PDA

View Full Version : Danas spremamo ..

Pages : 1 [2] 3 4

Thomas_O_Malley
02-11-08, 02:38
Samo za Ajrin, materijalni dokazi moje danasnje rabote! :D

Ajrin
04-11-08, 11:59

hahaha, mislim da ovo nije humano! Toliko gladnih sada gleda....i pati! :cry:

p.s. Za aranzhiranje chista 10ka.... joooj hocu i ja da probam : )

Ajrin
04-11-08, 12:25
Ovo je "seoski doruchak" na moj nachin :)

Przheniceee :p

Potrebno:
1 hleb, star dan, dva, 4,5 jaja (u zavisnosti od kolichine mleka koju dodajete)

Priprema:
Iseci ravnomerne krishke hleba, prethodno umuckati jaja sa malo mleka, zatim umakati hleb u jaja, sa obe strane, ne zadrzhavajuci ga dugo, chisto da tek tek upije sa obe strane, da ne bi bile gnjeckave posle... Direkno odatle ih lansitrati u tiganj za zagrejanim uljem, na nekoj optimalnoj jachini 3,4 recimo, i s vremena na vreme proveriti stanje przenice, (da ne daj bozhe ne zagore) U principu, lako i brzo se spremaju, za nekoliko min.

Kada su gotove, poredjati ih u posudu koju ste prethodno oblozhili salvetom(da upije vishak masnoca, to vam je jako vazhno, inache nisu kalorichne :D)

Sluzhiti uz sir (domaci, feta) dzem, marmeladu.... eurokrem.... mogucnosti su beskrajne : )

Prijatno... zhelim da vam krevet bude shto blizhe posle ovakvog obroka :D

Poppy
05-11-08, 19:39
Kadaif

Pola kila kadaifa se rasporedi po dubljem plehu, oko 100gr maslaca i odokativno ulja se istopi i isprska se kadaif.

Pece se malo duze na 150 stepeni da ne bi pregorio.

Napravi se serbet od kilograma secera i chase vode.

Ohladjenim sherbetom se prelije ispecheni kadaif i preko se pospu isjeckani orasi.

:D

Thomas_O_Malley
14-11-08, 19:45
Dobri, jednostavni i ukusni GRASAK! ;)

Na malo maslinovog ulja poprzi se jedna srednje velika krtola (ja je isjeckam na kockice) sa isjeckanom mrkvom i lukom (otprilike pola glavice ili jedna manja glavica) i zavisno od preferencija: sarena slanina, panceta, sitno narezana piletina.... (ako se stavlja svjeze meso, potrebno ga je malo duze przit, prije nego se doda grasak).

Nakon toga dodajem grasak, kad sve fino zarumeni i pocne da krcka, dodam jos malo maslinovog ulja (koje inace obozavam, da zamirise), a nakon jos kojeg minuta u sve dodam pripremljenu paradajz-konzervu ili domaci sos od paradajza (zavisno kolko imam vremena za spremanje rucka).

Uz sve dodajem uglavnom jednu malu kasiku C-zacina, Vegete ili nekog slicnog dodatka, a u nedostatku to mjesto pokrijem nekim od biljnih ili mesnih ekstrata.

Za mene - prelijepo i lagano jelo, spremno za manje od 20 minuta :)))))

Slike za vikend! :D

independent girl
05-12-08, 23:28
Nije ti se ovo dobro zgusnulo, vodi rachuna ubuduce :D

DaySleeper
17-12-08, 15:37
zasto je ovako mrtvo u gastronomiji,nema kad ni da se jede...aj izbaciite djevojke neki jednostavan vegeterijanski recept ako znate.

zaba_malaMNE
19-12-08, 18:59
:))eo me oci zaboljese citajuci:)))))

Ja sam danas spremila jedno jelo sa Sardinje..hm kako se ono zove..hmm(trenutno mu zaboravih ime) -
-umuti se smjesa za hlebi naravno odstoji pola h da nadodje
Potrebni sastojci:

-piletina ili meso po zelji/je preferiram piletinu , isjeckati na vece komade
-krompir
-sitno sjeckani bjeli luk
-patlidzan
-persun, vegeta

Kada smjesa nadodje razvuci tjesto (kao za pizzu) i stavitu u dublju posudu za pecenje, sa krajevima koji "vire" malo vise iz posude:)))( strucnjak a??)hahah

U posudu staviti krompir, sjeckan patlidzan, piletinu, staviti persun vegetu..tj po ukusu kako kome odgovara:))) i preklopiti sa ostatkom tjesta.Staviti u rerni na 200'C, oko 1 i po.kDobijete hleb sa ukusom piletine i pile immmmmmmm...sad sam ustala tako da ne znam da li sam bas najasnije pojasnila proces:)))al je rucak bio vrhunski:)
Orginalan recept ide drugacije.

:)

zaba_malaMNE
19-12-08, 19:10
zove se LA PANADA:)

:rolleyes:

LA PANADA

In passato la panada si preparava come primo nutrimento per le partorienti a seguito del parto, ma veniva proposta spesso anche ai bambini o agli anziani, ed in generale come piatto di facile digeribilitŕ per persone debilitate o ammalate.
Tipicamente il focolare nelle case rimaneva acceso per tutto il giorno, ecco perché questo piatto era molto preparato e diffuso nonostante richiedesse un tempo di cottura piuttosto lungo.
Dal momento che la filosofia contadina prevede che niente vada gettato se la panada avanzava veniva riscaldata e mangiata anche il giorno successivo.

Ingredienti:

1 panino raffermo
mezzo litro di acqua
un goccio d'olio d'oliva (o burro)
sale

la panada si prepara cosě :

In una pentola mettete l'acqua fredda ed aggiungete un goccio d'olio d'oliva con un pizzico di sale.
Tagliate poi il pane a dadini, o spezzettatelo riducendolo in piccoli pezzi, ed immergetelo nell'acqua.
Il tutto dovrŕ cuocere a fuoco moderato e costante per circa 2 ore.
Gli anziani interpellati in realtŕ sono stati molto piů precisi : "laiela boier fin ce no la parla" tradotto in "lasciala bollire fichč non parla", o meglio : lasciala cuocere finchč le bolle che fouriescono dal composto non iniziano a farsi rumorose..).

In ogni caso prima di toglierla dal fuoco sarŕ bene verificare che tutti i pezzi di pane siano completamente spappolati (aiutandosi eventualmente con un mestolo), la panada deve risultare omogenea.

In alcune ricette trentine a fine cottura si suggerisce di cospargere la panada con una manciata di formaggio gratuggiato.

Břgíńjĺ
25-12-08, 16:50

JA bih ovome Thomas-u zabranila da ovo postavlja na forum, da ga ne 'kindapujem' pa da mi sve ovo sprema :devil:

Thomas_O_Malley
01-01-09, 01:03
Srecna Nova godina! :)
Sa puno novih, ukusnih recepata, sa osjecajem da za nekog s ljubavlju kuvate, da spremate uvjek najukusnija jela koja se jedu u pravom drustvu! :)

Zelim vam sto vise uzivanja u hrani, a sto manje uticaja na kilazu! :))))))

JA bih ovome Thomas-u zabranila da ovo postavlja na forum, da ga ne 'kindapujem' pa da mi sve ovo sprema :devil:

E samo da znas kako sam se izvjestio sad pred praznike..... :D

Ajrin
12-01-09, 03:01
Pridruzhujem se chestitkama : ) ... a kada je o praznichnoj trpezi rech, idealne proporcije neka ostanu za prolece... ;p Mislim, shteta je da propadnu te sirote sarmice, vesela ruska salata... slatke male princes krofne.... i dalje da ne nabrajam ; )

simm
12-01-09, 06:07
Samo za Ajrin, materijalni dokazi moje danasnje rabote!
Mene zanima đe se onaj treći medaljon izgubio ??? :grin:

Thomas_O_Malley
13-01-09, 21:25
Mene zanima đe se onaj treći medaljon izgubio ??? :grin:

:D Dobro pitanje! ;) Cak i da kazem da sam ga stavio sa strane da bi oba pjata imala jednaku kolicinu mesa, znam da je tesko vjerovat! :))))))

Imam jednu sugestiju sto se tice dnevnih recepata.... Ne znam dodjete li kad u situaciju da vam se vise dana uzastopno jede isto jelo. Ja sam skoro imao takvu situaciju sa boranijom. I onda smisljam nacine kako da to iskombinujem.... da li da je pravim na salatu, kuvam sa drugim povrcem (dje opet ona ima dominantan ukus), da li da dodam paradajz, da li da dodam neki sos (pasata, besamel....) ili, brate, da je spremam onako kako volim sa malo krtole, malo vise luka, malo svjezeg paradajza, nesto karfiola i sve to fino skuvam a od vode koja ostane (uz malo oriza) napravim supicu.... :))))))

Jos jedna stvar koju nisam primijetio kod nas, a ovamo je sve popularnija - kuvanje na pari. Postoji taj aparat (vec odavno, kazu) u koji se uspe voda, ukljuci se u struju, a onda na "spratove" slazes ono sto ti trenutno odgovara. Bilo to meso, morski plodovi, povrce, riba.... najzdraviji nacin spremanja hrane omogucava zadrzavanje svih korisnih supstanci prilikom svakog obroka, a uzima najvise pola sata vremena za spremanje.

Ja sam, kao neko ko ne voli SUVU hranu (bilo povrce, bilo meso) imao dosta predrasuda u vezi sa ovim nacinom pripreme hrane, ali sam odlucio da se bacim na svojevrsan eksperiment - i napravio bijelo pilece meso na pari. Znate i sami da se radi o vrsti mesa koje, ako ga stavite na rostilj dobijate ukus malo boljeg kartona. Pa onda treba dodavat majonez, razne zacine, tandaremandare.... E.... ovo ne bi slucaj.... zadrzao sam onu kozu (koja je cini mi se dala nesto malo masnoce), ispod toga se spremalo povrce, a miris koji je punio moju kuzinu bio je - u najmanju ruku - f e n o m e n a l a n!!!! I ukus kasnije zvek. Ali pravi dozivljaj je bio kad sam u istom aparatu spremio gambore i skampe.... WOW! To je posao! Sa strane sam, cisto za svoj merak, napravio malo cuvenoga sosa za buzaru i onda dodao ovako spremljene beskicmenjake..... i ostao bez teksta! :))))))

Sad, kad malo bolje razmislim, cio post je mogao stat i u sledecu recenicu:
Moja topla preporuka za ovaj aparat.

P.S. Ili kad je Ajrin (aj dobro, i Boginja!) u pitanju: "Welcome!" :))))))))

Dreamy
18-01-09, 11:50
Nana, ja sam momku malenome kupila taj aparat i super je! Makar nesto vrijedno ostane da se pojede:)

Za nas bi ipak trebao malo veci doduse...:)
Probaj jabuke da stavis,njami su :)

Thomas_O_Malley
19-01-09, 17:17
Nana, ja sam momku malenome kupila taj aparat i super je! Makar nesto vrijedno ostane da se pojede:)

Za nas bi ipak trebao malo veci doduse...:)
Probaj jabuke da stavis,njami su :)

Koga ja to prepoznajem ovdje!!!!!! :D

Dobrodosla, sunce drago!!!!!!!!!!!!
Poljubi mi druga moga :))))))))))))

Ajde udari po ovim kuhinjskim savjetima, jer posebno studentskog generaciji su od koristi od brzi, zdravi recepti :))))))))))))

Odavno se nekome ovako ne obradovah! :D :dring:

Dreamy
19-01-09, 18:19
Bolje te nasla nana moja:)

Slaba sam ti ja kuvarica:)))))))
Malo mesa, masu povrca, slatkise out, hljeb takodje i to je to:)
Kako bih inace skinula 30 kg za 5 mjeseci:)

I sve sto se planira prziti, pravo u rernu. Ko voli tunjevinu, ima masu kombinacija za salatu.

Nana:dring::dring:

zvoncica
22-01-09, 00:34
:)Tomase, posto volis boraniju, ne znam jesi li je jeo na ovaj moj nacin...kao salatu
Isjeckati je, skuvati da potpuno omeksa u vodi, procijediti, nasjeckati dosta bijeloga luka, posoliti, politi uljem i sircetom i ohladiti. Jednostavno i vrlo ukusno, kao prilog:)

hammer
17-02-09, 23:47
evo i od mene nesto nisam dugo vremena nista postovao ;)

zvoncica
18-02-09, 01:12
evo i od mene nesto nisam dugo vremena nista postovao ;):De fala ti dje cuo i dje ne cuo!!!
Znas li ti da se odje postavi i po neki recepAt???

p.s. dje se djede, nema te 100 godina?:)

hammer
20-02-09, 00:51
:De fala ti dje cuo i dje ne cuo!!!
Znas li ti da se odje postavi i po neki recepAt???

p.s. dje se djede, nema te 100 godina?:)

A znam hahaha :D lagan je recept pa mi bilo muka kuckat ;) eve ti ga recepAt:
200gr pileceg bijelog, 20gr prsute, 1gr bosiljka, 10-20gr brasna, 0,5dl bijelog vina, 0,5dl supe, valjusci, grana padano (ili parmezan). Piletinu rastuces sa spoljne strane,pa je okrenes i pospes bosiljkom,potom stavis list prsute preko i blago udaris cekicem nekoliko puta da se prsuta priljepi.Onda u tiganj sa zagrijanim uljem stavis predhodno pripremljenu piletinu,blago uvaljanu u brasno sa obije strane,na stranu bez prsute,kada blago porumeni okrenes je i nalijes vinom a potom i supom i promjesas pokretom tiganja.Tokom kratkog krckanja (2 min max) piletinu okretati par puta kako bi se stvorio kompaktniji sos.Za vrijeme przenja piletine stavis valjuske da se fritiraju dok ne porumene. Onda serviras kao na slici,stavis piletinu,pospes je sa to malo sosa sto dobijes,serviras valjuske,pospes parmezanom i persunom.Vrijeme pripreme maximum 15min.

NAPOMENA: kada nalivas sa vinom odnakni se od tiganja jer ako radis na plin desi se da malo plane ali nista strasno kao kad flambiras :)
PS: a nema me jer od fax-a i posla nemam vremena ni doma da se javim a ne sto drugo.Od 8:30h do 23:30-00:00h ti se skoro svaki dan raskubam,ujutro fax pa od 17h na posao :(

zvoncica
20-02-09, 01:40
:DUCI! Skola je vazna...socijalno, zdravstveno, sigurna plata...:D:D:D

Hvala na receptu, probacemo ga koliko sjutra!:)

Cozmicbaby
20-02-09, 21:32
Yebite se, znate li... Chitam ove postove ka' budala i sve mi voda na usta ide... Pazi ti taj bezobrazluk, josh se i slike postavljaju da mi josh teze bude... 111 kila sam nabacio opet, sa tendenciom daljeg rasta, iako mi je doktor prepisao strogu dijetu zbog pritiska, holesterola, triglicerida i ko zna shta sve ne... Al' boli me kjuurac, dok je loprila, nebileta, dijazepama i holeste da se gutaju, bice taj pritisak i holesterol odlichan :)... Chitajuci sad ovo shto pishete, sad direktno u frizider idem i tamo ostajem dok me sinusi ne zabole... xexexexexexexex... "CHIK POGODI SHTA IMAM ZA VECHERU, BUDJAV LEBAC, BUDJAV LEBAC, MNJAM, MNJAM, MNJAM"...

zippy
27-04-09, 21:43
niko vise nista ne kuva?????
dajte ljudi koji recept :p
Cozmic, imam ti jedan naroCki recept za taj holesterol ;)

Marija82
02-03-11, 16:45
Recept je super ja sam probala... Svaka cast..

Noa
05-03-11, 14:12
Znaci,sad umirem od gladi:))
unististe me sa ovim djakonijama...
Kod mene na meniju danas Tonno spaghetti:)

KRKNA
12-03-11, 22:34
ja sam prvo spremila kuću, pa sam onda zgotivila pilJav sa pilećim mesom i supom,
a onda zasljačila sa nekakvim kokos kiflicama pravljenim po drugi put u zadnja 4 dana..doma su im se opasno sviđele...

Hari Krisna
12-03-11, 22:58
Znaci da sam svratio na rucak ostao bi gladan :)

Daaron Aracus
13-03-11, 17:23
Danas spremio pecene riblje filete sa svezim zacinima. Veoma lako za spremit i veoma ukusno. Potrebno sledece:

Solja od 250 ml da bi se uzimala mjera.
1 kg svežih filea ribe (bilo koja riba,samo da je file napravljen i odstranjena koza) ,1/4 šolje dobrog maslinovog ulja ,2 velike kašike sveže isceđenog soka od limuna
4 struka sitno iseckanog mladog luka, 1/2 šolje iseckane sveže mirođije ,1/2 šolje sitno seckanog peršuna
65 ml suvog belog vina
sveži kolutovi limuna (za posluživanje da uljepsaju tanjir,nanijeti preko ribe pri sluzenju)
po ukusu so i sveže mleven biber
2-3 čena sitno isjeckanog belog luka

Priprema
Ribu oprati pa je osušiti kuhinjskim papirom.
U vatrostalnu posudu, u kojoj ćete peći, staviti file ribe, posoliti i pobiberiti.
Limunov sok i maslinovo ulje umutiti malom žicom pa poprskati preko ribe. Ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi 15 minuta.
U posudi izmešati sitno iseckan mladi luk (beli i zeleni deo), mirođiju, peršun i propasirani beli luk, pa rukama staviti sveže začine i odozgo i odozdo filea.
Sipati vino okolo filea.
U zavisnosti od debljine filea peći u prethodno zagrejanoj rerni na 210°C oko 10 do 12 minuta, treba da bude na najdebljem delu filea skoro pečena.
Folijom prekriti i dobro zatvoriti, da vam para ne izlazi i peći još 10 do 15 minuta, otkriti, iseći na komade i poslužiti zajedno sa svežim začinima uz dodatak limuna.
Prijatno!
Evo slika kako je to kod mene ispalo:
http://img200.imageshack.us/img200/516/20110313150652.jpg
Dodao sam slatki kukuruz jer mi je ostao od proslog rucka i nije nimalo smetao rucku,ko ne voli moze ga zamjenit krompir salatom. Predlazem da se pije sa vinom,greota unistavat sa mlijekom al sta cu kad alkohol ne smijem. :)

kEDOWN
13-03-11, 17:33
pretpostavljam da zivis nedje vani jer vidim mixed greens :)

Daaron Aracus
13-03-11, 19:40
pretpostavljam da zivis nedje vani jer vidim mixed greens :)

Dobro si primjetio. Jeste mixed green leafs sa sosom za cesar salatu,al to je samo danas,inace je obicno zeleni kupus i paradajz na domaci nacin. ;)

minjo
13-03-11, 23:04
Svaka čast kad možeš ribu-kukuruz-mlijeko :burp:

Daaron Aracus
13-03-11, 23:26
Mlijeko za svaki obrok minimum jedna casa, iako znam ljude sto ne podnose laktozu,ja sam odrastao na mlijeko pa ga sad mogu bilo kad i sa bilo cim,sve je stvar navike,al da ne unisti ukus tokom rucka ne otpijem ni trecinu case,nego na kraj ostatak popijem.
Neznam jeli neko probo ali dzem i curka,odlicna stvar,ko se ne gadi da eskperimentise sa hranom odusevice se.

minjo
14-03-11, 11:33
džem i curka -idu,biftek i narandza-idu,ali da se popije vino ili pivo;)

KRKNA
19-03-11, 12:27
ja sinoJ spapatrljih nekak'i TITOV kolač (tako sam ga ja krstila, inače mu je pravi naziv 'kolač na metre' što ga iskobeljah iz 'Jugoslavenske knjige recepata' izdate 1987.god.
mogu vi reć da je odličan! i jeftin...
a evo i korpus delikates
http://img28.imageshack.us/img28/7327/photo0017hh.th.jpg (http://img28.imageshack.us/i/photo0017hh.jpg/)

underwater love
19-03-11, 13:39
ja sinoJ spapatrljih nekak'i TITOV kolač (tako sam ga ja krstila, inače mu je pravi naziv 'kolač na metre' što ga iskobeljah iz 'Jugoslavenske knjige recepata' izdate 1987.god.
mogu vi reć da je odličan! i jeftin...
a evo i korpus delikates
http://img28.imageshack.us/img28/7327/photo0017hh.th.jpg (http://img28.imageshack.us/i/photo0017hh.jpg/)

Daj recept zeno! :D

KRKNA
19-03-11, 13:47
* Kore:
* 4 žumanca
* 25o gr. šećera
* 1,5 dcl. vode
* 1,5 dcl. ulja
* 450 gr. brašna
* 1 kesica praška za pecivo
* 4 bjelanca(posebno umućena)
* 2 kašičice kakaa
* i po potrebi vEronike ukoliko je tijesto gusto, ocijenićete sami
Žumance i šećer dobro izmutiti mikserom, pa u tu smjesu dodati vodu i ulje, zatim brašno pomiješano sa praškom za pecivo
* Sve dobro umutiti i u to dodati čvrsti snijeg od bjelanaca (kašiko po kašiku da bjelanca ne 'splasnu')
* masu podijeliti na 2 dijela i u jednu staviti kakaa. U dva velika pleha veličine rerne obložene papirom sipati smjese i peći na 180 c nekih 20-ak minuta...Kore izvaditi i podijeliti na 3 dijela -vertikalno

Za fil je potrebno:

* 8 dcl. mlijeka
* 200 gr. šećera u prahu
* 2 pudinga od vanile
* 250 gr. margarina

Puding skuvate dok se pripremi kora, i dodate u pjenasto izmućen margarin sa šećerom...
kore idu crna-bijela-crna i naravno fil između njih..
kad sve to fino natrackate i izmolerišete pospite rendanom 'Menaž' čAkoladom, ostavite da se 'ladi u fLižider, pa mezite poslije neka 2 sata..
s tim što ću sljedeći put staviti jedan puding od vanile, a drugi od šumskog voća...da bude još šarenije :D

meni je ovako ispao
http://img860.imageshack.us/img860/9656/photo0013.th.jpg (http://img860.imageshack.us/i/photo0013.jpg/)

bjelozakonza
20-03-11, 10:21
Hahaha kakav je ovo podforum sad tek vidjeh :D :D otvoriste mi apetit mora sam pojes nesto :D ....

DeTiGeRo
20-03-11, 20:58
Danas spremio pecene riblje filete sa svezim zacinima. Veoma lako za spremit i veoma ukusno. Potrebno sledece:

Solja od 250 ml da bi se uzimala mjera.
1 kg svežih filea ribe (bilo koja riba,samo da je file napravljen i odstranjena koza) ,1/4 šolje dobrog maslinovog ulja ,2 velike kašike sveže isceđenog soka od limuna
4 struka sitno iseckanog mladog luka, 1/2 šolje iseckane sveže mirođije ,1/2 šolje sitno seckanog peršuna
65 ml suvog belog vina
sveži kolutovi limuna (za posluživanje da uljepsaju tanjir,nanijeti preko ribe pri sluzenju)
po ukusu so i sveže mleven biber
2-3 čena sitno isjeckanog belog luka

Priprema
Ribu oprati pa je osušiti kuhinjskim papirom.
U vatrostalnu posudu, u kojoj ćete peći, staviti file ribe, posoliti i pobiberiti.
Limunov sok i maslinovo ulje umutiti malom žicom pa poprskati preko ribe. Ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi 15 minuta.
U posudi izmešati sitno iseckan mladi luk (beli i zeleni deo), mirođiju, peršun i propasirani beli luk, pa rukama staviti sveže začine i odozgo i odozdo filea.
Sipati vino okolo filea.
U zavisnosti od debljine filea peći u prethodno zagrejanoj rerni na 210°C oko 10 do 12 minuta, treba da bude na najdebljem delu filea skoro pečena.
Folijom prekriti i dobro zatvoriti, da vam para ne izlazi i peći još 10 do 15 minuta, otkriti, iseći na komade i poslužiti zajedno sa svežim začinima uz dodatak limuna.
Prijatno!
Evo slika kako je to kod mene ispalo:
http://img200.imageshack.us/img200/516/20110313150652.jpg
Dodao sam slatki kukuruz jer mi je ostao od proslog rucka i nije nimalo smetao rucku,ko ne voli moze ga zamjenit krompir salatom. Predlazem da se pije sa vinom,greota unistavat sa mlijekom al sta cu kad alkohol ne smijem. :)

iha...kako bi se ovo smazalo za tili sekund!!!

ja samo da dodam, u sluchaju da uzimate zamrznuti file, stavite ga u pivo da se odmrzne, nikada nisam pitala babu zbog cega, valjda bude riba socnija ako je inace malo suvlja....ako neko zna pravi razlog neka izvoli da nas obavijesti!!

ja sam inace jutros za dorucak spremala przenice, jer ih odavno nisam jela, a ostalo mi je hleba nekog katunskog iz maxija, koji nije bijeli...
vjerujem da svi znate kako se ovo sprema, jer je macji kasalj stvarno, ali eto da podijelim svejedno!

noc prije sam hljeb izrezala na parcad, ne tako debela a ne ni tako tanka...i ostavila tako u kesu preko noci, neko mi je jednom rekao da ako tako uradim da ce se hljeb prosusit i da nece upijat previse jaja u sebe...

smjesa za umakanje hljeba:
posto je bilo oko 18-19 parcadi stavila sam prvo tri jaja, malo soli i samo malo secera, zatim mlijeka, pa poslije po potrebi dodala jos dva jaja

i onda isprzila to na vrelom vrelom ulju...

ukus malo drugaciji zbog vrste hljeba, ali uz feta sir, zdenku, i zimsku salamu, nista mu nije falilo!!!

getaway blues
22-03-11, 09:59
http://www.coolinarika.com/recept/gambori-kozice-sa-susenim-kajsijama/

Upravo zgotivio. :)

KRKNA
26-03-11, 18:54
pošto za kaznu nijesmo imali ništa za ručak (otac i ja zajebasmo stvar i iznervirasmo keverinu), ja sam spremila kuću (standardno subotom), kao i Jaffa kolač...
e, da, tata je spremio supu sa svim i svačim..a boja joj je bila ka' da smo krpe otkuvali :cool:
opuvaše po' pleha za po' sata..
http://img852.imageshack.us/img852/1958/photo0018i.th.jpg (http://img852.imageshack.us/i/photo0018i.jpg/)

DeTiGeRo
10-06-11, 22:14
1 avocado
1 poveci paradajz
1/2 ili cijeli ljubicasti luk
1/2 soka od limuna
so..biber po zelji...

paradajz isjeckati na sitne kockice
zatim dodati sitno isjeckan luk
avocado zgnjeciti, da bude kao pire, i dodati smjesi
dodadti limunov sok
i posoliti i zabiberiti po zelji :)

moze se jesti uz tost, ali preporucujem tortilja chips :)))
prijatno

58927

KRKNA
13-07-11, 14:23
Ja napravih punjene paprike i zvah Artemis da se otrujemo...Pa ko pretekne...

Maja
13-07-11, 15:02
Izabrala sam za soliranje nesto lagano - Vitello tonnato..paradajz "treshnjice" i mozzarella sir sa maslinovim uljem..

http://www.coquinaria.nl/images/Vitello tonnatokl.jpg

Recept koji nije bas najsjajniji ali prenosim u cjelosti.. Kombinacija ima .. (http://www.coolinarika.com/recept/teletina-s-umakom-od-tunjevine/)

Priprema
Vrijeme pripreme:60 minTežina:Srednje zahtjevno

1 Meso stavite kuhati u toplu vodu. Luk očistite i nabodite klinčićima pa zajedno s lovorovim listom, celerom i Vegetom stavite kuhati s mesom.
2 Kuhajte oko 45 minuta, sklonite sa štednjaka, ostavite meso u juhi da se ohladi, a zatim ga izvadite iz juhe i ostavite u hladnjaku preko noći.
3 Tunjevinu ocijedite i izmiješajte električnom mješalicom zajedno sa slanim filetima i nekoliko kapara. Dodajte limunov sok i majonezu, malo juhe u kojoj se kuhala teletina, izmiješajte i rashladite.

Posluživanje
Dobro rashlađeno meso narežite na sasvim tanke ploške, posložite ih na pladanj i prelijte umakom od tunjevine. Ovo jelo možete ukrasiti maslinama, kaparima, peršinom, kuhanim jajima i sl.

Sastojci Broj osoba:8 – 10 osoba

800 g-1 kg teletine od buta (http://www.coolinarika.com/namirnica/teletina/)
1 glavica luka (http://www.coolinarika.com/namirnica/luk/)
2-3 klinčića (http://www.coolinarika.com/namirnica/klincic/)
3 lista lovora (http://www.coolinarika.com/namirnica/lovor/)
1 stabljika i list celera
3 žličice Vegete (http://www.coolinarika.com/namirnica/vegeta/)
Za umak:
200 g Eva tune komada u biljnom ulju (http://www.coolinarika.com/namirnica/tuna/)
2-3 slana fileta
200 g majoneze (http://www.coolinarika.com/namirnica/majoneza/)
1 žličica kapara (http://www.coolinarika.com/namirnica/kapare/)
sok od jednog limuna (http://www.coolinarika.com/namirnica/limun/)
100 ml juhe u kojoj se kuhalo meso
Za ukrašavanje:
kuhana jaja (http://www.coolinarika.com/namirnica/jaja/)
Kiseli krastavci (http://www.coolinarika.com/namirnica/kiseli-krastavci/)
crne i zelene masline
kapari (http://www.coolinarika.com/namirnica/kapare/)

http://3.bp.blogspot.com/-smSHknu-1vE/TdOWlXuV8oI/AAAAAAAAAIs/2booaJNqSEQ/s400/funghetti.JPG

Hvala Lepo

no-mercy
13-07-11, 15:08
Vidjecu kad dodjem kuci sta spremamo ;)

Nooth1ng
14-07-11, 02:14
1 avocado
1 poveci paradajz
1/2 ili cijeli ljubicasti luk
1/2 soka od limuna
so..biber po zelji...

paradajz isjeckati na sitne kockice
zatim dodati sitno isjeckan luk
avocado zgnjeciti, da bude kao pire, i dodati smjesi
dodadti limunov sok
i posoliti i zabiberiti po zelji :)

moze se jesti uz tost, ali preporucujem tortilja chips :)))
prijatno

58927

tip top !!!

almiradjo
16-07-11, 00:09
Voće u jogurtu (http://jednostavnirecepti.blogspot.com/2011/07/voce-u-jogurtu.html)

Osvežavajuće, zdravo i veoma jednostavno za pripremu. Recept je manje više poznat svima. Dok su banane obavezne, umesto slatkog od jagoda možete koristiti slatko od nekog drugog voća (kupine, maline, borovnice...). Priprema: oko 15 minuta.

Potrebno je:

2 banane,
2 čaše jogurta,
1 kašika slatkog od jagoda.

Priprema:

Banane iseći na sitne komadiće.
Dodati slatko od jagoda pa promešati.
Dodati jogurt pa opet promešati.
Služiti hladno.

Jednostavni recepti (http://jednostavnirecepti.blogspot.com).

minjo
16-07-11, 13:00
Orade na gradele,barena žućenica sa krompirom,vino
60817

aLaPaCha
16-07-11, 13:05
ajme,minjo sto mi napravi sad...ko ce meni da spremi oradu na gradele da je meracim uz bocu malvazije...eh...

goozica
16-07-11, 21:46
lignje! njam!

tigrovo_oko
19-07-11, 13:08
Nešto slatko :) čokoladni mus.... 4 jajeta(belanca samo) umutiti sa 100gr šećera u jednu posudicu, u drugoj umutiti 2,5dl slatke pavlake, 200gr bele čokolade istipiti u mikrovejv. Sve pomješati zajedno. Odvojiti u čašice i na dno staviti prvo višnje,jagode ili šumsko voće šta god, pa preko sipati smesu. Pa u frižider da se ohladi pa uživajte doveče :)

KRKNA
24-07-11, 12:51
Po izričitom naređenju špagete, Bolonjez sos, domaću supu, salatu, napravila sam i sladoled, mada ću se svojski truditi da im podvalim friško zaklanu i razlađenu lubenicu...

nauzeja
25-07-11, 12:51
2 godine poslije incidenta u kom je stradala moja jedina amanet serpa i kokica-apstinencije,odvazih se i napravih vrlo dobre kokice.
Postala sam zena.
Moram rec babi da me vise ne zove Piplica.

sparco
25-07-11, 12:52
heh zar nisi cula za microwave popcorns ;p nista ne razmisljas ...............

nauzeja
25-07-11, 12:58
Jesam.Ne svidja mi se ukus.

sparco
25-07-11, 12:59
obicne il one gadne sa maslacem si jela ?

nauzeja
25-07-11, 13:03
Prema mirisu i ukusu mislim da su bile te s maslacem.Mislim da cak i pitala da ih prethodno nije umocila...Morala sam bit fina - bijah u gostima.
Nemam mikrotalasnu,upravo zbog talasa.

sparco
25-07-11, 13:04
eto probaj obicne, ........... mmmmmmmmmmmmmm

nauzeja
25-07-11, 13:07
Neka.Konzerva sam.Volim da isprljam na staroskolski nacin i isto tako uzivam.

sparco
25-07-11, 13:08
ah ja ne, od kad probah ove mene ledja vise ne bole, a ni koleno

safra
25-07-11, 13:10
smocani kacamak i casu jogurta. da mi je to svaki dan, nista drugo ne bih jeo.

nauzeja
25-07-11, 13:11
Pa fino,ti koristi spravicu,a ja cu prirodnim putem.

Executor
25-07-11, 16:13

ne pomamljuj! :D

cpu
27-07-11, 23:52

Ovo smo prošle godine jeli u eko katunu Štavna prije kružne ture na Komove, užas! :D

sparco
28-07-11, 11:54
jaja, mlijeko, pteoin prasak, i mljeveni bademi sirovi, sve zbrkate u blender, zagustite dozama proteina, i u zamrzivac, eto sladoled

sparco
03-08-11, 11:10
na preporuku druga oktagona, domaci snikers, protein blend, puter kikiriki, med, malo vode,i mrvljeni bademi u shejker i njam

supa od kikirikija,
u tiganju na zeru ulja proprziti luk, dodati vegete bibera i kad se izdinsta fino, provriti vodu, povrcni bujon izmijesati sastojke dodati gomile mljevenih kikirikija, dodati par kasika kikiriki putera, i slatku tj neutralnu onu pavlaku za kuvanje

prijatno u zdravini ;p

KRKNA
04-09-11, 13:31
Ja zabrčkah lazanje, sa supom svaštarom (brokoli, karfiol, šargarepa, celer, paškanat, peršun, boranija, grašak) i goveđom kockom...

djordjeto
04-09-11, 19:53
ajmo jedan rexept za mene sa propalog studenta koji nista ne umije spremit :D

Hari Krisna
04-09-11, 21:53
Ja zabrčkah lazanje, sa supom svaštarom (brokoli, karfiol, šargarepa, celer, paškanat, peršun, boranija, grašak) i goveđom kockom...
Prezivjese li čeljad tu supu :)

KRKNA
04-09-11, 22:30
proradili stomaci...nijesu se mrštili dok su jeli :D

my name is ...
04-09-11, 22:31
Ko zna da sprema tiramisu da mu dodjem u posjetu?

Orgullo
05-09-11, 02:14
Kako sklepas te lazanje za jos jednog mrcenog studenta :D

zvoncica
05-09-11, 02:48
Moj recept je ovakav (za mrčenoga studenta:mrgreen: ) pa neka ti Krkna da i njen
Kupi paklo od 250 gr lazanja, pola litra paradajza tomatino ili tomatelo, jedno tetrapak 250 ml bešamel sosa gotovoga (imaš sve ovo u Voliju), 250 gr mljevenoga mesa, 250 gr sira trapista, 1 glavicu luka crnoga, začine.
Meso prodinstaj na malo ulja i sa glavicom luka, samo da boju promijeni, dodaj malo soli, malo vegete (svega po pola kašičice), malo suvih začina (peršuna, bibera, bosioka, papra)
stavi red lazanja ali da ti se ne dodiruju (lakše se tako ispeku) na dno manjeg pleha (jedno 2 ili 3 lazanje, zavisi koliki ti je pleh, uostalom, imaš 4 reda pa to što ti dodje u pakovanje podijeli na 4 dijela) preko njega stavi pola mesa, zalij ga sa malo tomatele, onda opet složi lazanje preko mesa, pa pospi sa pola bešamela i trapist rezani složi na bešamel i pospi origanom, onda opet red lazanje, meso opet zaliveno sa malo tomatele, pa opet red
lazanje, pospi sav paradajz preostali po zadnjem sloju lazanja, onda stavi bešamel, pa dosta trapista i dosta origana, zavuci u rernu na neku osrednju temperaturu i peci jedno 30- 40 minuta zavisi od rerne. Kad probodešš nožem lagano, gotovo ti je.
Odje imaš da jedeš 2 dana ja za svu porodicu pravim sve duplo od ovoga;)
Prijatno:)

kiselina
05-09-11, 03:07
ovo ti je za sve, samo ne za studenta :p

Phénix
05-09-11, 03:13
besamel je lako napravit'.

Illuminated
17-09-11, 15:10
http://farm4.static.flickr.com/3267/2766418624_7b0a79f9d9.jpg

nauzeja
08-10-11, 15:35
^ Ja ovo skuvam u "Maxi-ju'' bas cesto..
A kako stoje stvari, vidim da ce kod mene na meniu biti anoreksija..Bre ni to dinstanje ne mogu da odradim korektno!

starwalker
08-10-11, 22:49
Moj recept je ovakav (za mrčenoga studenta:mrgreen: ) pa neka ti Krkna da i njen
Kupi paklo od 250 gr lazanja, pola litra paradajza tomatino ili tomatelo, jedno tetrapak 250 ml bešamel sosa gotovoga (imaš sve ovo u Voliju), 250 gr mljevenoga mesa, 250 gr sira trapista, 1 glavicu luka crnoga, začine.
Meso prodinstaj na malo ulja i sa glavicom luka, samo da boju promijeni, dodaj malo soli, malo vegete (svega po pola kašičice), malo suvih začina (peršuna, bibera, bosioka, papra)
stavi red lazanja ali da ti se ne dodiruju (lakše se tako ispeku) na dno manjeg pleha (jedno 2 ili 3 lazanje, zavisi koliki ti je pleh, uostalom, imaš 4 reda pa to što ti dodje u pakovanje podijeli na 4 dijela) preko njega stavi pola mesa, zalij ga sa malo tomatele, onda opet složi lazanje preko mesa, pa pospi sa pola bešamela i trapist rezani složi na bešamel i pospi origanom, onda opet red lazanje, meso opet zaliveno sa malo tomatele, pa opet red
lazanje, pospi sav paradajz preostali po zadnjem sloju lazanja, onda stavi bešamel, pa dosta trapista i dosta origana, zavuci u rernu na neku osrednju temperaturu i peci jedno 30- 40 minuta zavisi od rerne. Kad probodešš nožem lagano, gotovo ti je.
Odje imaš da jedeš 2 dana ja za svu porodicu pravim sve duplo od ovoga;)
Prijatno:)

Koristim sve navedenne sastojke, ali mi je sam postupak nešto drugačiji.
Tomatino ubacim u prodinstano meso pa ostavim još malo da se krčka. U biti napravim smjesu za bolonjez.

Inače, najlakše jelo za spremit. Obožavam da ga spremam i jedem.

nauzeja
09-10-11, 15:45
Mislim da cu morat da nabavim serijal ''Nasa kuhinjica'' ili tome slicno..

starwalker
09-10-11, 15:51
''Nasa kuhinjica'' ili tome slicno..
Nemoj samo onu 'Debeli ali srećni'.

nauzeja
09-10-11, 16:02
:)) Samo neka je funkcionalna. Osnove i to. Ali da mi prodaju poneki trik, ako moze.

Raquel
09-10-11, 19:30
Danas salata:
Piletina pechena u foliji (prethodno odstojila u marinadi), svjezh kupus, kuvana rizha, isprzhena jaja, crni luk. Sve to isitnjeno i izmijeshano. Malo soli, malo vegete. Hljeb ispod sacha.

Prelijepo i lagano.

nauzeja
09-10-11, 21:45
Divno zvuci ta ''danas salata'', ali uglavom kupim sve te sastojke gotove (osim luka,mada imam zelju da se naviknem na njega,nekad odsadpanadaljeiubuduce).
Prvo moram da izvucem na papir sve nepoznate rijeci iz ovih prethodnih recepata,a onda cu da vidim vec...to planiram u novembru.:)
Mada mislim da bih mogla da zabrkam proju (jer je omiljena) i solidno mazem palacinke. Eto. Na granici sam beznadeznog.

Raquel
09-10-11, 23:31
Bitan je potencijal, a njega ima svako. Spremanje hrane umije biti jako zanimljiva stvar, kad si neopterecen rokovima... prava mala umjetnost. Nashem sparcu bi se digla kosa na glavi da vidi shta sam sve izmijeshala, ali.. za njega cemo prashkove i neka mi bilduje.

sparco
10-10-11, 09:15
previse lagano za moj ukusu, sparco voli komplikacije od hrane nastale besomucnim mixanjem po cijeli dan

nauzeja
10-10-11, 14:05
Bitan je potencijal, a njega ima svako. Spremanje hrane umije biti jako zanimljiva stvar, kad si neopterecen rokovima... prava mala umjetnost. Nashem sparcu bi se digla kosa na glavi da vidi shta sam sve izmijeshala, ali.. za njega cemo prashkove i neka mi bilduje.

Nije problem izvjestit se i eksperimentisat i to skoncentrisano - iza sebe imam izvjestan broj kuhinjskih akcidenata :(, a sa opasnim hemikalijama baratah savrseno... Problem je u mom nezrelom stavu prema domacinstvu uopste (osim kad treba da se burgija ili bilo sta vezano za bijelu tehniku). Meni tesko mozes dokazat da treba da se izdvoji vrijeme za to, bez obzira na sve meni jako dobro poznate prednosti. Jos sam mala..

Prijatno.:)

sparco
10-10-11, 14:07
kad covjek prihvati to sa strascu i kao jedan divan kreativni proces, nikakvo vrijeme ne treba , sve moze da bude leteci brzo a opet ukusno i slatko , samo nauciti multitasking i simultano sve odradjivati

takodje preporucujem ulazak u carstvo zacina , gdje najprostija stvar moze biti delikates samo takav ; )

nauzeja
10-10-11, 14:16
Mmmmmda. Posvecujem se drugim kreativnim procesima, a ovo mi predstavlja: stavljanje hrane u sebe, pranje sudja i izbacivanje sekundarnih proizvoda iz sebe a onda moram da brinem i o wc-u i kruzenju materije u prirodi. Jednom cu se i ja obradovati kuhinji...

Moji drugovi guraju bosiljak u sve..Nisam presrecna zbog toga..

sparco
10-10-11, 14:17
hehehe ja volim kreativnost na svim zivotnim poljima, covjek treba sebi da ugodi gdje god moze, zadovoljan sitan coek je nasmijan na sve drugo sto ga muci, s toga kreativnost u kihinji je najbitnija

sparco
10-10-11, 14:27
s obzirom da volim boje, jutrosnja rukotvorina u 5 sati kada sam ustao je bila ovo :

10 jaja , sve bjelanca,
crvene paprike
praziluk
svjezi sampinjoj
bijele paprike
sargarepa super sitno u kockicama
piletina super sitne kockice
sir usitnjen

zacini : vegeta , persun suseni, majoran, neke mexicke biljkice crvene ljute, ruzmarin , i jos dva mixa posebna mexicki i indijski

na teflonu dva put prevrnuto , na tanjir premazano nekim super malo masnim sosom, po zelji paradajz sa bosijlkom , il ukraseno cherry tomatom i slicno ;0

uz cijedjenu pomorandzu i miran do dorucka ;p

fm_group
10-10-11, 15:25
kad covjek prihvati to sa strascu i kao jedan divan kreativni proces, nikakvo vrijeme ne treba , sve moze da bude leteci brzo a opet ukusno i slatko , samo nauciti multitasking i simultano sve odradjivati

takodje preporucujem ulazak u carstvo zacina , gdje najprostija stvar moze biti delikates samo takav ; )

Hahah bas maloprije multitaskingovah pa su mi sve 4 ploce upaljene bile istovremeno jer volim brzinski spremiti nesto sareno :D
Hladna salata: tjestenina, piletina, kukuruz, crveni pasulj, sargarepica, kiseli krastavci, pavlaka, majonez, so, biber, chili itd sve po zelji smuckati i ohladiti.

Ako neko gaji zacine u saksiji nek mi prenese iskustva, imam namjeru da nabavim mini cili papricice. :butterfly:
66772

sparco
10-10-11, 15:26
cuvaj se tih djavola, to je najljuca stvar na planeti da znas odma, cherry paprikice, predivan su ukras zaisto, imaju i zute manje oblije

zvoncica
10-10-11, 15:59
danas suljPa kod mene, na ovu zimoću, ljepota! inače pitanje za sve:
dje ima da se kupi crvenoga pasulja?
i dodje li ka na pjacu, ili u konzervi???

fm_group
10-10-11, 16:03
Crveni pasulj kupujem u konzervi, imas ga u manjim i vecim pa po zelji :D
A na pjacu da li ima to ti ne bi znala reci s obzirom da ne trgujem tamo :)

sparco
10-10-11, 17:51
konzerve gdje god zelis, crveni moras po pijaci shnjuvati nadje se

nauzeja
10-10-11, 21:18
Sparco, pise li ono 10 jaja u tvojoj rukotvorini? U 5 am? Sa bosiljkom po zelji. Bez bosiljka ni preddorucak u 5 covjek ne moze obavit..
Pa ja 10 jaja ne pojedem ni za 2 mjeseca..A desavalo se da zaboravim da postoje,pa bi prolazile i godine..Kako prezivis 10 jaja..

Raquel
10-10-11, 21:25
Lako, to su samo bjelanca (zumanaca se bilderi chuvaju). A i plus - mushko je, njima pristoji :)

nauzeja
10-10-11, 21:38
A sta znaci ''super malo masni sos''? :)

Raquel
10-10-11, 21:48
Ahahahaha :****

cowgir|
10-10-11, 22:51
nek mi prenese iskustva, imam namjeru da nabavim mini cili papricice.

Bivša cimerka i ja imamo iskustvo s istima. Iz tog iskustva mogu ti reći da uginu ako ih ignorišeš 3-4 nedelje. http://www.forum.hr/images/smilies/dunno.gif

Čika Džo
11-10-11, 01:49
Dok je bilo inflacije za mene nije bilo ukusnih priloga uz prženi krompir i paštetu, finih novih patikica, sira bilo kakve vrste i čokolade.

Kompenzacija za te kupovne čoko bakrače bila je neka domaća varijanta čokolade, recept je jednostavan, evo vam ga ođe - > http://www.vijesti.me/zivot/domaca-cokolada-clanak-40569
Dugo je nisam jeo do prije par dana, uglavnom jer jednog sastojka nije bilo ni za lijek da se kupi.

Pošto smo se svi u familiji koji smo sličnih godina trovali time, neki dan je iz Bara zvala rođaka koja je našla mlijeko u prahu (proizvod koji je u vrijeme nestašice bio široko rasprostranjen, sad ga ima jako malo u prodaji) u prodavnici zdrave hrane neđe dolje. Cimnem se ja do ove podgoričke prodavnice i na moje egzaltirano oduševljenje - naletim na puno mlijeka u prahu. Doduše, od soje ali ko mu j*be mater. Donesem to fino staroj uz jedno pakovanje kakaoa (kakaa?, whatevs) i uljudno je zamolim da zabrka smjesu i da je ostavi da se ohladi.

To je bilo u petak. I tako, drugi pleh lagano prolazi.

Par savjeta - izbjegavajte Vitalov margarin i pecka pakovanja kakaa (kakaoa?, whateva), kupite neki fini. Margarinom samo premažite plehić, ne morate ga dodavat' u smjesu. Izbjegnite lješnike i mljevene latice ruže i ostala sra*ja koja se pominju u ovom receptu iz vijesti, ne trebaju vam.

Ukus je jedinstven, zrnast, bogat i predobar, znaćete ako ste se zajebali.

zvoncica
11-10-11, 01:59
konzerve gdje god zelis, crveni moras po pijaci shnjuvati nadje se

Crveni pasulj kupujem u konzervi, imas ga u manjim i vecim pa po zelji :D
A na pjacu da li ima to ti ne bi znala reci s obzirom da ne trgujem tamo :)fala vi dobri ljudi, ova moja djeca to jedu nedje po gradu i moram im to i ja doma spremat inače bruka puče!:)

sparco
11-10-11, 09:41
nauzeja istina je to za 10 jaja, i samo bjelanca, pa se lako vari lako i padne i zdravo je
a malo masni sosovi bilo koja paradajz varijanta sa zacinima da ima ispod 10 grama masti na 100 grama proizvoda ;)
a pri tome paradajz i sosevi su zdravi zbog likopena, jakog antioksidansa ;)

nauzeja
11-10-11, 11:46
Ra-zumem!

sparco
11-10-11, 11:49
a da bude jos razumemnije po tebe ;p
albumin iz jaja, protein je najlakse dostupan i najbrze varljiv protein u ishrani, ;) eto

ja ovakve omlete obozavam, imam i opciju kad ga napravim umijesam dva zumanca i 7 8 9 bjelanaca , potpim ovsene pahuljice sitnog lista u to sve sacekam da se nadusi i odstoji, zacinim travkicama, najcesce vlascem , ispecem to na teflonu sa dvije strane dok ne porumeni tj pobraoni
skinem ubacim takvu pogacicu u tanjir premazem nekim dukatela sirnim namazom i uzivas , uz dvije cijedjene pomorandze, posle zasladis mixovanim sumskim vockicama i imas tone energije za cio dan

ovo je opcija strogo i samo za dorucak

nauzeja
11-10-11, 11:56
Sad shvatam monotoniju svog zivota. Meni su zacin bili izduvni gasovi..
Doslo vrijeme za travkice i miksovane sumske vockice, bjelanca sa ovsenim pahuljicama (sitng lista) koja treba peci na teflonu da dobijes pogacicu. Odsad razmisljam u tom pravcu i nista me nece zaustaviti!

starwalker
11-10-11, 12:01
s obzirom da volim boje, jutrosnja rukotvorina u 5 sati kada sam ustao je bila ovo :

10 jaja , sve bjelanca,
crvene paprike
praziluk
svjezi sampinjoj
bijele paprike
sargarepa super sitno u kockicama
piletina super sitne kockice
sir usitnjen
zacini : vegeta , persun suseni, majoran, neke mexicke biljkice crvene ljute, ruzmarin , i jos dva mixa posebna mexicki i indijski
na teflonu dva put prevrnuto , na tanjir premazano nekim super malo masnim sosom, po zelji paradajz sa bosijlkom , il ukraseno cherry tomatom i slicno ;0
uz cijedjenu pomorandzu i miran do dorucka ;p

Crni sparco, jesi li svjestan da 'si' radiš više štete no koristi

Bivša cimerka i ja imamo iskustvo s istima. Iz tog iskustva mogu ti reći da uginu ako ih ignorišeš 3-4 nedelje. http://www.forum.hr/images/smilies/dunno.gif

Ja sam svoju 'pazio', pa je svejedno riknula. Izgleda da ne voli puno vode, a ni sunca.

mlijeko u prahu (proizvod koji je u vrijeme nestašice bio široko rasprostranjen, sad ga ima jako malo u prodaji) u prodavnici zdrave hrane neđe dolje.

Mlijeko u prahu je u CG zdrava hrana??

sparco
11-10-11, 12:08
a kako to moj starwalkeru ?

starwalker
11-10-11, 12:26
a kako to moj starwalkeru ?

Sam podatak da neko upražnjava 'preddoručak', a još ovako obilan je dovoljan za onakav zaključak.

vegeta, persun suseni, majoran, neke mexicke biljkice crvene ljute, ruzmarin , i jos dva mixa posebna mexicki i indijski
na teflonu dva put prevrnuto , na tanjir premazano nekim super malo masnim sosom,

Pored sviježeg povrća uključuješ i vegetu. Pobogu zašto? Vegeta je sve, samo ne zdrava. Njenom primjenom smanjuješ vrijednost obroku. Čitaj deklaraciju. Inače, taj sušeni peršun je takođe sadržan u vegeti, zar ne?
Hm! Super malo masniji sos! Šta on radi u zdravom obroku?
Prženo na teflonu!!

sparco
11-10-11, 13:55
ya ya ya nemoj da ja tebi nabrajam sta je mnogo gore od svega sto ljudi dnevno unose ;) a plus nekad moras se malo i opustiti

goozica
11-10-11, 14:43
večeras spremam slane i slatke palačinke da se ta utakmica isprati kako treba :)

sparco
11-10-11, 14:43
oho ho komsinka, eto me samo reci kad ;p ja cu donijet nesto za sebe to ne ijem sto pravis

goozica
11-10-11, 14:46
nije problem, komšija, kad sam raspoložena za spremanje, ništa mi nije teško :D

my name is ...
11-10-11, 14:47
goozice eto me kod tebe veceras :D uhh palacinke :p

goozica
11-10-11, 14:48
bože, bože, svi me vole na pogrešan način :p

bo8an
11-10-11, 14:51
Sad sam iz grada dosao , ima grdilo nasih ljudi , uglvanom koji su dosli u svojoj reziji jer autobusi jos nisu stigli .. sjede po lokalima naravno razlikuju se od drugih .. Jedva cekam kad ce docj ovi sa autobusima da nagovorim nekog da casti pivo , malo toceno je 5e a veliko 8e .. hahahahaha
Sretoh nekog lika iz Mojkovca ulazi u fast food ja mu velim brate super je giros 9e je samo a on zamalo u nesvjest da padne hahahaaha ..
Sad za sad mirna atmosfera iz najskupljeg grada na svijet ..

ja cu jedan ovaj gyros od 9e :mrgreen:

sparco
11-10-11, 14:56
ima se moze ribe u svicu loze se ;)

bo8an
11-10-11, 15:04
oh yeah :lol:

sparco
11-10-11, 15:06
ocu i ja taj giros fikni me nedje na vrata tamo da radimo u kakvi srpski diskac ;p

bo8an
11-10-11, 15:23
a ja bi sebe fiknuo na neka vrata da je lako fikat :mrgreen:

starwalker
11-10-11, 15:46
ya ya ya nemoj da ja tebi nabrajam sta je mnogo gore od svega sto ljudi dnevno unose ;) a plus nekad moras se malo i opustiti

Aj' nabroji. :grin:

a ja bi sebe fiknuo na neka vrata da je lako fikat :mrgreen:

'fikat' :lolblue:

Čika Džo
12-10-11, 00:40
Mlijeko u prahu je u CG zdrava hrana??

Kravlje ne, ali sojino valjda jes'. Mada meni te nju ejdž zajebancije sa sojom idu na džigerice. Odjednom je sve od soje, a ja bi radije da je sve od krave.

zvoncica
12-10-11, 01:10
koliko se sjećam, toga mlijeka u prahu (kravljega) je bio u prodavnicama zdrave hrane...takodje, u istim prodavnicama možemo naći ŠLAG na mjeru, u pakovanjima od po kila i kg, ili baš na mjeru....valjda ga zato računaju u zdravu hranu! Šlag= zdrava hrana:biggrin::biggrin::biggrin:

Raquel
12-10-11, 01:33
Shlag je sexy hrana... Ne mora na mjeru vala, ali.. nemojte protiv shlaga, k vragu. To boli.

goozica
12-10-11, 18:43
ljudi, šta da spremim/jedem? :(

_HokutoNoKen_
12-10-11, 19:18
Oces li nesto zdravo (laksa hrana, isto fina, da se razumijemo), ili bi radije nesto gurmanski? Da ti preporucim :). Bacio sam se opasno na to kuvanje :).

goozica
12-10-11, 19:19
što teže! :lol: samo požuri, gladna sam :D i samo ako je nešto što se brzo može spremiti :)

sparco
12-10-11, 19:31
uzmi svo meso baci u tiganj isprzi i jedi eto ti ;p

goozica
12-10-11, 19:33
uzmi svo meso baci u tiganj isprzi i jedi eto ti ;p

aj dođi, da zvršimo to :p

sparco
12-10-11, 19:34
oh dje je meso vrlo rado , pm me with the address

_HokutoNoKen_
12-10-11, 19:54
što teže! :lol: samo požuri, gladna sam :D i samo ako je nešto što se brzo može spremiti :)

Evo ti jedna lagana, ali nije pretesko. Pilece bijelo uzmes, po kap ulja sa obije strane, i istrljas ga (razmazes, kako oces). Vegete sa obije strane, koliko ti odgovara. Napravis sos od sljedeceg: 1/5 case jogurta, i oko 1/3 limuna, iscijedis (to, naravno, odokativno procijeni). To zajedno izmijesaj, i dodaj bibera u to ako volis. Isprzi pilece bijelo koje si ranije pripremila (bez dodavanja ulja u tiganj). Treba ti svega 4-5 min. Za to vrijeme isjeckaj luk, koji ces, kad se isprzi piletina proprziti malo na tiganju (dok ne dobije boju, i jos se neces osjecat posto to pojedes :D). Kad isprzis piletinu, samo je "provuci" kroz sos koji si ranije napravila. E sad, ako volis to sve u sendvic (kao sto ja volim), na hleb (lepinju, po mogucnost), namazi TANKO putera, i stavi na tihu vatru samo pola min, obje strane hleba. I onda stavis sve to zajedno, sa paradajzom i sto volis od priloga, i eto. Ovo zvuci komplikovano, ali je za 5-6 min gotovo. Samo treba imat sve to u kucu, ako krepavas od gladi :mrgreen:

zvoncica
13-10-11, 01:46
bogomi fino! h i ja bih mogla ovoga...nego ja sam sad malo štrudle od jabukah, sama sam je gazala, sa bukvalno 2 kašike smedjega šećera! Prste da poližeš!:)

sparco
13-10-11, 10:02
jos isto laka stvar kockice piletine ma maslac proprzis sa prazilukom, uspes slatku pavlaku malo karija i bucas ;p

sparco
13-10-11, 10:03
zvonci znas one francuske strudle kad samo kriske jabuka poslozis prelijes smedjim secerom cimetom i zapeces ;p mmmmmmmmmmm

stevann
13-10-11, 19:32
danas su mi spremili: prstac, gambore, jastoga, oradu, oslic, barakudu. barakuda jeeee... NJAM!

sparco
14-10-11, 09:26
malo slatko predjelo kriske mocarele, na njih kriske svjezih smokava, preliveno ruzmarinom , i maslinovim uljem , mnjam

KRKNA
14-10-11, 09:28
pa na šolju, ako bog da...ustima, ili prknašcem..

ja se šegačim s nekakvim pahuljicama i jogurtom...Nešto ne pašemo jedno drugome jutros...

Sirenita
14-10-11, 13:23
Slane palacinke, njamiii! :)

KRKNA
29-10-11, 14:34
bio je dogovor (smućena sam na kvarno) da spremim piljav i piljećinu..
za sad je izgorela samo šargarepa...
tek sam počela sa spremanjem...

nauzeja
31-10-11, 16:11
Keks i krem (iz kante).
A znam da ima da se kupi i to gotovo (isto u kanti), nego neka se i ja mucim malo.

KRKNA
05-11-11, 14:22
Izdinstala dvije manje glavice crnog luka, papriku, pola šargarepe, pošto ove što smo kupili su dugačke i debele ka' banane...U to sam dodala oko pola kila opranih, očišćnih i isjeckanih šampinjona, kad se to izdinstalo, dodala sam ćikaru oriza, čekala dok ne udari prvi ključ, začinila i poslala u rernI...
Zabrkala sam i domaću supu s pilećim pripravcima..
Viđećemo utiske kad se ćićko majkin vrne s utakmice, pošto sam to za njega samo spremila...
Ostali imaju saft od juče i pire...
Inače, recept sam našla u 'Lisi' - rižoto s šampinjonina...

Maja
06-11-11, 01:28
Jedan od mojih jelovnika za jesen.. Vrijeme za divljac, krompir i kesten..

Hladni stapici od sargarepe i sedana, uz sos od soje..

Predjelo:
Domaca pasteta sa slojem od parene kruske i preliti sa tartufom.. Sluziti uz vocni crni slatki i uvijek socni hleb..

Salata:
Mijesana zelena salata od gorke do slatke sa listovima Paskog sira..

Glavno jelo:
Uz neko argentinsko vino...
Rolat od mesa od jelena u vinskom sosu rolovano sa povrcem.. sluziti sa uprzenim krokantnim stapicima od krompira i sira..

Desert:
Presovati kesten, napraviti kuglice i potopiti u cokoladu, ohladjene pri serviranju staviti u sladoled od vanile..

Rum i kafa u zrnu..

Hvala Lepo

zvoncica
06-11-11, 02:10
danas spremih neki spacijalitet lično ga osmislih, od bijelog mesa i malko povrća, lako, brzo i prelijepo:
Glavicu crnog luka izrezati na kolutove i složiti u vatrostalni pleh premazan uljem, preko toga na kolutove nasjeckati šargarepu, preko ovoga krompir isjeckan na kockice i začinjen, preko krompira malo graška jedno 100 grama, preko graška jedno bijelo meso sječeno na tanke šnicle i začinjeno, preko mesa režnjeve slanine, pančete, da se sve prekrije, preko slanine trapist, na vrh još tri režnja slanine, onako rad ljepote:D
Zatvoriti folijom, ubaciti u rernu i peći skoro uru na laganoj temperaturi, pred kraj malo pojačati da blago porumeni
prste da poližeš:)

aLaPaCha
06-11-11, 12:16
pasticadu danas, ali ne ja, nego majka :D

sparco
14-11-11, 11:54
spremih kafu sa medom, prvi put pijem to, i od sad je moj apsolutni favorit medj picima

KRKNA
19-12-11, 08:56
Uf, kad pomislim na ribu 'badarisanu' na svakojake načine od današnjeg dana, pa ćer tamo do aprila..taman je toliko ostane..
ao...da ako me kakvi mačor zaskoči...

Prekidi_stvarnosti
19-12-11, 14:14
Tortellini sa paradjz sosom. Nije sto su moji, ali stvarno su da prste polizes :D

sparco
20-12-11, 15:18
danasnji meni za prekid od najedanja , spremiti rizu zasebno kuvati sa dodatkom maslinovog ulja i u bujonu kojeg god ukusa , najbolje povrcni , zatim skuvati brokoli i brokulice , i karfiol, zasebno u tiganju spremiti na maslinovom ulju sitno reckanu sargarepu , crvene paprike, praziluk , zacina po zelji soli bibera i djumbir da malo to pojaca sve, usuti rizoto izmijesati, dodati slatki kukuruz i jos stosta po zelji, ja turam sampinjone przene , dodati po zelji morske plodove , moze meso neko drugo sto sitnije , ja volim i sa crvenim pasuljom i grahom zelenim, od onog skuvanog karfiola i zelenica spremiti salatu sa maslinovim ulje, basilikom, i preliti meggle mladim sirom sa pavlakom , cheers

Poppy
20-12-11, 15:35
Zaebao si cijelu pricu sa pavlakom.

sparco
20-12-11, 15:37
to je sir sa pavlakom vec gotovi takav je umiksan i idealan za salate

Prekidi_stvarnosti
20-12-11, 16:01
citate mi misli, spremao sam rizu slicnu ovoj sparcovoj :D

zvoncica
20-12-11, 16:05
kuvam pileću supu, a dinstam teletinu kao glavno jelo, uz prilog od pirinča, graška i šargarepe:)

zvoncica
20-12-11, 16:13
zvonci znas one francuske strudle kad samo kriske jabuka poslozis prelijes smedjim secerom cimetom i zapeces ;p mmmmmmmmmmm nijesam znala da se zovu francuske štrudle, ali često to uradim....ako ova đeca oće kolačić brzi, kad se to zapeče prelijem sa tri umućena jaja, šećer (smeđi) i malko brašna, izručim na te vrele jabuke, još 10 min zapečem i prekrijem šlagom kad se skoro ohladi...preko jabuka, prije nego staviš lag, ono kad izvrneš pleh na tanjir dodam malo orahaH i bademaH:D

danasnji meni za prekid od najedanja , spremiti rizu zasebno kuvati sa dodatkom maslinovog ulja i u bujonu kojeg god ukusa , najbolje povrcni , zatim skuvati brokoli i brokulice , i karfiol, zasebno u tiganju spremiti na maslinovom ulju sitno reckanu sargarepu , crvene paprike, praziluk , zacina po zelji soli bibera i djumbir da malo to pojaca sve, usuti rizoto izmijesati, dodati slatki kukuruz i jos stosta po zelji, ja turam sampinjone przene , dodati po zelji morske plodove , moze meso neko drugo sto sitnije , ja volim i sa crvenim pasuljom i grahom zelenim, od onog skuvanog karfiola i zelenica spremiti salatu sa maslinovim ulje, basilikom, i preliti meggle mladim sirom sa pavlakom , cheers Ovo mi je sve super samo ja ovu pavlaku ne koristim bez kkad se mora, prekalorična je brate:D

sparco
20-12-11, 23:21
opet kazem to je mladi sir usitnjeni sa vrhnjem , manje masnoce od same pavlake ;) nije pavlaka zasebno ;p

nauzeja
28-12-11, 14:02
Rizot s gljivicama - uspio!
Sad mogu da legnem i umrem k'o Marko Kraljevic.

Illuminated
29-12-11, 14:17
http://www.perdue.com/recipes/recipeimages/Lemon Chicken with Asparagus_367x300.jpg

Poppy
29-12-11, 15:45
Danas sam spremila... "odlazak u restoran".

Emp
29-12-11, 17:22
Glavni sastojak - evrićii

goozica
06-01-12, 15:52
ja danas spremih lososa, aooo kako sam se ubila, pritisak mi pao...uh...

FiX
06-01-12, 17:41
spremam najbolju tortu na svijet!

ferrero, stara..:)

moonchie
07-01-12, 02:33
74820 ii 74821

nauzeja
08-01-12, 15:04
Fenbru.
Nema da fali.

Zlobnica
09-01-12, 03:01
74976

DjAv00liCaA
09-01-12, 10:57
74820 ii 74821...

uh kako mi se ovo sad jede. moram naucit' da spremam ovo kinesko, a danas bih ga mogla poruciti.

Zlobnica
10-01-12, 00:45
75045

sparco
10-01-12, 09:53
a da neko nekad izbaci kakvi recept a ne slike samo ?

independent girl
10-01-12, 22:57
kuvani oriz + malo grashka + tunjevina + kisjela pavlaka + zacini

:P

Maja
18-01-12, 15:11
Kako docekati nesto familije s kojim ste u ok odnosima?:D
Tradicionalni ali i savremeni, mada vise na tradicionalno..
Nemaju vremena za kompletan obrok pa ..
Znam samo da im spremim kao sto obicno spremam, da ni g. Hari ne bi ni gladan pogledao, jos bi se naljutio da ga ne ispostovah.:D

Imate li neki predlog?:(

Hvala Lepo

Hari Krisna
18-01-12, 15:20
Kukali ti gosti ako dobiju po pola sargarepe, glavicu celera, ostar noz i novine dje pise da je to zdravlje zivo. Mesa, prsute i skorupa iz mLjesine sa kuvanom krtolom, a ne mora jos supa iz kesice sa kokotom kad im se vec zuri pa neka drugi put dodju samo na supu.

sparco
18-01-12, 15:53
majo kolko je to ljudi ?

Maja
18-01-12, 16:01
Pa dobro.. neko voli i sveze povrce u stanglicama sa sosevima, domace pastete, kavijar kombinacije, losos fete, hladne pasta salate, benedict jaja, itd.. Ne znam ni kad ce ujutro/podne/vece...:(
Znaci cg meza - prsuta, kuvani krompir u foliji preliven skorupom, kupus salata, maslinke, sir, domace vino, ima li jos sta za tu "bombu"?
Bogami kao da im zlo zelim, pa sto jace.. :( Bar ce nasmijani i raspjevani izac?

majo kolko je to ljudi ?

Ne znam, ne puno, ali jedno prica za 50-toro, a kad je raspolozenje na vrhuncu, pola CG odjekuje...

Hvala Lepo

Maja
18-01-12, 20:38
Svu nabavku sredila.. (nije vala za pretrgnuti).. Sta sa slatkim? Ne treba valjda patispanj?:(

Hvala Lepo

Hari Krisna
18-01-12, 20:55
Oblande i priganice domaćice. Sok od drenjina ili od sipka a ako je musko domace loze i gotovo.

Maja
18-01-12, 21:06
Khm.. Ima li to negdje da se kupi gotovo?:D

Hvala Lepo

Hari Krisna
18-01-12, 21:13
Odvedi onda goste u samoposlugu neka kupe sta oce, ti platis i rucak gotov :) Poslije ih pozoves kuci ibrik vode i zalijes im onu nes kavu, pustis neku guslarsku pjesmu a poslije po ure pocnes da zijevas i kazes da si navikla malo leci popodne.

Maja
18-01-12, 21:20
hahahaaaaaaaaaa:D Kvarno:D
Ma lakse bih ja to sredila kao obicno sa pozivom u restoran, ali ovaj put hoce kuci kod mene pa...:D
Ne znam praviti te priganice i oblande pa ha... Samo nek mi kaze neko gdje da to kupim i u kojoj radnji djeluju najvise 'domace"...:D
Sve cu ja to aranzirati posle tip top:D

Hvala Lepo

Hari Krisna
18-01-12, 22:56
E sad ja ne znam oćes li ti da otrujes rodbinu hemijom ili da ih ugostis, ali u Crnoj Gori docekati stidne goste bez priganica ne valja. Jos im reci da se u kući ne smije zapaliti pa iskljuci grijanje . Imas i onu rezervu verziju.
Spremis dvije vrste cime ih oćes castiti pa pogledas jesu li dosli praznih ruka, pa ako su dosli s g... u naramak onda iznesi i stavi neke slane stapiće i po casu vode da ne kaslju i obavezno po dvije cackalice za nedajboze ako imaju koji supalj zub. Ne boj se da će drugi put doći i briga skinuta s vrata :)

Maja
18-01-12, 23:02
E sad ja ne znam oćes li ti da otrujes rodbinu hemijom ili da ih ugostis, ali u Crnoj Gori docekati stidne goste bez priganica ne valja. Jos im reci da se u kući ne smije zapaliti pa iskljuci grijanje . Imas i onu rezervu verziju.
Spremis dvije vrste cime ih oćes castiti pa pogledas jesu li dosli praznih ruka, pa ako su dosli s g... u naramak onda iznesi i stavi neke slane stapiće i po casu vode da ne kaslju i obavezno po dvije cackalice za nedajboze ako imaju koji supalj zub. Ne boj se da će drugi put doći i briga skinuta s vrata :)

Hahhahaha :D Hvala na svim savjetima. Cijenim.:D
Ako CG meza nije "otrov" za zdravlje onda vala ni te kupljene priganice i oblande nijesu krucijalne po zdravstveni sistem.:D Pitacu ih imaju li zdravstvene uz sebe, i da mi navedu kucnog ljekara, zlu ne trebalo.:D
Rekoh ja da je bolje da im ja pripremim nesto sa svezim povrcem itd.:D A mogla bi im servirati i nesto vitamina u gelu itd..:D
Popravili bi krvnu sliku i lagani bi otisli.:D

Hvala Lepo

Hari Krisna
18-01-12, 23:09
Vidju ja da ce oni na kraju dobiti po jedan C vitamin pa da krckaju. Daj im ti prsute ili spremi neke koljenice da se omaste pa se ne brini za zdravlje. Sreća njihova sto nijesu ljeti dosli jos bi ih izvela u park i rekla dje je ljekovita trava, ali dzaba ja śetujem kad je odluka pala da će gosti poslije gosćenja trkom do prve burekdzinice.

Hari Krisna
21-01-12, 14:53
Citam onu zadnju stranu Pobjede dje su citulje i nema nista. Znaci rucak prosao bez zrtava

zvoncica
21-01-12, 21:52
pih, što ne vidjeh ove postove ranije!
Majo, MENU sa pršutom, sirom, maslinkama, krastavčićima itd, si morala da "zaokružiš" domaćom pitom od jabuka i "seljačkim kolačem sa višnjama"...mislim da bi to bio pun pogodak...ali...kasno Marko na Kosovo stiže, ka svi junaci:D:D:D

KRKNA
24-01-12, 14:17
evo im pravim spanac, pohovano pilece bijelo i pilecu supicu..Ko -oce krtolu, neka je priga...

nauzeja
25-01-12, 20:57
pih, što ne vidjeh ove postove ranije!
Majo, MENU sa pršutom, sirom, maslinkama, krastavčićima itd, si morala da "zaokružiš" domaćom pitom od jabuka i "seljačkim kolačem sa višnjama"...mislim da bi to bio pun pogodak...ali...kasno Marko na Kosovo stiže, ka svi junaci:D:D:D

Zelim i ja seljacki kolac sa visnjama.
Za dorucak, rucak i veceru.
Da zaokruzim.

zvoncica
26-01-12, 02:07
danas, preciznije-noćas, sam ga pravila da me želja mine:D

nauzeja
26-01-12, 11:34
danas, preciznije-noćas, sam ga pravila da me želja mine:D

I ja bih da me mine. :(

Hari Krisna
26-01-12, 22:45
Posto Zvoncica voli specijalne ljebove ne znam od heljde (zato su drugi specijalisti pa cak i pite prave) ali ovaj je super i zdrav. Narod kaze i mrtva usta bi ga probala.
Proporcije za malu tepsiju pravougaonu 10x20 cm

- mekinje od ovsa 12 supenih kasika
- varenika 0% pola case
- pakovanje suve germe
- kasikica praska za pecenje
- 4 jajka od kokoske ne od prepelice
- posni sir 250g
- so, susenog luka, kim i sta se oce od tih djakonija

-mekinje samljeti a 2 kasike ostaviti nesamljevene,
-zumance odvojiti od bjelanca i dodati do sira i sve zamijesati sa mekinjama dodacima
- germu razmuti u toplu vareniku i dodati do umucene pjene od bjelaceta
- sve spojiti zabrkati i usuti u tepsiju staviti u rernu i peći 45 min.
- kad se ispece ostaviti u rernu dok se ohladi
Savrsen je ljeb za one koji ljeba ne jedu :)

zvoncica
26-01-12, 23:25
a što ćemo sa onim žumancima? Da ih umutimo sa šećerom i zasladimo se poslije večere od ljeba bez ljeba???:D:D:D
p.s. ja bih radije pojela komat leba ispod sača...a odličan je i od heljde:D
da ne spamujem, danas sam pravila raštan...bogomi odavno ne bješe ovako dobar, a još sa domaćim lebom (sama pekla) i sa crnim vinom, domaćim, slatkim...UH...no ovi što iju ovaj dijetalni leb nebi živi ovo pojeli danas!:mrgreen:

Hari Krisna
26-01-12, 23:33
vidju ja da bi ti taj recept pokvarila odma :D zumance se zabrka sa sirom pa u to sipa ostalo a za taj ljeb ispod sača ne bi ni pLjan poigra (kad ga nema ) :)

zvoncica
26-01-12, 23:47
viđi, što ti ja zla oću, nemo' ti jes toga ljeba od 4 jaja nako jednom mjesečno...i da ne metneš ta žumanca ništa ti niko ne bi rekao:D
Ja se nešto dumam da su jaja strogo zabranjena u dijetalnoj ishrani, žumanca preciznije?
No što ćeš siroma' moraš se omrsit bar s nečim, te 0 % mlijeko, te posni sir:( :mrgreen:

Hari Krisna
26-01-12, 23:56
Ma meni samo zao sto ovaj recept nijesam znao kad Maja one goste docekivala, ali će valjati za buduća docekivanja svima kad stidan gost dolazi. :)

sparco
27-01-12, 10:08
treba osmislit dobar marketing za poparu, i rec ljudima ovo je fondue , preteca, kad su austrougari dosli vidjeli i jeli, jer u ovi krsh nista nije bilo, pokrali recept, ponijeli i smixali posebno sireve i ljeb, i umakali, i prodavali kao svoj proizvod, eto exkluzivan rucak popara

goozica
27-01-12, 19:28
danas majka sprema meni krofne, spreeemaa meeenii krooofneeee <3

zvoncica
27-01-12, 23:06
a ja zgotovih neku baklavu s višnjama...nešto me višnje opsjele evo neđelju dana...biće zato što imah u zamrzivaču skoro dva kila:D

nauzeja
28-01-12, 10:27
a ja zgotovih neku baklavu s višnjama...nešto me višnje opsjele evo neđelju dana...biće zato što imah u zamrzivaču skoro dva kila:D

Zla zeno. :(

vici
28-01-12, 10:37
nikad hljeb nisam pravila, a imam neko heljdino brasno iz zdrave hrane evo po` godine, cini mi se :), kako cu ga napravit, ako nekom nije muka da mi napise, volim da cujem od vas :)

DavidM
28-01-12, 12:03
Rijetko kad spremam po receptu, kad sebi spremam to je obicno MESO i sta stignem da dodam. Kad mi se zuri, kao danas, obicno isjeckam neko nemasno meso na male komadice - danas teletinu, proprzim sa buterom dok meso ne bude skoro gotovo, u serpi skuvam neku pastu i kad je i jedno i drugo skoro gotovo pomijesam ih u jednom sudu da se ukusi sjedine, dodam zacine, moze i sjeckano povrce, ponekad i malo pavlake i paradajz pirea i to bude najstrasniji rucak pun proteina i finih ugljenih hidrata.

zvoncica
28-01-12, 16:41
Zla zeno. :(:mrgreen:njamiiiiiiiii:D
http://i304.photobucket.com/albums/nn176/bipsi/kolaci/baklavaodvianja1.jpg

nikad hljeb nisam pravila, a imam neko heljdino brasno iz zdrave hrane evo po` godine, cini mi se :), kako cu ga napravit, ako nekom nije muka da mi napise, volim da cujem od vas :)ništa lakše! heljdino brašno je mnogo crno i gorko pa ga ne smiješ samo koristit, tj, hleb ti ne bi bio baš neki specijalitet, ali se miješa sa bijelim brašnom...

Dakle, otprilike 250 gr heljdinoga, i pola kg bijeloga brašna prosiješ (možeš i malko veći omjer u korist heljde, 300/400, 450) sipaš kašičicu ipo soli, kvasac koji si prethodno stavila u malo tople vode sa malko šećera i koji je "nadošao", i jedno pola litra tople vode...vode dodaješ ppo potrebi, da ti bude onako gusto tijessto ali da ga možeš mijesiti drvenom kašikom (ja ne mijesim rukama, mrzi me).....ostaviš na toplo da nadođe, pa kad nadođe izmiješaš i sipaš u podmazan pleh, ili na papir za pečenje- još bolje, onda uključiš rernu da se ugrije dobro a ovo ostaviš da u plehu nadođe...pečeš jedno pola sata do 45 minuta, zavisi od rerne:)

nauzeja
28-01-12, 17:49
Je li moguce ovo???
Da nemam temperaturu, sad bih zapalila kod tebe u Pg!

Prava seljacka. Jebenti. :(

CurvaNord
28-01-12, 23:19
http://farm4.staticflickr.com/3108/3149664163_9ecbbd4a9f.jpg Svaki dan po 10 izijem :)

vici
30-01-12, 16:12
:mrgreen:njamiiiiiiiii:D
http://i304.photobucket.com/albums/nn176/bipsi/kolaci/baklavaodvianja1.jpg

ništa lakše! heljdino brašno je mnogo crno i gorko pa ga ne smiješ samo koristit, tj, hleb ti ne bi bio baš neki specijalitet, ali se miješa sa bijelim brašnom...

Dakle, otprilike 250 gr heljdinoga, i pola kg bijeloga brašna prosiješ (možeš i malko veći omjer u korist heljde, 300/400, 450) sipaš kašičicu ipo soli, kvasac koji si prethodno stavila u malo tople vode sa malko šećera i koji je "nadošao", i jedno pola litra tople vode...vode dodaješ ppo potrebi, da ti bude onako gusto tijessto ali da ga možeš mijesiti drvenom kašikom (ja ne mijesim rukama, mrzi me).....ostaviš na toplo da nadođe, pa kad nadođe izmiješaš i sipaš u podmazan pleh, ili na papir za pečenje- još bolje, onda uključiš rernu da se ugrije dobro a ovo ostaviš da u plehu nadođe...pečeš jedno pola sata do 45 minuta, zavisi od rerne:)

e [pa nadjoh nesto na coolinarki isto, thanx, a ovaj seljacki ti bruka izgleda :), nikad ne probeh nijedan kolac da napravim :)

nauzeja
30-01-12, 18:03
Prodala bih se za seljacku.

Odmah.

vici
30-01-12, 18:04
naucite me ovo da praviiiiim :)

biljaneta
30-01-12, 18:34
Damen kapric spremih danas. Odličan je.

zvoncica
05-02-12, 02:40
Je li moguce ovo???
Da nemam temperaturu, sad bih zapalila kod tebe u Pg!

Prava seljacka. Jebenti. :(:mrgreen: nema više:D:D:D

e [pa nadjoh nesto na coolinarki isto, thanx, a ovaj seljacki ti bruka izgleda :), nikad ne probeh nijedan kolac da napravim :)hvala, javi proba li hljeb da napraviš

Prodala bih se za seljacku.

Odmah.koliko???

naucite me ovo da praviiiiim :)Koje? Pitu s višnjama ili nešto drugo?

I kako se pravi "damen kaprizc" ?

nauzeja
05-02-12, 10:41
Sad pitaš, a kad mi je bila frka - ti si ćopala pite. A za večeru titogradski Snjesko Bijelić. :)

Cjenovnik samo preko PM-a. Vrlo sam profesionalna.:P

http://www.youtube.com/watch?v=uGFNwNhsm4I (http://www.youtube.com/watch?v=uGFNwNhsm4I)

biljaneta
05-02-12, 13:30
Damen kapric

Potrebno je za koru: 6 bjelanaca, 6 kašika šećera, 3 žumanceta, 3 kašike mljevenih oraha, 2 kašike kakaoa, 2 kašike ulja.

Preliv za koru: kafena šolja šećera

Za fil: 250 g margarina, 150 g šećera u prahu, 3 žumanceta, 100 g čokolade za kuvanje, 160 g šlaga, 50 čokolade.

Priprema: Umutiti 6 bjelanaca sa 6 kašika šećera, dodati 3 žumanceta, 3 kašike oraha, 2 kašike kakaoa i 2 kašike ulja, pa ispeći koru.

Ušpinovati kafenu šolju šećera sa šoljom i po vode i preliti pečenu koru.

Fil: Pomiješati 3 žumanca sa 150 g šećera u prahu, otopiti na pari, dodati 100 g čokolade i na listiće izrezano 250 g margarina, napraviti homogenu smjesu, umutiti i mikserom, pa dodati 60 g umućenog šlaga. Filovati koru, prekriti sa 100 g šlaga i preliti čokoladom.

U sastojke za koru može se dodati jedna kesica vanilin šećera.
Kora se peče na 200 stepeni oko 45 minuta.

zvoncica
05-02-12, 21:48
probaću definitivno!
@Nauzeja, oćemo li zajedno da ćopamo ovih kolačića kad ih načinim?:D

nauzeja
05-02-12, 22:17
Ali ja se palim samo na pravu seljačku!
Evo, čim budem mogla za CG (kad prodje nevrijeme), gostovaću i u PG na neodređeno, pa cu se najavit da poćopamo tu pitu. Ja donosim materijal, naravno!

(čak sam i tastaturu namjestila tako da mi slova ne budu ćelava - iz poštovanja prema pravoj seljačkoj!)

aLaPaCha
09-02-12, 17:13
rizi- bizi.. kako sam se najela :)

KRKNA
13-02-12, 20:13
Upravo brstim raštan...mrtva usta bi ga jela!
sačekala me šerpica na šanku, izgleda tata izgubio na plihanje, pa mi je on mora' donosit na stan...

aLaPaCha
14-02-12, 16:41
danas pori luk...zdravlje!

MorellaPraga
16-02-12, 12:32
Slane palacinke sa mocarelom i sunkom + gorgonzola i mascarpone, mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!

sparco
16-02-12, 12:35
kolko uh i masti majko presveta .........................

Maja
16-02-12, 12:37
Ja "tradicionalno" ne spremam.. ali danas izbor - divljac.. (trcim;))
Srnetina u sosu od visanja, file od divlje svinje u sosu sa pecurkama, i meso od medveda u sosu sa zelenim biberom... Pa HA!
(garant uticaj podsvijesti - nedostaje mi "divlja ljepota"):D

Hvala Lepo

kEDOWN
16-02-12, 13:34
Okle ti Srna ? :D

Mene juče lisica, pretrča put dok sam auto vozio,jesu li mi to pare?

Maja
16-02-12, 18:00
Meni na tanjiru, a otkud u restoranu to ne znam.:)
Nego.. Bas mi je cudno da u CG nema jela od divljaci u restoranima..
Zasto?

Hvala Lepo

PrijekiLijek
16-02-12, 18:02
Mi smo ljubitelji zivotinjskog svijeta Majo.

Maja
16-02-12, 18:08
Ne znam.. Neobicno mi je, jer kako predjem granicu sa Cro.. divljaci ima svuda..
A CG divlja ljepota,.. boh..

Hvala Lepo

kEDOWN
16-02-12, 20:05
ŠNENOKLE :pig:

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/e/7ef85a06765f24c0ff10663f380d3c38_header.jpg

zvoncica
16-02-12, 22:36
:D

Mene juče lisica, pretrča put dok sam auto vozio,jesu li mi to pare?jesu, ali one koje ti bEže iz ruku:D

MorellaPraga
17-02-12, 15:08
Profiterole :)

aLaPaCha
17-02-12, 20:16
ribu :) njami

zvoncica
17-02-12, 20:31
priganice, zeCke, sad, vruće:D

goozica
19-02-12, 12:52
ja danas spremam ćurku na roštilj i pečeni krompir! da im je super svima! :)

aLaPaCha
19-02-12, 14:13
aoooo danas najgluplji rucak...peceno meso i krompir :(
moracu nesto drugo da uzmem da jedem

KRKNA
19-02-12, 15:22
evo me zaklela Kijamet Fata (Snežana - keverena mi), da dođem na spanać (nijesam ja Popaj da jedem kabastu hranu i lišće) i malo supice...
meso i 'ljeb ne računa...

the_sacrament
19-02-12, 15:24
Kiflice sa jogurtom

http://www.vijesti.me/slika-519x316/vijesti/kiflice-sa-jogurtom-slika-54003.jpg (http://www.vijesti.me/zivot/kiflice-sa-jogurtom-clanak-30693)Uvecaj! (http://www.vijesti.me/zivot/kiflice-sa-jogurtom-clanak-30693)
Doručak je spreman!

Sastojci:

1 kg mekog brašna
1 paketić kvasca
2 kašičice soli
1/2 litra mlijeka
200 grama margarina
50 grama ulja
1 jaje
2 dl jogurta
3 kašike šećera

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mlijeka. Dodati po kašičicu šećera i brašna i ostaviti da ispuni šolju.
Od brašna, pripremljenog kvasca i svih navedenih sastojaka zamijesiti srednje meko tijesto, ako je potrebno, dodati još malo brašna. Ostaviti da odstoji 30 minuta
Tijesto podijeliti na 36 loptica, pa svaku razviti u obliku elipse i zaviti u kiflicu. Po želji, u sredinu kiflice dodati sir, šunku i sl. Ređati ih u podmazan pleh, premazati umućenim jajetom i posuti susamom ili kimom po želji.
Neka odstoje 10-15 minuta, dok se pećnica ne zagrije. Peći na 200 stepeni dok lijepo ne porumene.
Prijatno.

MorellaPraga
29-02-12, 13:16
GLJIVE U HLEBU

1 kg. gljiva; vekna bajatog hleba; 1 cen belog luka; 4 jajeta; 2 dl. kisele pavlake; 3-4 kasike parmezana; ulje, biber, so

Okrugloj vekni bajatog hleba odsecemo gornji deo, izdubimo sredinu da zidovi ostanu debeli oko 2 cm. i spolja i iznutra premazemo rastopljenim maslacem, pa stavimo u zagrejanu pecnicu nekoliko minuta. Operemo i ocistimo gljive, osusimo ih i isecemo na listice. Na dobro zagrejanom ulju proprzimo naseckani luk, dodamo gljive, posolimo, pobiberimo i pospemo seckanim persunom. Sklonimo sa vatre. Umutimo jaja i pavlaku, dodamo parmezan, so, biber i prelijemo gljive. Brzo izmesamo, masu sipamo u hleb i sve zapecemo u pecnici.

Dok slusam Radiohead. Nisu ludare, majke mi.

sparco
29-02-12, 13:33
me gustaaaaaaaaaaaa

MorellaPraga
29-02-12, 13:56
Ce te zovem na rucak kad se vrnem.

MorellaPraga
03-03-12, 14:01
Kuva li odje iko sem mene?

http://www.coolinarika.com/recept/769681/

independent girl
04-03-12, 22:10
Yes, danas slane "vanilice" i cupcakes sa crnom i bijelom cokoladom..:numbness:

zvoncica
04-03-12, 23:12
kuvam i ja nego me mrzi da pišem...danas čorba od povrća, pohovane teleće šnicle, teleći stek sa pršutom i trapistom na roštilju, pire, grašak kao prilog i salate od kupusa i zelena:)

FiX
04-03-12, 23:19
i sve to za samo 3h i 45min.. :P

MorellaPraga
04-03-12, 23:20
kuvam i ja nego me mrzi da pišem...danas čorba od povrća, pohovane teleće šnicle, teleći stek sa pršutom i trapistom na roštilju, pire, grašak kao prilog i salate od kupusa i zelena:)

Ovo je ka' da si mi rekla: Sjedi, jedan! :D

the_sacrament
04-03-12, 23:35
Danas sam dinstala svinjski laskare(mada ko voli može i teleću ružu, ili pileće bijelo meso) i krompir. U šerpi prodinstam luk na tihoj vatri, posle 10tak min šargarepu, prethodno skuvane brokule, karfiol, kao i zaledjeno povrće(ja sam kupila sa boranijom, šargarepom, kukurozom, graškom), i dinstam. Zatim dodam laskare, ali ga isjeckam na komadiće. Dinstam na tihoj vatri, i dodam malo vina, začina, soli, bibera, bosiljka... U isto vrijeme kuvam krompir, kad vidim da je mesto gotovo, dodam krompir, malo prodinstam sve ove sastojke zajedno i dodam CUGINU, neutralnu pavlaku, i dinstam još malo;) i gotovo. divno je:)

Jakuza
04-03-12, 23:57
kuvam i ja nego me mrzi da pišem...danas čorba od povrća, pohovane teleće šnicle, teleći stek sa pršutom i trapistom na roštilju, pire, grašak kao prilog i salate od kupusa i zelena:)Zvoncice kuvaj ti,ali molim te ne komentarisi na forumu.Simpaticna si,samo kuvaj,uzivaj u kuvanju,ali ovdje se prica ozbiljno i ti strucnjak nisi.Podji na sajt kulinarke pa procitaj par blogova vrhunskih znalaca,povezaces kako sve to ide,nije sve ni u receptu.Cus grasak kao prilog,apsurd.Kuvaj,uzivaj u kuvanju,citaj sto pisemo ovdje,ali ovakve stvari nemoj sebi da dopustas da postujes.Ovo je dobronamjerna sugestija :)

OCTAVIAN
04-03-12, 23:58
Dajte neki dobar i jednostavan recept za rizoto.

PrijekiLijek
05-03-12, 00:04
http://www.coolinarika.com/recept/rizoto-sa-sampinjonima-i-mozzarellom/

e (http://www.coolinarika.com/recept/rizoto-sa-sampinjonima-i-mozzarellom/)vo ovaj recept djeluje okej,_naja_ provjereno najbolji sprema sad kad si ovo napisao pocese crijeva da mi pjevaju sjetih ga se:D

zvoncica
05-03-12, 00:22
i sve to za samo 3h i 45min.. :Pne, za manje, počela u 1, u 3 smo sjeli za sto...doduše, meso sam pripremila oko 11 sati:D stvar je u organizaciji:)

Ovo je ka' da si mi rekla: Sjedi, jedan! :D Ne, ne, lijepo je što ti oćeš nešto da skuvaš, samo ti nastavi, ona vekna sa gljivama je odličan 5:D

Zvoncice kuvaj ti,ali molim te ne komentarisi na forumu.Simpaticna si,samo kuvaj,uzivaj u kuvanju,ali ovdje se prica ozbiljno i ti strucnjak nisi.Podji na sajt kulinarke pa procitaj par blogova vrhunskih znalaca,povezaces kako sve to ide,nije sve ni u receptu.Cus grasak kao prilog,apsurd.Kuvaj,uzivaj u kuvanju,citaj sto pisemo ovdje,ali ovakve stvari nemoj sebi da dopustas da postujes.Ovo je dobronamjerna sugestija :) Neću više nikad:mrgreen:

Dajte neki dobar i jednostavan recept za rizoto.
Evo ti:
U šerpicu stavi kašiku ulja i kockicu maslaca, sitno isjeckaj malu glavicu crnog luka, jedan češanj bijelog luka, dva-tri koluta svježe paprike, dva paradajza koje ćeš prethodno potopiti u ključalu vodu da bi im lako oljuštio koru (a i ne moraš ako ti kora na smeta), pa ih isjeći na kriške, desetak zrna graška, pola tikvice rezane na kockice, pola patlidžana rezanog na kockice, manju šargarepu i mali komad celera, komad paškanata, sve rezano na kockice, naliti sa jedno decilitar, dva tomatelo paradajza, dodati kašičicu soli, pola kašičice šećera, malko bibera, list lovora, malko lišća peršuna i bosioka (možeš i suvih listova a možeš i svježe) naliti i jedno pola litra vode, i pustiti to da proključa...

Ovamo uzeti jedno 150 do 200 (zavisi za koliko osoba spremaš) pirinča, dobro ga oprati iz više voda i sipati ga u ključali "saft" pa čim udari ključ, sipati sve u pleh (ili vatrostalnu posudu) pa ubaciti u rernu da se peče...kad je rerna dostigla temperaturu peći desetak minuta, pa isključiti i ostaviti u rerni pola sata i onda jesti (prelijepo je) ili ga peći 15-20 minuta na toj temperaturi pa ga izvaditi i odmah jesti!
(ja obično biram prvu opciju jer mi se vazda neka riba ili meso još sprema pa da bude sve vruće)

Prijatno, ovo je preukusno!:)
p.s. možeš slobodno i da izbaciš bilo što što ti ne odgovara od ovog povrća ili ako ne voliš...samo nemoj paradajz, mada i bez njega ovo može kao bijeli pirinač da se napravi:)

MorellaPraga
05-03-12, 15:45
Jes da nisam vrhunski znalac, ali da podijelim nesto s vama. Ako nista, znam da ce zvoncica procitat.

Prodinstati sampinjone dok skroz ne omeksaju, dodate so, bibrer (ja inace volim jako zacinjenu hranu, pa stavim dosta bibera) i malo persuna, sitno isjeckanog. U drugoj posudi isprziti pilecu dzigericu, na malo ulja, i kasnije ocijediti na ubrusu, komad po komad. Sve to stavite u masinu za mljevenje (ja koristim neku specijalnu, mada moze bilo koja, cak i dobar multipraktik, sjecko, kakoliseveczove) i sameljete vrlo sitno.

Od toga svega dobija se savrsena home made pasteta. Super je kao predjelo, da se maze na prepeceni lebac.

Eto :)

sparco
05-03-12, 15:50
ja danas kuvam carnex gotovo jelo ;) izem ti ruku slomljenu

MorellaPraga
05-03-12, 15:54
Pih...

Zlobnica
05-03-12, 16:13
Najavili se gosti, pa se zabrkalo na brzinu,
mrzi me da pisem recept pa cu c/p jedan po kojem ja radim, samo fil duplu kolicinu, sve podlezno ukusu i velicini pleha :D

Kora:

5 jaja
5 kašika šećera
5 kašika brašna
2 kašike kakaoa
pola kesice praška za pecivo

Umutiti 5 belanaca sa 5 kašika šećera dodati 5 žumanaca,
5 kašika brašna 2 kašike kakao i prašak za pecivo. Podmazati pleh i peći koru. Pečenu koru preliti sa skuvanim sirupom od 250 gr.šećera ,250 gr. vode,1 vanil šećer. Toplo na toplo i ostaviti da se ohladi u plehu. (ja koristim vise preliva jer se isusi a ja volim da je socno)

Fil:

Od 1/2 litre mleka,5 kašika brašna,100 gr. šećera i 1 vanil šećer skuvati beli krem.
Umesati sastojke u malo mlijeka, a ostatak na sporet, kada provri dodati smjesu i mjesati dok se ne zgusne
Kada se ohladi dodati mu umućen puter 250 gr sa 1 kašikom šećera u prahu. Beli fil sipati preko kore.
Preliv:
Preko belog fila sipati 3 štangle rastopljene čokolade sa malo putera. (dodati malo mlijeka da se cokolada ne bi skroz stvrdnula kad se ohladi. lakse za secenje i ruckanje ;) )

Eto toliko od mene :D

starwalker
05-03-12, 16:47
U šerpicu stavi kašiku ulja i kockicu maslaca, sitno isjeckaj malu glavicu crnog luka, jedan češanj bijelog luka, dva-tri koluta svježe paprike, dva paradajza koje ćeš prethodno potopiti u ključalu vodu da bi im lako oljuštio koru (a i ne moraš ako ti kora na smeta), pa ih isjeći na kriške, desetak zrna graška, pola tikvice rezane na kockice, pola patlidžana rezanog na kockice, manju šargarepu i mali komad celera, komad paškanata, sve rezano na kockice, naliti sa jedno decilitar, dva tomatelo paradajza, dodati kašičicu soli, pola kašičice šećera, malko bibera, list lovora, malko lišća peršuna i bosioka (možeš i suvih listova a možeš i svježe) naliti i jedno pola litra vode, i pustiti to da proključa...

Ovamo uzeti jedno 150 do 200 (zavisi za koliko osoba spremaš) pirinča, dobro ga oprati iz više voda i sipati ga u ključali "saft" pa čim udari ključ, sipati sve u pleh (ili vatrostalnu posudu) pa ubaciti u rernu da se peče...kad je rerna dostigla temperaturu peći desetak minuta, pa isključiti i ostaviti u rerni pola sata i onda jesti (prelijepo je) ili ga peći 15-20 minuta na toj temperaturi pa ga izvaditi i odmah jesti!
(ja obično biram prvu opciju jer mi se vazda neka riba ili meso još sprema pa da bude sve vruće)

Prijatno, ovo je preukusno!:)
p.s. možeš slobodno i da izbaciš bilo što što ti ne odgovara od ovog povrća ili ako ne voliš...samo nemoj paradajz, mada i bez njega ovo može kao bijeli pirinač da se napravi:)

Ovo zvuči sjajno. Osjećam da je preukusno.
Zanima me kako to vizuelno izgleda, i poprimi li riža skroz crvenu boju?

MorellaPraga
13-03-12, 12:10
Lignje. Ali ne na zaru, nego u rerni, pokriveno folijom, sa krompiricima, crnim lukom i cesnom, persunom i bijelim vinom, jer ovo sto moze da se kupi u Italiji nisu lignje, nego Krekeni.

zvoncica
13-03-12, 21:33
Morella Praga, ovo sa lignjama mi izgleda sjajno...volim ih ali rijetko ih spremam jer moram da ribam kuću posle njih...ovo ću probati:)

Ovo zvuči sjajno. Osjećam da je preukusno.
Zanima me kako to vizuelno izgleda, i poprimi li riža skroz crvenu boju? Zavisi koliko paradajza stviš...ako staviš 2 ploda i malko paradajz soka tek malo ukus poboljšaš , a riža bude rozikasta...inače, ovaj paradajz iz ataklenika nema neku boju, pa malo moraš soka dodati, a ljeti, kad imaš domaći paradajz, sazreo na suncu, crven kao krv, uh to je mnogo ukusnije!
Ja dodam teleće šnicle sa roštilja, zelenu salatu i meni je to ručak izuzetan...da ne pominjem da je uz ribu fenomenalno!:)

KRKNA
13-03-12, 21:39
moji su brstili pori luk sa svinjećim mesom i supice svaštare, a meni je poslata kupus salata (ka' zeku), staroga sira i jogurt..
Rekla mi je majka da mi nijesu smjeli donijet ove smrdeljave travuljine, jer znaju kako bih se pomamila..

zvoncica
13-03-12, 21:55
Zaboravih da napišem da sam danas pekla piletinu urolanu u slanini...e to je stvarno specijalitet a ništa jednostavnije:
najmanje 2 režnja bijelog mesa (oko pola kilograma) poprečno prerezati na 4 ili 5 komada, blago, ali baš mrvicu začiniti sa suvim začinom,peršunom, bosiokom, mrvu crvene paprike, bibera, svaki komad umotati u režanj mesnate pančete, poslagati u vatrostalnu zdjelu, ne preveliku da se sve zbije, gore staviti par režnjeva maslaca ubaciti u rernu jedno 45 min do 1 sat na laganoj vatri da se peče. Kad slanina porumeni i zamiriše da ti voda krene na usta, ubaciš od 2 dcl do pola litra pavlake za kuvanje...sipaš da tek prelije meso....e, to ostaviš da ti se još malko zgusne, desetak minuta još pečeš. Ja volim bijeli bijeli rižoto uz ovo još ga prelijem ovim sokom i zelene salate:)

MorellaPraga
13-03-12, 22:19
Morella Praga, ovo sa lignjama mi izgleda sjajno...volim ih ali rijetko ih spremam jer moram da ribam kuću posle njih...ovo ću probati:)

Ej, mnogo je ukusno, obavezno probaj. Plus ne smrdi :)

Isjeckas 2 crna luka, 3 cesna bijelog i malo persuna (kao za marinadu). Zatim isjeces krompir na manje komade i zajedno sa lignjama, lukom i persunom sve djuture u pleh podmazan maslinovim uljem. Zacinis i izmjesas. Pokrijes folijom i stavis na 180 stepeni jedno 45min do sat. Nakon toga otkrijes, sipas odokativnu mjeru bijelog vina, i ostavis tako otkriveno na istoj temperaturi jos 15 min. Preukusno!!!