PDA

View Full Version : pomjeranje granica?

DUKSTER
13-06-05, 21:41
zamisljam sada neku sliku u glavi,pazi sada:
ajde sada smo kod roditelja ima supe i tople hrane...
ali ajde ozenis se... zena gradi karijeru, ti gradis karijeru, ti dodjesh umoran sa posla a zena ti okine parce salame i sira i okine parce hl****!
koliko je dovoljno puta da muskarac, zapravo muz, spremi rucak nedeljno?
necu sada da komentarisem gluposti razliku polova i slicno...
ajde, posle zenidbe, koliko bi bilo fer muskarac puta da kuva!
bi li to umanjilo njegovu muskost u vasim ocima?
sta bi onda bilo sledece?
peglanje, pranje, ciscenje?
ajde, interesuje me i muski i zenski pogled na to, do koje granice bi ste isli?
sta bi bio fer brak? jedan moderan brak u kome nema prepirke oko tih stvari?

kIkICa
14-06-05, 01:00

Ovako razmishlja samo nash narod.

cattaro
14-06-05, 01:12
Malo ce bit iskrenih postova na ovu temu ;)

Niko||aki
14-06-05, 01:25
Ovako razmishlja samo nash narod.

Ne bih se neshto slozhio...

renaissance
14-06-05, 01:44
Ako je kuzini vican ka' krevetu,mogao bi me rucak cekati na stolu svaki dan ;)

adriana
14-06-05, 09:03
ali ajde ozenis se... zena gradi karijeru, ti gradis karijeru, ti dodjesh umoran sa posla a zena ti okine parce salame i sira i okine parce hl****!
brak nije robovanje nego kompromis...
u skladu sa obavezama, lako se mozhete dogovoriti kada ko sprema neshto za jelo... ne postoji jedinica za mjeru koliko puta ko treba shta da uchini...
da kuva? kada pozheli da prijatno iznenadi njegovu drugu polovinu koja je imala pakleni dan na poslu...
peglanje? pranje? chishcenje? kada se vidi da neshto nije na svom mjestu, da neshto nije chisto... nisi degenerik, imash obje ruke i noge a i mamu si ostavio kuci...
do koje granice? nema tu granica... ako mislish da ih ima, onda ti je zhenidba jalov posao...
fer brak? rekoh, kompromis, uzhivanje, obostrana pazhnja, poshtovanje drugog i nadasve ljubav...
ne znam zashto se koristi ta rijech moderan... brak kao brak...
i to da ti zhena odsijeche parche salame... mogao si i ti otvoriti frizhider i uzeti isto... zashto chekash nju da to uradi?

McLaren^Girl
14-06-05, 09:37
brak nije robovanje nego kompromis...
u skladu sa obavezama, lako se mozhete dogovoriti kada ko sprema neshto za jelo... ne postoji jedinica za mjeru koliko puta ko treba shta da uchini...
da kuva? kada pozheli da prijatno iznenadi njegovu drugu polovinu koja je imala pakleni dan na poslu...
peglanje? pranje? chishcenje? kada se vidi da neshto nije na svom mjestu, da neshto nije chisto... nisi degenerik, imash obje ruke i noge a i mamu si ostavio kuci...
do koje granice? nema tu granica... ako mislish da ih ima, onda ti je zhenidba jalov posao...
fer brak? rekoh, kompromis, uzhivanje, obostrana pazhnja, poshtovanje drugog i nadasve ljubav...
ne znam zashto se koristi ta rijech moderan... brak kao brak...
i to da ti zhena odsijeche parche salame... mogao si i ti otvoriti frizhider i uzeti isto... zashto chekash nju da to uradi?
:respect:

Vidi se ko je ovdje u braku :)

Nije mi uopste jasan taj nas nacin razmisljanja da ako oboje rade, oboje grade karijeru i oboje jednako umorni dolaze sa posla, zena je ta koja mora da obavlja "zenske" duznosti, dok muz ima to pravo da se odmori.
Sve jeste kompromis.

Ja bih voljela da imam muskarca pored sebe (i tog buduceg muza) koji se nece zgrazavati kuvanja, pranja, peglanja, itd. Znaci vezu i brak gdje cemo mi zajednickim silama odrzavati to domacinstvo.

apsolutno_nemoguca
14-06-05, 09:59
A mozda neki i ne treba da ulaze u brak :)

InDiJaNkA
14-06-05, 10:57
Draga, kao i obichno si u pravu ;)
Ne znam koliko je loshe kada mushkarac digne glas zbog nespremljenog ruchka, Ja ga uvijek imam spremnog ;p
I to parche salame koje bi podijelili je RUCHAK - pa nisam mu dala papira da jede.
Sve shto budem radila za porodicu koju osnujem - cijenice se kao da je najbolje - jer, i jeste najbolje ono shto se da i spremi iz ljubavi.
Nikada nisam imala priliku da neko neshto ochisti i opegla umjesto mene. I neka me sada razapnu sve zhene ovog foruma, ali to bih dozvolila SAMO ako sam STVARNO sprijechena (chitaj - BOLESNA!). I to nije zbog toga shto bi to umanjilo njegovu mushkost u mojim ochima, vec zato shto sam vaspitana. A moja majka je daleko od primitivne zhene.
Shto se jela tiche - imala sam priliku da okusim i specijalitete iz mushke kuhinje. Nekad stvarno znaju da se prevazidju ;p To mi je slatko, to je zak pazhnje - teshko im prelazi u naviku.
Kompromis postoji... naravno. Ali u tim granicama? Ko ovdje lazhe sebe?
Jedno je pomoc, drugo je podjela poslova. Jedno je Ljubav o kojoj je ovdje opet rijech, drugo su njegove navike prije braka. Jedno je karijera, drugo je zhivot domacice. Kompromis je kada se sve ove razlike zanemare - i dan protekne bez ijedne "grke" rijechi. Kada ga Vi volite TAKO lijenog, a On previdi sve nedostatke Vasheg ruchke i kada mu ne smeta ne tako savrsheno opeglana koshulja.

adriana
14-06-05, 11:21
i, da, zaboravih da dodam...
vas dvoje morate biti razumne i normalne osobe, svjesne tezhine vashih zahtjeva i nachina zhivota...
niti je muzh koji rado pomazhe zheni u kucnim poslovima kako bi je uchinio srecnom i uvijek raspolozhenom papuchar, niti je zhena koja se posveti porodici samo domacica i chistachica...
sve se da uskladiti... opet, na obostrano zadovoljstvo...

apsolutno_nemoguca
14-06-05, 12:31
Kod nas je brak poceo da se dozivljava kao nuzno zlo, ali bukvalno. I svi kukaju kad dodje do toga i stvaraju probleme i zbog same pomisli na brak. Ili sam ja awetna, ili je problem u tim shvatanjima ... ali, ono sto je adriana rekla skroz stoji i nije nikakva filosofija vec stvar normalnog poimanja zivota ... i zivljenja a ne robovanja. Kao i kod vecine odnosa i ovdje se odnos pokusava srozati na robovlasnicki nivo i tezi stvaranju nepotrebne negativne energije nametanjem nejednakosti.

I... kakve to veze ima sa ljubavlju?

kIkICa
14-06-05, 14:12
Ne bih se neshto slozhio...

Ne, izvini. Ipak ogranichenog naroda kao shto je nash ima i josh nedje.. mada rijetko zbilja. :cool:

Nije mi uopste jasan taj nas nacin razmisljanja da ako oboje rade, oboje grade karijeru i oboje jednako umorni dolaze sa posla, zena je ta koja mora da obavlja "zenske" duznosti, dok muz ima to pravo da se odmori.
Sve jeste kompromis.

Niko||aki, evo ti odgovor. ;)

BLeNtaVi
14-06-05, 20:19
Vremena su se promjenila od onih u kojima je muz zaradjivao pare i izdrzavao porodicu, a zena sjedala kuci, spremala rucak, cistila, peglala i sl, do onih u kojima oboje rade, muz se odmara od posla (kao i njegov otac, djede, pradjede), a zena, i pored posla, radi po kuci... :mrgreen:

I jeste i nije tako. McLaren rece da treba zajednickim silama odrzavati domacinstvo - pa vidis, kao i Indijanka, i ja sam vaspitan tako da se ipak zna neka razlika izmedju zene i muskarca, i da naravno ona: i spremi sto za pojest, i opegla kosulju, i ofrega pod, a da ja kao muskarac naravno pomognem - ali ne smatram te poslove isto moje koliko i njene. Isto tako, postoje i poslovi, kad smo kod odrzavanja domacinstva, koji su strogo muski, kao sto su: popravljanje bilo cega kroz kucu, zvanje majstora ako je on potreban, krecenje (kad do toga dodje), nosenje raznih dzabidzaljki (tipa iz kola u kucu i obratno, ja sam znam da se opucim kad mi se majka uputi kod babe npr)... i milion drugih, ovi sto imaju kuce sami znaju da treba cistit oko nje, odrzavat lozu tj. biljke i sl.

Za kraj, ja sam za uzajamno postovanje i pomaganje, ali isto tako i za to da se zna razlika izmedju pozicije zene i pozicije muza u braku.

phenomenon
14-06-05, 21:30
slazem se sa svim ucesnicama ove disusije na ovu temu i njihovog razmisljanja medjutim, moram reci ono sto sam primijetio kod danasnjih cura a to je njihova opsta lijenost po pitanju kulinarskih i ostalih stvarcica tako da svoju lijenost vrlo cesto transformisu u prebacivanje lopte u dvoriste svog buduceg bracnog saputnika. Tacno je da muskarac treba znati kuvati, uostalom, u svijetu su muskarci kuvari mnogo vjestiji i bolji nego zenski a sto se peglanja tice i ciscenja kuce slozio bih se sa blentavim(crazy-mad) da se neki kucni poslovi ipak trebaju ostaviti zenskim rukama tipa peglanje, usisavanje cu ostaviti djeci :) a danas malo koja zena pere rukama ves ili noge svome muzu.... brak nije samo kompromis vec krunisanje zivljenja ljubavi koja podrazumijeva podjelu mnogih poslica radi lakseg funkcionisanja i rasterecenja obaveza. Mnoge cure uvidjaju da su njihove majke prenatrpane poslom, sto umorne kada doju sa posla moraju spremati rucak, cistiti kucu i slicno sto je u njihovim ocima sasvim normalno tesko prihvatljiva obaveza. Medjutim kada se pocne zivjeti u braku to se sve kako god nadje u zenskim rukama jer tesko da ce bilo koji muskarac spremati rucak dok mu na tv-u daju italijansku fudbalsku ligu ili spansku, a ja bih u tim trenucima najradije da budem usluzen hahahaha ma sve se to podrazumijeva i shvata i cini kada stvarno zivite ljubav pa isto kao sto zeni koja voli svoga muza nista joj tesko ne pada pa ni spremanje rucka, peglanje i sl. tako i muskarac koji voli svoju zenu tesko da moze biti tipicni brkati crnogorac koji obrvama zapovjeda zeni sto da mu cini nego u ljubavi ces i pomoci i docekati zenu umornu i sta god.

Argonaut
14-06-05, 21:38
Vidim ja da vecina CG muzeva ne bi ni 2 dana izdrzali sami...

Nema muskih i zenskih poslova. Kad treba nesto napraviti po kuci, napravit ce se, nece ona cekati mene da ja to napravim, ili ja nju. Mene su moji tako odgajali. Cesto moj stari sprema rucak (pogotovo kad suu pitanju morski specijaliteti), ako treba, stara ce odvesti auto na servis (sto je ovih dana bio slucaj), a kad se odrzava po kuci, stara ce jednako dobro okreciti kao i stari.
I mene su odgajali na taj nacin, a koliko vidim, i moja sadasnja cura je tu negdje. Bez beda ce se zavuci pod auto ako treba, i do lakta se zaprljati uljem i masnocom. Dok recimo njezin brat pravi kolace. :)

Izadjite iz 19. stoljeca i patrijarhalnog drustva vec jednom. Jebote, popizdim kada naidjem na situaciju u kojoj se naprosto ocekuje da zensko nesto napravi, "jer se to tako radi, tako su nas odgajali. Osjecao bih se k'o kreten da moja cura, stara, sestra obave nesto umjesto mene, jer je to ionako za zene i jer se to od njih ocekuje.
Nema vise musko/zenskih poslova. Kad sam zivio sam i te kako sam i prao, i cistio, i usisavao, i prozore prao... zar sam trebao cekati staru ili curu da to obave umjesto mene? Taman posla. Kad nesto treba napraviti nema tu: to je zenski posao, ti ces;ili to je za muskarce. Ima da se napravi i tocka!

P.S. Priznajem, jedino se u kuhinji ne snalazim najbolje, ali trudim se! :)
P.S.2. Radije pomazem curi oko rucka nego gledam nogometne l(j)ige (nogomet smatram najdebilnijim sportom koji postoji). Jesam li zbog toga manje musko?

P.S.3. Tijana, mozda se ne pita mene, ali morat ces pitati moju curu. ;) Vec vas vidim kako se u toplessu cupate u blatu, a ja sjedim sa strane s bocom piva u ruci i navijam. :yipiiii:

BLeNtaVi
14-06-05, 21:46
evo ja zivim sam, tj. sa cimerom, i priznajem da vecinu poslova radim jer moram, a da mi je milo, nije. Cimer mi kuva (eto primjera musakrca domacice :)) a za ostalo sam zaduzen ja (btw, cimer mi je odsutan ima mjesec dana, svaki dan umirem od gladi). Da vam pravo kazem, jedva cekam da se ozenim :mrgreen:

^Tijana^
14-06-05, 21:46

Nema muskih i zenskih poslova. I tocka. Kad treba nesto napraviti po kuci, napravit ce se, nece ona cekati mene da ja to napravim, ili ja nju. Mene su moji tako odgajali. Cesto moj stari sprema rucak (pogotovo kad suu pitanju morski specijaliteti), ako treba, stara ce odvesti auto na servis (sto je ovih dana bio slucaj), a kad se odrzava po kuci, stara ce jednako dobro okreciti kao i stari.
I mene su odgajali na taj nacin, a koliko vidim, i moja sadasnja cura je tu negdje. Bez beda ce se zavuci pod auto ako treba, i do lakta se zaprljati uljem i masnocom. Dok recimo njezin brat pravi kolace. :)

Izadjite iz 19. stoljeca i patrijarhalnog drustva vec jednom. Nema vise musko/zenskih poslova. Kad sam zivio sam i te kako sam i prao, i cistio, i usisavao, i prozore prao... zar sam trebao cekati staru ili curu da to obave umjesto mene? Taman posla. Kad nesto treba napraviti nema tu: to je zenski posao, ti ces;ili to je za muskarce. Ima da se napravi i tocka!

P.S. Priznajem, jedino se u kuhinji ne snalazim najbolje, ali trudim se! :)

Ja cu ovog momka zenit! Moze? Moze!
supper!

(tebe argo niko nista nije pitao! :razz: ) ;)

DUKSTER
14-06-05, 23:01
odusevljen sam odgovorima!!! ali stvarno! sve je to ok, sta kazete! nijesma ja lijen, i ja zivljah sam, i to bez cimera i docimera, i ja peglah i cuda radih...
ali stvarno postoje nek stvari koje definitivno, bez kompromisa necu d radim!
sve je OK! i ja sam dobar u kuhinji, znam da kuvam sve zivo! i nije mi frka! ali pitam se kakav je to kompromis? znaci li to da ako budem u braku sa zenom uspjesnijom od mene, treba da kuvam svaki dan. jer ipak, kompromis predstavlja to da radimo ako drugo nije u stanju ili ne moze?
sto kaze Argonaut, i moj stari kuva, posebno domace specijalitete, nije to problem... niko ne spominje lijenost! smao granicu do koje bismo tolerisali stvari ako se otrgnu kontrolu...?

phenomenon
14-06-05, 23:02
a jeste vi hrvatski muzevi sve neki isfeminizirani kuvarice i spremacice?

I mene su odgajali na taj nacin, a koliko vidim, i moja sadasnja cura je tu negdje. Bez beda ce se zavuci pod auto ako treba, i do lakta se zaprljati uljem i masnocom. Dok recimo njezin brat pravi kolace.
A njena sestra je vozac kamiona i drzi postere u kabini nagih muskaraca?

Izadjite iz 19. stoljeca i patrijarhalnog drustva vec jednom. Jebote, popizdim kada naidjem na situaciju u kojoj se naprosto ocekuje da zensko nesto napravi, "jer se to tako radi, tako su nas odgajali. Osjecao bih se k'o kreten da moja cura, stara, sestra obave nesto umjesto mene, jer je to ionako za zene i jer se to od njih ocekuje.
Koga pozivas da izadje iz 19 vijeka? I ja popizdim kada cujem ili procitam nekakve muske hvalospjeve kojima sebe zele predstaviti na ovakav nacin nekakvim proseravanjem koje jedino sto ima za cilj prikupljanje poena kod zena.

P.S.2. Radije pomazem curi oko rucka nego gledam nogometne l(j)ige (nogomet smatram najdebilnijim sportom koji postoji). Jesam li zbog toga manje musko?
e argo jesi ti neki smokljan ili si igrao cjeli zivot lastike i sa barbikama umjesto sa djecacima fudbal ili neki sport a mozda su ti i pletenice i kikice pravile drugarice?

Argonaut
14-06-05, 23:08
a jeste vi hrvatski muzevi sve neki isfeminizirani kuvarice i spremacice?

Ne, mi smo bonvivani i konceptualni umjetnici.

Sto je, piknuo sam u bolnu tocku? To nije moj problem, vec problem "macho muskarcina" kojima ne treba mnogo da posumnjaju u svoju muskost.

Pravi se muskarac prepoznaje po tome sto se zna brinuti za sebe. Isto kao i prava zena. Kojemu ne treba "mama" koja ce mu svaki dan kuhati juhice i rucak, prati i peglati gace, kojoj ne treba "tata" koji ce joj promijeniti pregorjelu zarulju i slicno...

Jebote pitanja - do koje granice biste bili spremni ici? Normalna osoba o tim granicama ne razmislja, ne razmislja o "muskim" i "zenskim" poslovima, vec o poslovima koji se moraju napraviti ako se ne zeli gladovati/zivjeti u svinjcu.
A ostali jos uvijek zive u plemenima gdje muskarci idu u lov i donose hranu (divljac) na stol, a zene odrzavaju vatru, brinu se o djeci...

Niko||aki
14-06-05, 23:09
Ne, izvini. Ipak ogranichenog naroda kao shto je nash ima i josh nedje.. mada rijetko zbilja. :cool:

Niko||aki, evo ti odgovor. ;)

Ne kul je sve to samoo kazhem da su takve stvari prisutne kod svakog naroda ne samo nasheg tj svudje dje imash mushkih i zhenskih :p

Niko||aki
14-06-05, 23:12

Nema muskih i zenskih poslova. Kad treba nesto napraviti po kuci, napravit ce se, nece ona cekati mene da ja to napravim, ili ja nju. Mene su moji tako odgajali. Cesto moj stari sprema rucak (pogotovo kad suu pitanju morski specijaliteti), ako treba, stara ce odvesti auto na servis (sto je ovih dana bio slucaj), a kad se odrzava po kuci, stara ce jednako dobro okreciti kao i stari.

Oh I understand now! That's the up side-down land!!!

phenomenon
14-06-05, 23:16
Ne, mi smo bonvivani i konceptualni umjetnici.

Sto je, piknuo sam u bolnu tocku? To nije moj problem, vec problem macho muskarcina kojima ne treba mnogo da posumnjaju u svoju muskost.
ne vec se jezim od "muskaraca" koji vise vole igrati se sa barbikama negoli gledati fudbal... a nesto ne znam o kakvoj umjetnosti pricas...nisi li ti onaj argo koji je do juce plakao i blatio zensku prirodu a sada je odjednom postao i djevojcica i kuvarica i ima averziju na fudbal kao prava zena, pa sto se to dogodilo sa tobom?

Niko||aki
14-06-05, 23:22
Vidji Argonaut je li bog da da su mushkarci macho a djevojke feminizirane!? Mislim ako bi ti volio neku finu brkatu djevojku koja ti mozhe promijenit ulje dok ti pravish kolache samo naprijed ali meni to ne treba...

Isto tako ne vjerujem da nekoj djevojci treba mushkarac koji se bolje razumije u njenu shminku i krpice no u fudbal...

Ajde brate mili red je da se zna ko je zhensko a ko mushko u vezi...
Ne kazhem sad to u smislu da zhena treba da bude potpuni rob mushkarcu ali isto da se neke stvari znaju.. jer je pochelo do toga da ide da vishe novine neke kad uzmesh i pogledash na naslovnu stranu i vidish neku osobu za koju se ne zna je li mushko ili zhensko...

Sve je to u redu biti ne sumnjati u svoju mushkost ali je dobro isto i da se vidi da si mushko a ne da treba da te pitaju da bi znali prichaju li sa drugom ili drugaricom...

shto znam...
ne znam...

Argonaut
14-06-05, 23:27
2 phenomenon:
Nevezano za temu:
Ja i dalje ne vjerujem zenama. ;) Makar sam sad u sretnoj vezi, koja se tek pocela graditi, tako da je jos svasta moguce.
A nogomet zbilja nikad nisam volio, osim ako ga sam ne igram. Ne pitaj me zasto, jednostavno mi nije zanimljivo gledati 22 budale kako trce za balunom. Nema mi tu nikakvog adrenalina, a nije ni neko posebno umijece. I ja znam trcati i driblati. :)
Moji sportovi su oni koji di daju pravi adrenalinski boost. Pogledaj na www.dropbike.com (http://www.dropbike.com) ili na www.pinkbike.com (http://www.pinkbike.com)

Ja, recimo, ne volim nogomet (Jel' nogomet onaj sport u kojem dvadeset dvoje intelektom neobdarenih trci za jednom loptom, makar imaju para da si svatko kupi svoju?), i to zato sto:
a) dva poluvremena od tricetvrt sata 22 budale trce simo-tamo po ogromnoj travnatoj povrsini, naganjajuci se sa loptom koja samo ponekad uleti tam o gdje je zele smjestiti i onda je to popraceno senzacijom kao da su izvanzemaljci posjetili zemlju; sve ovo razne skupine ljudi s paznjom prate kao hipnotizirani napetije nego dobar akcijski film

b) se igraci nogometa tretiraju poput svetaca (neovisno o tipu religije)

c) se o istom prica uvijek i svugdje, i sto ljude (navijace) vise zabrinjava da li ce neki famous igrac nastupiti na utakmici negoli hoce li sutra ponovo poskupiti benzin

d) se od svih sportova u opcoj susi sredstava najvise paznje (love) uvije kpronalazi za- i poklanja nogometu

e) su igraci nogometa najveci glumci-seronje i uvijek im se to tolerira:igrac padne "pokosen" zestokim udarcem protivnickog igraca, previja se po zemlji od "bolova", ne moze ustati, a istom po dosudjivanju jedanaesterca (ili slicno) ustaje na noge i zapucava zestoku golcinu - i nikom nista

f) je u nasoj zemljici uz taj sport vezano vise govana (!) nego uz prosjecnu septicku jamu.

Sad me flejmajte - ali ako se vec ne slazete, dajte dobar protuargument!

I naravno, pojavljuju se likovi koji curu koja zna promijeniti gumu na autu nazivaju muskobanjastom, a decka koji zna ispeci kolace zenskastim.
O tempora, o mores!

Sto bi rekli za Petru Bernhardt, koja izgleda fenomenalno, a koja je bila svjetska prvakinja u downhillu? (MTB disciplina, strogo muska).

medo
14-06-05, 23:35
Nista nije problem:skuvati,ubaciti ves ili sudje u masinu (isto izvaditi),trgovati,pa i usisati,...i sl.Mada volio bih izbjeci te obaveze.....ali ALI nema sanse da cu preskociti finale SP u kosarci ,7-u utakmicu NBA Final ili ne daj boze Liverpul-Milan.Pa da cemo i ona i ja umrijeti od gladi,i da jwe sve zivo glibavo po kuci...
Sve se moze dogovoriti u skladu sa obavezama,karijerom,vremenom, i sl.
Ako im je stalo..i jednom i drugom....

Niko||aki
14-06-05, 23:39
To niko nije rekao mozhda tebi ide na ruku to tako da protumachish ali dobro...

Chicha
15-06-05, 00:57
Samo jedno pitanje za ove (momke) stp peru, peglaju. sisaju puse ili sto vec ne rade, stavljate li kecelju dok obavljate te poslove? :razz:

Buba_mara
15-06-05, 01:31
Bash me zanima koliko ovi nashi "macho frajeri" imaju godina...

medo
15-06-05, 17:25
Samo jedno pitanje za ove (momke) stp peru, peglaju. sisaju puse ili sto vec ne rade, stavljate li kecelju dok obavljate te poslove? :razz:
ja obavezno.....pogotovo dok przim nesto,a i kad perem prozore....

Chicha
15-06-05, 23:41
E svaka cast Medo samo ipak mislim bolje da obuces kakvi kombinezon pa pod auto no sto cinis al... svako radi na svoj nacin ;-)

apsolutno_nemoguca
15-06-05, 23:51
Chi, znas li sto u Swe rade sve muzevi :p

Chicha
16-06-05, 00:04
Samo neka su zdravo oni i neka rade sto oce daleko mi kuca od tih kucnih pomocnica (muskih)

DUKSTER
16-06-05, 21:29
prasadi! unistili ste mi topic!
P.R.A.S.A.D.I JEDNA!!!!
E STVARNO! JEDNOM MI JE REKO NEKO DA ODJE DOLAZE SAMO DJECA!!!!
A VI NIJESTE DJECA, NO P.R.A.S.A.D!!!

Niko||aki
16-06-05, 22:15
Shto ti je Dukster pjancuu pjanii? idi si popij leksilijumaa tablu!

McLaren^Girl
17-06-05, 12:27
Stvarno mi se kosa digne na glavi kad cujem ovakve sovinisticke muske komentare! Ova zemlja jos ima ihaha da putuje da bi se iole primakla normalnom svijetu i po standardima i po mentalitetu.

Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako perete, peglate, kuvate... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako vam neko baci negativan komentar oko fudbala... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako zena bolje zaradjuje od vas i ima uspjesniju karijeru... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako ste izgleda sposobni sami sebe da odrzite u zivotu bez pomoci mame, babe, tetke, strine ili djevojke... I citav zivot se bojite da ce se nesto "otrgnuti kontroli"!

Ma dajte, molim vas, zivite realno!

Pricate kako vi sve to navodno mozete, ali da vam se bas i ne mili cistiti, prati, peglati i kuvati. A nama se kao mili? Sta vi mislite, da nama svane kad vidimo prljavu casu? Naravno da ne, ali mi koji zivimo sami radimo kucne poslove da bi odrzavali red oko nas, da bi sebe prehranili i da bi nam kuca bila mjesto gdje se moze normalno i funkcionalno zivjeti. Samim tim, nema vise razlike izmedju "muskih" i "zenskih" poslova. Prestanite da koristite poslove tipa krecenje, popravljanje kola i nosenje teskih stvari kao nesto sto je iskljucivo muska odgovornosti, jer su to poslovi koji se sporadicno rade, tako da se oni nikako ne mogu uporedjivati sa kucnim poslovima koji su konstantni iz dana u dan. A drugo, za stvari kao pozvati majstora, odvesti kola na servis i okreciti kucu ne treba neka velika inteligencija niti muska snaga da se uspjesno obave.

Argo, jedan veliki :respect: za tebe, a ostali bi i mogli ponesto nauciti, jer ako budu iskljucivo vezivali muskost za fudbal i gladovanje, onda neka im je Bog u pomoc.

phenomenon
17-06-05, 14:39
Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako perete, peglate, kuvate... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako vam neko baci negativan komentar oko fudbala... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako zena bolje zaradjuje od vas i ima uspjesniju karijeru... Osjecate da je vasa muskost ugrozena ako ste izgleda sposobni sami sebe da odrzite u zivotu bez pomoci mame, babe, tetke, strine ili djevojke... I citav zivot se bojite da ce se nesto "otrgnuti kontroli"!
A zasto je ugrozena vasa zenstvenost time sto kuvate i peglate? Zasto da se vama ne prebaci komentar kada gledate filmove ili modne revije kao sto vecina muskaraca voli gledati fudbal?
Zasto zena nebi razumjela muskarca kojeg voli dok gleda fudbal nedjeljom nakon naporne radne nedjelje? Zena koja prica o karijeri vise drzi do karijere nego do ljubavi pa ne znam cemu ta prica o tome kako smo mi nezreo narod a svi su ostali narodi savremeni? Mislis da je bas tako? E pa ja ipak ne cujem takve price o tom modernom svijetu.

Ma dajte, molim vas, zivite realno!
Izgleda da neko ovdje gubi kontakt sa realnim, ili se previse gledaju filmovi ili i dalje se zivi od bajki...

Pricate kako vi sve to navodno mozete, ali da vam se bas i ne mili cistiti, prati, peglati i kuvati. A nama se kao mili? Sta vi mislite, da nama svane kad vidimo prljavu casu? Naravno da ne, ali mi koji zivimo sami radimo kucne poslove da bi odrzavali red oko nas, da bi sebe prehranili i da bi nam kuca bila mjesto gdje se moze normalno i funkcionalno zivjeti. Samim tim, nema vise razlike izmedju "muskih" i "zenskih" poslova.
Da, ali averzija prema pranju prljavih casa mi se cini kao da iz tebe izbija neka kraljicina krv koja je navikla na serviranje i usluzivanje. Naravno da i za pranje casa postoje masine za pranje koje su dostupne i siromasnim obiteljima na kredit pa ne znam o kakvoj navodnoj ugrozenosti pricas? Zenama je danas mnogo lakse nego ranijih decenija i vjekova ali je problem sto iz svake izbija ovakva razmazenost koja se transformise u pljuvanje po muskosti.
Ocigledno brkas ljubav sa uslovljavanjima i zato smiri svoj zenski napad na muski svijet uopste vec ako imas nesto protiv necijeg posta konkretno ti to i ispisi jer je nezrelo govoriti uopsteno.

Prestanite da koristite poslove tipa krecenje, popravljanje kola i nosenje teskih stvari kao nesto sto je iskljucivo muska odgovornosti, jer su to poslovi koji se sporadicno rade, tako da se oni nikako ne mogu uporedjivati sa kucnim poslovima koji su konstantni iz dana u dan. A drugo, za stvari kao pozvati majstora, odvesti kola na servis i okreciti kucu ne treba neka velika inteligencija niti muska snaga da se uspjesno obave.
Ne nego prestani ti sa histericnim govorom o tezini kuvarskih poslova jer ne vidim da treba ni za kuvanje neka vrla inteligencija da bi se bio dobar kuvar. Ti se sve hranis po restoranima ili sta? Ili ti je otac princ Carls? WTF? Lijene cure obicno najvise hajabuke prave oko spremanja ruckova, razmazene mamine cerke koje mastare o nekom isfeminiziranom bracnom saputniku, nekakvoj velikoj poslovnoj karijeri, i slicnim mastarijama i obicno svoje frustracije zbog neostvarenja krunisu brzim razvodima....a gdje je tu ljubav? Postovanje? Mislis da je tesko onome koji voli svoju zenu i pomoci oko kuvanja, trgovine? Malo je ko to ovdje pisao ali da se pravi previse halabuke oko nicega e to mi stvarno ide na zivce i stvarno ovakvi komentari i zasluzuju neku namrgodjenu crnogorcinu jer se gadim na razmazene djevojke i one koje samo sto hoce da se izlezavaju, da im se daju pare za picanjenje, frizurice i da se setkaju hraneci se pogledima muskaraca ili citanjem modnih casopisa ili da im je najveca teznja uspjesna karijera a brak i djeca i ljubav tamo negdje ispod....daj....

pffff e pa ebi ga realnost je drugacija mclaren girl, kada spremas rucak djeci to ako ti je tezina ti ne trebas biti majka vec budi vjecita djevojcica....nije sve tako kako kaze cosmopolitan ili kako kazu likovi isfeminizirani kao argo.....

IGUMAN
17-06-05, 15:22
ahhahahahhahahaha vr`!!!
Phenomenon ol da budesh voditelj stari? :)

McLaren^Girl
17-06-05, 16:57
A zasto je ugrozena vasa zenstvenost time sto kuvate i peglate? Zasto da se vama ne prebaci komentar kada gledate filmove ili modne revije kao sto vecina muskaraca voli gledati fudbal?
Zasto zena nebi razumjela muskarca kojeg voli dok gleda fudbal nedjeljom nakon naporne radne nedjelje? Zena koja prica o karijeri vise drzi do karijere nego do ljubavi pa ne znam cemu ta prica o tome kako smo mi nezreo narod a svi su ostali narodi savremeni? Mislis da je bas tako? E pa ja ipak ne cujem takve price o tom modernom svijetu.
Meni se cini da si se ti prepoznao u svemu ovome i nasao licno pogodjenim pa tako reagujes.
Iz postova vecine forumasa ispade da bi njima pala kruna sa glave ako budu radili "zenske" poslove. A nama uopste nije ugrozena zenstvenost ako radimo kucne poslove, koje svakodnevno svakako i radimo. Komentar o fudbalu se odnosio ne na to da ce meni biti krivo ako moj buduci muz bude gledao fudbal, nego oko huke koju si ti digao zato sto Argonaut ne voli fudbal. Odmah si poceo da prebacas da ti je muka od muskaraca koji igraju lastis i igraju se sa barbikama. A dje si ti to vidio, pa da mozes da sudis da on igra lastis? Izvini, ali meni je to veoma djetinjast i tipicno sovinisticki pogled na svijet.

Izgleda da neko ovdje gubi kontakt sa realnim, ili se previse gledaju filmovi ili i dalje se zivi od bajki...
Sta, po tebi je bajka ako se zajednickim silama vodi domacinstvo? Ako muskarac u istoj mjeri kao i zena kuva, pere, pegla i cisti? Dragi moj, sorry to burst your bubble, ali to je veoma normalna stvar u zapadnim zemljama. To sto je vama sve to "zenski" posao jer su u ovoj sredini muskarci uceni od malih nogu da zavise od majke, sestre i ostalih zena u njihovom zivotu da bi se prehranili i zivjeli u cistim uslovima, meni je to strasno nerealno jer onda ne mozete da se adaptirate ka trenutnim trendovima koji su da zene se sve vise i vise okrecu ka karijeri i da njihova dotadasnja uloga domacice ne moze da se vise odrzi u istoj mjeri.

Da, ali averzija prema pranju prljavih casa mi se cini kao da iz tebe izbija neka kraljicina krv koja je navikla na serviranje i usluzivanje. Naravno da i za pranje casa postoje masine za pranje koje su dostupne i siromasnim obiteljima na kredit pa ne znam o kakvoj navodnoj ugrozenosti pricas? Zenama je danas mnogo lakse nego ranijih decenija i vjekova ali je problem sto iz svake izbija ovakva razmazenost koja se transformise u pljuvanje po muskosti.
Pa naravno, cim ijedna kaze da joj nije milo da se bavi kucnim poslovima (kao ni vama, uostalom), onda smo odmah obeljezene kao razmazene cerkice bogatih roditelja koje su navikle da im neko konstantno dotura. I ti onda meni kazes da ja pricam uopsteno??
Mrzim da zalazim u licne zivotne price, ali u ovom slucaju izgleda to treba reci. Zivim odvojeno od roditelja od svoje 18te godine, zavrsila sam fakultet i trenutno radim na dosta dobroj i odlicno placenoj poziciji. Znaci, oko 5 godina placam svoje racune, vodim svoje "domacinstvo", hranim se, odrzavam stan bez ikakvih problema. Od malena sam ucena da kuvam, perem, peglam, cistim. To raditi mi nije tesko, ali mi nije ni milo. Jer i ja radim od 8 do 5 (mada je to vecinom i 6/7) i umorna dolazim sa posla. Znaci, ako ja vec imam tu kulturu da bez velike poteskoce mogu da sama prezivim i da odrzavam svoj stan, onda isto toliko ocekujem od svog buduceg muza. A to je vec daleko od razmazenosti, fantaziranja i pljuvanja po muskarcima.

Ne nego prestani ti sa histericnim govorom o tezini kuvarskih poslova jer ne vidim da treba ni za kuvanje neka vrla inteligencija da bi se bio dobar kuvar. Ti se sve hranis po restoranima ili sta? Ili ti je otac princ Carls? WTF? Lijene cure obicno najvise hajabuke prave oko spremanja ruckova, razmazene mamine cerke koje mastare o nekom isfeminiziranom bracnom saputniku, nekakvoj velikoj poslovnoj karijeri, i slicnim mastarijama i obicno svoje frustracije zbog neostvarenja krunisu brzim razvodima....a gdje je tu ljubav? Postovanje?
Ja nisam ni u jednom momentu rekla da je tesko kuvati. Vec odakle si ti to izvadio, to je pitanje. Nego sam samo uporedila ono sto vi zovete "muskim" poslovima od onoga sto zovete "zenskim" poslovima. A istina je, iako se ti koprcas izgleda oko toga, da su ti takozvani "muski" poslovi sporadicni, dok su "zenski" svakodnevni. Samim tim, ja u tom polju uopste ne vidim kompromis u braku u smislu da su poslovi podijeljeni po "polnim" linijama.
Druga stvar, ja ne znam zasto, ali ti veoma negativno pricas o zeni koja hoce karijeru. Kao navodno vise joj je stalo do karijere nego do ljubavi, te samo mamine razmazene cerkice zive u zabludi i zele karijeru, itd. Izvini molim te, ali su druga vremena nastala i zene imaju dodatne ambicije sem te da se udaju i postanu majke. Uopste ne vidim nista lose u tome. Zar nije lijepo imati pored sebe uspjesnu, ambicioznu i inteligentnu zenu? Ili bi ti i to ugrozilo muskost?
Ja sam zavrsila fakultet ne da bi se dobro udomila, nego da bih gradila svoju karijeru. Za svoje godine smatram da sam dosta uspjesna jer mogu sebe i svoje prohtjeve da finansiram bez ikakve pomoci sa strane. I zelim muza koji ce zajedno samnom da gradi domacinstvo. Da li me to cini razmazenom?
A ljubav i postovanje su fondacija svakog braka. I nesto ne vidim da u nasim odgovorima gdje zelimo muza koji ce biti aktivan igrac u tom braku i sa kojim cemo mi zajednickim silama graditi to domacinstvo igdje cak slutnju da ga mi necemo voljeti i postovati. Kao i on nas.

gadim se na razmazene djevojke i one koje samo sto hoce da se izlezavaju, da im se daju pare za picanjenje, frizurice i da se setkaju hraneci se pogledima muskaraca ili citanjem modnih casopisa ili da im je najveca teznja uspjesna karijera a brak i djeca i ljubav tamo negdje ispod....daj....
Meni se gade, na primjer, kako razmazene djevojke, tako i razmazeni mamini i tatini sinovi koji ulaze u vezu i brak ocekivajuci da ce im zena zamijeniti mamu i njenu konstantnu paznju. Gdje oni ocekuju da ce neko konstantno skupljati za njima, cistiti, prati, peglati, kuvati dok ce on lezati po kaucu, gledati utakmicu i napijati se sa pajtasima. Znaci, razlika izmedju razmazenih ovih i onih uopste nije velika.
A za karijeru sam ti vec rekla. Ti trebas da shvatis (and this may come as a shock to you) da postoje razliciti ljudi na svijetu sa razlicitim prioritetima, razlicitim zeljama, ambicijama i karakternim osobinama. Samim tim, ti trebas da zivis svoj zivot onako kako ti hoces, ali da izadjes iz veoma zatvorenog pogleda na svijet da je tvoj nacin zivota i da su tvoji prohtjevi univerzalno pravilo za sve. Ima muskaraca kojima je karijera sve u zivotu. Takodje, ima takvih i zena. Ima nekih ljudi koji nisu stvoreni da budu roditelji, niti supruznici. Oni jednostavno tako nesto ne zele, sto ne znaci da to nije najbolje rjesenje za njih, kao i za sve ostale.

pffff e pa ebi ga realnost je drugacija mclaren girl, kada spremas rucak djeci to ako ti je tezina ti ne trebas biti majka vec budi vjecita djevojcica....nije sve tako kako kaze cosmopolitan ili kako kazu likovi isfeminizirani kao argo.....
Da, realnost jeste drugacija. Na moju veliku radost, ja ne moram da zivim tradicionalnim crnogorskim nacinom zivota jer sam drugacije vaspitana i zivjela sam vise od 12 godina u inostranstvu. A to sto je tebi 'Cosmopolitan' ravan necemu naspram cijih savjeta zene navodno zive, onda to vise govori o tebi nego o meni. Takodje, to sto za tebe neko ko moze sam da se snadje u zivotu bez zenske pomoci je "isfeminiziran" je veliki pokazatelj kako ti zivis i kako ti vidis svoj brak.
Ja moj vidim mnogo drugacije. A kuvati mi, naravno, za moju djecu nikad nece prestavljati ni problem, a kamoli teskocu.

cattaro
17-06-05, 18:23
Kad vidim postove pojedinih djevojaka ostanem bez texta...skoro!
Kuvacete, pracete, peglacete i pitacete treba li josh shto!
:D Shala, naravno.

Opushteno ljudi, kao mala djeca ste sa ovim postovima, ne vidim da je ishta problem uradit. Barem jednom sedmichno neshto smutim u kuzinu (ja to zovem ruchkom, ne znam za ove koji to jedu :) ), pranje pjata je neshto najnormalnije shto radim i chesce, znam ispeglat, ali to radim kad mi je neka frka... Naravno, kad se budem zaljubio, curi cu rec da ja ovo nikad ne radim! :D

phenomenon
17-06-05, 18:58
Iz postova vecine forumasa ispade da bi njima pala kruna sa glave ako budu radili "zenske" poslove. A nama uopste nije ugrozena zenstvenost ako radimo kucne poslove, koje svakodnevno svakako i radimo. Komentar o fudbalu se odnosio ne na to da ce meni biti krivo ako moj buduci muz bude gledao fudbal, nego oko huke koju si ti digao zato sto Argonaut ne voli fudbal. Odmah si poceo da prebacas da ti je muka od muskaraca koji igraju lastis i igraju se sa barbikama. A dje si ti to vidio, pa da mozes da sudis da on igra lastis? Izvini, ali meni je to veoma djetinjast i tipicno sovinisticki pogled na svijet.
Kojima to vama? I zasto se sada mijesas u to sta sam ja kazao Argonautu? Ako vec pises da je nesto sovinisticki onda obrazlozi i zasto jer djelujes neozbiljno i nervozno. Uostalom i pocetna recenica tvog odgovora je bila pravi odraz ozlijedjene zenske sujete i onda se umjesto temom bavis karakterisanjem ucesnika diskusije sto je dokaz nemoci da se konkretno nesto i kaze.

Sta, po tebi je bajka ako se zajednickim silama vodi domacinstvo? Ako muskarac u istoj mjeri kao i zena kuva, pere, pegla i cisti? Dragi moj, sorry to burst your bubble, ali to je veoma normalna stvar u zapadnim zemljama.
Pa shvatices o cemu ti pisem ako se nekada udas...kazem ako, jer u Crnoj Gori ne postoje plemici, samo plemena i bratstva :P

To sto je vama sve to "zenski" posao jer su u ovoj sredini muskarci uceni od malih nogu da zavise od majke, sestre i ostalih zena u njihovom zivotu da bi se prehranili i zivjeli u cistim uslovima, meni je to strasno nerealno jer onda ne mozete da se adaptirate ka trenutnim trendovima koji su da zene se sve vise i vise okrecu ka karijeri i da njihova dotadasnja uloga domacice ne moze da se vise odrzi u istoj mjeri.
Da, nije mi strano to o cemu pises i slazem se da dosta velik broj muskaraca tako i posmatra zenu ali je sasvim jasno da si u svom komentaru malo preuvelicala stvari jer ja znam mnogo muskarac takodje koji ne tretiraju zenu na tradicionalno crnogorski nacin a tome je razlog ne prihvatanje trendova o kojima ne zelim da komentarisem jer su smijesni jer nijedan trend nije veci od Ljubavi zar ne? Nije li Ljubav osnov zajednice i kakav to trend treba da mijenja ljubav? Da li to znaci da Crna Gora treba prihvatiti i vjencavanje *****a kao moderan trend?

E pazi sad tvoj komentar da je okretanje karijeri trend! A kako ti mozes onda da u drugi plan stavis porodicu, brak, djecu karijere radi? Karijera podrazumijeva odricanje od mnogo cega, sate provedene van doma, van djece koju vaspitavaju polupismene vaspitacice koje ne mogu da ipak zamijene majku ili oca. To je bolesna ambicija a ne pozitivna jer obicno ljudi od karijere svoj polozaj stavljaju u prvi plan a materijalno imanje kao osnov srece svog potomstav koje se vaspitava da bude ne u zajednici vec u robotici napredovanja ka nekom polozaju i cijenjenosti na trzistu personalnosti. Takvi trendovi su predtavljeni kao nesto normalno a u bitku su jedna velika nesreca koja se cini u ime materijalnog.
Zato se i ne cudim tvojoj orjentaciji trazenja muskarca koji ce da umjesto tebe okaci na sebe tablu "mama" jer ti nisi spremna za ljubav vec za karijeru jer ti je ona vaznija od svega, pa ti je i poslovan rucak mnogo vazniji nego sto ces isti spremiti svojoj djeci a i zgodno je da dok se ti smjesis direktorima, da muz okacene kecelje rinta po kuci. Sve je to ok, pa ko moze u takvom "braku" ja nemam nista protiv.

Mrzim da zalazim u licne zivotne price, ali u ovom slucaju izgleda to treba reci. Zivim odvojeno od roditelja od svoje 18te godine, zavrsila sam fakultet i trenutno radim na dosta dobroj i odlicno placenoj poziciji. Znaci, oko 5 godina placam svoje racune, vodim svoje "domacinstvo", hranim se, odrzavam stan bez ikakvih problema. Od malena sam ucena da kuvam, perem, peglam, cistim. To raditi mi nije tesko, ali mi nije ni milo. Jer i ja radim od 8 do 5 (mada je to vecinom i 6/7) i umorna dolazim sa posla. Znaci, ako ja vec imam tu kulturu da bez velike poteskoce mogu da sama prezivim i da odrzavam svoj stan, onda isto toliko ocekujem od svog buduceg muza. A to je vec daleko od razmazenosti, fantaziranja i pljuvanja po muskarcima.
Pa mislis da si jedina koja je zavrsila fakultet? Ili da si jedina koja samostalno funkcionise? A izvini sta ti to peres? Stavljas robu u masinu i ona to ucini umjesto tebe zar ne? Hranis sebe zar ne jer to moras? Peglas svoje stvari? U cemu je problem?
Dolazis kuci cesto kasno umorna, nema majke da te doceka zar ne? Nema ljubavi i paznje zar ne? Ocekujes da ti karijera bude iznad braka? Vecinom dolazis u 6/7, sve ja to znam...umorna si spremiti rucak a zamisli sjutra dvoje djece koje gladni cekaju na tvoj smjesak i dobar rucak a ti si jos u mislima na sastancima i papirima karijere radi!

Nema te karijere kojoj cu se povinovati a zanemariti ljubav, porodicu, zenu. I nema tih para koje mogu djeci nadomjestiti nedostatak ljubavi i paznji ipak! I radije cu ljubiti i skromnu platu samo da moje vrijeme i paznja i misao budu okrenuta vise djeci i zeni nego karijeri.
Moja karijera jeste ljubav i Bog kako god to zvucalo. Ja ne mogu da posmatram nizom rasom ljude koje nisu zavrsili fakultet ili koji ne ganjaju karijeru kao ti. No tvoje opredjeljenje i nastojanje je tvoja stvar.

Argonaut
17-06-05, 20:39
Znaci, ne valja ako zena radi i zeli nesto postici sa svojom karijerom, ona ima da bude doma i podize djecu, a kad se muskarac vrati umoran sa posla, da ga doceka topla vecera, pusa i nasmijesena zenica, koja samo sto ne spadne s nogu od umora. Pa se onda isti taj muskarac kasnije zali kako ima malo sexa u braku, kako mu se zena zapustila, zbabila i slicno..
A ne bi se isti taj muskarac sjetio da malo pripomogne po kuci, da ponekad on spremi veceru (pa djeca onda nece biti gladna), da on pospremi po kuci, da se on pobrine za djecu... pa jebemu, valjda su domacinstvo i briga za djecu zajednicki a ne iskljucivo zenina briga?? Bitno je da on moze pogledati Englesku nogometnu ligu i na taj nacin "ubiti" 90 minuta koje je molgao provesti igrajuci se sa djecom. Kao da nije mogao samo rezultate vidjeti...

Blah... phenomenon... time sto napadas McLarenku i njezin nacin razmisljanja, ustvari branis vlastite "privilegije" koje ti kao tipican balkanski muskarac imas. A na nekim drugim topicima pricas hvalospjeve ljubavi i romantici, kao "najljepse i najjace covjekove emocije". Pa pokazi odna malo tu ljubav! Eto zasto mi se ti tzv. romantici gade, u stvari, gadi mi se ono sto ispliva na povrsinu cim im malo zagrebes ispod koze. A obicno ispliva ovako nesto, ioi nesto jos gore (opsesivno-posesivno-manipulatorsko cudoviste).

BTW, najjaca covjekova emocija nije ljubav, vec strah. Pitaj bilo kojeg psihologa.

medo
17-06-05, 20:40
Koje zivio sam makar u jednom periodu svog zivota obicno stekne neke navike oko brige za sebe (u smislu kuvanja,spremanja,i sl.).Te navike se obicno mogu prenijeti i u bracni zivot odnosno podjeliti neke kucne poslove sa bracnim saputnikom naravno u skladu sa licnim interesvanjem prema tim istim poslovima.Pogotovo ako su oboje skloni karijeri.
Neki dogovor i "podjela rada" definitivno mora postojati.Ako je neko od to dvoje manje opterecen poslom ne vidim razlog zasto ne bi preuzeo dio poslova u kuci (i oko nje).
Problem je sto tradicionalno crnogorsko vaspitanje i shvatanje musko zenskih odnosa vodi pripadnike oba pola ka preuzimanju ustaljenih uloga i sema u bracnom zivotu.
Danas kada su ,sto se zene i njihove karijere tice, probijene odredjene granice dolazi do pomjeranja granica kao sto pise u naslovu topika.I bilo nekima milo ili ne ako namjeravaju zivjeti sa nekim zenama (ljubav?) morace se prihvatitit ta cinjenica.
Medjutim za one (i tu ne mislim samo na muske Crnogorce,nego i zenske kojih je sve vise) koji su odrasli tako sto su oko njih trcali majke,tetke,babe, 2 i vise sestara i sl. to predstavlja malo vise od obicnog problema u zivotu sa osobom suprotnog pola.

I da ,McLaren Girl, da ce sve ostalo izgoret oko mene ne bih ustao od TV-a dok je finale Lige sampiona.Sto ne znaci da necu pomoci na sanaciji posledica gore pomenutog pozara....a i djevojci (supruzi) oko nekih poslova :-)).

I da ,mislim da si u pravu sto se tice toga da neki muskarci shvataju da je njihova muzevnost umanjena ako se bave "nekim poslovima" .Ali to je vise stvar njihovog nedostatka samopouzdanja prije svega, i jos par stvari...

phenomenon
17-06-05, 21:57
Znaci, ne valja ako zena radi i zeli nesto postici sa svojom karijerom, ona ima da bude doma i podize djecu, a kad se muskarac vrati umoran sa posla, da ga doceka topla vecera, pusa i nasmijesena zenica, koja samo sto ne spadne s nogu od umora.
A kako ti mislis da se podizu djeca i brine se o djeci ako oba roditelja ganjaju karijeru i rade do 7 uvece? Kakav je to brak i zivot kada vidite zenu samo uvece umorni na veceri i takodje jedva se poigrate sa djecom kao sve ono super? To je sebicnost koja se obicno ogradi stavom da je sve to sto se radi jedno veliko moranje u sluzbi viseg i ljepseg cilja recimo skolovanja djece na koledzu! I to sto se parama nadomjesti djeci fizicko neprisustvo i bezobzirnost! Ja nigdje nisam opisao ovo o cemu pises, ali isto tako tvoj nedostatak muskih hormona koji izbijaju u pisanom radi dodvoravanja zenama ne moze sakriti tvoje pisanje o zenama ili da ja pocnem ceprkati sto si sve ovdje pisao o njima i ti meni da nabacujes da sam ja ovakav i onakav.

A ne bi se isti taj muskarac sjetio da malo pripomogne po kuci, da ponekad on spremi veceru (pa djeca onda nece biti gladna), da on pospremi po kuci, da se on pobrine za djecu... pa jebemu, valjda su domacinstvo i briga za djecu zajednicki a ne iskljucivo zenina briga??
Pa ko kaze da nisu zajednicka briga? Ja tvrdim da onaj koji ganja karijeru da mora zapostaviti porodicu jer mu je karijera veci prioritet od braka i ljubavi i slobodno mogu reci da takvi ljudi najcesce parama i darovima krpe rupe svog promasenog puta jer je NENORMALNO da karijera bude vaznija od porodice, nije to samo pitanje musko-zenske raspodjele poslova jer je ta prica suvisna i nabudzena s obzirom da nijedno sjedinjenje ljubavi ne pociva na sebicnosti i to dobro zna svak ko je ikada zivio ljubav!

Bitno je da on moze pogledati Englesku nogometnu ligu i na taj nacin "ubiti" 90 minuta koje je molgao provesti igrajuci se sa djecom. Kao da nije mogao samo rezultate vidjeti...
Argo, poenta moje price o fudbalu je da ce zena koja voli svoga muza itekako razumjeti kada se nedjeljom okupi drustvo na rucku ili da se odgleda utakmica isto kao sto bi i muz razumio svoju zenu kada bii joj se okupile prijateljice na veceri ili ako bi izasle u bioskop, zar bi tada trebala zena reci "e ne moze da se gleda fudbal nego spremaj rucak!"? Jer postoji ipak musko-zenska raspodjela zanimacija, osim ako ti ne citas zenske casopise i trazis u njima haljinice za ljeto jer si sav kao kakva zena

Blah... phenomenon... time sto napadas McLarenku i njezin nacin razmisljanja, ustvari branis vlastite "privilegije" koje ti kao tipican balkanski muskarac imas. A na nekim drugim topicima pricas hvalospjeve ljubavi i romantici, kao "najljepse i najjace covjekove emocije". Pa pokazi odna malo tu ljubav! Eto zasto mi se ti tzv. romantici gade, u stvari, gadi mi se ono sto ispliva na povrsinu cim im malo zagrebes ispod koze. A obicno ispliva ovako nesto, ioi nesto jos gore (opsesivno-posesivno-manipulatorsko cudoviste).
Ja svoju ljubav pokazujem ne kao ti licemjerno i kako vjetar duva i o mojim postupcima i djelima ce suditi oni koji me znaju onakvog kakav jesam. I malo se obuzdaj sa slicnim komentarima.

BLeNtaVi
18-06-05, 01:48
Slazem se sa phenomenonom 150%. I samo da priupitam drugu stranu, jesu li vas ucili u srednjoj skoli iz gegrafije da je u poslednjih 50-ak godina opao natalitet u zapadnoj Evropi? I znate li zasto? Zato sto se ogroman broj zena okrenuo karijeri cemu posvecuju MNOGO vremena, i naravno, nemaju istoga za posvecivanje familiji (ako su je uopste i osnovali). I prije nego sto me napadnete, ja pricam o zenama sa velikim ambicijama, kojima je kao sto phenomenon kaze karijera na prvom mjestu, u kojem slucaju, ta ista zena nema vremena da bude prava majka (osim ako nema muza koji je umjesto nje okacio na sebe tablu MAMA ;)).

A evo sad i jedne interesante price koja ide u prilog ove debate. Naime, citao sam neki dan slucajno na internetu "The New York Times" i u njemu clanak o simpanzama. Reci cete da sam mozda lud, ali - u pitanju je bilo posmatranje majmuna kako bi se potvrdile neke hipoteze o ljudima, tj. djeci u razvoju (posto se zna da je ta vrsta majmuna dosta slicna ljudima). I sta su otkrili? Pa kao sto su i pretpostavljali, uoceno je da su zenski mladi majmuni pokazali interesovanje za ucenje hvatanja mrava, cime se oni i hrane, mnogo ranije nego li muska "djeca", cak dvije ipo godine. Iako ovo govori o tome da djevojcice brze sazrijevaju od djecaka (kao i kod ljudi, jelte), jedan od njihovih argumenata je i taj da iako se djecaci igraju dok djevojcice uce kako da prezive, oni razvijaju druge sposobnosti koje ce im itekako biti potrebne u kasnijem zivotu, tj. prezivljavanju. Oni se rvaju izmedju sebe, veru po drvecima, ali samim tim i razvijaju sposobnosti tipa cuvanje familije od "neprijatelja" ili mozda hvatanje potencijalno veceg plijena, sposobnosti potrebne svakoj "glavi familije" (kao i kod ljudi, jelte :)).

Majmuni... ljudi... majka priroda! :mrgreen:

Argonaut
18-06-05, 14:54
A kako ti mislis da se podizu djeca i brine se o djeci ako oba roditelja ganjaju karijeru i rade do 7 uvece? Kakav je to brak i zivot kada vidite zenu samo uvece umorni na veceri i takodje jedva se poigrate sa djecom kao sve ono super?

Nigdje nisam tvrdio da ganjanje karijere od 9-18 sati se moze uskladiti sa odgajanjem djece. Djeci treba ljubav, njega, paznja, briga, a to im nikako ne mozes pruziti ako ganjas karijeru. Zato ljudi koji ganjanju karijeru uopce niti nemaju djecu, ili pricekaju dok ne postignu neke poslovne ciljeve u zivotu, pa tek onda imaju djecu. Kao sto uipravo ja radim. Ne mozes imati i ovce i novce. I slazem se, ljudi koji misle cijeli zivot ganjati karijeru, bolje da ni nemaju cjecu. No, postoje i oni drugi koji dok su mladi pokusaju nesto napraviti na poslovnom planu, najcesce do prve polovice tridesete (jer kad ce ako ne tada?), a onda pocnu razmisljati o radjanju i odgajanju djece. To se moze. Jedno i drugo ne. U stvari, mozes, ali onda ce jedno patiti zbog drugog, a nikako nije u redu da djeca pate zbog karijere. I tocka. Skrenuo si raspravu u neke sasvim druge vode, sve u cilju da pokusas zastititi famu o podijeli na musko zenskje poslove. Ta podijela postoji (necemo valjda slati zene da nam rade u rudnicima!) ali u kucanstvu i obiteljskom zivotu to NE POSTOJI.

Ja nigdje nisam opisao ovo o cemu pises, ali isto tako tvoj nedostatak muskih hormona koji izbijaju u pisanom radi dodvoravanja zenama ne moze sakriti tvoje pisanje o zenama ili da ja pocnem ceprkati sto si sve ovdje pisao o njima i ti meni da nabacujes da sam ja ovakav i onakav.

Ja nisam rekao da si onakav ili ovakav, samo ono sto pises o ljubavi mi se ni malo ne svidja, jer se obicno takvi u nekim drugim situacijama pokazu u nekom sasvim drugom svjetlu.
A tko god ima dobro pamcenje ili kome se god da poceprkati vidjet ce da u globalu imam negativno misljenje o zenskom rodu. Kao sto ga imam i o muskom. Zene su, globalno gledajuci, kuje, kao sto su muskarci, globalno gledajuci, svinje. Ali upravo zbog takvih treba cijeniti onu malu manjinu zena oko koje se zbilja isplati potruditi. Ima ih.
Evo, nema potrebe da ceprkas.

i nabudzena s obzirom da nijedno sjedinjenje ljubavi ne pociva na sebicnosti i to dobro zna svak ko je ikada zivio ljubav!

Nisi znao da je ljubav egoizam u dvoje?

Argo, poenta moje price o fudbalu je da ce zena koja voli svoga muza itekako razumjeti kada se nedjeljom okupi drustvo na rucku ili da se odgleda utakmica isto kao sto bi i muz razumio svoju zenu kada bii joj se okupile prijateljice na veceri ili ako bi izasle u bioskop, zar bi tada trebala zena reci "e ne moze da se gleda fudbal nego spremaj rucak!"?

Potpuno si fulao poantu. Naravno da ce razumna zena koja voli svoga muza imati razumijevanja za stvari i hobije koje on voli, za njegovo drustvo, kao sto ce i svaki razuman muz kojemu je stalo do svoje zene imati razumijevanja za njezine hobije i drustvene potrebe. Ali niti jedna razumna osoba ne bi smjela imati razumijevanja za hobije svog bracnog partnera ako one znace zanemarivanje obiteljskih obaveza. Po tebi ispada da bi radije gledao nogomet nego odveo djecu u park (pa dok se djeca igraju sa drugom djecom, ti bacis cakulu sa frendovima) dok zena doma sprema rucak. Naravno, sad ces reci da niti ti to rekao. Nisi, ali se ta konstrukcija da izvuci iz tvog nacina razmisljanja.

Jer postoji ipak musko-zenska raspodjela zanimacija, osim ako ti ne citas zenske casopise

Naravno da prolistam Cosmopolitan kada mi dodje pod ruku. :finger:
Znas kako kaze Sun Tzu, neprijatelja treba poznavati. ;-)

Jer I malo se obuzdaj sa slicnim komentarima.

Malo ti obuzdaj, popizdio si cim sam ti dirnuo u svetinju zvanu nogomet., za kojeg mi jos nisi dao dobar argument zasto bih ga trebao voljeti. Zato sto se to podrazumijeva? Ma da, malo morgen... Tipicno macho ponasanje. Ja sam tip koji otvoreno kaze sto i kako mislim, moja sadasnja cura je i te kako dobro znala sto i kako mislim o zenskom rodu opcenito i koliko mi "smrde" romanticne ljige. I vidi vraga, ona zna zasto je sa mnom. :)
Dok u tvom slucaju, pretjerano uzdizanje ljubavi u nebesa nagoni inteligentnog covjeka na oprez. Ne kazem ja da si ti los, dapace, uvjeren sam da si pravi momak kakvog bi bilo koja cura pozeljela. Ali, kad se situacija promijeni, u stanju si pokazati svoju mracnu stranu (koju svi ionako imamo, neki je samo bolje skrivaju od drugih). Vidjao sam i puno cuo o takvima. Pravi Romeo dok je sve kako njima pase, ali kad se stvari promijene... Dr. Jekyll i Mr. Hyde. Ne volem, bjezim od takvih.

Argonaut
19-06-05, 13:20
U Spanjolskoj kucni poslovi odredjeni zakonom. :) Samo me zanima kako ce se vrsiti kontrola provodjenja istoga, ali dobro. ;)
Evo vam, da znate da vas cura/zena mogu ostaviti i zatraziti razvod ne samo zbog neuskladjenosti karaktera, ne samo zbog "zanemarivanja bracnih duznosti u bracnoj loznici" :P (ovo se sprdam, jebe.s sex koji je "duznost") vec i zbog neizvrsavanja kucanskih obaveza. :finger:

Link:
http://tinyurl.com/ckf3z

McLaren^Girl
19-06-05, 14:26
Prvo, potpisacu sve sto su rekli medo i Argonaut - momci, svaka cast! :respect:

Onda bih se kratko osvrnula na par komentara:

I da ,McLaren Girl, da ce sve ostalo izgoret oko mene ne bih ustao od TV-a dok je finale Lige sampiona.Sto ne znaci da necu pomoci na sanaciji posledica gore pomenutog pozara....a i djevojci (supruzi) oko nekih poslova :-)).
Ja stvarno ne razumijem zasto ste se vi zakacili za taj fudbal! Komentar, opet ponavljam, nije dat kao nesto protiv samog fudbala i protiv toga da moj muz gleda fudbal nedeljom, jer stvarno nemam ama bas nista protiv toga, nega gleda i hokej sto se mene licno tice (kao sto cu ja, uostalom F1 pa moze smak svijeta biti), nego oko skakanja par forumasa (kao phenomenona) na Argonauta zbog toga sto ovaj ne voli fudbal i to sto su ga nazvali "isfeminiziranim", itd. Po meni je to pokazatelj bas kakvi ste vi (tj. VI koji ste se nasli prozvanim oko ljubavi za fudbalom) ljudi i kako se osjecate kao da je neko ugrozio vasu muskost zato sto ne voli fudbal. Znaci li to stvarno da neko ima vise zenskih hormona?? Pa naravno da ne. Neki vole fudbal, neki vole basket, neki vole hokej, neki vole biciklizam, F1, nascar, itd. Ljubav za sportom uopste nije nikakav pokazatelj koliko je neko "musko", a koliko ne.
A drugo, phenomenom ovo su FORUMI, tj. razmjena misljenja, tako da sve to sto ti kazes nije vazno kome je upuceno daje drugome narodu pravo da komentarise. Ako ti se ne svidja, predji onda na PM u koje niko nece moci da zaviri i da svoj pogled na stvari.

I samo da priupitam drugu stranu, jesu li vas ucili u srednjoj skoli iz gegrafije da je u poslednjih 50-ak godina opao natalitet u zapadnoj Evropi? I znate li zasto? Zato sto se ogroman broj zena okrenuo karijeri cemu posvecuju MNOGO vremena, i naravno, nemaju istoga za posvecivanje familiji (ako su je uopste i osnovali). I prije nego sto me napadnete, ja pricam o zenama sa velikim ambicijama, kojima je kao sto phenomenon kaze karijera na prvom mjestu, u kojem slucaju, ta ista zena nema vremena da bude prava majka (osim ako nema muza koji je umjesto nje okacio na sebe tablu MAMA ;)).
Da, nas su jos stosta naucili dok smo bili u skolama. Kao i to da natalitet opada zato sto: 1) postoje kontraceptivna sredstva, tako da sad ne mora da dodje do nezeljene trudnoce; 2) medicina je napredovala, samim tim ne samo da se zivotni vijek oduzio nego i postoje male sanse da neko umre u ranoj godini zivota i zbog toga ne radjaju vise po 10 djece jer racunaju da ce eventualno 3-4 prezivjeti i pomoci oko kuce; 3) na Zapadu zbog "skupoce zivota" generalno, roditelji posmatraju svoje finansijsko stanje i samim tim odredjuju koliko djece bi oni mogli realno da podignu da bi im obezbijedili sve sto im je neophodno (paznju, hranu, toplu kucu, skolovanje, itd.); 4) i naravno karijere, mada je to tek najmanji razlog u nizu gore pomenutih.

E sad malo o tim karijerama i ambicioznim zenama i tome kako one nemaju vremena da budu prave majke. Zakljucak vam je vrlo smijesan. Ako bilo ko (i ovdje pricam kako o muskarcima, tako i o zenama) hoce da gradi karijeru, to uopste ne znaci da ta ce se ta osoba okrenuti iskljucivo ka tome i da ce samim tim zapostaviti svoju porodicu. U skladu sa svim obavezama, vrijeme je vrlo lako rasporediti na pravi nacin. Samo treba znati sta vam je u zivotu najbitnije. Phenomenon, ti si iz mojih postova zakljucio da je meni karijera. To je veoma daleko od istine. Mene nikad nece moci posao spreciti u tome da ja budem dobra majka i dobra zena jer sam ja vaspitana tako. Ja sam na pravim primjerima ucila da je sve moguce. Moji i majka i otac su gradili svoje karijere i bili veoma uspjesni (a i dan danas jesu) u tome. Ali nista ni u jednom momentu nije oduzelo od toga da budu prisutni u nasim zivotima u potpunosti, da nas vaspitaju na pravi nacin, da nam pokazu koliko nas vole i da imamo sve sto nam je potrebno. U svakom smislu te rijeci.
A jedna od stvari koja je dobra na Zapadu jeste to sto su muskarci shvatili da je njihova odgovornost i njihova uloga u odgajanju djece isto toliko vazna kao i zenska. Jer vi neki ovdje uporno pricate o tome kako je lose kad zensko gradi karijeru i kad ona ne moze da bude "prava majka", a niko se ne osvrce na to kako je kad je muskarcu posao na prvom mjestu i kad ga to sprecava da bude "pravi otac". Sve u ovom zivotu, od ljubavi, do braka i podizanja djece je zajednicki trud i napor. Samim tim, u tom braku ne samo da je krucijalno da oboje rade zajedno na odrzavanju braka, nego je cak presudno da oboje ucestvuju u istoj mjeri u podizanju djece. Zbog toga na Zapadu postoji ne samo maternity leave (tj. trudnicko), nego i paternitu leave. Jer se vrlo cesto desava da majka uzme porodiljsko pola godine-godinu, a onda da isto to otac uradi, tako da dijete u svojim prvim godinama zivota, koje su najbitnije, ima uvjek jednog od roditelja prisutno. I uopste ne vidim nista lose u tome da tih godinu dana otac preuzme glavne brige oko kucnih poslova, isto kao sto bi i majka to uradila.

Phenomenon, sto se ljubavi tice, lijepo je da si ti tako romantican i da zivis za ljubav i da je tebi ljubav najveci prioritet i da to predstavlja sve za tebe, ali nemoj zivjeti u zabludi da ni nama svima ostalima ljubav nije isto tako vazna. Ja, doduse, vise nisam romantik. Nekada sam bila i to veliki, ali me zivot naucio (kako tek ovo klise zvuci!) da se od ljubavi ne zivi i da ljubav ne moze nikako da zamijeni neke stvari kao sto su razumijevanje, postovanje, ucestvovanje u njegovom/njenom zivotu u potpunosti, pracenje obostranih interesa, itd. Voljeti nekoga jednostavno nije dovoljno. Treba tu itekako poraditi i na ostalim stvarima da bi ta zajednica normalno funkcionisala. Jer se desava i to veoma cesto da ti volis nekoga, ali da toliko ostalih stvari hvale koje na pocetku nisu predstavljale prepreku, ali vremenom dobijaju na vaznosti. I onda jednog dana shvatis da iako volis tu osobu, vama nikako ne ide.
Tako je i za brak. Za brak je ljubav jedna od najvaznijih stvari, ali treba da postoje i svi ostali prateci elementi da bi on uspio. Mozda cak nazalost. Mozda bi nam svima itekako lakse bilo da se iskljucivo od ljubavi moze zivjeti i da nam je jedino to potrebno za kvalitetan zivot.

ps

Pa mislis da si jedina koja je zavrsila fakultet? Ili da si jedina koja samostalno funkcionise? A izvini sta ti to peres? Stavljas robu u masinu i ona to ucini umjesto tebe zar ne? Hranis sebe zar ne jer to moras? Peglas svoje stvari? U cemu je problem?
Dolazis kuci cesto kasno umorna, nema majke da te doceka zar ne? Nema ljubavi i paznje zar ne? Ocekujes da ti karijera bude iznad braka? Vecinom dolazis u 6/7, sve ja to znam...umorna si spremiti rucak a zamisli sjutra dvoje djece koje gladni cekaju na tvoj smjesak i dobar rucak a ti si jos u mislima na sastancima i papirima karijere radi!
Ma daj, molim te!
Prvo, sva gore navedena pitanja oko hrane, pranja, itd. se mogu isto tako postaviti muskarcima. U tome je bila moja sva poenta. Znaci, ta pitanja nisu u zenskom rodu iskljucivo, nego se i odnose na svakog momka.
Drugo, ja nisam rekla da je u tome problem. Daleko od toga. Nego sam rekla: "Znaci, ako ja vec imam tu kulturu da bez velike poteskoce mogu da sama prezivim i da odrzavam svoj stan, onda isto toliko ocekujem od svog buduceg muza". A to u prevodu znaci - ja te poslove sve vec radim i ne vidim ni problem ni poteskocu u njima, ali ocekujem da ce moj buduci muz imati isti takav stav. Znaci da ni on nece vidjeti ni problem ni poteskocu u tome. I da ce, samim tim, biti spreman da sve te obaveze podijeli samnom. Jel sad jasno?
A trece, uvjek ce biti dovoljno ljubavi i smijeska i toplih rijeci i dobrih ruckova za sve koje ja volim, a u tome nikad ne moze da me sprijeci ni karijera ni posao ni sastanci ni papiri. Ponavljam, ja sam tako rasla i nikad nisam vidjela od svojih roditelja kad smo mi bili mali da im je u jednom momentu posao pokvario raspolozenje ili da ih je ometao u tome da oni nama posvete paznju u potpunosti. Kad smo porasli i kad smo dosli do toga nivoa da mozemo da shvatimo i da sudjelujemo, onda smo (a i dan danas to radimo) pricali sa njima o poslu i dijelili kako njihove strahove, tako i njihove radosti i uspjehe. I osjecam se ponosnom sto moji roditelji traze moje misljenje po pitanju ne samo tih, nego i ostalih stvari, isto kao sto ja trazim njihovu podrsku i savjet kad ja imam probleme razlicite vrste, kako poslovne, tako i licne. Jer je to prava porodica koja zajedno rjesava sve probleme, koja ucestvuje u potpunosti u svakom aspektu zivota njenih clanova.

pps

Pa shvatices o cemu ti pisem ako se nekada udas...kazem ako, jer u Crnoj Gori ne postoje plemici, samo plemena i bratstva :P
A ko tebi kaze da je moja ambicija da se udam u Crnoj Gori? ;) Ja ne trazim plemica, ali ne trazim ni tipicnog predstavnika naseg takozvanog "cojstva i junastva" koji je navikao da mu mamica sve dodura.

phenomenon
19-06-05, 16:23
Ja stvarno ne razumijem zasto ste se vi zakacili za taj fudbal! Komentar, opet ponavljam, nije dat kao nesto protiv samog fudbala i protiv toga da moj muz gleda fudbal nedeljom, jer stvarno nemam ama bas nista protiv toga, nega gleda i hokej sto se mene licno tice (kao sto cu ja, uostalom F1 pa moze smak svijeta biti), nego oko skakanja par forumasa (kao phenomenona) na Argonauta zbog toga sto ovaj ne voli fudbal i to sto su ga nazvali "isfeminiziranim", itd.
E pa posto si se odjenula u advikatsku odoru i zelis braniti argonauta pojasnicu da skakanje uopste nije bilo upuceno zbog njegovog nesimpatisanja fudbala vec zbog licemjernog nastupa dodvoravanja zenama kroz pisanje da mu je draze spremati kolacice nego li gledati fudbal pa mi je to itekako izgledalo kao licemjrestvo koji isfeminiziranim nastupima sakuplja poene. Uostalom onaj koji ima ruzan pogled na zene, tesko da ijednoj zeni moze biti dobar zar ne? I kako mozes aplaudirati nekome koji kaze da su zene kuje? To je u stvari samo podstrek u nemoci da ti se grupica istomisljenika pridruzi u diskusiji jer nisi sposobna sama to ucinjeti vec siris diskusiju i na ono sto se tebe konkretno i ne uputi.
Uostalom u svom prvom komentaru se obratio recenicom upucenoj crnogorcima uopsteno kao nazadnoj naciji sto sam kao moderator trebao izbrisati jer ipak prije takvih komentara treba razmisliti sto zeli i kome da uputi.

E sad malo o tim karijerama i ambicioznim zenama i tome kako one nemaju vremena da budu prave majke. Zakljucak vam je vrlo smijesan. Ako bilo ko (i ovdje pricam kako o muskarcima, tako i o zenama) hoce da gradi karijeru, to uopste ne znaci da ta ce se ta osoba okrenuti iskljucivo ka tome i da ce samim tim zapostaviti svoju porodicu. U skladu sa svim obavezama, vrijeme je vrlo lako rasporediti na pravi nacin. Samo treba znati sta vam je u zivotu najbitnije.
Opet pokazujes nesposobnost da diskutujes jer nazivas smijesnim komentare a da pri tome ne dajes i obrazlozenje zasto je smijesan neciji zakljucak. Obicno u nedostatku i anemicnosti razmisljanja u diskusiji se pojavljuju uvrede na racun necijeg komentara u nedostatku konkretnog obrazlozenja i manjka recenica.
Pises da u skladu sa obavezama vrijeme vrlo lako moze da se rasporedi sto me upucuje na zakljucak da laznim predstavljanjem iskrivljujes stvarnost jer i sama kazes da se kuci cesto dolazi u 6/7 zar ne. Naravno da u Crnoj Gori nije velik broj ljudi koji rade i kasnije nego sto se naviklo decenijama da se bude u 3 kuci ali kada se radno vrijeme promijenilo i kada su nase crnogorke cule da se treba raditi do 5 svakako da je to izazvalo opsto nezadovoljstvo jer ipak vecina zena ne razmislja kao sto to uporno predtavljas s obzirom da mnoge mjke itekako imaju volju i zelju da se brinu o porodici pa cak i one koje zive sa onim najtvrdokornijim crnogorcima. Tvoja prica o karijeri je bila vrlo jasna i svakako da i ti dobro znas da je tesko izvesti ovo o cemu pises jer je to kao prvo fizicki tesko i zato se slazem da je muskarac taj koji i treba pomagati s obzirom na vecu fizicku izdrzljivost ali ne i da se muskarcu postavljaju uslovi funkcionisanja zajednice jer je ljubav bezuslovna.

Phenomenon, ti si iz mojih postova zakljucio da je meni karijera. To je veoma daleko od istine. Mene nikad nece moci posao spreciti u tome da ja budem dobra majka i dobra zena jer sam ja vaspitana tako.
Da zakljucio sam jer si ti to sama tako oslikala i to u vise navrata jer si malo puta pominjala ljubav a vise puta si pomenula karijeru. A i sama znas pogotovo ako na intervju neke strane organizacije te pitaju "a imate li djece" i slicna pitanja jer njima ne trebaju mame vec cure koje ce svu svoju energiju usmjeriti poslu a ne neka koja ce umorna i sa podocnjacima dolaziti na posao jer joj dijete ima boginje.

A jedna od stvari koja je dobra na Zapadu jeste to sto su muskarci shvatili da je njihova odgovornost i njihova uloga u odgajanju djece isto toliko vazna kao i zenska. Jer vi neki ovdje uporno pricate o tome kako je lose kad zensko gradi karijeru i kad ona ne moze da bude "prava majka", a niko se ne osvrce na to kako je kad je muskarcu posao na prvom mjestu i kad ga to sprecava da bude "pravi otac". Sve u ovom zivotu, od ljubavi, do braka i podizanja djece je zajednicki trud i napor.
Ja sam ipak cuo da su brakovi na zapadu jedno opste licemjerstvo, bijeda i trulez(cast izuzecima). Ne vjerujem u te bajke o zapadnom svijetu.
A to sto kazes da je u zivotu sve zajednicki napor, pa nisi toplu vodu otkrila :cool:
Uostalom ljubav nije nikakav napor....
I prica o trudnickom bolovanju je opstepoznata svima ali se ne slazem da su samo prve godine vazne za dijete.

Phenomenon, sto se ljubavi tice, lijepo je da si ti tako romantican i da zivis za ljubav i da je tebi ljubav najveci prioritet i da to predstavlja sve za tebe, ali nemoj zivjeti u zabludi da ni nama svima ostalima ljubav nije isto tako vazna. Ja, doduse, vise nisam romantik.
Uopste ja ne zivim u nikavoj zabludi vec ti sama o sebi oslikavas sliku tvoje licnosti kroz pisano i tesko da neko ko stremi ljubavi moze ovdje cas bulazniti o trendovima i karijerama a onda da svoju pricu uljepsava time sto ce pisati kakko je vaspitavan na ovaj i onaj nacin i da mu je porodica prioritet.
I sto mene zanima sto kazujes za sebe da nisi romantik?

Nekada sam bila i to veliki, ali me zivot naucio (kako tek ovo klise zvuci!) da se od ljubavi ne zivi i da ljubav ne moze nikako da zamijeni neke stvari kao sto su razumijevanje, postovanje, ucestvovanje u njegovom/njenom zivotu u potpunosti, pracenje obostranih interesa, itd. Voljeti nekoga jednostavno nije dovoljno.
Oh my God....

cek da ponovim

ali me zivot naucio (kako tek ovo klise zvuci!) da se od ljubavi ne zivi i da ljubav ne moze nikako da zamijeni neke stvari kao sto su razumijevanje, postovanje, ucestvovanje u njegovom/njenom zivotu u potpunosti, pracenje obostranih interesa, itd.
Koliko si imala momaka u svom zivotu i sta je uticalo na ovakvo iskrivljavanje slike o ljubavi? Sve te stvari koje ti navodis jesu segmenti zivljenja ljubavi tako da je tvoja teorija djetinjasta i naivna, ljubav pokusavas oslikati kao materijalno blagostanje slicno robotici pa se pitam kako si operisana od osjecanja.

Jer se desava i to veoma cesto da ti volis nekoga, ali da toliko ostalih stvari hvale koje na pocetku nisu predstavljale prepreku, ali vremenom dobijaju na vaznosti. I onda jednog dana shvatis da iako volis tu osobu, vama nikako ne ide.
Koje stvari? Navedi ih!

Tako je i za brak. Za brak je ljubav jedna od najvaznijih stvari, ali treba da postoje i svi ostali prateci elementi da bi on uspio. Mozda cak nazalost. Mozda bi nam svima itekako lakse bilo da se iskljucivo od ljubavi moze zivjeti i da nam je jedino to potrebno za kvalitetan zivot.
Opet lupas jer ipak ti mozes samo da nagadjas o braku a brak je ipak krunisanje zivljenja ljubavi i on je samo ljudima operisanim od osjecanja predtsvljen kao obaveza.
I prateci elemnti o kojima pises jer ljubav ocigledno nikada nisi zivjela nisu odvojeni dio ljubavi ipak.
To sto kazujes da se od ljubavi ne zivi jeste aludiranje na materijalno blagostanje bez kojeg je po tebi nemoguce zivjeti ljubav zar ne? Vrlo te jasno citam i zato ti kazujem da ti ne trazis ljubav u to sam sasvim siguran jer je brkas sa materijalnim bogatstvom, uspjesima i karijerom, meni je ljubav ipak izvise svih tih stvari koje su za mene nizi prateci elementi, oni ne samo sto ne uticu na moje poimanje ljubavi i zivljenja ljubavi jer kakav je covjek kojeg par desetina novcanica ucini duhovno zadovoljnim?

Drugo, ja nisam rekla da je u tome problem. Daleko od toga. Nego sam rekla: "Znaci, ako ja vec imam tu kulturu da bez velike poteskoce mogu da sama prezivim i da odrzavam svoj stan, onda isto toliko ocekujem od svog buduceg muza". A to u prevodu znaci - ja te poslove sve vec radim i ne vidim ni problem ni poteskocu u njima, ali ocekujem da ce moj buduci muz imati isti takav stav.
Cesto pominjanje kako ti imas kulturu i kako su tvoji otac i majka super i kako ti sama zivis i radis mi je djetinjasta. Pa sto ti za ime Boga mislis da si ti? Da si od dinastije Petrovica mnogo jada. Ljubav koja ne pociva na uzajamnom postovanju koje je segment izrazavanja ljubavi i koja ne pociva na raspodjeli i pomoci nije ljubav. Tebi ce svaki muskarac koji dobro zna skuvati biti potencijalni muz ako tako razmisljas majke mi isto kao da diskutujem sa nekom srednjoskolkom a ne sa nekom koja se dici zavrsenim fakultetom!

A trece, uvjek ce biti dovoljno ljubavi i smijeska i toplih rijeci i dobrih ruckova za sve koje ja volim, a u tome nikad ne moze da me sprijeci ni karijera ni posao ni sastanci ni papiri.
Pa da kojim slucajem drugacije mislis ti bi bila robot zar ne?

A ko tebi kaze da je moja ambicija da se udam u Crnoj Gori? Ja ne trazim plemica, ali ne trazim ni tipicnog predstavnika naseg takozvanog "cojstva i junastva" koji je navikao da mu mamica sve dodura.
Pa zar je tebi udaja ambicija? :cool:
Ti si bas neki trgovac, sve ti je interes pa i ljubav, prava tatina i mamina cerkica.

renaissance
19-06-05, 19:33
Neka si mi se zene sa ovog foruma popnu na glavu ako treba,ali ja zaista ne bih mogla pogledati muskarca sa keceljom...mozda jedino ako nema nista ispod nje ;)
U svakom slucaju,mislim da treba da postoji izvjesna podjela poslova.Ako muskarac treba da pegla,mijenja pelene i slicno,pored zdrave i sposobne zene,onda bi i zena ,tom logikom, mogla komotno da rabota po svjetskim rudokopima.Kad vec hoce ravnopravnost ili jednakost...kako god,onda da joj i udovoljimo ;)
Nepotrebno je reci da ne govorim protiv jednakosti zena ,ali mislim da se citava prica i zbrka oko 'jednakosti' svodi na svjesno uklanjanje razlika.Razlike postoje,postojale su,i treba da postoje.Mislim da ne treba raditi na njihovoj eliminaciji ! Tim prije, sto na taj nacin muskarac i zena postaju isti ,ne ravnopravni kao suprotni polovi ! Tvrdim da zena nije ugrozena ni po kojem osnovu ,ako se od nje zahtijeva da obavlja kucne,zenske poslove.
Do sada,nijesam vidjela muskarca kojem lijepo stoji krpa u ruci,kao sto mi ni prizor zene ,koja vuca motiku sa sobom, nije narocito prijatan...jedino ako ista ,zajedno sa motikom ,ne nosi i kakve brkove ;)

cattaro
19-06-05, 20:06
Upravo tako!
Na kraju krajeva, ko bi onda bio jachi a ko ljepshi pol?
:D

Shiney
19-06-05, 22:05
Milion i 230 puta sam odgovarala na topike uvezi ovoga ali nemogu da ne kazem jos jednom.

Strogo i duboko verujem (i verovacu dok ne umrem pa i posle toga u drugom zivotu) da se poslovi ne dele na "muske & zenske" vec da svako treba da uradi to sto ga ceka, pa to bilo spremiti rucak, poraviti bojler ili skloniti stvari po kuci. Ne bih nikad mogla da zivim sa nekim ko bi cekao da ja sve radim niti bi cekala drugoga da mi sve radi.

Ja sam sama i sve radim sto treba; bilo da spremim rucak ili popravim lampu ako se pokvari. Ne bih se nikad usudila da zovem neku musku osobu da mi uradi nesto samo zato sto to nije "zenski posao". To je meni najgluplje sto postoji. Zelim sve da znam sama da uradim, a ne da zavisim od nekoga.

Lepo je Adriana rekla, brak i zajednicki zivot je kompromis. I sto je moja majka uvek vikala, ako svi jedan drugome pomazemo brze cemo zavrsiti ovo dosadno i mozemo raditi nesto drugo.

A ovo ja sam musko bla bla bla.. To su samo one obicne prazne price :)

DUKSTER
19-06-05, 23:07
alo alooo niko ne spominje musko zenske poslove nikoe ne radi neke sada podjele ili siri sovinisam ili feminizam....
stvar je samo do koje granice da se ide...
odje su se odgovori redjali i redjali i ne znma samo sta nije padalo odje od komentara...
tu sada da sa vratim ima bi sto rec!!!
pocelo je samo kao jedna prosta stvar, mada koliko vidim na forume to tako i biva, pocne se oko proste stvari a zavrsi se sa nebulozama...
stvar je da sam ja za pomaganje, kompromis, zajednicki zivot, ali ga nece meni zena gledat rubi i kasandru a ja usisavat kucu i cistiti prozore... isto kao sta mi nece zena prskat loze, okopavat njivu, kosit, plastiti sijeno i slicno!!!
e mislim... mislim da stvarno treba da se napravi neki sporazum... ako zena ne moze da stigne rucak da spremi, naravno da cu ga spremit sa zadovolstvom, ako ne moze da opere sudje, i to mi nije problem... nije problem dosta stvari...
samo zelim da znam granicu...
jednom se povukla prica da se muskarci plase uspjesnijih zena!! mislim to je mozda u nekim krugiovima i prisutno, ali sve manje....
ali ako je zena uspjesna, ne mora i moj brak ili veza da trpi....
javno izjavljujem da mi nije frka da uradim nista za moju buducu sudjenicu! jedini, jedino, izuzimam pranje prozora, pranje plocica, brisanje prasine i kuvanje paslja!!!
i izjavljujem da sam pri ovom savjestan i mrtav ozbiljan!!!

Argonaut
20-06-05, 00:59
E pa posto si se odjenula u advikatsku odoru i zelis braniti argonauta pojasnicu da skakanje uopste nije bilo upuceno zbog njegovog nesimpatisanja fudbala vec zbog licemjernog nastupa dodvoravanja zenama kroz pisanje da mu je draze spremati kolacice nego li gledati fudbal

Jaooo, kako ti povrsno citas!
Ja NISAM rekao da mi je draze spremati kolacice nego gledati nogomet, vec da brat od moje cure cesto pomaze u spremanju kolaca, dok ce se ona - moja cura, bez ikakvih kompleksa, bez ikakvih opasnosti da ce to umanjiti njezin sarm i zenstvenost, zavuci pod haubu i promijeniti svjecice ako treba. :)
Cccc, ne citas.. jos jednom, u kuhinji se ne snalazim najbolje (tu imam dvije lijeve), znam spremiti samo pokoju splacinu. Ali nogomet svejedno ne volim. A mozes misliti koliko drzim do misljenja onih koji nevoljenje nogometa smatraju necim sto feminizira muskarca. Puca mi za to ona stvar.

DUKSTER, a odgovor na tvoje pitanje do koje se granice ide... granice nema. Ima je samo u nasim glavama, a ne bi je trebalo biti. Moja je baka i te kako njivu okopavala kad god je trebalo (zena sa sela), djed je i te kako obavljao one poslove koje ona ne bi stigla zbog tko zna okjeg razloga (a nije baka zabusavala gledajuci sapunice, zapravo, ona ih uopce i ne gleda, jer previse posla ima u i oko kuce, pogotovo sad nakon sto je djed dozivio i prezivio mozdani udar). Pa ti sad vidi...
Ajme, kako sam sretan sto sam odrastao u sredini gdje nema takvih granica kakve se ovdje postavljaju...

Chicha
20-06-05, 01:25
neka si ti nama srecan Agronaut zato a sto se tice granica ima ih i bice ih sve dok jedno bude pishalo sa noga a drugo cucalo ;-) **** ga volja bozija ;-)

kIkICa
20-06-05, 01:46
Ccc... I recite da nash narod nije ogranichen?
Tachno me je ponekad sramota medju kakvim ljudima zhivim.

renaissance
20-06-05, 02:14
Argonaut,zar ne mislis da je malo bolja varijanta da je,recimo,tvoj deka okopavao njivu,a da je baka radila ono sto je radio tvoj deka ,tj.poslove koje tvoje baka nije stizala,a koji joj,po prirodi stvari,leze. Ne razumijem tu zamjenu uloga ... :-?
Ne kazem da zena ne treba da zna kako da promijeni svjecice,ili popravi slavinu,ali mislim da za tim nema potrebe,pod uslovom da u kuci postoji muska ruka.Isto tako,lijepo bi bilo da muskarac zna kako da opegla svoju kosulju a da je ne izgori,da opere pjate,a da za sobom ne ostavi svinjac,da sebi spremi nesto za jelo, a da pri tom ne zavrsi na ispiranju zeludca ;)Ali opet nema potrebe za tim,jedino ako ne uziva u tim stvarima. :neutral: Nije ovdje rijec o umanjivanju muskosti ili zenstvenosti.Nece muskarac sa krpom u ruci,u mojim ocima biti manje muzevan,jer muzevnost najmanje zavisi od tih stvari,kao i zenstvenost ;)I jedno i drugo se dokazuje na drugacije nacine ;)
Sva ta podjela poslova na muske i zenske vuce svoje korijene i u ranom djetinsjtvu.Djecaci su uvijek bili ratnici ,djevojcice princeze.Zaista ne bih mogla da zamislim situaciju gdje bih svom sinu za rodjendan kupovala barbiku,a curici formulice.Koliko kod ovaj primjer,na prvi pogled,zvucao bezazleno i naivno,itekako ima svoj znacaj u razumijevanju musko zenskih onosa,a samim tim podjele poslova.Upravo ta podjela poslova je nesto sto onos izmedju polova cini interesantnijim,i sto upotpunjuje njihovu erotsku igru ;)

Chicha
20-06-05, 12:53
Ccc... I recite da nash narod nije ogranichen?
Tachno me je ponekad sramota medju kakvim ljudima zhivim.

Tacno nas narod je ogranicen i ja zajedno snjim ali zar nije bolje i tako nego da vidim sebe sa keceljom oko vrata ili praskom u ruci a zena onako se dje se prenemaze da je umorna od posla trta vrta i sto ti ja znam. Svaka cast svakome, postujem svacije misljenje ali ipak mislim da treba granica postoji ;-)

Argonaut
20-06-05, 13:19
Argonaut,zar ne mislis da je malo bolja varijanta da je,recimo,tvoj deka okopavao njivu,a da je baka radila ono sto je radio tvoj deka ,tj.poslove koje tvoje baka nije stizala,a koji joj,po prirodi stvari,leze. Ne razumijem tu zamjenu uloga ... :-?

Nikako mi ne ide u glavu da je na ovim forumima potrebno crtati flomasterom u boji da bi te se shvatilo. Zar ovdje nitko ne zna citati izmedju redova...
ReNaIsSaNcE, nije ti palo na pamet da je moj deka, prije odlaska u mirovinu, svaki dan radio od jutra do kasno popodne, a ponekad je radio i popodnevnu smjenu, od podne do navecer. A na selu poslove koje trebas obaviti u i oko kuce ne mozes odgadjati. A ako moj deka nije stizao zbog posla koji mu je donosio placu, tko bi onda to trebao raditi umjesto njega? Mali crnci!?

Pojedini nikako da shvate da se neke stvari moraju naporaviti, voljeli ih mi ili ne voljeli. I tu nema onda "granica". Ima da se napravi.

P.S: Je li bilo ko od vas ovdje zaposlen, ili je radio? Pokusajte neke granice postaviti svom poslodavcu (te ja ne bi ovo radio, te ja ne bi ono radio...), istog trena letite s posla. Ili si spreman raditi ili nisi, nema sredine.

Kapo
20-06-05, 13:48
U mom slucaju dok sam zivio sam morao sam raditi sve poslove tu i tamo bi imao malo pomoci od frendica ono po nekad za vikend ili posle zurke da se sve dovede u red.Trenutacno imam stanarku tako da smo u dogovoru sto i kako nesto kao kucni red koji se naravno mnogo i ne postuje ali se ipak super slazemo.Obadvoje dosta radimo i veoma rijetko smo kuci tako da nemamo bas i vremena za svadju,kad sam kuci prije nje sa posla napravim veceru za obadvoje i ona isto tako,sudje najcesce peremo zajedno mada priznajem cesto to i ona sama uradi da me postedi?ja za uzvrat uradim nesto drugo i tako sitni kompromisi zivot bez cimanja i glupih predrasuda.
Jednostavno postovanje i paznja i budite iskreni prema sebi pa onda i prema drugima.
Naravno svaka cast ovim djevojkama koje znaju sve to je za pohvalu ali i vrlo rijetko ipak kad treba podignuti nesto tesko ili popraviti slavinu/struju/auto dzentlemenski je od muskarca da to uradi mada nismo svi isti i ima muskaraca koji to neznaju ili ih to ne interesuje mada iskreno idu mi malo na zivce macho muskarci i barbi djevojke koje samo paze da ne slome nokte nedaj boze?

McLaren^Girl
20-06-05, 14:20
Argonaut ima itekako dobru poentu oko stvari koje diskutujemo. Samim tim, njemu aplaudiram na tome. A to kako on dozivljava muski i zenski svijet, to vec mene ni malo ne pogadja. Cini mi se da je to tebe pogodilo mnogo vise nego sve ostale. A nesto sto je tebi vazno, ne mora da je vazno i drugim ljudima ;)

Opet pokazujes nesposobnost da diskutujes jer nazivas smijesnim komentare a da pri tome ne dajes i obrazlozenje zasto je smijesan neciji zakljucak. Obicno u nedostatku i anemicnosti razmisljanja u diskusiji se pojavljuju uvrede na racun necijeg komentara u nedostatku konkretnog obrazlozenja i manjka recenica.
Ja sam vec dala obrazlozenje zasto smatram da su komentari smijesni. I obrazlozenje se nalazilo u tome da ste se svi koncentrisali na to kako zensko nije "prava majka" ako radi, a niko se nije osvrnuo na "pravog oca".
Sto se tice uvreda, ti mene mnogo vise vrijedjas nego ja tebe, nazivajuci me "maminom i tatinom razmazenom princezicom/cerkicom", pricajuci da ja "lupam" i bacajuci generalne komentare na to kako su mene podizali. Mozda bi i mogao onda da se malo osvrnes na tvoje ponasanje prema drugima na ovom forumu jer ako si moderator, to ne znaci da imas pravo da licno vrijedjas forumase (kao, opet ponavljam, i Argonauta).

Pises da u skladu sa obavezama vrijeme vrlo lako moze da se rasporedi sto me upucuje na zakljucak da laznim predstavljanjem iskrivljujes stvarnost jer i sama kazes da se kuci cesto dolazi u 6/7 zar ne.
Ja sam tek napunila 23 godine, zivim sama i nemam muza, niti djecu. Zbog svega toga, ja znam i da ostanem na poslu do ponoci, da radim vikendom, itd. jer moje trenutno stanje ne zahtijeva da ja budem kuci striktno u 3 sata. Kad se situacija promijeni, promijenice se prioriteti i zajedno sa njima i radne navike jer je to sasvim prirodno.

Naravno da u Crnoj Gori nije velik broj ljudi koji rade i kasnije nego sto se naviklo decenijama da se bude u 3 kuci ali kada se radno vrijeme promijenilo i kada su nase crnogorke cule da se treba raditi do 5 svakako da je to izazvalo opsto nezadovoljstvo jer ipak vecina zena ne razmislja kao sto to uporno predtavljas s obzirom da mnoge mjke itekako imaju volju i zelju da se brinu o porodici pa cak i one koje zive sa onim najtvrdokornijim crnogorcima. Tvoja prica o karijeri je bila vrlo jasna i svakako da i ti dobro znas da je tesko izvesti ovo o cemu pises jer je to kao prvo fizicki tesko i zato se slazem da je muskarac taj koji i treba pomagati s obzirom na vecu fizicku izdrzljivost ali ne i da se muskarcu postavljaju uslovi funkcionisanja zajednice jer je ljubav bezuslovna.
U Crnoj Gori se jeste radilo do 3, ali se sad radno vrijeme promijenilo, iako jos uvjek imas pravo da u nekim ustanovama (kao u Vladi) radis i do 3 sata zbog velike "potraznje" za tim. Samim tim, zenama u CG je trenutno tesko da se adaptiraju jer su decenijama drugacije radile i zivjele, ali naci "zlatnu sredinu" i napraviti balans izmedju poslovnih i porodicnih obaveza je moguce. To zene u drugim zemljama i sredinama odlicno rade. Mada je veci problem kod nas sto se ljudi generalno opiru bilo kakvim promjenama.
Ovo o cemu sam ja pricala jeste u neku ruku tesko izvesti, ali nije uopste nemoguce. Inace, niko nije rekao da je zivot lak i samim tim, braniti se od takvih stvari zato sto je "tesko" je po meni vrlo djetinjasto.

Da zakljucio sam jer si ti to sama tako oslikala i to u vise navrata jer si malo puta pominjala ljubav a vise puta si pomenula karijeru. A i sama znas pogotovo ako na intervju neke strane organizacije te pitaju "a imate li djece" i slicna pitanja jer njima ne trebaju mame vec cure koje ce svu svoju energiju usmjeriti poslu a ne neka koja ce umorna i sa podocnjacima dolaziti na posao jer joj dijete ima boginje.
Ova tema nije pocela kao diskusija o ljubavi u braku, vec kao diskusija o tome sta da se radi u vezi kucnih poslova kad oba bracna partnera rade. Zbog toga je veoma logicno da se pricalo o karijeri i samim tim sam ja pominjala karijeru jer se prica vrtjela oko toga da zene moraju kuci da ostanu i budu domacice. Nazalost, tako nesto je u vecini slucajeva sad nerealno jer dosta zena radi i treba zbog toga promijeniti nacin razmisljanja vecine. A ako vecina u CG bude zivjela po starim pravilima, onda nece moci adekvatno da se spreme za zivot koji je veoma drugaciji.
Sto se tice intervijua, ja jos nisam bila u prilici da me igdje pitaju jesam li udata i imam li djecu. Strane organizacije se klone od tako licnih pitanja jer znaju da na svakom njihovom oglasu stoji _________ is an equal opportunity employer i da mogu poslije biti dovedeni pred sud ako se uspostavi da zena nije bila primljena bas zato sto ima djecu.

Ja sam ipak cuo da su brakovi na zapadu jedno opste licemjerstvo, bijeda i trulez(cast izuzecima). Ne vjerujem u te bajke o zapadnom svijetu.
A to sto kazes da je u zivotu sve zajednicki napor, pa nisi toplu vodu otkrila :cool:
Uostalom ljubav nije nikakav napor....
I prica o trudnickom bolovanju je opstepoznata svima ali se ne slazem da su samo prve godine vazne za dijete.
1. Ti si "cuo", a ja sam tamo zivjela i "vidjela". Zbog toga, ja mogu o tome da pricam sa uvjerenjem, a ti samo polazeci iz aspekta rekla-kazala.
2. Uopste ne mislim da sam otkrila toplu vodu, nego mislim da bi pojedini u CG mogli da pocnu sa koriscenjem te "tople vode".
3. Ja nisam rekla da su samo prve dvije godine vazne za dijete, nego je primjer bio dat jer su prve dvije godine najvaznije i da pokaze da muskarci trebaju itekako da budu prisutni u zivotu svoga djeteta u istoj mjeri kao i zene. A kod nas nesto i nisam cula da muskarac uzima "porodiljsko" da bi proveo vise vremena sa svojim djetetom.

Uopste ja ne zivim u nikavoj zabludi vec ti sama o sebi oslikavas sliku tvoje licnosti kroz pisano i tesko da neko ko stremi ljubavi moze ovdje cas bulazniti o trendovima i karijerama a onda da svoju pricu uljepsava time sto ce pisati kakko je vaspitavan na ovaj i onaj nacin i da mu je porodica prioritet.I sto mene zanima sto kazujes za sebe da nisi romantik?
Trendovi i karijere su, opet ponavljam, spomenute u kontekstu diskusije. To sto si se ti krvnicki uhvatio za to i pocinjes mene da vrijedjas na licnoj osnovi je vec tvoj problem i tvoja ne tolerancija. Realnost je takva da sve vise zena radi i gradi svoju karijeru. To uopste ne znaci da njima ljubav nije vazna i nije prioritet. Jer kad bih koristila te tvoje takve zakljucke, mogla bih isto tako reci da svaki muskarac koji radi i gradi svoju karijeru ne smatra porodicu i ljubav prioritetom. Sto nije tacno.
Sto se romantika tice, ti citavo vrijeme potenciras da si ti romantik, da je tebi ljubav sve, da ti zivis za ljubav, itd. i po tome smatras da si bolji od svih nas ostalih koji smo prevazisli te tinejdzerske zablude.

Koliko si imala momaka u svom zivotu i sta je uticalo na ovakvo iskrivljavanje slike o ljubavi? Sve te stvari koje ti navodis jesu segmenti zivljenja ljubavi tako da je tvoja teorija djetinjasta i naivna, ljubav pokusavas oslikati kao materijalno blagostanje slicno robotici pa se pitam kako si operisana od osjecanja.
Ljubav za mene je daleko od materijalnog blagostanja. Sve sto si ti naveo pogresno zakljucujes i izvlacis iz konteksta. A momaka sam imala dovoljno da neke stvari mogu da shvatim. Po mome je, na primjer, tvoja teorija veoma djetinjasta i naivna jer ljubav ti ne moze sve zamijeniti. Evo primjer - dvoje se vole, ali zive kao podstanari, nemaju dobre, cak ni stabilne poslove, jedva krpe kraj sa krajem. Ljubav ce njima biti sve na pocetku, ali vremenom nezadovoljstvo citavom situacijom ce dovesti do toga da ce poceti da se svadjaju, da prebacuju jedno drugome, da izgube razumijevanje za potrebe partnera, itd. I vrlo brzo ce shvatiti da kad djeca dodju ta djeca nece imati elementarne uslove da prezive. Da li u tako nekoj situaciji ljubav moze da pobijedi sve to? Rijetko kad.

McLaren^Girl
20-06-05, 14:27
Koje stvari? Navedi ih!
Sto se nerviras toliko?
Te stvari su ti bile navedene vec. Mozda da si pazljivije procitao, jasno bi ti bilo.
Ponavljam - postovanje, razumijevanje, ucestvovanje u zivotu partnera, pokazivanje interesa za potrebe i interese partnera, dovoljno vremena provedeno udvoje, itd. To su sve stvari koje na pocetku ljubavi se i mogu zanemariti jer jednostavno predjes preko njih, ali kako vrijeme ide, one dobijaju na jacini. Jer ako ti u jednom momentu vidis da iako tebe partner voli, on/a jednostavno ne ucestvuje u tvom zivotu u istoj mjeri u kojoj ti ucestvujes u njegovom/njenom (kao druzeci se sa njegovim/njenim prijateljima, upoznajuci njegove/njene navike, prihvatajuci njegove/njene hobije i interese, poznavajuci njegovu/njenu porodicu, probajuci da pomognes da prevazidje neke probleme, postujuci ga/je u svakom smislu i obliku, itd.), onda vidis da ljubav nije dovoljna da ta veza/brak funkcionise kako treba.

Opet lupas jer ipak ti mozes samo da nagadjas o braku a brak je ipak krunisanje zivljenja ljubavi i on je samo ljudima operisanim od osjecanja predtsvljen kao obaveza.
I prateci elemnti o kojima pises jer ljubav ocigledno nikada nisi zivjela nisu odvojeni dio ljubavi ipak.
A ko si ti da kazes da je tvoja slika ljubavi tacna? Ili da mi nismo "nikad zivjeli ljubav" jer je ne vidimo u tom tvom naivnom previse romanticnom svijetlu? Ili da vrijedjas ljude jer se jednostavno ne slazemo oko toga koliko moci (a ne vaznosti!) ljubav ima?

To sto kazujes da se od ljubavi ne zivi jeste aludiranje na materijalno blagostanje bez kojeg je po tebi nemoguce zivjeti ljubav zar ne? Vrlo te jasno citam i zato ti kazujem da ti ne trazis ljubav u to sam sasvim siguran jer je brkas sa materijalnim bogatstvom, uspjesima i karijerom, meni je ljubav ipak izvise svih tih stvari koje su za mene nizi prateci elementi, oni ne samo sto ne uticu na moje poimanje ljubavi i zivljenja ljubavi jer kakav je covjek kojeg par desetina novcanica ucini duhovno zadovoljnim?
Uopste to nisam rekla. Opet, to si ti izvukao iz konteksta jer jednostavno neces da prihvatis (ili ne znas kako) misljenje drugih da se od same ljubavi ne zivi. Niko ne pokusava tebe da ubijedi u tako nesto, ali nemoj ni ti vrijedjati ljude kad nepravilno "citas" njihove komentare.
Ja ljubav uopste ne brkam sa materijalnim bogatstvom, uspjesima i karijerom, jer one nemaju veze sa time. Za mene su te stvari isto prateci elementi. Cak su za mene neke druge stvari kao postovanje, inteligencija i ambicija mnogo vaznije od materijalnog bogatstva, uspjeha i karijere.
Nego, izgleda ako ih ja spomenem kao takve, tebi to odmah zasmeta i pocinjes da pricas da je to za mene najvaznije u zivotu, a ako ih ti spomenes, to je sasvim prirodna stvar. Malo tolerancije ti ne bi uopste naskodilo.

Cesto pominjanje kako ti imas kulturu i kako su tvoji otac i majka super i kako ti sama zivis i radis mi je djetinjasta. Pa sto ti za ime Boga mislis da si ti? Da si od dinastije Petrovica mnogo jada.
Nisam cesto spominjala, nego sam spomenula 3 puta. Posto me licno vrijedjas, onda je to jedini nacin da ti licno i odgovorim na to. A da ne bi bilo da zivim u "iluzijama i bajkama", kao sto si jednom rekao, dala sam ti primjere iz mog zivota da takav zivot i takav stav nije nemoguc, nego je itekako izvodljiv.
A i ponosna sam na to kako sam vaspitana i kako sam rasla. Nesto ne vidim da je to uopste pogresno.

Ljubav koja ne pociva na uzajamnom postovanju koje je segment izrazavanja ljubavi i koja ne pociva na raspodjeli i pomoci nije ljubav. Tebi ce svaki muskarac koji dobro zna skuvati biti potencijalni muz ako tako razmisljas majke mi isto kao da diskutujem sa nekom srednjoskolkom a ne sa nekom koja se dici zavrsenim fakultetom!
Ja bih isto za tebe mogla to reci. Da zivis u zabludi, da si naivan i da si previse romantican sto je veoma nerealno. Nego, svako ima svoje misljenje. A sto se fakulteta tice, izgleda je tebi grozno kad je neko ponosan na svoju porodicu, svoje podizanje i to sto je uspio u zivotu. Mozda, ali samo mozda, kad bi ova zemlja postovala obrazovan narod mi se ne bi nalazili u situaciji u kojoj smo i ne bi mlatili praznu pricu (kakva ova postaje).

Pa zar je tebi udaja ambicija? :cool:
Ti si bas neki trgovac, sve ti je interes pa i ljubav, prava tatina i mamina cerkica.
Ambicija je recena for the lack of better word.

Nego, posto vidim da bas malo komentarises temu ovoga topika, cak i kad su ti argumenti ponudjeni, a da si se cvrsto uhvatio za znacaj ljubavi u nasim zivotima (sto, uzgred, veoma pogresno tumacis) me dovodi do sumnje da mozda i nemas solidne argumente zasto bi se poslovi dijelili na "muske" i "zenske" i zasto u stvari muz ne bi prihvatio iste odgovornosti kao i zena kad je u pitanju podizanje djece i ucestvovanje u njihovim zivotima. Jer je djeci u istoj mjeri koliko i majka vazan otac.
Mada, mozda ti ipak najlakse pada licno vrijedjati ljude da bi sebe digao na neki visoki nivo jer navodno jedino ti shvatas koliko je vazna ljubav u braku i van njega. Da nisi ti mozda izmislio toplu vodu? :cool:

renaissance
20-06-05, 17:03
Podjela rada je nuzan faktor za odrzanje ljudskog drustva.Ona postoji i u podjeli ljudi na dva pola.Ona ,po pravilu,oslobadja zenu izvjesnih poslova zbog njenih fizickih nemogucnosti,dok na drugoj strani ima poslova koji se ne povjeravaju muskarcima,jer im nikako ne pristaju,i jer se muskarci mogu bolje upotrijebiti ;-)
U toku samog ljudskog razvitka,udesena je takva podjela rada ,kojom je zena prihvatila jedan dio onih poslova kojima bi se inace i muskarac zanimao,ali zato on moze da upotrijebi svije sile mnogo korisnije ;-) Meni je takva podjela potpuno razumna,pod uslovom da se ne pocne za zloupotrebom fizickih i dusevnih snaga...
Potpuno je nepotrebno da zena dize tegove od dvesta kilograma,kada nije stvorena za takvu vrstu dizanja ;-) Primjetila sam da danas zene svjesno zamjenjuju zensku aktivnost za musku,cime bira najgori put.
Fizicka snaga je najsigurnija prednost muskarca nad zenom.Zena,danas,imitacijom muske snage,pokusava da sebe dovede u ravnopravan ili pak superiorniji polozaj u odnosu na muskarca.Oduvijek sam se jezila bilo kakvih feministickih pokreta,jer su uvijek isli u potpuno suprotnom pravcu.Na stetu zena,naravno.
Neka mi ne zamjere zene sa foruma,ali vecina pretjerano ambicioznih zena koje sam imala priliku da uzpoznam,je u sebi nosilo poprilicnu dozu agresivnosti.Znate one zene koje mozete bolje da zamislite na ratnickom frontu u nekom vojnickom odijelu,nego kao majku jednog djeteta.Upravo ta agresivnost,i konstantna teznja zene da sebe dokaze i na muskim poljima ,trudeci se uz to da u svemu sta radi nadmasi muskarce,umanjuje njenu zenstvenost.A nju ne treba umanjivati,kao sto ne treba umanjivati muskost,a samim tim ni svoditi jedno i drugo na istu mjeru.Razlike postoje i treba da postoje.Ne treba se truditi da ih brisemo,jer sta time dokazujemo?Nista ! Samo komplikujemo stvari.
Moram reci i ovo...upravo one zene koje bjeze od svojih 'tradicionalnih uloga' ,mi djeluju jako simptomaticno.Isto vazi i za muskarca ,koji,prihvatanjem redovnog obavljanja zenskih poslova,nesvjesno odbacuje svoju musku ulogu ,a samim tim i odgovornost.Da se razumijemo,nisam pristalica situacija kada se zena odire od posla u kuci,a da muskarac pri tom lezi zavaljen sa bocom piva u ruci.Sto se mene tice,u najboljem slucaju bi prosao barem sa dva polomljena rebra :mad:
Svakako da u takvim situacijama,i u situacijama kada je zena sprijecena,muskarac treba da je odmijeni,ili preuzme njenu ulogu ,a da pri tom ne pomsili da ce to ugroziti njegov ego.Za potpuno brisanje paralele izmedju musko-zenskih poslova sam definitivno protiv ! Tim prije,sto ne dovodi do ravnopravnosti u obavljanju poslova.Priroda je muskarca obdarila vecom fizickom snagom,i potpuno je za ocekivati da on taj potencijal treba da ostvari.Ne razumijem sta se ovdje pokusava dokazati :-? Je li to da muskarac bezrezervno treba da prihvati obavlajnje zenskih poslova,a da pri tom odraduje i onaj svoj dio,jer ,prirodno,zena ne moze?I gdje je tu ravnopravnost?

phenomenon
20-06-05, 20:04
Renaissance :respect:
A hajde sada redom :cool:
Mclaren girl
udahni duboko prije nego me pocnes citati hahaha :) Iako cu malo skernuti sa konkretnog odgovora na pocetku odusevljen sam sa koliko sujete si ispisala i to CAK 2 posta upucena meni, poprilicno sam uzivao kada sam otvorio ovu stranicu s obzirom da nije bilo tesko uzdrmati tu "planinu"... zadovoljan sam sto si izdusila svu mogucu sujetu u ova dva posta a sada da krenem da odgovaram /me trlja ruke :D

Argonaut ima itekako dobru poentu oko stvari koje diskutujemo. Samim tim, njemu aplaudiram na tome. A to kako on dozivljava muski i zenski svijet, to vec mene ni malo ne pogadja. Cini mi se da je to tebe pogodilo mnogo vise nego sve ostale. A nesto sto je tebi vazno, ne mora da je vazno i drugim ljudima
Tvoje aplaudiranje njemu koji kazuje za zene da su kuje je odraz tvoje licnosti i primitivnog ponasanja ma koliko te to vrijedjalo jer samo primitivne zene mogu aplaudirati onima koji omalovazavaju zenski pol.

Ja sam vec dala obrazlozenje zasto smatram da su komentari smijesni. I obrazlozenje se nalazilo u tome da ste se svi koncentrisali na to kako zensko nije "prava majka" ako radi, a niko se nije osvrnuo na "pravog oca".
Ti uopste nisi dala nikakvo obrazlozenjje i ovo obrazlozenje nije se uopste ticalo price o "pravom ocu i majci".

Sto se tice uvreda, ti mene mnogo vise vrijedjas nego ja tebe, nazivajuci me "maminom i tatinom razmazenom princezicom/cerkicom", pricajuci da ja "lupam" i bacajuci generalne komentare na to kako su mene podizali. Mozda bi i mogao onda da se malo osvrnes na tvoje ponasanje prema drugima na ovom forumu jer ako si moderator, to ne znaci da imas pravo da licno vrijedjas forumase (kao, opet ponavljam, i Argonauta).
Za svaki komentar sam imao i obrazlozenje, pa i nazivajuci nekoga maminom i tatinom cerkicom nije uvreda zar ne? Uostalom tvoja prica i prvi komentar je bio jedna opsta uvreda muskom polu i cak si i sama pisala o crnogorcima koje majke toboz izdrzavaju i sta sve ne da se ne vracam na napisano a i sam argonautov rjecnik je bio upucen na racun polovine crnogoraca a to ipak nisi vidjela a pises o nekakvoj ispravnosti diskusije i zato sada trpi moj rjecnik koji je ipak kulturno spustanje tvog "avioncica".

1. Ti si "cuo", a ja sam tamo zivjela i "vidjela". Zbog toga, ja mogu o tome da pricam sa uvjerenjem, a ti samo polazeci iz aspekta rekla-kazala.
2. Uopste ne mislim da sam otkrila toplu vodu, nego mislim da bi pojedini u CG mogli da pocnu sa koriscenjem te "tople vode".
3. Ja nisam rekla da su samo prve dvije godine vazne za dijete, nego je primjer bio dat jer su prve dvije godine najvaznije i da pokaze da muskarci trebaju itekako da budu prisutni u zivotu svoga djeteta u istoj mjeri kao i zene. A kod nas nesto i nisam cula da muskarac uzima "porodiljsko" da bi proveo vise vremena sa svojim djetetom.
Da, ja sam cuo i to od mnogih ljudi koji su zivjeli i zive u inostranstvu tako da nemas razloga da skaces i ubjedjujes me u suprotno, ti si itekako mlada i jos uvijek nezrela da bi mi tvoj sud predstavljao nesto apsolutno.

I naravno da muskarci trebaju biti prisutni u istoj mjeri u zivotu svog djeteta jer je to sasvim normalno sagledavnje. A sto se tice porodiljskog ne moras biti toliko malodusna jer je ambijent u kojem zivimo ipak Crna Gora, siromasna i nerazvijena tako da tesko mogu oba roditelja priustiti sebi porodiljsko s obzirom na uzasno nizak standard i plate koje su kao sto i znas vrlo male.

Sto se romantika tice, ti citavo vrijeme potenciras da si ti romantik, da je tebi ljubav sve, da ti zivis za ljubav, itd. i po tome smatras da si bolji od svih nas ostalih koji smo prevazisli te tinejdzerske zablude.
Ja uopste ne potenciram da sam romantik vec iz iskustva govorim o ljubavi i svakako da nisam rekao da sam bolji od ostalih jer je to kao prvo nebulozan komentar jer u ljubavi ne postoji "bolji-gori" vec samo ili zivis ljubav ili zivis iluziju ljubavi kao ti sto cinis o cemu cu ti kasnijim odgovorom dokazati.

Ljubav za mene je daleko od materijalnog blagostanja.
a zatim kazes
Ljubav ce njima biti sve na pocetku, ali vremenom nezadovoljstvo citavom situacijom ce dovesti do toga da ce poceti da se svadjaju, da prebacuju jedno drugome, da izgube razumijevanje za potrebe partnera, itd. I vrlo brzo ce shvatiti da kad djeca dodju ta djeca nece imati elementarne uslove da prezive. Da li u tako nekoj situaciji ljubav moze da pobijedi sve to? Rijetko kad. sto povlaci blisku povezanost materijalnog bogatstva i ispunjenosti sa osjecajem ljubavi i nacin na koji dozivljavas ljubav.
Za ime Boga kao prvo kako je moguce da su vjekovima nasi djedovi, pradjedovi izdrazavali u nemastini i bijedi i u isto vrijeme zivjeli ljubav pa se nisu razvodili, tukli zbog nemastine i bijede nego su podizali u istoj nemastini vise djece negoli sada mi koji zivimo u deset puta boljim uslovima? Nijedna ljubav ne poznaje svadju oko novca o kojoj ti pises, jer ljubav nije ispunjenost materijalnim bogatstvom vec duhovnim pripadanjem i utapanjem zvucalo ti to romanticarski jer tvrdim da nikada nisi zivjela ljubav upravo zbog nipodistavanja iste. Ljubav moze sve da pobijedi a ako su okolnosti ekstremne kao ti sto pises ja cu ti reci da se sve to moze prevazici jer ipak su supruznici ti koji su zdravi i zivi pa mogu raditi bilo sto da prezive i podizu djecu. Ne moze svako studirati u inostranstvu i voziti BMW pa tako nije dato ni svakom da zivi ljubav Mclaren girl. Ja ipak drzim do toga da prava ljubav vise vrijedi nego bogatstvo Bila Gejtsa.

Ponavljam - postovanje, razumijevanje, ucestvovanje u zivotu partnera, pokazivanje interesa za potrebe i interese partnera, dovoljno vremena provedeno udvoje, itd. To su sve stvari koje na pocetku ljubavi se i mogu zanemariti jer jednostavno predjes preko njih, ali kako vrijeme ide, one dobijaju na jacini.
Pa zar su nepostovanje, nerazumjevanje, neucestvovanje u zivotu partnera segmenti ljubavi? To ne moze biti ljubav vec iluzija ljubavi ili neki bolestan oblik iste zar ne? Sta ima da se zanemaruje izvini ako te partner ne postuje i pokazuje nerazumjevanje i nezainteresovanost prema tvom zivotu? Meni to ne lici na nikakvu ljubav i zato ti kazujem opet da je problem u svemu ovome taj sto ti ne poznajes ljubav vec postovanje i razumjevanje gledas kao odvojeni segment ljubavi sto je itekako pogresno s obzirom da prava ljubav ne poznaje takve deformacije vec pociva na svemu onome o cemu pises.

A ko si ti da kazes da je tvoja slika ljubavi tacna? Ili da mi nismo "nikad zivjeli ljubav" jer je ne vidimo u tom tvom naivnom previse romanticnom svijetlu? Ili da vrijedjas ljude jer se jednostavno ne slazemo oko toga koliko moci (a ne vaznosti!) ljubav ima?
Ja govorim iz iskustva a tvoja prica o ljubavi koja pociva na nerazumjevanju i nepostovanju je iluzija ljubavi i neki izdeformisan oblik iste koju si ti pretpostavljam zivjela pa si stekla pogresan sud o istoj. Veza nije isto sto i zivjeti ljubav, pa tako i nepostovanje i nerazumjevanje partnera za tebe jesu dokaz da ti nisi zivjela ljubav vec imala neuspjesnu vezu koja nije bila ni predsoblje zivljenja ljubavi vec vjerovatno neka sema interesa u koje necu da zalazim.
Ljubav jeste moc, ne bas fabrika novca, ali duhovno najvazniji pokretac i najljepsa emocija. Bez nje je ipak sve jedno veliko nista, pa i kuce na moru, karijere, novci.

Ja ljubav uopste ne brkam sa materijalnim bogatstvom, uspjesima i karijerom, jer one nemaju veze sa time. Za mene su te stvari isto prateci elementi.
Pa kako je onda po tebi materijalno bogatstvo jedan vrlo vazan segment ljubavi jer i sama kazes da taj prateci element jeste itekako vazan zar ne? Onda to nije prateci element vec vrlo bitan zar ne? Znaci li to da ti ne znas ni sama sta pises?

Ja bih isto za tebe mogla to reci. Da zivis u zabludi, da si naivan i da si previse romantican sto je veoma nerealno.
Niko ti ne brani da kazes, samo sto meni to uopste i ne znaci s obzirom da sam vise nego srecan u svom zivotu pa bih ovu "zabludu" i "naivnost" pozelio svima pa i tebi...ali...nisam ja kriv sto si je i sama odbacila kao sto si i rekla negdje "na zalost".....

A sto se fakulteta tice, izgleda je tebi grozno kad je neko ponosan na svoju porodicu, svoje podizanje i to sto je uspio u zivotu. Mozda, ali samo mozda, kad bi ova zemlja postovala obrazovan narod mi se ne bi nalazili u situaciji u kojoj smo i ne bi mlatili praznu pricu (kakva ova postaje).
Kada bih ja poceo hvaliti svoju porodicu garantujem da bi se malo ko imao sa cim i pohvaliti kao ja :) ali po meni hvalisanje je odraz primitivnosti i ljudi koji boluju od kompleksa. Uostalom smatrati akadamske gradjane visom rasom jeste pogubno isto kao i sto se u danasnjem ambijentu razni polupismeni biznismeni nazivaju uspjesnim menadzerima.

Argonaut
20-06-05, 20:15
Tvoje aplaudiranje njemu koji kazuje za zene da su kuje je odraz tvoje licnosti i primitivnog ponasanja ma koliko te to vrijedjalo jer samo primitivne zene mogu aplaudirati onima koji omalovazavaju zenski pol.

Ti ili imas problema sa dubljim shvacanjem napisanog, ili iz konteksta izvlacis samo ono sto tebi pase.

tatinom cerkicom nije uvreda zar ne? Uostalom tvoja prica i prvi komentar je bio jedna opsta uvreda muskom polu i cak si i sama pisala o crnogorcima koje majke toboz izdrzavaju i sta sve ne da se ne vracam na napisano a i sam argonautov rjecnik je bio upucen na racun polovine crnogoraca a to ipak nisi

Kakav to rijecnik?
Zasto se ja nisam nasao pogodjenim? Zasto mene ni malo ne tangira kad cujem da su muskarci svinje? A ti se odmah nadjes "pogodjenim". Mene je iskustvo naucilo da ljudi koji se osjecaju pogodjenima izjavama tipa "muskarci su svinje" i "zene su kuje" bas spadaju u jednu od te dvije kategorije. Zanimljivo, ti si jedini koji se nasao pogodjenim. Pa te opet pitam, imas li problema sa dubljim shvacanjem napisanog, ili iz konteksta izvlacis samo ono sto tebi pase?

Nesto si sve ovo previse uzeo k srcu. Opusti se.

phenomenon
20-06-05, 21:47
izvini a sta ima to duboko da se shvata u izjavama da su zene kuje a muskarci svinje? To je neozbiljna izjava a ne duboko misaona tako da ne znam zasto vidis problem u meni kada si ti taj koji je to kazao.

Zasto se ja nisam nasao pogodjenim? Zasto mene ni malo ne tangira kad cujem da su muskarci svinje?
To je tvoj problem zasto se ne osjecas, ja samo mislim da je takvo dozivljavanje ljudi neozbiljno mozda i bolesno jer nije bas ni da su sve zene kuje ni da su svi muskarci svinje tako da ne znam koju to visokoumnu poruku saljes takvim ispadima?

Mene je iskustvo naucilo da ljudi koji se osjecaju pogodjenima izjavama tipa "muskarci su svinje" i "zene su kuje" bas spadaju u jednu od te dvije kategorije.
A zar ne trebas prvo reci po svojim izrekama,da ako su svi muskarci svinje da si i ti sam svinja osim ako po pisanom sebe ne smatras kujom? :cool:

McLaren^Girl
21-06-05, 10:26
Pa najlakse za tebe izgleda stvarno i jeste na kraju reci da smo mi ostali sujetni, iskompleksirani, primitivni, itd. Omalovazavati ljude po meni uopste nije pozitivna karakteristika, a pogotovo ne za nekoga za koga ljubav predstavlja najvazniji pojam, osjecanje i emociju u zivotu.

A s obzirom da uporno skreces sa teme jer po meni stvarno nemas validne argumente o pocetnoj temi ovoga topika i zato je i izbjegavas, pa si se skoncentrisao iskljucivo na koliku moc ljubav ima u braku jer ti ta tema mnogo vise "pase" posto mozes preko nje svoju sujetu da izdusis, onda ja zavrsavam svu svoju dalju diskusiju oko toga jer veoma povrsinski posmatras sva nasa misljenja i namjerno izvlacis neke stvari iz konteksta ne samo da bi imao oko cega da kritikujes ostale, vec i da bi dokazao neke svoje teorije koje su kompletno bazirane na pogresnom tumacenju onoga sto smo mi zapravo rekli.

ps
Sto se Argonauta tice, ja se u potpunosti slazem sa njim (a i sa Shiney, adrianom i pojedinima), kao sto sam vec rekla, oko pocetne diskusije, tj. oko toga da je sve u braku, ukljucujuci naravno i kucne poslove i podizanje djece, zajednicki trud i rad koji se ne smije djeliti po polnim linijama jer to omalovazava ulogu jednog od roditelja.
A to sto on smatra zene kujama a muskarce svinjama, mene ne tangira ni malo jer se sa tom konstatacijom uopste ne slazem.
Da sam na tvom mjestu, ja bih se zamislila zasto to tebe pogadja toliko jer ispada kao da se ti prepoznao pa se osjecas prozvanim ;)

phenomenon
21-06-05, 15:01
i tako je "titanik" potonuo.... :cool:

Argonaut
21-06-05, 15:55
izvini a sta ima to duboko da se shvata u izjavama da su zene kuje a muskarci svinje? To je neozbiljna izjava a ne duboko misaona tako da ne znam zasto vidis problem u meni kada si ti taj koji je to kazao.

Uvredljivo moje, evo tocno sto sam ja izrekao (napisao), a ti izvukao iz konteksta, sve u cilju mog diskreditiranja, e da bi izbjegao daljnju raspravu, posto nemas adekvatne protuargumente za nju. Dakle:

Zene su, globalno gledajuci, kuje, kao sto su muskarci, globalno gledajuci, svinje. Ali upravo zbog takvih treba cijeniti onu malu manjinu zena oko koje se zbilja isplati potruditi. Ima ih.

Da imalo poznajes psihologiju ljudi (a nisam ni ja neki strucnjak, ali dovoljno sam nacitan, dovoljno sam se nagledao musko/zenskih svinjarija), dobio bi odgovor na to zasto vidim problem u tebi. U gore napisanom vidis samo ono sto tebi pase, vadis stvari iz konteksta... i onda mene smatras neozbiljnim? Zasto se normalna i razumna osoba nikada nece prepoznati u takvoj izjavi?
Razmisli malo sam, ne zelim ti uskratiti uzitak samospoznaje.

milicaaaaaaa
21-06-05, 16:56
zenama je definitvno teze u braku, jer osim svih obaveza koje imaju kao i muskarci na poslu kad doju kuci ceka ih sredjivanje kuce, spremanje rucka, podizanje djece, da ne pominjem trudnocu koja je sama po sebi teska...
dakle, brak bi trebalo d abude jednako tezak ili jednako lak za obje strane.... nema tu nekog posebnog dodgovora nego bi trebalo da muksarac kad god vidi da nesto nije na svom mjestu trebalo da reaguje.. sad da li je u pitanju nespremljen rucak, smrdljiva bebina guza, prasina.. sta-god... poslovi bi trebalo da budu podijeljeni tako da svi imaju isto slobodno vrijeme i iste obaveze ;)

DUKSTER
21-06-05, 20:17
zenama je definitvno teze u braku, jer osim svih obaveza koje imaju kao i muskarci na poslu kad doju kuci ceka ih sredjivanje kuce, spremanje rucka, podizanje djece, da ne pominjem trudnocu koja je sama po sebi teska...
dakle, brak bi trebalo d abude jednako tezak ili jednako lak za obje strane.... nema tu nekog posebnog dodgovora nego bi trebalo da muksarac kad god vidi da nesto nije na svom mjestu trebalo da reaguje.. sad da li je u pitanju nespremljen rucak, smrdljiva bebina guza, prasina.. sta-god... poslovi bi trebalo da budu podijeljeni tako da svi imaju isto slobodno vrijeme i iste obaveze ;)
ne kazem da im nije teze... i jeste teze... ali sam to uvjek gledao na neki drugaciji malo izvrnut nacin...
vas porodjaj-nas odlazak u vojsku
a ovo za bebice... e to je tek vrh! to mi nikada nece biti problem...
tako da miliceeeee... jeste teze... ali ne znam kako da se postavim... to dfinitivno nije neka tema koja ima definiciju, niti bi ijedan odgovor imao definiciju za sve to....
sve zavisi kkao se dvoje sloze... a to je ono od najvece vaznosti

milicaaaaaaa
21-06-05, 22:19
pa to je uparvo i bila moja poenta, da dvoje naprave plan i program i zajedno sve dijele ;)
ali, ne mozes uporedjivati vojsku i porodjaj jer je to jednostavno neuporedivo prije svega zato sto zaboravljas period trudnoce koji je mozda tezi nego sam porodjaj!
sem toga dnas imamo civilno sluzenje ;)

Argonaut
22-06-05, 00:01
Trudnoca i sluzenje vojske? Potpuno budalasto za usporedjivanje.
Trudnoca je "priroda proces", nesto na sto se zena odluci ili ne odluci, nitko je na trudnocu ne moze natjerati nikakvim zakonom. S druge strane, sluzenje vojske (pa bilo ono i civilno) je muskarcima nametnuto zakonom.
Nemojte mijesati kruske i jabuke, molim vas lijepo. :)

milicaaaaaaa
22-06-05, 00:41
pa sta sam ja drugo rekla nego da se ne moze uporedjivati ;)
by the way, ako cemo u detalje :) zenu moze zakon natjerati da ostane trudna ako prodje vrijeme u kom je dozvoljen abortus (2 mjeseca) ;)
naravno tu je i istorijski pogled na nepisane zakone tradicije ali o tome necemo jer skrenusmo s teme ;)

lara
22-06-05, 09:31
Puno buke ni oko cega. Kakve to veze ima ko ce zatvoriti vrata? Staviti tanjir na sto? Teorija i praksa su dva razlicita svijeta. Cuce se i vidjeti.

DUKSTER
22-06-05, 21:17
pa to je uparvo i bila moja poenta, da dvoje naprave plan i program i zajedno sve dijele ;)
ali, ne mozes uporedjivati vojsku i porodjaj jer je to jednostavno neuporedivo prije svega zato sto zaboravljas period trudnoce koji je mozda tezi nego sam porodjaj!
sem toga dnas imamo civilno sluzenje ;)
nijeam mislio da uprdjujem te stvari.. zapravo zena i ostaje trudna vise od jednom, ali muskarec ide samo jednom u vojsku... :)
ali eto...niko ne pokusava da namece sada neka poredjenja... jeste lakse muskarcima...

dobra kao kobra
11-11-05, 18:52
I ovo je 21. vijek? Sta vam znaci to musko-zenski poslovi? Ne kazem da muskarac treba sve da radi po kuci, a zena da nakrivi sesir i uziva. Ali, ipak treba znati za neku ravnopravnost. Kakvi su to muski poslovi da vas pitam? Da iscijepate metar drva, ako se grijemo na struju? :respect:

Interpol
11-11-05, 22:50
Tema je skroz ok, medjutim vazda se nadje neka budala da je u*ere...

Ja sam odrastao u familiju dje je Otac radio po cio dan, sto ce reci da je mu je kuca sluzila samo da se presvuce i prespava... I ponekad pojede ponesto. U mojoj familiji je Majka radila sve moguce i nemoguce - isla na posa, spremala rucak, cistila kucu, pomagala djeci oko skole, i sl. Ja sam, kao musko dijete ocigledno, odrastao ugledajuci se na Ocinsku figuru, i stoga smatrao da muz treba da radi po cio dan, dodje doma i ladi muda, dok zena trci oko njega i sprema mu. Ne generalizujem nista, iznosim situaciju u mom domu za vrijeme moga odrastanja.

Kao sto rekoh, smatrao sam da je zena ta koja radi SVE po kuci (odrzava domacinstvo), a muz taj koji radi sve izvan kuce (zaradjuje novac za familiju), dok jednog dana nisam otisao od kuce na studije, da zivim sam (sa cimerom, da budem precizan, ali zna se na sto mislim). Onda je dosao dan kad je trabalo oprat robu. Odma za njim i dan kad je istu robu trebalo opeglat. Ubrzo je i kupatilo trebalo ocistit, podove usisat, kuhinju pospremit. Poslije nekog vremena sam shvatio da kuhinja postoji da bi se u nju kuvalo, i da ne moram svaki dan ic napolje da jedem. E onda su nastali pravi problemi! Za par mjeseci sam smrsa nekolicnu kilograma, i najzad odlucio da pokusam da spremim nesto. Prvo najosnovnije (skuvat caj, isprzit jaje), a onda i nesto komplikovanije (napravit pastu - osnovu italijanske kuhinje, ispzit meso,...), sve dok poslije par mjeseci nisam postao pravi mali Dzejmi Oliver! :D
Stvari koje sam smatrao apsolutno nepotrebnim za usavrsavanje svoje licnosti.

Stvari koje sam naucio da radim, jer su u datom momentu bile nepotrebne za opstanak (dramatizujem malo, shvaticete zasto), bez njih se nije moglo dalje. Tj, moglo je, ali je to znacilo vratiti se kuci, i pustit majku da nastavi da se brine o tebi. Imajuci 19 godina, smatrao sam da sam ipak malo prestar da bi se majka i dalje brinula o meni, o odlucio da naucim da obavljam njene poslove (tatine sam naucio onoga dana kad sam prvi put otisa u kafanu da gledam utakmicu umjesto da ostanem kuci).

Poenta price je ta da tzv. zenske poslove vjerovatno nikad ne bih naucio da nisam otisao od kuce, i vjerovatno bih i dalje smatrao da su roditeljske uloge strogo podijeljene, da su stvari crno-bijele. Naime, i dalje bih zivio u zabludi... :cool:

DUKSTER
12-11-05, 01:05
e ovako... dobilo se milioon odgovora.. i milion rasprava se povelo i mrtav ladan je neko ponovo ozivio ovaj topic, ja sma zaboravio i da sam ga uopste pisao...
no sve jedno...
niko mi nije rekao, niko se nije sjetio da odgovori koja bi to granica bila koja bi bila poslednja u spremanju...
i kod zena i muskaraca...
da li biste iz ljubavi bili spremni da radite sveee ali bas sve, ili bi se zaustavili na jedno mjesto... i koje je to mjesto?
pa dajte, odovorite i na pitanje *ebote?

Interpol
12-11-05, 01:22
A pazi stari, naravno da granica postoji. Ada niko nije ovca da pusti da ga drugi iskoriscava, pa neka taj drugi bio/bila ljubav zivota i ostale gluposti. E sad, dje je ta granica - to ti ne umijem rec. Vjerovatno tamo dje se ljubav zavrsava, a pocinje zdrav razum. ;)

Znam da si ocekiva konkretan odgovor, ali od ovoga 'granicara' ga neces dobit :D

milicaaaaaaa
12-11-05, 01:43
pa pomalo je smiješno o tome raspredati tpriču jer je to nadasve individualno i zavisi od para do para ;)
kao što Interpol reče, zdrav razum je jedino na šta možeš da se pozoveš u tim situacijama. ne mogu postojati neke fiksne kategorije i propisi jer svaki par ima sopstveni uređeni sistem odnosa (pisanih ili nepisanih :D ) i sopsteveni pogled na svijet. šta više, svaka osoba ima drugačiji, njoj svojstven stav o tome, i taj njen stav treba da se poklopi sa stavovima druge osobe.
dakle, ne možeš očekivati da ti bilo ko da definiciju neke granice jer to jednostavno nije u našem domenu. različito je od slučaja do slučaja.

ja samo mogu da kažem u svoje ime, da mi ne pada na pamet da sve kućne poslove radim sama (sem u slučaju da živim sama :D ) ali isto tako nemam pripremljen pravilnik za raspodjelu poslova već ćemo to zajedno u hodu rješavati (ako se ikad udam ;) )

znači, sve je relativno. nema pravila :cool:

DUKSTER
12-11-05, 19:20
ja samo mogu da kažem u svoje ime, da mi ne pada na pamet da sve kućne poslove radim sama (sem u slučaju da živim sama :D ) ali isto tako nemam pripremljen pravilnik za raspodjelu poslova već ćemo to zajedno u hodu rješavati (ako se ikad udam ;) )

znači, sve je relativno. nema pravila :cool:

e pa ovakavsam odgovor sam trazio kratak jasan...
znaci milicaaaaaaaa ne bi radila sve poslove... sigurno bi ih dijelila 50-50 ili bi ipak malo vise muzu prebacivala a ti noge na tabure drzala...?
ma znam da je sve relativno ljudi, sta vam je? ne trazim ja od vas savjete ni analize tudjeg ljudskog razuma, trazim jednostavan odgovor...
milicaaaaa bila si konkretna....
ugledajte se na nju....

:P :)

Sick-Boy
12-11-05, 20:04
Nikad ne bih pegla'...

anamika
12-11-05, 21:10
nikad ne reci nikad. ;)
mada pretpostavljam da bi u krizi otisao do prijateljice/komsinice/prve koju sretnes na ulici i zamolio ti je da pegla :)

DUKSTER
13-11-05, 00:40
nikat ne bi pegla? e i to je nesto.... a pranje wc-a? a ribanje tepiha, pranje plocica? a to?

anamika
13-11-05, 15:36
e ja ne bih nikad petljala se oko struje ili popravljala tostere,mikrotalasne it ome slicno :)

Sick-Boy
13-11-05, 16:02
nikat ne bi pegla? e i to je nesto.... a pranje wc-a? a ribanje tepiha, pranje plocica? a to?To je sve ok. Radio, sto u vojsci, sto u kuci... Sto me vojska ne nauci, niko nece. ;)
Ali peglanje? Bljak! Ni u ludilu...

milicaaaaaaa
14-11-05, 00:18
e pa ovakavsam odgovor sam trazio kratak jasan...
znaci milicaaaaaaaa ne bi radila sve poslove... sigurno bi ih dijelila 50-50 ili bi ipak malo vise muzu prebacivala a ti noge na tabure drzala...?
ma znam da je sve relativno ljudi, sta vam je? ne trazim ja od vas savjete ni analize tudjeg ljudskog razuma, trazim jednostavan odgovor...
milicaaaaa bila si konkretna....
ugledajte se na nju....

:P :)
pa vjerujem da bih tezila da makar priblizno podijelim poslove na 50-50 :D i naravno da bih gledala da u toj podjeli ja dobijem što manje poslova a što više prebacim mužu :cool:

DUKSTER
14-11-05, 00:38
pa vjerujem da bih tezila da makar priblizno podijelim poslove na 50-50 :D i naravno da bih gledala da u toj podjeli ja dobijem što manje poslova a što više prebacim mužu :cool:
milceeeee ti si djevojka koja ce da momak dovede u red... definitivno znas sta hocesh!! :P :)
a sick-boy vojksa je zapravo najgori period u muskarcevom zivotu...
juce sam oprao sporet i sreio kuhinju... kako je to vrh... prskao sam po onija plocica sa onim psrejevima gospodina propera i praooo...
mada i dalje mislim da kuhinja i kecelja ubija muskost kod muskaraca...
svaka cura ojoj sma kuvao ostavila me je :P
pitam se zasto

milicaaaaaaa
14-11-05, 00:59
nastavi da kuvas, samo nemoj nositi kecelju ;) :) :D
nadam se da si u pravu nego se nešto pribojavam :cool:

McLaren^Girl
14-11-05, 09:01
niko mi nije rekao, niko se nije sjetio da odgovori koja bi to granica bila koja bi bila poslednja u spremanju...
i kod zena i muskaraca...
da li biste iz ljubavi bili spremni da radite sveee ali bas sve, ili bi se zaustavili na jedno mjesto... i koje je to mjesto?
Kod mene ne postoji nesto sto ulazi u taj krug spremanja sto ja ne bih mogla da radim ili sto ne bih htjela da radim, jer s obzirom da vec vise od 5 godina zivim odvojeno od svojih, znam sve kucne poslove da obavljam bez ikakvih problema. Iskreno, ne volim nesto posebno da ih radim, ali mislim da niko od nas bas ne pada u trans kad su te stvari u pitanju, nego se to vec mora odraditi.
U braku ili vezi gdje se zajedno zivi granicu bih povukla kad bih vidjela da moj partner nista ne radi po kuci jer smatra da su to "zenski poslovi". Domacinstvo se odrzava zajednickim silama i samim tim, oboje trebaju jednako da ucestvuju u vodjenju te kuce. Tu ne bi bilo striktno podijeljenog posla (tipa - ti samo peres sudje dok ja cistim), nego bi dijelili te poslove po potrebi i u zavisnosti od situacije (primjera radi - kad se cisti kuca, dok jedno pere kupatilo, drugo usisava, itd.).
Moje licno misljenje je to da kao sto je prava zena ta koja umije sve da uradi, takva je i situacija kad su muskarci u pitanju. Pravi muskarac za mene je taj koji isto zna sve da uradi i ne zgrazava se od kucnih poslova. Samo zgrazavanje od kucnih poslova mene navodi na pomisao da ta osoba zapravo misli da su ti poslovi ispod njenog/njegovog nivoa.

Stvari koje sam naucio da radim, jer su u datom momentu bile nepotrebne za opstanak (dramatizujem malo, shvaticete zasto), bez njih se nije moglo dalje. Tj, moglo je, ali je to znacilo vratiti se kuci, i pustit majku da nastavi da se brine o tebi. Imajuci 19 godina, smatrao sam da sam ipak malo prestar da bi se majka i dalje brinula o meni, o odlucio da naucim da obavljam njene poslove (tatine sam naucio onoga dana kad sam prvi put otisa u kafanu da gledam utakmicu umjesto da ostanem kuci).

Poenta price je ta da tzv. zenske poslove vjerovatno nikad ne bih naucio da nisam otisao od kuce, i vjerovatno bih i dalje smatrao da su roditeljske uloge strogo podijeljene, da su stvari crno-bijele. Naime, i dalje bih zivio u zabludi... :cool:
svaka cast :)

i dalje mislim da kuhinja i kecelja ubija muskost kod muskaraca...
svaka cura ojoj sma kuvao ostavila me je :P
pitam se zasto
Mozda stvar uopste nije bila u kuhinji ;) Meni se licno strasno svidjaju muskarci koji znaju da kuvaju i koji se u to razumiju. Par njih mi je i spremalo vecere/ruckove i bila sam odusevljena

DUKSTER
14-11-05, 17:33
Kod mene ne postoji nesto sto ulazi u taj krug spremanja sto ja ne bih mogla da radim ili sto ne bih htjela da radim, jer s obzirom da vec vise od 5 godina zivim odvojeno od svojih, znam sve kucne poslove da obavljam bez ikakvih problema. Iskreno, ne volim nesto posebno da ih radim, ali mislim da niko od nas bas ne pada u trans kad su te stvari u pitanju, nego se to vec mora odraditi.
U braku ili vezi gdje se zajedno zivi granicu bih povukla kad bih vidjela da moj partner nista ne radi po kuci jer smatra da su to "zenski poslovi". Domacinstvo se odrzava zajednickim silama i samim tim, oboje trebaju jednako da ucestvuju u vodjenju te kuce. Tu ne bi bilo striktno podijeljenog posla (tipa - ti samo peres sudje dok ja cistim), nego bi dijelili te poslove po potrebi i u zavisnosti od situacije (primjera radi - kad se cisti kuca, dok jedno pere kupatilo, drugo usisava, itd.).
Moje licno misljenje je to da kao sto je prava zena ta koja umije sve da uradi, takva je i situacija kad su muskarci u pitanju. Pravi muskarac za mene je taj koji isto zna sve da uradi i ne zgrazava se od kucnih poslova. Samo zgrazavanje od kucnih poslova mene navodi na pomisao da ta osoba zapravo misli da su ti poslovi ispod njenog/njegovog nivoa.

svaka cast :)

Mozda stvar uopste nije bila u kuhinji ;) Meni se licno strasno svidjaju muskarci koji znaju da kuvaju i koji se u to razumiju. Par njih mi je i spremalo vecere/ruckove i bila sam odusevljena
hahhahahah ma vidji... tebi je kuvalo par njih, ja sam kuvao skoro svakoj koja je valjala sto i trt svaka me je ostavila!!! pa ajde nije svaka! ma bre slusaj ti... oces li ti to da kazes da ja lose kuvam? jer ako oces kuvam vrhunski! :)
e ne znam... ako znam zna me jad!