su još jedan od šamara svim crnogorskim vlastima od uvođenja višestranačja. KAda su došli iz Albanije, bili su hit, svi su im nešto pomagali.
A za 18 godina im niko nije dao državljanstvo?
Đe su oni dušebrižnici da mi objasne da su i ovi ljudi pljačkali i palili po Albaniji i da su zauzeli sve funkcije..

I ovim slučajem MUP, odnosno Uprava policije mi se zgadio sa svojim saopštenjima i objašnjenjima. Nema licemjernije i bezobraznije institucije u Crnoj Gori.

" Tuženi MUP se poziva na primjenu Zakona o strancima, prema kom se pod boravištem podrazumijeva mjesto u kome stranac privremeno boravi i pri tom ističe da su Vračani strani državljani kojima je priznat status izbjeglice po navedenom zakonu od strane SAVEZNOG ORGANA ZA UNUTRAŠNJE POSLOVE, a boravište im je odredio nadležni organ REPUBLIKE SRBIJE!!!"

SRAMOTA DA VECE NE MOZE BITI.Da smo dosli iz Argentine ili SAD bili bi "Crnogorski iselenici",i njima se nudi drzavljanstvo,a ovi iselenici ne znaju mozda ni rijec maternjeg jezika,dok vracani u to spadam i ja mogu da se pohvale da su sacuvali i jezik i tradiciju.Jest da smo ziveli u siromasnoj zemlji i da smo dosli siromasni,ali smo sacuvali ponos,i kao vrijedni ljudi nasli svoje mjesto i snasli se u teskim 90-tim na nasim prostorima.Za ovih 18 godina,zivjeli smo u SFRJ,SRJ,Srbiji i Crnoj Gori i sad u Crnoj Gori,gdje su vecina i kuce izgradili,zaposlili se,djeca skolu pohadjaju.99% Vracana je odlucilo da svoju i buducnost svoje djece izgrade u Crnoj Gori,ali velika prepreka su papiri-Boravak ili drzavljanstvo.Moj sestric igra fudbal u buducnost,rodjen u Podgoricu a moze da igra samo kao stranac-ironicno nema sta..............................Imao bi da pisem do sjutra.18 godina je dug period.

MonterO
18-06-09, 00:16
E moj stefanele, da si otišao na Mars, do sada bi državljanstvo dobio...

Ovo me stvarno pogodilo kad sam pročitao

Šinavatra, Džaja, Milena Dravić, Omar Kuk...

A ovi naš narod, OSAMNAEST GODINA!!!

Kalamperoviću... ne bi da me banuju odavde

stefanel
18-06-09, 00:29
[QUOTE=MonterO;1218395]E moj stefanele, da si otišao na Mars, do sada bi državljanstvo dobio...

Ovo me stvarno pogodilo kad sam pročitao

Šinavatra, Džaja, Milena Dravić, Omar Kuk...

A ovi naš narod, OSAMNAEST GODINA!!!

Kalamperoviću... ne bi da me banuju odavde[/QUOTE

Ja vec ulazim u godine kad mi i nije toliko potrebno,ali za djecu.Djete je trebalo da ide na neko takmicenje u Banja Luku,i nije moglo.To me boli.Ako neki Vracanin treba da Boksuje za Crnu Goru ili tako nesto onda ono obrazlozenje Uprave policije .......Ne znam kako ga svatiti.

stefanel
18-06-09, 00:35

Jeli ovo vrijedi za sve isto.Ima poduzi spisak lica koji su dobili drzavljanstvo.A svi smo dosli zajedno 9 Marta daleke 1991 godine.

Globetrotter
18-06-09, 00:36
SRAMOTA DA VECE NE MOZE BITI.Da smo dosli iz Argentine ili SAD bili bi "Crnogorski iselenici",i njima se nudi drzavljanstvo,a ovi iselenici ne znaju mozda ni rijec maternjeg jezika,dok vracani u to spadam i ja mogu da se pohvale da su sacuvali i jezik i tradiciju.Jest da smo ziveli u siromasnoj zemlji i da smo dosli siromasni,ali smo sacuvali ponos,i kao vrijedni ljudi nasli svoje mjesto i snasli se u teskim 90-tim na nasim prostorima.Za ovih 18 godina,zivjeli smo u SFRJ,SRJ,Srbiji i Crnoj Gori i sad u Crnoj Gori,gdje su vecina i kuce izgradili,zaposlili se,djeca skolu pohadjaju.99% Vracana je odlucilo da svoju i buducnost svoje djece izgrade u Crnoj Gori,ali velika prepreka su papiri-Boravak ili drzavljanstvo.Moj sestric igra fudbal u buducnost,rodjen u Podgoricu a moze da igra samo kao stranac-ironicno nema sta..............................Imao bi da pisem do sjutra.18 godina je dug period.

Druze, nijesi se nidje nakrao nego si posteno dosao odje i to ti je najveci problem. Da si nedje zdimio koji meleon eura oni bi se sve udarali nogama u gu*icu da ti daju drzavljanstvo a ovako ne mozes nista iako si mozda i od Gordane Djurovic duze u Crnoj Gori sigurno od Milene Dravic, Dragana Nikolica i Dzajica a pogotovo od ovog naseg zemljaka Sinavatre! ;)

milovan
18-06-09, 13:45
Na Orvelovoj farmi, sve zivotinje imaju jednaka prava,
samo su prasad JEDNAKIJA.

Kovac
07-07-09, 18:26
Sta bi na kraju s Pecom? Uzese li mu drzavljanstvo?

Kovac
13-07-09, 23:07
i zna li se oce li se dogovarati Srbija i Crna Gora oko ovog drzavljanstva? Prica li se o tome vise? Neke nove informacije?

Peko
13-07-09, 23:39
i zna li se oce li se dogovarati Srbija i Crna Gora oko ovog drzavljanstva? Prica li se o tome vise? Neke nove informacije?
Zadnja informacija je bila prije dva tri dana, a to je da niko nece da odstupi od svog zakona. Dakle, bez dogovora.

sinisam
14-07-09, 12:03
Zadnja informacija je bila prije dva tri dana, a to je da niko nece da odstupi od svog zakona. Dakle, bez dogovora.

Bez dogovora znači da će svi koji hoće, dobiti dvojno državljanstvo.
Nevjerovatno, ali istinito zar ne!?
Srbija po svom zakonu nije obavezna da drugoj državi( Crnoj Gori) dostavlja spisak njenih građana koji će dobiti i srpsko državljanstvo.
Ministarstvo Crne Gore je na početku insistiralo na tom spisku ali , naravno, sada kada nema nikakvog dogovora -sve otpada.
Znači , pođeš u ambasadu Srbije ili u jedan od budućih konzulata i tražiš državljanstvo Srbije...

Rave92
14-07-09, 20:53
Bez dogovora znači da će svi koji hoće, dobiti dvojno državljanstvo.
Nevjerovatno, ali istinito zar ne!?
Srbija po svom zakonu nije obavezna da drugoj državi( Crnoj Gori) dostavlja spisak njenih građana koji će dobiti i srpsko državljanstvo.
Ministarstvo Crne Gore je na početku insistiralo na tom spisku ali , naravno, sada kada nema nikakvog dogovora -sve otpada.
Znači , pođeš u ambasadu Srbije ili u jedan od budućih konzulata i tražiš državljanstvo Srbije...

Ili kao i do sad, sjutra dan se opet sjete da potpisu ugovor, i nekako se dogovore, dobiju spisak i izgubis drzavljantsvo :rolleyes:.

Kovac
14-07-09, 21:13
Ili kao i do sad, sjutra dan se opet sjete da potpisu ugovor, i nekako se dogovore, dobiju spisak i izgubis drzavljantsvo :rolleyes:.

pa ako se dogovore sumnjam da ces da izgubis icije drzavljanstvo... zato se i dogovaraju valjda ;)

Rave92
15-07-09, 07:22
pa ako se dogovore sumnjam da ces da izgubis icije drzavljanstvo... zato se i dogovaraju valjda ;)

Pogresno si me shvatio. Ako neko sad uzme drzavljanstvo,a CG i SRB opet krenu u pregovore i sloze se da Srbija dostavlja spisak, CG bi mogla da uzme drzavljanstvo ljudima koji su uzeli srpsko kada je to bilo ilegalno, odnosno kada nisi mogao da imas dvojno.

sinisam
16-07-09, 01:03
Pogresno si me shvatio. Ako neko sad uzme drzavljanstvo,a CG i SRB opet krenu u pregovore i sloze se da Srbija dostavlja spisak, CG bi mogla da uzme drzavljanstvo ljudima koji su uzeli srpsko kada je to bilo ilegalno, odnosno kada nisi mogao da imas dvojno.

Sadašnja vlast Crne Gore se neće dogovoriti sa Srbijom oko dvojnog državljanstva.
Nikada mi neće biti jasno , zašto Crna Gora ne želi dvojno državljanstvo sa Srbijom.
Ministar Dačić je jasno rekao da dvojno državljanstvo neće uticati na izborno pravo, na poreze i doprinose, na razne druge dađbine...
Jednostavno i prosto :
Onamo gdje imaš prebivalište duže od dvije godine tamo i glasaš i plaćaš porez.
Crna Gora se ne žuri jer i sada bez dvojnog državljanstva imamo školovanje(moj sinovac se upisao na ekonomski fakultet kao domaći samofinansijer a ne kao strani)
i liječenje u Beogradu kao i domicilno stanovništvo, ne plaćamo posebnu tarifu za strance kada su u pitanju nekretnine...
Dok građani Srbije plaćaju posebnu tarifu za strance kada su u pitanju nekretnine i tretman studenata...
U prevodu na crnogorski jezik, naši misle da će ovi gore zanavjek biti BRAVI i dopuštati sadašnje stanje...
Simpatična mi je bila jedna dosjetka:
Crna Gora je samostalna a Srbija , i dalje ,zajednička država!

Rave92
16-07-09, 01:19
Sadašnja vlast Crne Gore se neće dogovoriti sa Srbijom oko dvojnog državljanstva.
Nikada mi neće biti jasno , zašto Crna Gora ne želi dvojno državljanstvo sa Srbijom.
Ministar Dačić je jasno rekao da dvojno državljanstvo neće uticati na izborno pravo, na poreze i doprinose, na razne druge dađbine...
Jednostavno i prosto :
Onamo gdje imaš prebivalište duže od dvije godine tamo i glasaš i plaćaš porez.
Crna Gora se ne žuri jer i sada bez dvojnog državljanstva imamo školovanje(moj sinovac se upisao na ekonomski fakultet kao domaći samofinansijer a ne kao strani)
i liječenje u Beogradu kao i domicilno stanovništvo, ne plaćamo posebnu tarifu za strance kada su u pitanju nekretnine...
Dok građani Srbije plaćaju posebnu tarifu za strance kada su u pitanju nekretnine i tretman studenata...
U prevodu na crnogorski jezik, naši misle da će ovi gore zanavjek biti BRAVI i dopuštati sadašnje stanje...
Simpatična mi je bila jedna dosjetka:
Crna Gora je samostalna a Srbija , i dalje ,zajednička država!

Cek, cek cek. Crna Gora nema liberalni zakon o drzavljanstvo kao sto Srbija ima (na kojoj je sama EU zamjerila, i ocigledno oni nece postovati ni svoje zakone, jer izgleda da ljudi sa Kosova nece moci da putuje bez viza). Srbija moze da ga priusti jer je velika drzava i homogena je, za razliku od nase drzave. Skolovanje u Srbiji je besplatno ako se izjasnih kao Srbin, isto je i za RS, tako da po meni to nije besplatno, vec jednostavna stara politka srbovanja koja jos uvijek steti Srbiji. Lijecenje ti placa tvoje drzava, ne Srbija kada se lijecis u Beogradu, nemoj da se varas da nam Srbija nudi besplatno lijecenje. Odakle ti to da ne placamo tarifu?

sinisam
16-07-09, 01:31
Cek, cek cek. Crna Gora nema liberalni zakon o drzavljanstvo kao sto Srbija ima (na kojoj je sama EU zamjerila, i ocigledno oni nece postovati ni svoje zakone, jer izgleda da ljudi sa Kosova nece moci da putuje bez viza). Srbija moze da ga priusti jer je velika drzava i homogena je, za razliku od nase drzave. Skolovanje u Srbiji je besplatno ako se izjasnih kao Srbin, isto je i za RS, tako da po meni to nije besplatno, vec jednostavna stara politka srbovanja koja jos uvijek steti Srbiji. Lijecenje ti placa tvoje drzava, ne Srbija kada se lijecis u Beogradu, nemoj da se varas da nam Srbija nudi besplatno lijecenje. Odakle ti to da ne placamo tarifu?

Plaćamo tarifu za liječenje ali ne kao Sudanci, Egipćani, Alžirci...
Mnoooogo manju!
Moj sinovac se nije izjasnio kao Srbin već je samo predao dokumenta na Ekonomski fakultet i upisao se kao domaći samofinansijer.
Nije mogao da prođe na budžet jer prednost imaju domaći vukovci (u odnosu na naše lučonoše), što je logično.
Nije on lučonoša nego ti samo naznačavam gdje je jedina razlika.
Znači njihova 5-ca ispred naše 5-ce i to je to!
Moj prijatelj ima tri stana u Beogradu i Novom Sadu i NE PLAĆA DODATNU TARIFU ZATO ŠTO JE CRNOGORSKI DRŽAVLJANIN!
Beograđanin koji ima stan u Budvi ili Podgorici plaća dodatnu tarifu za njega kao da je iz Alžira ili Sudana!
To su te MALE razlika.
Eto zašto je Srbija i dalje zajednička država a Crna Gora samostalna!

Rave92
16-07-09, 07:58
Plaćamo tarifu za liječenje ali ne kao Sudanci, Egipćani, Alžirci...
Mnoooogo manju!
Moj sinovac se nije izjasnio kao Srbin već je samo predao dokumenta na Ekonomski fakultet i upisao se kao domaći samofinansijer.
Nije mogao da prođe na budžet jer prednost imaju domaći vukovci (u odnosu na naše lučonoše), što je logično.
Nije on lučonoša nego ti samo naznačavam gdje je jedina razlika.
Znači njihova 5-ca ispred naše 5-ce i to je to!
Moj prijatelj ima tri stana u Beogradu i Novom Sadu i NE PLAĆA DODATNU TARIFU ZATO ŠTO JE CRNOGORSKI DRŽAVLJANIN!
Beograđanin koji ima stan u Budvi ili Podgorici plaća dodatnu tarifu za njega kao da je iz Alžira ili Sudana!
To su te MALE razlika.
Eto zašto je Srbija i dalje zajednička država a Crna Gora samostalna!

Ucinilo mi se da si rekao da ide na budzet, jer tada bi morao da se izjasni. Ti kada ides na lijecenje, CG placa a sad jel manje ili ne, to ne znam, ali nije ni iskljuceno ni da oni to isto imaju kod nas?

bojankov
03-02-10, 11:25
Posto bi se ovo moglo svrstati bas u ovu kategoriju, buducnost CG(moja buducnost u CG), da objasnim moju pricu. U CG sam od 92. godine, sto znaci da zivim u CG vec preko 17godina, ovdje sam zavrsio pola osnovne, cijelu srednju i fakultet. Posto nisam rodjen u CG, predao sam za drzavljanstvo, jer ispunjavam sve uslove (dobavio sam sve papire koje su trazili) i predao sam otprilike prije vise od godinu i po.
Naime posto mi dugo nisu odgovarali, posao sam u MUP, otisao u sektor dje treba i naisao na opste blmkrc stanje. Sluzbenik mi je rekao da je to u proceduri i doslovce mi je rekao, tuzi nas, nasu administraciju koja koci. Posle toga sam otisao kod sefice, koja mi je isto tako, samo malo kulturnije rekla blmkrc. Malo sam se raspitivao, ali niko nema dovoljno informacija, sta da radim, kako da dobijem drzavljanstvo. Zadnjih godinu ne mogu da izadjem iz CG jer nemam nikakvih dokumenata...POMAGAJTE ako Boga znate :)

remark
03-02-10, 11:26
Posto bi se ovo moglo svrstati bas u ovu kategoriju, buducnost CG(moja buducnost u CG), da objasnim moju pricu. U CG sam od 92. godine, sto znaci da zivim u CG vec preko 17godina, ovdje sam zavrsio pola osnovne, cijelu srednju i fakultet. Posto nisam rodjen u CG, predao sam za drzavljanstvo, jer ispunjavam sve uslove (dobavio sam sve papire koje su trazili) i predao sam otprilike prije vise od godinu i po.
Naime posto mi dugo nisu odgovarali, posao sam u MUP, otisao u sektor dje treba i naisao na opste blmkrc stanje. Sluzbenik mi je rekao da je to u proceduri i doslovce mi je rekao, tuzi nas, nasu administraciju koja koci. Posle toga sam otisao kod sefice, koja mi je isto tako, samo malo kulturnije rekla blmkrc. Malo sam se raspitivao, ali niko nema dovoljno informacija, sta da radim, kako da dobijem drzavljanstvo. Zadnjih godinu ne mogu da izadjem iz CG jer nemam nikakvih dokumenata...POMAGAJTE ako Boga znate :)

Moras da nađeš vezu, tako nažalost funkcioniše naša država.

bojankov
03-02-10, 11:29
Moras da nađeš vezu, tako nažalost funkcioniše naša država.
da nadjem vezu???a kako da nadjem vezu? da odem kod nekog glavnog i ponudim mu pare??? i strpaju me u zatvor zbog mita??

Kliker17
03-02-10, 11:43
Eh, i ja sam u istoj situaciji :)
Moji svi u kući imaju CG državljanstvo i tata i brat, živimo u CG od '90te, ali kako sam ja rođena u gradu u Srbiji (jer su tada trenutno moji tamo živjeli) nisam mogla dobiti CG državljanstvo.

Imam potvrdu o mjestu prebivališta u Kotoru staru 20 godina, imam ličnu kartu imam potvrde iz škole....
Isto kao i ti predala sam sve papire (jedva prikupljene) kako bih dobila SAMO GARANCIJU da ću dobiti CG državljanstvo kada se odreknem srbijanskog, i to je u ''PROCEDURI'' već godinu dana. A kada (ako) dobijem garanciju tek onda kreće procedura oko dobijanja tog državljanstva (pri čemu se mora platiti 500 eura da bih se odrekla trenutnog državljanstva).
Još je dodatna muka, čula sam, da Srbija neće dozvoljavati odricanja od njihovog državljanstva (valjda neki međudržavni odnosi bla bla bla).

Kada sam imala grdnih problema oko zapošljavanja zbog državljanstva i meni su se službenici u MUP-u narugali sa komentarima - ne ostaje ti ništa drugo do da se udaš za Crnogorca i hahahahahaha i tako.
Ima ljudi koji čekaju već i 2 godine na tu garanciju.

I tako - te administrativne službe meni uništavaju šanse da se zaposlim, da putujem, da izvadim pasoš, komplikuju mi život, a kada mi sve te šanse, zbog te administracije, propadnu i kada budem imala 40 godina više će me boljeti ***** za to ****** državljanstvo CG.
Izvinjavam se zbog zvjezdica, ali mislim da je sramota da jedna država čiji građani ionako imaju dovoljno prblema zabušava sa osnovnim i najvažnijim papirima. I zar im nije u interesu da imaju više državljana. Pa nije ovo Njemačka ni Amerika pa da se boje najezde ljudi koji hoće da kradu ''bogatstvo'' Crne Gore.

I ko usvoji zakon da se državljanstvo ne može dobiti po ocu ili po tome što si živio, učio i radio u toj zemlji 20 ******* godina?

E, da on topic
... probaj da nađeš vezu u ministarstvu unutrašnjih poslova ili ministarstvu zaduženom za dobijanje državljanstva u Podgorici.

Ja u Kotoru ne mogu ništa da ućinim jer oni svu dokumentaciju iz svih gradova šalju u Podgoricu.

Apel: ANGAŽUJTE VIŠE ADMINISTRATIVNIH RADNIKA U SLUŽBAMA! Možda će tako brže ići, a?

NSX
03-02-10, 11:49
I ja sam u slicnom..problemu i mislim da cu uzet srpsko drzavljanstvo(ako procedura bude brza) sad kad i oni mogu u EU svejedno mi je :)

GaD
03-02-10, 12:12
Ma sto ce vam CG vidite kako je lose odje

remark
03-02-10, 12:18
da nadjem vezu???a kako da nadjem vezu? da odem kod nekog glavnog i ponudim mu pare??? i strpaju me u zatvor zbog mita??

Ima sam slican problem u porodici, znaci trebas da nađeš nekoga ko poznaje opet tamo nekoga u tom odeljenju i on kaže lijepu riječ za tebe i odma se završi.
Stvarno ne znam zašto koče kad su svi uslovi ispunjeni ali činjenica je da usporavaju maksimalno.

MonterO
03-02-10, 12:24
Veliki je, može da glasa

sky
03-02-10, 13:05
Ja cu vam predlozit nesto sto je do sad funkcionisalo bez ikakvih problema.

Uradite nesto da budete trazeni u drugim drzavama i onda kao neko sa medjunarodne potjernice podjite da vam daju CG drzavljanstvo.
Funkcionisalo je sa Shinawatrom, Saricem, i jos njih. Nisam siguran ima li i Cane CG drzavljanstvo. Cak su i Italijani devedesetih su dobijali kod nas licne karte i razna dokumenta tadasnje drzave.

To je samo prijedlog pa vi vidite.

Kliker17
03-02-10, 13:25
Uradite nesto da budete trazeni u drugim drzavama i onda kao neko sa medjunarodne potjernice podjite da vam daju CG drzavljanstvo.
Funkcionisalo je sa Shinawatrom, Saricem, i jos njih.

Eh, ... blago nama s njom...

milovan
03-02-10, 23:00
Moja DOMOVINA o kojoj sanjam cipancijeli vijek je USILILA,
BIROKRATIJA I AROGANCIJA DRZAVNIH SLUZBENIKA,
kojima smo svakih shest mjeseci dokazivali da SMO RODJENI,
jer udarila u MOZAK, ako imaju mozga, od svojih GRADJANA nece stvarat NEPRIJATELJE, ali njih boli junachka KITA,
vazno je, da se oni JOGUNE,
kad se GRADJANI sa PUNIM PRAVOM BUNE.

5700 policajaca ili shest na jednoga Danca,
ako uzmemo broj na 100 hiljada stanovnika, ne mogu donijet odluku godinu dana,
STVARNO SRAMOTA.

BranKoni
03-02-10, 23:57
Bojankov, Kliker, NSX...

Imate comp, znate da izdjete na internet...

Otvorite sajt Vlade, doticno ministarstvo, odgovarajuceg pomocnika ministra. Tamo ima telefon, pozovite. Javit ce se sekretarica. Trazite prijem kod doticnog, objasnite u grubim crtama vas problem. Ne dajte da vas otkaci, zovite ponovo.

U zakazano dan dodjite u ministarstvo i cekajte strpljivo red (ponesite vodu i suvu hranu). Ako ne stignete na red taj dan sutra ponovo...

Kada stanete pred doticnog visokog drzavnog sluzbenika kazite u cemu je problem, pokazite papire koje mislite da treba, iznesite sve svoje argumente, nemojte nista zaboraviti ni preskociti. Ne dajte da vas zbuni i otkaci, ako niste uspjeli vratite sa vrata i pokusajte dodati jos nesto u svoju korist.

Ako vam bilo sto obeca zovite uporno svaki dan poslije toga i trazite od sekretarice da Vas spoji s njim.

Pri svemu tome imajte na umu da ste Vi gradjanin, a on sluzbenik i da mu je duznost (jedina) da radi za vas i rjesava vas problem i da nema niko iznad njega kojem moze prepustiti taj posao. Nije obavezno da mu to direktno spominjete, ali je bitno da je vama ta relacija jasna.

Ne nadajte se da ovo gore moze obaviti neko umesto Vas

Sa srecom

Kovac
04-02-10, 00:19
Bojankov, Kliker, NSX...

Imate comp, znate da izdjete na internet...

Otvorite sajt Vlade, doticno ministarstvo, odgovarajuceg pomocnika ministra. Tamo ima telefon, pozovite. Javit ce se sekretarica. Trazite prijem kod doticnog, objasnite u grubim crtama vas problem. Ne dajte da vas otkaci, zovite ponovo.

U zakazano dan dodjite u ministarstvo i cekajte strpljivo red (ponesite vodu i suvu hranu). Ako ne stignete na red taj dan sutra ponovo...

Kada stanete pred doticnog visokog drzavnog sluzbenika kazite u cemu je problem, pokazite papire koje mislite da treba, iznesite sve svoje argumente, nemojte nista zaboraviti ni preskociti. Ne dajte da vas zbuni i otkaci, ako niste uspjeli vratite sa vrata i pokusajte dodati jos nesto u svoju korist.

Ako vam bilo sto obeca zovite uporno svaki dan poslije toga i trazite od sekretarice da Vas spoji s njim.

Pri svemu tome imajte na umu da ste Vi gradjanin, a on sluzbenik i da mu je duznost (jedina) da radi za vas i rjesava vas problem i da nema niko iznad njega kojem moze prepustiti taj posao. Nije obavezno da mu to direktno spominjete, ali je bitno da je vama ta relacija jasna.

Ne nadajte se da ovo gore moze obaviti neko umesto Vas

Sa srecom

prijatelju a iz koje drzave ovo pises :)

NSX
04-02-10, 00:29
Ma sto ce vam CG vidite kako je lose odje

Realno nit ja imam sto od CG nit CG sto od mene :) Sve sto mi treba je taj glupavi komad biometrije da mogu putovat dje mi dune :)

bojankov
04-02-10, 03:07
Realno nit ja imam sto od CG nit CG sto od mene :) Sve sto mi treba je taj glupavi komad biometrije da mogu putovat dje mi dune :)
Ti neces od CG nista imat to si u pravu ali ce CG od tebe poprilicno u buducnosti. Ali nazalost oni tako ne razmisljaju.

Ćipur
23-02-10, 02:52
Kako se državljanstvom kupovala sloboda

http://www.portalanalitika.me/images/biblioteka/okmalovicradovicvijest.gif

Tokom posljednje dvije godine petorica osumnjičenih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva - Bojović, Bakrač, Ivanović, Marković i Radunović; kao i dvojica osuđenika za ubistvo - Vukotić i Laušević - spasili su se suđenja ili zatvora jer su preko noći - dobili srpsko državljanstvo, otkriva Portal Analitika. Ostaje nejasno: zašto o tome tako uporno ćute crnogorski državni organi?

Nakon sedmice medijskih prepucavanja konačno će u četvrtak Miraš Radović i Snežana Malović, čelnici crnogorskog i srpskog ministarstva pravde, sjesti jedno naspram drugog i konačno razgovarati o „unapređenju bilateralne saradnje u oblasti pravosuđa“.

U stvari, iza zatvorenih vrata, delegacije crnogorskog i srpskog pravosuđa pokušaće da nađu tačku političkog primirja. Nakon izbijanja „afere Šarić“ državni odnosi dotakli su samo dno, a optužbe Beograda direktno su upućivale na to da crnogorsko pravosuđe nema snage i volje da se bori protiv organizovanog kriminala.

http://www.portalanalitika.me/images/biblioteka/okmirasrvijest.jpg

"Nije bilo nikavih zvaničnih primjedbi. Tek nakon afere „Balkanski ratnik“ počele su da se ređaju konstrukcije protiv crnogorskog pravosuđa“, tvrdi u razgovoru za Portal Analitika Miraš Radović, crnogorski ministar pravde.

Zamjerke Beograda: Nije to bilo tek sporadično bacanje kamena, već lavina kampanje srpskih državnih struktura i medijskih magnata. U toj priči, uloga srpske ministarke pravde Snežane Malović nije bila zanemarljiva: upravo je ona direktno optužila crnogorsko pravosuđe da je „odbilo da pruži međunarodnu pravnu pomoć“. Zvanična Podgorica je optužena da ne želi isporučiti opasne kriminalce koje Srbija traži, a koji se, navodno, kriju na crnogorskoj teritoriji.

Glavni pik je bio - Darko Šarić. Glavna meta napada – crnogorska vlast. „Čini mi se da je uticaj tih ljudi iz kriminalnog miljea na crnogorske političke prilike preveliki“, lakonski je konstatovala Malovićka. A onda je uslijedio i uslov za bolju saradnju: „Ključ poboljšanja odnosa Srbije i Crne Gore je razrešenje statusa ljudi koje Srbija traži a koji se kriju u Crnoj Gori!“

http://www.portalanalitika.me/images/biblioteka/okmalovicsvijest.jpg

Ne treba prevodilac: Snežana Malović je otvoreno kazala da se ljudi koje progoni Srbija kriju u Crnoj Gori, počev od Šarića sve do Zvezdana Terzića ili Stanka Subotića Caneta. I još gore: da ih crnogorska vlast ne želi izručiti pravdi u Beogradu. Teži šamar crnogorska vlast nije dobijala - riječ je o direktnim optužbama da je crnogorska vladajuća garnitura pokrovitelj organizovanog kriminala i da ne slijedi dogovor o saradnji sa Beogradom.

Ko čuva osumnjičene za ratni zločin: Podaci kojim araspolaže Portal Analitika bacaju, međutim, drugačije svjetlo na spsko-crnogorske odnose, makar što se tiče uzajamne saradnje u izručenju lica koja se gone. Zaista je bilo ogrješenja Sporazuma o međunardonoj pravnoj pomoći kojeg su maja prošle godine potpisali Radović i Malovićka - ali od strane zvaničnog Beograda! I tu u tri važna sudska procesa koja se vode ili su vođena u Crnoj Gori.

Marta 2009. godine crnogorski pravosudni organi izdali su potjernicu za Boškom Bojovićem, Duškom Bakračem, Miloradom Ivanovićem, Milisavom Mićom Markovićem i Radojem Radunovićem. Njih petorica su, sa još jedanaest osoba, osumnjičeni za djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Riječ je o bivšim policijskim funkcionerima koje crnogorsko državno tužilaštvo smatra odgovornim za deportaciju Muslimana i Bošnjaka iz Crne Gore policiji Radovana Karadžića u Republici Srpskoj. Suđenje za deportaciju je najveći sudski proces u Crnoj Gori za djelo ratnog zločina. Zato je važno svjedočenje i prisustvo svih koji mogu do kraja rasvijetliti zločin u kojem je život izgubilo više od stotinu nedužnih civila.

Uzaludna nadanja; voljom srpskog državnog aparata Bojović, Bakrač, Ivanović, Marković i Radunović su volšebno postali – srpski državljani. Na taj su način izuzeti iz sudskog procesa u Podgorici jer je, po slovu Ustava Srbije, izručenje srpskih državljana moguće samo međunarodnom sudu za ratne zločine. Koji je državni interes natjerao srpske državne organe da srpskim državljanstvom nagrade osobe osumnjičene za najteža krivična djela?

Državljanstvo za osuđenika: Slučaj Veselina Vukotić otkriva kako se, u interesu tajnih službi, može izdejstvovati državljanstvo čak i za osobu koja je osuđena za – ubistvo.
http://www.portalanalitika.me/images/biblioteka/vvukoticcvijest.jpg

Još u doba SCG Nikšićanin Veselin Vukotić je široj javnosti postao poznat nakon brutalnog ubistva u Kotoru. Tada je, zbog ubistva jednog lica i pokušaja ubistva druge osobe, Vukotić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 20 godina. Spas je potražio u bjekstvu. Dugo se, kažu upućeni, krio u državama Evropske unije da bi, konačno, februara 2006. godine bio uhapšen u Španiji. Kako se, tokom putešestvija po Evropi, dobrano ogriješio o zakon u Belgiji, prvo je isporučen tamošnjim državnim organima. Dok je boravio u pritvorskoj jedinici u Belgiji, zahtjev za izručenje su podnijele i Srbija i Crna Gora, sada već dvije nezavisne države.

Ironično, ispostaviće se da je Vukotić imao koristi od crnogorske nezavisnosti. Dok je ležao u belgijskom pritvoru, neko moćan iz srpske službe BIA je garantovao za njega i on je upisan u knjigu srpskih državljana! Tačnije, postao je građanin Novog Sada i to dok se nalazio u belgijskom zatvoru. Osuđenik iz Crne Gore, čovjek za kojim postoje tri međunarodna naloga za izručenje postao je – voljom srpske vlasti koja se bori protiv organizovanog krinimala - srpski državljanin. Nije tu kraj iznenađenjima: kako se dočepao srpske teritorije Vukotić je postao slobodan čovjek. Upućeni tvrde da živi u Beogradu i čeka „da bude raspoređen“.

Lauševićev slučaj: Uz već pomenute „ekstradicione priče“ može se pridodati i jedan, nešto dugačiji slučaj, koji nije povezan sa organizovanim kriminalom ali jeste sa izbjegavanjem od progona crnogorskog pravosuđa. Naime, srpsko državljanstvo je dobio i Žarko Laušević, rođeni Crnogorac i nekada poznati jugoslovenski glumac.

http://www.portalanalitika.me/images/biblioteka/olausevic.gif

Laušević je, davne julske noći 1993. godine, u teškoj tuči u Podgorici, iz pištolja ubio dvojicu mladića, a trećeg teško ranio. Nakon dugotrajnog suđenja, praćenog brojnim medijskim spekulacijama i skandalima, Laušević je osuđen na trinaestogodišnju kaznu zatvora. Nije završio u zatvoru: pobjegao je u SAD i tamo se krio više godina. Kako je kao mjesto prebivališta imao Beograd, raspisana je, maja 2002. godine, međunarodna potjernica za njim od beogradskog Nacionalnog biroa Interpola. Kada je, u akciji američke policije otkriven i uhapšen u Njujorku, ispostavilo se da je Laušević u međuvremenu postao – srpski državljanin.

Zanimljiv obrt: novembra 2006. godine, neko mnogo moćan, uspio je da Lauševiću sredi dobijanje srpskog državljanstva iako je, formalno, srpska država izdala potjernicu za čovjekom kojem, kasnije, daruje državljanstvo!

Ćutljiva Podgorica: Pomenuti primjeri ukazuju da je zvanični Beograd strana koja, u kontinuitetu, krši bilateralni sporazum o međunarodnoj pravnoj pomoći. I dok su se mijenjale vlasti, praksa je opstajala: ako se za državljanstvo ljudi koje Crna Gora goni zbog deportacije Muslimana i Bošnjaka može kriviti administracija Vojislava Koštunice, onda je vlast Bosisa Tadića direktno odgovorna za „slučaj Vukotić“.
Potpisanim ugovorima između Srbije i Crne Gore maja 2009. godine garantuje se saradnja oko izručenja, pribavljanja dokaza i drugih pravnih radnji između dvije zemlje. Zašto onda crnogorsko ministartsvo pravde uporno ćuti iako Srbija krši Sporazum o međunarodnoj pravnoj pomoći?
I ne šuti samo pomenuto ministartsvo: zbog čega Ranka Čarapić i Vesna Medenica ostaju nijemi na optužbe iz Beograda? Afera „Balkanski ratnik“ otvorila je dio slagalice koju treba u potpunosti razotkriti. Važno je saznati sve veze organizovanog kriminala i državnih struktura. I negirati ukoliko postoje neosnovane optužbe. Ukoliko nema konkretne reakcije, ako crnogorski zvaničnici zvanično ne progovore, Podgorica može biti označena kao "crna tačka" zbog nesaradnje u borbi protiv organizovanog kriminala.

Draško Đuranović

http://www.portalanalitika.me/politika/tema/2697-kako-se-dravljanstvom-kupovala-sloboda.html

Hari Krisna
23-02-10, 19:48
Zbog ovakvih stvari sam od pobornika dvojnog drzavljanstva postao protivnik toga. btw, text je ipak prilicno jednostran. I cini se da Drasko nema nameru da talasa.
Drasko je zadnja osoba koja bi imala namjeru da talasa i pokazao je bas to zbog cega si i ti promijenio misljenje.

Recordare88
23-02-10, 19:52
Uporedjivati Sarica i Lausevica je...deplasirano.Blago receno.

I da,koliko ja znam,Boshko Bojovic je postao drzhavljanin Srbije prije pokretanja postupka u CG protiv njega.Ispravite me ako grijeshim.

Parezanin
27-02-10, 20:32
Sva cetvorica su primljeni u drzavljanstvo 2007.

2008. je dignuta poternica.

Drasko kao po obicaju puca u prazno.

OSCAR
28-02-10, 21:40
Mislim da je ovaj ubica primljen u državljanstvo 2007 Srbije, a da je ubio ovoga pomorca 2004 u Kotoru.

milovan
01-03-10, 01:50
Shjedi RUGA pored puta,
svakome se RUGA, a sebe ne vidi,
kad ne postoji POLITICHKA VOLJA za saradnju protiv MAFIJE,
ni jedne novonastale drzave od bivshe JUGE, RATNI ZLOCHINCI I MAFIJASHI ce uvijek naci ZAVJETRINU u nekoj od ovih drzavica od patrljaka balkanskih naroda,
a mogli smo ko ljuDJi da saradhjujemo.

Ja mislim da nema NEVINIH ni na jednoj strani,
POLITICHARI IMAJU SVOJE MAFIJASHE, A MAFIJASHI SVOJE POLITICHARE,
RATNI ZLOCHINCI IMAJU SVOJE SUIZVRSHIOCE ZLOCHINA I SVOJE JATAKE.

Kako je Rasim fata Mladica, tako mi fatamo Sharica,
igramo se KOLARICA PANICA:SAMI SEBE ZAPLICEMO.

Vishe je MAFIJA promijenila PASOSHA,
nego Sheshelj charapa,
shto reche Arkanu da je on vishe promijenio charapa na glavu, no Vojo na na noge.

MAFIJASHI SU UZ POMOC DRZAVNIH SLUZBI,
UVIJEK BILI GLAVNE FACE; NASHE I BEOGRADSKE PJACE,
i kod JAGNJOFUKACA ZA IDEOLOSHKU BORBU I OCHUVANJE DRUSHTVENOG PORETKA,
i ovih skorojevickih PRASHKOSMRKACA,
za potpunjavanje BUDZETA i DRUGOG BIRICETA.

Ko ne vjeruje neka prochita ispovijest jednog INSAJDERA "DOSIJE SPASIC",
da se uvjeri ko je i kako regrutova ZESTOKE CRNOGORCE ZA PRLJAVE POSLOVE DRZAVNIH SLUZBI.

NSX
01-03-10, 02:11
"Zahvaljujući ogromnom znanju i iskustvu uspeo je da raskrinka albansku terorističku grupu koju je finansirala američka obaveštajna služba, koja je planirala atentat na bivšeg predsednika Slobodana Miloševića."

Dovoljno sam procitao ne moram vise :) A i nekada su politicari regrutovali te zestoke a danas..zestoki regrutuju politicare :)

Kliker17
05-03-10, 15:31
Zagonetka:

Ko je veći Crnogorac?

Lik1:
Rođen sam u Nikšiću 1980, a 1982 sam se sa mojima preselio u Srbiju i otad živimo tamo. Ovdje mi je fino, oženiću se i dobio sam državljanstvo Srbije jer sam dovoljno dugo živio ovdje. Ja imam pravo na CG državljanstvo jer sam rođen u Crnoj Gori.

Lik2:
Rođen sam u Prijepolju 1980. Majka bila u posjetu rođacima i dok je bila tamo trudovi počeše, te se ona tamo porodila. Živimo inače u Bijelom Polju, i ja sam sebe smatrao državljaninom Crne Gore (jer nidje drugo nisam išao), dok mi kad htjedoh da izvadim ličnu kartu ne rekoše da ne mogu jer nemam CG državljanstvo. Imam državljanstvo Srbije jer sam rođen u Srbiji.
Ali ja bih da živim u Crnoj Gori jer je to moja zemlja, a smatraju me stranim državljaninom.

Lik3:
Rođen sam u Austriji, imam puno para, i nakupovao sam se nekretnina po CG primorju.Oženih Crnogorku prije 3 godine i sad imam CG državljanstvo.

Ko je pisao Zakon o državljanstvu?

Maja
05-03-10, 15:44
Niksicani su visoki... Prijepolje je naseljeno sa ogromnim brojem crnogoraca, a zetovi se postuju...

Bosanac?

Hvala Lepo

Hari Krisna
05-03-10, 15:58
Od ove sadasnje frke "ko je cij drzavljanin" bar jedna korist. Nikome vise ne pada na um budalastine sa dvojnim, trojnim ili cetvornim drzavljanstvima.

bojankov
05-03-10, 16:38
a sta mislis lik4: rodjen u Sarajevu, ovdje sam 18g i ne daju mi drzavljanstvo...

ni na nebu ni na zemlji
05-03-10, 17:07
a sta mislis lik4: rodjen u Sarajevu, ovdje sam 18g i ne daju mi drzavljanstvo...
i nisi sam :(

Maja
05-03-10, 19:01
Ne znam gdje se po automatizmu dobija drzavljanstvo ako to nije po rodjenju. Sam boravak ne znachi puno, chak ni brak sa drzavljaninom. Chini mi se da su u CG dosta olako prisli tom problemu. Nema glasanja u mjesnoj zajednici, nema potpisa drzavljana - garanta, nema ni njihovih pisanih garancija da su te osobe asimilirane u CG zajednicu i da postuju CG kao drzavu i njen sistem. Nema osim neke priche o testu za jezik, nista o geografiji, istoriji, politici ni etnologiji CG ...nista od toga.. Mi vani smo morali da se dokazemo pred komisijama i komisijama, angazovanje u lokalnim humanitarnim akcijama.. test razgovori od lokalnih, opstinskih, politichkih struktura...Dokazi o svemu i svacemu.. zaposlenje, da nema dugova, sudske provjere da li ima potrazivanja, kasnjenja sa obaveznim uplatama, da li su svi porezi placeni,socijalno i penziJsko kompletno pokriveno za sve godine boravka nakon studija..itd itd..
U CG su napravili neki buckurish, da je dovoljno sto je neko suprug ili supruga i da se time stice drzavljanstvo CG, dok na zapadu u mnogim drzavama to ne znachi puno dalje od brzeg pristupa testovima i komisijama.Neko moze ozeniti narkomanku, alkoholicara, problematika, kriminalca i osobe koje nemaju i ne zele imati nista sa zajednicom od koje moli drzavljanstvo... A u CG i soc. slucajevi su dobijali i dobijaju drzavljanstvo CG. Zemlja chuda.
Buckurish i povrsno..

Hvala Lepo

p.s. Da li u CG postoji zakon o oduzimanju naturalizovanog drzavljanstva?

sky
05-03-10, 19:53
lik 5: rodjen u San Kamphaeng. Bio biznismen i politicar. 15.aprila 2009. mu oduzeli tajlandski pasos. Mozda je bio nekad u CG, ali nije siguran jer nezna tacno gdje je to. Dobio CG drzavljanstvo.

Hari Krisna
05-03-10, 19:59
lika 6 koji mu je dao drzavljanstvo treba za jaja objesiti

starwalker
05-03-10, 20:34
Zagonetka:
Ko je pisao Zakon o državljanstvu?

Veoma inteligentni i obrazovani ljudi.

minjo
05-03-10, 20:35
lika 6 koji mu je dao drzavljanstvo treba za jaja objesiti
Hvala bogu da se tvoja moc samo proteze do foruma.Bivsi Tajladski premijer,a sta ako postane novi Tajlandski premijer.Mislim da sam ja u prilici da mu dam drzavljastvo,prije bi dao nekome koga je svrgla vojna hunta,nego nekom izbjeglici koji zove Crnu Goru"juzni jadran".Kao zasluzni gradjanin Crne Gore Sinivatra ce mozda nekada i biti od koristi a od "Sta imaa" nema koristi po drzavu ni po drustvo,zeru jednu....
Ja nijesam rodjen u Crnoj Gori,a upisan sam 5 dana po rodjenju u knjigu drzavljana po porijeklu oca,znaci dobio sam drzavljanstvo po tom osnovu

Hari Krisna
05-03-10, 20:55
Kako ce postati premijer neke drzave strani drzavljanin :D Nema takve drzave na svijetu pa sumnjam da je i Tajvan
Minjo, nije drzavljanstvo kaca sira pa da neko tamo odlucuje po sistemu "moze nam valjati" a obaska to sto nam je valja zbog bruke. Ne znam je li i onaj sa Grbavice tako dobio drzavljanstvo pa i za njega mislili "moze valjati"

spar
05-03-10, 21:14
u cg ni drzava ne postuje zakone koje donese,zivim u cg 41 godinu nisam drzavljanin na izbore ne izlazim od kad je donesen zakon da strani drzavljani ne mogu da glasaju a ovi iz opstinske izborne komisije redovno i uporno mi salju obavestenje o mom broju u izbornom spisku kad sam ih opomenuo kazu "samo ti glasaj" trt im u saku ne glasam ako bude dvojno drzavljanstvo trazicu ga ako ne nisam bez drzave selim se

minjo
05-03-10, 21:19
Kako ce postati premijer neke drzave strani drzavljanin :D Nema takve drzave na svijetu pa sumnjam da je i Tajvan
Minjo, nije drzavljanstvo kaca sira pa da neko tamo odlucuje po sistemu "moze nam valjati" a obaska to sto nam je valja zbog bruke. Ne znam je li i onaj sa Grbavice tako dobio drzavljanstvo pa i za njega mislili "moze valjati"
Monsrtrum sa Grbavice je rodjeni Niksicanin,prema tome i nas drzavljanin.
Sto sada ima veze Sinavatra.Njega je zbacila vojna hunta,a koliko znam to nije demokratija.Ako je mogao da kupi fudbalski klub u Engleskoj,i da seta po svijetu i da niko i ne pomislja da ga izruci zemlji dje vlada vojna hunta.
Vanja Calovic,blablabla

minjo
05-03-10, 21:22
u cg ni drzava ne postuje zakone koje donese,zivim u cg 41 godinu nisam drzavljanin na izbore ne izlazim od kad je donesen zakon da strani drzavljani ne mogu da glasaju a ovi iz opstinske izborne komisije redovno i uporno mi salju obavestenje o mom broju u izbornom spisku kad sam ih opomenuo kazu "samo ti glasaj" trt im u saku ne glasam ako bude dvojno drzavljanstvo trazicu ga ako ne nisam bez drzave selim se
jos godinu dana ces biti u birackom spisku,ako ne budes imao CG drzavljanstvo ,neces ni glasati.Taj ustupak od godinu dana je prema opoziciji,jer treba dvotrecinska odluka o izbornom zakonu u parlamentu

Hari Krisna
05-03-10, 21:34
Monsrtrum sa Grbavice je rodjeni Niksicanin,prema tome i nas drzavljanin.
Sto sada ima veze Sinavatra.Njega je zbacila vojna hunta,a koliko znam to nije demokratija.Ako je mogao da kupi fudbalski klub u Engleskoj,i da seta po svijetu i da niko i ne pomislja da ga izruci zemlje dje vlada vojna hunta.
Vanja Calovic,blablabla
Nijedna zemlja ne vraca izbjeglice dje je rat ili politicke protivnike vojne hunte... ali se nasi nadjose da mu pomognu pa odma pasos????
Da je kupio FK Zabjelo ili Konik nipojada nego onako da mu se nadje pasos. U Engleskoj kad daju drzavljanstvo propitaju i kako se zvala strina kraljicine babe pa ako se ne zna "aj dovidjenja" a nasi daju Sinavatri koji bi imao problema i da na mapi nadje dje je Crna Gora.
Ne znam ja toga cojeka i ne bih mu nikakvu stetu samo ne vidim nikakvu korist od toga sto on ima nas pasos. Naravno ja bi bio srecan kad bi śutra na primjer Kaka rekao oce nase drzavljanstvo i oće da igra za nasu reprezentaciju, ali bez ikakve hipokrizije za rasliku od prethodnog koad Kake se vidi neka korist.

sky
05-03-10, 21:44
Hvala bogu da se tvoja moc samo proteze do foruma.Bivsi Tajladski premijer,a sta ako postane novi Tajlandski premijer.Mislim da sam ja u prilici da mu dam drzavljastvo,prije bi dao nekome koga je svrgla vojna hunta,nego nekom izbjeglici koji zove Crnu Goru"juzni jadran".Kao zasluzni gradjanin Crne Gore Sinivatra ce mozda nekada i biti od koristi a od "Sta imaa" nema koristi po drzavu ni po drustvo,zeru jednu....
Ja nijesam rodjen u Crnoj Gori,a upisan sam 5 dana po rodjenju u knjigu drzavljana po porijeklu oca,znaci dobio sam drzavljanstvo po tom osnovu

Ja bi volio da on bude nas premijer umjesto premijera. Gori nije sigurno. Barem je covjek napravio karijeru i prije nego je postao premijer za razliku od nekih. Salu (donekle) na stranu, nije problem ko je on i moze li nam koristit u slucaju da... Tako bi mogli davat milione drzavljanstava mladim ljudima, ko zna sto ce postat u zivotu.
Problem je jednostavan: Po kom je osnovu on dobio drzavljanstvo i je li to bilo po zakonu?

starwalker
05-03-10, 21:44
Ne znam gdje se po automatizmu dobija drzavljanstvo ako to nije po rodjenju. Sam boravak ne znachi puno, chak ni brak sa drzavljaninom. Chini mi se da su u CG dosta olako prisli tom problemu. Nema glasanja u mjesnoj zajednici, nema potpisa drzavljana - garanta, nema ni njihovih pisanih garancija da su te osobe asimilirane u CG zajednicu i da postuju CG kao drzavu i njen sistem. Nema osim neke priche o testu za jezik, nista o geografiji, istoriji, politici ni etnologiji CG ...nista od toga.. Mi vani smo morali da se dokazemo pred komisijama i komisijama, angazovanje u lokalnim humanitarnim akcijama.. test razgovori od lokalnih, opstinskih, politichkih struktura...Dokazi o svemu i svacemu.. zaposlenje, da nema dugova, sudske provjere da li ima potrazivanja, kasnjenja sa obaveznim uplatama, da li su svi porezi placeni,socijalno i penziJsko kompletno pokriveno za sve godine boravka nakon studija..itd itd..
U CG su napravili neki buckurish, da je dovoljno sto je neko suprug ili supruga i da se time stice drzavljanstvo CG, dok na zapadu u mnogim drzavama to ne znachi puno dalje od brzeg pristupa testovima i komisijama.Neko moze ozeniti narkomanku, alkoholicara, problematika, kriminalca i osobe koje nemaju i ne zele imati nista sa zajednicom od koje moli drzavljanstvo... A u CG i soc. slucajevi su dobijali i dobijaju drzavljanstvo CG. Zemlja chuda.
Buckurish i povrsno..
p.s. Da li u CG postoji zakon o oduzimanju naturalizovanog drzavljanstva?

Malo su mi čudni tvoji stavovi na ovim temama s obzirom da si takođe iseljenik. Iz priloženog vidim da te je napatila procedura kojom si postala ravnopravna građanka druge domovine pa si odlučila da taj model peslikaš i na ove naše doseljenike. Hajde da malo pogledamo kako je ovaj problem riješen u regionu, ipak se još uvijek ne možemo porediti sa jednom Švajcarskom na koju predpostavljam aludiraš. Za početak ukaz o hrvatskom državljanstvu
http://www.mup.hr/main.aspx?id=1070
Za jedno si u pravu kažeš da su u CG olako prišli tom problemu, da jesu, ali na štetu tih građana. Kako može biti normalno da osobe koje borave neprekidno na teritoriji CG preko 18 godina nemaju državljanstvo.

minjo
05-03-10, 21:45
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/44910000/jpg/_44910773_thaksin_ap226b.jpg Thaksin has been convicted of corruption, but protests his innocence

Thaksin Shinawatra is one of the most influential - and polarising - characters in Thai politics.
The Supreme Court has stripped his family of $1.4bn (Ł910m) in contested assets, over allegations of corruption and conflict of interest, but he remains determined to play a leading role in Thailand.
A telecommunications billionaire, Mr Thaksin was the first prime minister in Thailand's history to lead an elected government through a full term in office.
He was enormously popular, especially among the rural poor, but also proved a divisive figure and was deeply unpopular among many of Bangkok's rich elite.
After more than five years in power, he was ousted in a military coup in September 2006, accused of corruption and abuse of power.
He has been in self-imposed exile since - mostly in London or Dubai.
He faces a two-year jail sentence if he returns to Thailand, after being convicted in absentia on a conflict of interest charge.
But even though he is out of the country, he still has a pivotal influence. A visit to Cambodia to advise the government there in November 2009 stoked considerable tensions.
Former policeman
Born in 1949 in the northern city of Chiang Mai, Mr Thaksin started his career as a police officer.
In 1973, he received a government scholarship to study for a masters degree in criminal justice in the United States.
When he returned he went into business and during the late 1980s began building a successful telecommunications empire.
He founded the Thai Rak Thai (Thais Love Thais) party in 1998, and its rapid emergence transformed Thai politics.
Mr Thaksin swept into office in 2001, soundly defeating the old guard from the Democrat Party.
Poorer voters liked his offers of cheap medical care and debt relief, his nationalist platform and his contempt for the "Bangkok elite".
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/44910000/jpg/_44910780_soldier_getty226b.jpg The military took power while Thaksin was at the UN in New York

But big business also liked him for his CEO style of government and his "Thaksinomics" policies, which created a new boom in a country where the Asian financial crisis of the late 1990s had begun.
Mr Thaksin also won support for his handling of the tsunami relief effort after the 2004 Indian Ocean disaster, which devastated parts of south-western Thailand.
Other things were not so easy. He had to face the fallout from his government's suppression of news of an outbreak of bird flu, as well as criticism over the violent deaths of more than 2,500 people during a crackdown on drugs in 2003.
Thailand's Corruption Commission found he had failed to declare all of his wealth, and he was also criticised over the government's handling of the upsurge in violence in the largely Muslim south.
Yet each time he faced pressure, Mr Thaksin appeared to ride out the storm, his backing among his key supporters - Thailand's rural voters - apparently unscathed.
Political turmoil
It was his family's decision to sell its shares in one of Thailand's biggest telecom groups, Shin Corp, that led to Mr Thaksin's downfall.
The early 2006 sale, which netted his family and friends $1.9bn, angered many urban Thais, who complained that the Thaksin family had avoided paying tax and passed control of an important national asset to Singaporean investors.
Amid large-scale street demonstrations, Mr Thaksin called a snap general election for April 2006, effectively telling opponents to "put up or shut up".
But main opposition parties boycotted the polls and many voters chose to register a "no vote".
Faced with the threat of further protests, Mr Thaksin said he would step down. He did for a few weeks, but returned to office in May.
In September that year, following months of political uncertainty, the military seized power while the prime minister was out of the country.
Mr Thaksin relocated to the UK, but shortly after his allies won the first post-coup elections in late 2007, he returned to Thailand.
There he and his family faced a raft of corruption charges - allegations which the former Thai leader probably expected to come to nothing.
But the courts - greatly empowered by a new military-backed constitution - pursued the cases against him and his family with new vigour.
First his wife Pojaman and then Mr Thaksin himself were sentenced to jail terms - with the Supreme Court finding the former leader guilty of corruption.
His assets were frozen, forcing him to sell his controlling stake in English Premier League football club Manchester City shortly afterwards.
Mr Thaksin left Thailand, failing to return home for a court appearance from the Olympic Games in August 2008, and became a fugitive.
Since divorcing his wife - who now lives in Bangkok after her sentence was suspended - he has spent most of his time pursing business deals in Dubai.
He has also collected new passports - from Nicaragua and Montenegro - and conducted a series of high-profile interviews with foreign news outlets.
He remains very much at the heart of Thailand's political dramas.
Mr Thaksin's allies lost power at the end of 2008 after a series of opposition protests and court rulings, but they are still a force to be reckoned with.
The "red shirt" protesters - fiercely loyal to Mr Thaksin - regularly stage rallies demanding political change, and their hero often makes an appearance on a giant video screen to give them encouragement.
Being stripped of his family's fortune could have a significant impact on Mr Thaksin's chances of returning to office in Thailand in the future, but correspondents say he remains a wealthy man by any standards.
But a few days before the court was due to rule on the money, he told his supporters he would continue his political fight with or without the fortune.

Recordare88
05-03-10, 22:35
Drasko kao po obicaju puca u prazno.

Shteta je zaista na shto mu se svodi portal.Chovjek je ubjedljivo najjaci novinarski shtih u cg,ali,jbg,nije trebalo tako otvoreno da izabere stranu.

Maja
06-03-10, 00:42
Malo su mi čudni tvoji stavovi na ovim temama s obzirom da si takođe iseljenik. Iz priloženog vidim da te je napatila procedura kojom si postala ravnopravna građanka druge domovine pa si odlučila da taj model peslikaš i na ove naše doseljenike.
......

Za jedno si u pravu kažeš da su u CG olako prišli tom problemu, da jesu, ali na štetu tih građana. Kako može biti normalno da osobe koje borave neprekidno na teritoriji CG preko 18 godina nemaju državljanstvo.Ja uopste nisam rekla da sam se "napatila", nego da je to jedna od procedura i sasvim je ok. Nista strasno za one koji imaju sve regularno i postuju drzavu gdje traze drzavljanstvo.
Vjerovatno to Vama djeluje nesto teshko, ali Vashe pogreshno vidjenje.:)
Zahtjev za drzavljanstvom je mogucnost a ne obaveza niti pravo.Uostalom ljudi zive citav svoj zivot u mnogim drzavama, i po 70 godina a da imaju samo mjesto boravka ali ne i drzavljanstvo drzave u kojim zive i rade.
Ima ljudi koji drugacije gledaju na to nego Vi.Uzmite i to bar "ponekad" u obzir. Kao sto postoji nezadovoljenje uslova koje sam spomenula, tako i svojevoljno nepotrazivanje drzavljanstva. :)

Hvala Lepo :)

p.s. Ako je taj link pokazatelj iz Regiona Balkana, zaista me ne zanima. Ja tezim da CG ima samo zakone zapadnih drzava i US. Ostali su istochni blok i sa komunistichko sovjetskim posledicama u zakonima i totalno su mi irelevantni.
p.p.s. Niko ne zna da li u CG postoji zakon za oduzimanje naturalizovanog drzavljanstva?
Nisam o tome nista vidjela u info, a na zapadu u mnogim drzavama drzavljanstvo dobijeno naturalizacijom nije vjecno, niti garancija, i moze se oduzeti u svakom momentu ukoliko se pokaze da "drzavljanin" pokaze drugachije lice prema drzavi, kulturi, bracnom partneru preko kojeg je ubrzan proces, i prema drustvenom ambijentu...