PDA

View Full Version : Dvojno drzavljanstvo za Srbe u CG?

getaway blues
21-06-06, 00:19
sta mislite o tome? ljudi koji si glasali za zajednicu u mom okruzenju ce uglavnom prihvatiti, "druga strana" se ljuti, odmah se javio misko vukovic sa vec dosta komentarisanom "da sam ja srbin" izjavom, kao sta ce im to... ja opet na to gledam kao na priliku dobijanja drzavljanstva zemlje koja ce za 10ak godina biti ugurana u EU, a i hipoteticki bi mi moglo koristiti za lakse sredjivanje papira u slucaju zaposljavanja u bg kad smandrljam ovaj etf za koju godinu. u sustini, ne skodi, a cim ne skodi...:)
jako mi je interesantno sta independisti misle o ovome, ako se ljute, zasto se ljute, i.t.d.

Nikollaki
21-06-06, 00:33
Ma koga boli kurats i za srpsko drzhavljanstvo i za ljude koji ce da ga uzmu... mene ne sigurno...

I samo bih se osvrnuo na opasku da ce srbija bit "ugurana" (ne vidim ko bi je ni zashto ugurao...) u EU za 10-ak godina i pitat zebavash li se?

Buba_mara
21-06-06, 00:42
Ne vidim razlog sto bi to nekome smetalo? Toliko ljudi ima nase drzavljanstvo i jos neko pa ne cuh da je neko pitao da li to narodu smeta? To su licne stvari i ne vidim sto bi to bilo ko komentarisao. Meni bi bilo jadno da su zabranili da se imaju oba... Koliko ja cuh,i Srbija je dozvolila isto to.

milovan
21-06-06, 01:18
Evo poslije 37 godina u Dansku,
josh uvijek imam BRSKUTSKO DRZAVLJANSTVO i prave kishmale,
sad ce Kalamperovic za sahranu da pripremi onaj Crnogorski, za mene dosta taj jedan.

Ljudi se ne dijele po pasoshima,
nego na ljude i neljude.

CATCH22
21-06-06, 01:50
Fino, nemam nista protiv. S tim da se to da ljudima koji ispunjavaju uslove iz srpskog zakona o drzavljanstvu, a imaju crnogorsko i za srpske drzavljane koji odje zive. Znaci stalno prebivaliste u Srbiji poslijednjih 5 godina itd. Za one koji ovdje zive, a motivi im nisu egzistencijalni dao bi im da biraju, otpust iz crnogorskog bi bio uslov da dobiju srpsko, ako ih vec zemlja Srbija hoce. Stvarno na dvije stolice se nemoze sjedjet. Motivi ovog zahtjeva su anticrnogorski, razumite to. Treba znati da je institut dvojnog drzavljanstva nuzno zlo koje sve drzave na svijetu primjenjuju u izuzetnim slucajevima.

SKOJ
21-06-06, 01:52
sta mislite o tome? ljudi koji si glasali za zajednicu u mom okruzenju ce uglavnom prihvatiti...

Mislim da mora da se postigne neki Beograd-Podgorica sporazum, a nasi ce vjerovatno da prave probleme oko toga. Ne znaju ni sami zasto, tek onako, za inat.

Koliko ja cujem, u pravu si, poprilicna vecina unionista bi podnijela zahtjev za dvojno drzavljanstvo odmah.

SKOJ
21-06-06, 01:53
...Motivi ovog zahtjeva su anticrnogorski, razumite to...

Samo mi objasni sta je tu skodljivo po Crnu Goru.

SKOJ
21-06-06, 01:56
...Treba znati da je institut dvojnog drzavljanstva nuzno zlo koje sve drzave na svijetu primjenjuju u izuzetnim slucajevima.

Izuzetnim slucajevima? 2000-te je bilo 4-5 miliona Australijanaca sa dvojnim drzavljanstvom. Odnosno oko 25% stanovnistva te zemlje.

glodur
21-06-06, 02:00
za lakse sredjivanje papira u slucaju zaposljavanja u bg kad smandrljam ovaj etf za koju godinu.

...e, valjaće ti za ovo sigurno ... iz BG elektroinženjeri bježe na sve strane ... :( ... no, kad smandrljaš etf, proglasi se za experta pa bjež u gzp ... ;)

CATCH22
21-06-06, 02:08
Treba razumjeti da ti potencijalni kandidati za srpsko drzavljanstvo, realno nemaju neke vise veze i interesa za to od ostalih u Crnoj Gori. Hocu da kazem da motivi nisu materijalne ili etnicke prirode u smislu da im je Srbija matica, a eto sticaj zlosrecnih okolnosti ih je odvojio od majke drzave. Nije to slucaj kao recimo sa Madjarima u Vojvodini pa oni imaju interes za dvojno drzavljanstvo. U sustini je to pokusaj da se znacajan korpus naroda koji se osjeca Srbima, pripremi na latentno stanje nepriznavanja sopstvene drzave. Da se razumijemo, nisam ja veci Crnogorac od njih i niti tvrdim da imam neke veca prava. Ja govorim o motivima snaga koje stoje iza takvih zahtjeva.

glodur
21-06-06, 02:09
... u Srbiji još niko ne pominje zvanično dvojno državljanstvo, već samo državljanstvo Srbije za one Cgorce koji su upisani u CG u knjige državljana a imaju boravište u SER ... do sad je postojalo SCG/SRJ/SFRJ državljanstvo sa stanovišta međunarodnog prava ... ono drugo je bilo za kućnu upotrebu ... tako da će praktično ovi moć da biraju koje će uzet ...

... to praktično znači da će Srbi iz Crne Gore bit u Srbiji tretirani kao vojvođanski Mađari u Mađarskoj ... dok se ne predomisle i postanu opet Crnogorci ka na popisu iz '91 ...

...trebalo bi i u CG primijenit isti aršin...

SKOJ
21-06-06, 02:11
...Da se razumijemo, nisam ja veci Crnogorac od njih i niti tvrdim da imam neke veca prava. Ja govorim o motivima snaga koje stoje iza takvih zahtjeva.

Da se razumijemo, tvoje privatno, pristrasno ili nepristrasno, iskreno ili neiskreno, utemeljeno ili neutemeljeno misljenje o necijim motivima na stranu.

Nikollaki
21-06-06, 02:12
Vec ti je reka...

I nidje chojek nije pominja skodljivo no da su motivi trazhenja tog drzhavljanstva chisto anticrnogorski... kao i shto jesu...

SKOJ
21-06-06, 02:13
... to praktično znači da će Srbi iz Crne Gore bit u Srbiji tretirani kao vojvođanski Mađari u Mađarskoj ...

To bi bilo OK. Mislim da bi sa takvim statusom CG Srbi bili vise nego zadovoljni.

SKOJ
21-06-06, 02:15
...
I nidje chojek nije pominja skodljivo no da su motivi trazhenja tog drzhavljanstva chisto anticrnogorski... kao i shto jesu...

Koliko ja znam, ljude koji se prijave za dvojno drzavljanstvo u drugim drzavama ne ispituju komisije i odlucuju kakvi su njihovi motivi. Nego se samo gleda ispunjavaju li zakonske uslove.

Tako i vas dvojica bolje da batalite price da li su neciji motivi anticrnogorski (recimo, ja sam ubijedjen da je tvoja prica izrazito anticrnogorska ali je to moje licno misljenje i ne idem okolo trazeci da ti se zbog toga ogranicavaju prava).

Nikollaki
21-06-06, 02:18
Ko trazhi da im se ogranichavaju prava futove?

Yebe mi se za srbe ionako ce sa 32% da se vrate na 2 % za koju godinu...

I ako mislish da se ne ispituju motivi kad trazhish drzhavljanstvo neke druge drzhave onda si gluplji nego shto sam mislio...

glodur
21-06-06, 02:19
To bi bilo OK. Mislim da bi sa takvim statusom CG Srbi bili vise nego zadovoljni.

... tačno , ali tu nema ni govora o državljanstvu ...

CATCH22
21-06-06, 02:20
Da se razumijemo, tvoje privatno, pristrasno ili nepristrasno, iskreno ili neiskreno, utemeljeno ili neutemeljeno misljenje o necijim motivima na stranu.

Naravno, svi govorimo privatna, utemeljena ili ne misljenja. Skodljivo je to, naravno po mom osjecaju neutemeljenom, sto iza svega stoji, ne briga o tim ljudima nego zelja za njihovom manipulacijom. O izrazima te manipulacije... stvarno nemam maste kao Mandic&Co.

Nikollaki
21-06-06, 02:22
Ma to sve treba pozatvarat...

SKOJ
21-06-06, 02:23
Ko trazhi da im se ogranichavaju prava futove?

Pa ako se protivis da im se da pravo da imaju dvojno drzavljanstvo onda si za ogranicavanje njihovih prava. Zaista, moralo bi biti ocigledno cak i tebi.

Nikollaki
21-06-06, 02:24
Zaista si glup...

Pokazhi mi dje sam napisao da im ne treba dat...

SKOJ
21-06-06, 02:25
... tačno , ali tu nema ni govora o državljanstvu ...

Nema? Kad ti kazes.
Ja bih recimo smatrao onu ponudu koju je Budimpesta pripremila za Madjare van Madjarske (madjarsko drzavljanstvo za sve njih, bez ikakvih bilateralnih pregovora sa zemljama u kojima zive) sasvim prihvatljivom.

glodur
21-06-06, 02:31
... Mađari u Vojvodini imaju samo državljanstvo SCG, sada SER ... dok Budimpešta na tvoj nagovor nešto ne pripremi ... inače su ih odbili u više navrata ... :(

SKOJ
21-06-06, 02:32
Naravno, svi govorimo privatna, utemeljena ili ne misljenja. Skodljivo je to, naravno po mom osjecaju neutemeljenom, sto iza svega stoji, ne briga o tim ljudima nego zelja za njihovom manipulacijom. O izrazima te manipulacije....

Jasno mi je to, ali sad se zalazes za to da se citavoj poprilicno velikoj grupi ljudi ne dozvoli uzimanje dvojnog drzavljanstva samo zato sto ti sumnjas u njihove motive. Ti cak ne sumnjas u to da bi oni uradili nesto protiv Crne Gore, vec ih sumnjicis za delikt misljenja... da bi oni dvojno drzavljanstvo trazili a da u dubini duse ne osjecaju "dovoljnu" ljubav prema Crnoj Gori.

Recimo, iskreno, ako bih ja podnio zahtjev za takvo drzavljanstvo, ucinio bih to prevashodno iz dubokog ubjedjenja da ova drzava nema perspektive i da ce mi za 10 godina biti bolje da imam i drugi pasos, dakle pasos Srbije (ili bilo koje od susjednih zemalja).

SKOJ
21-06-06, 02:32
...
... inače su ih odbili u više navrata ... :(

Ko ih je odbio? Ili ti stvarno pojma nemas o cemu pricas?

Nikollaki
21-06-06, 02:33
Bolje ti je onda Shvicarski pasosh mada ni Slovenski nije losh...

glodur
21-06-06, 02:43
Ko ih je odbio? Ili ti stvarno pojma nemas o cemu pricas?

... čitaš li ti išta dijete :

Srbija: vojvodjanski Madjari vrse pritisak na budimpestu

[/URL] [URL="http://www.iwpr.net/?apc_state=hsrfbcr156328&l=sq&s=f&o=156329"] (http://www.iwpr.net/?apc_state=hsrfbcr156328&l=en&s=f&o=156329)
Srbi ne reaguju na zahteve vojvodjanskih Madjara upucene Budimpesti da im se odobri dvojno drzavljanstvo.
Pise: Jan Briza iz Novog Sada

Kada su lideri madjarske zajednice u Vojvodini proslog meseca izneli zahtev da se pripadnicima ove zajednice omoguci da imaju dvojno drzavljanstvo, mnogi su ocekivali da ce srpski nacionalisti burno reagovati. Ali, to se nije dogodilo.
Inicijativu za dobijanje dvojnog drzavljanstva pokrenule su 22. jula ove godine tri vodece politicke stranke vojvodjanskih Madjara: Savez vojvodjanskih Madjara (SVM), Demokratska stranka vojvodjanskih Madjara (DSVM) i Gradjanski savez vojvodjanskih Madjara (GSVM).
One su to ucinile zato sto ce Madjarska, zbog pristupanja Evropskoj uniji u maju iduce godine, vec od 1. novembra ove godine uvesti vizni rezim za gradjane Srbije i Crne Gore, a to ce najteze pogoditi oko 300.000 vojvodjanskih Madjara od kojih mnogi zbog rodjackih veza i poslova cesto prelaze granicu.
Tokom protekle decenije, a narocito u vreme ratova na prostorima bivse Jugoslavije, zemlju je napustilo oko 40.000 vojvodjanskih Madjara. Od tog broja ogromna vecina je utociste pronasla u Madjarskoj. Posle uvodjenja viznog rezima oni bi, prakticno, bili "odseceni" od svojih rodjaka u Vojvodini.
U neka druga vremena, takvi pozivi za odobravanje dvojnog drzavljanstva izazvali bi eksplozivne reakcije. U proslosti - a narocito u vreme kada je Slobodan Milosevic bio predsednik Srbije - nacionalisticke partije cesto su optuzivale Madjare da su separatisti ili da zele da imaju "rezervnu domovinu". Takodje su optuzivali Madjarsku da pokazuje teritorijalne pretenzije prema Vojvodini.
Ovog puta takve optuzbe se nisu cule. Moguce je da je razlog to sto je inicijativu za dvojno drzavljanstvo podrzao potpredsednik u vladi Srbije Jozef Kasa, koji predvodi SVM, najvecu i najuticajniju madjarsku stranku. Malo je verovatno da bi to ucinio bez odobrenja premijera Srbije Zorana Zivkovica.
U medjuvremenu, vlada u Budimpesti - koja je tokom poslednje decenije radila na uspostavljanju cvrscih veza sa Madjarima u inostranstvu - usprotivila se uvodjenju dvojnog drzavljanstva za vojvodjanske Madjare. Portparol Ministarstva inostranih poslova Madjarske Tamas Tot odbacio je takvu mogucnost.
U izjavi datoj 29. jula za novinsku agenciju MTI objasnio je to razlozima vezanim za skori ulazak zemlje u Evropsku uniju. "U Briselu ne bi podrzali dvojno drzavljanstvo, jer time ne bismo resili stare probleme, vec izazvali nove. Nastupila bi lavina, posto bi se postavilo pitanje zasto bi vojvodjanski Madjari dobili veca prava od sunarodnika u, recimo, Slovackoj ili Burgenlandu u Austriji", rekao je on.
Ta izjava je pokrenula pravu lavinu protesta kod vojvodjanskih Madjara. Lider najvece i najuticajnije politicke stranke ove nacionalne zajednice, predsednik Saveza vojvodjanskih Madjara Jozef Kasa, koji je istovremeno i potpredsednik srpske vlade, ocenio je tu izjavu kao "omalovazavanje i nipodastavanje" madjarske nacionalne zajednice u Vojvodini.
"Mi smo za dijalog i ocekujemo da se kroz pregovore nadju resenja za ovako znacajna pitanja", porucio je Kasa.
Sukob sa Budimpestom ubrzo je ujedinio, inace, tradicionalno zavadjene politicare vojvodjanskih Madjara. Inicijativi o dvojnom drzavljanstvu pridruzili su se i oni koji su je ranije odbijali tako da su 1. avgusta lideri svih pet politickih stranaka vojvodjanskih Madjara uputili pismo madjarskom premijeru Peteru Medjesiju u kojem od njega traze da se zauzme da se pitanje dvojnog drzavljanstva za vojvodjanske Madjare pokrene u madjarskom parlamentu. To je bila neuobicajena demonstracija snage, jer ove partije retko uspevaju da ostvare takvo jedinstvo.

Po misljenju dobrih poznavalaca politickih prilika u Madjarskoj, vlada premijera Petera Medjesija nece popustiti pod pritiskom, jer strahuje da bi davanje dvojnog drzavljanstva Madjarima u dijaspori - ukljucujuci i vojvodjanske Madjare - moglo da ima nesagledive politicke i ekonomske posledice. U susedstvu Madjarske zivi vise od dva miliona etnickih Madjara.

... ajd sad mali, na ponovno čitanje ...

glodur
21-06-06, 02:51
... a, evo ti nešto od 16.06. Subotičke novine :

Tema brojaDVOJNO DRŽAVLJANSTVO, ISPIT ZA MATIČNE ZEMLJE</B>Majčinski i maćehinski odnos</B>
http://www.subnovine.co.yu/images/04_51/43.jpg
• Nedavni neuspeo referendum u Mađarskoj oko dvojnog državljanstva naišao na jedinstvenu osudu mađarske dijaspore iz okruženja • Hrvatska najblagonaklonija prema svojoj dijaspori, a značajne povlastice za svoje sunarodnjake daju i Nemačka, Austrija i Izrael • Romska zajednica najspecifičnija, rusinska uz određene priviligeije • SCG odnedavno među najliberalnijim zemljama kada je u pitanju dvojno državljanstvo
Okoštala fraza dopisnika prestoničkih medija da se oko nekog problema u nekoj lokalnoj sredini „još ne stišavaju strasti” u slučaju referenduma u Mađarskoj oko dvojnog državljanstva više je nego precizna.
Redakcija na mađarskom Radio Subotice, dnevnik „Magyar Szo”, nedeljnik „Het Nap”, BBC na mađarskom (kog prenosi i lokalni Radio)... tek su neki od medija na mađarskom koji i nakon 5. decembra svakodnevno prenose reagovanja i stavove u matičnoj zemlji i u dijaspori oko ishoda referenduma. Mađari: ogorčenje zbog restriktivne politike
Kada su u pitanju Mađari izvan Mađarske, stav im je unison: matična država ponela se maćehinski prema svojim sunarodnjacima u okruženju, uskraćujući im pravo na dvojno državljanstvo.
Pokrajinski sekretar za upravu, propise i nacionalne manjine Tamaš Korhec (Korhecz Tamas) kaže da Mađarska od 1993. ne poznaje mogućnost sticanja mađarskog državljanstva za strane državljane bez useljenja u ovu zemlju. To, naravno, važi i za Mađare izvan granica matične domovine. -- Na tom planu došlo je do stalnog otežavanja uslova za useljenje i zbog toga je sticanje mađarskog državljanstva prilično teško, skupo i dugačko. I u slučaju da neko ispunjava sve uslove: da je Mađar po nacionalnosti, da ima puno novca i da poznaje proceduru po sadašnjim pravilima, ne može doći do mađarskog državljanstva najmanje pet godina. To govori u prilog tome da Mađarska do sada, a po svemu sudeći i od sada, namerava da vodi restriktivnu politiku u pogledu primanja stranaca, pa makar oni bili i sunarodnjaci -- kaže Tamaš Korhec.

... ima li što nejasno u ovoj lekciji mališa? ... ;)

SKOJ
21-06-06, 02:51
... ajd sad mali, na ponovno čitanje ...

Vidim, tebi je sitnica kao sto je referendum (istina neuspjeli zbog nedovoljnog odziva) u decembru 2004. u Madjarskoj o uvodjenju madjarskog drzavljanstva za sve Madjare van zemlje promakao.

CATCH22
21-06-06, 02:52
[quote=SKOJ]Jasno mi je to, ali sad se zalazes za to da se citavoj poprilicno velikoj grupi ljudi ne dozvoli uzimanje dvojnog drzavljanstva samo zato sto ti sumnjas u njihove motive. Ti cak ne sumnjas u to da bi oni uradili nesto protiv Crne Gore, vec ih sumnjicis za delikt misljenja...[quote]
E sad sam vec, slucajno ili namjerno pogresno shvacen. Nidje ja nisam pominjao skrivene motive ljudi koji se osjecaju Srbima, vec Mandica i inih.
Da ne bih ponavljao vec napisano, ti ljudi imaju pravo na Crnu Goru i Crna Gora ima pravo na njih. Ja govorim da je ovdje pokusaj politike da vara i obmanjuje. Ovdje je pokusaj da se predstavi da Crna Gora u osnovi nije njihiva drzava vec da je njihova matica Srbija dok se ne steknu uslovi za ujedinjenje. Ti ljudi jednostavno nemaju prava za d. drzavljansto pa nema ni krzenjanekog toboznjeg prava. Ada cush, ljudska prava im krsimo, jos ce se Amnesty International pozabavit ovim. Mogu ja da se osjecam kao Amerikanac, da pjevam "zvijezde i pruge" po vazdan, svjedoka koliko hoces, pa cu **** dobit americko drzavljanstvo.

glodur
21-06-06, 02:53
... ne promakao, nego neuspio, vrati se 1 post gore ... i knjigu u šake ...

SKOJ
21-06-06, 02:54
Dakle, Budimpesta je pripremila ponudu, cak je o njoj odrzan referendum, a ja sam samo rekao da ta ponuda zvuci sasvim prihvatljivo. Mislim, ti svakako ne bi bio toliki licemjer da podrzavas dvojno drzavljanstvo za Madjare u Vojvodini (sto, kao demokratski orijentisan covjek evropskih shvatanja, zasigurno svesrdno radis) a da se istovremeno tome protivis u Crnoj Gori.

glodur
21-06-06, 02:56
... posebno obrati pažnju na ovo:

"Kada su u pitanju Mađari izvan Mađarske, stav im je unison: matična država ponela se maćehinski prema svojim sunarodnjacima u okruženju, uskraćujući im pravo na dvojno državljanstvo. "

.... i pazi, u pitanju su zbilja Mađari koji se tako izjašnjavaju od vajkada, a ne ka ovi naši Srbi po potrebi ... od popisa do popisa ...

SKOJ
21-06-06, 02:56
...Ti ljudi jednostavno nemaju prava za d. drzavljansto

Pa ako Srbija usvoji takav zakon imace.

pa nema ni krzenjanekog toboznjeg prava. Ada cush, ljudska prava im krsimo, jos ce se Amnesty International pozabavit ovim. Mogu ja da se osjecam kao Amerikanac, da pjevam "zvijezde i pruge" po vazdan, svjedoka koliko hoces, pa cu **** dobit americko drzavljanstvo.

Ako Amerika usvoji zakon kojim ti se to odobrava onda hoces. Inace, ja ne govorim o krsenju prava vec o ogranicavanju prava koje ne nanosi nikakvu stetu Crnoj Gori.

Moram ipak priznati da mi se ne bi dopao zakon koji bi drzavljanstvo Srbije nudio samo Srbima u CG, dakle po etnickom principu. Mnogo bi korektnije bilo ako bi BG takvo drzavljanstvo ponudio svim gradjanima CG.

SKOJ
21-06-06, 02:58
..... i pazi, u pitanju su zbilja Mađari koji se tako izjašnjavaju od vajkada, a ne ka ovi naši Srbi po potrebi ... od popisa do popisa ...

Ja se na tvom mjestu ne bih previse pozivao na solidnost etnickog izjasnjavanja u CG. Jer, ako si Crnogorac po naciji, onda se nemas cime tu ponositi :)

glodur
21-06-06, 03:00
.
Ja bih recimo smatrao onu ponudu koju je Budimpesta pripremila za Madjare van Madjarske (madjarsko drzavljanstvo za sve njih, bez ikakvih bilateralnih pregovora sa zemljama u kojima zive) sasvim prihvatljivom.

...dakle, Budimpešta je pripremila ponudu a pri tome su predstavnici Vlade i narod bili protiv ... takva je ponuda iz Srbije za tebe prihvatljiva? ... takvu ćeš vjerovatno i dobit ... golu ponudu bez epiloga, pro forme ...

glodur
21-06-06, 03:01
Ja se na tvom mjestu ne bih previse pozivao na solidnost etnickog izjasnjavanja u CG. Jer, ako si Crnogorac po naciji, onda se nemas cime tu ponositi :)

... ja sam se pozvao na nesolidnost izjašnjavanja srpskog korpusa ... koji se btw, zbilja ima čime ponositi ...

SKOJ
21-06-06, 03:02
...dakle, Budimpešta je pripremila ponudu a pri tome su predstavnici Vlade i narod bili protiv ... takva je ponuda iz Srbije za tebe prihvatljiva? ... takvu ćeš vjerovatno i dobit ... golu ponudu bez epiloga, pro forme ...

Vidjecemo, mozda. Ali mislim da ovdje pricamo - sta o tome ako takva stvar bude stvarno ponudjena? Da li je "anticrnogorski" cin prihvatiti dvojno drzavljanstvo?

glodur
21-06-06, 03:03
... i nemoj ovo da preskočiš, pošto je to dio gdje dijaspora hvali ponudu matične države :

"Kada su u pitanju Mađari izvan Mađarske, stav im je unison: matična država ponela se maćehinski prema svojim sunarodnjacima u okruženju, uskraćujući im pravo na dvojno državljanstvo. "

:mrgreen:

CATCH22
Pa ako Srbija usvoji takav zakon imace.
Ako Crna Gora ne usaglasi uslove sa Srbijom za dobijanje d. drzavljanstva onda nece. Jer je to bilateralni dogovor dvije drzave.

Ako Amerika usvoji zakon kojim ti se to odobrava onda hoces. Inace, ja ne govorim o krsenju prava vec o ogranicavanju prava koje ne nanosi nikakvu stetu Crnoj Gori.

Moram ipak priznati da mi se ne bi dopao zakon koji bi drzavljanstvo Srbije nudio samo Srbima u CG, dakle po etnickom principu. Mnogo bi korektnije bilo ako bi BG takvo drzavljanstvo ponudio svim gradjanima CG.
Zasto bi to bio interes Srbije?

SKOJ
... ja sam se pozvao na nesolidnost izjašnjavanja srpskog korpusa ... koji se btw, zbilja ima čime ponositi ...

Pa pazi, posto se ti ljudi presipaju iz CG u SR korpus i obrnuto onda svaka nesolidnost srpskog korpusa znaci istu takvu nesolidnost crnogorskog korpusa :)

hercules
Strpite se do narednog popisa. Nece bit ni 15% Srba.

SKOJ
21-06-06, 03:04
Ako Crna Gora ne usaglasi uslove sa Srbijom za dobijanje d. drzavljanstva onda nece. Jer je to bilateralni dogovor dvije drzave.

Koliko vidim, to nije nuzno ali je pozeljno.

Zasto bi to bio interes Srbije?

Pojma nemam. Zasto bi me to interesovalo?

glodur
21-06-06, 03:07
Da li je "anticrnogorski" cin prihvatiti dvojno drzavljanstvo?

... svakako nije crnogorski čin moliti za ono što ti niko i ne nudi ... ja već rekoh da u Srbiji ne postoji ni najmanja volja za to, čak ni pro forme ...:( ...ali dako ovaj solidni korpus što izmoli ...

SKOJ
21-06-06, 03:10
... svakako nije crnogorski čin moliti za ono što ti niko i ne nudi ... ja već rekoh da u Srbiji ne postoji ni najmanja volja za to, čak ni pro forme ...

U zadnjih sedam dana su funckioneri nekoliko srpskih partija, ako se dobro sjecam - G17 Plus, DSS, SRS i DS - podrzali takvu inicijativu. E, sad, mozda je to za tebe sitna boranija.
Dakle, neko ipak nudi i prica se o necem sto postoji makar kao prica koju su pokrenule srpske partije a ne ovdasnji "molioci".

Nikollaki
21-06-06, 03:11
Mislim da se to vishe odnosi na drzhavljane CG koji imaju prebivalishte u SR a ne an sve CG drzhavljane...

CATCH22
21-06-06, 03:16
Ako prestanu da se osjecaju Srbi ili se osjecaju kao Smajo Sabotic, oce li im se onda shodno tome i umanjivat prava? Smajo bi imao onda samo 1/5 dvojnog drzavljanstva.

glodur
21-06-06, 03:17
U zadnjih sedam dana su funckioneri nekoliko srpskih partija, ako se dobro sjecam - G17 Plus, DSS, SRS i DS - podrzali takvu inicijativu. E, sad, mozda je to za tebe sitna boranija.

... potpuno netačno, radi se o državljanstvu Srbije za one koji u njoj borave ... to je zvaničan stav Vlade ...

... da su boranija, jesu šire gledano, na žalost Srbije koja zaslužuje bolje ... ali, dako zakučite ti i slični malo od te boranije ...;)

SKOJ
21-06-06, 03:18
Mislim da se to vishe odnosi na drzhavljane CG koji imaju prebivalishte u SR a ne an sve CG drzhavljane...

Pogresno mislis. To o cemu ti pricas je vec gotova stvar a o ovom drugom su tek poceli da pricaju. Koliko su tu inicijativu osmislili i koliko je sve to u ovom trenutku solidno - druga je stvar, ali prica postoji na partijskom nivou.

SKOJ
21-06-06, 03:19
... potpuno netačno, radi se o državljanstvu Srbije za one koji u njoj borave ... to je zvaničan stav Vlade ...

Pricam o necem sasvim drugom. Bice da ti je (opet) promaklo :)

glodur
21-06-06, 03:23
Pricam o necem sasvim drugom. Bice da ti je (opet) promaklo :)

... nije nego lažeš ka i za Mađare ... ne čitaš dovoljno, samo pišeš i lažinjaš, da nijesi Medo? ...

CATCH22
21-06-06, 03:26
Sve me ovo podsjeca na nedavnu, nerodjenu zajednicu Belorusije, Rusije i Jugoslavije. Jednostavno, bili zivi pa vidjeli - morace se usvojiti i primjeniti medjunarodni zakoni, propisi i standardi o datom problemu. Moze Srbija da usvaja ako bas hoce i takav akt, ali ce biti mrtvo slovo na papiru.

SKOJ
21-06-06, 03:30
Gubljenje zivaca kad nisi u pravu je znak sangvinicnog temperamenta, jesi li to znao?

Kazu da je takvi ljudi imaju problema sa jetrom. U srednjem vijeku su pustali krv pijavicama ali danas koriste brojanje do deset, vele da pomaze :)

SKOJ
21-06-06, 03:32
... nije nego lažeš ka i za Mađare ... ne čitaš dovoljno, samo pišeš i lažinjaš, da nijesi Medo? ...

Ne moras se izvinjavati, ja ovo postujem tvoje edukacije radi :)

"...U vladajućoj G17 plus smatraju da je realno da Srbi iz Crne Gore dobiju dvojno državljanstvo i dodaju da će ova stranka zahtijevati da taj predlog bude realizovan.
- Srbi iz Crne Gore bi morali da dobiju dvojno državljanstvo. Ovako će Srbija doći u situaciju da državljani Crne Gore koji su se prijavili u Srbiji prije nekoliko mjeseci dobiju državljanstvo a da sa pozicija profesora fakulteta ili direktora ponovo ponavljaju istu priču koju smo slušali već godinama. To je priča da ih neko progoni u Srbiji. Da bi se steklo srpsko državljanstvo moraju da postoje neki uslovi - objašnjava za “Dan” funkcioner G17 plus Čedomir Antić..."

SKOJ
21-06-06, 03:33
Portparol Demokratske stranke Đorđe Todorović kaže da ne vidi razlog zašto Srbi iz Crne Gore ne bi mogli da dobiju dvojno državljanstvo.
- Pitanje dvojnog državljanstva Srba koji žive u Crnoj Gori vjerovatno će biti tema pregovora i razgovora između Beograda i Podgorice. Ako Crnogorci u Srbiji mogu da imaju dvojno državljanstvo ne vidim razlog zašto isto pravo ne bi imali Srbi koji žive u Crnoj Gori - objašnjava Todorović.
On dodaje da njegova stranka nema ništa protiv toga da Srbi iz Crne Gore dobiju dvojno državljanstvo.
- Kao što je riješen status Crnogoraca u Srbiji trebalo bi da bude i Srba u Crnoj Gori- naglašava Todorović.

Nikollaki
21-06-06, 03:34

Nije no SKO(n)J!

SKOJ
21-06-06, 03:35
Ministar pravde Srbije, Zoran Stojković tvrdi da bi Srbi iz Crne Gore morali da dobiju dvojno državljanstvo. On dodaje da ne vidi nijedan razlog zašto se to ne bi desilo, ako se ima u vidu da već veliki broj Srba iz Bosne i Hercegovine ima dvojno državljanstvo.
- Srbija je sa BiH potpisala sporazum o tome da Srbi dobiju dvojno državljanstvo, imajući u vidu da ih veliki broj živi na toj teroritoriji- objašnjava Stojković za “Dan”.

Nikollaki
21-06-06, 03:39
Da samo shto su u BIH etnichki srbi a kod nas politichki koji kao shto vec to rekosmo nece josh dugo srbi bit ;)

SKOJ
21-06-06, 03:47
Da samo shto su u BIH etnichki srbi a kod nas politichki koji kao shto vec to rekosmo nece josh dugo srbi bit ;)

Naravno da nece :)

Ali ja to samo za glodura postujem, cisto da se nauci covjek malo samokontroli, ne valja mu ovako, nije zdravo, krvni pritisak, zivci, nije se sa zdravljem igrati... :)

Zvek_Zivi
21-06-06, 09:21
Državljanima Srbije ne treba pasoš

Podgorica - Ministar unutrašnjih poslova Jusuf Kalamperović saopštio je juče da će državljani Srbije ulaziti u Crnu Goru kao i prije crnogorskog referenduma - bez viza i pasoša.
Kalamperović je nakon sjednice Vlade, na kojoj je usvojena odluka o privremenom korišćenju putnih isprava i viza i privremenom viznom režimu, rekao da će postojeći pasoši i dalje važiti, a da će vjerovatno od početka naredne godine početi izdavanje novih ličnih isprava.
- Do tada, imamo dovoljan broj formulara za pasoše, lične karte i vozačke dozvole. Putne isprave za strance i diplomatske pasoše od sada će izdavati Ministarstvo inostranih poslova - objasnio je Kalamperović.
Prema njegovim riječima, Crna Gora ne može koristiti CG kao međunarodnu registarsku oznaku, jer je to oznaka Konga, niti MN jer to je oznaka Mongolije. Do rješenja tog pitanja koristiće se sadašnji znak - SCG.
Vlada je juče donijela odluku kojom je zadržan dosadašnji status prava raseljenih i interno raseljenih lica, do donošenja zakona o strancima i zakona o azilu.
Na jučerašnjoj sjednici je donijeta i Uredba o preuzimanju nadležnosi organa, utvrđene Zakonom o spoljnoj trgovini naoružanjem vojnom opremom i robom dvostruke namjene, kojom je propisano da će se do donošenja odgovarajućeg crnogorskog zakona primjenjivati postojeći.
Na sjednici je donesena i Uredba o održavanju reda u lukama i na ostalim djelovima obalnog mora i unutrašnjim plovnim lukama, radi bezbjednosti ljudi i imovine na moru, kao i informacija o pripremi predstojeće turističke sezone.

Old Bone
21-06-06, 09:26
Samo napominjem da je u ranijoj BIH Republika Srpska nastala na teritorijama koje su bile srpsko zemljoknjizno vlasnistvo.
Dakle, ako bi pola CG bilo upisano u katastru kao vlastnistvo gradjanina Srpske nacionalnosti, da bi se za 10-20 godina, teoretski mogli postaviti zahtjev za novim referendumom, jer su Srbi vlasnici pola CG, pa zele da se izjasne o pripajanju matici Srbiji bar toga dijela CG koji je njihovo vlasnistvo.

Nesumnjivo je ovo pokusaj da se pripreme uslovi za buduci destabilizaciju Crne Gore, i smatram da bi trebalo usloviti izbor izmedju dva drzavljanstva-dakle da onaj ko se izjasni kao Srbin moze da dobije SVA MAKSIMALNA PRAVA

Old Bone
21-06-06, 09:29
ALI DA NEMOZE DA GLASA, PA NI DA PRELAZE REFERENDUME.

Vrijeme je da se Srbi odluce koja je njihova PRVA drzava....ona kojoj pripadaju srcem ili ona koja im omogucava prava koja zivot znace i koja im pruza zastitu, skolu djeci, stipendije, lijecenje itd. NEMA LJUTNJE BRACO SRBI-CAS JE DA PRIGRLITE SVOJU CRNU GORU!

SKOJ
21-06-06, 11:04
ALI DA NEMOZE DA GLASA, PA NI DA PRELAZE REFERENDUME....

To je kao da su unionisti predlagali prije 10 godina da se svima onima koji traze referendum o nezavisnosti oduzme pravo glasa. Zalaganje za uniju sa Srbijom je legitimna politicka opcija, taman kao zalaganje za nezavisnost.

vladoje
21-06-06, 11:05
@Old Bone
Zasto bi ti nekome postavljao izbor i ogranicavao ga na jednu opciju. Normalna je cinjenica da je PRVA drzava ona u kojoj radis i za koju si vezao svoj zivot i koja pruza sve to sto si nabrojao, ali zasto bih se ja ogranicavao samo na CG kad i Srbiju, koja pruza sva prava velikom dijelu moje porodice, osjecam svojom. Zasto da ja ako budem imao boljih profesionalnih i privatnih prilika iste ne ostvarujem u Srbiji ravnopravno kao drzavljanin Srbije. Isto tako zelim da budem i ravnopravan u CG, ako mi CG ponudi nesto bolje. Pitanje osjecanja pripadnosti naciji, drzavi je licno pitanje i i treba u tom smislu postovati svacije licno opredjeljenje.

I ne smatram da je Srbija matica svih Srba, i da ja ,u tom smislu, kao Srbin i Crnogorac zivim u nekakvoj dijaspori, vec da je CG oduvijek bila i srpska drzava i narocito ne drzava koju bi Srbi mogli osjecati tudjom.

I zasto po tebi onaj ko bi se izjasnio kao Srbin ne treba da ima pravo glasa u CG?

Nikollaki
21-06-06, 11:07
Nije isto jer se odje radi o ljudima koji su stranci u ovoj drzhavi (ili bar na sve moguce nachine oce takvim da se predstave) tako da ne vidim zashto bi neki strani drzhavljanin imao pravo glasa na referendumu ili izborima u CG....

Strani Placenik
21-06-06, 11:11
Samo napominjem da je u ranijoj BIH Republika Srpska nastala na teritorijama koje su bile srpsko zemljoknjizno vlasnistvo.
Dakle, ako bi pola CG bilo upisano u katastru kao vlastnistvo gradjanina Srpske nacionalnosti, da bi se za 10-20 godina, teoretski mogli postaviti zahtjev za novim referendumom, jer su Srbi vlasnici pola CG, pa zele da se izjasne o pripajanju matici Srbiji bar toga dijela CG koji je njihovo vlasnistvo.

Nesumnjivo je ovo pokusaj da se pripreme uslovi za buduci destabilizaciju Crne Gore, i smatram da bi trebalo usloviti izbor izmedju dva drzavljanstva-dakle da onaj ko se izjasni kao Srbin moze da dobije SVA MAKSIMALNA PRAVA
ALI DA NEMOZE DA GLASA, PA NI DA PRELAZE REFERENDUME.

Vrijeme je da se Srbi odluce koja je njihova PRVA drzava....ona kojoj pripadaju srcem ili ona koja im omogucava prava koja zivot znace i koja im pruza zastitu, skolu djeci, stipendije, lijecenje itd. NEMA LJUTNJE BRACO SRBI-CAS JE DA PRIGRLITE SVOJU CRNU GORU!

Eto tako!
I citava prica je zbog toga, ni zbog chega drugoga, i samo vodi u destabilizaciju i jos vecu, na papiru, podijeljenost Crne Gore.
Naravno, samo neka se zavaravaju da ce to dobiti. How yes no!

I jos jedna stvar, i ja mislim da je u interesu Srbije da pruze priliku Crnogorcima da ih "jashu" i dalje kako oni kazu da je praksa.
Ako ista imaju u glavu, nece to dozvoliti.

SKOJ
21-06-06, 11:12
Nije isto jer se odje radi o ljudima koji su stranci u ovoj drzhavi (ili bar na sve moguce nachine oce takvim da se predstave) tako da ne vidim zashto bi neki strani drzhavljanin imao pravo glasa na referendumu ili izborima u CG....

Na koji su nacin ljudi ciji preci stotinama godina zive u Crnoj Gori stranci u ovoj drzavi? Sem sto bi tebi odgovaralo da ih takvima predstavis i oduzmes im pravo glasa jer ti se njihovo politicko opredeljenje ne dopada.

Nikollaki
21-06-06, 11:14
Ne meni bi vishe odgovaralo da se oni vrate svojim korijenima i ponovo se pochnu izjashnjavat Crnogorcima a ne tvrdoglavo nastavljat da budu srbi iz kesice...

A oni su stranci jer su srbi jer imaju ( ili bar zhele da imaju srpsko drzhavljanstvo) i stvarno bi im mnogo bilo josh i da im se tolerishe rad protiv drzhave koja ih je "udomila"...

SKOJ
21-06-06, 11:16
Ne meni bi vishe odgovaralo da se oni vrate svojim korijenima i ponovo se pochnu izjashnjavat Crnogorcima a ne tvrdoglavo nastavljat da budu srbi iz kesice...

A oni su stranci jer su srbi jer imaju ( ili bar zhele da imaju srpsko drzhavljanstvo) i stvarno bi im mnogo bilo josh i da im se tolerishe rad protiv drzhave koja ih je "udomila"...

Znaci onima koji se izjasnjavaju kao Srbi treba oduzeti pravo glasa jer su stranci?

Sta cemo sa drugim takvim "strancima" koji isto odbijaju da "pocnu da se izjasnjavaju kao Crnogorci", dakle sa Hrvatima, Albancima, Muslimanima, Bosnjacima? Treba li i njima oduzeti pravo glasa?

intruder
21-06-06, 11:16
A sve pod firmom lova na fazane!

Nikollaki
21-06-06, 11:19
Znaci onima koji se izjasnjavaju kao Srbi treba oduzeti pravo glasa jer su stranci?

Sta cemo sa drugim takvim "strancima" koji isto odbijaju da "pocnu da se izjasnjavaju kao Crnogorci", dakle sa Hrvatima, Albancima, Muslimanima, Bosnjacima? Treba li i njima oduzeti pravo glasa?
Oni su drzhavljani Crne Gore ne trazhe drzhavljanstvo ni Hrvatske ni Albanije ni Muslimanije a da zatrazhe svakako bi i njima to pravo trebalo bit oduzeto pogotovu u sluchaju eventualnog (krajnje nezamislivog) referenduma sa ciljem cijepanja teritorije CG i pridruzhivanje tog otcijepljnog dijela nekoj od navedenih drzhava...

Nikollaki
21-06-06, 11:20
A sve pod firmom lova na fazane!

Brate intrudere ne chestitah ti ovu neovisnu serbiju pa da iskoristim ovu priliku :D

Zdrao je troshio!

SKOJ
21-06-06, 11:24
Oni su drzhavljani Crne Gore ne trazhe drzhavljanstvo ni Hrvatske ni Albanije ni Muslimanije a da zatrazhe svakako bi i njima to pravo trebalo bit oduzeto pogotovu u sluchaju eventualnog (krajnje nezamislivog) referenduma sa ciljem cijepanja teritorije CG i pridruzhivanje tog otcijepljnog dijela nekoj od navedenih drzhava...

"A oni su stranci jer su srbi jer imaju ( ili bar zhele da imaju srpsko drzhavljanstvo) "

Tako si rekao. Dakle, po tebi, dovoljno je da zele dvojno drzavljanstvo da bi im se oduzelo pravo glasa.

Osim toga, znaci ti smatras da u Crnoj Gori ljudi koji imaju dvojno drzavljanstvo ne treba da imaju pravo glasa? Dakle ni oni koji danas imaju dvojno drzavljanstvo? Ili mislis da pravo glasa treba oduzeti samo dvojnim drzavljanima "druge klase", samo onima koji uzmu i drzavljanstvo Srbije, dok svi ostali dvojni drzavljani treba da zadrze pravo glasa u Crnoj Gori?

SKOJ
21-06-06, 11:26
...skoj, citiras neke budalaste srpske ministre a ipak je bitnije hoce li vam Crna Gora dozvoliti takvu farsu, zar ne?

Ministre citiram zato sto je moj dragi prijatelj glodur, covjek visokih moralnih principa i besprekorne otmene uzdrzanosti, rekao da niko tako nesto nije izjavio :)

Sto se ostale tvoje price tice - ako u svijetu dvojni drzavljani imaju pravo glasa ne znam zasto ne bi imali to pravo u CG.

intruder
21-06-06, 11:27
"A oni su stranci jer su srbi jer imaju ( ili bar zhele da imaju srpsko drzhavljanstvo) "

Tako si rekao. Dakle, po tebi, dovoljno je da zele dvojno drzavljanstvo da bi im se oduzelo pravo glasa.

Osim toga, znaci ti smatras da u Crnoj Gori ljudi koji imaju dvojno drzavljanstvo ne treba da imaju pravo glasa? Dakle ni oni koji danas imaju dvojno drzavljanstvo? Ili mislis da pravo glasa treba oduzeti samo dvojnim drzavljanima "druge klase", samo onima koji uzmu i drzavljanstvo Srbije, dok svi ostali dvojni drzavljani treba da zadrze pravo glasa u Crnoj Gori?
Heh Danice, Danice, kako si ti naivna...
Sad će početi da nas posećuju njegovi prosjaci, majstori za kišobrane, seljaci sa kajmakom, oni što se raspituju za adrese ... Držaće nam kuću pod prismotrom. Neko će stalno dežurati u blizini i javljati im kad krenemo iz kuće. Sve će pokušati da me onemoguće, ali, bojim se da su se zajebali. Njegasu za sve spremali, izuzev za mene. Borićemo se, prijatelju, pa ko kome dođe glave... Kožu ćemo skupo prodati... Nisam ni ja sam na ovom svetu.

Nikollaki
21-06-06, 11:28
Ne svi svakako samo oni shto nece radit protiv iste, a srbima svakako oduzet pa neka se odluche vishe na koju ce stranu da se obrnu ;)

I nisam rekao futko da je dovoljno da zhele ova je sva pricha u sluchaju da se desi da uzmu srpsko drzhavljanstvo...

Ne trudi se uporno da brishesh zagrade u SKO(n)J!

Demijan
21-06-06, 11:29
hoce li mi neko objasniti odakle sad toliko (a pitanje koliko ce vam gradjana pristati na to) srba u crnoj gori?

Nikollaki
21-06-06, 11:31
To su instant srbi!

Uspesh ih lednu vodu i mijeshash na vatru dok ne provri i onda kuvash josh pet min u poluzatvorenoj posudi uz povremeno mijeshanje!

intruder
21-06-06, 11:32
Aha. Znaci pravo glasa treba da zadrze samo oni dvojni drzavljani koji nece raditi protiv Crne Gore (a treba ga oduzeti svim Srbima koji imaju dvojno drzavljanstvo).

Pa zar medju Srbima nema lojalnih gradjana CG koji su uzeli dvojno drzavljanstvo iz neke licne nuzde? I kako razdvojiti lojalne od nelojalnih, neka komisija da ih ispituje pa da govori "ti mozes da glasas jer si lojalan, a ti ne"?

Međutim, prijatelju moj, ti nemaš opravdanje da si mlad i da ne znaš šta radiš. U godinama si koje ne pravdaju izdaju. Saberi se, razmisli, izjadaj mi se ako treba, a ja ti se kunem u moju Sonju, što mi budeš reko ko čovek čoveku, u poverenju, to će zanavek ostati između ova čet'ri zida. Ja znam, ti si kao dete moro da budeš na strani oca i brata. To te je tad pogrešno opredelilo. Tad si skreno s puta, zabaso u mračnu šumu, gde su te sačekali strani agenti, koji vršljaju po našoj zemlji. Englezi su to organizovali, kao i obično, dojavili Amerikancima, a ovi te sačekali u Parizu, 'de ti je brat već radio za nji', normalno, ko što je moj brat radio za mene, i tamo te uvukli u igru ... Je l' tako? Jeste ... I razumljivo je da je tako bilo. Bio si mlad, treba para za izlaz, za devojke, za kola, za odela, za terevenke, a Zapad je skup i svega ima, sve ti nudi, sve lepo, na prvi pogled, u dobroj ambalaži, čovek dođe odavde, zaleti se, oćeš da jedeš, oćeš da jebeš, a to košta. Onda se pojavi agent strane obaveštajne sile, izvadi ček i pita: »Koliko? Pet 'iljada, deset 'iljada, dvadeset 'iljada?« I ti se nađeš u nebranom grožđu: gazdarice traže, trgovci traže, kurve traže, svi traže, a odakle? Agent onda poveća cenu i kaže: »Ništa ozbiljno, samo to i to. Sitnica. Dva podatka«. Ti ga gledaš, najradije bi ga udario preko usta, al' onda misliš: 'De bre, za tolike dolare da im ne kažem ono što kod nas svi znaju. Uzmeš ček i — kraj.

SKOJ
21-06-06, 11:32
Ne svi svakako samo oni shto nece radit protiv iste, a srbima svakako oduzet pa neka se odluche vishe na koju ce stranu da se obrnu...

Aha. Znaci pravo glasa treba da zadrze samo oni dvojni drzavljani koji nece raditi protiv Crne Gore (a treba ga oduzeti svim Srbima koji imaju dvojno drzavljanstvo).

Pa zar medju Srbima nema lojalnih gradjana CG koji su uzeli dvojno drzavljanstvo iz neke licne nuzde? I kako razdvojiti lojalne od nelojalnih, neka komisija da ih ispituje pa da govori "ti mozes da glasas jer si lojalan, a ti ne"?

Nikollaki
21-06-06, 11:34
Kolateralna shteta...

getaway blues
21-06-06, 13:56

ok, ja pokusah da u startu usmjerim raspravu u iole tolerantnom tonu, a ti dovde dodje.
da se razumijemo - nemam ja nista protiv kako ce se bilo ko izjasnjavati u cg. a sta mi smeta - smeta mi da ti, i ljudi poput tebe, gledaju na nacionalno osjecanje ljudi koji su trecina u cg, (i na kraju krajeva tvoja braca, priznavao to ti ili ne), kao na gresku, devijantnost, zabludjelost, politikanstvo, ne znam ni sam sta. TEBI bi vise ODGOVARALO da se izjasnjavamo kao crnogorci? da se vratimo svojim korijenima:)? cinom sopstvenog izjasnjavanja, ja po tebi, izdajem moga cukundjeda mojkovackog heroja, ili njegovog oca, stradalnika u ratu za DRZAVNOST?
i naravno, pominjes neke procente, te bice nas toliko i toliko, svodis sopstvenu bracu na statisticku gresku??? dobro. na kraju krajeva, najlakse ce do toga i doci ako dobijemo ova dvojna drzavljanstva - stari ce pomrijeti, vecina mladih ce se zaposljavati gore, i to je to. to je nesreca srba u cg. a vama ostade milo na vlasti kojega bez nasih glasova nikad necete moci srusiti.
pominjao si negdje na pocetku kako ti je nelogicno ono sto napisah da srbija nece u EU za desetak godina. i opet neka malicioznost - koja je gotovo refleksnog karaktera, to automatsko pustanje bodlji na pomen bilo kakvog napretka gore... dace Bog, pa ce i crna gora, i srbija, i bih, biti u tom periodu u EU. na kraju krajeva, ne zivi se nista gore, a ni bolje u srbiji nego u cg, barem nemaju podjele ove vrste kakve su kod nas...

da vas pitam nesto, sve koji ucestvujemo u raspravi - hipoteticki, ako srbija promijeni zakon, kao sto vjerovatno hoce, i odobri ova dvojna drzzavljanstva - sta mislite, kako ce se u tom trenutku ponasati vlada cg? posle ovih izjava, i jasno negativnog stava o ovome? narocito zbog toga sto onda rizikuje dvojan drzavljanstva za drzavljane cg u srbiji, a vele da ih ima preko 100000?

SKOJ
21-06-06, 14:12
...sta mislite, kako ce se u tom trenutku ponasati vlada cg? posle ovih izjava, i jasno negativnog stava o ovome? ...

Ja ti vec rekoh svoje misljenje, reagovace maliciozno, odbijace takve predloge i pravice probleme iako, da ih pitas, ni oni sami ne bi umjeli da ti objasne zasto, jer od takvog dvojnog drzavljanstva nema nikakve stete.

Ali je mrznja prejaka, i ta refleksna "e nece njima bit' kako bi oni voljeli" reakcija je, kao sto se i ovdje vidi, neizbjezna.

The Severed Garden
21-06-06, 14:16

Slažem se s tobom Oldie :D. I meni se čini da je to u pitanju, više nego bilo što drugo.
Korijenje svega toga ne leži u nekoj brizi za narod, već daljnjoj političkoj destabilizaciji zemlje. Iako, pitam se koliko će CG vlast da reaguje na sve to, i na koji način; jer i dobar dio tih krvopija iz vlasti Crnu Goru vidi kao kravu muzaru, pa ako produživanje političkih debilizama poput ovoga potpomaže njihovo jahanje neukog naroda, ne bi me čudilo da prećute ove, kao i mnoge druge stvari...:( .

Meni se ovo čini kao sasvim "logičan" korak, i nastavak politike pretvaranja Srba-Crnogoraca (iz Crne Gore - jasno :)) u Srbe-Srbijance (s boravištem u Crnoj Gori). A to znači potencijalna peta kolona za ona "politička" stvorenja iz Srbije, i njihove kvazi-političke pokrete, koji su kuvanjem sranja po CG prezauzeti da bi vidjeli u što im se - gotovo pod nosom - Srbija zbog nebrige pretvara.

Da ne pričamo o laprdanju o "matici" Srbiji - koja nije "matica" ni za 50% vlastitih građana, a kamoli za nekoga iz CG; pošto ti iz Srbije porijeklo vuku iz nekih drugih krajeva... ali izgleda da su preko-tarska braća krenula putem brutalnog obračunavanja sa istorijskom logikom i činjenicama - valjda po "hrvatskom" principu - pošto znamo da i građanstvo Hrvatske, u bar 50% slučajeva nema nikakvo porijeklo sa prostora te Hrvatske, a bogme čak niti neko "hrvatsko" porijeklo kao takvo... Bojim se da ne ispadne da tako i ovi - kao finalni čin načertanijevsko-pavelićevskog debilizma i silovanja balkanskih prostora, kreću u poslijednji udar na ljudsku logiku i razum; pa kad već ne mogu dobiti Srbiju "po Garašaninu" (sve/ili bar gotovo sve Srbe u jednoj državi) - onda će ići na to da dobiju (tj. stvore) "Srbijance" u susjednim državama.

A inače, što se dvojnog državljanstva kao takvog načelno tiče, neka ga je - ali sa pravom glasa samo u jednoj od te dve države (svaki pojedinac neka odluči kojoj).

getaway blues
21-06-06, 14:30
Slažem se s tobom Oldie :D. I meni se čini da je to u pitanju, više nego bilo što drugo.
Korijenje svega toga ne leži u nekoj brizi za narod, već daljnjoj političkoj destabilizaciji zemlje. Iako, pitam se koliko će CG vlast da reaguje na sve to, i na koji način; jer i dobar dio tih krvopija iz vlasti Crnu Goru vidi kao kravu muzaru, pa ako produživanje političkih debilizama poput ovoga potpomaže njihovo jahanje neukog naroda, ne bi me čudilo da prećute ove, kao i mnoge druge stvari...:( .

Meni se ovo čini kao sasvim "logičan" korak, i nastavak politike pretvaranja Srba-Crnogoraca (iz Crne Gore - jasno :)) u Srbe-Srbijance (s boravištem u Crnoj Gori). A to znači potencijalna peta kolona za ona "politička" stvorenja iz Srbije, i njihove kvazi-političke pokrete, koji su kuvanjem sranja po CG prezauzeti da bi vidjeli u što im se - gotovo prod nosom - Srbija zbog nebrige pretvara.

Da ne pričamo o laprdanju o "matici" Srbiji - koja nije "matica" ni za 50% vlastitih građana, a kamoli za nekoga iz CG; pošto ti iz Srbije porijeklo vuku iz nekih drugih krajeva... ali izgleda da su prekotarska braća krenula putem brutalnog obračunavanja sa istorijskom logikom i činjenicama - valjda po "hrvatskom" principu - pošto znamo da i građanstvo Hrvatske, u bar 50% slučajeva nema nikakvo porijeklo sa prostora te Hrvatske, a bogme čak niti neko "hrvatsko" porijeklo... Bojim se da ne ispadne da tako i ovi - kao finalni čin načertanijevsko-pavelićevskog debilizma i silovanja balkanskih prostora, kreću u poslijednji udar na ljudsku logiku i razum; pa kad već ne mogu dobiti Srbiju "po Garašaninu" (sve/ili bar gotovo sve Srbe u jednoj državi) - onda će ići na to da dobiju (tj. stvore) "Srbijance" u susjednim državama.

A inače, što se dvojnog državljanstva kao takvog načelno tiče, nega ga je - ali sa pravom glasa samo u jednoj od te dve države (svaki pojedinac neka odluči kojoj).

naravno, pravo glasa u jednoj od drzava. sta kaze zakon, ispravite me ako grijesim - ako zivim duze od dvije godine u cg, ja dobijam biracko pravo, bez obzira na drzavljanstvo. ako se odjavim odavde, automatski me brisu iz spiska. takav je cini mi se i novi zakon u srbiji, znaci biracko pravo sa drzavljanstvom nema nikakve veze. opet, ispravite me ako grijesim:).

ne vjerujem da bilo ko od srba u cg razmislja o srbiji kao matici, iz vise razloga. prvo, ni srbi u bosni ne razmisljaju o srbiji kao matici zadnjih 15 god, vec kao o autohtonom narodu tih prostora. drugo, ni za jednu porodicu, pleme, bratstvo u cg se ne moze reci da je iskljucivo "srpska ili crnogorska", tj. i jedni i drugi su svjesni da su isti narod, koji opet na sopstvenu istoriju razlicito gleda. i trece, svi mi u nama nosimo, i u vecoj ili manjoj mjeri drzimo do onog "ja sam iz tog i tog sela, i tog i tog plemena, zadnjih x godina, a starinom iz...". to je u narodu tako duboko usadjeno, kao neka opsta istina koja stoji van nacionalnih mimoilazenja, tako da sad u kolektivnu svijest srba u cg tesko moze uci ideja o srbiji kao nekoj "matici". sta je uopste ta matica - mozda poljska iz koje nam preci krenuse negdje u 7om vijeku na balkan:)?

CATCH22
21-06-06, 15:05
Ne cini mi se da je ovo izvorno zelja politickih struktura iz Srbije, prije beckovicki mentalitet olicen u satelitima SNS, DSS... A kao betmeni ce se opet pojaviti Matija, Andrija & others, jer druge price na koju bi zavrijedili neki glas & dinar i nemaju. Jel' Srbi u Crnoj Gori su ugrozeni pa im je potrebno institucionalna zastita preko mehanizma dvojnog drzavljanstva. Kao da su odje Srbi dosli iz majke Srbije.
Jednostavno, u pitanju je zelja za kontrolom jednog dijela populacije, izbjegavanje da se odnosi izmedju Srbije i Crne Gore postave na zdrave, realne osnove, izbjegavanje da se udje u teze price i probleme.
Neprirodno je takvo dvojno drzavljanstvo, ovdje se ne govori ciji je djed dje ratovao i krvario, i ko vise, a ko manje voli Crnu Goru. Ovdje se govori o zelji da se i dalje insistira na podjelama, da se i dalje na manipulacijama, obmanama jednog dijela naroda profitira prvenstvenona racun Srbije. Po meni se na takve stvari u startu mora staviti tacka - kada se govori o dvojnom drzavljanstvu za Srbe (Albance, Muslimane...), a ti zahtjevi ne spadaju u opsteprihvacene medjunarodne standarde - neophodan uslov za dobijanje drugog drzavljanstva bi trebalo da bude zahtjev za otpust iz crnogorskog i tacka.
Pa ko voli, nek izvoli.

SKOJ
21-06-06, 15:28
... a ti zahtjevi ne spadaju u opsteprihvacene medjunarodne standarde - neophodan uslov za dobijanje drugog drzavljanstva bi trebalo da bude zahtjev za otpust iz crnogorskog i tacka.
Pa ko voli, nek izvoli.

Koliko ja znam, a volio bih da to potvrdi ili porekne neko ko zna zasigurno, imas mnogo Hrvata po primorju koji imaju dvojno drzavljanstvo, i niko oko toga ne pravi nikakav problem.

Naravno, kad se radi o Srbiji onda se digne kuka i motika :)

zvoncica
21-06-06, 15:28
Ne mogu da shvatim na osnovu cega bi Srbija dala drzavljanstvo Crnogorcima koji su rodjeni u Crnoj Gori ,kojima su i djedovi i pradjedovi ovdje rodjeni!?
Ta uredba je ok za ljude koji su rodjeni ovdje a zive u Srbiji ili za mog supruga koji je rodjen u Srbiji i drzavljanin je Srbije a vec 25 god.zivi u Crnoj Gori.Zasto da nema i drz.maticne drzave i ove u kojoj ce zivjeti do kraja zivota.

Sto se Madjara tice potpuno je logicno sto im Madjari iz Madjarske nijesu dali dvojno drzavljanstvo!Vojvodjanskim Madjarima su i cukundjedovi rodjeni u vojvodini i mahom nikoga nemaju tamo u Madjarskoj pa bi oni htjeli najprije VOJVODJANSKO drzavljanstvo a to ce se i dogoditi,mozda ne prebrzo ali definitivno hoce!Njihova drzava je Vojvodina i nezele da Srbija kao drzava "svih Srba u jednoj drzavi",kako vole sebe da zovu,zastupa interese nacionalnih manjina.Madjari su mi vrlo bliski i jako dobro znam sta govorim!

Strani Placenik
21-06-06, 15:36
Koliko ja znam, a volio bih da to potvrdi ili porekne neko ko zna zasigurno, imas mnogo Hrvata po primorju koji imaju dvojno drzavljanstvo, i niko oko toga ne pravi nikakav problem.

Koliko ih ima, zbilja?
3-4 miliona, jel? A ne 2% stanovnistva. Sem toga, ne sjecam se da je Hrvatska imala slicnu politiku, ovoj srbijasnkoj, i potiranja svega crnogorskog.

glodur
21-06-06, 15:38
...dakle, kako utvrdismo, nema zvaničnog stava Srbije o dvojnom državljanstvu jer ga , glede zakona, ne može ni bit ... imamo sporadične izjave i lamentiranja efemernih ljudi (naravno, među njima i ministra pravde , koji se pitaju ka pjan s gaćama) i Skota koji prenosi te izjave po principu "što je babi milo" ... duplo golo ... ... i , kako je već pokazano na mađarskom primjeru, biće razočaranih maćehinskim odnosom "matične" države od strane dijela crnogorskih građana koji se izjašnjavaju ka Srbi ... dok ih ta iznevjerena očekivanja ne vrate na ranije izjašnjavanje ... ... uči Skot, samo bez nervoze ...

SKOJ
21-06-06, 15:39
Koliko ih ima, zbilja?
3-4 miliona, jel? A ne 2% stanovnistva. Sem toga, ne sjecam se da je Hrvatska imala slicnu politiku, ovoj srbijasnkoj, i potiranja svega crnogorskog.

Mislim da se ni Hrvatska ne bi proslavila ako bismo poceli da se prisjecamo njenih trecina/trecina/trecina politika potiranja.

Nego da se zadrzimo na cinjenicama - je li istina da imas veliki broj Hrvata po primorju koji imaju dvojno hrvatsko drzavljanstvo i da to nikad nije bilo problem za Crnu Goru?

CATCH22
21-06-06, 15:44

U pravu si, treba primijeniti isti arsin prema svima, tj. dati im da biraju hoce li jedno ili drugo. No je verovatno trebalo vlasti, da se Hrvati sto ne naljute. Inace, dade mi slagvort, u pitanju je ista matrica: to mislim da je uradjeno za vlade pocivseg Franje Tudjmana.

SKOJ
21-06-06, 15:48
U pravu si, treba primijeniti isti arsin prema svima, tj. dati im da biraju hoce li jedno ili drugo. No je verovatno trebalo vlasti, da se Hrvati sto ne naljute. Inace, dade mi slagvort, u pitanju je ista matrica: to mislim da je uradjeno za vlade pocivseg Franje Tudjmana.

Ja mislim isto, a eto, volio bih da neko kaze precizno, sigurno ima ovdje ljudi iz primorja.

Opet, cinjenice su cinjenice i ne mozes tretirati Crnogorce-Hrvate na jedan nacin a Crnogorce-Srbe na drugi.

The Severed Garden
21-06-06, 15:52
sta je uopste ta matica - mozda poljska iz koje nam preci krenuse negdje u 7om vijeku na balkan:) ?

U našem slučaju (kao uostalom i kod svakog ko cijeni zdrav razum i logiku stvari) je to zemlja iz koje potječemo, tj. sa čijeg prostora potječemo; i na prostoru koje su naši preci (ili mi) postali svijesni svoje pripadnosti (narodnosnoj) grupi kojoj pripadaju; i počeli njegovati tradicije, kulturu i običaje te i takve grupe...

... I ne, ne vjerujem da nam je Poljska matica :D. (Među nama:)... nijesu nam preci niotkuda došli, već smo tu autohtoni ;) ... bez obzira što prištinska "istorijska škola" (:mrgreen:); ili čak jedan intelektualni mastodont poput Radoslava-Rotkvice Rotkovića:mrgreen: i njegovih polabskih rapsodija - pričali za Slovene (a posebno Crnogorce) i njihove "velike seobe"...)

Naravno, kad se radi o Srbiji onda se digne kuka i motika

Načelno se slažem s primjedbom.
Suštinska jer razlika u tome, što unatoč činjenici da Hrvati (posebno političari i pseudo-istoriografi iz Hrvatske) imaju patološku potrebu da pohrvaćuju sve i svašta (pa tako i Boku - koja je vijekovno ne-Hrvatski teritorij, iako im to ne smeta da u svojim publikacija laprdaju drugačije) - nemaju realne mogućnosti da (jedino ako se CG vlast krene ponašati idiotski - a obzirom na to kakva kamarila jaše Crnu Goru, ni to nije nemoguće) naprave neku veću štetu Crnoj Gori.
Sa Srbijom je posve drugačija priča. To treba imati na umu.
Ali inače, primjedba ti donekle stoji, i ja sam za to da se (ako se zakonski to bude moglo) izvrši revizija tih državljanstava (za Hrvate ili bilo kog drugog) - ukoliko će se zauzimati negativan stav prema ovim prijedlozima za Srbe - i njihovo možebitno dvojno državljanstvo.

CATCH22
21-06-06, 15:53
Ja mislim isto, a eto, volio bih da neko kaze precizno, sigurno ima ovdje ljudi iz primorja.

Opet, cinjenice su cinjenice i ne mozes tretirati Crnogorce-Hrvate na jedan nacin a Crnogorce-Srbe na drugi.
Ne, upravo kazem tretirao bih ih isto: opredijelite se koje ce te dzavljnstvo uzet, sve sto sam rekao za Srbe, vazi i za Hrvate. Ni njima nije Hrvatska matica.

SKOJ
21-06-06, 15:58
...nemaju realne mogućnosti da (jedino ako se CG vlast krene ponašati idiotski - a obzirom na to kakva kamarila jaše Crnu Goru, ni to nije nemoguće) naprave neku veću štetu
Crnoj Gori...

Pa to je osnovna stvar koja mene ovdje zbunjuje - niko ne moze da navede nijedan razlog zasto bi dvojno drzavljanstvo bilo stetno po Crnu Goru, ali se svi toga boje.

Mislim, jedino "stetno" sto mi pada na pamet je da bi to ojacalo srpski identitet Srba u Crnoj Gori, ali to je njihov etnicki identitet, u jacanju istog nema niceg loseg. Na kraju krajeva, ako podnesu zahtev za dvojno drzzavljanstvo onda im je taj identitet toliko jak da nema svrhe pokusavati da ga oslabis time sto ces im takve zahtjeve odbijati.

Old Bone
21-06-06, 16:19
@Old Bone
Zasto bi ti nekome postavljao izbor i ogranicavao ga na jednu opciju. Normalna je cinjenica da je PRVA drzava ona u kojoj radis i za koju si vezao svoj zivot i koja pruza sve to sto si nabrojao, ali zasto bih se ja ogranicavao samo na CG kad i Srbiju, koja pruza sva prava velikom dijelu moje porodice, osjecam svojom. Zasto da ja ako budem imao boljih profesionalnih i privatnih prilika iste ne ostvarujem u Srbiji ravnopravno kao drzavljanin Srbije. Isto tako zelim da budem i ravnopravan u CG, ako mi CG ponudi nesto bolje. Pitanje osjecanja pripadnosti naciji, drzavi je licno pitanje i i treba u tom smislu postovati svacije licno opredjeljenje.

I ne smatram da je Srbija matica svih Srba, i da ja ,u tom smislu, kao Srbin i Crnogorac zivim u nekakvoj dijaspori, vec da je CG oduvijek bila i srpska drzava i narocito ne drzava koju bi Srbi mogli osjecati tudjom.

I zasto po tebi onaj ko bi se izjasnio kao Srbin ne treba da ima pravo glasa u CG?

Ne ogranicavati u pravu, ali ni odobriti visak prava u odnosu na one koji su ti sudrzavljani-gradjani CG.

Nemam ja nista protiv licnog opredjeljenja naravno, ali ti ponavljam da je tvoja *legitimna opcija* -da budes srpski dravljanin i da imas pripadajuca statusna prava iz drzavljanstva OK, ukoliko ne ugrozava drzavu KOJA JE VEC JEDNOM IZGLASANA i pravo na glasanje o drzavnom statusu (koje je referendumom potroseno za jedan duzi period)!Ni Evropa ne bi dozvoljavala referendume svakih par godina, jer je neozbiljno trazenje nekih opozicionih stranaka o novom referendumu u narednim godinama. E sad, taj zahtjev za novim referendumom ima vecu tezinu i vece opravdanje pred organima EU ukoliko ga podnose Srbi, koji su i zemljoknjizni vlasnici zemlje, koja bi se nalazila uz granicu sa Srbijom, takoreci u komadu (sjever CG).

Vlast koja cuva svoju drzavu, posteno izglasanu znatnim viskom glasova (pa neka prica sto hoce opozicija), vjerovatno ce odluciti da joj nije takav status Srba koji bi imali dvojno drzavljanstvo ni koristan ni prihvatljiv, tim prije sto cine trecinu Crne Gore.

A kako svaka drzava po medjunarodnom pravu, uredjuje to pravo na drzavljanstvo i druga statusna pitanja u zemlji (naravno uredjuje saglasno medjunarodnojavnopravnim NACELIMA), za pretpostaviti je da ce i ova vlast donijeti zakon o drzavljanstvu koji ce biti restriktivan prema dvojom drzavljanstvu, tim prije sto je Evropa vrlo restriktivna i sto ni nema primjera da postoji dvojno drzavljanstvo u Evropi.

OGRADJUJEM SE DA DUGO NISAM IMAO PRILIKU DA SE BAVIM OVOM GRANOM PRAVA, tako da nisam vrsio uvid u uporednu praksu novih evropskih drzava (post SSSR-a).......znaci pogledacu *knjige indjirlije* i nastaviti diskusiju.

Nebih volio da budem pogresno shvacen-ja imam po rodjenju u Beogradu pravo na drzavljanstvo Srbije, ali smatram da je potpuno normalno da u konkretnoj situaciji napravim izbor,kada dodje vrijeme, i izaberem drzavljanstvo Crne Gore, a odreknem se drzavljanstva Srbije, sa zahvalnoscu. TO MI JE NEKAKO PRIRODAN I FER IZBOR! A ako ti mislis da bi oni koji SE OSJECAJU Srbima trebali da imaju pravo na dvojno drzavljanstvo, SAMO na osnovu toga osjecaja-prihvatam to kao stav, ali nekako mi ne ide....PISEM TI OVO ISKRENO I NEMA LJUTIS sto smatram da treba da se potvrdi vjernost onoj drzavi koja je konkretna, ako to ona od tebe trazi!!!

Ukoliko se napravi MEDJUDRZAVNI SPORAZUM izmedju Crne Gore i Srbije, zbog speciificne situacije, pa se od mene, kao ni od drugih gradjana CG, nebi trazilo to i takvo opredjeljenje o pripadnosti i odabiru drzavljanstva-SUPER!

SKOJ
21-06-06, 16:24
...tim prije sto je Evropa vrlo restriktivna i sto ni nema primjera da postoji dvojno drzavljanstvo u Evropi...

Cisto da ne bismo pricali price koje apsolutno ne stoje:

- 60% Svajcaraca koji zive van Svajcarske imaju dvojno drzavljanstvo.
- Irska nudi dvojno drzavljanstvo vecini stanovnistva Sjeverne Irske.
- Hrvatska ima nekoliko stotina hiljada "dvojnih drzavljana"

itd.

milovan
21-06-06, 16:36
Srbima u CGi,
dati ista prava koja Madjari imaju u Srbiji.

The Severed Garden
21-06-06, 17:32
Pa to je osnovna stvar koja mene ovdje zbunjuje - niko ne moze da navede nijedan razlog zasto bi dvojno drzavljanstvo bilo stetno po Crnu Goru, ali se svi toga boje.

Obzirom na paranoje kojima je zatrpavan ovaj narod - što opravdane, što neopravdane; što od strane “unionista”, što od strane “suverenista” - ne mogu reći da je to nešto izrazito čudno.

Mislim, jedino "stetno" sto mi pada na pamet je da bi to ojacalo srpski identitet Srba u Crnoj Gori, ali to je njihov etnicki identitet, u jacanju istog nema niceg loseg. Na kraju krajeva, ako podnesu zahtev za dvojno drzzavljanstvo onda im je taj identitet toliko jak da nema svrhe pokusavati da ga oslabis time sto ces im takve zahtjeve odbijati.

Lično ne vjerujem da je kod većine njih to stvar etničkog, već političkog “identiteta”; ali pošto bismo mogli olako upasti u raspravu o tome što je etničko - pa onda i o tome što je etničko srpsko, a što crnogorsko; unaprijed najavljujem odustajanje od možebitne diskusije po tom pitanju :) .

U jačanju srpskog identiteta nema načelno ništa lošeg… samo ja u tome ne vidim dobrohotnost i dobronajmjernost srpskih polit. vođa iz Crne Gore; jer su se oni češće ponašali kao srbijanski politički vođe, nego kao crnogorski polit. vođe srpskog naroda, ili nekog njegovog dijela.
Osim toga, postoji bar donekle opravdan strah da to ne bi bilo jačanje njihovog “srpskog” identiteta; već nešto što bi dugoročno moglo pokazati tendencije pretvaranja u nekakav “srbijanski” identitet. A to je onda za CG katastrofalna opcija – i baš zato se bojim da bi ova feudalna klika na vlasti u CG mogla to i da odobri – makar i uz neko kao-prigovaranje, i neki nazovi- bunt, koji bi bio insceniran radi javnosti, tj. njenog dijela koji se tome protivi… jer ovoj vlasti je CG na zadnjem mjestu. Zapravo, mislim da joj na nekakvu listu prioriteta nije ni upisana.

Ako oni kao što kažeš, i podnesu zahtjeve za državljanstvom Srbije; to ne znači nužno njihovu visoku “svijest” o vlastitom srpstvu, i “jaki” identitet; već bojim se, prije znači uspješno odrađenu kampanju rasturanja crnogorskog narodnog i državnog bića - od strane dvije kripto-komunističke sekte: jedne “unionističke”, a druge (ovo je trip i po) - “suverenističke” :rolleyes: .

Znači, ja se bojim da tu nema neke priče o “jakoj” svijesti; već prodiranju ubačenih paranoja od “četništva” s jedne, i “ustaštva” i “šiptarluka” s druge strane - a koje se godinama ubacuju u svaku poru CG društva; i koje lansiraju te luđačke političke garniture, bez ikakve želje da sagledaju posljedice svoje zlikovačke borbe za vlast… iako je krajnje upitno u kojoj se mjeri radi o pravoj borbi, a u kojoj o “borbi”… meni se sve čini da je većina tih “sukoba” jedna velika predstava, i malo što drugo.

Što se Švajcaraca i dvojnog državljanstva koje pominješ tiče… radi se o hiljadugodišnjoj demokratskoj tradiciji i kulturi, koja je obuhvatila većinu pora tog društva i naroda. Drugo – malo ko se boji (jedino ako nije na drogama) da bi Švajcarci mogli da mu budu peta kolona u državi, ili da bi mu moglo štetiti dvojno državljanstvo istih. Sa Srbima je druga stvar - nažalost.:(
Niti postoji hiljadugodišnja demokratska tradicija kod njih, a još manje nešto drugo, što bi ih činilo sličnima Švajcarcima.

Primjer Hrvatske ti nije ništa manje neobičan:) . Uostalom, valjda o tome i sam znaš nešto, tim me više čudi potreba da njih uopšte navodiš kao primjer za te stvari… mislio sam da raspravljamo za ozbiljno :D.

A i sjeverna je Irska priča za sebe. Koliko ja znam nijesu Crnogorci, ili država Crna Gora okupirali neku srpsku zemlju; pa da sad ugroženi Srbi sa tog okupiranog teritorija traže državljanstvo “matice” zemlje, da bi dobili nekakav “peace of mind” i političku zaštitu… za razliku od Engleza koji su u Irskoj radili to što su radili, i uzrokovali iseljenje preko milion i po Iraca - u razdoblju od samo nekoliko godina - sredinom 19. vijeka… iako bi se i to možda moglo (iako u znatno ograničenijoj mjeri) - uporediti s primjerom “oslobođenja” Crne Gore - oslobođenja od državnosti, ljudskih prava, slobode, i dostojanstva – koje je izvršila Srbija 1918. godine.

No, da pustimo sada to. Primjer koji se tiče CG je ipak, obzirom na istorijsku podlogu, nešto drugačiji. Ali vidjećemo što će biti.
Ako despotska vlast de la DPS , i kamarila de la Koshtunitzca nađu zajednički jezik (a obzirom da novac i interesi otvaraju i najtvrđa vrata, to neće biti problem) - mislim da će to biti još jedan divan primjer "međunacionalne i međudržavne saradnje" balkanskih država u tranziciji i njihovih - "evropejstvu i demokratiji" - "predanih" vlada. :)

Da nam žive, žive Gospodari; i njihova feudalna dobra (naši životi) !!! OJHA !!!

SKOJ
21-06-06, 17:46
...Lično ne vjerujem da je kod većine njih to stvar etničkog, već političkog “identiteta”;
ali pošto bismo mogli olako upasti u raspravu o tome što je etničko - pa onda i o tome što je etničko srpsko, a što crnogorsko; unaprijed najavljujem odustajanje od možebitne diskusije po tom pitanju :) .

Ja bih to takodje rado izbjegao, posebno sto smatram price o "politickim" Srbima bar onoliko uvredljvim koliko price o Crnogorcima koji su "komunisticka izmisljotina".

... postoji bar donekle opravdan strah da to ne bi bilo jačanje njihovog “srpskog” identiteta; već nešto što bi dugoročno moglo pokazati tendencije pretvaranja u nekakav “srbijanski” identitet.

Nisam siguran da shvatam, a nisam siguran da se to tice ikog drugog osim Srba. Kako neko meni moze jacati "srbijanski" identitet kad moji zive u CG od 14og ili 15og vijeka?

Ako oni kao što kažeš, i podnesu zahtjeve za državljanstvom Srbije; to ne znači nužno njihovu visoku “svijest” o vlastitom srpstvu, i “jaki” identitet; već bojim se, prije znači uspješno odrađenu kampanju rasturanja crnogorskog narodnog i državnog bića - od strane dvije kripto-komunističke sekte: jedne “unionističke”, a druge (ovo je trip i po) - “suverenističke”

Ja znam dosta takvih ljudi i mogu ti reci da je njihov identitet dosta cvrsto uspostavljen. Sad - koliko je taj osjecaj bio jak prije 15 godina, koliko su njegovom razvoju doprinijeli SNP, koliko TVCG a koliko CKL, to su druga pitanja - bitan je konacni rezultat. A on je - da se ti ljudi osjecaju drugacije i da imaju zelju da taj svoj razlicit identitet izraze.

A i sjeverna je Irska priča za sebe. Koliko ja znam nijesu Crnogorci, ili država Crna Gora okupirali neku srpsku zemlju; pa da sad ugroženi Srbi sa tog okupiranog teritorija traže državljanstvo “matice” zemlje

Po obicaju - sve zavisi od perspektive. Vjeruj mi na rijec da se negdje 75%-80% Srba/unionista bas tako osjeca - kao da im je neko iz Podgorice oteo njihovu drzavu i da su njihova prava ugrozena.

Old Bone
21-06-06, 18:00
QUOTE:*SEVENTH GARDEN*:

*Što se Švajcaraca i dvojnog državljanstva koje pominješ tiče… radi se o hiljadugodišnjoj demokratskoj tradiciji i kulturi, koja je obuhvatila većinu pora tog društva i naroda. Drugo – malo ko se boji (jedino ako nije na drogama) da bi Švajcarci mogli da mu budu peta kolona u državi, ili da bi mu moglo štetiti dvojno državljanstvo istih. Sa Srbima je druga stvar - nažalost.:sad:
Niti postoji hiljadugodišnja demokratska tradicija kod njih, a još manje nešto drugo, što bi ih činilo sličnima Švajcarcima.*

To sto je Garden napisao i ja osjecam, otprilike.....

MOzda je to bez osnova, ali ja ne vjerujem da je momenat za povjerenje vlasti prema lojalnosti srpske populacije prema Crnoj Gori.

Ako mislis da grijesim, zasto ne odaberete samo Srpsko drzavljanstvo, a kako imate sva, BAS SVA PRAVA, osim izbornog-t.j. referendumskog prava, zasto takav izbor ne ucine pripadnici srpskog korpusa?

SKOJ
21-06-06, 18:04
...MOzda je to bez osnova, ali ja ne vjerujem da je momenat za povjerenje vlasti prema lojalnosti srpske populacije prema Crnoj Gori....

Pa naravno. Sta nedostaje Crnoj Gori osim jos malo uzajamnog nepovjerenja.

Old Bone
21-06-06, 23:39
Kako da imam povjerenja kad ti neces ni da priznas Crnu Goru, avec tražiš novi refrerendum.

PRIZNAJ SVOJU DRŽAVU, sa početak!!! Tvoja je i tvoji stai su ZA NJU ginuli.....zašto ti je tako mrzna, pa nećeš ni da je priznaš ako nije u okviru Srbije.

Da smo izgubili, tako mi svega, tako mi obraza, tako mi djece-PRIZNAO BIH VAS! Postupi kao Sick Boy, koj je bio vatren dok se borilo, pa je cesitao...ili Nihil...ima ih jos...ali ti SKOJ pretstavljas onaj UZORAK brata Srbina od kojeg zazirem, a objsnio sam ti i zasto u drugom topiku:JER KOČITE DALJE REFORME CRNE GORE TOM UZALUDNOM I TVRDOGLAVOM BITKOM ZA NOVI REFRERENDUM, KOJEM NIJE NI VRIJEME NI MJESTO.

Old Bone
21-06-06, 23:44
x... I ne, ne vjerujem da nam je Poljska matica :D. (Među nama:)... nijesu nam preci niotkuda došli, već smo tu autohtoni ;) ... bez obzira što prištinska "istorijska škola" (:mrgreen:); ili čak jedan intelektualni mastodont poput Radoslava-Rotkvice Rotkovića:mrgreen: i njegovih polabskih rapsodija - pričali za Slovene (a posebno Crnogorce) i njihove "velike seobe"...)

;) ;) Kako si bezobrzan, crni Garden.....ALI MNOGO DUHOVIT!:popcorn:

The Severed Garden
21-06-06, 23:49
Nisam siguran da shvatam, a nisam siguran da se to tice ikog drugog osim Srba. Kako neko meni moze jacati "srbijanski" identitet kad moji zive u CG od 14og ili 15og vijeka?

Kad kažem "srbijanski" identitet, ne mislim nužno/samo na nekakav identitet jednak ili približan identitetu prosječnog srbijanca u nekom kulturološkom smislu, iako ne sumnjam da bi ona banda iz BG rado vidjela i to, u neko dogledno vrijeme... već primarno mislim na neko političko srbijanstvo, tj. na "srbijanstvo" kod građana CG (Srba) koje onda zapravo dovodi do apsurdne situacije da se javlja slučaj da im je važnija Srbija od CG, tj. da u tom slučaju može doći, ako se da oduška tim tendencijama - i do toga da im bude važnija CG po recepturi i zamislima Srbije - nego CG kao CG.
Znači, pojava kojom dolazi do toga da građani CG, srpske narodnosti, ne umiju razmišljati bez Srbije, i njenih direktiva...
Iako mi je jasno da i to ima svoje, ajmo reći "skrivene" dimenzije, kao i određene folklorne (da se tako, pomalo nespretno izrazim) momente u sebi - primjer nerijetkog urlikanja: "Srbija, Srbija", tokom nedavne predreferendumske kampanje može biti svojevrsni indikator. A i inače, tokom minulih godina parole tipa: "ovo je Srbija", nijesu u CG bile baš tako rijetke. Naravno da samo po sebi, urlikanje neke manje ili veće grupe ljudi po ulici, ili na mitinzima ne mora uopšte biti nikakav znak, tj. indikator... pa makar se dešava ne prvi puta, i ne od grupa različitih provenijencija - već upravo suprotno...
... ali opet... ni kad recimo stopa samoubistava u jednom društvu u 10-ak godina naraste za nekoliko puta, to takođe ne mora biti nikakav znak... za one koji ne žele da gledaju, i vide... :).

Po obicaju - sve zavisi od perspektive. Vjeruj mi na rijec da se negdje 75%-80% Srba/unionista bas tako osjeca - kao da im je neko iz Podgorice oteo njihovu drzavu i da su njihova prava ugrozena.

Slažem se da, možda ne sve - ali ogroman dio svakodnevice, i njenog poimanja, zavisi od perspektive. Kad bi recimo ti ljudi možda makli SNP-SNS-SRS - ovske naočare s očiju... možda bi viđeli drugačije :). Što ne znači da mnoge njihove primjedbe i prigovori nijesu opravdani... ali svaka medalja ima... ajmo reći - više no jednu stranu... da ne kažem baš dvije... jer zapravo ima više od dvije.

Rekao sam ranije, ne vjerujem da arhont M.Đ., i ostali feudalni gospari u CG imaju bilo kakav interes u boljitku CG naroda . Možda debelo griješim... a možda su u šumi :). Ukoliko ne griješim, onda im se živo jebe za ono što će biti sa svime ovim o čemu mi pričamo... i neće svoje odluke temeljiti na nacionalnim interesima, i interesima nekakvog "građanskog" društva, već na svojim projekcijama... ukoliko se njihove projekcije (ili bar dio istih) poklapaju s interesima građana - super... ukoliko ne, ko ga jebe - neće se valjda ovce po brdima pitati đe se to ide... pastiri su tu da vode mutavo stado.:(
Ove rabote s državljanstvom samo im navlače vodu na mlin... a ja da zastupam interes srpskog (CG) naroda (koji je neodvojiv od crnogorskog dijela CG naroda) - sigurno beskičmenjacima ne bih išao na ruku.
Zato velim... inicijativa je za mene pušiona... ali ja nijesam u toj priči relevantan, pa se mene u konačnici neće ništa ni pitati.
No u određenoj mjeri mi se ne sviđa momenat tipa - "...jesmo mi za CG, ali neka je ovo drugo državljanstvo tu za svaki slučaj...".
Što onda dovodi u pitanje njihovu želju i jačinu/tip motiva da se bore i izbore za pravednu i relativno normalnu CG. Ne vidim više svrhu da se Crnogorci-Srbi skrivaju iza Srbije, a još manje svrhu da se Srbija i njena divljačka politika skriva iza te obespravljene mase u samoj Crnoj Gori.
Ova se vampirska horda s vlasti može samo participacijom svih Crnogoraca
(i "srpskog" i "crnogorskog" porijekla) skinuti, i prisiliti na penziju; po mogućnosti, i mojim (iako znam- pustim) nadanjima - i na barem-doživotnu robiju. A ako braća Srbi pokazuju rezerve prema toj neizbježnoj borbi tako rano, a da utrka još nije niti počela... loše nam se svima piše... bar ja taj dojam imam.

P.S. Kad pričam o "rezervama prema borbi", ne sumnjam da su oni spremni boriti se za CG... samo pod borbom za CG, ja ne podrazumijevam tip i motive borbe, kakvi su bili npr. početkom '90.-ih... i pod time ne podrazumijevam borbu pod patronatom Srbije - a u cilju postojanja Crne Gore koja će biti pod paskom i patronatom Srbije. Može Crna Gora mnogo bolje od toga. A š njom i Crnogorci-Srbi.

SKOJ
21-06-06, 23:52
Kako da imam povjerenja kad ti neces ni da priznas Crnu Goru, avec tražiš novi refrerendum...

Koliko se sjecam - i ja sam cestitao. Eno ga topic malo nize pa pogledaj.

Ja samo ne priznajem tebi pravo da od mene, ili od bilo koga drugog, zahtijevas da ma sta priznam ili ne priznam. To sto sam priznao da smo izgubili je moja slobodna volja a ne nekakav preduslov da mi se vjeruje, da mi se daju moja prava i da budem punopravan gradjanin.

Ovdje ima ljudi koji nikad nisu priznali referendum iz 1992, ima ljudi koji nikad nece priznati referendum iz 2006 i svi oni imaju ista neotudjiva prava kao crnogorski gradjani kao oni drugi koji su spremni da se tebi ili nekom drugom svaki dan kunu da su lojalni.

Old Bone
22-06-06, 00:00
Koliko se sjecam - i ja sam cestitao. Eno ga topic malo nize pa pogledaj.

Ja samo ne priznajem tebi pravo da od mene, ili od bilo koga drugog, zahtijevas da ma sta priznam ili ne priznam. To sto sam priznao da smo izgubili je moja slobodna volja a ne nekakav preduslov da mi se vjeruje, da mi se daju moja prava i da budem punopravan gradjanin.

Ovdje ima ljudi koji nikad nisu priznali referendum iz 1992, ima ljudi koji nikad nece priznati referendum iz 2006 i svi oni imaju ista neotudjiva prava kao crnogorski gradjani kao oni drugi koji su spremni da se tebi ili nekom drugom svaki dan kunu da su lojalni.
Oprosti ako sam te iznervirao.To mi nije cilj svakako.

Moje je vidjenje DA SI PRIZNAO POD USLOVOM DA TI SE PRIZNA PRAVO NA REFERENDUM ZA TRI GODINE!?!

To nije puno i pravo priznanje....priznanje pod uslovom je mnogo opasno,ponavljam....

No, pozdrav tebi, koji imas stila i kad mnogo ne volis (sto cijenim!)

Thomas_O_Malley
22-06-06, 00:01

Mada ozbiljan covjek, ipak, (zbog niza razloga) ne moze uporedjivati ta dva referenduma..... ;)

SKOJ
22-06-06, 00:03
...
Znači, pojava kojom dolazi do toga da građani CG, srpske narodnosti, ne umiju razmišljati bez Srbije, i njenih direktiva...

Ta recenica zvuci prilicno uvredljivo. To sto Srbi vole Srbiju je, nadam se, dosta prirodno. To sto odgovaraju mrznjom na mrznju koju ova vlast prosipa u odnosu na njih preko medija koje kontrolise je, mislim, takodje prirodno. To sto ti taj kontrast bode oci - to je sasvim logicno, ali bi bolje bilo da kritikujes vladu sto 32% svojih gradjana tretira tako kako ih tretira nego njih sto na takve postupke odgovaraju na isti nacin.

Naravno da samo po sebi, urlikanje neke manje ili veće grupe ljudi po ulici, ili na mitinzima ne mora uopšte biti nikakav znak, tj. indikator...

Naravno da nema. Zato ja vikanje "Srbe na vrbe" ispred kuce mojih roditelja ne uzimam kao nekakav poseban znak. On to i nije, posebno, kako ti rece, za one koji ne zele da vide.

jer zapravo ima više od dvije.

Naravno da ima vise faceta, moji prijatelji matematicari bi cak rekli bezbroj :)
Ali je evo i meni i tebi tesko da bacimo pogled iz makar jos jednog ugla osim ovog svog, da o razlici do bezbroja i ne govorimo.

Ove rabote s državljanstvom samo im navlače vodu na mlin... a ja da zastupam interes srpskog (CG) naroda (koji je neodvojiv od crnogorskog dijela CG naroda)

Ima veoma veliki broj ljudi medju onima koji danas najglasnije zastupaju crnogorski narod koji se sa tom "neodvojivom" tezom ne bi nikad slozili. A ovdje je ljudima uvijek bilo najprirodnije da na mrznju odgovore mrznjom.

Zato velim... inicijativa je za mene pušiona...

Istina je da nece nimalo doprinijeti pomirenju nekom u CG, ali smo mi mozda vec predaleko otisli da bi se mirili. Mozda svako treba da se okrene svojim interesima i da batalimo ove veze sto nas jos vezu.

SKOJ
22-06-06, 00:05
...DA SI PRIZNAO POD USLOVOM DA TI SE PRIZNA PRAVO NA REFERENDUM ZA TRI GODINE!?!

Opet me ti pritskas oko priznanja :)

Ja sam cestitao dan ili dva nakon referenduma, a danasnja zakeranja su odgovor na tvoje uslovjavanje :)

getaway blues
22-06-06, 00:08
za 15 godina, mozda, se budu mogle vuci neke paralele izmedju ta dva referenduma...

koliko ja vidim, razlozi koje independisti iznose protiv dvojnih drzavljanstava su uglavnom "preventivne" prirode. to samo pokazuje koliko jedni drugima vjerujemo, i koliko smo u cjelini zdravo drustvo.
ne svidja mi se misljenje da bi ideja bila lakse primljena da je nijesu "standardni bravi iz sns-snp tora" pogurali, kako se jedan moj drug izrazi... a opet iskreno smatram da je zalosno da bilo kakvu ideju ispred "srpskog nacionalnog korpusa u crnoj gori" nema ko drugi da pogura.

SKOJ
22-06-06, 00:08
Mada ozbiljan covjek, ipak, (zbog niza razloga) ne moze uporedjivati ta dva referenduma..... ;)

U stvari - moze vrlo lako.

Referendum 1992 je bio mnogo neregularniji, ali mislim da niko ovdje ne dovodi u pitanje cinjenicu da je vecina naroda tada bila za zajednicku drzavu.

Referendum 2006 je bio daleko "korektniji", ali je razlika glasova do 55% bila toliko mala da ce se, vjerujem, vecina ovdje sloziti da referendum ne bi uspio da je bio sasvim fer (eto, recimo, samo da su mediji bili fer, ili da vlada nije iz budzeta placala avio karte svojim glasacima).

Dakle, sa jedne strane imas velike neregularnosti koje ipak nisu mogle uticati na rezultat referenduma a sa druge male neregularnosti koje su na rezultat odlucujuce uticale. Sta je demokratskije i sta tu bolje izrazava volju gradjana?

Thomas_O_Malley
22-06-06, 00:15
SKOJ, cijeneci tvoj demokratski kapacitet i zelju da realno stanje stvari bude na pravi nacin odslikano, izmedju glasanja na haubi stare Skode i glasanja pred nezavisnim posmatracima iz Evrope sto ti biras? :D

;)

SKOJ
22-06-06, 00:18
SKOJ, cijeneci tvoj demokratski kapacitet i zelju da realno stanje stvari bude na pravi nacin odslikano, izmedju glasanja na haubi stare Skode i glasanja pred nezavisnim posmatracima iz Evrope sto ti biras? :D

;)

Ovo drugo, ali mislim da mozes da ispratis i ono rezonovanje gore :)

Kad vec pomenu Cohen-a podsjeti me...

...It's coming from the feel
That it ain't exactly real
Or it's real, but it ain't exactly there
From the wars against disorder
From the sirens night and day
From the fires of the homeless
From the ashes of the gay
Democracy is coming...

CATCH22
22-06-06, 00:23
U stvari - moze vrlo lako.

Referendum 2006 je bio daleko "korektniji", ali je razlika glasova do 55% bila toliko mala ...
Sto rekose Booksovci, referendum je POKRADEN, a pokrali su ga Solana i Pedjulino, aoooo nemojte se PRACAKAT!!!

Thomas_O_Malley
22-06-06, 00:32
Ovo drugo, ali mislim da mozes da ispratis i ono rezonovanje gore :) ...

Mogu ja da ispratim, ali ne mogu da prihvatim.... a mislim da ces tesko bilo kome objasniti da je nesto nedemokratsko, organizovano u ratnom okruzenju od strane prevaranata jasnija slika volje javnosti od procesa iza kojeg je stala EU da oni isti prevaranti ne bi napravili kastig kao '92. ;)

glodur
22-06-06, 00:40
Srbima u CGi,
dati ista prava koja Madjari imaju u Srbiji.

... i na isti način dvojno državljanstvo u matici ... ;)

SKOJ
22-06-06, 00:42
Mogu ja da ispratim, ali ne mogu da prihvatim.... a mislim da ces tesko bilo kome objasniti da je nesto nedemokratsko, organizovano u ratnom okruzenju od strane prevaranata jasnija slika volje javnosti od procesa iza kojeg je stala EU da oni isti prevaranti ne bi napravili kastig kao '92. ;)

Nisam ni rekao da slika volje javnosti nije jasnija 2006.

Samo kazem da velike neregularnosti 1992. nisu mogle promijeniti ishod referenduma a relativno male neregularnosti 2006. jesu.

Na kraju krajeva, sta misliti o vlasti koja za 1918. i 1992. tvrde da nisu bile odraz volje naroda a slavi kao zacetak moderne Crne Gore odluke raznih AVNOJ-a organizovanih po sumama i budzacima mile nam domovine :)

CATCH22
22-06-06, 00:51
Ovdje se spominje samo izborna procedura, pa se kaze da bez obzira sto nije bas sve proteklo u najboljem redu :rolleyes: , tj. primijeceno je da su na par birackih mjesta mitraljeska gnijezda blize od 50 metara, a biracki odbori su nosili i duge cijevi i pored jasne zakonske odredbe...
Dobro u svakoj istini ima i malo shale.

The Severed Garden
22-06-06, 00:58
Ta recenica zvuci prilicno uvredljivo. To sto Srbi vole Srbiju je, nadam se, dosta prirodno. To sto odgovaraju mrznjom na mrznju koju ova vlast prosipa u odnosu na njih preko medija koje kontrolise je, mislim, takodje prirodno. To sto ti taj kontrast bode oci - to je sasvim logicno, ali bi bolje bilo da kritikujes vladu sto 32% svojih gradjana tretira tako kako ih tretira nego njih sto na takve postupke odgovaraju na isti nacin.

Ne radi se nužno o tome da ljudi to (razmišljati bez Srbije) ne umiju... ali bi vrlo lako moglo do toga doći (kao do masovne pojave)... iako, mislim da je i zadnjih 15-16 godina, i ono što se u ratu dešavalo jasan pokazatelj da načelno nijesam mnogo pogriješio u svojoj pretpostavci... iako bih više volio da jesam.
No, mislim da nije zgorega probati biti realan. Prosječni Balkanac ima nivo svijesti (političke, istorijske, društvene) gotovo na razini srednjevjekovlja :rolleyes: ...
Hrvatska ima 60% polupismenih, i 40% ljudi bez osnovne škole, ili sa samo završenom osnovnom školom. Prema nekim podacima, Srbija ima isto oko 40% ekipe bez osnovne škole. Što se ostalih parametara tiče, još je gora od Hrvatske. A ni CG nije mnogo iznad toga... Koga mi dakle lažemo... stanovnici naših zemalja su nepismeni i neuki, i radi im se što se hoće. Naravno da ne želim vrijeđati nikoga. Ali, što je zapravo uvreda.. moja pretpostavka; ili činjenice koje iza nje leže? Rekao bih da je ovo drugo. A onda nije problem u meni, nego u činjenicama. Znači, eventualno je nepismenost uvreda, a nikako moje uočavanje iste. Da je drugačije nego sam pretpostavio (bar znatno drugačije), vjerujem da bi se pokazalo unatrag 15-ak godina.
To da treba da kritikujem vladu, to sam radio, i radim. Ali moram na umjereniji način, jer su mi moderatori, posebno u predreferendumsko doba pobrisali hrpu tekstova, koji su zapravo bili sasvim realni - neki i prosto genijalni :D , ali ipak nekome nije odgovaralo da tada stoje na forumu.
I to je, samo po sebi indikativno ;).
Iako, bez obzira što mi se vlast gadi, a njihove metode još više, ne treba ignorisati činjenicu da je taj kotač debilizma moguće kotrljati, i dobivati privolu većine glasača, upravo zato što su istu takvu zatupljenost i beskompromisnost u svom ponašanju pokazivali pripadnici danas potlačene grupacije, dok je vjetar njima duvao u leđa... čisto toliko da ne zaboravimo.
A još nevjerovatnija je činjenica, da su i onda i sada - ove danas sukobljene strane po CG - jahali, i njima rukovodili, jedni te isti jahači apokalipse... to je prosto čudo neviđeno.
Jer, bojim se da povodljivijeg naroda od ovoga - teško da je ikada bilo na kugli zemaljskoj... opet, moj zaključak, koji nije tu da nekoga vrijeđa.
Činjenice govore za sebe.:(

I da, svakako da je prirodno da Srbi vole Srbiju. Samo, kod nekih Crnogoraca-Srba postoji Edipov kompleks:-D u odnosu na Srbijicu... a i još štošta bolesnoga... opet, nije nevina u tome ni današnja (kao i jučerašnja - što znači - jedna te ista) vlast... ali budimo realni... patološki odnos prema maćehici Srbijici, koja se nije libila da ogadi, i da decenijama gadi Crnu Goru znatnom dijelu svojih građana, nije baš za neki romantičarski prikaz vrijedan Nerudinih - "Sto soneta o ljubavi".... ovo je nešto u određenoj mjeri drugačije od "ljubavi"... ovo je ponekad nešto što komotno može da bude posao za nekog novog Frojda.

Ima veoma veliki broj ljudi medju onima koji danas najglasnije zastupaju crnogorski narod koji se sa tom "neodvojivom" tezom ne bi nikad slozili.

To je njihova stvar.

A ovdje je ljudima uvijek bilo najprirodnije da na mrznju odgovore mrznjom.

Pa možda tu "prirodu" stvari treba mijenjati više. ;)

Istina je da nece nimalo doprinijeti pomirenju nekom u CG, ali smo mi mozda vec predaleko otisli da bi se mirili. Mozda svako treba da se okrene svojim interesima i da batalimo ove veze sto nas jos vezu.

A možda su u šumi... Kad vidim kreature koje rade ovom narodu sve ovo (što ne abolira sam narod od njegove krivice i kukavičluka), ponekad ne mogu da vjerujem da je moguće da se ljudi uopšte svađaju oko takvih stvari... jedan M.Đ. da mene posvađa sa stricem i bratom, jer upotrebljavaju riječ Srbin češće nego ja ?? Alo!!! Jedan Sveto Marovitzch da me zakrvi s rodbinom?
Ma nemoj me jebat! :mrgreen:
Koje su ovo priče...

Ma mislim... ako smo stvarno debili do te mjere da nas takvi tipovi mogu radit'... onda i ne zaslužujemo bolje.

Koliko ćemo vjerovati da smo daleko jedni od drugih, toliko ćemo daleko i biti. (Uf koji pjesnički talenat imam, BRE !:D)

a opet iskreno smatram da je zalosno da bilo kakvu ideju ispred "srpskog nacionalnog korpusa u crnoj gori" nema ko drugi da pogura.

Istina :)

glodur
22-06-06, 01:07
... crni Skot, kako mu je teško pala činjenica - never more with Serbia ... :(

SKOJ
22-06-06, 01:25
...upravo zato što su istu takvu zatupljenost i beskompromisnost u svom ponašanju pokazivali pripadnici danas potlačene grupacije, dok je vjetar njima duvao u leđa...

A danas je pokazuju oni koji su tada bili potlaceni, veselo tlaceci druge. Eto da ni to ne zaboravimo.

A možda su u šumi... Kad vidim kreature koje rade ovom narodu sve ovo (što ne abolira sam narod od njegove krivice i kukavičluka), ponekad ne mogu da vjerujem da je moguće da se ljudi uopšte svađaju oko takvih stvari... jedan M.Đ. da mene posvađa sa stricem i bratom, jer upotrebljavaju riječ Srbin češće nego ja ?? Alo!!! Jedan Sveto Marovitzch da me zakrvi s rodbinom?

Ne pricam o tebi ili meni. Ako tebi nije jasno koliko je vec prosjecnom unionisti/suverenisti mrznje usadjeno prema onoj drugoj strani, ako ih nikad nisi vidio kako pjene i kako im se oci sijaju kad o mrskom bratu/stricu/krvniku pricaju, onda mora da u razlicitim zemljama zivimo.

Koliko ćemo vjerovati da smo daleko jedni od drugih, toliko ćemo daleko i biti. (Uf koji pjesnički talenat imam, BRE !

O tome i pricam. Mnogi, cak vecina, ja bih rekao, vjeruju da smo vec toliko daleko da se vise ne vidi mjesto gdje smo nekad bili zajedno.

Demijan
22-06-06, 01:49
Koliko se sjecam - i ja sam cestitao.
To sto sam priznao da smo izgubili je...
Ovdje ima ljudi koji nikad nisu priznali referendum iz 1992, ima ljudi koji nikad nece priznati referendum iz 2006...

znaci, cestitati i priznati da ste izgubili - ne znaci da si priznao Nezavisnu Drzavu Crnu Goru ;) . ovo ni gradjanin PP ne bi bolje srocio.."prihvatamo cinjenicu da je CG nezavisna..". inace PP je cestitao nezavisnost Srbiji.

stvar je u sledecem - ako zelis da se bavis sa Buducnoscu Crne Gore, moras prvo da priznas tu drzavu, inace nema smisla to tvoje takvo djelovanje. zasad imam osjecaj da je tebi i jos nekim likovima odje mrsko cak i da se pomene ime Crna Gora. ili ni slucajno Montenegro.

sad pravis paralelu izmedju ovoga i onoga referenduma? onaj je bio...znamo kakav je bio - zato se i desio ovaj :)
sa 10% (deset procenata-slovima) prednosti u startu ZA VAS. i izgubili ste sa 0.5% preko ovih 10%. i cijeli svijet je buljio u sve sto se desava. kao i lideri opozicije koji rekose na sami dan glasanja "da je sve regularno i ispravno". i koji su to ljudi osim ovih lidera, koji nece priznati referendum?

OutLook
22-06-06, 07:30
Nije mi jasno zasto je toliko vazno "dvojno drzavljanstvo"? Koliko frizidera ce ono, ustvari, da napuni?

Ono sto vidim je udaranje pecata na ljude koji se trenutno osjecaju kao Srbi kako bi se to, do jeseni, uredno pripisalo vlasti. Medjutim, marionete srpske vlasti u kozuhu CG pastira, zaboravljaju da se etikete na Balkanu tesko skidaju. Procice trenutna politicka situacija i ne vidim da ce zbunjeniji sloj ljudi znati da prihvati pastulate gradjanstva razapet izmedju vjecitog nacio-fasizma i, nadajmo se, vecinske demokratije. Ko moze da misli da ce to donijeti dobra?

Pa majka mu stara, ukapirajte vise da nacija u Evropi nema veze sa ekonomijom. Niko nikoga nece ljebom najes ako je ovaj ili onaj. Zasto, konacno, svi ne prihvate Crnu Goru za svoju, jedinu i toliku, pa je zajedno napravimo boljom?

@Vjeciti zagovornici asimilacije

Razmislite malo. Imate tu (jedinu!) mladost. Ne skrecite teme sa novcanika, cinite lose, ne samo vama, nego i ostalima (dakle, cijeloj CG). Pa ako sebe ne zalite ispanite ljudi, prihvatite vise da ste jednaki (bez ikakvih dodatnih prava) i postedite ostale.

OutLook
22-06-06, 07:51
Imam i jedadn predlog za pokretace sage o drzavljanstvu, ako na forumu ima njihovih aktivista mogu to da prenesu.

Predlazem da nastave da budu demokratski reformatori i pokrenu istu inicijativu i za Hrvate i Albance. Manje je bitno sto bi malo okasnili sa njihovim "sustinskim pitanjima", vazno je da se demokratija sprovodi do kraja.

nihil
22-06-06, 08:54
Da smo izgubili, tako mi svega, tako mi obraza, tako mi djece-PRIZNAO BIH VAS! Postupi kao Sick Boy, koj je bio vatren dok se borilo, pa je cesitao...ili Nihil...ima ih jos...ali ti SKOJ pretstavljas onaj UZORAK brata Srbina od kojeg zazirem, a objsnio sam ti i zasto u drugom topiku:JER KOČITE DALJE REFORME CRNE GORE TOM UZALUDNOM I TVRDOGLAVOM BITKOM ZA NOVI REFRERENDUM, KOJEM NIJE NI VRIJEME NI MJESTO.Rezultat referenduma moze da prizna neko kome svaki dogovoreni nacin donosenja odluke predstavlja prihvatljivo rjesenje. Ovaj nacin donosenja referendumske odluke odigrao se po dogovorenim pravilima, uz posredovanje i kontrolu EU i to je za mene dovoljno za priznavanje rezultata. No, onaj ko se bavi politikom koristi sve sto smatra da doprinosi njegovoj politici. Tako i unionisticka opozicija sebi daje za pravo da javno ne prizna rezultate jer smatra da joj je to politicki korisnije. U sustini, potpuno je nebitno hoce li unionisti formalno i javno priznati rezultate, ako se njihovo djelovanje zadrzava u okvirima nenasilnog i pravno dozvoljenog ponasanja. Isto, naravno, vazi i za vlast. U tom smislu nije nista nasilno, ni protivpravno, a ni cudno da oni koji su se zalagali za uniju sa Srbijom to cine i dalje, dapace, bilo bi veoma cudno da sa time odjednom prestanu, posto je ta ideja sasvim legalna i legitimna, stavise ima podrsku 45% gradjana CG.
Potpuno je netacno, kao sto je bilo i svih prethodnih 15 godina autoritarne i totalitarne vladavine DPS da je opozicija ta koja koci reforme, jer reformama direktno sve ove godine upravlja i rukovodi DPS vladajuca ekipa. Za reforme u CG najvecu i odlucujucu odgovornost ima svih ovih godina, a narocito zadnjih 6, imao je i ima DPS. Stoga prica o tome da opozicija koci reforme u CG predstavlja DPSovsko skidanje odgovornosti sa sebe i nastavljanje price o tome kako je neko drugi kriv sto u CG nije onako kako su oni u svojim kampanjama obecavali, odnosno "Da zivimo bolje!". Dok su bile medjunarodne sankcije i Miloseviceva diktatura moglo se to razumjeti, ali u zadnjih 6 godina toga vise nema i svaka prica o tome kako je neko drugi kriv sto u CG nije bolje predstavlja DPS politicku propagandu i obmanu gradjana. Glavni problem koji je DPS do sada oznacavao kao prepreku reformama i prosperitetu CG je otklonjen. CG je nezavisna. Ako do znacajnijih reformi i prosperiteta u skorije vrijeme ne dodje onda je problem DPS, a ne drzavno-pravni status CG. ... Opozicija, ma kakva bila, nije prijetnja CG i njenim gradjanima, vec vlastima, a vlast je najodgovornija za stanje u drzavi. Onaj ko opoziciju proglasava odgovornom za stanje u drzavi u stvari podrzava postojecu vladavinu i opravdava nesposobnost vlasti da upravlja drzavom.

nihil
22-06-06, 12:14
sustina price je - ako ne neki odje ne priznaju ovu Drzavu onda ne mogu ni da traze nista od Drzave koju ne priznaju, zar ne? pa ni to famozno dvojno drzavljanstvo. reci mi otkud sad ovoliko srba u Montenegru? po zadnjem popisu ih nije bilo toliko. prica vam je slicna "liderima" opozicije - svi se krijete iza cifre 45%. jesu li svi ovi srbi? hmm, kome li ce ta prica da ide na ruku.Sustina price je da se drzavljanstvo dobija s obzirom na zadovoljavanje nekih od uobicajenih uslova, kao npr. porijeklo, rodjenje, boravak i sl., a ne s obzirom na to da li neko priznaje ili ne priznaje drzavu od koje trazi drzavljanstvo. Cim trazi drzavljanstvo on je priznaje. To ne znaci da joj ne zeli i ne smije htjeti promijeniti status zbog toga. Pa svi drzavljani CG su bili i drzavljani ove i one Jugoslavije, odnosno SCG bez obzira da li su ih politicki priznavali, odnosno da li su se politicki zalagali za suverenost CG. I svi su ako su im trebali dokumenti i drzavljanstva ta drzavljanstva trazili i dobijali ako je za to bilo zakonskog osnova. ... Drugo, niko ne kaze da su svi koji su glasali za uniju Srbi, vec ti to sam zakljucujes ocigledno trpajuci sve unioniste u isti kos, bas kao sto to radi DPS kada tvrdi da su svi koji CG vide u nekom obliku zajednice sa Srbijom protiv CG. Isto tako, kad vec hoces da prebrojavas onda prebroj koliko je Srba glasalo za nezavisnu CG, pa onda naravno prebroj i koliko je Crnogoraca glasalo za uniju. I kada to sve prebrojis onda se saberi i probaj da shvatis da se demokratija u CG ne gradi nacionalistickim prebrojavanjima, vec zastitom gradjanskih i ljudskih prava i sloboda, a to spada i pravo na drzavljanstvo.

ti si se bar posteno odredio - Crnogorac si i priznajes Drzavu, za razliku od nekih plachkonja odje koji su izgubljeni u vremenu i prostoru. i samo $ede kuci i pisu kilometarske postove-budalastineDa li sam ja Crnogorac, Srbin, Hrvat, Albanac, Bosnjak/Musliman ili Marsovac i sta priznajem ili ne savrseno je nebitno kada je u pitanju moje pravo da na osnovu savremenih demokratskih gradjanskih i ljudskih prava i sloboda mogu da dobijem jedno, dva, tri itd. drzavljanstava. Za mene su mnogo vaznija demokratska gradjanska i ljudska prava i slobode nego to kako se zove drzava. Vazno mi je da ta drzava, ma kako da se zove, zasticuje ta prava i slobode, a ne da ih uskracuje ili dodjeljuje po mjeri neke vladajuce grupacije, sasvim svejedno kako se ona zvala. ... Ako nesto nisi shvatio pitaj, jer ocigledno krivo tumacis ono sto pisem pa te sve to podsjeca na priganice. :cool:

Bonja the Zmaj
22-06-06, 12:39
Potpuno je netacno, kao sto je bilo i svih prethodnih 15 godina autoritarne i totalitarne vladavine DPS da je opozicija ta koja koci reforme, jer reformama direktno sve ove godine upravlja i rukovodi DPS vladajuca ekipa. Za reforme u CG najvecu i odlucujucu odgovornost ima svih ovih godina, a narocito zadnjih 6, imao je i ima DPS. Stoga prica o tome da opozicija koci reforme u CG predstavlja DPSovsko skidanje odgovornosti sa sebe i nastavljanje price o tome kako je neko drugi kriv sto u CG nije onako kako su oni u svojim kampanjama obecavali, odnosno "Da zivimo bolje!". Dok su bile medjunarodne sankcije i Miloseviceva diktatura moglo se to razumjeti, ali u zadnjih 6 godina toga vise nema i svaka prica o tome kako je neko drugi kriv sto u CG nije bolje predstavlja DPS politicku propagandu i obmanu gradjana. Glavni problem koji je DPS do sada oznacavao kao prepreku reformama i prosperitetu CG je otklonjen. CG je nezavisna. Ako do znacajnijih reformi i prosperiteta u skorije vrijeme ne dodje onda je problem DPS, a ne drzavno-pravni status CG. ... Opozicija, ma kakva bila, nije prijetnja CG i njenim gradjanima, vec vlastima, a vlast je najodgovornija za stanje u drzavi. Onaj ko opoziciju proglasava odgovornom za stanje u drzavi u stvari podrzava postojecu vladavinu i opravdava nesposobnost vlasti da upravlja drzavom.
Nihil,

Uz potpuno slaganje sa ovim sto si napisao, ide i jedno retoricko pitanje. Naime, ako je jedna politicka grupacija (DPS) najvecu podrsku dobijala u periodu poslije 1998 (a da ne govorim o podrsci koju su dobijali DSP i SNP, kao bastinici jednog sistema vrijednosti), tj. u periodu kada je nestao glavni alibi njihovih promasaja i lose situacije u zemlji (zasto su bili najodgovorniji) - da li zaista mozemo govoriti o nekom znacajnijem otkazivanju podrske od strane gradjana, kao posljedice kaznjavanja partija koje ne rade posao za koji su birani?

Zaista sumnjam da se prosjecan crnogorski birac opredjeljuje na osnovu kvaliteta ponude jedne partije ili neke procjene njenog dotadasnjeg rada. Emocionalni razlozi (uz pomoc drzavnog aparata pri donosenju tako ozbiljnih odluka) su i dalje dominantni.
Pogledajmo samo malo razloge koje ovdje daje vecina nasih biraca. Veoma malo ljudi ce svoju politicku podrsku pojasnjavati "razlozima za", vec se vecina koncentrise na "razloge protiv" ostalih.

U tom svijetlu, trazenje izdajnika u pro-unionistickom bloku i jedna cudna moralna kritika GZP (cudna naravno kad dolazi od podrzavaoca SDPS) su sasvim dovoljni alibiji ljudima da nastave sa pruzanjem podrske ovom rezimu.
Tako, veoma je bitno odrzati predreferendumski zanos, jer ako bi on splasnuo, onda bi mnostvo drugih tema doslo u prvi plan. A to ovom rezimu ne ide bas u prilog. A jos manje ljudima koji ih podrzavaju.

Drzava je izglasana 21.maja. Ali to je fakat koji jedni osporavaju (ponajvise iz straha od reakcije podrzavaoca), a drugi ne zele tako lako napustiti (jer nemaju sto drugo ponuditi sem mrcvarenja te price).

Svijest nasih glasaca, koji u politicarima ne traze sluge naroda, vec pastire, stoji kao najveca prepreka sustinskim promjenama u CG.

Naravno, mene ne brinu toliko nasi salonski sovinisti, novoosvijesceni nacionalisti, nadobudni pobjednici, ogorceni gubitnici i dezurni mjeraci nivoa patriotizma. Oni ce raditi ono sto rade uvijek i sto jedino umiju. Pratiti onog sto mase caktarom, a svoju vjernost dokazivati na jedini nacin na koji umiju - mrznjom i vrijedjanjem svega sto moze narusiti idilicnu harmoniju zvukova caktara i zahvalanog lajanja.

Ali, da bi promjene pocele, apsolutna kontrola rezima nad svakim mogucim dijelom drustva mora popustiti, kako bi se formiralo kriticko jezgro unutar drustvenih elita, koje ce uspostaviti drugaciju praksu i formirati centre moci, uticaja i autoriteta izvan kontrole politickih partija. Sto bi dovelo do stvaranja drustveno-politickog ambijenta koji bi pogodovao nastanku novih politickih partija, koje bi adekvatnije artikulisale potrebe crnogorskog drustva, oslobodjene od moralnih i krivicno-pravnih hipoteka ratnih i privatizacionih 90-ih, kao i referendumskih podjela.

I u tome lezi kljucna uloga nastupajucih izbora.

Svaka lavina pocinje od malene grudvice. Iliti narodski receno: Mrak je najguci pred zoru. Ali zora svanuti mora...

The Severed Garden
22-06-06, 12:47
A danas je pokazuju oni koji su tada bili potlaceni, veselo tlaceci druge. Eto da ni to ne zaboravimo.
Pa to se nekako podrazumijeva iz one moje rečenice :) (valjda si pročitao i njen prvi dio :)).

Ne pricam o tebi ili meni. Ako tebi nije jasno koliko je vec prosjecnom unionisti/suverenisti mrznje usadjeno prema onoj drugoj strani, ako ih nikad nisi vidio kako pjene i kako im se oci sijaju kad o mrskom bratu/stricu/krvniku pricaju, onda mora da u razlicitim zemljama zivimo.

Shvatam ja što ti pričaš, i imao sam prilike vidjeti svašta; iako nijesam baš proučavao "sjaj u očima" :mrgreen:.

Kao što rekoh, nepismenost čuda čini. I na jednoj, i drugoj strani. A to nikada neće promijeniti ni DPS, ni SNP; već ljudi sami, radom na sebi - kad im dođe iz dupeta u glavu (ako to dožive) ... jer su si u ogromnoj mjeri oni sami to i skuvali (makar i nesvijesno).
Jasno da živimo u različitim zemljama.:)

O tome i pricam. Mnogi, cak vecina, ja bih rekao, vjeruju da smo vec toliko daleko da se vise ne vidi mjesto gdje smo nekad bili zajedno.

Ili se može držati stranu onima koji to stanje žele produbiti i produžiti... ili se može prihvatiti da je moguće to uvjerenje mijenjati. Tu nema previše mozganja.

Brzi
22-06-06, 13:50
Mislim da mora da se postigne neki Beograd-Podgorica sporazum, a nasi ce vjerovatno da prave probleme oko toga. Ne znaju ni sami zasto, tek onako, za inat.

Koliko ja cujem, u pravu si, poprilicna vecina unionista bi podnijela zahtjev za dvojno drzavljanstvo odmah.

SKOJ.
Daj molimte reci mi kada je to C.Gora pravila probleme oko bilo cega, ili Kostunica
to mu je postao imidz da sve radi protiv C.Gore, no Ljubomora je teska bolest, dobri moj SKOJU.

mihael
22-06-06, 15:18
nije mi jasno zasto bi neko uzeo drzavljanstvo zemlje cije ime gdje god se pomene asocira na milosevica, rat, ubijanje, izbjeglice, karadzica, mladica...?

trebali spomenuti obore pred ambasade u BG gdje narod kao stoka ceka za vizu?

a koliko sam upucen, covijek koji oce crnogorsko drzavljanstvo mora se odreci onog koje ima.

inace, u srbiji se ne dobijaju bas tako lako drzavljanstva zbog raseljenih lica iz BH i Hr..

zivot je suvise kratak da bi ispastali zbog tudjih gluposti

vladoje
22-06-06, 15:21
Problem je u ovoj raspravi to sto se potencira DRZAVA a ne pojedinac. Zao mi je zatucanih ljudi koji misle da je drzava iznad pojedinca. Najbitnija stvar je demokratsko postovanje interesa, zelja, mogucnosti i prava pojedinca, a drzava je samo okvir kroz koji se sve to ostvaruje i dobra je onoliko koliko odgovara pojedincu, a ne nikako obrnuto. Eto, malo emancipacije nije na odmet......Ako pojedinac radi stvari koje su u skladu sa njegovim interesima to je u redu sve dok ne ugrozava interese drugih pojedinaca. Ako Srbi, kao pojedinci i kao gradjani CG, zele da imaju i srbijansko drzavljanstvo, onda ne vidim nacin na koji to ugrozava interese ostalih gradjana CG.

kimmi
22-06-06, 16:36
Svijest nasih glasaca, koji u politicarima ne traze sluge naroda, vec pastire, stoji kao najveca prepreka sustinskim promjenama u CG.

Uf , bolna istina . Ili sto rece Rambo : "Cobaneeeeee, vrati seeeeeee
ovce tvoje ne mogu bez tebe"

Koliko cesto cujemo :'' Nama treba neki sposoban covjek [ citaj vodja ]

Hari Krisna
22-06-06, 17:06
a koliko sam upucen, covijek koji oce crnogorsko drzavljanstvo mora se odreci onog koje ima.
Ne mora, a mozda ce tako biti u novom zakonu. Prica o tome kome ce Srbija dati, a kome nece svoje drzavljanstvo su gluposti koje Crnu Goru ne bi trebalo interesovati ili je interesovati bar toliko koliko i drzavljanstva u Dzibutiju. Ako Srbija ima i moze, neka svima daje i stan na Dedinje uz drzavljanstvo, a davno nijesam procitao smjesnije stvari od te da Crna Gora treba o tome da se dogovara sa Srbijom.

Genius
22-06-06, 21:35
zar nije ono po zakonu ... u koju si drzavu rodjen imas pravo na to drzavljanstvo nebitno zivio tu ili ne ...? cemu problem oko dvojnog drzavljanstva
gledajte malo to sa druge strane ... zasto nemate dvojno drzavljanstvo ... gledate samo koja ce drzava imati priznatiji pasos ... mozete se zaposlit i u jednu i u drugu zemlju ... mozete voziti kola sa cg tablicama u srbiji ... jer u srbiji zahtjevaju euro 3 motor dok u ekoloskoj crnoj gori ne dok se ne rasprdaju onoliki placevi ko zna kako kupljenih auta... itd itd.. lakse dobijanje viza sa nekim od dva pasosa .. uvijek je bolje imati jedan nego dva ... ne gledajte to kao ono ja sam srbin uzecu srpsko ... ja bih uzeo i albansko samo ako ce mi to omoguciti bolji zivot ... a ko tako ne misli ... onda ili ima para ili je lud ...

DIDI
22-06-06, 21:38
hahahha cisto sumnjam da bi ti uzeo albanski, neka ne zamajavaj nas i sebe :)

intruder
22-06-06, 21:42
zar nije ono po zakonu ... u koju si drzavu rodjen imas pravo na to drzavljanstvo nebitno zivio tu ili ne ...? cemu problem oko dvojnog drzavljanstva
Za tebe nema, ako si rodjen u dvije drzave :lol:

innominato2
22-06-06, 23:18
Mnogo izlisne price. Danas je i konacno sve jasno, poslije susreta Vlahovic Draskovic. Svi DRZAVLJANi CRNE GORE koji zive u SRBIJI mogu da: UZMU SRPSKO DRZAVLJANSTVO i odreknu se CRNOGORSKOG, ili, DA UZMU DVOJNO DRZAVLJANSTVO, ne odricuci se CRNOGORSKOG uz izjavu da prihvataju SRPSKO.
Svi DRZAVLJANI Srbije koji zive u Crnoj Gori imaju pravo da uzmu CRNOGORSKO drzavljanstvo, odricuci se SRPSKOG, ili da uzmu DVOJNO drzavljanstvo.
Drzavljani Crne Gore koji zive u Crnoj Gori, sto je i prirodno, nemaju pravo na dvojno drzavljanstvo / bez obzira koje su nacionalnosti/. Jer, ne zive nii su zivjeli u DRZAVI Srbiji. Dvojna drzavljanstva su bitna onima koi imaju imovinu u nekoj od samostalnih drzava, zbog radnog statusa i sl... Naime, nece biti gastarbajtera, niti enormnih poreskih dazbina za strance. Fer i korektna relacija, bez obzira sto se time bukalo i strasilo prije referenduma od strane pristalica zajednicke drzave.
Studenti iz Crne Gore bice tretirani kao i studenti iz Srbije, s jedim izuzetkom: izlazak na prijemne se placa 2000. din. To isto vazi i za studente iz Bosne.

Hari Krisna
22-06-06, 23:39
Zamislite Masan uzme srpsko drzavljanstvo pa ga zbog neplacene struje deportuju za Prijepolje :)

glodur
23-06-06, 00:03
Drzavljani Crne Gore koji zive u Crnoj Gori, sto je i prirodno, nemaju pravo na dvojno drzavljanstvo / bez obzira koje su nacionalnosti/.

... upravo tako ...

SKOJ
23-06-06, 00:12
...
Drzavljani Crne Gore koji zive u Crnoj Gori, sto je i prirodno, nemaju pravo na dvojno drzavljanstvo / bez obzira koje su nacionalnosti/. Jer, ne zive nii su zivjeli u DRZAVI Srbiji. Dvojna drzavljanstva su bitna onima koi imaju imovinu u nekoj od samostalnih drzava, zbog radnog statusa i sl...

Interesantno kako takvo "prirodno" resenje ne vazi, na primjer, u Sjevernoj Irskoj, Bosni i Hercegovini ili Hrvatskoj.

glodur
23-06-06, 00:28
... i isto tako interesantno da važi u svim ostalim/normalnim državama ... :(

mihael
23-06-06, 00:40
da je po zakonu ''u kojoj drzavi se rodis dobijas drzavljanstvo'' ja bi bio drzavljanin Njemacke i EU..ali trt..iako smo i brat i ja rodjeni u njemackoj, i zivjeli tamo..ne mozemo dobiti njihovo drzavljanstvo..

mozda sada kada bude ambasada njemacke u cg bude drugacija prica i dobijem drzavljanstvo..mada sumnjam

SKOJ
23-06-06, 01:55
... i isto tako interesantno da važi u svim ostalim/normalnim državama ... :(

Svajcarskoj? Australiji? Dabogda mi bili tako nenormalni :)

milovan
23-06-06, 02:54
Ja nijesam pristalica brsanja , zabrana i cenzure.
Ali u Crnoj Gori, od danas pa u buduce u ime potomaka, treba ingnorisat ZLOBNE I TROVACHKE TEME koje unose nemir u ovu shaku JADA.

Drzavljanstvo, vjera, nacionalnost su prezvakane teme i lichno opredjeljenje svakog pojedinca, zato molim sve koji su okrenuti BUDUCNOSTI i prosperitetu nashih potomaka, da IGNORISHU SVE TROVACHE EKOLOSHKE DRZAVE CRNE GORE.

SMRT FASHIZMU, SLOBODA NARODU,
BRATSTVO I JEDINSTVO.

Najveci i najzeshci OTPOR, prema CRNOGORSKOM NACIjONALIZMU, pa poslije toga protiv svih IZAMA ovoga svijeta.
POJEDINAC I NJEGOVA LJUDSKA PRAVA U ZIZI.
SVA DRUGA PRAVA PO JEVROPSKIM STANDARDIMA, NI MANJE NI VISHE.

NASHA DRZAVA I PRAVA POJEDINCA,
MORAJU BITI SVETINJE KOJE NIJESU ZA PRODAJU I TRGOVINU.

nihil
23-06-06, 10:34
Uz potpuno slaganje sa ovim sto si napisao, ide i jedno retoricko pitanje. Naime, ako je jedna politicka grupacija (DPS) najvecu podrsku dobijala u periodu poslije 1998 (a da ne govorim o podrsci koju su dobijali DSP i SNP, kao bastinici jednog sistema vrijednosti), tj. u periodu kada je nestao glavni alibi njihovih promasaja i lose situacije u zemlji (zasto su bili najodgovorniji) - da li zaista mozemo govoriti o nekom znacajnijem otkazivanju podrske od strane gradjana, kao posljedice kaznjavanja partija koje ne rade posao za koji su birani?Mislim da znacajnijeg otkazivanja podrske vlastima na ovim izborima nece biti, narocito zbog rezultata referenduma. Ocekivanja dijela onih koji su na referendumu glasali DA jeste da se ekonomska i svaka druga situacija u CG popravi i zato ce opet dati sansu DPS ekipi. Dakle, vjerovatnija mi izgleda nagrada nego kazna.

Zaista sumnjam da se prosjecan crnogorski birac opredjeljuje na osnovu kvaliteta ponude jedne partije ili neke procjene njenog dotadasnjeg rada. Emocionalni razlozi (uz pomoc drzavnog aparata pri donosenju tako ozbiljnih odluka) su i dalje dominantni.Mislim da su ti opravdane sumnje kada su u pitanju opredjeljenje na osnovu kvaliteta ponude, narocito ako taj kvalitet podrazumijeva neko odricanje, "stezanje kaisa", otpustanje i sl. Ali, ni emocionalni razlozi nisu kljucni, vec materijalni. Vecina prosjecnih biraca se ponasa prema onoj "bolje vrabac u ruci nego golub na grani", odnosno, zele da zadrze to sto imaju ili da im bude bolje, a ne da eksperimentisu sa necim novim u kojem moraju da se odreknu onoga sto imaju da bi dobili nesto vise. To je rizik koji se vecini cini neprihvatljiv. ...

Futko
23-06-06, 10:51
Bozhe li je vama svako shto ne misli ka vi splachina, prodana dusha, lopov i tako redom...

Stvarno bi se morali malo zamislit jer ne prichate o malom broju ljudi...

A shto se podrshke aktuelnoj vlasti tiche vjerovatno ce je imat i to znachajnu...

Zashto? Zbog idiotske opozicije! Zbog osnivanja srpskih lista zbog nepriznavanja rezultata referenduma zbog najvaljivanja novih referenduma zbog pozivanja na mitinge i proteste i ostale zebancije - to s jedne strane a s druge strane imash "alternativu" u vidu GZP-a chija je kampanja anti-kampanja otrov-kampanja kojoj su svi loshi bez oni sami...
Stvarno nisam chuo josh jednog politichara odje ni iz DPS SDP ni ovih srpskih stranaka pa ni LSCG LP GP itd da vishe sebe hvali i u nebesa dizhe a po ostalima pljuje od Nebojshe Medojevica...

Bonja the Zmaj
23-06-06, 11:12
Bozhe li je vama svako shto ne misli ka vi splachina, prodana dusha, lopov i tako redom...
Stvarno bi se morali malo zamislit jer ne prichate o malom broju ljudi...

Zaboravio si izdajnike ;)

Tako je mnogo lakse. Sad treba razbijat glavu oko nekih nijansi, donosit sopstvene stavove i sl.

Plakao sam kad je pala Sekuritatea
ko psuje druga Tita, tog ubiti treba!

MadGod
24-06-06, 10:44
Zaista sumnjam da se prosjecan crnogorski birac opredjeljuje na osnovu kvaliteta ponude jedne partije ili neke procjene njenog dotadasnjeg rada. Emocionalni razlozi (uz pomoc drzavnog aparata pri donosenju tako ozbiljnih odluka) su i dalje dominantni.

Mislim da trenutni raspored politickih snaga savrseno odrazava prikazan kvalitet svih politickih snaga na sceni. A koliko je to dobro (ili lose), prosudi sam.

Sto se birackog mentaliteta tice,

Kao sto sam vec nekoliko puta rekao, problem po mom misljenju kod prosjecnog crnogorskog biraca je shvatanje i prihvatanje samo i iskljucivo ekstremnih pogleda.

Na primjer, ukoliko je prirodno stanje u drzavi po njihovom shvatanju prosjecno do relativno lose, to se automatski pretvara u katastrofu i totalnu propast, kraj demokratije, privatnu drzavu lopova, podjele u narodu i slicno.

Ukoliko je stanje po misljenju glasaca prosjecno do relativno dobro, to se automatski pretvara u pravi primjer evropskih vrijednosti na Balkanu, savrsen multietnicki sklad i suzivot, i sjajna ekonomska politika koja donosi rezultate iz dana u dan i slicno.

Vrlo malo je ljudi u Crnoj Gori koji mogu da vide objektivno stanje u drzavi i rezultate politike vlasti DPS-a u zadnjih 4-5 godina. U zavisnosti od politickog opredjeljenja, to misljenje uglavnom ide od totalnog uspjeha i sjajnog vodjenja politike, do totalne katastrofe i diktatorskog rezima.

I to uz svakodnevnu upotrebu prezvakanih i poznatih fraza tipa "ovi 17 godina vladavine, oni Milosevicevi saveznici, ovi prosrbi i anticrnogorci, oni antisrbi i procrnogorci, ovi korumpirani, oni nesposobni" i tako dalje i tome slicno.

Nije potrebno ni reci da ni jedan ni drugi pogled nemaju blage veze sa istinom. Po mom (skromnom) shvatanju, DPS je u zadnjih nekoliko godina ucinio vise (u pozitivnom smislu) nego sto bi BILO KOJA druga politicka stranka / opcija / whatever u Crnoj Gori (izuzimajuci originalni LSCG u prvih nekoliko godina postojanja) mogla uciniti u istom periodu i u istim okolnostima.

I u sustini, kao sto sam nekoliko puta rekao, ja na rezultate DPS politike ne gledam kao na negativne (a u svakom slucaju ne kao na totalnu katastrofu), vec kao na nedovoljno pozitivne. Najvise po svom licnom mjerilu, jer u gotovo svim oblastima svog gradjanskog zivota osjecam poboljsanje prakticno iz godine u godinu. Naravno da pricam o totalno "legalnim" poboljsanjima, to jest niko mi ne namjesta poslove, ne dilujem drogu ili Moldavke, nisam funkcioner vlade ili vladajuce partije i slicne predpostavke za koje sam siguran da ce mnogima pasti na pamet.

Shodno ja sebe smatram kao opozicionara, samo bez opozicionog "kompleksa" koji ima vecina ljudi koji sebe danas smatraju "opozicijom". Kad kazem opozicioni kompleks, mislim na totalni negativizam, pesimizam i paniku po svim mogucim pitanjima i izjave i stavovi slicnog tipa.

Moram da pohvalim djelovanje LP i GP poslije (naravno i tokom) referenduma koje je izuzetno objektivno i konstruktivno, i primjer je kako moderna opozicija treba da se ponasa u javnom djelovanju, i sve pohvale (a i moj glas sigurno) idu njima i zelja da se tako nastavi. Narocito mi je drago zbog toga sto su obije partije "liberalne" prirode, i sto se bar taj dio ljudi u njima svjesno odrekao agresivnog kompleksa crnogorske opozicije i vratio na pravi put istinske opozicije i put kojim je LSCG trebao poci poslije 1998 (a da jeste, danas bi stvari bile mnogo, ali mnogo drugacije, rezultat referenduma bi bio bar 65%-35%, i DPS sigurno ne bi imao neprikosnovenu vlast). Ali nikad nije kasno.

Naravno, od tih istih "opozicionih snaga" LP/GP su sada predstavljeni kao novi DPS "sateliti", nesto slicno kao oni funkcioneri GZP koji su pred referendum podnijeli ostavku (to jest, po misljenju g. Meda, "popustili pred pritiscima vlasti"). Jer danas svako ko se ne ponasa po nakaradnom principu opozicije i principu "pljuj sve sto ima veze sa DPSom, pa cak i ono sto mislis da ima veze a u sustini nema", po njihovom misljenju je "DPS satelit" ili "DPS agent" ili "je popustio pod pritiscima vlasti i drzavnog aparata i dikitature ili sta vec".

Pateticni izgovori za sopstvenu politicku zaostalost, neuspjehe i promasaje. Ali i to ce proci.

augustin
24-06-06, 11:01
a MadDog (znam da je God, al ga ja svaki put ovako prochitam :D) shto si me odushevio s ovim postom nocas. :respekt: i potpis odma... sve si prave stvari rekao koje su trebale bit rechene i nemam nishta ni da dodam ni da oduzmem. fenomenalno :)

SKOJ
24-06-06, 11:41
...
Moram da pohvalim djelovanje LP i GP poslije (naravno i tokom) referenduma koje je izuzetno objektivno i konstruktivno, i primjer je kako moderna opozicija treba da se ponasa u javnom djelovanju
...

Moram da istaknem par komicnih momenata - dakle GP je primjer kako treba da se ponasa moderna opoziciona partija. Samo sto je ona dio vladajuce koalicije, svoj jedan mandat u parlamentu je dobila od vladajucie koalicije, glasa za predloge vladajuce koalicije i kritikuje iskljucivo ostale opozicione stranke.

Izuzimajuci tih par detalja - radi se o cistoj opozicionoj stranci.

ili "je popustio pod pritiscima vlasti i drzavnog aparata i dikitature ili sta vec"..

Pokusavas li to da kazes da u CG ne postoje pritisci vlasti na gradjane, tj birace, posebno opozicionih partija?

Old Bone
24-06-06, 11:56
Mnogo dobar post God. Ja slicno osjecam, gledajuci to da sam promjenio kola prije 3 g. sa tendencijom promjene na bolja ove godine, izolovao i krecio kucu, poboljsao kucne i okolne uredjaje (klima i sl.), poslao kcerku u Us , Italiju i u okolne zemlje, lijepo se nosio ...zaradio nisam nista, alli MOGAO SAM DA NISAM VAZDA BIO TROSADZIJA. Isto nisam ni u kakvoj poslovnoj semi sa DPS ni sa kriminalom , kao ni ti.

E sad, sto fali:

Smeta mi sto kadar DPS posmatra CG kao svoj *lovni zabran* u kojem se ne prihvataju niciji doprinos ako NIJE PREKO NEKOG OD NJIHOVIH RUKOVODILACA, dakle bolje da se ne uradi nista, nego da drugome pripadne pusta *slava*...sto je postojalo u CG oduvjek(nazalost). Uz pitanje slave lezi i njihovo uvriježeno misljenje da je bolje da nesto stoji nedirnuto, sve dok tamo on iz DPS ne bude imao interes od tog neceg sto se mijenja- (niko meni nece vrsljat po lovistu, pa ni da nesto poboljsa....ja cu ga poboljsavat, jer je moje). To im je STRASNO RETROGRADNO.
Uz to ide konstatacija da jednog koraka nisu makli od kadrovske politike iz doba komunizma.

Kako su imali uspjehe, koji su nesporni?
Tako sto su i komunisti imali uspjehe dok su u pitanju strateske stvari i neka vrsta ratne ekonomije (koja pretpostavlja snalazljivost vise nego rad).
Sada se moraju brzom brzinom evolirat ili panut, jer SU SE ISPUCALI NA OVAJ SABLON uspjesnog stvaranja drzave u neprijateljskom okruzenju.

Dakle, ilii ce prihvatat novu agendu, ili ce izgubit vlast.
Rekao bih da ce natjerat njima vrlo korisni SDP da raskine koaliciju i da se ujedini sa GP I LP, mozdai sa GZP i da ih obale ko krusku....sto i nije lose, jer ako DPS ne postuje evropsku klasu koju im daje SDP, ma kako bio malobrojan, i ako DPS ne udje u Socijalisticku internacionalu preko SDP, to bi potvrdilo moje SUMNJE-(ipak SAMO SUMNJE)- u njihovu sposobnost za evoluciju.
Bolja varijanta je da evoluiraju, zajedno sa SDP, da privuku, takodje klase radi GP u kolaliciju i da budu moderna levica. Njoj nasuprot GZP bi bila partije centra, nalevo zakrivljenog (zbog okrenutosti radnicima i njihovim ineresima). Oko tkzv. *srpskih partija* bi se formirala desnica, zbog velikog uticaja crkve, koja je katalizator desnice....

PA STA KOME BOG DA NA IZBORIMA!

POzdrav,

MadGod
24-06-06, 12:34
Prethodni post

U potpunosti se slazem sa tvojim dodatkom na moj post, narocito sto se tice uspjeha DPSa koje si opisao sasvim precizno. To su bili uspjesi koji su bili izvodljivi i moguci u dosadasnjoj situaciji, i od dana proglasenja nezavisnosti svakako nam treba drugaciji pristup vladajuce politicke opcije prije svega po ekonomskim pitanjima.

Svakako da je potrebna promjena politike vlasti, i da dosadasnji sistem vise nece funkcionisati u narednom periodu koji ceka CG, jer ce EU vrlo brzo staviti vladi do znanja da, prije svega, Rusi nisu "politicki najpodobniji" vlasnici dijela primorja na Jadranu. ;) Potom naravno i sve ostalo.

Moj post je jednostavno imao za cilj da pokaze kako se Crna Gora iz "balkanskog lonca" izvukla vrlo, vrlo lagano i spretno s obzirom na okolnosti, i izasla na pocetak pravog puta - i da taj uspjeh (a to jeste uspjeh) nije dosao sam od sebe.

Sad, posto je promjena neophodna, najvaznije pitanje je da li ce DPS (koji je po prirodi vrlo hm... "fleksibilna" partija, i vec su pokazali da se brzo prilagodjavaju datoj situaciji ;p) napraviti tu promjenu u svojoj, sopstvenoj strukturi i organizaciji i krenuti polako da "cisti" svoja ***** (u domenu korupcije itd) da bi ostao na vlasti. Ili ce na vlast doci nova (bolja) politicka grupacija.

Ja bih, hipoteticki receno, svakako preferirao novu vlast, bilo da DPS pocne da cisti iza sebe ili ne. Nazalost, mislim da ce s obzirom na trenutno stanje u opoziciji sa jedne i prilagodljivost DPSa (koji su sto se tice sposobnosti kao politicara jos uvijek neprikosnoveni - i ostace dok se ne pojave neke nove mlade nade) sa druge strane - mislim da je prva opcija vjerovatnija, bar u bliskoj buducnosti. Mada kao sto rekoh, prve pozitivni signali ozbiljne opozicije stizu iz Gradjanske i Liberalne Partije, a iskreno se nadam da ce takvih biti jos.

Zbog pritiska sa strane (EU, razne evropske organizacije itd) koji ce uslijediti, do jedne ili druge promjene ce sigurno doci, i to u bliskoj buducnosti. I bilo DPS, bilo neka nova vlast, nece moci da se bavi dosadasnjim aktivnostima kojima se DPS bavio.

Najbolji scenario je jedna nova, mlada i snazna opozicija (GP/LP/SDP bi bile odlican pocetak!) podrzana od manjinskih partija koja bi korektnim djelovanjem i stvaranjem konstruktivne atmosfere gdje ce politicke stranke poceti da se korektno nadmecu na politickoj sceni, a price tipa "rusenja rezima i diktature i policijske drzave" sto prije zakopati i zaboraviti, i preci na ozbiljnu politicku borbu!

U svakom slucaju sam optimista povodom pitanja buduceg razvoja Crne Gore, i vjerujem da za to imam dovoljno razloga. I mozda me najvise zbog toga strasno iritiraju nastupi "neozbiljnog" dijela opozicije po kojima prakticno stojimo na ulasku u Pakao i sa izgledima poniranja do njegovih najnizih krugova. A izjave analogne prethodnoj recenici su prakticno jedino "politicko" djelovanje tog dijela opozicije.

SKOJ
24-06-06, 12:40
...SKOJ, GP/LP su fakticki opozicija na trenutnoj politickoj sceni.

Samo mi objasni taj "fakticki" dio za GP. Kao sto vec rekoh, dio je vladajuce koalicije, od nje je dobila jedino poslanicko mjesto koje ima i glasa kao vladajuca koalicija. Gdje je tu ijedan element opozicionarstva?

A "pritisak" na gradjane te vrste kakvim ga ti opisujes vrlo dobro znas koliko ima veze sa istinom. Naravno, posto je tvoja ocigledna svrha da prosipas propagandu prakticno bez obracanja paznje na sustinu poruka drugih ucesnika foruma, sa tobom je i onako nepotrebno polemisati.

Ja nista nisam ni opisao, samo sam te pitao da li uopste postoje pritisci.
A sto se tice "veze sa istinom", sve i da ignorisem razne price iz druge i trece ruke, samo u zadnjih mjesec dana sam cuo od najblize rodbine dvije price:

1) Pozvana sluzbenica kod direktora koji ju je upozorio da moze izgubiti posao ako glasa "ne".

2) Pozvana prodavacica kod sefa velike prodavnice koji joj je rekao da ne dolazi u ponedeljak na posao ako izadje na referendum (jer je znao da ce da glasa "ne").

E, sad, posto ja imam nekih 50-ak kom. najblize rodbine lako ti je izracunati procenat pritiska.

Old Bone
24-06-06, 13:35
Bilo -proslo SKOJ!!!!!!!

Dobili smo i samostalni smo...tacka!

Pridruzi se ,kao vrlo kompetentan i pametan forumski sagovornik, ovoj siguran sam potrebnoj i dobroj razmjeni misljenja i daj nam novi kvalitet. Ti to mozes zato sto smo ja i God previse slicni po stavovima i procjenama, pa se jedan nadovcezije na drugog, U ISTOJ OPCIJI. A ti misllis drugacije i iza tvog rakursa vidjenja stoje grdni glasaci.

Reci nam sto vi ti zelio, ALI KAO MOGUCE OVDJE I SADA, jer su neostvarljive zelje ipak nebitne.

Ne zamjeri i pozrdav,

SKOJ
24-06-06, 15:06
...
Reci nam sto vi ti zelio, ALI KAO MOGUCE OVDJE I SADA, jer su neostvarljive zelje ipak nebitne...

Prvo da kazem da su svakom ozbiljnom covjeku price o "samoreformi" DPS-a apsolutno komicne. Mislim, partija je na vlasti 15 godina, direktni je potomak SKJ/KPJ koji je bio na vlasti 45 godina prije toga, i sad neko cak i pomislja da prica pricu o tome kako takva partija moze samu sebe da promijeni?!

Mislim, takva prica ima smisla jedino kao vrlo plitka propaganda u korist DPS-a. Jedini nacin na koji se takva partija moze reformisati je da izgubi vlast, padne u toku sledecih nekoliko godina na nivo podrske kakav danas ima SPS u Srbiji i onda bude ponovo izgradjena. Istina, tada bi to bila nova partija koja nikakve veze sa danasnjim DPS-om ne bi imala, ali je to druga prica.

Drugi put "reforme" je cijepanje DPS-a na "reformsko" i "antireformsko" krilo (ovi nazivi nemaju nikakve realne sadrzine i zavise striktno od toga koja struja ce da pobijedi - kao i 1997. oni koji pobijede ce sebe nazvati "reformisti"). Naravno, u tom slucaju ce "reformisti" traziti nove saveznike a od sustinske promjene partije nece biti nista.

Sto se tice perspektive Crne Gore, poprilicno sam opusten. Spreman sam da prve redove opozicione borbe prepustim onim silnim novinarima i intelektualcima koji su pricali da je obaranje M.Dj. vlasti i demokratizacija Crne Gore moguca samo ako ista postane nezavisna. Dakle, hic Rhodus, hic salta. Evo, nezavisna je, hajde da vas vidimo da se makar usudite izjasniti kao opozicionari, a kamoli da stvarno nesto ucinite. Hajde da vas vidimo kako iz svojih kabineta i sigurnih salona sprovodite u djelo akcione parole, kako pretvarate u stvarnost "istorijsku neizbjeznost" pada Vodjinog rezima u nezavisnoj Crnoj Gori.

I, oprosticete mi ako se ponekad tiho nasmijem kad vidim one rijetke hrabrije "nezavisne intelektualce", koji pokusaju stvarno nesto da ucine, kako teturaju pod samarima TVCG, Monitora, Pobjede, Vijesti.

Nemoj me shvatiti pogresno, ja nikad, apsolutno ni pod kojim uslovima necu glasati za ovu i ovakvu vlast. To kazem potpuno iskreno, kad bi Lucifer vodio kampanju protiv ovakve trule diktature ja bih glasao za njega, cisto iz principa da je bolje da se zla smjenjuju nego da jedno stalno jase. Dakle, od mene i, koliko vidim, od velike vecine unionista ce svako ko pokusa da demokratizuje CG i obori DPS imati punu podrsku.

Ali red je da i vi koji ste se borili za NDCG pokazete od cega ste napravljeni, red je da i vi malo vidite kako je to biti protiv vlasti u Crnoj Gori, na kraju krajeva ne bi ni red bio da vam novu&nezavisnu demokratizuju cetnici i izdajnici. Eto vam prvih redova, petooktobarske spomenice mozete izmedju sebe podijeliti, ja cu zadoovljan biti i samom vasom pobjedom, samo je ostvarite.

MadGod
24-06-06, 15:47
To kazem potpuno iskreno, kad bi Lucifer vodio kampanju protiv ovakve trule diktature ja bih glasao za njega, cisto iz principa da je bolje da se zla smjenjuju nego da jedno stalno jase.

Vrlo razuman, objektivan i moderan politicki stav, moram da priznam. Pravo olicenje modernih demokratskih standarda. :rolleyes:

Ali u svakom slucaju, hvala ti na tom postu jer je posluzio kao izvrstan primjer iskompleksiranosti (trenutno) veceg dijela crnogorske opozicije, o cemu sam ranije pricao. Ali posto se ocigledno nikada nece opametiti, takvo djelovanje ce ih bar dovesti do niova statisticke greske vrlo brzo, i otvorice se mjesto za neke nove ljude na politickoj sceni koji ce biti bar malo zreliji i znati o cemu pricaju.

Vidim da nisi propustio ni da me optuzis da vodim plitku propagandu DPS-a i slicne stvari. Mora da sam podlegao pritiscima vlasti jel? :rolleyes:

SKOJ
24-06-06, 15:52
...
Vidim da nisi propustio ni da me optuzis da vodim plitku propagandu DPS-a i slicne stvari. Mora da sam podlegao pritiscima vlasti jel?

Pa tvoja teza o "samoreformi" DPS-a dok je na vlasti je besmislena. Necu da ulazim u to sta je razlog tome sto lansiras besmislene price, ali samo kazem da jedina poenta koju takva prica moze da ima je da posluzi kao vrlo naivna DPS propaganda.

MadGod
24-06-06, 15:56
Pa tvoja teza o "samoreformi" DPS-a dok je na vlasti je besmislena. Necu da ulazim u to sta je razlog tome sto lansiras besmislene price, ali samo kazem da jedina poenta koju takva prica moze da ima je da posluzi kao vrlo naivna DPS propaganda.

Po tvom skromnom misljenju. I to bi mogao da dodas ponekad, jel? Ili je, naravno, svaka tvoja ka' rijec Bozja i ono sto ti vidis kao besmisleno i netacno to sasvim sigurno besmisleno jeste. Mislim, nema vise nikakvog smisla o tome raspravljati - SKOJ lupi ko iz vedra neba da je nesto besmisleno, i gotova prica.

Nego, neka. Dobro meni dodje ovih 150 eura za svaki post, a? :)

Do sad si se bar pravio da si ozbiljan diskutant. Ne popustaj, dobro ti je islo. A cisto za PS, vidim da i dalje vadis po dvije-tri recenice iz postova na koje mozes da skrpis nekakav odgovor koji iole ima smisla.

SKOJ
24-06-06, 15:59
Po tvom skromnom misljenju. I to bi mogao da dodas ponekad, jel? Ili je, naravno, svaka tvoja ka' rijec Bozja i ...

Vala, obicno dodam "po mom misljenju" ali mi se sad ucinilo da nema potrebe. Pricati da ce se partija koja je u ovom ili onom obliku na vlasti 60 godina "samoreformisati" dok nas jos jase je toliko besmislena da nisam osjetio potrebu da se trudim oko ograda.

MadGod
24-06-06, 16:02
Pricati da ce se partija koja je u ovom ili onom obliku na vlasti 60 godina "samoreformisati" dok nas jos jase je toliko besmislena da nisam osjetio potrebu da se trudim oko ograda.

Sad bi sa 5 godina na 15, 17 pa odjednom 60? Samo nemoj rec da je i Njegos bio clan DPSa svojevremeno, i to iz perioda kada se DPS zalagao za "zajednicu". Ali neka, i Marko je ora' drumove nekad. Please. :rolleyes:

Ukoliko tvrdis da te neko jase, molim te da se uzdrsis i govoris u svoje ime, posto mene sigurno niko ne "jase"... za tebe, medjutim, nisam siguran.

SKOJ
24-06-06, 16:05
Sad bi sa 5 godina na 15, 17 pa odjednom 60? Samo nemoj rec da je i Njegos bio clan DPSa svojevremeno, i to iz perioda kada se DPS zalagao za "zajednicu". Please.

Pa KPJ-SKJ-DPS. Eto cak su i imovinu SKJ naslijedili, dakle sve u kontinuitetu.

Ukoliko tvrdis da te neko jase, molim te da se uzdrsis i govoris u svoje ime, posto mene sigurno niko ne "jase"... za tebe, medjutim, nisam siguran.

Steta, mnogo propustas :)

MadGod
24-06-06, 16:09
Pa KPJ-SKJ-DPS. Eto cak su i imovinu SKJ naslijedili, dakle sve u kontinuitetu.

Po takvim "nasljednim" teorijama se izrodila i ona hipoteza da su svi Crnogorci (citaj: Juzni Sloveni, a bogami i pokoji Poljak) u sustini Srbi - sve je u kontinuitetu. E, i prije nego sto krenes u jos jednu tolerantnu anti-nacionalisticku kampanju, samo da ti napomenem da je ovo samo primjer sta jeftina demagogija moze da uradi (jedini problem je sto su tako definisane teorije obicno kratkog vijeka).

Steta, mnogo propustas

Vjerovacu ti na rijec. :D

augustin
24-06-06, 16:12
moze se desit da ovaj post bude pomalo kontroverzan, pa bih samo zelio da naglasim da se slazem s ciljem ('promjene') ali da drugachije vidim nachin na koji doci do tog cilja.

naime, vecina ljudi je svjesna da ce dps ove izbore jako teshko izgubiti, shto zbog toga shto su iz referendumskog procesa izashli kao pobjednici (i na unutrashnjem i na spoljashnjem planu), shto zbog partijske mashinerije. zbog toga stvari treba postaviti realno.

dakle, mislim da se svi slazu da nam ubuduce trebaju kvalitetni, radni, obrazovani i nadasve normalni ljudi. problem je shto se oni koje u svojim rukama drze moc, bila ona institucionalizovana ili ne, protive ovakvom razvoju dogadjaja. znachi, cheka nas utakmica koju treba odigrati glavom, a ne srcem. moje je vidjenje da postoje dva realna izbora. jedan je da se trazi 'revolucionarna' promjena (tj. prelazak dps-a u opoziciju), a drugi da ta promjena ipak bude 'evolutivna' (promjena unutar dps-a ili uticaj manjih partija koje bi formirale koaliciju/vecinu/vladu).

generalno, nijesam bash veliki pristalica 'revolucionarnih' promjena. razlog je shto prilikom takvih promjena dolazi do rasipanja energije, ali i troshenja ljudi i kredibiliteta. uz to, mentalitet ljudi u cg je takav da se revolucionarne promjene teshko mogu drzati pod kontrolom. da bih malo ovo pojasnio dacu par primjera. prvo, kad bi se izabralo da se ide na smjenu dps-a, to bi znachilo da bi ljudi iz suverenistichkog bloka morali ici u negativnu kampanju i natpljuvavati se, a samim tim i troshili sopstveni kredibilitet i spushtili se na neke nize nivoe. takodje, to bi znachilo i da bi se neki normalni ljudi koji drze do sebe povukli i stvari prepustili onima koji su voljni da tu pljuvachinu odrade (budimo realni, jedini nachin na koji bi dps bio smijenjen bi mogao bit pljuvanje po medijima i negativna kampanja- shto se partijske mashinerije tiche, tu su medju prvima u svijetu). znachi, opet bi doshlo do negativne selekcije i dobili bi 'sultana umjesto sultana'... druga poenta pojashnjenja je kontrola smjene. dakle, i kad bi gore opisana strategija uspjela (shto je nerealno), znajuci mentalitet ljudi bilo bi vrlo vjerovatno da bi i oni zdravi i kvalitetni djelovi dps-a bili 'osudjeni' i odstranjeni a samim tim njihov potencijal bi bio neiskorishcen, shto je shteta za Crnu Goru.

dakle, ja preferiram varijantu 'evolutivne' promjene. naravno, i ova varijanta ima svojih mana, ali njena je prednost shto bi rasipanje energije bilo znatno manje nego u prvoj, a uz to bi preovladala pozitivna, a ne negativna selekcija. takodje, mislim da bi ovim malo realnijim pristupom partije kao shto su sdp (ukoliko nastupi samostalno), gp i lp mozda chak i bolje proshli na izborima nego shto bi to bio sluchaj ukoliko bi se opredijelili za 'revolucionarni' pristup.
dalje, mishljenja sam da bi centre moci trebalo institucionalizovati. dakako, ovo je kontroverzan stav, ali argumentacija je sljedeca. prvo, pod centrima moci podrazumijevam one ljude koji se pitaju a zvanichno nemaju funkciju. dakle, recimo osoba x je glavna na berzi, i to svi znaju, iako osoba x zvanichno nema nikakve veze s berzom. moj stav je: dajmo osobi x kontrolu nad berzom i recimo javno 'osoba x je glavna za berzu' (dakle, sushtina se nece promijenit, samo forma). razlog za ovakav pristup je shto ce pregovaranje, izazivanje, i moguca smjena institucionalizovanog centra moci biti mnogo laksha negoli onog neinstitucionalizovanog. znachi, desi se neko sra**e na berzi- moze se odmah reci ko je stvarno kriv i, ako ne smijeniti, onda kroz pregovaranje smanjiti uticaj institucije. teorijski pristup Richarda Slaughtera, tzv. transformation cycle, bi se odje mogao primijeniti: nakon shto dodje do 'break down of meaning' (tj. u ovom primjeru sr***a na berzi), nastupila bi faza rekonceptualizacije (tj. osoba x bi bila prozvana kao odgovorna za sr***e i bila bi predlozena promjena u vidu smjene ili promjene ovlashcenja odgovrnoj instituciji, kojom upravlja osoba x). nakon toga doshlo bi do konflikta i pregovora, iz kojih se mozda ne bi izashlo sa totalnom pobjedom, ali svakako s poboljshanjem. kao rezultat ove chetri faze, nakon odredjenog perioda doshli bi do 1) institucije chija bi se moc tokom nekoliko transformacionih pristupa svela na prihvatljivu i 2) smjenu osobe x, koja je na pochetku priche djelovala vaninstitucionalno kao centar moci koji je teshko dokuchiti, a kamoli izazvati ili smijeniti. znachi, dvije muve jednim udarcem.

to bi ukratko bila strategija koju bi najvishe volio da vidim na sljedecim izborima i nakon njih. ovo je mozda bila pricha za neku drugu ili neku novu temu, al s obzirom da je rasprava odje krenula u smjeru koji je izazvao ovakav post, ja cu ga odje i okachit (moderatori- prashtajte, michite ili brishite :D)

MadGod
24-06-06, 16:18
Prethodni post

Moram da ti odgovorim na apsolutno isti nacin kao ti meni jutros. :D

Svaka cast, potpisujem.

Revolucionarne promjene same po sebi nikada, ali nikada, nista dobro nijesu donijele - ono dobro sto je doslo poslije njih, doslo je nakon mukotrpnog rada i teskih problema i krize nakon njih, i na kraju se sve ipak svelo na "evolutivni" put, uz ogromnu kolateralnu stetu u svim oblastima. U sustini, i ja sam imao nesto slicno u vidu kada sam pomenuo "transformaciju" unutrasnjih struktura vlasti u ranijem postu kao moguci razvoj dogadjaja u buducnosti.

Simptomaticno je i to da i EU izgleda da pocinje da forsira slicnu ideju. U svakom slucaju je ocigledno koga oni trenutno podrzavaju u Crnoj Gori. E sad, ukoliko DPS odluci da se drzi starog sistema i pokusa da na taj nacin nastavi svoj rad, to je vec druga prica. Ali da je takva transformacija moguca - moguca je.

SKOJ
24-06-06, 16:27
...jedan je da se trazi 'revolucionarna' promjena (tj. prelazak dps-a u opoziciju), a drugi da ta promjena ipak bude 'evolutivna' (promjena unutar dps-a ili uticaj manjih partija koje bi formirale koaliciju/vecinu/vladu).
...dakle, ja preferiram varijantu 'evolutivne' promjene. naravno, i ova varijanta ima svojih mana

U sustini ima samo jednu. Nemoguca je.

Priznacu da nije nemoguca ako mi navedes jednu od dvije stvari:

1) Bilo koju partiju u svijetu koja se "samoreformisala" i "evoluirala" nakon 15 godina vlasti a da nije izgubila izbore.

2) Iole uvjerljiv scenario DPS "samoreforme" - dakle kako ti to zamisljas. Npr. Milo sutne najnesposobnije i najdiskreditovanije tipove kao sto je Misko Vukovic i onda podje do osobe XXX i zamoli je da preuzme kormilo... u tom smislu, kako ti to vidis?

Beranac
24-06-06, 16:37
Ne da branim DPS - zaista mislim da je vrijeme da dodje do promjena - ali u demokratskom drustvu partije se mogu reformisati. U diktaturi, naravno ne mogu. Sama prijetnja smjene jeste dovoljan inicijator da se neko promijeni.

Uzmimo samo primjer DPS preokreta od supersrpske partije do glavne indipendisticke.

augustin
24-06-06, 16:43
@ SKOJ

ae da pochnem s kraja

2) cijela moja pricha se i nije odnosila samo na 'samoreformu', vec se primarno bazirala na nekoj vrsti reforme pod pritiskom spolja i uz pomoc unutrashnjih zdravih djelova dps-a. primjer s 'osobom x' je samo jedan od mogucih nachina kako bi se neke promjene mogle izvesti.
osnovna ideja moga posta je realan pristup: dps je trenutno prejak da bi bio konstruktivno pobijedjen na izborima i za mene je pravi nachin da se privede namjeni baziran na lukavstvu, trojanskim konjima i evolutivnoj promjeni. josh jednom, moguci nachini kako bi se ovo izvelo su brojni, pochevshi od medija koji bi mogli da forsiraju i vishe prostora daju onim konstruktivnim i kvalitetnim ljudima kojih u dps-u ima (naravno, ne povecanje apsolutnog prostora koji dps ima u medijima, vec procentualno povecanje ovima naprednima), pa do angazovanja akademskih i intelektualnih krugova, koji bi forsirali i svoju energiju usmjeravali na poboljshanje (a ne destrukciju) postojece infrastrukture, a kroz gore-pomenuti transformational cycle.

da se vratim na ovo prvo: ne mogu navesti to shto od mene trazish, jer tako neshto teshko da je idje postojalo. medjutim, mene to ne intresuje, jer je ovo nasha realnost, isto kao shto je to bio i bg sporazum i drzavna zajednica, stranac kao predsjednik rrk, 55%... (sve to takodje nije nidje postojalo prije, a vjerovatno nece ni poslije)

@Beranac

smjena kao 'means to an end' da, ali ne kao 'end itself' (ovo se odnosi samo na sljedece izbore), jer bi to po mom mishljenju bilo isuvishe destruktivno.

e da @ MadGod

ishvalismo se nas dvoje jutros/danas/nocas (kod mene je 1am) poshteno :D

MadGod
24-06-06, 17:12
Ja bih malo sve pojednostavio na ovu pricu:

Mislim da se apsolutno svi slazemo da je osnovni i glavni cilj DPS-a opstanak na vlasti, i to je jedna vrlo korisna cinjenica kojom se treba voditi.

E sad, i Beranac u prethodnom postu i ja smo pomenuli jos jednu cinjenicu: da je DPS partija sposobna da se brzo i efikasno prilagodi situaciji. Oni to u sustini vec rade, posebno u spoljnoj politici gdje su vec dobili direktnu i otvorenu podrsku od brojnih licnosti iz vrha EU nakon referenduma.

DPS ne moze prezivjeti bez saradnje sa EU, jer je njihova podrska u narednom periodu kljucna - mislim da je to vrlo ocigledno. A posto je u tom "partnerstvu" EU jaca strana, interesi EU moraju biti ispunjeni (smatram da u ovom trenutku ti interesi se poklapaju sa interesima Crne Gore). Dakle, interes EU nije da Rusi budu vlasnici cijele obale i privrede jedne mediteranske zemlje. Interes EU takodje nije da se preko teritorije Crne Gore u EU svercuju cigare, droga, Moldavke i slicno.

Uzimam da je nas glavni interes, kao Crne Gore, naravno put ka prosperitetu, ekonomski oporavak, razvoj, integracije i slicno. A ne to ko ce licno biti na vlasti a ko u opoziciji i u kom trenutku.

Moje licno vidjenje narednog perioda se sastoji u tome da ce DPS, ocekivano, osvojiti vlast na narednim izborima i pokusati da zadrzi naklonost EU koju u ovom trenutku ima. To samo po sebi donosi neka poboljsanja, jer ce svakakve organizacije da zasjednu u Podgoricu i posmatraju sta se tu sve radi.

U medjuvremenu, pro-srpski dio opozicije, i dio opozicije koja svoje kampanje svodi na ono sto je SKOJ fino sazeo u "postaviti Lucifera za predsjednika, samo da nas ne jase isto zlo" i slicnoj propagandi, ce polako poceti da slabe u korist ozbiljnih opozicionih snaga.

Ove snage bi u bliskoj buducnosti (mozda cak na narednim izborima) mogle da pariraju DPS-u prije svega u politickoj inteligenciji koja je i osnov cijelog bavljenja politikom.

Dakle, ponavljam, hladnokrvnost, ozbiljnost, konstruktivnost, proracunato djelovanje i strategija su put ka uspjehu za ozbiljne opozicione snage. Bez cmizdrenja, samosazaljevanja i prazne propagande koju imamo danas.

SKOJ
24-06-06, 21:02
...
Uzmimo samo primjer DPS preokreta od supersrpske partije do glavne indipendisticke.

To ne mozes racunati u reformisanje, zato sto je partija ostala isto toliko rigidna, nedemokratska, diktatorska koliko je bila i ranije.

Jedino sto se promijenilo je unionisticko opredeljenje u suverenisticko. A ta promjena tesko da se moze opisati kao apsolutno pozitivna ili negativna, tj pozitivna ti je ako si ti suverenista a negativna ako si unionista.

SKOJ
24-06-06, 21:06
...Moje licno vidjenje narednog perioda se sastoji u tome da ce DPS, ocekivano, osvojiti vlast na narednim izborima i pokusati da zadrzi naklonost EU koju u ovom trenutku ima...

Od 1999. nema nijednog trenutka u kome je DPS imao naklonost EU. Kao i svi racionalni politicki entiteti, EU ce prihvatiti Crnu Goru kojom vlada DPS (i cestitati mu i tapsati ga po ledjima i zvati ga garantom mira na Balkanu) ako vidi da je to realnost.

Naravno, pravo misljenje EU (i ostalih medjunarodnih cinilaca) se otkriva onda kad im se cini da je DPS u krizi i da bi mogao da se zaljulja - onda EU ambasadori organizuju opozicione koalicije, salju se gomile diplomata da vide Moldavku, zavrce se ruka Milu i uopste udaraju diplomatski samari desno i lijevo.

SKOJ
24-06-06, 21:19
@ SKOJ

ae da pochnem s kraja

2) cijela moja pricha se i nije odnosila samo na 'samoreformu', vec se primarno bazirala na nekoj vrsti reforme pod pritiskom spolja i uz pomoc unutrashnjih zdravih djelova dps-a. primjer s 'osobom x' je samo jedan od mogucih nachina kako bi se neke promjene mogle izvesti.

Pa to je "samoreforma". Za razliku od tebe ja tvrdim da se ta partija/interesna grupa moze 'reformisati' samo ako izgubi vlast. U stvari, vjerujem da bi se u slucaju gubitka vlasti raspala taman kao Milosevicev SPS ali to je njihov problem.

da se privede namjeni baziran na lukavstvu, trojanskim konjima i evolutivnoj promjeni.

Nekad davno sam razgovarao sa nekim liberalima koji su to isto tvrdili i rekao sam im (a mislim da je sudbina SDPa to jasno pokazala) da partije i pojedinci koji pridju DPS-u da bi ga "reformisali iznutra" imaju isto toliko sanse da to postignu koliko je nekad Franz von Papen imao sanse sa svojim planovima da reformise jednu drugu gospodu.

Drugim rijecima, dozivjecete istu sudbinu kao i SDP - umjesto da reformise DPS u nesto slicno SDP-u, DPS je "reformisao" SDP u nesto slicno sebi.

pochevshi od medija koji bi mogli da forsiraju i vishe prostora daju onim konstruktivnim i kvalitetnim ljudima kojih u dps-u ima

Mislis ovi mediji koji su pod totalnom vladinom kontrolom? Mislis da se neki od urednika tamo pita koliko ce vremena ici kojem DPS funkcioneru?

Old Bone
25-06-06, 01:13
dakle, ja preferiram varijantu 'evolutivne' promjene. naravno, i ova varijanta ima svojih mana, ali njena je prednost shto bi rasipanje energije bilo znatno manje nego u prvoj, a uz to bi preovladala pozitivna, a ne negativna selekcija. takodje, mislim da bi ovim malo realnijim pristupom partije kao shto su sdp (ukoliko nastupi samostalno), gp i lp mozda chak i bolje proshli na izborima nego shto bi to bio sluchaj ukoliko bi se opredijelili za 'revolucionarni' pristup.
dalje, mishljenja sam da bi centre moci trebalo institucionalizovati. dakako, ovo je kontroverzan stav, ali argumentacija je sljedeca. prvo, pod centrima moci podrazumijevam one ljude koji se pitaju a zvanichno nemaju funkciju. dakle, recimo osoba x je glavna na berzi, i to svi znaju, iako osoba x zvanichno nema nikakve veze s berzom. moj stav je: dajmo osobi x kontrolu nad berzom i recimo javno 'osoba x je glavna za berzu' (dakle, sushtina se nece promijenit, samo forma). razlog za ovakav pristup je shto ce pregovaranje, izazivanje, i moguca smjena institucionalizovanog centra moci biti mnogo laksha negoli onog neinstitucionalizovanog. :D)

KOje da brisu ovakav antologijski post?!??Oni su nasi dobri i pametni moderatori , koji cak silju upitstva neukom forumasu kako da postuje (gvala Didi:) :) )

Svaka ti cast na analizi Augustin! Da pokusam da se nadovezem sa par ideja :
Institucionalizovanje mocnika
Ali smatram da nasi *igraci iz sjenke* jednostavno ne zele, zato JER NE SMIJU da se institucionalizuju.Da bi to ucinili moraju imati bar 80% pokriven i cist kapital kojim su kupilli te akcije. To oni nemaju i nikada nece imati. Zato ostaje opcija da se proda nekim strancima. gdje se lanac kida, jer nijedan od opzicionih lidera nebi smio da trazi od stranca da pravda posjed i vlasnistvo akcija....dakle, da sam na njihovim mjestu ja bih to ucinio:PRODAO AKCIJE KUPLJENE PRLJAVIM NOVCEM, PA MAKAR I JEFTINO!

Je li to evolutivna promjena-PA IPAK JES! Zato sto se dio po dio prljavog novca ubacije u legalne tokove.

S druge strane, imam klijent koji je optuzen za nesavjesno poslovanje u privredi , kao sef platnog promet jedne banke,ZATO STO NIJE DOVOLJNO KONTROLISAO PORIJEKLO NOVCA, IAKO JE UPLATA DOSLA IZ DRUGE BANKE!
A kada novac dodje iz druge banke, on je vec bio u zakonitom toku i ne bi trebalo da bude govora o pranju novca- (jer je *pranje novca* kada pare od pojedinca idu ka institucionalizovanju (u banke nekako , pa iz banke pojedicu, sa porijeklom isplate), a ne od jedne banke ka drugoj.

DAKLE TUZILAC ZA ORGANIZOVANI KRIMINAL JE *ZASJEKAO* BAS DUBOKO U PROSLOST, pa rekao bih i hrabro! Moj klijent je nevin U KONKRENOM SLUCAJU, ali smatram da je SAMO MOJ KLIJENT NEVIN, i ako se tako nastavi od satrane tuzioca MNOGI CE IMAT MNOGE NEPROSPAVANE NOCI!

Beranac
25-06-06, 07:56
To ne mozes racunati u reformisanje, zato sto je partija ostala isto toliko rigidna, nedemokratska, diktatorska koliko je bila i ranije.

Jedino sto se promijenilo je unionisticko opredeljenje u suverenisticko. A ta promjena tesko da se moze opisati kao apsolutno pozitivna ili negativna, tj pozitivna ti je ako si ti suverenista a negativna ako si unionista.

Govorim o tome da se moze vrsiti uticaj.

Javno mjenje je itekako bitno za svakog politicara. Ako se uticaj moze vrsiti, a izgleda da moze, onda je do medija i raznih interesnih organizacija da postave dnevni red kojime ce se vrsiti uticaj.

Pogledajmo npr. opozicioni rad (ovdje cu izuzeti GZP) i cime su se oni bavili u proteklom periodu. Da su sa onolikim zarom, kojim su "branili" srpski od maternjeg, branili transparentnost ili bilo koji drugi demokratski princip - vjerovatno bi smo do sada vidjeli neke rezultate toga.

To vazi i za medije: da su novinari sa istim zarom kojim su branili ideju suverenosti, radili na otkrivanju nekompetencije, mozda bi smo danas imali institucije koje funkcionisu.

Milijana
27-06-06, 02:49
Pocinju djecje bolesti mlade drzave- pitanja drzavljanstva izmedju ostalog.
Ono sto mi upada u oci je da nitko ne spominje da se i uvjeti za sticanje drzavljanstva mogu mijenjati s vremenom i da se to dogadja prilicno cesto. Mnoge su zemlje poostrile te uvjete iz raznoraznih razloga.
Nadalje, dvojno ili trojno drzavljanstvo nije neosporno pravo pojedinca , puno drzava ne prihvata i ne priznaje pravo na dvojno drzavljanstvo i mnoge kao uvjet postavljaju ispis i postojeceg stranog da bi se dobilo vlastito ukoliko podnosilac zahtjeva zadovoljava zakonske uvjete najcesce porijeklo roditelja ili pak socijalizacijom . Cak ni zadovoljavanje uvjeta ne znaci automatski pravo na drzavljanstvo.
Ja mogu potpuno shvatiti svakog pojedinca koji zeli drugo , trece, cetvrto ako moze medjutim sa stanovista drzava - ne bi valjalo trcati pred rudo. Ko stampa drzavljanstva sakom i kapom - obit ce mu se o glavu kad tad.
Slucaj Hrvatske - kada se jedna skoro trecina birackog tijela nalazi na teritoriji susjedne drzave + upitna dijaspora (mislim na one koji hrvatsku ni na karti ne znaju naci a vuku neke korijene od prije 100 godina ) i uglavnom su tvrdo desno krilo i kao takvi olucuju o sudbini zemlje ne ziveci u njoj. Istovremeno im se kao "dijaspori" izdvajaju znacajna sredstva a oni sami ne doprinose nicim osim glasom-kocnicom razvoju svoje "matice" .
I naravno, uspijevaju razviti i averziju domicilnih .
Mislim da u ovoj prici sa srpskim drzavljanstvom najvise moze izgubiti Srbija ukoliko ga bude dodjeljivala svakome tko se "osjeca" Srbinom gdje god taj bio jer mu time daje i sva gradjanska prava u drzavi u kojoj ne zivi i ne privredjuje. Pitanje je koliko ce "profitirati" tim korpusom drzavljana osim sto ce povecati vlastito biracko tijelo a sumnjam da je prvenstveni interes pojedinaca trcati na glasanje u Srbiju.
Usput, ne treba smetnuti s uma daleki dan kada mozda svi budemo dio Evrope- vec se prave mehanizmi kako rijesiti problem dvojnih drzavljana u EU koji glasacka prava ostvaruju i vise zemalja i time mogu uticati na donosenje pojedinih odluka ( ovdje se postavljalo pitanje o Poljacima )
Rezultat je da glasacko pravo nije dvojno i ne smije se koristiti dva puta.
Da, takodjer je vazno znati da se imalac dva drzavljanstva u svakoj od tih dvaju drzava tretira prvenstveno kao njen drzavljanin pa u slucaju sprova (npr. krivicnog gonjenja i slicno) ne moze racunati na pomoc ( ili vrlo ogranicenu pomoc ) one druge drzave jer ga zemlja u kojoj je i koja ga mozda za nesto tereti tretira kao vlastitog drzavljana koji potpada pod njene propise.
Prema tome - razumljiviji je interes pojedinaca za vise drzavljanstava upravo radi ostvarivanja prava boravka, zaposljavanja, lijecenja, studiranja i ostalog od drzavnog stambiljanja sakom i kapom koje em kosta em djeluje neozbiljno.

DzoniS
27-06-06, 03:07
JA KAPIRAM LJUE KOJI ZELE NJEMACKO,ITALIJANSKO,AMERICKO,ENGLESKO,SVEDSKO DRZAVLJANSTVO ITD..ALI UZIMAT SRPSKO..HAHAHAAHAHAHAHAH VECE GLUPOSTI NISAM CUO ODAVNO
OD MASANOVOG PRELOMI:mrgreen:

SKOJ
27-06-06, 14:32
Juce je Boris Tadic posjetio CG i rekao nesto interesantno na ovu temu..

“Građani Crne Gore koji žele da imaju državljanstvo Srbije treba da ga dobiju, i obratno. Na taj način pokazaćemo odnos jednih prema drugima i istovremeno dobiti novu kvalifikaciju za EU”, istakao je Tadić.

Milijana
27-06-06, 15:23
Juce je Boris Tadic posjetio CG i rekao nesto interesantno na ovu temu..

“Građani Crne Gore koji žele da imaju državljanstvo Srbije treba da ga dobiju, i obratno. Na taj način pokazaćemo odnos jednih prema drugima i istovremeno dobiti novu kvalifikaciju za EU”, istakao je Tadić.

Ovo "i obratno" je bas interesantno :rolleyes: jer to s druge bande nije Tadiceva briga.Vjerovatno je divanio s tatom u skorije vrijeme pa ga treba podsjetiti da je ovdje u gostima. Odnos jednih prema drugima smo imali prilike vidjeti prilikom priznanja a i prije referenduma a cascavanje drzavljanstvima nije kvalifikacija za Evropu. Evropa nema nista protiv ni restriktivne politike po tom pitanju sve dok se postuju gradjanska prava.
Dako malo pocinu od ovog tapsanja po ramenima , nijesmo jucerasnji pa da ne pamtimo. Jasna i stroga pravlila, za sve jednaka i bez izuzetaka osim mozda sto bi izdavanje radne dozvole i privremene boravisne dozvole trebalo olaksati stanovnicima Srbije ( a i ostalih bivsih YU republika).

Hari Krisna
27-06-06, 16:04
Milijana, ni dobro ti ne valja. Umjesto da pozuris i ispunis zahtjev za srpsko drzavljanstvo dok se tata ne predomisli ti trazis dlaku u jajetu. Brzo ce se tapsanje zavrsiti cim se pocne o parama jer njima je lakse oko izviti nego cent iz dzepa ;)

SKOJ
27-06-06, 16:08
... nijesmo jucerasnji pa da ne pamtimo. Jasna i stroga pravlila, za sve jednaka i bez izuzetaka osim mozda sto bi izdavanje radne dozvole i privremene boravisne dozvole trebalo olaksati stanovnicima Srbije ( a i ostalih bivsih YU republika).

Nije mi jasno zasto stroga pravila a ne liberalna. I zasto ne prihvatiti uzajamno davanje dvojnog drzavljanstva svima koji to traze, sem ako nije cilj da se nastavi tjerati inat onom poveliko dijelu CG koji to zeli.

Hari Krisna
27-06-06, 16:17
Ajde Skoj ne dosadjuj vise inatima, zavjerama, tantarama.... Ako ti oces njihovo drzavljanstvo i oni oce da ti daju sretno bilo. Tvoje gradjansko pravo i ne ocekuj sad fanfare zbog toga. Samo nemoj poslije da kukas kako ne mozes da radis onamo ili ovamo jer si strani drzavljanin.
Veliki je posa ko ce uzeti ili nece samo cekam da vidju kad ce to uraditi Danilovic pa se odreci mjesta poslanika ili ces mu ti traziti gdje je to u svijetu drzavni poslanik strani drzavljanin :)

augustin
27-06-06, 16:28
Nije mi jasno zasto stroga pravila a ne liberalna. I zasto ne prihvatiti uzajamno davanje dvojnog drzavljanstva svima koji to traze, sem ako nije cilj da se nastavi tjerati inat onom poveliko dijelu CG koji to zeli.

ceranje inata i slichne stvari su politichka pricha, drzavljanstvo ima i pravni aspekt. postoje neki opshti uslovi koji treba da budu ispunjeni da bi se dobilo drzavljanstvo, a zelja ne moze biti jedini. no da ne ulazim u pravno, nego da se zadrzim na ovoj politichkoj prichi.
zbog chega bi se tek tako davalo dvojno drzavljanstvo? koji su to razlozi koji stoje iza takvog zahtjeva? ako je neko toliko vezan za 'majku Srbiju' i ako se smatra Srbinom neka batali crnogorsko i uzme drzavljanstvo Srbije...
mislim, vecina gradjana se na referendumu izjasnila za samostalnost, a ta se odluka odnosi i na drzavljanstvo i mora se poshtovati... nikome ne treba da bude osporeno pravo da uzme srbijansko drzavljanstvo ako to zeli, ali da se bez osnova uzima drzavljanstvo Srbije (iz politichkih razloga) povrh postojeceg crnogorskog- to ne bi trebalo biti moguce, a kamoli tolerisano... uz to, nema drzave na svijetu koja drzi do sebe a koja bi tako neshto dozvolila, jer bi to prije svega bilo neposhteno prema (ostalim) gradjanima

edit: i sto Hari kaze, da vidimo kome je to srbovanje preche od poslanichke plate... maxe tamo...

Demijan
27-06-06, 16:38
znaci da razgranicimo, traze li neki odje drzavljanstvo druge drzave zbog toga:

sto jedna minorna politicka grupa smatra pogodnim predizbornim gafom;

politickog osjecanja, (ovakva klasifikacija je jedino moguca jer nije u pitanju etnos - nesto dobijeno po automatizmu - rodjenjem);

ili

najskoriji razlog - zaposljavanje - iliti - finansijsko/materijalni (da ne recem svercersko/izbjegavanje poreza/duple firme/malverzatorski razlozi) u toj drugoj drzavi (ako je ovo onda treba pitati srbe u srbiji sta misle o "crnogorskim satelitima")?

i ako moze neko da mi objasni: odakle toliko (iako se ne zna koliko ljudi u Crnoj Gori je spremno na takvu farsu bez obzira na referendumsku brojku) srba, s obzirom da se zna koliko se ljudi na posljednjem popisu izjasnilo kao pripadnici te nacije.

SKOJ
27-06-06, 17:02
Ajde Skoj ne dosadjuj vise inatima, zavjerama, tantarama.... Ako ti oces njihovo drzavljanstvo i oni oce da ti daju sretno bilo. Tvoje gradjansko pravo i ne ocekuj sad fanfare zbog toga. ...

Ne obracam se tebi vec onima koji misle da tako nesto treba zabraniti.

SKOJ
27-06-06, 17:03
...nema drzave na svijetu koja drzi do sebe a koja bi tako neshto dozvolila, jer bi to prije svega bilo neposhteno prema (ostalim) gradjanima...

Ima mnogo drzava koje dozvoljavaju dvojno drzavljanstvo, a u nekima se broj takvih drzavljana mjeri milionima.

SKOJ
27-06-06, 17:05
znaci da razgranicimo, traze li neki odje drzavljanstvo druge drzave zbog toga...

Evo i da to odgovorim - traze zbog istog onog razloga i sa istim onim pravom sa kojim Hrvati u Primorju dobijaju dvojno hrvatsko drzavljanstvo, a sto nikome u CG ne smeta.

augustin
27-06-06, 17:56
Ima mnogo drzava koje dozvoljavaju dvojno drzavljanstvo, a u nekima se broj takvih drzavljana mjeri milionima.

moze li se malo ta demagogija svest na razumnu mjeru? zna se shto je dvojno drzavljanstvo i kako se dobija. velika vecina tih miliona o kojima ti prichash je dobila drzavljanstvo tako shto su se odselili u drugu zemlju i dobili drzavljanstvo na osnovu zivota, rada i placanja poreza u toj zemlji, a ne jer im je bio cef. a uz to, milioni koji nastanu kao posljedica vishegodishnjeg procesa su jedna stvar, a naprasni neutemeljeni talasi bazirani na dnevno-politichkim razlozima su sasvim druga stvar. ne znam za druge zemlje, al za Australiju pouzdano znam da je broj ljudi koji dobijaju drzavljanstvo Australije godishnje precizno odredjen, isto kao i broj ljudi koji mogu dobiti Australijsko drzavljanstvo kao dvojno (koji zadnjih godina nije prelazio 12000 (tj. cca 0,06%))...
nego josh nidje ne prochitah shto je razlog za te zahtjeve za drzavljanstvo...

nihil
27-06-06, 18:04
Na prostorima bivse SFRJ, a posebno u Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Crnoj Gori stanovnistvo je jako izmjesano i malo koja porodica u CG nema nekog svog clana u nekoj ili u svakoj od tih drzava. Obrnuta situacija je mnogo rjedja, jer je CG bila izrazito migraciono drustvo. Mnogi od tih migranata ili su rodjeni u CG ili su im roditelji iz CG i zbog toga su u SFRJ imali crnogorsko republicko drzavljanstvo. Sasvim je normalno da svi oni dobiju drzavljanstvo CG, svejedno da li je ono dvojno, trojno, itd. Ovi koji se bune protiv toga u stvari se plase da bi oni mogli uticati na promjenu birackog tijela u CG. To jeste moguce, ali ne prema sadasnjim uslovima koji podrazumijevaju da drzavljanin CG mora imati prijavljeno boraviste u CG. Danas nije tesko utvrditi gdje ko zivi tako da to ne mora da utice na izbore.

SKOJ
27-06-06, 18:29
moze li se malo ta demagogija svest na razumnu mjeru? zna se shto je dvojno drzavljanstvo i kako se dobija. velika vecina tih miliona o kojima ti prichash je dobila drzavljanstvo tako shto su se odselili u drugu zemlju i dobili drzavljanstvo na osnovu zivota, rada i placanja poreza u toj zemlji, a ne jer im je bio cef

Nije tacno. Recimo, Irska omogucava gotovo svim stanovnicima Sjeverne Irske da uzmu njeno drzavljanstvo. Hrvatska takodje ima desetine hiljada drzavljana koji Hrvatsku nikad vidjeli nisu.

al za Australiju pouzdano znam da je broj ljudi koji dobijaju drzavljanstvo Australije godishnje precizno odredjen, isto kao i broj ljudi koji mogu dobiti Australijsko drzavljanstvo kao dvojno (koji zadnjih godina nije prelazio 12000 (tj. cca 0,06%))...

Ima izmedju 4 i 5 miliona Australijanaca koji imaju dvojno drzavljanstvo. Dovoljno?

nego josh nidje ne prochitah shto je razlog za te zahtjeve za drzavljanstvo...

Samo najbolji i najposteniji razlozi. Ili moraju da ti se zakunu kandidati u rodjenu majku da ne misle nista lose?

intruder
27-06-06, 18:42
Сачувајте православље браћо!!!

augustin
27-06-06, 19:06
Ima izmedju 4 i 5 miliona Australijanaca koji imaju dvojno drzavljanstvo. Dovoljno?

a stvarno si za literaturu. prvo, dje nadje taj podatak? drugo, institucija koja je zaduzena za statistiku u Australiji (Australian Bureau of Statistics) nema podataka o ljudi s dvojnim drzavljanstvom. trece, sve i da je istinita ta brojka koju ti bachi onako s vrh one rabote, to je rezultat kontrolisanih procesa koji traju od drugog svjetskog rata, a ne neshto shto se desilo preko noci.

Samo najbolji i najposteniji razlozi. Ili moraju da ti se zakunu kandidati u rodjenu majku da ne misle nista lose?

mene ne intresuje kategorizacija tih razloga na dobre i lose, mene samo intresuje koji su...

SKOJ
27-06-06, 19:14
a stvarno si za literaturu. prvo, dje nadje taj podatak? drugo, institucija koja je zaduzena za statistiku u Australiji (Australian Bureau of Statistics) nema podataka o ljudi s dvojnim drzavljanstvom. trece, sve i da je istinita ta brojka koju ti bachi onako s vrh one rabote, to je rezultat kontrolisanih procesa koji traju od drugog svjetskog rata, a ne neshto shto se desilo preko noci.

"Each country has different requirements for citizenship, as well as different policies regarding dual citizenship. An Australian study estimated that 4-5 million Australians (up to 25% of the Australian population - by far the largest group at 1.6 million of these, from the UK) had dual citizenship in 2000"

http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_citizenship

Pa i ovdje da bi bio kontrolisan proces mora prvo zapoceti, tj stvoriti se pravni uslovi da ljudi mogu poceti da podnose zahtjeve.

mene ne intresuje kategorizacija tih razloga na dobre i lose, mene samo intresuje koji su...

Ne znam sta ti to znaci. Neko ce imati jedan razlog, neko drugi. Mislis li da ides od kandidata do kandidata i zapitkujes koji su im razlozi? Valjda ljudi treba da ispune pravne uslove a ne jos da odgovaraju na pitanja jesu li im postene namjere.

Beranac
27-06-06, 20:00
Zaista ne vidim nikakav razlog za dvojno drzavljanstvo. Dobrosusjedski odnosi i kasnije ulazak u EU ce omoguciti svakome da putuje, radi i kupuje po volji.

Zamislite da 1 milion Srba trazi i dobije crnogorsko drzavljanstvo - kako bi se to odrazilo na izborima?

Naravno, Crnogorac koji duze od desetak godina zivi u Srbiji treba imati pravo da trazi drzavljanstvo Srbije a da ne izgubi svoje crnogorsko drzavljanstvo. I obratno, naravno. Ali ne vidim smisao u davanju bulk-drzavljanstva samo zato da bi se nekome prkosilo.

SKOJ
27-06-06, 21:42
Zaista ne vidim nikakav razlog za dvojno drzavljanstvo.

Ja ne vidim nikakvog razloga protiv.

Zamislite da 1 milion Srba trazi i dobije crnogorsko drzavljanstvo - kako bi se to odrazilo na izborima?

Nikako. U Crnoj Gori vazi rezidencijalni uslov, tj, koliko se sjecam, moras da zivis dvije godine ovdje da bi mogao da glasas. Uostalom, crnogorski drzavljani koji zive u Srbiji nisu imali pravo da glasaju zbog tog uslova, tako da se broj biraca nece promijeniti koliko god mi novih drzavljana dobili.

Demijan
27-06-06, 21:56

a ja jos ne cuh razlog.

SKOJ
27-06-06, 22:02
a ja jos ne cuh razlog.

Eto da imaju dva pasosa pa da za koju godinu mogu da idu bez vize u zemlje za koje im ne bi valjao samo jedan od ta dva pasosa.

glodur
27-06-06, 23:36
Eto da imaju dva pasosa pa da za koju godinu mogu da idu bez vize u zemlje za koje im ne bi valjao samo jedan od ta dva pasosa.

.. ovo je dobar razlog za ono Tadićevo "i obratno" ... ali ne vidim zašto bi građani CG uzimali državljanstvo Srbije ... tu nikakvih olakšica ne može bit ... samo crne liste i sl. ...

SKOJ
28-06-06, 00:23
Lijepo je sto si ti u to ubijedjen, na takve price se dobijaju silni patriotski poeni pri upisu na tromjesecne diplomatske akademije, na listama za stan i za putovanja i dnevnice.

Ali, eto, neki nisu tako sigurni :)

Milijana
28-06-06, 01:05
Srbiju je snasla nezavisnost pa sad ako vec ne na zemljopismim kartama daj da su barem veliki po broju drzavljana i drzavljanstava...
Gluposti ko politiku vodi s argumentima - mi smo porodicno mijesani i kako cemo bit familija s razlicitim papirima i adresama.
Pa sto? Kada se osnuje porodica stvara se vlastiti dom. Svi ostali su mili ili nemili gosti . Nezrelo a u sustini podmuklo i poznato "dobrocinstvo" sa zadrskom.
Osim ovoga s drzavljanstvima sto Crna Gora treba kategoricno odbiti i stvoriti svoje kriterije za dodjeljivanje drzavljanstva kao i zauzeti stav po pitanju dvojnih nije mi jasan stav Srbije po pitanju CG studenata. Ako bas hoce da "caste" istim kriterijima kao svoje domace studente fino ali to je njihov potez. Mi smo racunali i sa drugom varijantom tako da ovo ostaje samo potez Srbije koji ni na sta ne obavezuje. Sto time dobijaju ili cemu se nadaju to samo oni znaju.
No njih njihova javnost jos ne poziva na odgovornost pa mogu raditi sto hoce. Ja se pri ovakvim dobrim namjerama prisjetim onoga "Ne vjeruj Danajcima..."

glodur
28-06-06, 10:00
Lijepo je sto si ti u to ubijedjen,

Ali, eto, neki nisu tako sigurni :)
... naravno, zato što meni nije izvor informacija priča rođake iz Carina ... uostalom, osim osvježavanja nacional romantizma u Crnogoraca , brži pristup EU je najkrupniji razlog za opraštanje od Srbije ... ... Boris Tadić je iznio spisak lijepih želja, uljudno je saslušan, niko ga preozbiljno nije shvatio, pogotovu ideju o Srbiji kao regionalnom lideru (!? posle svega) ...

SKOJ
28-06-06, 10:05
... Boris Tadić je iznio spisak lijepih želja, uljudno je saslušan, niko ga preozbiljno nije shvatio, pogotovu ideju o Srbiji kao regionalnom lideru (!? posle svega) ...

Kakvo je to razocarenje. Pa ja bih bar od ljudi koji plasiraju ideje o Crnoj Gori kao o regionalnom tigru bar ocekivao da svakoga, ukkljucujuci petogodisnju djecu na teskim drogama, ozbiljno shvataju :)

Beranac
28-06-06, 10:23

Nikako. U Crnoj Gori vazi rezidencijalni uslov, tj, koliko se sjecam, moras da zivis dvije godine ovdje da bi mogao da glasas. Uostalom, crnogorski drzavljani koji zive u Srbiji nisu imali pravo da glasaju zbog tog uslova, tako da se broj biraca nece promijeniti koliko god mi novih drzavljana dobili.

Mislim da je razlog sto nijesu smjeli da glasaju zato sto bi u istoj drzavi imali dva glasa, tj. svoje glasacko pravo bi iskoristili dva puta. Posto su sada dvije zasebne drzave, taj uslov vise ne vazi i drzavljani Srbije bi mogli traziti da glasaju na izborima u Crnoj Gori.

Kao sto rekoh, ne vidim nikakvog razloga da se po automatismu daje glasacko pravo ljudima koji veze nemaju sa Srbijom - i obratno.

glodur
28-06-06, 10:23
ukkljucujuci petogodisnju djecu na teskim drogama, ozbiljno shvataju :)
... je li ovo tvoj izvor informacija? radi li ovo petogodišnje dijete pod teškim drogama u Carine? ... prolupa si potpuno ... ali si se primaka u opisu Borisu ...

SKOJ
28-06-06, 10:56
...
Kao sto rekoh, ne vidim nikakvog razloga da se po automatismu daje glasacko pravo ljudima koji veze nemaju sa Srbijom - i obratno.

Koliko ja znam, osnovni uslov za glasanje ostaje rezidencijalni, tj odredjeni period proveden u Crnoj Gori, tako da davanje dvojnog drzavljanstva ni na koji nacin ne utice na broj glasaca.

Zvek_Zivi
28-06-06, 10:59
Skoj jesi trazijo CG drzavljanstvo a ???